Bruse wachter gaat in de VUT Aanpassing Staphorster kruising Bruinisse over drie weken klaar streeknieuws Molentje heeft bekijks straat 23 de zorg voor de ingeleverde boeken en andere zaken voor de rom melmarkt voor haar rekening neemt. Wie kleding voor deze markt beschik baar stelt dient deze thuis van een prijskaartje te voorzien. Van de ver kochte kleding komt de helft ten goe de aan de kas van de peuterspeelzaal, de andere helft gaat naar de rechtma tige eigenaar van de kledingstukken. Geprijsde kleding kan enkel en al leen op 22 september tussen 13.30 en 15.00 uur worden ingeleverd bij de peuterspeelzaal. Afrekenen en afha len van niet verkochte spullen kan na afloop van de beurs tussen 16.30 en 17.00 uur. Bloemschikken bij Helpt Elkander De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander opende het seizoen met een bijeenkomst die in het teken van de bloemsierkunst stond. Met een hartelijk welkom opende presi dente mevrouw N. H. de Korte- Padmos de vergadering. Ze herdacht mevrouw Deurloo-Hanse die tijdens de vakantie was overleden als een trouw en meelevend lid. De meditatie BROUWERSHAVEN -Gezien het aantal bezoekers heeft het molentje aan het Slingerbos in Brouwershaven zeker toeristische waarde", vindt de 15-jarige Elvin Haak uit Nieuwerkerk. Samen met zijn vader D. A. Haak beheert Elvin het bewuste molentje, maar sinds vorig jaar vertoeft Elvin daar het meest. Dit zomerseizoen zijn er 1826 bezoekers geweest. Met deze cijfers wil hij het gemeentebestuur van Brouwersha ven laten zien, dat er heel wat toeristen de molen binnen stappen. ,,Met het gastenboek, dat Elvin bijhoudt, hopen we de gemeente te stimule ren", vertelt Haak zelf. ,,Elk jaar staat er een bedrag van f 2500,— op de begroting en daar moeten we onderzien te blijven. Al enkele jaren is het onderhoud aan het molentje uitgebleven. Nu zijn we aan het on derzoeken wat er zoal gerestaureerd moet worden. De grote karweien aan het molentje worden meestal uitbesteed en dan doen we de rest zelf". Naast het jaarlijkse bedrag van de gemeente krijgen de beheer ders ook nog geld. van de provincie Zeeland. Per driehonderd asomwen- telingen stelt de provincie f 1,— ter beschikking. ,,Hier heeft de vereni ging De Zeeuwse Molen voor gezorgd", vertelt Haak. Ook dat geld wordt in de onderhoudskostenpot gestopt. Haak zelf is molenaar van Nieuwerkerk en soms ook in Oosterland. Zijn zoon volgt nu de oplei ding vrijwillig molenaar. In de tijden, dat Elvin bij het molentje aan wezig was ontving hij bezoekers uit verschillende landen. Veelal wa ren het Duitsers, maar ook Engelsen, Nederlanders, Amerikanen en zelfs vanuit Nieuw-Zeeland kwamen ze naar het Brouwse molentje kij ken". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1431 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. was van mevrouw P. Verspoor-Stoel uit Johannes 3:1-7: „Het zoeken van Zacheüs en het zich laten vinden door Jezus". Het tweede deel van de avond verzorgde Conny Poot uit Sirjans- land en werkzaam bij bloemisterij H. v. d. Bos, over haar werk in de bloem sierkunst waarbij ze uiteraard enkele voorbeelden maakte. Ze vertoonde de vele manieren en soorten van stukjes opmaken van groene stukjes geschikt voor tafelversiering tot boeketten op vele wijze samengesteld van speels tot klassiek. Daarna gingen de dames zelf aan de slag met de meegebrachte materialen. Conny Poot legde er dan de laatste hand aan en het was dan ook vakman/vrouwschap wat de da mes mee naar huis namen. De presi dente bedankte haar voor de leerza me uiteenzetting en overhandigde haar een attentie. Mevrouw Kik- Boudeling las een passend gedicht en sloot met dankgebed. Brandje in schuurtje De vrijwillige brandweer van Bru rukte gisteravond uit voor een brand je in een schuurtje in het Bergstraat- je. Hét berghok hoort bij het-huis van de Duitser P. K. die het als zomerwo ning gebruikt. Met een hoge drukspuit werd het vuur geblust. Rook- en wat waterschade waren het gevolg. De oorzaak is niet bekend. Provinciale weg wordt voor Haamstede aangepast voor burgh-haamstede verkeerslichteti start De leden van de afdeling Burgh- Haamstede van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hei-vatten dinsdag 22 september het nieuwe sei zoen met een bijeenkomst in de zaal van de Gereformeerde kerk in Burgh- Haamstede. Deze eerste samenkomst begint om 19.45 uur. Geheel volgens de traditie wordt het nieuwe seizoen geopend met een lezing van de Her vormd predikant R. J. van der Have. Deze zal nader ingaan op het thema Bijbellezen in deze tijd. kenesse 't Opstapje In peuterspeelzaal 't Opstapje in Renesse wordt woensdag 9 september een fancy fair gehouden. Deze begint om 13.00 uur. Tijdens deze gelegen- heidsmarkt wordt niet alleen tweede- handskleding verkocht maar is er ook een rommelmarkt en kan jong en oud zich uitleven met zaken als grab belen, enveloppen trekken en het ra den van het juiste aantal bonen. Ver der is er speciaal een koffiehoekje ingericht. Wat de opbrengsten betreft komt de helft van de opbrengst ten goede aan de peuterspeelzaal. brouwershaven Collecte De collectanten van het Koningin Wilhelmina fonds van de afdeling Brouwershaven hebben deze keer een bedrag van 1931,75 opgehaald. De gevers en collectanten worden hier voor bedankt. kerkwerve Samenkomst BRUINISSE - „Het grootste verschil tussen mussen- wachter en sluiswachter is dat de mussen 's nachts sla pen terwijl de scheepvaart dag en nacht doorgaat", grin nikt M. (Ceel) Houkamp als hij de geschiedenis de revue laat passeren. Een geschiedenis die als 14-jarige begon als mussenwachter tussen de tarwe met twee blikken deksels en een carbidbis en die begin deze maand eindig de als sluismeester op de Roompotsluis, tussen de elec- tronica en computer. Als 62-jarige maakte hij gebruik van de VUT-regeling. Houkamp zit duidelijk op z'n stok paardje als hij z'n periode bij Rijks waterstaat en in het bijzonder op de Roompotsluis beschrijft. Als kind zat hij altijd bij het water en in het ver lengde daarvan voelde hij zich als een vis in het water op de sluis. „De Roompotsluis is een prachtig object als een vooruitgeschoven post aan zee midden in de natuur. Van alle weer- soorten kan ik genieten. Van de fraaie luchten en de zonsondergang op een mooie zomerdag tot de zware stormen die rechtstreeks vanuit zee de sluis bespringen. Het water trekt en blijft trekken". In 1971 kwam Houkamp op de Gre- velingensluis. De Brouwersdam was dicht en omdat het waterpeil van het töen ontstane meer te hoog was moest er dag en nacht gespuid worden via de sluis en moest er dus personeel bij komen. Toen in '84 de Roompotsluis op de Neeltje Jans gereed kwam solli citeerde hij mee, vooral vanwege de grotere verscheidenheid aan scheep vaart, de kotters van Colijnsplaat, de mosselkotters die buitenlangs varen, de coasters en tankers die passeren en de zeegaande recreatievaart. Maar ook het dynamische van het werk als de Stormvloedkering trok hem, om daar deel van uit te maken en actief aan mee te werken door het schutten van het werkverkeer te water. Meeuwen Na z'n mussenwachtersperiode (er waren in die tijd drie soorten wach ters: koeie-, mussen- en vogelwach ters waarvan de laatste de meeuwen van de mosselpercelen hielden) kwam hij in de landbouw. Na de oor log (evacuée in Groningen) zat hij drie jaar als dienstplichtige in het toenmalige Nederlands Indië. Daar na kwam hij in de bouw terecht en hielp als timmerman o.a. mee aan de bouw van de Volkeraksluizen. Hou kamp valt niet in een gat na z'n ver vroegde pensionering. Hij zit in Bru in de gemeenteraad met daar aan vast de vele commissies, kan zich nu nog meer toeleggen op z'n volkstuin tje en speelt in de schaakvereniging TOG (als secretaris) strijdvaardig (net als in de gemeenteraad) z'n par tijtje mee. Drukke werkzaamheden aan de Staphorster kruising bij Bruinisse. BRUINISSE/BURGH-HAAMSTEDE - Grote hopen zand, rood/witte waarschuwingsborden en bouwketen langs de weg. Er wordt momenteel druk gewerkt aan een aanpassing van de Staphorster kruising in de N-59 (voor heen Rijksweg 18) bij Bruinisse. En aan de provinciale weg Zierikzee-Haamstede op de lokatie vlak voor Haam stede. De aanleiding voor de werkzaamheden is in beide gevallen geheel verschillend. In Bruinisse zou men de vergelij king kunnen trekken met de put die wordt gedempt nadat het kalf is ver dronken. „Het is een stuk weg dat wat ongevallen in Zeeland betreft heel hoog scoort", vertelde het hoofd van de technische dienst van Rijks waterstaat N. Malcorps die nauw is betrokken bij de werkzaamheden die sinds enkele weken aan de N-59 bij Bruinisse worden verricht. Versmalling Voor de prijs van 300.000 gulden laat wegeigenaar Rijkswaterstaat de twee dubbele rijstroken met in- en uitvoegstroken versmallen tot twee enkele rijstroken met uitvoegstro ken. Volgens Malcorps wordt hiermee een betere veiligheid bereikt doordat de auto's ter plaatse minder snel kun nen rijden en niet meer inhalen. Een ander voordeel is volgens hem dat de oversteek over de weg heen voor de weggebruikers vanuit de richting Zij- pe korter wordt over de smallere weg. Tenslotte zal de bocht vanaf de paral lelweg aan de kant van Aquadelta wat ruimer worden gemaakt zodat auto's daar ter plaatse meer ruimte hebben om in te voegen. De deklaag op de weg blijft precies hetzelfde als die nu is. De werkzaamheden zullen naar verwachting over drie weken ge reed zijn. De gemeente Bruinisse is door Rijkswaterstaat betrokken bij de plannen. Gemeentesecretaris B. de Groot liet desgevraagd weten dat men van die kant een beetje gereser veerd aankijkt tegen de manier waarop de kruising nu wordt aange legd. „We zijn er een beetje zwartgal lig over of het wel het resultaat zal hebben dat men beoogt. Maar we wachten af hoe het zal uitpakken", aldus de gemeentesecretaris. De werkzaamheden aan de provin ciale weg vlak voor Haamstede die momenteel worden uitgevoerd heb ben alles te maken met de weg over de Stormvloedkering die naar ven wachting in november gereed zal ko men. „Het kruispunt wordt aange past voor het plaatsen van stoplich ten. Want de wegverbinding vanaf de stormvloekering sluit hier aan op de provinciale weg", aldus het hoofd van de dienstkring Schouwen-Duiveland van Provinciale Waterstaat J. B. Ka- tei'berg. Ook in dit geval maakt men het kruispunt kleiner vanwege de voordelen die eerder werden ge noemd. De kosten voor de aanpassing van het kruispunt bedragen 750.000 gulden die in dit geval worden be taald door de provincie omdat die de eigenaar is van de weg. De werk zaamheden zijn naar verwachting 31 oktober gereed. M. Houkamp op zijn vroegere stekkie. Maar ook op de Kraayesteinweg wordt druk gewerkt. Voor de som van een miljoen gulden wordt de 'hobbel' in de weg een eind verplaatst om een beter overzicht op het kruispunt Kraayesteinweg/Meeldijk te krijgen. „Dat is namelijk een gevaarlijk punt zoals ook blijkt uit het veel te hoge ongevallencijfer", aldus Katerberg. Het verplaatsen van de bobbel, die was aangelegd in verband met moge lijk onder water lopen van de pol ders, wordt opgevangen door het aan leggen van een stalen damwand aan weerszijden van de Kraayesteinweg nabij de Meeldijk. De kosten van de ze aanpassingen bedragen ongeveer een miljoen gulden die eveneens door de provincie worden betaald. zierikzee Lascursus Bij voldoende belangstelling start 1 oktober een cursus voor het diplo ma elektrisch lassen. Deze cursus wordt gegeven in het gebouw van de Scholengemeenschap Schouwen-Dui veland aan het Hatfieldpark in Zie rikzee. Deze cursus die een samenvoe ging van de vroegere cursus voor beginners en gevorderden iswordt ge durende twee avonden per week gege ven. Het examen is in mei volgend jaar. Meer informatie over studiekos ten of aanmelden is mogelijk via tele foonnummer: 01110-16755. De 60-plussers uit Kerkwerve en omgeving komen dinsdag 15 septem ber weer bijeen in het dorpshuis 't Zuudende. Dit is een regelmatig te rugkomend gebeuren, want de oude ren komen eens in de veertien dagen bijeen. Deze samenkomsten begin nen steeds om 14.30 uur. kerkwerve/noordgouwe/ schuddebeurs Oud papier Ten bate van sportvereniging WIK wordt op zaterdag 12 september oud papier opgehaald; vanaf 9.30 uur. De organisatie verzoekt het papier ge bundeld gereed te zetten. bruinisse Krukelbazar De Stichting Peuterspeelzaal De Krukels in Bruinisse houdt woens dag 23 september haar jaarlijkse kle- .dingbeurs. Deze wordt vanaf 13.30 hur in het Verenigingsgebouw gehou den. Behalve een fikse hoeveelheid kleding is er verder een hoek gereser veerd voor een rommelmarkt terwijl er daarnaast diverse attracties aan wezig zijn. Zo kan men enveloppen trekken en staan er voor de aller kleinsten een grabbelton, een peer tjesboom en een lollylotto gereed. Ook kan het peutervolkje zich aange naam bezighouden in een speelhoek. Ouderen kunnen hun koffie-uurtje in het verenigingsgebouw houden want er staat een kan koffie gereed. De op brengsten van deze jaarlijks terugke rende beurs vormen een welkome bron van inkomsten voor de stich ting. Wie na de voor- of najaarsschoon- maak is blijven zitten met overtollige zaken als boeken, kleding, speelgoed en andere zaken kan deze tot en met zaterdag 19 september aan het begin of aan het einde van de speelmorgen inleveren bij de peuterspeelzaal. Ook kan men bij de leidsters thuis zijn spullen afgeven. Henny Niese, Dorps weg 43 neemt de kleding voor haar re kening terwijl Coby Priemis, Molen- d

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4