de gemeente mijn straat wil herinrichten PvdA-er Van der Wekken vraagt extra gemeenteraadsvergadering streeknieuws ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ik lees de Zierikzeesche Nieuwsbode, omdat.... Jeugdwerk functionaris De Groot vertrekt Te duur? Superstar uit de lucht dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Ik houd juist wel van de gemoedelijke sfeer bij sport' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 september 1987 Nr. 24197 3 ZIERIKZEE - Na een dienst tijd van 13 jaar zet jeugdwerk functionaris Gabri de Groot met ingang van 1 oktober een punt achter zijn werkzaamhe den voor de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Gedurende deze jaren heeft De Groot zich ingezet voor de diverse peuter-, kinder-, tiener en jongerengroepen in de regio. Behalve het geven van advie zen, houdt hij zich bezig met het stimuleren en begeleiden van initiatieven van de zijde van jongeren. Deze ondersteu nende taak bestaat uit het bie den van een helpende hand bij het opzetten van een admi nistratie en een boekhouding en het op poten zetten van een project of avondvullend pro gramma. Dit alles met het doel het jeugd- en jongerenwerk in de regio te stimuleren. Rijkswaterstaat betreurt het, dat de Stormvloedkering deze week op een nadelige manier in het nieuws is gekomen. Wederom is de kering als een geldverslindend project te boek gesteld en de technici van de kering hiermee als ondeskundig. Die reactie van Rijkswaterstaat is begrijpelijk. Inderdaad is het zo, dat de kering niet langer positief in de kolommen van de landelijke kranten kan ver schijnen. Nog steeds heeft ze het ima go peperduur te zijn. Natuurlijk heeft het project veel, erg veel geld gekost en is een discussie over goed kopere technieken op zijn plaats ge weest. Maar wat is geschied, is ge schied. Wat in de regelmatige opra keling van de kostenpost steeds wordt vergeten, is de reden van de bouw van het waterbouwkundig hoogstandje. In 1953 hebben velen de stormvloed met de dood moeten be kopen. Maar niet alleen Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden zijn ge baat met de kering. Door natuurlijke krachten stijgt de waterspiegel en wetenschappers voorspellen dras tische gevolgen voor vrijwel heel Ne derland. De Stormvloedkering heeft hierin een duidelijk positieve func tie. De Zeeuwen hebben dat altijd on derkenddoor ervaring wijzer ge worden immers. Het wordt tijd, dat de kering eens op een andere wijze benaderd wordt. Kostenoverschrij- dingen, foutieve constructies en menselijke fouten, als ze voorkomen dienen ze in het daglicht gesteld te worden. Maar dan niet als argument om nogeens over de financiële zaken te kunnen morren. Nee, om te zorgen, dat de kering een nog sterkere basis vormt voor de veiligheid van de mensen. AvdW BRUINISSE - De illegale radiozen der Superstar in de Bruse Prinses Marijkestraat is wederom uit de lucht gehaald en tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. De rijks politie heeft dit maandagmiddag in samenwerking met de radio controledienst gedaan. Superstar is al eerder uit de lucht gehaald. De ap paratuur is in beslag genomen. ELST - Tijdens een grootscheepse alcoholcontrole in de omgeving van Eist (bij Nijmegen) heeft de rijkspoli tie dertig automobilisten een rijver bod opgelegd. In totaal werden 650 automobilisten voor een alcoholcon trole aangehouden. De controle werd tussen twee uur 's middags ,en tien uur 's avonds gehouden naar aanlei ding van de jaarlijkse paardenmarkt in Eist. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie in Nijmegen mee gedeeld. De jachthaven in Zierikzee. Verbale hoogstandjes in Zierikzeese raadzaal ZIERIKZEE - „Hoe komt het dat die hertaxatie zo lang op zich heeft laten wachten? Wat is daarvan de oorzaak? Ik begin steeds meer moeite met deze zaak te hebben" PvdA-fractieleider D. van der Wekken uitte tijdens de commissievergadering financiën in het stadhuis van Zie rikzee op niet mis te verstane wijze zijn ongenoegen over de gang van zaken rond de nieuwe verordening onroe- rend-goed belasting die de gemeente Zierikzee voor 1 ja nuari '88 bij de Kroon moet inleveren. Deze nieuwe verordening is nood zakelijk in verband met een hertaxa tie van het onroerend-goed bestand in de gemeente. Ten einde te kunnen re kenen op een spoedige behandeling van deze nieuwe verordening door de Kroon stelde het college van burge meester en wethouders de commissie voor om in te stemmen met het voor stel om de totaalopbrengst van het woningbestand op hetzelfde niveau te houden. Dit door het bedrag van de eigenaar-gebruikers van 8,65 op 8,42 te brengen en het aandeel dat gebruikers betalen dat op 4,80 was bepaald op 4,67 te brengen. In feite wilde wethouder L. J. van Gastel groen licht van de commissie om een nieuwe verordening op te kunnen stellen. Deze kan dan nog in de raads vergadering van deze maand aan de raad worden voorgelegd. Over een nadere invulling kan dan na het ver schijnen van het meerjarenperspec tief, waarin het besteedbare budget wordt aangegeven, alsnog worden be paald of de onroerendgoed belasting moet worden verlaagd dan wel ver hoogd moet worden bijgesteld. Als eerste houvast hiervoor moet die nieuwe verordening er spoedig ko men beargumenteerde Van Gastel de urgentie van dit agendapunt. Verlaging Het liberale commissielid J. J. Ge leijnse memoreerde dat een jaar qf vijf geleden een soortgelijke proce dure gevolgd is. Hij bracht vervol gens nog eens duidelijk naar voren dat bij het verhogen van het bedrag de eigenaar-gebruiker zwaarder be last zou worden. Gezien de realiteit dat de tarieven in Zierikzee in verge lijking met elders in de provincie toch al „fiks aan de maat zijn" pleitte de liberaal er dan ook voor om nu eens aan een lastenverlichting op dit vlak te denken. „Kun je iets aan be lastingverlaging doen dan moet je dat zeker niet nalaten al is het om te beginnen maar voor de duur van een jaar", aldus Geleijnse. Een soortge- 'lijk geluid kwam ook van de verte genwoordiger van het CDA, C. Lege- maate, die verder weinig bezwaar met de gehele gang van zaken had. Legemaate noemde het een principe besluit ten einde het huidige beleid ongewijzigd voort te kunnen zetten. De bezwaren van zijn sociaal-demo cratische buurman D. van der Wek ken die voor dit onderwerp zelfs een extra raadsvergadering wenselijk achtte vond hij dan ook overdreven. Van der Wekken had zo bleek tij dens de vergadering moeite om zon der nadere gegevens akkoord te gaan met het voorstel om een nieuwe ver ordening op te stellen en deze nog in de raadsvergadering van deze maand ter tafel te brengen. „Ik kan pas een afweging, maken over een tariefsver laging of -verhoging als ik meer cij fers tot mijn beschikking heb. De on- roerend-goed belasting is voor de gemeente een inkomstenbron en het is zaak de consequenties van een mo gelijke belastingverlaging voor het voeren van een gezond beleid op lan gere termijn goed te kunnen over zien. Begrijp mij goed, ik ben niet ge kant tegen een verlaging van de onroerend-goed belasting maar ik vind het een beetje goedkoop om nu, zonder cijfermatige achtergrondin formatie over tariefsverlaging te spreken". Naarmate het verloop van de dis cussie rezen er in de ogen van de soci aaldemocraat meer en meer hobbels op dit vlak op. Volgens Van der Wek ken is het niet denkbeeldig dat het gebruikersaandeel stijgt terwijl de bijdrage van de eigenaar-gebruikers afneemt. Van der Wekken kwam dan ook tot de conclusie een extra raads vergadering wenselijk te achten voor dit „hete hangijzer, nadat meer be kend is over het te besteden budget van de gemeente. Uitstel Het uitstel om akkoord te gaan met het in eerste instantie akkoord gaan met het opstellen van een nieuwe ver ordening ontlokte Van Gastel de con clusie dat Van der Wekken hiermee weieens voor een lastenverzwaring van de burgers kon zorgen. Een uitla ting die bij Van der Wekken duidelijk in het verkeerde keelgat viel. „U legt mij dit in mijn mond, terwijl ik der gelijke uitlatingen niet gebezigd heb", repliceerde de PvdA-er met eni ge stemverheffing. „Pas wanneer ik de ontwerp-begroting tot mijn be schikking heb en dat is ook niet tij dens de eerstkomende raadsvergade ring kan ik tot een gefundeerd standpunt komen. Ik zou dan ook weieens willen weten wat de oorzaak is dat die hertaxatie zo laat van de grond is gekomen?", aldus een heftige Van der Wekken. Volgens Van Gastel en chef financiën G. J. Dijkstra zijn de intensieve aard van de gehele her- taxatieprocedure en de vakantieperi ode debet aan het feit dat het wat die nieuwe verordening betreft kort dag is. Maritiem Minder spraakwater was nodig voor kostenoverschrijding van de aanleg van elektriciteit in de jachtha ven. Gerekend was op 72.000,-. Nu men echter aan het werk is blijkt die faciliteit, waardoor zowel passanten als de bezoekers van het clubgebouw van de watersportvereniging kunnen profiteren een van de groootste zege ningen van de moderne maatschap pij, echter vijftien mille meer te kos ten. De helft van dit bedrag komt voor rekenining van een niet bruik bare kast die later alsnog vervangen is. Een overschrijding die met name bij Geleijnse vragen opriep over de zorgvuldigheid waarmee de zaak was voorbereid. Op basis van globale aan biedingen is de opdracht verstrekt en dit is dan het resultaat. Een kosten overschrijding van 20%". De liberaal wees dan ook nog eens op de nood zaak om in dergelijke gevallen water dichte afspraken te maken. Ook Le gemaate en Van der Wekken zaten op dit punt op dezelfde golflengte als Geleijnse, al kwam het trio met hier en daar wat kanttekeningen wel tot een positief advies om het benodigde extra bedrag alsnog beschikbaar te stellen. Dit omdat ook binnen de wa tersportvereniging zelf naar moge lijkheden wordt gezoht om een bij drage aan dit financiële probleem te leveren. HAAMSTEDE Hervatting De leden van de Gereformeerde vrouwenvereniging in Haamstede ko men woensdag 9 september weer voor het eerst bijeen. Deze bijeenkomst begint om 19.45 uur in het kerkge bouw. Evenals voorgaande jaren ko men de dames van de Gereformeerde vrouwenvereniging elke tweede woensdag samen om over de meest uiteenlopende onderwerpen met el kaar van gedachten te wisselen. Uit gangspunt bij deze gesprekken is de bijbel. Volgende week is er bovendien een andere bijeenkomst. Woensdag 16 september komen de leden van de werkgroep voor familieleden en vrienden van (ex-) pschychische pa tiënten bijeen in de Gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat in Zie rikzee. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE MBuma-zending In de afgelopen twee maanden is er weer gecollecteerd voor de MBuma- zending. De collectanten waren Leen- dert van den' Bos, Carolien Schot, Hetty van den Bos, Suzanne van der Have en Erik van den Bos. De op brengst was 338,65. Alle gevers en collectanten dank. dagen één pagina tot 'de beschikking staat van de sportverslaggever. Vind je dat je hier voldoende aan hebt om een ieder aan bod te laten komen. „Mijn ervaring bij de Nieuwsbode is eigenlijk nog te beperkt om hierop een antwoord •te geven, maar in principe zeg ik ja. Ik ben geen voorstander van ellenlange verslagen, waarvan je weet dat alleen de eerste vijf regels gelezen worden. Als het aanbod groot is kun je beter korter van stof zijn. Het is toch ook van groot belang, dat je een aantrekkelijk produkt aflevert, waaraan iedereen wat heeft". En dat aantrekkelijke komt volgens hem ook tqt uiting door een goed onderscheid te maken tussen wedstrijdverslagen en sfeerverhalen. Een spannende voetbalwedstrijd in de krant zetten als een sfeerverhaal (toegespitst op bijvoorbeeld een supporter) is volgens Verbart uit den boze. Bij een kleinere krant is meestal maar één sportverslaggever actief en dat geldt ook voor de Zierikzeesche Nieuwsbode. Dat de sportredacteur hierdoor een beetje een eilandje vormt in het team van verslaggevers ervaart Verbart niet als een nadeel. „Je went er natuurlijk aan. Per slot van rekening heb je andere werktijden dan je collega's en weet je bij voorbaat, dat je ieder weekeinde moet werken. Door de week ben je dan weer vrij, terwijl anderen moeten werken. Nee, dat bevalt me tot op heden wel goed". Wie nu de bon invult krijgt de Zierikzeesche Nieuwsbooe het komende jaar voor geen 156.50 gulden, maar voor slechts 140— gulden. Een unieke kans om kennis te maken met Schouwen-Duiveland's enige echte objectieve nieuwsblad. Vier keer per week het laatste nieuws in de bus. Niet alleen de gemeentepolitiek wordt op de voet gevolgd, maar ook de sportieve regio komt uitvoerig aan bod. Daarnaast krijgt de lezer van de Zierikzeesche Nieuwsbode regelmatig een bijlage cadeau over uiteenlopende onderwerpen als mode, auto's, sport en woninginrichting. En daarnaast mogen de vele rubrieken genoemd worden. Na 144 jaar mag best gezegd, dat de lezer van de Zierikzeesche Nieuwsbode als geen ander weet wat er in de eigen regio speelt. BEL NU VOOR EEN ABONNEMENT 01110-16551 JA IK NEEM EEN'JAARABONNEMENT OP DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOOE! IK BETAAL DUS GEEN JéBStTGULDEN, MAAR SLECHTS 140.- GULDEN Naam Adres Postcode Plaats: ANTWÖORONUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig) Sportverslaggever Peter Verbart over zijn dagelijkse arbeid: ZIERIKZEE - Naarmate de mensen steeds meer vrije tijd krijgen neemt ook de belangstelling voor een sportieve vrijetijdsbesteding toe. Veel kranten - en ook de Zierikzeesche Nieuwsbode - zijn hierop ingesprongen. De Nieuwsbode al een hele tijd geleden door het aanstellen van een speciale sportredacteur, die al zijn tijd steekt in het verslaan en aankondigen van sportevenementen, wedstrijden en toernooien. Peter Verbart (35) tekent hier sinds een tweetal maanden voor. De meest voor de hand liggende vraag aan een sportverslaggever is of hijzelf bezeten is van de sportieve activiteiten op de sportaccommodatie. Of is een sportredacteur juist iemand, die alleen languit voor de televisie aan zijn conditie werkt? „Momenteel heb ik weinig tijd meer voor het actief beoefenen van een sport, maar ik heb wel mijn partij meegespeeld in de voetbal. Het is overigens niet zo, dat ik alleen maar verslagen wil schrijven overdeze vorm van vrijetijdsbesteding. Eigenlijk doe ik alles met plezier en kun je mij dus net zo gemakkelijk naar een raadsvergadering sturen". Wie met dit antwoord het idee krijgt, dat Verbart niet kan opgaan in het sportieve gebeuren in de regio heeft het mis. Eerder werkte hij twee jaar voor de Provinciale Zeeuwse Courant, waarvoor hij vooral het laatste jaar voor de sport op pad ging. Die langzame verschuiving moet toch ook het gevolg zijn van een persoonlijke voorkeur? „Ja, het is wel zo, dat ik geen type ben voor officiële dingen. Ik vind het leuk als mensen je direct aanspreken en dat maak je in sportkringen veel meer mee, dan tijdens vergaderingen. Misschien dat daarin een verklaring voor die verschuiving ligt. Maar dat ik me alleen prettig voel op het sportveld is absoluut niet zo". Kun je een voorbeeld geven van die gemoedelijke sfeer in de sport? „Ik moest bijvoorbeeld nog beginnen bij de Nieuwsbode of er was al iemand, die naar mij vroeg. Een onbekende, maar die had gehoord, dat ene Peter Verbart de sport zou gaan doen. Dan zoeken ze meteen contact met je en dat vind ik heel plezierig". Als het aan Peter Verbart ligt moeten de lezers er begrip voor hebben, dat de hoogste niveaus, relatief meer aandacht krijgen.' dan de beginners. Je ruimte is immers beperkt. Maar alle verenigingen kunnen er van opaan, dat ik er voor zorg, dat ze aan bod komen". In de regio Schouwen- Duiveland doen veel mensen aan een bepaalde vorm van sport. Iedere maandag zijn er twee sportpagina's, terwijl de overige Peter Verbart. houden alle verenigingen veelvuldig contact met hem en houden ze hem spontaan op de hoogte van de laatste nieuwtjes en de sportuitslagen. Volgens hem is het onmogelijk om als éénling alles op de voet te volgen en enige ondersteuning door de verenigingen zelf kan volgens hem geen kwaad. „Het is van belang, dat alle vormen van sport aandacht krijgen in dc krant. Natuurlijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3