Eilandelijke boeren protesteren weer tegen aanleg zoetwaterpijp Vastleggen „Derde dinsdag" dit jaar precies een eeuw geleden Opnieuw verbouwing van politiebureau Gouden huwelijk in Zonnemaire WATERSTANDEN Postale recherche lost zwendel met girobetaal kaarten op 2 Bij opening uitgebreide rioolwaterzuiveringsinstallatie Westersehouwen HAAMSTEDE - „Dat is toch kolder, 130 gulden per hectare voor zoet water in de polder. Wij willen stem recht en nu een riool waterfeest, straks een zoetwater geest". Dat waren enkele van de teksten waar de geno digden bij de officiële ingebruikstelling van de uitge breide rioolwaterzuiveringsinstallatie Westersehouwen niet omheen konden voor zij het terrein aan de Koude- kerkseweg opreden waar de plechtigheid zou plaatsvin den. Ongeveer twintig boeren uit Schouwen-Duiveland hadden hun tractoren voorzien van spandoeken, strate gisch opgesteld aan weerszijden van de polderweg voor het terrein. boeren greep de aan om nogeens feestelijke opening van de rioolwaterzuiverings een krachtig protest tegen de pijp te laten horen. Uit de toelichting van woordvoer der P. Hanse uit Noordwelle bleek dat men gebruik wilde maken van de aanwezigheid van gedeputeerde me vrouw G. de Vries-Hommes om op nieuw te laten blijken dat het over grote deel van de boeren hier op het eiland de aanleg van een zoetwater- pijp niet ziet zitten. Terwijl zijn colle ga's op de polderweg verhitte discus sies aangingen met hoofdingeland L. J. van Gastel die even kwam kijken, liet Hanse aan de pers weten dat het protest onder de boeren nog steeds zeer levendig is. „Wij zouden het liefste zien dat de hele zaak zou worden uitgesteld zo dat er intussen tijd komt om een be hoorlijk plan op te stellen waarin de financiële en technische gevolgen voor de boeren aandacht krijgen". Hanse benadrukte dat iedereen de gelegenheid wil krijgen om zijn zegje te doen. „Er moet een onderzoek ko men naar de milieu-effecten en ieder een moet kunnen zeggen wat hij er fi nancieel voor over heeft. Want het houdt natuurlijk niet op met die 130 gulden per hectare. Er zit geen slot op die heffing. In het jaar 2000 kan het wel zijn opgelopen tot 200 250 gul den per hectare". Geprikkeld Hanse benadrukte dat de boeren steeds meer worden geprikkeld en geïrriteerd doordat de landbouwor ganisaties blijven vasthouden aan hun stellingen. (Ze zijn voor de zoet waterpijp en de daaraan verbonden geschotsverhoging met 130 gulden tot 260 gulden, red). „Ze komen niet op voor wat er leeft onder de boeren. Wat die organisaties verkondigen staat haaks op wat er leeft in de re gio. Dat bleek ook uit de handteke ningenactie die we hebben gehouden. Een duidelijke meerderheid van de boeren wil de beslissing uitstellen. De houding van de landbouworgani saties begint ons steeds meer de keel uit te hangen". Hanse benadrukte dat de boeren die aan de actie meededen een verte genwoordiging vormden van een veel grotere groep. Ondanks de drukte van de oogsttijd bleven de boeren ge durende de hele openingsplechtig heid op hun standplaats. Dinsdag 15 september de troonrede DEN HAAG - Prinsjesdag- - volgende week dinsdag 15 september - staat bekend als de „Derde dinsdag in sep tember". De grondwet bepaalde sinds 1887 dat de jaar lijkse zitting van de Staten-Generaal moest worden ge opend op de derde dinsdag in september of een bij wet te bepalen eerder tijdstip. Door of namens de koning moest bij die gelegenheid in een verenigde vergadering van de Staten-Generaal, een uiteenzetting van het door de rege ring te voeren beleid worden gegeven. Het vastleggen in de grondwet van de derde dinsdag als het begin van het nieuwe „schooljaar" gebeurde dit jaar precies honderd jaar geleden. Op 22 april 1887 aanvaardde de Tweede kamer (met 55 stemmen voor en 11 stemmen tegen) een amendement om de opening voortaan plaats te doen hebben op de derde dinsdag in sep tember in plaats van de daaraan di rect voorafgaande maandag. De eer ste „dinsdag-opening" had plaats in 1888, zij het dat de troonrede niet door het toenmalige staatshoofd ko ning Willem III werd uitgesproken, maar namens hem door minister Heemskerk. De vorst was door ziekte verhinderd, zo leren de handboeken. ARNHEM - De postale recherche in Arnhem heeft in samenwerking met de politie in Ede een grootscheepse zwendel met girobetaalkaarten op gelost. Er werden ruim honderd dief stallen van girobetaalkaarten opge lost. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie meegedeeld. Het on derzoek richtte zich volledig op de helers van de betaalkaarten. Inmiddels zijn twee hoofdverdach ten aangehouden. Het gaat om een 40- jarige man uit Den Haag en een 42- jarige inwoner van Ede. Volgens de woordvoerder van de politie verzil verden zij een flink deel van de 180 gestolen setjes betaalkaarten. Daar onder waren ook 80 setjes die vorig jaar bij een inbraak in een postkan toor in Arnhem werden gestolen. In totaal werd voor zeker 300.000 gulden verzilverd. Van dat geld is niets terug gevonden. De postale recherche en de politie zetten het onderzoek naar eventuele andere helers voort. Het was in 1887 niet voor het eerst dat wijziging werd aangebracht in de openingsdatum. In 1814 werd beslo ten dat de openingsdag plaats zou hebben op de eerste maandag in no vember. Reeds een jaar later wordt dit „conform de begeerte van Zijne Majesteit", veranderd in de derde woensdag in oktober. In 1848 is er openieuw sprake van een wijziging: de openingsdag wordt verschoven naar de derde maandag in september, zulks op aandrang vanuit de Tweede Kamer. Een poging (in 1885) om de opening te verschuiven naar tie tweede dins dag in september mislukt. Twee jaar later haalt een wijzigingsvoorstel wel de eindstreep. Op verzoek van de Tweede Kamer wordt de derde maan dag in september verruild door de derde dinsdag in dezelfde maand. Voorstel Het voorstel, afkomstig van het ka merlid J. E. M. baron Schimmelpen- ninck van der Oye van Nijenbeek, werd behandeld tijdens de grote grondwetsherziening in dat jaar. Het was ingegeven door de wens de ver van Den Haag wonende kamerleden het reizen op zondag te besparen. Bij de behandeling van het amendement noemde de baron de keuze van de dinsdag boven de maandag als ope ningsdag verkieslijk. „De reden ligt voor de hand", zo vervolgde hij. „Waar zonder eenig bezwaar hoege naamd voor den loop der werkzaam heden de dinsdag evengoed als de maandag kan bepaald worden geloof ik dat de dinsdag boven de maandag verkieslijk is". In tweede instantie sprekend som de de baron andermaal de voordelen op die een wijziging van de openings dag zou hebben: „Voor leden die van hun buiten komen zal mijn voorstel geriefeijk zijn, voor hen die met mij hechten aan zondagsheiliging zal het principieel zijn, eindelijk de vrien den van zondagsrust zullen den zon dag in den schoot hunner familie blij ven doorbrengen". Zijn pleidooi bleek niet tevergeefs. Minister Heemskerk (binnenlandse zaken) verzette zich niet („Ik zie er geen Tijden en standen volgens getijdctafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 9 september 5.40 180 11.25 -114 17.45 164 23.55 162 10 september 6.15 176 12.00 -113 18.20 169 9 september 03.35 199 09.50 -111 15.55 180 22.20 -162 10 september 4.15 200 10.30 -110 16.40 189 23.00 159 9 september 06.05 192 11.25 -124 18.25 171 23.50 -174 10 september 06.45 187 18.55 174 12.05 -123 9 september 05.40 204 11.30 -130 17.50 191 23.55 -177 10 september 06.20 202 18.30 197 12.05 -129 overwegend bezwaar in om op dins dag te beginnen") en de Kamer aan vaardde het voorstel met 55 voor- en elf tegenstemmen. „En zo is het gebleven, tot op de huidige dag", aldus een geschied schrijver. Wel is in 1971 nog een po ging gedaan Prinsjesdag met enkele weken te vervroegen, zulks met het oog op een meer doelmatige organisa tie van de werkzaamheden van de beide Kamers der Staten-Generaal. Voorgesteld werd Prinsjesdag voort aan te doen houden op de derde dins dag in augustus. Na aanvankelijke aanvaarding van dit voorstel door beide Kamers sneu velde het initiatief-ontwerp in de tweede lezing in de Eerste Kamer. Vervroeging werd niet passend ge acht in het kader van de begro tingsprocedures in Europees verband en zou ook de voorbereiding van de nationale begroting doorkruisen. Situatie Een van de initiatiefnemers van destijds is D'66-fractievoorzitter Van Mierlo, van de groep van vijf het enig overgebleven kamerlid. Het opnieuw aan de orde stellen van een vervroe ging van Prinsjesdag ziet hij niet zit ten. Wel meent hij dat het in tijd naar voren halen van Prinsjesdag een ein de kan maken aan een wat vreemde situatie: een na de zomervakantie op de openingsdag wachtende Staten- Generaal. Van Mierlo zou het veel fraaier vinden als de eerste werkdag na het reces (tussen medio en eind augustus) tevens de openingsdag zou zijn. „Het zou gemakkelijk kunnen", zo meent hij. SLAGHAREN - De overheid trekt een te zware wissel op de bereidheid van boeren en tuinders om loyaal aan milieubeschermende maatregelen mee te werken. Er moet een aanpak komen waarin de wezenlijke belan gen van de milieubescherming zo goed mogelijk samengaan met de eco nomische belangen van de land- en tuinbouw. G. J. Doornbos, de nieuwe voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, 'heeft dit gezegd tijdens de bondsdag in Slagharen. Een Kamermeerderheid van CDA, WD en D'66 is er tegenstander van alcoholreclame op radio en televisie en in de bioscooop te verbieden. De Kamer wenst ook geen verhoging van de accijnzen op alcoholhoudende dranken. Dat bleek maandag tijdens de behandeling van de nota alcohol en samenleving in de Tweede Kamer. In de nota kondigt de regering tal van maatregelen aan om het alcoholge bruik te matigen. De regeringspartij en bleken het op veel punten met de regering oneens. Kosten bijna half miljoen ZIERIKZEE - Begin volgende week begint binnen de muren van het politiebureau aan het Kerkhof een tweede verbouwing om de drie ne- vengelegen panden functioneler in te richten. Met de verbouwing is een bedrag gemoeid van bijna een half miljoen gulden; een bedrag dat op tafel wordt gelegd door de Rijksgebouwendienst. Het publiek merkt van de verbouwing niet veel, omdat de oude locatie het aanspreekpunt blijft. verbouwing, omdat de huidige lo catie een prima plaats is. Met nieuwbouw zou de groep al snel in Plan West terecht komen en hier door minder makkelijk aan spreekbaar voor het grote pu bliek. Gedurende de werkzaamhe den, die tot het einde van dit jaar gaan duren, verblijft het overgrote deel van de medewerkers boven het Kantongerechtsgebouw aan het Havenpark, waar momenteel stagelokalen zijn. Aanstaande vrijdag gaat de groep over en blijft een persoon achter voor de verbindingsmiddelen en de tele foon. Eerder vorig jaar heeft de groep Schouwen-Duiveland van de Rijkspolitie al een verbouwing meegemaakt. Maar doordat het nevengelegen pand eerder is vrij gekomen dan verwacht en de Rijksgebouwendienst bereid is geld op tafel te leggen kan weder om worden verbouwd. Met die verbouwing accepteert de politie dat nieuwbouw, die gepland stond voor half 1992 van de baan is. Met die nieuwbouw zou minimaal drie a vier miljoen gulden gemoeid zijn. Volgens de politiewoordvoerder is de voorkeur gegeven aan een Springtij 10 september Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 ZONNEMAIRE - Vandaag, dinsdag, is het feest in Huize Fokker in de Margrietstraat te Zonnemaire. Precies vijftig jaar zijn Govert Marinus Fokker en Johanna Fokker-de Graaf in het huwelijk getreden. Op een bijzondere manier overigens. De bruidegom ging op de grote dag gewoon naar de boerderij, waar hij naar toe ging om tot twaalf uur te werken. Nadat het pak was aangetrokken stapte Fokker op de fiets naar Dreischor, waar de vader van de bruid zich at vertwijfeld afvroeg waar hij toch bleef. Na de trouwdag stond Fokker de volgende morgen om 04.15 uur al weer de nodige arbeid op het land te wachten. Een groot deel van zijn leven is hij dat werk blijven doen. maar later kreeg hij een arbeidsplaats binnen de sociale werkplaats in Zierikzee. Zijn vrouw heeft zich met name beziggehouden met de opvoeding van de vier dochters en twee zonen, die vandaag natuurlijk allemaal present zijn op het feest, dat ongetwijfeld minder gehaast zal verlopen als in 1937. Fokker is van origine een inwoner van Zonnemaire, terwijl zijn echtgenote van Noordgouwe komt. Dinsdag 8 september Zierikzee Christelijke Gereformeerde kerk, Ze- vengetijstraat. Avond over Israël. 19.30 uur. UW-gebouw. Contactbijeenkomst UW. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst Taken- en schilderclub De Takenaers. Bruinisse Verenigingsgebouw. Start Meer Be wegen voor Ouderen. 13.30 uur. Bejaardencentrum In 't Opper. Optre den boerenkapel Stuitje Leut. 19.00 uur. Woensdag 9 september Renesse Peuterspeelzaal 't Opstapje. Fancy fair. 13.00-16.00 uur. Zonnemaire De Ouwe Smisse, Breedveld 1. Kunst kring Schouwen-Duiveland; me vrouw M. Bagualasta over Catalaan se kunst, 21.00 uur. Bruinisse N.H.-verenigingsgebouw. Start sei zoen bejaardensoos. 14.30 uur. Vrijdag 11 september Neeltje Jans Afscheidsreceptie F. Wattel, kantoor sluizen en stuwen op Neeltje Jans, 15.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Openingsplechtigheid bankgebouw. 14.00 uur. Zaterdag 12 september Zierikzee Bazar van de plaatselijke UW. 09.30 uur. Wetenschappelijke tocht Kor en Bot van Firma Schot. Hervormd Kerkcentrum. Optreden Air-air project. 20.30 uur. Brouwershaven Grote- of Sint Nicolaaskerk. Concert met kaars verlichting. Thema: Pro gramma uit de Pruikentijd. Aanvang 20.00 uur. Dreischor Slotconcert muziekvereniging Cres cendo. Aanvang 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Ouwerkerkdag over oude bedrijfsleven. 14.00 uur. Bruinisse Gereformeerde kerk. Rommelmarkt braderie. 14.00-18.00 uur. Vlissingen Jacobskerk. Orgelproject over Jan Zwart. 20.00 uur. Zondag 13 september Nationale Ziekendag. Maandag 14 september Zierikzee RSG Prof. Zeeman, Hatfieldpark 2. Kennismakingsavond ZVU-cursus Informatica. 19.00-21.00 uur. Pand van de Stichting Vrouweneman cipatie. Introductie-avond van cursus Weerbaar zijn als vrouw. 20.00 uur. Dinsdag 15 september Zierikzee Kruisverenigingsgebouw aan het Jannewekken. Hervatting gymnas tieklessen Meer Bewegen voor Oude ren. 15.15 uur. Kerkwerve Dorpshuis 't Zuudende. Eerste be jaardensoos van het nieuwe seizoen.' 14.30 uur. Woensdag 16 september Oosterland Café-restaurant De Pleisterplaats. VW-ledenvergadering Duiveland. 20.15 uur. Vrijdag 18 september Vlissingen De Vroone. Studie gemeentelijk emancipatiebeleid. 10.00 uur. Maandag 21 september Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek ken. Kennismakingsmiddag ZVU- cursus Engels voor ouderen. 14.15- 15.00 uur RSG Prof. Zeeman, Hatfieldpark 2. Kennismakingsavond ZVU-cursus Duits. 19.30-20.00 uur Dinsdag 22 september Burgh-Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Bijeen komst afdeling Burgh-Haamstede van de Nederlandse Christen Vrou wenbond. 19.45 uur Woensdag 23 september Bruinisse Verenigingsgebouw. Jaarlijkse bazar en kledingbeurs van Stichting Peu terspeelzaal De Krukels. 13.30 uur Middelburg Concert- en gehoorzaal. Lezing para normale verschijnselen. 20.00 uur Donderdag 24 september Bruinisse Industrieweg 16. Officiële opening nieuwe BTL-rayonkantoor. 15.00 uur Zaterdag 26 september Brouwershaven Grevelingenmeer. Onderlinge zeil wedstrijden. Dreischor Ned. Herv. kerk. Muziek- en koren avond. Aanvang 19.30 uur. Maandag 28 september Zierikzee RSG Prof. Zeeman. Hatfieldpark 2. Kennismakingsavond ZVU-cursus Latijn. 19.30-20.30 uur. RSG Prof. Zeeman. Hatfieldpark 2. Kennismakingsavond ZVU-cursus Frans. 19.30-20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2