Een capaciteit van 90.000 verontreinigingseenheden vanwege toerisme Westhoek Ouwerkerk Dag over oud bedrijfsleven I n Landelijke berichtgeving over miljoenenschade kering onjuist DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraak mobiele betoneentrale Diefstal juwelen in Kerkwerve Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zoetwater Extra vergadering Kruising Hockey Een groep boeren heeft wederom van zich la- De PvdA heeft in Zierikzee om een extra raads- De Staphorster-kruising in Bruinisse en het HSD (hockey) zit niet op een promotie te wach ten horen in de strijd tegen de zoetwaterpijp. vergadering gevraagd zodat de onroerend- punt in Burgh-Haamstede worden momenteel ten het komende seizoen. (Pag. 9) (Pag. 2). goedbelasting nogeens ter sprake kan komen, onder handen genomen. (Pag. 4), (Pag. 3). DINSDAG 8 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24197 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zeg een leugen, dan hoort gij de waarheid. Spreekwoord Uitgebreide rioolwaterzuiveringsinstallatie Westerschouwen officieel in gebruik BURGH-HAAMSTEDE - Met het opzijschuiven van een gordijntje waardoor de plaquette tevoorschijn kwam waarop van deze officiële handeling melding wordt ge maakt, heeft PvdA-gedeputeerde G. de Vries-Hommes de rioolwater-zuiveringsinstallatie Westerschouwen aan de Koudekerkseweg bij Haamstede opnieuw officieel in gebruik gesteld. Met een capaciteit van 90.000 verontrei nigingseenheden is de installatie nu berekend op het toe risme in de Westhoek waardoor ook het aanbod op de riolering in de zomermaanden vele malen groter is dan in het winterseizoen. seizoen steeds verder terug gebracht. Naar verwachting zullen buiten het seizoen nog twee bassins ofwel vijf tot 15.000 verontreinigingseenheden rioolwater in Westerschouwen wor den aangeboden. De uitgebreide in stallatie zuivert het rioolwater van de gemeenten Midden- en Wester schouwen inclusief het werkeiland Neeltje Jans. Omdat het zomerseizoen nog niet is beëindigd draaide de uitgebreide zui veringsinstallatie ook tijdens de offi ciële plechtigheid op volle toeren. De tientallen genodigden waaronder ve le bestuurders en vertegenwoordigers van de instanties die bij de uitbrei ding waren betrokken konden via een rondleiding zien hoe het aangebo den rioolwater voor 98 procent wordt gezuiverd voor het op de Oosterschel- de wordt geloosd. Dat gebeurt op een zogeheten biologisch/oxydatieve wij ze. Door het toevoegen van zuurstof en bacteriën aan het rioolwater wordt het vuil tijdens een twintig uur durend procés door de bacteriën 'opgegeten'. Hierna laat men de over gebleven vaste stoffen bezinken tot het zogeheten zuiveringsslib. Dat wordt beschikbaar gesteld aan de boeren voor het bemesten van het land. Momenteel zijn alle vijf de bassins waarin het zuiveringsproces zich af speelt in volle werking (90.000 ver ontreinigingseenheden) maar in de komende maanden wordt de capaci teit met het aflopen van het toeristen- SEROOSKERKE - Uit een mobiele betoneentrale is in het afgelopen weekeinde een mobilofooninstalla tie ter waarde van 1000 gulden gesto len. De wagen stond bij de Schelp- hoek te Serooskerke. Aangifte is gedaan door J. H. uit Ohe N Laak (Brabant) namens eige naar Maasroute. De dieven verschaf ten zich toegang tot de wagen door het forceren van een ruitje in een van de portieren. DEN HAAG - Nederland stuurt vol gende week twee mijnenjagers van de Alkmaar-klasse naar de Golf. Deze beslissing van de Nederlandse rege ring is door minister van Eekelen (de fensie) op een persconferentie in Den Haag bekendgemaakt. Namens het Waterschap Schou- wen-Duiveland onder wiens verant woordelijkheid de rioolwater-zuive ringsinstallatie valt, sprak dijkgraaf M. J. Steur zijn blijdschap uit over de mijlpaal die met de officiële opening een feit werd. ,,Een periode van 20 jaar wordt vandaag afgesloten. Met daarin voorbereiden, ontwerpen en uitvoeren van werken ten behoeve van het verzamelen, zuiveren en daarna weer lozen op de Oosterschel- de van afvalwater uit de gemeenten Westerschouwen en Middenschou- Steur schetste de voorschriften en de veranderende inzichten die zich in die periode manifesteerden. Deze leidden er onder meer toe dat in 1978 werd gestart met de biologische zui vering van water waardoor een zuive ringsrendement van 90 procent werd bereikt. Mede door de ombouw die hiervoor nodig was werd de aanwezi ge reservecapaciteit verbruikt waar door de zuiveringsinstallatie in 1979 voor het eerst gedurende een bepaal de tijd werd overbelast. Ondanks en kele aanpassingen was de 'rek' eruit. In de plannen die leidden tot de uit breiding zoals die nu is gemaakt werd rekening gehouden met progno ses in de ontwikkeling van de toe ristenindustrie. De plannen waarvan de voorbereiding bijna tien jaar in beslag nam werden verschillende ma len aangepast aan de veranderende inzichten en het zuiveringsrendement liep in die tijd op tot 98 procent. De installatie heeft een duidelijke overcapaciteit. De uitbreiding ervan vergde een investering van vijf mil joen gulden. ,,Die wordt middels de verontreinigingsheffing mede be taald door de inwoners van Schou- wen-Duiveland", aldus Steur. Hij wees erop dat door de verminderde opbrengst uit deze heffing en het be lang van een goede uitvoering van de zuiveringstaak een verhoging van de verontreinigingsheffing in 1988 niet te vermijden is. Gedeputeerde G. De Vries-Hommes verrichtte de officiële openingshan deling door het wegschuiven van een vlag waarop Schouwen en Duiveland innig verstrengeld zijn via de symbo len golven en zwarte lengtedriehoe ken (Duiveland). De Vries wees in haar toespraak op het ecologische perspectief dat tegenwoordig sterk in de belangstelling staat. „Kwaliteit en kwantiteit worden in onderlinge samenhang bezien. Een verbreding die ook het Waterschap Schouwen- Duiveland niet is ontgaan. Het is het eerste waterschap dat een water kwantiteitsplan heeft vastgesteld". Als reden hiervoor noemde zij de zoetwaterproblematiek. Het toepas sen van het gereinigde water dat nu in de Oosterschelde wordt geloosd voor de landbouw zag zij als niet haalbaar. „Het zou een druppel op een gloeiende plaat zijn". De Vries riep op tot meer en betere samenwerking tussen de verschillen de besturen om de milieuproblemen aan te pakken. Zij noemde het verder een onverteerbare zaak dat de re creanten maar ten dele meebetalen aan de voorzieningen. Namens de aannemerscombinatie die bijna een jaar lang werkte om de uitbreiding te realiseren sprak ir J. M. Leen- houts. Een namens het ingenieursbu reau Witteveen en Bos dat verant woordelijk was voor het ontwerp ir J. H. J. M. van de Graaf. Ook de Westerschouwse burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer spraak een felicitatie uit. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes (PvdA) heeft zojuist de plaquette onthuld. OUWERKERK - De Culturele Vereniging Ouwerkerk houdt zaterdag 12 september een zogenaamde Ouwerkerk Dag met als thema midden stand, ambachten en nevenberoepen, rond 1900-1950. Aan dit thema wordt gestalte gegeven met een tentoonstelling in het dorpshuis, die van 14.00 uur tot 17.00 uur is te bezichtigen. Deze expositie omvat foto's en documenten, die betrekking hebben op dat vroegere bedrijfsleven in het dorp; evenals gereedschappen van de ambachtslieden en enkele van hun werkstukken. Ter plekke zullen en kele van hun nazaten, die thans nog in Ouwerkerk wonen, een en ander nader toelichten. Naast de huidige dorpsbewoners hoopt de organisatie ook oud-inwoners te begroeten, zodat de Ouwerkerk Dag een reünie karakter kan krijgen. Burgemeester A. Bergshoeff verricht om 14.00 uur de officiële opening van de tentoonstelling, 's Avonds om 18.30 uur wordt de speciale dag voortgezet met een diavoorstelling van een fraaie collectie oude prenten over het thema. In samenwerking met het dorpskrantje 't Aollcgaertje, dat dit jaar het tienjarig bestaan viert, is ook een speciale uitgave sa mengesteld, waarin allerlei informatie staat te lezen over het thema. Rijkswaterstaat-voorlichter: „Onbegrijpelijk NEELTJE JANS - In tegenstelling tot hetgeen een van de landelijke dagbladen heeft gemeld is er bij de schuiven van de Stormvloedkering „geenszins sprake van een mil joenenschade en moet het verhaal in hoofdlijnen als larie worden bestempeld". Dat is de reactie van Rijkswaterstaat-voorlichter J. Geluk op de berichtgeving. Uit de berichtgeving valt op te ma ken, dat in de metalen ontmanteling van de hydraulische cylinders, waar mee de schuiven op en neer worden bewogen, scheurtjes zijn ontstaan. i De commotie rond de pijlerdam lijkt niet gerechtvaardigd. Scheurtjes van zo'n grootte, dat ze door duikers met het blote oog zijn waargenomen. De veiligheid zou vooralsnog niet in het geding zijn, maar het neerlaten van de 62 schui ven, die per stuk bijna een half mil joen kilo wegen, zou kunnen stagne ren. Volgens voorlichter Geluk is er een vorm van corrosie gesignaleerd aan de geleidingsstrippen in de sponnin gen van de pijlers. „Het is zo, dat dui kers dat hebben gezien en dat ver klaart misschien de berichtgeving". Geluk legt uit, dat er kleine putjes in het materiaal gesignaleerd zijn „maar als dat een openingsbericht is voor een krant, dan kan ik elke dag wel wat leveren". 'Onderzoekje' Rijkswaterstaat zal zoals gebruike lijk „een onderzoekje" instellen naar de corosie, maar het is nog niet ge zegd, dat dit directe maatregelen tot gevolg zal hebben. „Als het niet erger wordt, dan gebeurt er waarschijnlijk niets. Maar omdat je dat niet zeker weet, zullen we een en ander nader bekijken. Ik verwacht, dat het dan in DEN HAAG - Steeds meer Europe se landen tekenen verzet aan tegen het plan van de Belgische regering om buitenlanders tol te laten betalen voor gebruik van autowegen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. In een informele bijeen komst van EG-ministers en staatsse cretarissen, Dit nummer bestaat uit 10 pagina': WA> Wh PÊ Bitr het gewone onderhoud meegenomen kan worden". De Stormvloedkering is al vaker op negatieve wijze in opspraak geko men. Zo waren er twee jaar geleden materiaalproblemen met de schui ven. Over die onvoldoende kwaliteit is veel te doen geweest, maar een eindrapportage heeft de problemen tot de verleden tijd gerekend. Daar naast was er vorig jaar sprake van conserveringsproblemen voor de zui gerstangen. Bij de beweging van de schuiven werd de tectiellaag eraf ge schraapt. Maar ook dit is achter de rug. Geluk betreurt het, dat de Storm vloedkering nu ten onrechte in op spraak is gekomen. Hij beaamt des gevraagd, dat dergelijke berichten het imago van het geldverslindende project in stand houden. Hoe de lan delijke krant bij de miljoenenschade komt is voor de voorlichter onbegrij pelijk. Hoeveel geld er mogelijk no dig zal zijn voor het tegengaan van de corrosie kan Geluk vooralsnog niet zeggen. KERKWERVE - Onbekenden heb ben uit de woning van S. de J.-K uit de Kerkweg te Kerkwerve voor ruim 4000 gulden aan sieraden gestolen en voor 450 gulden aan contanten. Een en ander gebeurde In de nacht van zondag op maandag, terwijl de eige naar lag te slapen. Dc dieven waren via de achterzijde van de woning binnengedrongen en namen onder meer een armband, een halsketting, een ring enzovoort mee. De eigenaar werd wakker, maar be merkte pas later dat er ingebroken was. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnige perioden Vannacht weinig bewolkingen landinwaarts enkele mistbanken. Morgen overdag zonnige perioden en een middagtemperatuur van 19 gra den. Een van west naar zuidwest draaiende wind 2 tot 3, toenemend 3. tot 4 Beaufort. Minimumtempera tuur komende nacht 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 12 sept.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 9 sept. Zon op 07.03, onder 20.11 Maan op 20.44, onder 09.09 10 sept. Zon op 07.05, onder 20.08 Maan op 20.56, onder 10.35 Laatste Kwartier: 15 september (01.45) Temperatuur kustwater: 18 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het vrij rustige weer van vandaag zal zich ook morgen voort zetten. Een uitloper van een hoge- drukgebied bij de Azoren breidde zich over onze omgeving uit en zal woensdag naar midden Europa weg trekken. Een groot deel van de dag zal het hogedrukgebied nog voor flin ke perioden met zon zorgen. Later op de dag komen wolkenschermen van een frontensysteem opzetten. Dit frontensysteem hoort bij een depres sie, die de komende dagen langs Schotland naar Scandinavië zal trek ken. Veel regen zal het niet brengen. Een volgende depressie wordt in het weekeinde verwacht met vrij veel wind en regen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1