Volksdansfestijn in To nn e nin agaz ij n Brouw is geslaagd Brandweer Zierikzee haalt vierde plaats Lakenman en Ochtman huldigt de jubilerende Kees Oostdijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oudere fietser zwaargewond Veel diefstallen uit auto's in Bruinisse Auto bewerkt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kermis Jubileum Jeugd Onmachtig Menigeen heeft de Zierikzeese kermis al met Zeelandia-man J. M. Doeleman is gehuldigd De jeugdsosen in Zierikzee en Burgh- DFS was aanvallend onmachtig op eigen veld een bezoek vereerd. (Pag. 2). voor diens 25-jarig dienstverband in het fami- Haamstede zijn weer van start gegaan met het tegen Mevo. Een wedstrijdverslag. (Pag. 6). liebedrijf. (Pag. 3). nieuwe seizoen. (Pag. 4). MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang- Nr. 24196 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een leven zonder feesten is als een lange iveg zonder pleisterplaatsen. Democritus BROUWERSHAVEN - Het is de volksdansgroep Neha- lennia in alle opzichten gelukt om van haar volksdans- evenement in het Brouwse Tonnenmagazijn een feest te maken voor zowel dansers als bezoekers. Binnen de vier muren van de grote zaal kreeg een bevredigend aantal bezoekers een attractief programma voorgeschoteld, waaraan naast Nehalennia ook het Deense Ar Fortiseks en de Alkmaarse Boerenschots hun medewerking ver leenden. Volksdansen behoort tot één van die weinige vormen van vrijetijds besteding. die eigenlijk iedereen leuk vindt om te zien. maar meedoen ho maar. Vooral het mannelijke ge slacht laat het afweten, waardoor Ne halennia bijvoorbeeld een aantal da mes in herenkledij moet steken. Een van de leden, die tijdens de voorstel ling een 'geslachtsverandering' moest ondergaan was Carolien de Schipper van Nehalennia. Weglopen „Als we bijvoorbeeld dansen voor publiek, dan vindt haast iedereen het leuk om te zien. Maar vragen we de mensen mee te doen, dan zie je ieder een weglopen; vooral de mannen. Volksdansen kent een duidelijke drempelvrees; er is een angst voor de optredens", aldus Carolien. Nehalen nia kent veertien enthousiaste deel nemers, die hard aan de weg timme ren OOSTERLAND - De zeven tigjarige M. IJ. uit Nieuwer- kerk werd vrijdagmiddag zwaar gewond toen hij met zijn fiets de N-59 (voorheen Rijks weg 18 genoemd) overstak. De bejaarde fietser waagde de oversteek omstreeks 17.10 uur nabij de Pleisterplaats bij Oos- terland. Hij zou de manoeuvre zo onverwachts hebben uitge voerd dat mevrouw A. Z.-i. d. W. uit Burgh-Haamstede hem niet meer kon ontwijken. Zij reed met een personenauto over de N-59. M. IJ. werd met verschillende fracturen en een hersenschudding per ambulan ce overgebracht naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huis. Zijn fiets werd geheel vernield en de auto van A. Z.- i.d.W. werd licht beschadigd. En met succes, zoals tijdens het volksdansevenement is gebleken. De Schouwen-Duivelandse groep beet het spits af met een Midden- Amerikaans programma, waarin de Mexicaanse invloeden de overhand hadden. Gestoken in zelfgemaakte kledij voerde de groep een aantal dansen uit en werd ook gezongen. Dat volksdansen meer is dan het uit voeren van enkele ingestudeerde pasjes bewees de groep door haar ge drevenheid en de details. Gedrevenheid, die tot uiting kwam in de spontane manier waarop ge danst en gezongen werd en details zo als brandende kaarsjes op het hoofd en de roos in de mond. Het publiek wist alles zeer te waarderen. Over rozen gesproken. Nehalennia heeft in de roos geschoten met het contracteren van de Deense groep Ar Fortiseks; een groot gezelschap, dat haar sporen op volksdansgebied al ruimschoots heeft verdiend. De Deenve groep telde niet. alleen-veel. deelnemers, maar blijkt eveneens ka pitaalkrachtig genoeg voor de impo sante kledij, waarin de leden gesto ken waren. De Deense kleuren rood, groen en wit voerden de overhand in het kleurrijke spektakel. Oogst De voorstelling draaide geheel om de oogst, die ongetwijfeld gelukt is. Terwijl de mannen ter illustratie de zeis scherpen, dansen de vrouwen er op los. Wat vooral in goede aarde viel bij het publiek waren de rondedan sen. Een methode, waarbij de leden elkaar stevig vasthouden en met hun gestap op de vloer de sfeer omhoog lieten stijgen. Toen enkele vrouwen ook nogeens met de benen van de vloer gingen was het enthousiasme bij het publiek compleet. Met 'Hou maar aan mijn rokje vast. Nee, dat doen we lekker niet' introduceerde de Alkmaarse Boeren schots zich. Boerenschots is een jon ge groep volksdansers, gestoken in gevarieerde kleding van een heer van stand tot de boerenzoon. Evenals Ar Fortiseks had de groep haar eigen muzikanten meegebracht en dat ver hoogde de sfeer. Vooral de muzikan ten van de Alkmaarse groep mogen als kunstenaars in hun genre bestem peld worden. Opvallend was bijvoor beeld de zelfgemaakte 'contrabas', die een zwaar geluid voortbracht. Hoewel de Alkmaarse groep eerder Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> Wr PE Bltr De Deense volksdansgroep in actie. naar huis ging bleven de overige dan sers en danseressen langer om het aanwezige publiek de kneepjes van het volksdansen bij te brengen. Twee filmcamera's van Nehalennia legden alles voor het nageslacht vast. Neha lennia kan tevreden zijn met het volksdansevenement en dat zeker wat het artistieke peil van de Brouw se avond betreft. En als er nog man nen (vrouwen ook) zijn, die toch eens vrijblijvend een pasje willen wagen, dan weten ze waar ze terecht kunnen. BRUINISSE - Niet minder dan acht vakantiegasten werden in de nacht van vrijdag op zaterdag gedupeerd doordat hun auto's die aan de Hage- weg stonden geparkeerd werden opengebroken. In zeven gevallen wa ren het Duitse auto's en in een geval was het een voertuig van een inwoner uit Deurne waaruit de geluidsappa ratuur werd gestolen. De dieven ble ken ook belangstelling te hebben voor kleding en foto-apparatuur. De waarde van de gestolen goederen va rieert van 800 tot 2200 DM en be draagt in totaal ruim 8000 gulden. Van de auto van K. D. W. uit Kaarst (Duitsland) die stond geparkeerd op een parkeerplaats aan de Haaymans- weg te Burgh-Haamstede werden surfartikelen ter waarde van 2200 DM gestolen. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag. Groot succes in Zevenaar ZIERIKZEE/ZEVENAAR - Het Zierikzeese brandweerkorps heeft de vierde plaats behaald tij dens de landelijke brandweerwedstrijden in de eer ste klasse te Zevenaar. Aan de competitie namen twaalf ploegen deel uit het hele land, die in hun ei gen regio als beste uit de bus zijn gekomen. Een pri ma resultaat dus voor Zierikzee, dat voor het eerst in de nieuwe pakken in actie is gekomen. De Zierikzeese ploeg heeft al leen zijn meerdere moeten erken nen in Den Bosch (le), Gemert (2de) en Maasdam (3de). De overige acht deelnemende ploegen plaatsten zich achter Zie rikzee. Vanzelfsprekend toont brand weercommandant H. J. Fierens zich na afloop een tevreden man, waarbij hij ook wijst op het succes van pompbediener M. P. (Rinie) Ravia, die een gedeelde eerste plaats in zijn categorie behaalde. Getuige Burgemeester mr J. J. P. M.. As- selbergs is met het acht-koppige team meegegaan naar Zevenaar en was daar getuige van de prijsuit reiking. Het betrof een zware op gave en speelde zich af in een groot en hoog klooster. Er moes ten vier slachtoffers worden ge red, waarvan één met een hoog werker. De brand kon alleen worden geblust met vier stralen en het gedeelte van de perslucht was in zware rook gehuld; hetgeen de redding bemoeilijkte. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Enige regen Vanavond en vannacht enige regen. Morgenoverdag zonnige perioden maar toch kans op een bui. De wind draait naar noordwest en is matig. De aangevoerde lucht is koeler ge worden. De temperatuur wordt onge veer 18 graden. Minimumtempera tuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 11 sept.: Woensdag; Perioden met zon Kans op neerslag; 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht; zuidwest 3 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 sept. Zon op 07.01, onder 20.13 Maan op 20.33, onder 07.41 Laatste Kwartier: 15 sept. (01.45) Temperatuur kustwater: 18 graden HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een krachtige westelijke stroming heeft zich over West-Europa uitgebreid. In deze stroming trekken verschillende storingen naar het oos ten. Een eerste trok vanochtend vroeg langs de Waddeneilanden. Een volgende zal vanavond en de komen de nacht regen brengen. Achter deze stroming breidt dinsdag een rug van hoge luchtdruk zich geleidelijk over onze omgeving uit. Het zal dan over wegend droog zijn met perioden met zon. Woensdag trekt de rug van hoge luchtdruk naar Duitsland, maar zal pas later op de dag zijn betekenis voor ons land verliezen. Donderdag zal een volgende sto ring de Noordzee bereiken. De op somming van storingen geeft aan dat het weer de komende dagen een wis- seld karakter zal hebben, na de ko mende nacht zal het met de regen wel meevallen. ZIERIKZEE - Niet minder dan 1600 gulden bedraagt de schade die zater dagmorgen werd aangericht aan de auto van W. P. J. M. uit Zierikzee. Het voertuig stond in de Bagijnestraat te Zierikzee en werd tussen 10.00 en 12.00 uur aan beide zijden vermoede lijk met een scherp voorwerp be werkt. Niet alleen werk, maar ook vrouw bij de drukkerij gevonden ZIERIKZEE - Wie als vijftienjarige jongen in een be drijf begint en daar blijft, is verzekerd van een vroeg ju bileum. Dat geldt zeker voor Cees Oostdijk (40) uit Zie rikzee, die door directie en collega's is gehuldigd voor diens dienstverband van vijfentwintig jaar bij drukkerij Lakenman en Ochtman in Zierikzee. Tijdens een feeste lijke receptie in Mondragon te Zierikzee werd Oostdijk onder grote belangstelling in de bloemetjes gezet. Directeur D. L. van 't Leven fr) feliciteert jubilaris C. Oostdijk met rijn 25-jarig dienstverband. Bij een jubileum hoort een terug blik. Op 3 september 1962 is Oostdijk de drukkerij van Lakenman en Ocht man binnengerold en kreeg al snel te maken met alle facetten van het drukprocedé. Een speciale plaats in die drukkerij heeft Oostdijk niet ge had. Regelmatig stond hij achter het ene apparaat en dan weer achter het andere. De drukkerij zelf trok Oostdijk echter niet zo, hoewel dat wel de plaats is geweest waar hij zijn vrouw heeft ontmoet. Ook zij is nog steeds in dienst bij Lakenman en Ochtman en heeft haar handen vol aan de ver werking van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Na enige tijd - „ik zou echt niet weten hoelang dat geleden is" - werd Oostdijk overgeplaatst naar de binderij; de afdeling waar het drukwerk een laatste behande ling ondergaat van snijden tot bin den. Hart Daar heeft de jubilaris het prima naar zijn zin en dat tot tevredenheid van directeur D. L. van 't Leven, die in zijn toespraak trots zei te zijn op Oostdijk, die hart voor zijn werk heeft. Volgens Van 't Leven is de jubi laris een mens met „het hart op de tong", maar heeft hij zich zeer zeker als oen prima vakman weten te ont wikkelen, ondanks het feit, dat Oost dijk geen man van de theorie is. De directeur was overigens niet de enige, die Oostdijk een goede inzet toedichtte. Namens de personeels vereniging werd hij toegesproken door Rinus Coomans, die zich hardop heeft afgevraagd „waar Kees toch die slaapzak altijd verborg". Hier mee doelde hij op het feit, dat Oost dijk altijd als een van de eersten in liet bedrijf aanwezig is. Dat Oostdijk een praktijk-gericht persoon is blijkt ook uit zijn benade ring van nieuwe technieken. Zo werd vorig jaar bijvoorbeeld een compu tergestuurde snijmachine aange schaft, dat als het dagelijkse instru ment van de jubilaris beschouwd mag worden. Snijden van drukwerk behoort tot een van zijn meest gelief de bezigheden binnen de drukkerij. „Ik heb er gemakkelijk aan kunnen wennen". Namens het bedrijf kreeg Oostdijk van Van 't Leven een enveloppe met inhoud. De personeelsvereniging kocht voor hem een scheerapparaat, terwijl hem namens zijn directe colle ga's 'iets' voor in de caravan ten deel viel. Dat was naast een krat bier nog een campinggaslamp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1