NEELTJE JANS SAMAN BV 4 Burgemeester G. W. van Montfrans-Hartman van Veere: Neeltje Jans is van ons. Altijd geweest Hoofdbestuur ZLM blijft onverkort voor zoetwaterpijp ZLM somber gestemd over gewassen VEERE - „Neeltje Jans is van ons. Dat gebied heeft altijd bij Veere gehoord". Ze laat er geen twijfel over bestaan, burgemeester G. W. van Montfrans-Hartman van Veere. Neeltje Jans en de plannen van architect Louis van Gasteren intrigeren en interesseren haar enorm. Over het touwtrekken om het werkeiland: „We willen toch alle drie, Veere, Westerschouwen en Wissenkerke, hetzelfde? De plannen van Van Gasteren uitvoeren. Vergelijk het maar met de Amerikaanse vlag waar elke ster voor een staat staat. In de vlag van Zeeland komt er ook een ster bij". ,,Voor ons betekent het een geweldige uitdaging. Als je bedenkt dat vroeger op die plaats de Zeeuwse en Hollandse vloot lag en dat daar nu een technisch hoogstandje tot stand is gebracht. Een verdedigingswerk tegen onze grootste vijand van vandaag: de zee. Dat moet je laten zien aan iedereen. Van Gasteren ziet het met het oog van een filmer. Zo'n gigantisch werk. dat moet je niet wegstoppen. Laat het maar zien". De gemeente Veere heeft inmiddels een concept bestemmingsplan voor Neeltje Jans opgesteld. Een bestemmingsplan dat door verschillende leden van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen werd bestempeld als 'veel te globaal en vrijblijvend'. Van Montfrans: ,,In het bestemmingsplan is uitgegaan van de plannen van Van Gasteren. Het rijk moet de voorwaarden scheppen die nodig zijn om het plan tot uitvoer te brengen. Het uitvoerend beheer moet in handen komen van een lichaam waarin de gemeente is vertegenwoordigd. De gemeente moet echt nadrukkelijk bij het beheer betrokken worden. De provincie streeft daar ook naar". In een bestemmingsplan wordt aangegeven wat er binnen een bepaald gebied op planologisch gebied allemaal mogelijk is. Een aanvraag voor iets dat niet in dat bestemmingsplan past kan alleen doorgang vinden als de gemeenteraad er zijn goedkeuring aan hecht. Op die manier heeft men grip op de ontwikkelingen in een bepaald gebied. „Wat dat betreft is het op Neeltje Jans niet anders dan in een ander braakliggend gebied. Maar voor Neeltje Jans zijn heel specifieke plannen", aldus Van Montfrans. Het was overigens Van Montfrans die samen met gedeputeerde J. B. Ventevogel de aanzet gaf tot de plannen. Het tweetal benaderde beeldend kunstenaar Louis van Gasteren met het verzoek ideeën te ontwikkelen voor de totale inrichting van het werkeiland. Dat verzoek resulteerde in een uitgebreid boekwerk waarin Van Gasteren zijn ideeën over wat er met Neeltje Jans zou moeten gebeuren uitgebreid uit de doeken doet. Wat Van Gasteren wil mag bekend'worden verondersteld: een thema-park, geconcentreerd rond het Topshuis, dat in totaal eentiende van de oppervlakte van het werkeiland in beslag neemt. De resterende negen-tiende van het gebied zou dan de functie van natuurgebied moeten krijgen. „Het plan Van Gasteren is nog niet tot in detail uitgewerkt, en het is ook de bedoeling dat het gefaseerd wordt uitgevoerd. En wat dat betreft heeft het droogleggen van de pijlerpolder voorrang. Maar we gaan in het bestemmingsplan uit van het totale plan", aldus Van Montfrans. „Het boeiende van het plan is dat het uitgaat van concentratie van bebouwing op een klein gedeelte van het eiland terwijl de rest van het eiland een natuurfunctie krijgt. En hoe dat laatste precies ingevuld moet worden, daar is nu druk overleg over gaande. De natuurbeschermingsorganisaties hebben nogal positief gereageerd op de plannen. Men vergadert samen met Rijkswaterstaat, die voorlopig het gebied nog beheert. Ik heb zelf de eerste gesprekken bijgewoond en ik heb de indruk dat de samenwerking tussen Rijkswaterstaat en natuurbeschermingsorganisaties goed is". Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie maakte eerder in deze krant gewag van een unieke situatie wat betreft het natuurgebied Neeltje Jans. „Je kunt nog alle kanten op. Daarom is het zo belangrijk dat er veel aandacht wordt besteed aan de inrichting en het beheer van dat gebied. Men moet voorwaarden scheppen voor een goed beheer". Kramer kondigde eerder ook al aan dat de natuurbeschermingsorganisaties zelf met plannen voor dat beheer zouden komen. Deze plannen nu worden momenteel besproken. Uitgangspunt irt de plannen van Van Gasteren is dat een deel van het natuurgebied opengesteld dient te worden voor het publiek terwijl een ander deel afgeschermd moet worden. Van Montfrans: „Het duingebied wordt in ieder geval afgeschermd. Afgerasterd. Bovendien wordt het eiland alleen ontsloten bij het Topshuis. Voor het gebied dat het meest veraf ligt van het Topshuis is dus al een behoorlijke drempel ingebouwd. Ik verwacht wat dat betreft ook geen problemen". Uitgangspunt in de plannen van Van Gasteren is om in principe de natuur haar gang te laten gaan. Alleen hier en daar wat sturen en een handje helpen. „Rijkwaterstaat doet dat nu al met het maairegime. Het is nu braakliggend terrein, maar het is nu al een heel mooi gebied. Dat moet zo goed mogelijk beheerd worden", aldus Van Montfrans. De plannen van Van Gasteren vergen een investering van in totaal 131 miljoen gulden. Geen gering bedrag. Wie gaat dat betalen? De overheid die bij de bouw van de Stormvloedkering al werd geconfronteerd met gigantische budgetoverschrijdingen? Van Montfrans heeft er geen concreet antwoord op. „De overheid moet voorwaarden scheppen in bestuurlijke zin. Er wordt nu gewerkt aan een bestuursovereenkomst tussen provincie, rijk en de gemeente Veere". Van Montfrans lijkt ervan overtuigd dat het geld er wel zal komen. „Het hele bedrag hoeft er tenslotte niet in een keer te komen want de plannen worden ook gefaseerd uitgevoerd. We hopen wel dat zich investeerders voor het plan in zijn geheel aan zullen melden". Bedrijven blijken in de praktijk niet echt te popelen om geld in de plannen te steken. Al werd kortgeleden wel bekend dat Ahold interesse heeft. Maar een investeerder wil precies weten waar hij aan toe is. Wil weten of een investering rendabel is. „Maar als je nu ziet hoeveel mensen er dagelijks naar de Delta Expo in het Tbpshuis komen! Dat loopt als een trein. De bezoekers kijken hun ogen uit", aldus Van Montfrans. Vanaf het prille begin heeft iedereen geroepen dat Neeltje Jans geen pretpark mag worden. Velen hebben ook als hun mening te kennen gegeven dat verblijfsrecreatie op Neeltje Jans niet op zijn plaats is. Campinghouders en eigenaren van bungalowparken kijken daar anders tegenaan. Maar ze lijken weinig kans te maken om ook op het werkeiland een bungalowpark of camping te mogen exploiteren. Van Montfrans laat er ook geen twijfel over bestaan. „Dat willen we niet. Wat wij willen is dat de dagrecreatie op Neeltje Jans een ondersteuning gaat vormen voor de verblijfsrecreatie op Walcheren. En op Schouwen-Duiveland. Een soort uitstralingseffect". Volgens Van Montfrans zal de openstelling van de weg over de Stormvloedkering in november voor Walcheren een veel grotere verandering teweeg brengen dan voor Schouwen-Duiveland. „Schouwen-Duiveland wordt al door veel toeristen bezocht. Als.de weg over de Stormvloedkering er is zal de wisselwerking tussen Schouwen-Duiveland en Walcheren groter worden. Mensen zullen sneller eens een dagje naar Middelburg gaan. En misschien gaan veel mensen ook wel een 'rondje Zeeland' doen. Het is de bedoeling dat als de plannen voor Neeltje Jans eenmaal gerealiseerd zijn dat seizoensverlengend gaat werken. Op die manier kan misschien ook de vakantiepiek wat gladgestreken worden. Neeltje Jans moet ook het visitekaartje van Nederland worden. Het is tenslotte een staaltje van waterbouwkunst dat gezien mag worden. Dat moet je niet wegstoppen, maar daar moet je juist de aandacht op vestigen. En dat is ook steeds het uitgangspunt van Van Gasteren geweest", aldus Van Montfrans. Haar werkkamer aan de Kerkstraat in Veere verraadt de interesse van Van Montfrans voor Neeltje Jans. Kaarten, foto's, en ook een miniatuur van een van de bouten en moeren die Van Gasteren op een aantal punten op Neeltje Jans wil aanbrgqg$p( pm iedereen er pog eens op attent ,jp, maken dat het. niet zomaar §epj eü-mtjl is, maar een kunstmatig eilana aat aangelegd is om de inwoners van Schouwen- Duiveland voorgoed te vrijwaren van ovérstrbÉÖBSgen. Van Montfrans is ervan overtuigd dat Neeltje Jans ook op de lange duur belangstellenden overal vandaan zal blijven trekken. „Kijk maar naar de afsluitdijk. Dat is iets waar ook nog steeds mensen van heinde en verre een bezoek aan brengen. Je staat er niet zo bij stil, maar als je nou bijvoorbeeld kijkt naar de Veerse Gat-dam. Het is nog maar 25" jaar geleden dat die gerealiseerd is. Als je dan het verschil ziet met zoiets gigantisch als de Stormvloedkering", j Van ""Montfrans mélclde hétJ al eerder., ^Ueep ,^'I ^e.pRëhstgjlipg van de weg over de Stormvloedkering zal op Walcheren veel veranderingen teweeg brengen. Zij erkent dat het onderzoek naar de gevolgen daarvan voor zowel Schouwen-Duiveland als Walcheren eigenlijk veel te laat van de grond H is gekomen. Ze wijst de verantwoordelijkheid daarvoor resoluut af. „Wat dat betreft ligt de fout niet bij ons, maar bij het rijk. Wij hebben keer op keer erop aangedrongen, maar die signalen zijn door Den Haag nooit goed opgepakt". $l§Jiet kalf verdronken is dempt mqqj^e' put? Feit is in ieder geval datjtyap Montfrans zich ernstige zorgen maakt over een aantal knelpunten. „We voorzien nu al dat de Veerse Gat-dam de toenemende verkeersstroom absoluut niet zal kunnen verwerken. En daar is nog geen concreet plan voor, en dat zal er in 1988 ook nog niet zijn", aldus de Veerse eerste burger. „Eigenlijk wordt de wegen-infrastructuur alleen aangepast bij de aanlanding. Een ander knelpunt is de kruising bij Vrouwenpolder. Die is ook absoluut ongeschikt om grote verkeersstromen te verwerken. Dat zal ongetwijfeld grote problemen gaan geven". Van Montfrans onderkent dat de weg over de Stormvloedkering een heel belangrijke verbinding wordt. Tenslotte moet er voor de Zeelandbrug nog steeds tol betaald worden en dat geldt niet voor de weg overxle Stormvloedkering. „Door die weg te nemen kun je dus een aantal hindernissen omzeilen, en dat zal voor veel mensen aantrekkelijk zijn", aldus Van Montfrans. In een interview met deze krant zei burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen indertijd: „Neeltje Jans en Westerschouwen zijn een beleidsmatige eenheid. Ze zijn niet van elkaar los te koppelen". Een uitspraak die ook uit de mond van Van Montfrans had kunnen komen. Zei het met dit verschil dat dan het woord Westerschouwen vervangen zou zijn door het woord Veere. Er is door veel mensen gewikt, maar gs heeft beschikt. Mits gs niet van hogerhand op de vingers wordt getikt laat men het plan om Neeltje Jans toe te wijzen aan Wissenkerke varen en wordt het eiland definitief aan Veere toegewezen en komt Westerschouwen in het hele verhaal niet meer voor. Van Montfrans laat zich niet verleiden tot uitspraken over de andere belanghebbende gemeenten. „Het maakt in principe niet uit welke gemeente nou Neeltje Jans tot haar grondgebied'mag rekenen. In feite krijgt Zeeland er een eiland bij. Ik vind het zelf een geweldige uitdaging". Van Montfrans, eenmaal op dreef, isbijna niet te stuiten in haar enthousiasme en beschrijft Neeltje Jans en haar mogelijkheden in welhaast lyrische bewoordingen. En straalt, evenals plannenmaker Van Gasteren, groot optimisme uit wat betreft de toekomst. Aan haar zal het niet liggen. Tbkst: PIET KLEEMANS Foto's: BAS BOERS Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-12647-13909 EINDHOVEN - De 38 Amerikaanse Apache-helikopsters die deelnemen aan de grote Amerikaanse legeroefe- ning Reforger, krijgen in Nederland „voor alle zekerheid" een nieuw on derdeel van de staartrotor voordat ze doorvliegen naar de Bondsrepubliek Duitsland voor de NAVO-oefening „Certain Strike". Hiertoe is besloten naar aanleiding van een ongeval met een Apache in de Verenigde Staten. ZIERIKZEE - Het hoofdbe stuur van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) staat op het standpunt, dat de zoetwatervoorziening voor Schouwen-Duiveland er moet komen. Dat daarbij de baten niet vooraf hard zijn te maken is voor het bestuur een gege ven, dat geaccepteerd dient te worden. Hoewel de regio een eigen verantwoordelijkheid heeft in haar besluitvorming vindt het hoofdbestuur de zoetwatervoorziening uiterst belangrijk, zo niet noodzake lijk. Dat is een van de resultaten van de jongste vergadering van het hoofdbestuur. In haar standpuntbepaling is het be stuur uitgegaan van haar visie, dat zoveel mogelijk bedrijven een toekomst geboden moet worden. „Een en ander houdt in, dat ook de volgende genera- >'.'.tie bedrijfsgenoten een vol doende concurrentiepositie moet kunnen innemen". Gezien de in Europees ver band (relatief) kleinschalige structuur van de bedrijven in het Zuidwesten en het feit, dat de zuidwestelijke boer van huis uit plantenteler is, ligt (verdere) specialisatie van de plantaardige produktie voor de hand. Vandaar - zo stelt de ZLM - moet de zoetwatervoor ziening onverkort positief be oordeeld worden waar dit tech nisch en financieel haalbaar is. Vervolg van pagina 1 zijn, maar van een hoop factoren af hangen, die we niet in de hand heb ben". Aardappelen zijn dit jaar qua prijs erg slecht ingezet. De bieten volgen de proefrooiingen zouden aan een goede opbrengst ko men. „Wanneer je zo om je heen kijkt, krijg je niet de indruk, maar de cijfers tenderen anders", spreekt de ZLM. Volgens de CBS-cijfers heeft Nederland nu 127.000 hectare bieten en volgens de industrie 130.000 hecta re. De ZLM vindt het frappant dat het zoveel scheelt. „Als je de hectares van de industrie overneemt, dan zou dit betekenen dat we nogal wat C- suiker krijgen. We komen dan tot een produktie van 950.000 ton witsuiker. Ook weer weinig hoopgegevend", al dus de voorzitter van de Akkerbouw commissie, J. C. Geluk. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 èn 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1431 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6°'o BT W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4