Alles mag komende winter; enige voorwaarde is klasse WARM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ik lees de Zierikzeesche Nieuwsbode, omdat ze 144 jaar ervaring in huis heeft Deurloo Ontslagen Specialist op zit- en slaapgebied Intermeubel Ontdek je plekje in Tholen 'Ik vind het wel gezellig tussen vier donkere muren' dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdas 4 september 1987 Nr. 84195 3 Deze week is Schouwen-DuiveUuid opgeschrikt door het ontslag van veertig medewerkers van de uien- groothandel in Sirjansland. Veertig mensen op straat, veertig gezinnen ontregeld en er lijkt niets aan te doen. Althans niet direct. Het ar beidsbureau kan haar uiterste best doen om nieuwe banen te zoeken, maar of dat in alle gevallen lukt. De gemeente is niet het aangewezen or gaan om direct iets te doen. Nee, de ontslagen werknemers zullen de ko mende maanden zelf hard aan de weg moeten timmeren en dat valt lang niet altijd mee. Politiek Schouioen- Duiveland (én ook Zeeland) is nog- eens met de neus op de feiten ge drukt, dat er geen enkele reden is om de aandacht voor nieuwe werkgele genheid te verslappen. Naast het af lopen van' de Oosterscheldewerken heeft de regio ook te maken met het feit, dat een groot deel van de werk gelegenheid gebaseerd is op de toe ristische pijler. En het ontbreken van een gevarieerde arbeidsmarkt maakt een regio kwetsbaar. Iedereen heeft zich in die richting al eerder uitgelaten, maar wezenlijke zaken lijken niet van de grond te komen. Verlaging van de grondprijzen voor industrieterreinen, een soepel beleid van gemeenten enzovoort, het zijn al lemaal passieve maatregelen, waar bij het de ondernemer zelf is, die als eerste belangstelling moet tonen. De gezamenlijke gemeenten op Schou- wen-Duiveland. zouden toch nogeens moeten bezien of het niet mogelijk is een acquisiteur aan te stellen, die in plaats van de potentiële onderne mers de eerste stappen zet. Dat er iets moet gebeuren staat als een paal boven water. Want naast de Ooster- scheldewerken is het niet ondenk baar, dat er de komende jaren ook in de landbouw (de regio heeft 600 agra riërs) werkgelegenheid sneuvelt. AvdW Advertentie Haringvlietple/n 4, 4301 XG Zierikzee Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond. ZIERIKZEE - De AVRO-televisie zendt dinsdag 8 september in haar serie Ontdek je plekje een impressie van Tholen uit. De uitzending via Nederland 1 begint om 23.40 uur. Een van de mannequins toont Russian Romance. Grote belangstelling voor Holty-modeshows ZIERIKZEE - Het heeft een aantal jaren geduurd, maar eindelijk mag de modieuze vrouw van vandaag er weer echt op en top uitzien. En zolang ze er maar chique en stijlvol uitziet heeft de vrouw vrijwel alle combina tiemogelijkheden tot haar beschikking. Vrijwel alle kleuren mogen gebruikt worden, alle dessins en zelfs door elkaar (coördiné). De vrouw is weer vrouw in haar nieuwe kleding en dat is bij het overgrote deel van het publiek tijdens de Holty-modeshow in Zierikzee in goe de aarde gevallen. Holty, die zelf de kleding in de win kel heeft hangen (behalve de schoe nen, die van Verton schoenen kwa men), kan ongetwijfeld rekenen op een enthousiast koperspubliek. Het grote aantal belangstellenden was het overduidelijk eens met de mode ontwerpers, dat de vrouw er best weer chique uit mag zien. Opvallend aan de collectie van Holty is, dat de geshowde modellen niet extravagant waren en daardoor ook buiten een modeshow prima te dragen zijn. Niet overdreven Geen overdreven kleding dus, maar wel bijzonder. De lady-speaker zei het al voor de aanvang van de show. De vrouw in de mode wordt steeds jonger. Dit jaar wordt voorgoed afge daan met de sober geklede vrouw op leeftijd. Niet alleen de teeners en twens kunnen er vlot uitzien, ook.de oudere vrouw met of zonder grote maat kan tot in de puntjes gekleed gaan. Holty toonde kleding voor alle leeftijden in alle maten. Wat te denken bijvoorbeeld van de zogenaamde Landlady-trend, waar bij de alledaagse vrouw zich een beetje high-society van Engeland waant. Een chique ruiten rok, een flessengroene coat (typically Eng lish), een strakke Mousse en een groene barret. Pseudo nonchalant, maar ozo correct. En - zo geldt het voor alle trends deze winter - de ac cessoires zijn niet langer een onder geschoven kindje. Nee, die horen er bij. Van gewaagde hoed tot simpel kralensnoer en armband. Ook daar op is Holty modieus ingesprongen. Zonder twijfel de meest opzienbare trend is de zogenaamde Russian Ro mance-stijl. Maar ook hiervoor geldt, dat het om de beter gesitueerde Rus sen gaat. Want de mode-ontwerpers hebben zich laten inspireren door de Tsaren. Ook hier komt de coat terug - al dan niet strak getailleerd - en zorgt de kozakken achtige muts voor de fi nishing touche. Een van die typische Russische kle- dingscombinaties was tijdens de mo deshow een afgeleide kozakkenmuts met een trui met .noordelijke dier soorten, een zwarte rol en lange zacht lederen (zwarte) laarzen. Evenals bij de Landlady-look geldt ook weer dat de persoonlijkheid van de vrouw er vanaf straalt. Kleding Vrouwen zijn zo oud als ze zelf wil len en de verschillen in kleding tus sen jong en oud zijn deze winter slechts minimaal. Draagt de jeugdige vrouw eerder een fleurige baret, de oudere vrouw doet hier met haar scherp gesneden hoed niet voor on der. En de kleuren variëren enorm, want stijl kent geen standaard. Zo kent de kleurenranche de bruinen, waarbij met verschillende gradaties gewerkt wordt van zacht beige tot chocoladebruin. Lange mantels (coats) zijn in, maar wie zin heeft in een zeven-achtste is ook bij de tijd. Konden ruitpatronen vroeger niet met strepen samengaan, wie het nu draagt is op en top bij. De enige voorwaarde die speelt, is dat de persoonlijkheid van de vrouw in de kleding tot uiting komt. Of het nu een modern deux-pieces is of een vlotte zwarte broek met rode kousen tot over de enkels, alles is mogelijk. Opk is er geen speciale kleuren- trend aan te geven. Wel gezegd kan worden, dat de marineblauw-achtige kleuren in zijn. Blauw en groen is al jaren geen boerenfatsoen meer, zoals indertijd weieens werd uitgedrukt. Nee, blauw en groen gaat nog steeds prima samen, al zijn er weer nieuwe variaties op de blauwe component uitgebracht. Ook de accenten rood op zwarte kleding (ook zwart is een dui delijke modekleur) doen het prima deze winter. Het is zeer aannemelijk, dat de mo de meer dan ooit tevoren gaat aan slaan bij het grote publiek en ook bij de mensen, die eerder als niet mode volgend bestempeld mochten wor den. Iedereen kleedt zich graag ver zorgd en voelt zich in chique kleding optimaal. Alleen de enorme belang stelling voor de modeshows van Hol ty bewijzen de interesse voor de win termode al. De zaak was overvol en een groot aantal mensen volgde het modegebeuren vanaf de straat. verslaving in aanraking komen. De avond is erop gericht vrijwilligers te wijzen op het herkennen van proble men op het gebied van alcohol en me dicijngebruik, de houding en vaar digheden om met problemen om te kunnen gaan en het peilen van de be hoefte aan een regionale cursus van ongeveer vier bijeenkomsten. Voor nadere informatie kan gebeld wor den met 01180-15353. BURGH-HAAMSTEDE Commissie algemene zaken Woensdag 9 september vergadert in het gemeentehuis in Burgh-Haamste- de de commissie Algemene en be stuurlijke zaken. Op de agenda de verordening speelautomaten. De ver gadering begint om 16.00 uur. BROUWERSHAVEN 17e Eeuws schaaltje Tijdens de werkzaamheden aan het stadhuis in Brouwershaven is giste ren, donderdag, een vermoedelijk uit de 17e eeuw daterend aardewerk schaaltje gevonden. Het schaaltje is nog geheel ongeschonden. Zelfs de kersepitten zaten er nog in volgens de vinders. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF GAS, WATER, SANITAIR, VERWARMINGS- EN ELEKTRICITEITSTECHNIEK scharendijke TELEFOON 01117-1760 De Stichting Unie Van Vrijwilli gers houdt op dinsdag 8 september een contactbijeenkomst in het UVV- gebouw aan het Kerkhof te Zierikzee. Aan de orde komen de verkoopdag van 12 september, een winkeltje en gastvrouw in de Comeliastichting en de gebruikelijke huishoudelijke on derwerpen van een vergadering. Aan vang 19.30 uur UVV-bazar In het UVV-gebouw te Zierikzee wordt zaterdag 12 september weer een bazar gehouden. Naast een handwerk- en boekenstand zijn er wederom diverse attracties, waarmee prijzen te winnen zijn. Ook is er een rommel- en snuffelhoek. Voor de kin deren is er een grabbelton. Belang stellenden kunnen loten kopen en maken hiermee kans op een gehaakte sprei. De opbrengst van de bazar komt ten goede aan het vrijwilligers werk ten bate van de zieken, bejaar den en gehandicapten. De bazar be gint om 09.30 uur. Expositie Als afsluiter van de diverse exposi ties, die Galerie de Dikke Toren houdt komt kunstenares Dini van Leeuwen met een uitgebreide collec tie pentekeningen aan bod. Dini van Leeuwen (1959) is in Brouwershaven geboren en woont momenteel in Vlaardingen. Haar studie volgde ze aan de Nederlandse School voor te- kenonderwijs^en de Vrije Academie. Haar tentoonstelling bestaat uit een smaakvol samengestelde hoeveelheid pentekeningen, datvervaardigd is met potlood, houtskool, inkt en/of conté krijt. Haar werk is 'te zien tot en met 13 september, dagelijks van 11.00-16.00 uur en zondags van 12.00- 16.00 uur. Op maandag is de Dikke Toren gesloten. Verslaving In het gebouw van het Leger des Heils te Zierikzee wordt «7 oktober een voorlichtingsavond gehouden voor vrijwilligers in de hulpverle ning, die op welke wijze dan ook met ZIERIKZEE Het werk van reproduktie-fotograaf Jan Kleppe ZIERIKZEE - Hij heeft wel wat weg van ti-ta- tovenaar. Dagelijks 'goochelt' Jan Kleppe tussen de vier muren van de donkere kamer van de Zierikzeesche Nieuwsbode met foto-apparatuur, chemische vloeistoffen en platen. Van de krantepagina die door de opmaakafdeling met losse stukjes tekst in elkaar is 'gepuzzeld' maakt hij een foto-negatief op ware grootte. Dat wordt weer overgebracht op de plaat waarmee op de drukpers de krant wordt gedrukt. Een'leuk beroep vindt de 32- jarige Kerkwervenaar die nu bijna een jaar bij de Zierikzeesche Nieuwsbode werkzaam is. Vroeger was hij timmerman maar sinds hij voor dat werk werd afgekeurd vanwege een rugblessure heeft Jan Kleppe wat werkomgeving betreft een radicale omschakeling gemaakt. ,,Ik was portier bij Dosbouw. Daarbij keek ik dagelijks over het water de polder in en nu zit ik in mijn eentje tussen vier donkere muren. Maar ik kan er goed tegen. Ik vind het best gezellig". Wat houd je werk precies in? ..Ik maak afdrukken van de foto's die de Nieuwsbodefotograaf Johan Berrevoets inlevert of van foto's van particulieren die de journalisten meebrengen om bij een artikel te plaatsen. Copy- proofs. Dat komt omdat al die foto's meestal van een ander formaat zijn dan de grootte waarmee ze in de krant moeten komen. Verder ben ik natuurlijk iedere dag een poos bezig met het fotograferen van de krantepagina's om ze geschikt te maken voor de drukpers". Wat is daarbij het verschil met gewone fotografie? ,,Het fototoestel vormt een onderdeel van een groot apparaat waarin je de pagina legt. De belichtingstijd is veel langer dan bij een gewoon toestel. Er valt wel een minuut licht op de pagina om de tekst goed scherp op de film te krijgen En het negatief is net zo groot als een echte krantepagina. Het is allemaal heel precies werk. Vooral het uitdokken. Dat is het op het negatief met een penseeltje en inkt wegwerken Jan Kleppe van overbodige lijntjes. Die ontstaan omdat alle krantenteksten en advertenties in kleine gedeelten worden opgeplakt. De randjes daartussen zijn op het negatief nog te zien. Na het uitdekken wordt het negatief afgedrukt. Niet op papier zoals bij gewone foto's maar op een metalen plaat. Die komt dan later op de drukpers te liggen". Is het moeilijk werk? ..Nee hoor, over het algemeen niet. Het is heel leuk. Ja, soms kreun ik welecns. Vooral als er kleurenfoto's van particulieren komen.die in de krant moeten. Of van die oude foto's die een beetje vergeeld zzjn. Daarbij krijg je vaak een heel ander zwart/ wit effect. Het is moeilijk uit te rekenen wat de precieze belichtingstijd moet zijn om er een goede copy-proof van te maken. Soms zijn de foto's zo klein dat ze moeten worden vergroot. Dat is lastig want ik ben juist gewend om foto's te verkleinen. Die van de persfotograaf zijn namelijk groter dan het formaat waarmee ze in de krant komen. Verkleinen gaat bij mij dan veel gemakkelijker en sneller". Als je 's avonds thiris de Nieuwsbode krijgt zie je pas Jnoe je copy-proofs zijn geworden na het drukken. Kijk je dan eerst naar dat resultaat of zoals andere mensen naar de inhoud van de krant? ,,Ja, ik kijk altijd eerst hoe de copy-proofs zijn geworden. Als er een fout in zit ga ik bedenken hoe dat kan worden verbeterd. Daarna ga ik er pas op letten wat er in de krant staat. Vaak weet ik dat al ongeveer omdat ik in de loop van de dag de foto's heb behandeld die bij de onderwerpen passen. Ik vind foto's belangrijk voor een krant omdat ze vaak in een oogopslag meer zeggen dan een hele tekst". Wie nu de bon invult krijgt de Zierikzeesche Nieuwsbode het komende jaar voor geen 156.50 gulden, maar voor slechts 140,— gulden. Een unieke kans om kennis te maken met Schouwen-Duiveland's enige echte objectieve nieuwsblad. Vier keer per week het laatste nieuws in de bus. Niet alleen de gemeentepolitiek wordt op de voet gevolgd, maar ook dé sportieve regio komt uitvoerig aan bod. Daarnaast krijgt de lezer van de Zierikzeesche Nieuwsbode regelmatig een bijlage cadeau over uiteenlopende onderwerpen als mode, auto's, sport en woninginrichting. En daarnaast mogen de vele rubrieken genoemd worden. Na 144 jaar mag best gezegd, dat de lezer van de Zierikzeesche Nieuwsbode als geen ander weet wat er in de eigen regio speelt. BEL NU VOOR EEN ABONNEMENT 01110-16551 JA IK NEEM EEN JAARABONNEMENT OP 0E ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! IK BETAAL DUS GEENJ865tTGULDEN. MAAR SLECHTS 140.- GULDEN. Naam Adres Postcode Plaats: 7IFDIK7FF«;rHF RSI antwoordnummer 12 tri 1 wrrn^xrlr GBffl 4300 VB zltRIK«F NIEUWSBODE rol (postzegel is met nodig)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3