Van kolossale boom naar een imposant kerkorgel Gouden echtpaar Noordijk ZLM-hoofdbestuur somber gestemd over oogstseizoen voor agrariërs ZRjf P Biir DE ZIERIKZEESCHE COURANT CITROEN Nieuwe woningen AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer Nieuwe directeur 't Mêêtje Aanrijding BCA Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Blauwe vlag Mode Interview Avontuur De gemeente Westerschouwen wil de eer van Alles mag gedragen en gecombineerd worden Veere's burgemeester mevrouw G. W. van De Zierikzeese A- en B-junioren ga an op avon- de blauwe vlag delen met anderen. (Pag. 2). deze winter, de enige voorwaarde is klasse en stijl. (Pag. 3). Montfrans- Hartman doet haar zegje over Neel- tje Jans, dat zij waarschijnlijk onder haar hoe de krijgt. (Pag. 4). tuur in Brabant. (Pag. 9). VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24195 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een pessimist is een optimist, die zijn theorieën in de praktijk heeft willen brengen Anonymus Christelijk Gereformeerde Kerk Haamstede ziet hartewens in vervulling gaan HAAMSTEDE - Wie het imposante orgel van de Chris telijk Gereformeerde kerk in Haamstede bekijkt, kan zich nauwelijks voorstellen, dat al het houtwerk van slechts één boom komt. Maar dan wel een boom van twaalf meter hoog, twee meter doorsnede en met een ge wicht van 8000 kilo. Alleen het vervoer van de boom van de Afrikaanse Ivoorkust naar orgelbouwer A. Nijsse en Zonen in Wolphaartsdijk lijkt een onmogelijke taak. Advertentie Auto Louis Goedbloed Zierikzee - 14951 ZONNEMAIRE - Voor het eerst in tien jaar tijd heeft Woningbouwver eniging Beter Wonen weer drie eens gezinswoningen laten bouwen in Zonnemaire. Donderdag 10 septem ber worden de drie huizen in de Bea- trixstraat opgeleverd door bouwbe drijf Boogert uit Oosterland. Deze woningen met een woonka mer, keuken, badkamer en op de ver dieping drie slaapkamers zijn ont worpen door Leo de Jonge architecten te Rotterdam. De kale huur bedraagt per maand 545 gulden. Beter Wonen hoopt met de bouw een bijdrage te leveren aan de verster king van de leefbaarheid in de kleine kern. De woningen zijn overigens in middels al verhuurd. Niet vreemd dus, dat de 150 leden van de Christelijk Gereformeerde Kerk zich uitermate tevreden toon den tijdens de officiële overdracht van orgelbouwer aan orgelcommissie en vervolgens aan ds M. Dijkstra. Zo als deze week eerder gemeld betreft het een imposant 8-voets orgel, dat generaties mee zal gaan. Om een in druk te geven van de omvang, kan ge meld dat het orgel maar liefst 597 pij pen bevat variërend van één centimeter lengte tot tweeëneenhalve meter. Niet zo verwonderlijk dus, dat or gelbouwer A. Nijsse tijdens de bij eenkomst in Haamstede moeite zei te hebben met het overdragen van een stukje levenswerk. Hij was het, die de vele aanwezigen een korte toelich ting op de mogelijkheden van het or gel gaf, terwijl zoon René een en an der in de praktijk demonstreerde. Uitzoeken De orgelcommissie is in 1982 van start gegaan met het uitzoeken van een geschikt orgel. Nadat besloten was, dat het een nieuw orgel moest worden, werden de offertes aange vraagd en in maart 1985 wist Nijsse zeker, dat hij de man zou zijn. In de cember 1986 werd aan de daadwerke lijke bouw van het instrument begon nen. De orgelcommissie heeft voor de technische ondersteuning de hulp in geroepen van M. van der Veer. Organist en voorzitter van de or gelcommissie C. J. Groenleer kreeg uit handen van Nijsse het wapen van Haamstede aangeboden, waarna het de beurt aan Groenleer was om ds Dijkstra het orgel te overhandigen. Uiteraard zou dit symbolisch moeten geschieden, maar het symbool (een prent van het orgel) was nog niet klaar, zodat het ,,een symbool van een symbool zal zijn". Tijdens de feestelijke avond was er uiteraard veel muziek. Hieraan ver leenden organist Mar van der Veer, organist R. Costerus, de kopergroep uit Zierikzee onder leiding van Sj. Berrevoets, de Cantorij van de Gere formeerde kerk Haamstede onder lei ding van A. Krijger en Peter van Es sen (viool) hun medewerking. De kerk in Haamstede telt een rela tief gering aantal leden (150 perso nen). Maar juist doordat er veel toe risten naar de kerk komen, trekt het Godshuis wekelijks toch zeker 200 mensen per dienst. Volgens Groen leer had een orgel van deze omvang nooit gerealiseerd kunnen worden zonder de steun van de toeristen. ,,We zien de ingebruikname van het orgel als de afronding van de nieuwbouw". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vlnr de heren Groenleer, Nijsse en zoon René achter het nieuwe orgel. Slecht iveer en bar klimaat vanuit Brussel en Den Haag ZIERIKZEE - Niet alleen het werk van de weergoden, maar ook het bar slechte weer, dat willens en wetens door Brussel en Den Haag wordt veroorzaakt, maakt het voor de boer vrijwel onmogelijk om nog rond te komen. „Aanzienlijke inkomensreducties op een groot aantal bedrijven zullen het gevolg zijn en in enkele gevallen zul len calamiteiten wellicht niet te voorkomen zijn". De ZLM-hoofdbestuurder en voorzitter H. C. van der Maas windt er geen doekjes om, dat het de landbouworganisa tie dwars zit wat er door de politiek wordt bepaald. Doorlopend slecht weer heeft in veel gevallen aanmerkelijke schade veroorzaakt aan de kilo-opbrengst, zowel als aan de kwaliteit van een be langrijk aantal akker- en tuinbouw- gewassen tijdens de afrijpings- en oogstperiode in Zuidwest-Nederland. Het klimaat is niet te regelen en een boer dient slechte omstandigheden in te calculeren, maar dat wordt hem steeds moeilijker gemaakt. Vergaand Eerst en vooral noemde Van der Maas tijdens de vergadering van het hoofdbestuur ,,de vergaande en zeef onevenwichtige" EG-prijs- en markt maatregelen middels een starre zui velquotering enerzijds en een eenzij dige en aanzienlijke prijsverlaging in de akkerbouw- en rundvleesector an derzijds. Het gevolg is een verdrin gingseffect in en naar de plantaardi ge sector. ,,De graanprijsverlaging veroorzaakt direct en indirect mede dramatische prijsverlagingen in de totale produktenreeks van akker- en tuinbouw. De huidige marktprijzen voor aardappelen en uien mogen hiervan een schrijnend voorbeeld zijn". Maar ook komt de Brusselse graan prijsverlaging voor de Nederlandse en zuidwestelijke agrariërs veel har der aan dan voor de 100% graanbe- drijven elders in Europa volgens Van der Maas. Daarnaast benadrukt hij dat de boeren verder met een boer- ZIERIKZÉE - Het was feest in de Cranestraat te Zierikzee. Temidden van familie en vrienden vierde het echtpaar L. J. Noordijk en M. Noordijk-Koopman het feit dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. De echtelieden zijn allebei zeventig jaar. Mevrouw Noordijk iverd geboren in Kerkwerve. Zij ontmoette haar echtgenoot toen zij met haar ouders naar het Brabantse Klundert trok om daar op een boerderij te werken. Het huwelijk vond ook plaats in Noord-Brabant en het echtpaar ging daarna in Kruisland wonen. Later ver huisden zij naar Zierikzee waar zij nu al weer 29 jaar tot volle tevredenheid wonen. De heer en mevrouw Noordijk hebben vier kinderen en negen kleinkinderen. De gouden bruidegom werkte vroeger als vrachtwa genchauffeur waarbij hij regelmatig landen als België, Duitsland en Frankrijk aandeed. Tegenwoordig werkt hij graag in de tuin. helpt zijn vrouw en gaat af en toe vissen in de Oosterschelde. Mevrouw Noordijk zorgde tijdens haar huwelijk altijd voor de kinderen en het huishouden. Dat laatste doet zij noa steeds. Daarnaast is zij actief met volksdansen en in de zangvereniging. Het echtpaar toonde zich verheugd met het gouden jubileum. Vooral omdat zij zich beiden nog in een goede gezondheid kunnen verheugen. Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 [W b.g.g. 1585 of 1385 LflJI vijandige houding vanuit Den Haag worden geconfronteerd in de vorm van lastenverzwaringen, zowel fis caal als ten gevolge van allerei bezui nigingen én in de vorm van verdere concurrentiekracht verzwakking door onevenredige natuur- en milieu prioriteiten en een daarmee gepaard gaande „ondragelijke regelgeving". Na het politieke 'noodweer' is er tijdens de bestuursvergadering ook uitvoerig gesproken over het kli maat, dat betiteld is als 'extreem slecht oogstweer met plaatselijk enorme hoosbuien'. Dat heeft de ak kerbouw voor grote problemen ge plaatst, zowel in het uitvoerende als financiële vlak. Bijna alle producen ten hebben daardoor schade geleden. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Meer bewolking Rustig en droog weer met opklarin gen. In de middag geleidelijk meer bewolking en kans op regen tegen de avond. Gematigde zuidwestenwind kracht 3 tot 4. Minimumtemperatuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 8 sept.: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 6 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 5 sept. Zon op 06.57, onder 20.19 Maan op 19.50, onder 02.59 6 sept. Zon op 06.58, onder 20.17 Maan op 20.07, onder 04.36 7 sept. Zon op 07.00, onder 20.15 Maan op 20.21, onder 06.10 Vólle Maan: 7 september (20.14) Temperatuur kustwater: 19 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Achter een front dat in de vroege ochtend over ons land trok, heeft een westelijke stroming boven de Oceaan zich over West-Europa uit gebreid. In de westelijke stroming trekken verschillende storingen mee. De eerste zal zaterdag ons land passe ren en enige tijd regen brengen. Zondag zal het vriendelijker zijn met perioden met zon, maar voor maandag moet opnieuw regen wor den verwacht. Kortom, het zal wis selvallig zijn de komende dagen. ZLM-voorman H. C. van der Maas. Graszaad, erwten, maar ook de vroe ge aardappelen, die momenteel on verkoopbaar zijn. Daarmee is ook de afzet van plantuien in het gedrang ge komen. Gevolgen ,,Zo het er nu naar uitziet zullen ve le percelen ondergeplocgd worden met alle gevolgen van dien. Zoals ge woonlijk wordt in deze teelt veel con- traetwerk gedaan. Slechts enkele zeer solide firma's hebben deze con tracten coulant afgehandeld", aldus dc ZLM. De witte oogst wordt mo menteel - zover mogelijk - binnenge haald. Veel tarwe blijkt al schot of de neiging tot schieten te hebben. Het kritische valgetal wordt tot nu toe nog nergens gehaald. Het gevolg is, dat de premie voor baktarwe wel ver geten kan worden. Daarnaast zullen dc kosten voor het drogen dit jaar weer aanzienlijk zijn. ,,We kunnen naar Den Haag toe laten zien, dat we geen fabriek zijn en dat hoge opbrengsten niet structureel vervolg pagina 4 SCHARENDIJKE - De ge meenteraad van Middenschqu- wen komt zaterdag 5 septerp- ber, morgen dus, bijeen voor een speciale raadsvergadering in het gemeentehuis te Scha-» rendijke. De openbare verga-i dering begint om 11.00 uur. Er prijkt een agendapunt op de uitnodiging en dat betreft de benoeming van A. Smit uit Olst tot directeur van basis school 't Mêêtje te Ellemeet. Dit in verband met het weg gaan van B. A. Kievith, die el ders een baan heeft gevonden. Smit is 34 jaar oud, gehuwd en heeft twee kinderen. Momen teel werkt hij aan een drieklas- sige openbare basisschool in Den Nul (Olst). Voor die tijd was hij onderwijzer aan een kleuter/lagere school te Rijn- saterwoude en een lagere school in Vlieland. RENESSE - Schade aan twee auto's gisteren, donderdag, bij een aanrij ding in Renesse. P. W. v. d. W. uit Dor drecht reed op de Laone en ging een daar geparkeerd staande auto voor bij. J. H. uit Goes wilde vanaf het parkeerterrein bij het sportveld de Laone opdraaien in de richting van de Rampweg. Een aanrijding was het gevolg. De auto van v. d. W. werd aan de linkervoorzijde beschadigd ter wijl de auto van H. aan de voorzijde schade opliep. Advertentie Adviseurs computers software advisering Zierikzee, tel. 01110-17169

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1