Uiengroothandel Van Dijk dicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 september 1987 Nr. 24194 9 Het is geen bedrijf waar de werknemers naar de directie stappen om te vragen hoe dat zit SIRJANSLAND - Het onverwachte nieuws dat de uiengroothandel H. van Dijk en Zonen, die sinds 1962 is gevestigd aan de La- geweg te Sirjansland, de deuren zal sluiten was in Sirjansland het gesprek van de dag. „Vanmorgen toen ik naar de bakker ging werd er gelijk druk over gepraat", vertelt J. van Dijk-Nelissen uit Sir jansland. Zij is de echtge note van een van de werk nemers die maandagmid dag als een donderslag bij heldere hemel van de direc tie kregen te horen dat zij vanaf de volgende dag niet meer hoefden te komen werken omdat het bedrijf zal worden gesloten. Met zijn bijna veertig collega's hoorde C. H. van Dijk („Ik ben geen familie hoor") in de kantine hoe directeur C. de Wit vertelde dat de di rectie en raad van commis sarissen van de bv land- en tuinbouwprodukten H. van Dijk en Zonen hebben besloten collectief ontslag aan te vragen voor de werknemers. Omdat het, door verschillende tegen vallende omstandigheden in de landbouw en de uien- teelt in het bijzonder, niet langer mogelijk blijkt het bedrijf rendabel voort te zetten. Omstandigheden als de slechte oogst in 1985 en een ernstige schim melaantasting in 1986 zorgen voor forse verliezen omdat daardoor tij dens het bewaren en sorteren van de uien in het bedrijf grote hoeveelhe den uien verloren gingen. Bovendien kregen volgens de directie de Neder landse uien een slechte naam. Daar door gaf men in het buitenland steeds vaker de voorkeur aan uien uit lan den als Spanje, Frankrijk, Portugal en Polen. Pogingen om via een geza menlijke aanpak met andere uienbe- drijven betere rassen, een verbete ring van de teelt, de oogst en de bewaartechnieken te bewerkstelligen zijn volgens een persbericht van de directie gestrand. Veertig werkne mers, met achter zich veertig gezin nen die voor het grootste deel in de gemeente Duiveland wonen, trekken aan hét kortste eind. C. H. van Dijk is 34 jaar en heeft twee kinderen van 7 en 3 jaar oud. Zes jaar lang werkte hij dagelijks in het grote gebouw tegenover zijn wo ning in Sirjansland waar jaarlijks 25 a 30.000 ton uien op grootte en kwali teit werden gesorteerd. Een beetje be- duust maar toch nuchter zit hij thuis tijdens zijn ongevraagde vrije dag en kijkt terug op de gebeurtenis die maandagmiddag zijn leven een on verwachte wending gaf. ,,Nee, er waren helemaal geen ge ruchten. Natuurlijk wist iedereen al een poos dat het moeilijk ging in de landbouw. Maar hier had nooit ie mand op gerekend. Het kwam hele maal onverwachts. We hadden ge woon gewerkt maandag toen we om vier uur 's middags in de kantine werden geroepen. Daar was directeur De Wit uit Delft en de financieel di recteur en die deelden ons mee dat het bedrijf ging sluiten omdat het an ders teveel geld ging kosten. Ze som den op hoe dat kwam en we kregen allemaal een brief waarop stond dat sorteren van uien op kwaliteit zeer arbeidsintensief is en dus veel geld kost. Tferwijl door de slechte oogstomstandigheden in 1985 en een schimmelaantasting in 1986 heel veel uien verloren gingen tijdens het be waren en sorteren". Volgens Van Dijk kwamen er op de mededeling weinig reacties van de personeelsleden. ,,Ik geloof dat ie dereen te overvallen was om te reage ren. Je weet wel dat het slecht gaat en dan denk je wel eens dat er misschien een keer een aantal mensen weg zal moeten. Maar ik had nooit verwacht dat ze zouden sluiten. Niemand zei wat, ook niet tegen elkaar. Alleen mijn collega uit Bruinisse die een jaar geleden hier is komen werken vanuit Zeeuws-Vlaanderen nadat hij daar alles had opgegeven toonde eni ge emotie. Maar je weet niet hoe te reageren omdat je niet weet of je ie mand de schuld moet geven". Een dag later is Van Dijk wel van mening dat de directie het personeel beter op de hoogte had moeten hou den van de verslechterende situatie op het bedrijf. ,,We2ijn gewoon slecht* geïnformeerd. Misschien hadden we met wat meer overleg ook een steen tje bij kunnen dragen om het bedrijf te behouden. En in ieder geval zou het wat gemakkelijker te aanvaarden zijn geweest als de mensen wat beter waren voorbereid. Ik denk dat nu een heleboel mensen het er moeilijk mee hebben". Van Dijk is met zijn 34 jaar een van de 'oudste van de groep jongeren' die werd ontslagen. Ongeveer de helft van de veertig werknemers is volgens hem rond de vijftig jaar oud. „En in het hoogseizoen werd het personeel uitgebreid met een aantal 'losse krachten'. Een paar maanden geleden liepen we nog met zo'n zeventig tachtig man rond", herinnert de ont slagen werknemer zich verbaasd. „Misschien komt het ook omdat het bedrijf een onderdeel is van een gro ter bedrijf. Als het zelfstandig was geweest hadden ze misschien wat meer moeite gedaan om het toch te behouden". Van Dijk was bij het uienbedrijf werkzaam in het onderhoud en de re paratie van machines. Daarnaast be diende hij een heftruck waarmee de vrachtauto's werden geladen en ge lost. Hij omschrijft de werksfeer waarin hij zes jaar lang zijn dagelijks brood verdiende als 'zakelijk'. „Ie dereen kwam om te werken en ging 's avonds weer weg. Ja, ik kende na tuurlijk de mensen waar ik mee aan de machines werkte. Er was wel een hechte onderlinge band met de mon teurs maar van de rest wist ik soms niet eens de naam. Het waren alle maal aparte groepen die onderling en met de directie weinig contact had den Nee, er was geen ondernemings raad, geen personeelsvereniging. Het was geen bedrijf waar de werkne mers even gezamenlijk naar boven gingen om aan de directie te vragen: hoe zit dat? Alles ging zakelijk. Tot de manier waarop ze ons hebben af geschreven toe". Ondanks deze vaststelling blijft Van Dijk de situatie nuchter bekij ken. „De zaken liggen nu eenmaal zo. Daar wil ik niet sentimenteel over doen. Ik zal ander werk moeten zoe ken. Het zal niet gemakkelijk zijn om in deze omgeving wat te vinden maar ik heb mijn handen en mijn hoofd bij me. Ik ben bereid om alles aan te pak ken". Van Dijk heeft naar zijn zeggen nooit een 'echt vak' geleerd. Na het behalen van zijn MULO en HBS-di- ploma ging hij indertijd zijn vader helpen. Die woonde in Sirjansland maar had een horecabedrijf in Rot terdam. „Iben dat niet meer ging heb ik zelf gevraagd of ik bij Van Dijk kon komen. Dat was het dichtste in de buurt en ik dacht als ik hier voor lopig maar terecht.kan. Maar ik ben er gebleven". Evenals de meeste andere werkne mers van het uienbedrijf was Van Dijk geen lid van een vakbond. „Dat komt waarschijnlijk omdat ik nooit problemen heb gehad", zegt hij pein zend. „Het is net als met de Wegen wacht hè. Je wordt pas lid als je met pech langs de weg staat". Toch heeft hij er geen spijt van. „Ik weet niet of een vakbond wat aan de situatie had kunnen veranderen. Je moet er toch zelf achteraan gaan bij problemen". Districtsbestuurder van de dienstenbond CNV, R. Vlietman uit Eindhoven, bevestigt dat maar wei nig werknemers van het bedrijf lid waren van de vakbond. „Anders wa ren we wel eerder geïnformeerd neem ik aan". Nu kwam ook bij de bond het bericht van de sluiting van het uien- sorteerbedrijfjzeer onverwachts. „Wij werden maandagochtend gebeld door de directie van het bedrijf. Dat ze al een tijd met verlies draaiden. Geen eigen vermogen meer hadden en daarom hadden besloten alle activi teiten te stoppen en collectief ontslag aan te vragen. Of we de middag van dezelfde dag maar even langs wilden komen. Dat kon natuurlijk nooit op zo'n korte termijn. Wij hebben ten slotte ook onze agenda's met afspra ken waar we aan vast zitten. Het kwam meer over als een mededeling dan als een vraag om hulp". Vlietman acht het dan ook niet zinvol om met de directie te zoeken naar mogelijk heden om het bedrijf nog voort te zet ten. „Als ze het zelf niet zien zitten houdt het op". Wel zal de bond de financiële stuk ken van het bedrijf bekijken. Met het" doel de werknemers in elk geval tot het einde van het jaar (maand rust plus de opzegtermijn) te verzekeren van de uitbetaling van hun salaris. „Als'Van Dijk bv niet aan die ver plichting kan voldoen moet faillisse ment worden aangevraagd. Dan wordt de salarisbetaling overgeno men door de bedrijfsvereniging. Maar de directie heeft toegezegd zijn uiterste best te doen om alle verplich tingen jegens personeel en leveran ciers na te komen. Ze willen keurig li quideren". Een intentie die ook blijkt uit het persbericht dat de directie van het ui enbedrijf maandag naar de diverse kranten stuurde. Directeur C. H. R. Klink is echter niet bereid daar ook maar éen woord achtergrondinforma tie aan toe te voegen. „Ik wens geen commentaar te geven". Het telefoon nummer van de hoofddirectie in Delft die het persbericht uitgaf en een klik van de telefoonhaak is de reactie op het verzoek om een ge sprek. „Een vervelende en ingrijpende zaak voor Duiveland in het algemeen en Sirjansland in het bijzonder", om schrijft de burgemeester van Duive land A. Bergshoeff het opheffen van het bedrijf. „Het heeft mogelijk ook consequenties voor de landbouw wanneer zo'n groot bedrijf verdwijnt want zoiets grijpt dieper in dan me nigeen denkt". Bergshoeff zegt „heel correct" daags voor de daadwerkelijke ontsla gen door het bedrijf te zijn geïnfor meerd. Uit overleg van b en w bleek volgens hem dat de gemeente aan dit specifieke bedrijf niet veel kan doen zodat geen directe actie is te verwach ten van de gemeente Duiveland. Wel zal men blijven uitzien naar vervan gende arbeidsmogelijkheden. Bergs hoeff ziet dat vooral in het aantrek ken van nieuwe ondernemers en hen helpen bij hun start. „Zo hebben we onlangs de prijzen van het Ooster- landse -industrieterrein verlaagd in de hoop dat dat ondernemers trekt". Een van de mensen die voor de taak komt te staan om zo mogelijk een an dere baan te vinden voor de veertig ontslagen werknemers is de plaats vervangend directeur van het ar beidsbureau Goes P. Maass. Hij was het die dinsdagochtend werd bena derd door de directie van Van Dijk bv en Zonen over de voorgenomen liqui datie van het bedrijf en met de collec tieve ontslagaanvrage voor de werk nemers. „Het is zeker twee a drie jaar geleden dat op Schouwen-Duiveland een dergelijk massaal ontslag plaastsvond. Het is jammer. Het is nooit leuk als een bedrijf moet slui ten. Maar het is natuurlijk bekend dat het al jaren slecht ging in de uien- sector. En zo'n bedrijf is sterk afhan kelijk van de weerssituatie. Wellicht dat ze daardoor wat later met het be richt kwamen". Maass betreurt de sluiting vooral ook omdat het bedrijf werk bood aan een aantal laaggeschoolde perso neelsleden. „Het is altijd moeilijk daarvoor ander werk te vinden". Tbch denkt hij wel een aantal van de veer tig ontslagen werknemers onder de pannen te kunnen brengen bij bedrij ven op Schouwen-Duiveland. „Ja, ik denk dat dat voor een aantal mensen wel zal lukken", aldus Maass. Tijdens de collectieve ontslagprodedure zal een onderzoek worden ingesteld naar de functies en leeftijden van de werk nemers. Dit met het doel hen zo goed mogelijk te begeleiden bij het zoeken naar een nieuwe baan. Ontslagen werknemer Van Dijk blijft voorlopig optimistisch. „Ik ben er niet zo kapot van. Echt niet. Het is niet leuk natuurlijk, maar ik zal er geen drama's van maken. _Ik heb het idee dat ik wel wat anders vind. Ik ben natuurlijk 34 jaar. Dat is een leef tijd waarop ze je niet zo makkelijk meer in dienst nemen. Maar ik ben wel bereid alles aan te pakken. Ook werk dat lichamelijk zwaar is. Dit werk bij Van Dijk was wat dat betreft ook niet altijd even prettig, in het stof en zo". Het liefste wil Van Dijk iets in de verkoop of administratief werk doen. En als het helemaal niet lukt zijn zijn vrouw en hij ook nog bereid de rollen om te wisselen. Want mevrouw Van Dijk heeft een part-time baan in de kantine van de tomatenkas aan de Dillingsdijk te Bruinisse. Een zuster bedrijf van Van Dijk uienhandel. „Maar dat doen we alleen als het niet anders kan want ik houd niet zo van stofzuigen", aldus Van Dijk. Voorlopig heeft hij alle tijd om zich aan zijn hobby te wijden. Voetbal trainer bij de sportvereniging Renes- se. „Ja, ik train de eerste vier seniore nelftallen en begeleid de trainers van de jeugdelftallen. Voetballen doe ik erg graag. Het is een manier om mijn agressie af te reageren. Dat heb ik nu vooral nodig om niet bij de pakken te gaan neerzitten". Tbkst: MARIJKE VAEL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 9