NIEUWS OP WIELEN Eilandelijke Kevers op weg naar VW-jubilaris Liefde en boerentrots filmnieuws Enthousiaste Peugeot-rijder door importeur gefeliciteerd Burt Reynolds in film Concertzaal Personeel houthandel Goes legt werk neer Amerikaans bedrijf welkom in Terneuzen Evoluon gaat mogelijk voor het publiek dicht i 1 ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Doilderda* 3 september 1987 Nr. 24191 11 En Nobelpoort-direeteur krijgt service-prijs ZIERIKZEE - Er zijn van die mensen, die een automerk kiezen om daar nooit meer vanaf te stappen. De in Burgh-Haamstede woonachtige P. L. van Waveren is zo iemand. Hij heeft er twee miljoen kilometer opzitten in zijn vele Peugeot's en in die vijfentwintig jaar niet één aanrijding gehad. Dat was voor Peugeot Talbot Nederland nv reden hem een dik boek over de Franse wagen te geven. Uiteraard tekende de Sehouwen-Duivelandse dealer K. A. van Ast van automo bielbedrijf Nobelpoort bv te Zierikzee voor de officiële handeling. Peugeot-man Van Ast (rechts) overhandigt de jubilaris het boek. Van Waveren reed als 15-jarige al op het eigen erf rond in een Hill- man muix. Dat was rond 1951. Ter wijl hij stage liep in Engeland haalde hij op 17-jarige leeftijd zijn rijbewijs, waarna verschillende auto's volgden. Het duurde tot 1962 voordat Van Waveren zijn eer ste Peugeot in handen kreeg. Lief de op het eerste gezicht blijkbaar, want hij zou er tot op de dag van vandaag in blijven rijden. Begonnen met zes 404's en 70.000-80.000 kilometer per jaar mocht Van Waveren zich al snel een echte Peugeot-freak noemen. Ht gezin groeide en de auto paste zich aan (Break 504) en later een Familiale, waar soms negen a tien mensen in meereden. Het gezin werd weer kleiner en de familie stapte over op de 504, waarvan me nig exemplaar aangeschaft werd. Het behoeft geen uitleg, dat Van Waveren erg te spreken is over de Peugeot en dat is een kolfje naai de hand van Nobelpoort-directeur Van Ast, die graag tevreden klan ten houdt. Hij heeft dus met ple zier het Peugeot-boek aan de Schou wen-Du ivelander overhan digd. Maar Van Ast zelf is ook in de 'prijzen' gevallen als Peugeot-dea- ler in de regio. Een dezer dagen werd hij met een bezoek vereerd door service-inspecteur A. J. Luy- endijk. Als erkend dealer is het voor Van Ast zaak zich in grote lij nen te scharen achter de service- aanpak van zijn importeur. Luy- endijk kwam speciaal langs om Van Ast persoonlijk op de hoogte te stellen van de uitslag van een onlangs gelanceerde service-wed strijd. Dat betreft het Kwaliteit Servi ceplan. Peugeot Thlbot Nederland nv heeft een aantal dealers gese lecteerd en een reis naar Zuid- Engeland aangeboden. Hoewel Van Ast de prijs op persoonlijke titel heeft gekregen vindt hij, dat hij het ook te danken heeft aan de medewerkers van de Nobelpoort. „Je kunt zoiets niet alleen berei ken. Dat doe je eigenlijk met zijn allen". Een laatste nieuwtje vanuit de Peugeot-garage is, dat vanaf 24 september de nieuwe 405 'gelan ceerd' wordt. Een sublieme versie van de allernieuwste aanwinst van Peugeof, waarvan de verwach tingen hoog gespannen zijn. Van Ast raakt er in ieder geval niet over uitgesproken en dat geldt ook voor zijn medewerkers, die de wagen al aan een nadere studie hebben onderworpen. Vertrokken bij automobielbedrijf Slager BROUWERSHAVEN - Ter gelegenheid van het veertigjarig importeurschap van Volkswagens in Nederland zijn twee oude Kevertjes vanaf automobielbe drijf Slager bv in Brouwershaven begonnen aan een rit van in totaal 1100 kilo meter. Pon's automobielhandel bv is veertig jaar importeur en een groot aantal dealers in den lande - waaronder Slager - wilde hiervan een feest maken door een avontuurlijke Kevertocht te organiseren naar Wolfsburg, Duitsland. De rit naar Wolfsburg is vanuit Brouwershaven gerekend 550 kilo meter en net spreekt voor zich, dqt de twee oude Kevers (uit Burgh- Haamstede en Zierikzee) nogeens een extra onderhoudsbeurt heb ben gekregen. Tezamen met alle andere Kevers, die aan de jubi- Ieumtocht deelnemen, komt het aantal op zo'n 160 vierwielers. Hoewel de eerste Kever stamt uit 1947 betreft de Sehouwen-Dui velandse deelname een iets jonge re generatie. Volgens garagehou der Chr. Slager betreft het wagens uit 1958 en 1959, die beide in de originele kleur zijn gespoten. Te vens mag een van beide betiteld worden als een Amerikaanse uit voering. De Kevers, die woensdag naar Enschede zijn vertrokken zijn momenteel onderweg naar Wolfsburg. Varianten Een klein stukje geschiedenis. Van de Kever zijn in de loop der ja ren vele varianten verschenen. De wagen heeft geschitterd in de hoofdrol van de bekende Herby- films, er zijn buggy's gemaakt van het onderstel en talrijke funnycars zijn gebouwd. Het begon allemaal met de legendarische 'brilletjes', die weer werden gevolgd door dc 'Ovaaltjes' met de ongedeelde achterruit. Maar wie weet nog van de Big Bugs met ribcord bekle ding., de Mei-Kevers in oranje kleur, de Jeans Kevers in geel met blauw spijkergoed en de fruit Ke vers in tomatenrood en appel groen? De Kever heeft vele records ge broken in de autowereld. In 1972 werd het 20 miljoenste exemplaar gebouwd en daarmee was de kever de meest afgeleverde wagen in dc wereld. De laatste Kever dateert van 1982. De meesten zijn ge bouwd met een 1200 cc motor met een maximum snelheid van zo'n 115 km/h. Bij de technische gege vens staat onder de noemer le vensduur 'niet aan te geven'. En dat laatste is zeker niet overdrc- De twee oude Kevers in Brouwershaven AMSTERDAM Met het te water la ten van de laatste deelnemende boot aan de lliswa te water heeft burge meester Van Thljn van Amsterdam het startsein gegeven voor deze expo sitie in het nautisch kwartier in de hoofdstad. Ruim honderd exposanten tonen langs zo'n duizend meter kade zeiljachten, motorboten on motorsai- lcrs (een combinatie van beide) die ten minste zes meter lang zijn. Deze botententoonstelling is de „natte" af levering van dc lliswa die ieder jaar in de RAI in Amsterdam wordt ge houden. De lliswa te water 1987 duurt tot 6 september. GOES - Het voltallig personeel van de Goese houthandel Van Riesen, 110 man, heeft dinsdagmiddag het werk anderhalf uur onderbroken. Daar mee ondersteunen zij de actie van de hout- en bouwbonden FNV en CNV om de CAO-onderhandelingen die enige tijd geleden zijn afgebroken, te hervatten. Van Riesen is een onder deel van het concern Ponl-Meyer dat 45 bedrijven omvat. Het personeel van Van Riesen heeft dc bouwwerkgevers dinsdag per tele gram opgeroepen de onderhandelin gen zonder beperkingen vooraf met de vakbonden te heropenen. Is er voor vrijdagavond geen positief ant woord binnen, dan zullen de bonden maandag harde acties beginnen bij het bedrijf in Goes. Tijdens de bijeenkomst van het per soneel van Van Riesen in Goes gaven niet alleen de vakbonden, maar opk de directie en een vertegenwoordiger van de houtbond een toelichting op de standpunten. De directie van Van Riesen heeft de vereniging van werkgevers dinsdag ook gevraagd de onderhandelingen met de vakorganisaties onmiddellijk te heropenen zonder beperkingen vooraf. FNV-districtsbestuurder H. Lenting van dc hout- en bouwbond zié dinsdagmiddag tijdens de bijeen komst in Goes, dat de hout- en bouw bonden geen strak standpunt inne men. „Als invoering van de arbeidstijdverkorting tot 36 uur per week voor bepaalde delen van de houthandel problemen oplevert, dan valt daar met ons over te praten. Bij de timmerfabrieken is er uiteindelijk ook een overeenkomst uit de bus ge rold die neerkomt op een 37-urige werkweek. Zo'n soort oplossing moet voor de houthandel toch ook moge lijk zijn", meent Lenting. TERNEUZEN - Het Amerikaanse katalysatorbedrijf Engelhard kan zich in Terneuzen vestigen. De raad van bestuur van het Havenschap Ter- neuzen heeft volmondig ingestemd met een investering van bijna 4,5 miljoen gulden. De provincie Zee land zal van dit bedrag via investe ringen in de infrastructuur 1,7 mil joen gulden op tafel leggen om de vestiging van Engelhard in Terneu zen aantrekkelijk te maken. In eerste instantie zullen er bij het nieuwe bedrijf honderd arbeidsplaat sen worden geschapen. Via de toele veringsbedrijven komen er nog eens enkele honderden mensen aan het werk. Havenschapsdirecteur ir. G. van Houweninge rekent erop dat Engel hard, een bedrijf dat zich gespeciali seerd heeft in kraak-katalysatoren voor de olie-industrie, nog dit jaar met de bouw van het nieuwe bedrijf in Terneuzen zal beginnen. Het commissariaat buitenlandse investeringen van het ministerie van economische zaken heeft een groot aandeel gehad in het naar Terneuzen halen van Engelhard, zegt Van Hou weninge. „Wij zijn bijzonder geluk kig met de komst van het bedrijf, te meer daar het hier om een relatief milieuvriendelijk bedrijf gaat". Engelhard zelf zal in het nieuwe be drijf 100 miljoen gulden investeren. Het bedrijf heeft het Havenschap ge vraagd zestien hectare grond te mo gen kopen bij de Zevenaarhaven in Terneuzen. Vrijdag 4 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De grens, serie live-pro gramma's over Nederlandse grens streken. All. 5. 16.00 uur TROS Vrijdagmatinée: Dit is dus New York, Amerikaanse speel film van Richard Fleischer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TltOS-Sport, sportmagazi- ne. 18.10 uur Groen en grondig, agrarisch magazine. 18.30 uur André van Duin op dolle toeren, show met o.a. de Heidezan- gers, Hein de gokker en André van Duin, herh. 19.00 uur Studio sport extra. WK At letiek te Rome 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Evergreen, 3-delige serie uit 1985 van .Fielder Cook naar een boek van Belva Plain, deel 2. 22.10 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 22.40 uur TROS Weekendfilm: Hor- rorcyclus (1): The wicker man, Engel se speelfilm uit 1973 van Robin Har dy. 00.10 uur Journaal. 00.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.25 uur Studio Sport extra. W.K. at letiek te Rome. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur De Vara feliciteert...., geva rieerd programma waarin kijkers een felicitatie kunnen richten aan fa milieleden, vrienden en bekenden. 19.40 uur The flying doctors, Austra lische serie. Afl. 15. 20.31 uur Blue collar, Amerikaanse speelfilm uit i978 van Paul Schrader. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Vanuit de wortels gezien: Crimen Injuria, toneelstuk van de Zuidafrikaanse schrijfster Miriam Tloli. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Een schijn van twijfel, Amerikaanse speelfilm uit 1942 van Alfred Hitchcock. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. 18.05 uur Plons, kinderserie. Afl.: Plons en de uitstap. 18.10 uur De tovenaar van Oz (The wi zard of Oz), serie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 24. 18.35 uur Vrouwtje Theelepel (Mrs. Pcpperpot), Japanse tekenfilmserie naar het boek van Alf Proysen. 18.50 uur Onbekende wereld (Explo re), documentaire serie. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Radio- en Televisie-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.50 uur Superman 2, Amerikaanse speelfilm uit 1981 van Richard Lester. 22.55 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.15 uur W.K. Atletiek te Rome, sa menvatting 23.30 uur Nieuws. Aansl Coda: Pren tenkabinet, van Alfred Kossmann. BRT 2 16.25 uur WK Atletiek te Rome. EINDHOVEN - Het Evoluon in Eindhoven wordt mogelijk voor het publick gesloten. Een woordvoerder van Philips heeft dit desgevraagd be vestigd. Al sinds begin dit jaar be raadt Philips zich over de toekomst van het Evoluon. In dat kader is on langs een studie afgerond van de Amerikaanse Burdich Group, een gespecialiseerd organisatiebureau. Als het Evoluon voor het publiek ge sloten wordt zal het markante, scho- tclvormige gebouw een interne func tie binnen Philips krijgen. Een van de mogelijkheden is het ge bouw in te richten als ontvangstruim te. „Alles wijst erop dat het die rich ting uit gaat", aldus de zegsman. Het Evoluon werd in 1966 geopend ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van Philips. In het gebouw is een tentoonstelling ingericht die een beeld schetst van de relatie tussen de mens en de technologie. Die expositie is inmiddels verouderd. Modernise ring is nodig maar dat zou een forse investering vergen. Dat is een van de redenen waarom Philips zich is gaan beraden over de toekomst van het Evoluon. In de beginjaren trok het museum bijna een half miljoen bezoekers per jaar. Dat aantal is inmiddels gedaald tot ruim 300.000. Philips heeft altijd geld bij moeten leggen. Hoeveel pre cies heeft het concern nooit willen zeggen. Naar verluidt gaat het om en kele miljoenen guldens per jaar. In dien het Evoluon voor het publiek wordt gesloten gaat het volgens de zegsman van Philips zeker voor twee tot drie jaar dicht. Het gebouw zou dan namelijk grondig moeten worden verbouwd om het geschikt te maken voor de nieuwe interne functie. Het uiterlijk van het Evoluon blijft on aangetast, aldus de woordvoerder. Philips wil voor het einde van het jaar een beslissing nemen. ZIERIKZEE - Alle filmliefhebbers van zestien jaar en ouder hebben zater dag 5 en zondag 6 september de gelegenheid om in de Concertzaal te Zierikzee de rolprent Heat te gaan zien. Beide filmvoorstellingen beginnen om 20.00 uur. Nick Escalante is te huur voor allerlei klusjes. Hij laat zich aftuigen door een iel mannetje, die aldus het hart van zijn geliefde wil winnen. En in een stad als Las Vegas wordt ook vaak om een lijfwacht gevraagd. Dat doet ook een zekere Cyrus Kinnick, een tengere, nogal schuchtere en stuntelige jonge man. Hij vindt zichzelf een zware gokker, maar zijn inzetten zijn een lachertje. Het is een film voor vreemde situaties, die door acteur van niveau Burt Rey nolds goed worden weergegeven. 12 door J. VISSER-ROOSENDAAL Hoofdstuk VI 11 November, Sint Maarten. 's Middags zat Bctsie bij Aafje van Jan de Wit. Ze was er graag, 't was er altijd gezellig. Aafje was een flinke, opgewekte vrouw, moeder van zeven kinderen, waarvan de oudste eenen twintig en de jongste vier jaar was. Drie dienden er buiten het dorp en de anderen waren nog in huis, waaron der ook de oudste dochter Jantje. Jan dc Wit zelf was een zwakke man; hij kon enkel licht werk doen en daarom hield Aafje drie commensaals, waar onder een Belg, die in de kaasfabriek werkte. „Dat wordt een schoon lantarenke. zulle," plaagde Bctsie dc kleine Arie van negen, die met alle zorg een grote suikerbiet omwerkte tot een lan taarn. Allen lachten om het leuke na bootsen van Louis, dc Belg. „Maar 't ergste is, dat we geen kaarse hewwe," zuchtte de jongen. „Nou, wij hebben er wel een paar voor jullie," beloofde Betsie. De kinderen juichten en nu lieten' ook de beide kleinste meisjes hun lantaarnplaatjes zien. „En wat hebben jullie liever, centen of koekjes?" „Nou!" Marietjc van vier weifelde. „Ccnte enne koek ook." ,,'t Komt in orde, hoor," zei Betsie tegen hen en dan tot Aafje: „Ik mag geverrwat ik wil, oom is zo gemakke lijk, hè. Hij vindt altijd alles best wat ik doe." Aafje glimlachte, de huishou ding was aan Betsies handen best toe vertrouwd. „Ja," zei ze, ,,'t is een beste man. We zouwe 'm as buur erg missen in deze bonnetijd. Alles wat bij jullie over is, krijge wij en nog puur meer ook. Maar e weet je het al van Tbu- nesie Galis?" „Nee, wat?" „Die heb 'r huis opzeit met mei of liefst nog eerder. Ze zoekt wat aars. Ze ken het niet meer volhouwe al leen. Tb kort eten, te kort brandstof en zo van alles te kort. Nou wil ze bij d'ien of d'aar inwone, dat leeft efkes royaler." „Zeg," zei Jantje, de dochter, pla gend, „as jij en Riekus met mei trou wen gaan, kenne jullie mooi in 't ren teniershuis." „Nee Jantje," was 't antwoord, ,,'t Was seffens een aorig woonsteke voor jou en Lowieke." Hierbij doelde ze op Jantjes voor liefde voor de Belg. „Arie, ga je mee om kaarsen? Dag!" Lachende liep ze weg, gevolgd door de jongen. Tben het donker was, wemelde de dorpsweg van kinderen met allerlei lichtjes. Bij elke deur werd gezongen en bijna iedereen gaf dan iets. Appe len, koekjes, snoepgoed of centen, al les was welkom bij dc kleine zangers. Betsie genoot; de leuke, oude liedjes, die geslachten terug reeds gezongen werden, boeiden haar vooral, hoewel de nieuwere ook aardig waren. Ze vergat er. zelfs haar kwellende ge dachten door, 't was ook voor haar een feest. Daar kwamen de drie van Jan de Wit. Zij stond in de open voor deur want deze avond brandde de lamp in de vestibule. Ze hadden bron- gas. Als 't liedje uit was nam ze do kleine Marietje in haar armen en til de het schaterende kind hoog op. Juist had Gert Boot andere kinderen te zingen. Eer hij de deur weer sloot, bleef hij even geboeid staan kijken naar dat tafereeltje aan de overkant, het bloeiende meisje met het kind in de armen in die witte vestibule, ter wijl haar blonde krullen een goud glans kregen in 't haar overschijncnd licht. Zoals hij haar toen zag, zoals ze daar stond, zo bleef Betsie in zijn ge heugen gegrift voor altijd. Hoofdstuk VII Vrede! Alles juichte, snikte en sta melde dat éne schone woord: vrede! Maar Betsie de Zwart lag schreiend geknield voor de rustbank in haar nand een telegram, net gebracht. „Kom spoedig hier. Allen ziek. Vader heel ernstig. MENNO." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 11