'Elk oud stukje moeten we zien Zierikzee te houden' Alle veertig medewerkers van uienbedrijf in Sirjansland door slecht produkt op straat De Nieuwsbode stelt zich voor Jubileum jeugdsoos DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal buitenboord motor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Open dag Nieuwsbode Toyota Vol stadion De dierenartsen op Schouwen-Duiveland gaan Als eerste laat de Zierikzeesche Nieuwsbode Garage Mol in Nieuwerkerk heeft de nieuwe De Bruse Arjan Stoutjesdijk droomt van het een open dag houden voor alle belangstellen- een van haar adverteerders aan het woord over Toyota-serie in huis en koppelt daar enkele spelen in een vol stadion. (Pag. 9). den. (Pag. 2). de vele facetten van een regionale krant, open dagen aan. (Pag. 4). (Pag. 3). DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24193 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Elke waarheid door woorden uitgedrukt, is een kracht waarvan de werking oneindig is. Tolstoi Begin restauratie Varreput De Varreput. ZIERIKZEE - Voor de Dikke Toren in Zierikzee ligrt de Varreput. Een ommuurde waterput die al vele eeuwen lang- een vast onderdeel vormt van de Balie, het plein voor de Dikke Toren. In de Middeleeuwen werd de Varre put door de lakenindustrie gebruikt als spoelput voor de stoffen die in de bedrijfjes aan de Balie en de Weststraat werden vervaardigd. Met het teloorgaan van de lakennij verheid werd het meer en meer een drinkplaats voor het vee. En nu, anno 1987, is de Varreput een bassin voor de brandweer én een monument. Een monument dat in de komende maanden voor de prijs van bijna 400.000 gulden een grondige restauratie zal ondergaan. Nog deze week begint aannemer M. C. van de Dries uit Zierikzee met de voorbereidende werkzaamheden die een gedeelte van de Balie voor het ko mende half jaar tot bouwterrein zul len omvormen. De opzichter restaura tiewerken van de gemeente Zierikzee H. Goedegebure weet er alles van. Hij was betrokken bij de voorberei dingen voor de restauratie en is be last met de begeleiding ervan. Bewaren ,,Ja, ik ben heel blij dat de Varre- Helft van personeel kan al thuis blijven SIRJANSLAND - De veertig medewerkers van het in Sirjansland (gemeente Duiveland) gevestigde bedrijf BV Land- en tuinbouwprodukten H. van Dijk en zonen staan op straat. Forse verliezen in de afgelopen jaren en de zeer sombere vooruitzichten voor het lopende jaar zijn voor directie en commissarissen reden geweest om de pijnlij ke knoop door te hakken. Dit hebben de personeelsleden maandag te horen gekregen. De eerste twintig medewer kers zijn al naar huis gestuurd. Het bedrijf heeft de vakbonden in middels op de hoogte gesteld van de ontslagen, die een collectief karakter zullen hebben. Het bedrijf heeft de personeelsleden toegezegd mee te werken aan de herplaatsing bij ande re ondernemingen. Daarnaast heb ben de medewerkers de garantie, dat de lonen de eerste paar maanden ze ker gesteld zijn. VDDS is een bedrijf, dat jaarlijks 25 30.000 ton uien sorteert op groot te en kwaliteit om ze vervolgens in hoeveelheden van een tot vijftig kilo te verpakken. Het grootste gedeelte wordt afgezet in het buitenland, voornamelijk West-Duitsland. De ui en worden overwegend rechtsstreeks klaargemaakt voor de consument. Van de jaarlijkse verkoop wordt on geveer eenderde rechtsstreeks van het land betrokken en deels opgesla gen in speciale koelcellen voor bewa ring tot mei/juni van het volgend jaar. Aan deze opslag zijn volgens het bedrijf hoge kosten verbonden. Overweging Het bedrijf heeft bij haar huidige September aandachtsmaand ZIERIKZEE - De maand september is door de Zierikzeesche Nieuws bode uitgekozen als speciale aandachtsmaand. Iedere krant bevat op een vaste plaats (pagina 3) een klein artikel met betrekking tot dé re gionale krant van Schouwen-Duiveland. Waarom? Om U als lezer eens nader kennis te laten maken met de mensen achter de krant; de verslag gever en de fotograaf, de zetter en de uitgever, maar ook de lezer en de adverteerder. Vier keer in de week valt bij de vele lezers van de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant in de bus. In landelijk opzicht is dat eigenlijk heel bijzonder. Het is niet zo van zelfsprekend, dat een regio een ei gen nieuwsblad heeft. Een krant, waar vier keer per week voorna melijk regionaal nieuws in staat. Dat Schouwen-Duiveland wel een eigen blad heeft is mede te danken aan het feit, dat er hier een duide lijke behoefte bestaat aan een ei gen krant; een betrouwbare nieuwsbron, waarin plaats is voor de alledaagse dingen, maar ook voor het 'grote nieuws'. Nu de krant haar zoveelste jubi leumjaar nadert (145 jaar de Zie rikzeesche Nieuwsbode is niet niks!) grijpen we graag de kans aan om U als lezer eens nader te informeren over de totstandko ming van de krant en laten we graag ook lezers en adverteerders aan het woord. Dat gebeurt deze maand maar liefst 22 keer. Veel leesplezier en misschien voor de niet-abonnces reden om toch eens een abonnement te overwegen. besluit in overweging genomen niet nog een uienoogst te willen accepte ren en wil juist daarom de knoop snel doorhakken. De slechte oogstomstan- digheden in 1985 en een ernstige schimmelaantasting in 1986 veroor zaakten, dat tijdens het bewaren en sorteren zeer hoge percentages uien verloren gingen. Daar het sorteren een arbeidsintensieve klus is, zijn ook de personeelskosten aanzienlijk. In een perscommuniqué van direc teur C. Klink staat ook te lezen, dat van nog ernstigere aard was dat de uit Nederland afkomstige uien een slechte naam hebben gekregen bij de consument, en dat niet alleen in ei gen land. Een stelling overigens, die door landbouwdeskupdigen in de re gio eerder is ingenomen in deze krant. De omvang van de schade, die daar- door is ontstaan is volgens het bedrijf groot als men weet dat van de totale produktie ongeveer 400.000 ton (80%) uit Nederland wordt geëxporteerd. Uien uit Spanje, Frankrijk, Polen en zovoort hebben het Nederlandse pro dukt kwalitatief verdrongen. Tevens is gebleken, dat in de genoemde lan den betere aangepaste uienrassen worden gebruikt. Betere rassen, een verbetering in de teeelt, de oogst en de bewaartechnie ken zijn volgens Klink en de zijnen noodzakelijk om het verloren terrein terug te winnen. „Een effectieve aan pak met andere uienbedrijven zou daartoe vereist zijn, maar pogingen in die richting zijn gestrand", aldus het bedrijf. Eigen vermogen Het eigen vermogen van de onder neming is door deze factoren aanzien lijk uitgehold en heeft het bedrijf kwetsbaar en onrendabel gemaakt. Om daadwerkelijke aanvoer van de oogst van dit jaar te voorkomen, is nu tot sluiting besloten. Klink: „Be staande verplichtingen aan medewer kers en leveranciers dienen in onder ling overleg te worden geregeld. Een faillissement is anders onafwend baar". LELYSTAD - De 34-jarige mevrouw I. H. van Wijk uit Rhenen is door een verkeersongeval in oostelijk Flevo land om het leven gekomen. Zij zat bij haar man in de auto, die op de Lar- serweg frontaal in botsing kwam met een auto die op de verkeerde weghelft reed. De 37-jarige echtgenoot van het slachtoffer en de bestuurder van de andere auto, een 20-jarige inwoner uit Lelystad, raakten ernstig gewond. put wordt gerestaureerd. Het is een oud stukje van Zierikzee en dat is be langrijk om te bewaren want het hoort bij de stad. Elk stoephekje, elk stukje muur dat er nog is moeten we zien te houden want anders loop je de kans dat voor je het weet Zierikzee Zierikzee niet meer is". Goedegebure die al twaalf jaar werkzaam is als op zichter restauratiewei'ken is dan ook heel blij met het beleid van het ge meentebestuur van Zierikzee dat er op is gericht om alles met oude waar de voor de stad te behouden. De Varreput die in de Middel eeuwen een vul- of volwelle werd ge noemd is een ommuurd waterbassin. Eigenlijk vier muren'om een put in de grond dus. De bodem is grond en het water bestaat uit grondwater en regenwater en houdt zichzelf in even wicht en schoon. In de loop der tijd werden de muren verschillende ma len gerepareerd zoals ook blijkt uit de diverse soorten steentjes die erin zijn verwerkt. De laatste opknap beurt dateert van ongeveer dertig jaar geleden en nu is de Varreput echt aan een grondige restauratie toe, aldus Goedegebure. „Door vorst- schade en botsingen zijn er verschil lende muren ontzet". De bijna 400.000 gulden die de res tauratie gaat kosten wordt voor 70 procent betaald door het rijk, voor vijf procent door het provinciaal be stuur en voor 25 procent door de ge meente Zierikzee. Voor dat geld zal de oude waterput worden voorzien van een grondkerende wand van be tonnen elementen. Die komt onder dé grond aan drie kanten buitenom de huidige muren te liggen om de grond- druk op te vangen. Aan de kant van de Weststraat is dat niet nodig omdat de muur van de put daar dikker is en dieper gefundeerd, volgens Goedege bure. Fundering Behalve dit belangrijke werk krijgt de originele muur aan de kant van de Balie een nieuwe fundering en zullen waar nodig stukken van de muren worden vervangen. Die muren zijn ongeveer 4,15 meter hoog. Het is dus maar een klein stukje dat aan de bovenkant is te zien. Het water dat in de Varreput staat is in het midden op het diepste punt ongeveer drie meter diep. Goedegebure is dan ook niet on verdeeld blij met de recreatieve func tie die de Varreput ook vervuld door dat er vaak kinderen in vissen. „Het is best goed water, er zitten karpers en paling in. Maar het is ook gevaar lijk omdat het zo diep is". Om zijn werkzaamheden te kun nen uitvoeren zal de aannemer het waterpeil een eind naar beneden moeten brengen. Een andere 'bij komstigheid' van de werkzaamhe den wordt gevormd door een tijdelij ke versmalling van het (toch al smalle) gedeelte van de Weststraat daar ter plaatse. „Ja, dat moet wel. De aannemer moet er toch kunnen werken hè". Een en ander zal worden geregeld door het plaatsen van bor den met rode en zwarte pijlen waar door het verkeer bij toerbeurt mag passeren. Goedegebure verwacht dat de res tauratie, afhankelijk van de weers omstandigheden, ongeveer in maart 1988 gereed zal zijn. Daarbij hoort ook een aanpassing van de bestra- tingswerken om de Varreput heen. „Er komt een pad dat aansluit op het nieuwe pad dat pas langs de Dikke Toren is gemaakt. En bankjes en bor den natuurlijk". De muren van de Varreput worden gerestaureerd met ongeveer 25.000 ZIERIKZEE - De Christelijke Jeugdsoos in Zierikzee bestaat 10 jaar en de passatitcn in de Beddewceg worden hiermee direct geconfronteerd door het grote spandoek, dat de feestelijke mijlpaal moet illustreren. Veel bezoekers en oud-bezoekers van de jeugdsoos hebben inmiddels een hernieuwde kennismaking achter de rug tijdens de gehouden feest avond in de zaal van de Christelijk Gereformeerde kerk in de Zevenge- tijstraat. steentjes uit oude gebouwen in Noord-Holland die oorspronkelijk werden gebakken in fabriekjes langs de Vecht. „Het wordt steeds moeilij ker om dat soort steen te pakken te krijgen. „Het zijn grauwpaarse dun ne steentjes die veel voorkomen in de muur. Maar er zit ook IJsselsteen in en moppen. Eingelijk kun je elke res tauratie in de muur terugvinden". Goedegebure is blij dat met het be sluit tot restauratie de discussie van de baan is om de Varreput te ver plaatsen of zelfs te dempen. „Geluk kig is dat niet van de grond geko men. Ik weet dat hij in de weg ligt voor de Weststraat. Maar het is een originele en zeer oude waterput die sinds 1972 is bijgeschreven in het re gister van beschermde monumen ten". Hij verheugt zich nu al op het opgeknapte monument. „Dan kun nen we er echt van genieten. Ik hoop dat de burgerij dat ook zal doen. Dat kan misschien voorkomen dat ze er van alles ingooien zoals dat tot nu toe het geval was. Maar ja, dat is iets wat je waarschijnlijk toch altijd houdt". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's W5* PÊ Verwachting Deltagebied tot woens dagavond; Koeler Eerst kans op een bui. 'Morgén droog, en zonnige perioden maar op nieuw koeler. De wind is overwegend noordwest 2 tot 3 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 5 sept.: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 207c Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidoost 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden 'Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- 2 sept. EN MAANSTANDEN Zon op 06.52,'onder 20.26 Maan op 17.51, onder 3 sept. Zon op 06.54, onder 20.24 Maan op 18.46, onder 00.09 Volle Maan: 7 september (20.14) Temperatuur kustwater: 18 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Woensdagochtend kan er nog een bui vallen, maar voor de rest van de dag worden perioden met zon verwacht en blijft het droog. De mid- dagtemperatuur stijgt tot waarden die normaal zijn voor deze tijd van het jaar, zo rond 21 graden. De wind is matig, kracht 3, en waait uit uit eenlopende richtingen. Woensdag trekt een hogedrukge- bied# langzaam via de Noordzee en ons land naar het oosten. Later in de week wordt een depressie, waarvan het centrum tussen Schotland en IJs land komt te liggen, van belang voor het weer bij ons. De wind gaat uit het zuidwesten waaien en dat betekent dat de middagtemperatuur rond de 20 graden blijft liggen. Wel neemt de kans op regen toe en ook komt er meer wind. BRUINISSE - In de Vissershaven van Bruinisse werd in de nacht van zondag op maandag een zwarte Mer- curi buitenboordmotor gestolen. De motor werd van een sloep geschroefd die eigendom is van L. P. P uit Brui nisse. Het apparaat heeft een vermo gen van 7,5 pk en vertegenwoordigt een waarde van 3000 gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1