Basiseducatie biedt breed pakket studiemogelijkheden Schouwen-Duivelanders moeten vroeg op om op tijd te komen Schilderij en verkoop in Dorpshuis Bruinisse BEZORG(ST)ER 4 het open school-werk drempelverla gend te werken. „Voor mensen die bij het verlaten van de lagere school de schooldeur definitief achter zich heb ben dichtgeslagen is het soms een te grote overgang om na een periode van niets doen weer de draad op te pak ken. Om die toch wel grote overgang te overbruggen biedt de open school de helpen de hand", stelt Jan Capello van het Regionaal Educatief Cen trum. Leerervaring Die open school, die sinds kort deel uitmaakt van de basiseducatie be staat uit drie elementen die nauw met elkaar verwant zijn. Naast de mogelijkheid om als opstapje naar het reguliere MAVO-onderwijs een compleet vakkenpakket te volgen, kunnen de deelnemers aan de open school in groepsverband een bepaald breed thema bij de kop vatten om di verse aspecten hiervan te belichten. Het verkrijgen van een zo breed mogelijke kennis is hierbij geen doel op zich. Het zelfstandig onderzoeken van een bepaald thema door het ver zamelen van informatie, het houden van interviewtjes en wat nog belang rijker is het verwerken van deze in formatie tot een sluitend geheel, waarbij ook een stukje presentatie komt kijken. Samen' De open school kenmerkt zich door een geheel eigen aanpak. De hiërar chische verhouding leraar-leerling, mag rekenen. Ook op Schouwen-Dui- veland worden sinds 1976 dergelijke cursussen gegeven door Sarina Mous en Tineke Kal wij. Analfabetisme Werd analfabetisme jarenlang als een typisch Derde Wereld-probleem afgeschilderd, sinds kort is dit ach terhaald. Uit onderzoeken is komen vast te staan dat er nog altijd een res pectabel aantal volwassenen is, dat moeite heeft met lezen en schrijven. Dat zijn in hoofdzaak mensen die in hun jeugd niet regelmatig naar school konden omdat zij regelmatig thuis moesten bijspringen of mensen die voortijdig de schoolbanken vaar wel zeiden omdat ze een bijdrage moesten leveren aan het gezinsinko men. Doordat het gebrekkig of geheel niet kunnen lezen en schrijven ook op sociaal gebied problemen met zich meebrengt kampen deze mensen vaak met een gebrek aan zelfvertrou wen en denken ze vaak dat ze in een hoekje worden gedrukt. „Iets dat in de praktijk ook nogal eens voor komt", meldt Tineke Kal wij die tot nu toe dergelijke alfabetiseringscur sussen voor de Zeeuwse Volksuniver siteit heeft verzorgd. Het onder de knie krijgen van de lees- en schrijfkunst is een proces dat jaren in beslag kan nemen. De deel nemers aan de lees- en schrijfgroepen beperken zich overigens niet alleen tot het aanleren en verbeteren van de schrijfkunst. Ook rekenproblemen kunnen worden bijgespijkerd. Het le Voor de twee lesgevenden heeft de nieuwe situatie geen gevolgen. Zij zijn immers door het REC „overgeno men". Kostbaar Is het REC dus van hogerhand op gezadeld met uitvoer van de basised- catie op zowel de Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duiveland, niet ieder een is daar even enthousiast over ge zien de kosten die de aansluiting bij het REC voor de eilandelijke gemeen ten met zich meebrengt. In de com missie onderwijs van de gemeente Zierikzee, werden wat die aansluit kosten van ƒ1,- per inwoner betreft wat kritische kanttekeningen ge maakt. Hiervoor wordt een beperkt cursuspakket aangeboden. De ge meenten op de Bevelanden betalen volgens het REC aanzienlijk meer. In de wetenschap dat er verder geen al ternatieven waren en dat het zelf op zetten van basiseducatie een nog gro tere aanslag op de gerheentefinanciën zou betekenen ging de commissie en later ook de raad akkoord om toch met het REC in zee te gaan, omwille van het welslagen van het tweede kansonderwijs voor volwassenen die om wat voor reden dan ook de boot hebben gemist. EMMEN - De brieven die de afgelo pen dagen in Ter A pel en Nieuw- Amsterdam werden verspreid om be woners te waarschuwen voor gevaren in verband met de komende NAVO- oefening Reforger blijden afkomstig te zijn van de afdelingen Groningen en Drenthe van de PSP. Dat heeft de ze partij bekendgemaakt. ZWOLLE - De rechtbank in Zwolle heeft de 34-jarige J. D. uit Amster dam voor handel in heroïne en voor pogingen een cocaïnelijn tussen Ne derland en Colombia op te zetten ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. Veertien dagen geleden was tegen hem vier jaar geëist. DEN HAAG - Burgemeester en wet houders van Amstelveen willen dat het besluit van gedeputeerde staten van Noord-ITolland dat Amstelveen de zigeunerfamilies Petaio moet op nemen, wordt geschorst. Zij hebben hun verzoek toegelicht bij de voorzit ter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. P. Kapteyn. Wij vragen m.i.v. september voor de bezorging van de ..Zierikzeesche Nieuwsbode" in BRUINISSE en RENESSE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551. Christelijk Lyceum in Goes bestaat veertig jaar ZIERIKZEE/GOES - Het Christelijk Lyceum voor Zeeland aan de Bergweg in Goes. Voor een respecta bel aantal Schouwen-Duivelanders roept de naam associaties op met hun tienertijd, waarin zij zich 's morgens vroeg rijen dik bij de bushalte opstelden in afwachting van de bus die hen naar Goes, naar hun Lyceum zou brengen. Deze school, die inmiddels om gedoopt is in Buys Ballot College bestaat 5 septem ber op de kop af veertig jaar. Reden om dit feit sa men met oud-leerlingen en oud-docenten feestelijk te vieren met een reünie. Deze samenkomst wordt gehouden in het gebouw aan (lé Bergweg. Aanvang 10.00 uur, I - Veertig jaar Christelijk Lyceum. Hoeveel leerlingen zullen er ban ge momenten hebben doorge maakt in afwachting van het be kendmaken van de eindexamenre sultaten? Hoeveel leerlingen zul len zich prima geamuseerd heb ben met het op de kast jagen van de man of vrouw voor de klas? Het moeten er heel wat zijn ge weest. Wie nog eens teruggaat naar de begintijd van deze school voor middelbaar onderwijs komt tot de ontdekking dat Zeeland, toch een bolwerk van het protestantisme, het lange tijd zoncler een school voor voortgezet rpiddelbaar on derwijs van protestants christelij ke signatuur heeft moeten stellen. Het Christelijk Lyceum dat vrij dag 5 september '47 zijn deuren openzette voor de 83 leerlingen was dan ook de eerste protestants christelijke school voor middel baar onderwijs. De eerste jaren was het Christe lijk Lyceum ondergebracht in het huidige streekmuseum aan de Singelstraat in Goes. Niet direct een ideale locatie om onderwijs kundige hoogstandjes uit te ha len. Met name de gymnastiekle raar was wat de beschikbare ruimte aanging een veel geplaagd mens. De man had immers geen gymlokaal tot zijn beschikking en kon zijn gymlessen alleen met een fikse dosis fantasie geven. Zo wer den zelfs de kniebuigingen en strekoefeningen ooit in een graan- pakhuis afgewerkt, hetgeen hele meelwolken veroorzaakte. De school aan de Singelstraat die ook door leerlingen van Schouwen-Duiveland werd be zocht groeide vrij snel uit zijn jas je. Op vijf verschillende plaatsen in de stad werd les gegeven. Een tijdrovend en tegelijkertijd ook vermoeiende zaak om tussen de lessen door van het ene leslokaal in gebouw x naar een ander lokaal in gebouw y aan de andere kant van de stad te racen. Reden dat er halsreikend werd uitgezien naar een nieuw onderkomen. Weitjes Dat nieuwe onderkomen kwam er, zij het met de nodige moeite. Den Haag bleek een wispelturige bouwheer te zijn. Keer op keer kwamen er vanuit Den Haag wij zigingsvoorschriften hetgeen het bestuur herhaaldelijk diep deed zuchten. De inspanningen bleven echter niet zonder resultaat. Eind juni '51 begonnen met de bouw werkzaamheden verrees er half november '52 een ruim schoolge bouw op het terrein dat in de volksmond bekend stond als de Goese Weitjes. Nog steeds worden de lange gan gen van dit gebouw bevolkt door Lyceïsten die zich met hun zware boekentas van het ene lokaal naar het andere begeven. Dat dit schoolgebouw inmiddels ook al weer „uitpuilt" van de leerlingen is een duidelijke zaak. Bij het wis selen van lokaal aan het einde van een lesuur doet zich in het trap penhuis regelmatig filevorming door. De ergste overbevolking is door de komst van een serie nood gebouwen inmiddels weer tot aan vaardbare proporties terugge drongen en ook het dalende leerlingenaantal waarmee het Christelijk Lyceum evenals ande re scholen mee te maken kreeg heeft voor een natuurlijke oplos sing van het probleem gezorgd. De leerlingen die deze scholen gemeenschap bezoeken kunnen na een tweejarige brugperiode kie zen voor een VWO-, HAVO- en sinds twee jaar ook een MAVO- opleiding. Door een fusie met de Casembrootmavo in 1985 heeft het Christelijk Lyceum zijn naam ge wijzigd in Buys Ballotcollege, dat uit praktische overwegingen op, verschillende locaties is gehuis vest. Het gebouw aan de Beu kenstraat is het territorium van de brugklassers terwijl de boven bouwleerlingen nog steeds in het hoofdgebouw aan de Bergweg zijn te vinden. Onder de ruim elfhon derd leerlingen bevindt zich stee vast een hele groep Schouwen- Duivelanders. Dag in dag uit moe ten die vroeg uit de veren om toch maar enigszins op tijd op school te kunnen zijn. In vergelijking met de beginperiode toen dagelijks de oversteek met het pontje moest worden gemaakt is die tocht naar Goes al heel wat minder proble- rhatisch geworden, maar deson danks betekent het voor scholie ren van het eiland altijd een flinke busreis, zeker omdat voor velen de reis niet bij het busstation in Zie rikzee eindigt. Reünie Het feit dat het kleine schooltje in het huidige streekmuseum aan de Singelstraat is uitgegroeid tot een scholengemeenschap met ruim elfhonderd leerlingen is re den om het veertigjarig bestaan feestelijk te vieren. Maandag 31 augustus komt de oud-rector van de school, drs K. de Jong, naar Goes om als voorzitter van de Unie School en Evangelie een in leiding te houden. Zaterdag 5 sep tember staan de deuren van het gebouw aan de Bergweg open voor oud-leerlingen en -docenten, die zich hebben aangemeld voor de ju bileumreünie om daar met oud klasgenoten nog eens stil te staan bij alle leuke en minder aangena me voorvallen uit hun middelbare schooltijd. Deze reünie begint om 10.00 uur. Regionaal Educatief Centrum belast met uitroer In het dorpshuis in Bruinisse ivordt zaterdag een schilderijenverkoop gehou den. Op de foto een van de werken. BRUINISSE - Zaterdag 5 septem ber wordt in het Dorpshuis aan de Molenstraat in Bruinisse een ver koopexpositie van olieverfschilderij en gehouden. Ter verkoop worden meer dan 150 schilderijen van jonge kunstenaars uit diverse landen: landschappen, stillevens, zeegezich ten, aangeboden. De kunstenaars hebben zich verenigd in een interna tionaal collectief. Niet alle kanten van het kunste naarsbestaan zijn zo romantisch als ze soms weerspiegeld worden. Mate rialen, scholing en het normale on derhoud in de dagelijkse behoeften zijn duur en vaak zullen de verdien sten die kosten lang niet dekken. Een groep buitenlandse kunstenaars heeft daar wat op gevonden. Zij heb ben zich aangesloten bij een interna tionaal collectief om zo meer afzet van - en aandacht voor hun werk te krijgen. En het blijkt te werken. Hun werk wordt nu veel beter verkocht dan voorheen. De verkopers hebben al enige jaren ervaring en hebben daarbij de smaak van het Hollandse publiek leren ken nen. Zo hebben zich door die smaak laten leiden bij het samenstellen van hun collectie. De meest voorkomende taferelen zijn nostalgische schilderij en die zeker niet pretentieloos zijn, maar door de kunstenaar als warm menselijk zijn aangevoeld en weerge geven. Zo zijn er veel landschappen, zeegezichten, stillevens en bloemen in warme, aansprekende kleuren. En kele werken in moderne stijl ontbre ken eveneens niet. De schilderijen zijn allemaal ge schilderd op schilderslinnen en zijn tijdelijk voorzien van een wit karton nen passé partout. Slechts enkele werken zijn reeds voorzien van een lijst, bij de andere werken kan het publiek zelf bepalen welke lijst men wil hebben om het schilderij van hun keuze. Er worden op deze expositie namelijk ook lijsten aangeboden waaruit men een keuze kan maken. De lijst moet niet alleen bij het schil derij passen, maar ook bij de meu bels thuis. Mocht men een lijst vin den, dat bij het schilderij past en ook bij de meubels thuis, dan wordt het schilderij keurig opgespannen en on geveer een week later op een afge sproken tijd geleverd in de zaal. AMSTERDAM - De overzichtsten toonstelling van tekeningen van de Amerikaanse popart-kunstenaar Roy Lichtenstein in het Amsterdamse museum Overholland wordt wegens grote belangstelling met veertien da gen verlengd tot 27 september. Dit heeft het privé-museum bekendge maakt. Voor veel Schouwen-Duivelanders is het schoolgebouw van net Christelijk L,yeeum aan de Bergweg in Goes bekend terrein. ZIERIKZEE - Ik kan nu eindelijk mijn kinderen hel pen met hun huiswerk of als ik ergens op bezoek ben kan ik nu ook over actuele problemen meepraten. Een twee tal reacties van deelnemers aan de open school waarmee het Regionaal Educatief Centrum in Goes in 1976 een be gin heeft gemaakt. Deze open school-activiteiten zijn sinds kort samen met lees- en schrijfcursussen en cursus sen voor culturele minderheden onder één noemer ge bracht: basiseducatie. Deze rijkgeschakeerde vorm van tweedekans onderwijs is per ingang van 1 augustus ook op Schouwen-Duiveland ingevoerd. Open school-onderwijs, moederma vo, volwasseneneducatie. Het zijn ter men die met name in de tweede helft van de jaren zeventig in zwang raak ten. Mede door het overheidsbeleid om volwassenen die om de een of an dere reden de boot hadden gemist de gelegenheid te bieden om via het zo geheten tweedekans-onderwijs als nog de schade in te halen. Om die re den werd door de toenmalige minister van onderwijs en weten schappen besloten om bij wijze van proef in veertien plaatsen in den lan de met de open school van start te gaan. Een van die plaatsen was Goes waar het Regionaal Educatief Cen trum zich met de uitvoer van deze nog jonge tak van onderwijs ging bezig houden. Vanaf het allereerste begin is de be langstelling voor deze vorm van scho ling aanzienlijk geweest. Niet alleen omdat de cursisten vaak in de ver trouwde omgeving naar school kon den. Daarnaast bleek de opzet van die zich in het voortgezette onderwijs nog weieens voordoet, ontbreekt vol gens Jan Capello bij de open school. „Je kunt het zo stellen, je leert van en aan elkaar. Daarbij zijr de wensen van de cursist uitgangspunt bij het samenstellen van de cursus". Geen schoolse praktijken en geen in het hoofd stampen van allerlei gortdroge en weinig praktische feitenkennis. Uitgangspunt voor het vergroten van de kennis zijn de alledaagse situaties, zodat voorkomen wordt dat er ener gie verloren gaat door het leren van zaken waaraan men later niets heeft. Cursisten Een ander onderdeel van de basis educatie vormen de lees- en schrijf groepen en het Nederlands voor bui tenlanders. Deze cursussen worden sinds 1979 verzorgd door het Regio naal Educatief Centrum, dat sinds 1982 ook Tholen tot haar werkveld'' ren lezen en schrijven is, hoe belang rijk ook, geen doel op zich. „Zeker zo belangrijk is het vergroten van het zelfvertrouwen. Je ziet sommigen op bloeien, de vaak aanwezige faalangst verdwijnt en de cursisten zijn na af loop duidelijk mondiger geworden", aldus het duo Capello en Kalwij. Buitenlanders Jan Capello van het Regionaal Educatief Centrum en Tineke Kalwij die in de loop der jaren al menige Schouwen- Duivelander wegwijs heeft gemaakt in de lees- en schrijfkunst. Een speciale groep waarop de aan dacht van het REC zich sinds jaar en dag richt is die van de buitenlanders die de Nederlandse taal onder de knie willen krijgen. Voor hen worden door het REC en op Schouwen- Duiveland speciale cursussen gege ven, waarbij het niet alleen om het le ren beheersen van het Nederlands gaat maar ook om zaken als het in zicht krijgen in de Nederlandse sa menleving. Uitgangspunt hierbij is om vanuit de achtergrond van de cul tuur van de buitenlander het gebeu ren in Nederland beter te leren be grijpen. Ten einde te voorkomen dat er door dat grote aanbod van cursussen en projecten een situatie zou ontstaan waarbij doelgroepen door de bomen het bos niet meer zouden zien heeft het ministerie van onderwijs en we tenschappen bepaald dat de regiona le educatieve centra in den lande ver antwoordelijk zijn voor de uitvoer van de basiseducatie waartoe zowel de open schoolactiviteiten als de lees- en schrijfcursussen voor Neder landers en buitenlanders behoren. „Een goede zaak denk ik", stelt Jan Capello, „gezien de faciliteiten en mogelijkheden die het REC biedt".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4