Dubbele gouden bruiloft in Bru 3 GAS H- WATER In gemeente Bruinisse is weinig behoefte aan sociale woningbouw Bordenoorlog Kruirad gestolen Total loss Doorgeschoten op glad wegdek Diefstallen uit auto's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 augustus 1987 Nr. 24191 hoort dit niet bij", aldus raadsvoor zitter Hekman. Op het argument van de Stichting Videowereld dat het pand niet geschikt is Voor bewoning antwoordt het college; „Het pand vol doet thans niet aan voor nieuw te bouwen woningen te stellen eisen, maar kan naar onze mening nog wel verbeterd worden. Bij de aankoop van het pand heeft de huidige eige naar nagelaten bij de gemeente te in formeren naar de bestemming en ge bruiksmogelijkheden", aldus het college. De raad sloot zich aan bij dat standpunt en wees het verzoek van de Stichting Videowereld om het pand aan het woningbestand te onttrekken af. BRUINISSE - In Bruinisse is een ware bordenoorlog aan de gang. Elkaar beconcurrerende benzine-verkooppunten plaatsten eerder op verschil lende punten verwijzingsbor den naar hun pompen. Het col lege van b en w trekt vervolgens de vergunningen voor het plaatsen van dergelij ke borden in. En gaat daarbij in de fout. Beide pomphduders gaan in beroep tegen de beslis sing van de gemeente en win nen het. Als pomphouder wil je dat er mensen bij je komen tanken. Om te beginnen. Dat is een lo gische zaak. Zo dacht ook P. A. Zuidgeest en plaatste twee bor den die automobilisten de weg moesten wijzen naar zijn be drijf aan de Nieuwstraat. Evenzo deed tankstation Con- ny de Groot om weggebruikers te verleiden bij zijn benzine pomp aan de Kerkstraat te ko men tanken. Hij plaatste ver wijzingsborden op de hoek Kerkstraat/Noorddijk/Beurs- straat en op de hoek Oude straat/Goudzwaardstraat. Het laatste bord moet weggehaald worden, het eerste mag blijven. Ook Zuidgeest mag maar een verwijzingsbord plaatsen. Vol gens het college omdat teveel borden de verkeersveiligheid in gevaar brengen en de omge ving ontsieren. BROUWERSHAVEN - Tussen maandagavond 18.00 uur en woens dag is van het molentje Windlust in Brouwershaven het kruirad gesto len. Het molentje is een erfstuk van molcnmakcrij De Hamer en dateert uit 1935. De schade bedraagt rond de 1000 gulden. ZIERIKZEE - Tbtal loss was de per sonenauto van P. v. G. uit Maasbracht na een aanrijding op de T-kruising Sint Hilaire/Haringvlietstraat die donderdagmorgen om 11.00 uur plaatsvond. P. v. G. wilde vanuit de Haringvlietstraat de Laan van Sint Hilare oprijden en zou daarbij niet tijdig zijn opgemerkt door R. V. J. uit Solingen (Duitsland) die vanaf de verkeerslichten, dus van links, over die straat kwam aanrijden. Ook de auto van de Duitser werd door de bot sing aan de voorzijde geheel vernield. Er waren geen gewonden. ZIERIKZEE - Op de Grachtweg te Zierikzee nabij het ZWN-busstation ontstond donderdagmiddag om onge veer 17.45 uur een aanrijding waarbij twee personenauto's licht werden be schadigd. J. C. B. uit Zierikzee remde af om te parkeren waardoor M. K. uit Zierikzee die achter hem reed ook moest afremmen. Door het gladde wegdek door regen en olie op de weg zou hij zijn doorgeschoten tegen zijn voorganger. BRUINISSE/ZIERIK- ZEE/OUWERKERK - In de nacht van woensdag op donderdag werden in drie verschillende plaatsen op het ei land in totaal vier auto's opengebro ken. Aan de Hageweg te Bruinisse stonden de auto's van U. G. uit Essen en C. N. uit Titz (Duitsland). Na het openbreken van de voertuigen werd de geluidsapparatuur met een totale waarde van 600 DM ontvreemd. J. J. B. had zijn auto geparkeerd aan de Weg van de Buitenlandse Pers te Ouwerkerk. Na braak werd uit het voertuig een videocamera met toebe horen met een gezamenlijke waarde van 5000 gulden ontvreemd. Ook T. A. G. uit Zierikzee werd in dezelfde nacht het slachtoffer van inbrekers. Uit zijn auto die aan de Plevierstraat stond werd technische apparatuur met een waarde van 1050 gulden gestolen. DEN HAAG - Minister Bukman voor ontwikkelingssamenwerking heeft twee miljoen gulden beschik baar gesteld voor de hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in Bangladesh. AMSTERDAM - Het telefoonteam van de Aids-infolijn heeft dit jaar al circa 17.000 gesprekken gevoerd met anonieme bellers. De vier maanden geleden gestarte landelijke voorlich tingscampagne is de oorzaak van de ze stijging. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging: 01113-1766 (na 18.30 uur). Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1431 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Confracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW A. D. van Zuidland en B. van Zmdland-Hoek. A. Knop en A. C. Knop-van den Bos uit Bruinisse. BRUINISSE - Ze trouwden 50 jaar geleden vlak na elkaar. Op 27 augustus. Eerst A. Knop en A. C. van den Bos. Een half uur later A. D. van Zuidland en B. Hoek. Alle vier de echtelieden gehoren en getogen Bruenaars. Maar verder met een totaal verschillen de achtergrond. De een altijd werkzaam geweest op of bij het water, de ander in wisse lende beroepen. Maar tussen de twee echtparen is nog steeds een sterke band. Een band die 50 jaar geleden al ontstond. DE CASEMBROOTSTRAAT - „De zee trekt nog steeds. Een paar jaar geleden heb ik nog een tochtje mee gemaakt", aldus de 78-jarige A. Knop. Vijftig jaar geleden trouwde hij als 27-jarige met de toen bijna 26 jaar oude A. C. van den Bos. Nog veel eerder begon hij zijn arbeidsleven. „Ik begon op mijn elfde jaar met werken en op mijn dertiende ging ik werken bij een garnalenvissers in Brouwershaven".,,Daar verdiende ik een rijksdaalder per week. Nou, dat was geen vetpot hoor. Maar je kwam ervan rond". Op 15-jarige leeftijd be landde de geboren Bruenaar bij een visser in Bru. ,,Ik ben nooit bang ge weest om te werken. En dat ben ik nog niet", aldus Knop. ,,En 'i'k zat vaak alleen met vier kinderen. Maar daar raak je aan gewend. aldus me vrouw Knop. Ongedeerd Tfen tijde van de watersnoodramp in 1953 zat zij in Bruinisse, terwijl haar man op de boot in het noorden des lands vertoefde. ,,Ik hoorde van een opzichter daar dat het mis was op Schouwen-Duiveland. 'Schouwen- Duiveland is overstroomd' zei hij. La ter werd ik gebeld door de vuurtoren wachter uit Haamstede. En die be vestigde dat bericht. Ik zeg tegen de schipper: 'Ik ga morgenochtend naar huis. Koste wat kost'. En zo is het ge gaan ook., Knop vond, vrouw en kin deren ongedeerd terug in Bruinisse. Ook de Tweede Wereldoorlog door stond het gezin Knop. „Tben zijn we geëvacueerd geweest in Spakenburg. Met de ramp hebben we in Pijnacker gezeten", aldus Knop. Een van de zoons van het echtpaar Knop werd in Spakenburg geboren. Zowel Knop als zijn vrouw wonen hun leven lang al in Bruinisse. En zouden er niet meer weg willen. On danks het feit dat het dorp veranderd is. „Vroeger was het veel leutiger op zo'n dorp. Je ging veel meer met el kaar om. Je was meer een gemeen schap. Dat zie je tegenwoordig niet meer zó", aldus mevrouw Knop. „En is er ook veel bijgebou wd hè. Waar nu het Opper is, dat was vroeger bouw land. En waar we nu wonen, dat was vroeger weiland. Hier liepen de koei en van Vermeurs. Hoewel haar kers verse echtgenoot een echte 'water man' genoemd kan worden trekt zijn vrouw totaal niet naar het water. „Wij hadden thuis een tuinderij. Wij ken den het water helemaal niet". Zang-school Het echtpaar Knop ontmoette el kaar indertijd op de zangschool. „Zingen doet ze alleen nog als ze thuis aan het werk is", aldus Knop. „Maar verder zijn we niet zo muzi kaal hoor". Knop verveelt zich aller minst nu hij alweer een tijdje met pensioen is. „Ik mag er graag op uit gaan. We hebben een auto, maar ik ga ook graag op de fiets op pad. Op be zoek bij kennissen. In Scharendijke bijvoorbeeld, want daar hebben we ook nog zeven jaar gewoond". Hoogaarzen Knop weet zich nog de tijd te heu gen dat hij voer op de Hoogaarzen. Fraaie, frêle vissersbootjes. Aange dreven door de wind. „Vroeger had je hier zo'n 150 vissersboten. Hoeveel zouden het er nu zijn? Een stuk of twintig? Voor het werk aan boord is een motorkotter natuurlijk veel pret tiger, maar ik heb het zeilen toch al tijd het mooiste gevonden", aldus Knop. KONINGIN JULIANASTRAAT - „Van de huizen die hier gebouwd zijn in de Julianastraat heb ik zelf de ste nen nog uitgeladen", aldus de 80- jarige A. van Zuidland uit Bruinisse. Hij trouwde 50 jaar geleden met B. van Hoek. Hij was 30, zij ook. Van Zuidland is werkzaam geweest in verschillende beroepen. ,,Ik heb in de zaadvisserij gezeten, ik heb gesle perd met paard en wagen. In de we genbouw heb ik ook nog gezeten, en op het Zijpe heb ik ook nog gezeten. Daar was ik in dienst van de haven meester". Het echtpaar Van Zuidland heeft heel wat meegemaakt. De Eerste Wereldoorlog. „Ik was nog maar ze ven, maar toch". De Tweede Wereld oorlog en de watersnoodramp in 1953. Mevrouw Zuidland heeft ook lange tijd haar steentje bijgedragen aan de huishoudbeurs. „Ik deed seizoen werk op het land, maar ik had ook een paar werkhuizen". Mevrouw Zuidland deed dat werk tot haar zestigste. En verzorgde daarbij ook nog eens haar ouders. Overigens is Ret schoonmaakwerk in de familie .gehlevqn, ,iïet schoonhouden,van, de school bijvoorbeeld wordt nu door dochter en schoonzoon gedaan. Vroeger trok het echtpaar Van Zuidland er vaak met de brommer op uit. „Daar gingen we mee op vakan tie. Hij staat nog in het schuurtje", al dus Van Zuidland. De heer en me vrouw Van Zuidland zijn beiden geboren en getogen Bruenaars. „We kennen elkaar al vanaf de schoolban ken. Maar we kregen pas verkering toen we 28 waren. En dat is uitge groeid tot een huwelijk", aldus Van Zuidland. Hoewel ze vroeger op de brommer heel wat afgezworven heb ben, Deventer, Twelloo en verder, zou het echtpaar Van Zuidland niet meer uit Bruinisse weg willen. „Ik zou nu ook niet meer op de brommer weg durven gaan hoor. Het is hier zo ver anderd in die 50 jaar. Op de wegis het veel drukker en gevaarlijker gewor den. Nee hoor, dat doe ik niet meer". „Ja het was vroeger heel anders op het dorp. Er is hier veel import ko men wonen. En de televisie heeft ook veel invloed op het dagelijkse leven", aldus Van Zuidland. Het echtpaar Van Zuidland viert haar gouden hu welijksfeest in familiekring. „We hebben twee dochters en een zoon. De dochters wonen op het eiland, maar onze zoon zit in Den Haag. We gaan ook. wel bij .hen op bezoek» maar dan komen ze ons halen.. Want peizen piet de trein, daar beginnen we niet meer aan", aldus Van Zuidland. MOSKOU - In de Sovjet-Unie is een miljoen mensen op aids onderzocht en daaruit zijn 102 dragers van het vi rus tevoorschijn gekomen, onder wie 82 buitenlanders. Advertentie Z INSTALLATIEBEDRIJF GAS. WATER, SANITAIR, MVERWARMINGS- EN ELEKTRICITEITSTECHNIEK SCHARENDIJKE TELEFOON 01117-1760 Gemeenteraadsvergadering Bruinisse mie A-koopwoningen gezien in plaats van premie B-koopwoningen. Ritueel „Het vaststellen van deze plan- ningslijsten is een jaarlijks terugke rend ritueel", reageerde burgemees ter T. C. Hekman op de woorden van Wiebrens en Houkamp. „Het is geble ken dat er weinig behoefte bestaat aan woningbouw en bovendien heb ben we de eerste twee jaar niet de bschikking over voldoende bouw grond", aldus de eerste burger. Vol gens de Bruse burgervader blijkt er in de praktijk eerder vraag te zijn naar koopwoningen. „De huurprijzen van de woningwetwoningen zijn ge woon te hoog. Maar als de behoefte mocht veranderen kan daar uiteraard op ingespeeld worden". Bij de behandeling van dit agenda punt kwam ook het plan Riekusweel ter sprake. „Zolang daar alleen nog maar spruiten staan komt er natuur lijk niemand kijken", aldus Hou kamp. „Hoogstens om spruiten te trekken", reageerde wethouder Van de Velde daarop. Van de kant van het college werd toegezegd dat de aanne mer die daar aan het werk is eens aan zijn jasje zal worden getrokken ten einde wat meer vaart achter de werk zaamheden te zetten. „Misschien hadden we het beter aan de woning bouwvereniging over kunnen laten. Dan waren we al een stuk verder ge weest", aldus CDA-woordvoerder Wiebrens. In de planningslijsten nieuwbouw wordt uitgegaan van 6 woningen per jaar. Voor de jaren '88 en '89 gaat men uit van de verbete ring van 10 woningen per jaar. Voor 1990 staat de verbetering van in to taal 30 woningen op het programma. In 1991 komen voor verbetering 18 woningen in aanmerking terwijl voor 1992 21 woningen genoteerd staan voor verbetering. Videowereld De raad ging niet in op een verzoek van de Stichting Videowereld om het pand Havenkade 9, waarin de Card- shop gevestigd is. aan het woning bestand te onttrekken. De stichting voert aan dat de Cardshop een aan vulling is op het bestaande winkel en bedrijvenassortiment en duidelijk inspeelt op de toerist-vriendelijke ge dachten die in Bruinisse leven. Bo vendien zegt men dat de Cardshop ook past in de herinrichtingsplannen voor de dorpskern. De raad denkt er anders over. „Het gaat het college er om het winkelbestand in het hart van Bruinisse te versterken. En daar De raad ging niet in op het verzoek van de Stichting Videowereld om dit pandje aan het woningbestand te onttrekken. Volgens het college is er best in te wonen. BRUINISSE - „In Bruinisse is weinig behoefte aan wo ningwetwoningen. Begin dit jaar stonden er acht wonin gen leeg en het heeft aardig wat moeite gekost om die weer bewoond te krijgen". Dat antwoordde wethouder M. J. van de Velde (Lijst Van de Velde) op vragen uit de raad bij de vaststelling van de planningslijsten nieuw bouw, verbouw en verbetering 1988-1992. Het onderwerp kwam aan de orde op de raadsvergadering gisteravond, donderdag. weinig". Lijst Van de Velde-woord- voerder M. Houkamp sloot zich daar bij aan. „Ik had liever wat meer pre- Raadslid J. S. Wiebrens (CDA) zei moeite te hebben met de voorgestelde aantallen wat betreft de nieuwbouw. „Het is erg minimaal. Gewoon veel te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3