streeknieuws Liefde en boerentrots Nieuwe start van Meer Bewegen voor Ouderen BEZORG(ST)ER Lesrooster maken is een hele klus Export bloembollen Boterexport Kraaien veroorzaken ehade Nationale mestdag Muskusratten Reorganisatie Zweegers Paardenziekte tot staan gebracht 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 augustus 1987 Nr. 24190 7 Vervolg van pagina 1 maken van de lesroosters beginnen al in januari wanneer voorzichtig kan worden ingeschat hoeveel leerlingen van de verschillende eilandelijke ba sisscholen naar de RSG zullen ko men. „Het leerlingenaantal op school is namelijk de belangrijkste basis voor het maken van het» lesrooster. Aan de hand daarvan kunnen we (via een ingewikkelde berekening) uitkie nen hoeveel lessen er mogen worden gegeven". De verwachting is dat er in het komende schooljaar op de RSG ruim 60 leerkrachten bezig zullen zijn om per week in totaal ongeveer 1300 lessen te geven aan de 1030 leerlin gen. Na het paasrapport neemt de leerlingenprognose voor het komen de schooljaar vastere vormen aan om dat dan duidelijker wordt welke kin deren waarschijnlijk zullen blijven zitten. Maar pas in juni wanneer de cijfers definitief zijn begint men op de RSG daadwerkelijk met het sa menstellen van de lesroosters. De lesroosters voor de hogere klas sen (die het meest ingewikkeld zijn door de vakkenpakketten) worden het eerste gemaakt. Men maakt daar bij gebruik van de computer om een zo gunstig mogelijke combinatie te maken met zo min mogelijk tussen uren. „Vroeger gebeurde dat ook met de hand. Dan was je een halve nacht bezig. En als je dan bij de laatste leerling kwam bleek soms dat dat rooster er helemaal niet meer tussen paste". Erbrink ziet de .hulp van de computer die sinds vier jaar wordt toegepast dan ook als een zeer grote verbetering. Door middel van checken en uitpro beren met de plastiek blokjes op het grote bord wordt vervolgens geduren de vele, vele uren getracht de puzzel passend te krijgen. Het bord is ver deeld in twee gedeelten. Een leerlin- genroosterbord en een lerarenroos- terbord waarop alle gegevens nauw keurig worden aangegeven. Brugklassen Behalve de hogere klassen met hun vakkenpakketten nemen ook de brugklassen een bijzondere plaats in bij het maken van de roosters. „Die klassen hebben helemaal geen tus senuren en zijn elke middag om tien voor half drie klaar. Dat doen we nu een paar jaar ei^ dat bevalt prima. Jammer genoeg kan dat bij de tweede en hogere klassen daarna niet. Dan komen we niet uit. We proberen wel om lessen in het negende uur (van 15.50 tot 16.40 uur) zoveel mogelijk te beperken. Vooral bij de lagere klas sen. Maar het is heel ingewikkeld want het grijpt allemaal in elkaar". Zoals zo vaak wegen ook in dit ge val de laatste loodjes het zwaarste. „Dat zijn de roosters voor de tweede en derde klassen. Die maken we het laatste en dan moet je compromissen sluiten. Gelukkig beperkt zich dat meestal tot het verschuiven van de middagpauze naar een uur eerder of later". Ondanks de 'puzzel' is het ook dit jaar weer gelukt om de vele tien tallen lesroosters kloppend te krij gen. Roks en Erbrink tonen zich zelfs niet ontevreden. „Het was af en toe erg moeilijk. Vooral toen op het laat ste moment bleek dat een leraar niet beschikbaar zou zijn. Maar alles bij elkaar is het dit jaar aardig gelukt. Er zijn weinig compromissen bij en ook met de tussenuren van de leraren valt het over het algemeen wel mee". Vanaf volgend jaar zal men het moe ten doen zonder de meer dan twintig jarige ervaring van Kort. Dan is Roks, die dit jaar voor het eerst mee werkte aan de klus samen met J. Chr. Erbrink verantwoordelijk voor het maken van de lesroosters. Ondanks het gegeven dat er al com puterprogramma's worden ontwik keld die een groter deel van deze taak kunnen overnemen, verwachten zij dat het voorlopig nog voor een groot deel 'handwerk' zal blijven. „Het zal die kant wel uitgaan maar er blijven altijd zoveel factoren waarmee reke ning moet worden gehouden". burg is in de periode van zaterdag 5 september tot 17 oktober een exposi tie van een zestal Zeeuwse kunste naars te zien. In De Wijnstock zijn in die periode werken te zien van Tbssa Braat, Han van den Broeke, Miems van Citters, Tie Hof, Henny Huser en Piet Rijken. Deze overzichtsten toonstelling is voor het publiek op de volgende tijden: donderdag en vrij dag tussen 14.00 en 17.00 uur en zater dag tussen 11.00 en 12.30 uur en 14.00 en 17.00 uur. DEN HAAG - Nederlandse expor teurs hebben in het vorige seizoen voor 983 miljoen gulde,n aan bloem bollen in het buitenland afgezet. Dat is 3 procent meer dan in het seizoen 1985-1986. Ook de hoeveelheid geëx porteerde bollen is met 3 procent gestegen. Het produktschap voor siergewassen heeft dit bekendge maakt. Door de lage waarde van de dollar is de uitvoer naar de Verenigde Sta ten van 174 miljoen gulden gezakt naar 157 miljoen. Het aantal uitge voerde bloembollen is licht gestegen tot bijna 25 miljoen kilo. Binnen de Europese Gemeenschap steeg de ex port in waarde met ruim 6 procent. Alleen Griekenland importeerde minder. Spectaculair was de ex portstijging naar Spanje en Portugal. De handelaren wisten daar respectie velijk 13 en 29 procent meer omzet te behalen. ZIERIKZEE - Nieuw-Zeeland wil de export van boter naar de EG- Ianden uitbreiden en daarvoor wordt een intensieve reclamecampagne ge voerd. Een deel van de winst op de Nieuwzeelandse boter, komt ten goe de aan het World Life Fund en daar mee wordt op ruime schaal reclame gemaakt. De Britse boeren- zijn woedend, want de campagne heeft succes. Nieuw-Zeeland voerde in Engeland voor en na de oorlog 170.000 ton boter Engeland in. Na Engelands toetre ding tot de EG verminderde dat en het bedroeg in 1985 nog 76.500 ton, toch nog een flinke hoeveelheid ver geleken bij Nederland en Denemar ken, die het niet verder brachten dan 9756 en 32.000 ton. De Nieuwzeelandse boeren krijgen geen enkele subsidie. Ze moeten hun boter kwijt en dat gaat ten koste van Nederland en de Engelse boeren zelf. Deze laatste hebben een overschot van 50.000 ton. Vrijdag 28 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De grens, serie live-pro- gramma's over Nederlandse grens streken. Afl. 4. 16.00 uur TROS Vrijdagmatinée: De nieuwe huisvriend, Amerikaanse speelfilm uit 1948 van Lewis Milesto ne. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur TROS-Sport, sportmagazi- ne. 18.15 uur Groen en grondig, agrarisch magazine. 18.35 uur Dennie Christian, muzikaal portret. 19.05 uur De wilde olifanten van Afrika, tweede deel van een tweede lige film over de wilde olifanten van Afrika. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Evergreen, 3-delige serie uit 1985 van Fielder Cook naar een boek van Belva Plain. 22.05 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 22.35 uur TROS Weekendfilm: A change of seasons, Amerikaanse speelfilm uit 1980 van Richard Lang. 00.20 uur Journaal. 00.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 uur Studio Sport extra. E.K, Hockey te Moskou, kruisfinales. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Floralia Country Festival 1987. Reportage van het op 8 en 9 augustus gehouden countryweekend in Oosterhout (NB). 20.00 uur Hart van het hoge land, 3- delig levensverhaal van het Engelse meisje Ceci. 21.30 uur Het land van de Papoea's. Documentaire serie over Nieuw- Guinea. Deel. 3. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Vanuit de wortel gezien: Miriam Tlali. Biografie van een Zuid- afrikaanse schrijfster waarvan de boeken in Zuid-Afrika verboden zijn. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur De kinderen van An Lac, Amerikaanse speelfilm uit 1980 van John Llewellyn Moxey. BRT 1 16.00 uur Silver Bears, Engelse speel film uit 1977 van Ivan Passer. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 94. (Herh.). 18.05 uur Plons, kinderserie. Afl.: Plons en de everzwijn, herh. 18.10 uur De tovenaar van Oz (The wi zard of Oz), serie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 23. 18.35 uur Vrouwtje Theelepel (Mrs. Pepperpot), Japanse tekenfilmserie naar het boek van Alf Proysen. 18.50 uur Onbekende wereld (Explo re), documentaire serie. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Beyond the Reef, Ameri kaanse speelfilm uit 1981 van Frank C. Clark. 21.50 uur Filmportret: Hulde aan Fred Astaire, verslag van de uitrei king van de Life Achievement Award aan Fred Astaire. 23,25 uur Nieuws. 23.40 uur W.K. wielrennen op de baan in Wenen. Aansl. Coda: Bomen, van Joyce Kilmer. Vertaling; A. G. Christiaens. BRT 2 Geen uitzending. De leraren J. Erbrink (links) en M. Roks bij het bord waarop de lesroosters werden uitgezet: ,,Het is nog steeds voor namelijk handwerk". GOES Samenwerkingsovereenkomst Deze week is in Goes een samen werkingsovereenkomst tussen de Stichting Oosterscljeldeziekenhuizen en de Stichting Psychiatrisch Zieken huis getekend. Deze overeenkomst is bedoeld om de continuïteit in de zorg voor patiënten van de Bevelanden en Schouwen-Duiveland zowel klinisch als polyklinisch te garanderen. Bo vendien beoogt deze overeenkomst een intensievere samenwerking wat de accommodatie aangaat. Het teke nen van deze samenwerkingsovereen komst vormt het sluitstuk van de sa menwerking in de intramurale gezondheidszorg in het werkgebied. Eerder werden reeds soortgelijke overeenkomsten afgesloten met de verpleeghuizen. Als provinciaal psy chiatrisch ziekenhuis heeft het Goese ziekenhuis reeds overeenkomsten met intra- en extramurale organisa ties in Walcheren en Zeeuws Vlaande- NIVON De afdeling Goes van het Neder lands Instituut voor Volksontwikke ling en Natuurvriendenwerk (NI- VON) heeft voor het komende seizoen weer een serie activiteiten op het pro gramma staan. Wat de educatieve kant van het NIVON-werk aangaat wordt ook dit jaar weer in nauwe sa menwerking met het Regionaal Edu catief Centrum de cursus School voor vrijwilligers gegeven. Deze cursus is bedoeld voor de vele vrijwilligers die actief zijn in het verenigingsleven, het kerkelijk werk en de vakbewe ging. Wie zich wil verdiepen in het verleden kan kiezen uit een cursus ZIERIKZEE - Na een korte zomerstop zijn deze week de Meer Bewe gen voor Ouderen-groepen weer van start gegaan. Wekelijks kunnen de ouderen (vanaf ongeveer zestig jaar) weer via een uurtje gezelllig en ge zond bewegen aan hun conditie werken. Meer Bewegen voor Ouderen houdt meer in dan enkel en alleen een uurtje kalmpjes gymmen. Hoewel het gymnastiekgebeuren de meeste deelnemers telt (circa 2600 leden), zijn ook volksdansen en watergym- nastiek met respectievelijk 1600 en 1100 beoefenaren in tel. Ook activi teiten als koersbal en jeu de boules doen het wat belangstelling betreft lang niet slecht. Contact De oudere die overweegt iets aan zijn conditie te willen' doen zonder zich daarbij in het zweet te moeten sporten kan zich met een gerust ge moed bij een MBvO-groep aansluiten. Behalve het opkrikken van de li chamelijke conditie speelt ook het sociaal contact een grote rol. Boven dien gaat er van dit sporten in groepsverband ook een preventieve werking uit. Voor een gezonde oude dag is voldoende lichaamsbeweging noodzaak. Uit onderzoeken is komen vast te staan dat regelmatig wat aan sport doen de levensduur gemiddeld twee jaar kan verlengen. Veel lichamelij ke gebreken die zich bij het klimmen der jaren manifesteren zijn door voldoende lichaamsbeweging tot aanvaardbare proporties terug te bren gen. Ouderen die sport bedrijven hebben minder last van ademnood, bovendien blijven spieren en gewrichten langer soepel waardoor de oudere zichzelf ook langer kan bedruipen. Ouderen die van een gezonde oude dag willen genieten kunnen zich voor een van de MBvO-groepen aanmelden bij de MBvO-consulent Jan Eversdijk, telefoon 01100-15892. Aageraden wordt om alvorens met het sporten te gaan beginnen huis arts of specialist te raadplegen. DEN HAAG - Kraaien kunnen aan een breed scala van teelten belang rijke schade toebrengen. Dat is de mening van minister Braks (land bouw). Zo bedroeg in het seizoen 1985/86 de schade door kraaien aan gericht aan boomkwekerijbedrijven in het Noordbrabantse Zundert een totaal bedrag van 310.350 gulden. Schade-bedragen van tienduizend gulden per hectare vormden daarbij geen uitzondering. Minister Braks verstrekt deze gege vens in antwoord op schriftelijke vra gen van het PvdA-Kamerlid me vrouw De Boois over het gebruik van kraaienvangkooien in ons land. Uit het antwoord blijkt dat het aantal verleende vergunningen voor het ge bruik van deze kooien in de afgelo pen jaren is toegenomen van 337 in 1982 tot 414 vorig jaar. Het grootst aantal vangkooien Wordt aangetroffen in de provincies Gelderland (148) en Overijssel (92). De provincies met minder dan tien vangkooien zijn: Groningen, Dren the, Flevoland, Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland. Braks noemt het gebruik van de vangkooi „een effec tieve methode om veel kraaien te vangen". Het geweer als middel om het aantal kraaien te beperken is, zo meent hij, onvoldoende effectief. ZIERIKZEE - Op de ledenvergade ring van de landelijke Vereniging Be- drijfsvrijheid voor de Landbouw (BVL) werden de leden opgeroepen op dinsdag 1 december massaal mest uit te rijden, om aan de ambtenaren en daarmee ook aan de regering dui delijk te maken, dat men onjuist en overbodige maatregelen heeft afge kondigd. g alle veehouders op slechts eenmaal per jaar de veebezet ting op te géven en niet elke maand een formulier in te vullen. „De boe ren zijn er om te boeren en niet om formulieren in te vullen. Verder moe ten de boeren besluiten geen mest putten meer te bouwen, veel boeren kunnen de bouwkosten niet opbren gen en als er mestputten moeten zijn, dan moeten die door minister Braks, c.q. het ministerie van landbouw worden gebouwd en betaald", vol gens de BVL. Wel erkent de BVL dat de mestboekhouding op een aantal punten is vereenvoudigd, maar ze vinden in die zelfde meststoffenwet nog diverse onrechtvaardige onder delen. ZIERIKZEE - Vorig jaar zijn in de provincie Gelderland 33.500 muskus ratten gevangen. In 1985 waren dat er 37.044, een vermindering dus van plm. 3500 exemplaren. Beroepsvan gers in overheidsdienst hebben de plaatsen ingenomen van de vrijblij vende aanpak met z.g. premievan gers. Deze bestrijdingsmethode be gint zijn nut af te werpen. De provincie heeft 31 vangers in dienst, en nog 10 vangers zijn werkzaam bij Staatsbosbeheer en enkele gemeen ten. GELDROP - De fabriek van land bouwmachines P. J. Zweegers en Zo nen, onderdeel van het agrarisch technisch concern Greenland, gaat een reorganisatie in het personeel doorvoeren. Zweegers heeft thans 900 werkne mers, waarvan er 120 meegaan, met delen van het bedrijf die zelfstandig worden, terwijl 160 banen op de tocht komen te staan. Wel zal geprobeerd •^Worden ..vervangende werkzaamhe den te vinden door een project daar voor (buiten het concern) te starten. De gedwongen reorganisatie is een gevolg van de afzetvermindering, enerzijds wegens de harde gulden, anderzijds door de teruglopende be drijfsresultaten in de landbouw. ZIERIKZEE - Het is de afdeling Paardenhouderij van het Landbouw schap en de met haar meewerkende veterinaire instantie gelukt, de besmettelijke paardenziekte CEM op korte termijn tot staan te brengen. Alle bij deze bacterieziekte, die vo rige maand de kop opstak, betrokken hengsten zijn vrij van besmetting verklaard. Onderzocht wordt nu nog in hoeverre CEM voorkomt door dc 500 merries die door de betrokken hengsten zijn gedekt. Dit onderzoek strekt zich momenteel nog uit tot 80 a 90 merries. Intussen ondervindt de export van Nederlandse sportpaar den naar de Verenigde Staten, Cana da, Zweden en Israël wel grote moei lijkheden. door J. VISSER-ROOSENDAAL geschiedenis en toekomst van de ar beidersbeweging of een lessencyclus geologie of bodemkunde. Voor dege ne die zijn talenkennis uit wil brei den of opfrissen biedt de cursus En gels voor beginners en gevorderden volop mogelijkheden. Behalve educa tie zorgt het NIVON ook voor een stukje ontspanning. Zo wordt er voor het eerst dit seizoen een serie koffie ochtenden georganiseerd. De eerste bijeenkomst wordt zondag 20 septem- Wij vragen m.i.v. september voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in BRUINISSE en RENESSE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551. ber tussen 11.00 en 12.30 uur gehou den in het gebouw aan de Legerdiek. Verder kunnen de literatuurliefheb bers onder de NIVON-leden hun hart ophalen tijdens de bijeenkomsten van de Iiteratuurgroep. Dc deelne mers komen eens in de drie weken bijeen om een literair werk van ofwel een Nederlandse ofwel een Vlaamse schrijver te bespreken. Verder wordt ook dit najaar weer voor de regio Brabant/Zeeland een weekeinde in natuurvriendenhuis Morgenrood in Oisterwijk georganiseerd. Dit uit stapje dat dit jaar geheel verzorgd is door de afdeling Goes is gepland voor zaterdag 31 oktober en zondag 1 no vember. Ook de gebruikelijke excur sies zijn dit seizoen weer in het pro gramma opgenomen. De eerste excursie is zondag 6 september en gaat naar Den Bosch waar na een stadswandeling wordt gepicknicked. Het ligt in de bedoeling om elke eer ste zondag van de maand een derge lijke excursie te maken. MIDDELBURG Expositie In galerie De Wijnstock in Middel „Dus ik kom helemaal niet in aan merking," had ze gezucht. Toen hadden tantes lieve ogen ge straald en haar wangen werden zach- trood. „Liefje, als hij werkelijk van je houdt, zal hij je trouwen, zo arm als je bent, ondanks alles en iedereen. Ik was precies als jij en toch heeft Kees Donker me getrouwd. Dat is juist de ware liefde, kind." Die lieve tante, ze hield niet zo erg van Duw. Oom ook niet, had ze wel gemerkt. Kijk, nu was de toren al dichtbij. Jammer, dat er bij de spoorweg zo'n grote bocht was. Zoals ze nu stond, leek het of je zo in de stad was, maar je moest eerst nog een omweg maken. Zo was 't in het leven ook vaak; daar waren een massa dingen, die eerst langs een omweg bereikt werden. Ze liep nu langzamer, het wat nos te vroeg voor de trein, de Sint Pancras liet zijn klokkenspel horen en dan volgden fors en zuiver vijf slagen. Nu klonken de andere klokken van het stadje; eerst de gebarsten stem van de Gomaris, de ijle klanken van de stadspoortklok vlakbij, dan teer en fijn als een oude speeldoos weer het klokkenspel en 't slaan van de Drom- medaris. Het meisje genoot van wat ze hoorde en zag. Ze vond het prettig in het oude stadje, vaak dood ge noemd, maar vol krachtig innerlijk leven, met zijn vele godsdiensten en kerken en hun onderlinge strijd. Ze ging de hoofdstraat door, even nog kijkend bij de boekhandel of er nog een bulletin stond: er wex-d tegen woordig weer zo gemompeld over vrede. Nee, er stond niets, dan maar naar het station. Langzaam wandelde ze er heen, de hoogte op, de brug over bij de scheepswerf en dan stond ze bij de ha ven in de snel vallende schemering. Vreemd, dat ze zich zo in-gelukkig voelde vandaag; zo blij of alle goede en mooie dingen haar gewerden. Deze wandel zou ze nooit vergeten, dacht ze. Nee, die wandeling zou Betsie nooit vergeten, het was haar laatste geluk kige dag voor lahge tijd. Deze okto- bermiddag zou een der merkwaar digste bladen in haar levensboek worden. Een korte Windstoot deed haar op schrikken; 't was nog kouder gewor den, ze rilde even en zag over de zee een donkere, dreigende wolkenmassa naderen. Stel je voor, dat er een bui kwam! Maar daar hoorde ze de trein bin nenkomen en alleMromerijen en on weersbuien vergetend, liep ze vlug naar de stationsuitgang. Een massa groen-grijs-grauw kwam naar buiten stormen, gevolgd door enkele bur gers. Direct herkende ze Riekus; geen was zo lang en slank als hij. Trots zag ze naar hem op; wat was hij toch knap, haar jongen, in zijn uniform. En zijn grijze ogen straalden bij het zien van het mooie meisje, zijn Betsie. „Schat!" „Jongen!" „Fijn, dat je gekomen bent." „Natuurlijk, daarom schreef je toch. Of niet soms?" Lachend nam hij haar arm en vlug liepen ze de parklaan in. Daar, ver van alle mensen, drukte hij haar te gen zich aan en nam haar mond in een lange, innige kus. Stil lag haar hoofd tegen zijn schouder, lange tijd. Tbt een tweede windstoot hen tot de wer kelijkheid voerde. „We mogen wel voortmaken, zeg, want ik denk, dat het mooie weer vandaag op is." Hij lachte even om het leuke gezeg de. „Ja, schat, 't wordt regen, denk ik. We gaan hè, in stormpas voor de wind af." En daar gingen ze, langs de kortste weg; over een bruggetje kwamen ze op de dijk, dan weer die omweg en verder bijna recht op het haven plaatsje aan. Maar toen ze daar kwa men, was de bui al dichtbij en het meisje werd moe Even later voelden ze de eerste druppels en na vijf minuten was het slagregen; de wind werd bijna een storm. Zwijgend liepen ze voort, zo vlug ze konden, totdat eindelijk het dorp bereikt was: toen hielden ze de pas een weinig in. Hoewel het nog flink regende, was de wind hier niet zo krachtig; ze konden elkaar nu ver staan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7