'Onderwijzer is een slijtend beroep omdat je constant goed moet opletten' Motorclub Lost Ones presenteert nieuw clubhuis tijdens open dag 4 Echtpaar Kievith neemt na 22 jaar afscheid van 't Mêêtje ELLEMEET - Tweeëntwintig' jaar achter elkaar hoofdonderwijzer van openbare ba sisschool 't Mêêtje te Ellemeet. En dan op je 44e in een totaal ander beroep stappen aan de andere kant van het land. B. A. Kievith uit Ellemeet ziet het als een nieuwe uitda ging die bovendien niet zomaar uit de lucht komt vallen. „Ik had al heel lang het plan om zo rond mijn veertigste uit het onderwijs te stappen. Ik heb namelijk altijd het ge voel gehad dat je voor dat beroep toch jong moet zijn. Je ziet vaak dat mensen wat af standelijker ten opzichte van de jeugd komen te staan als ze ouder worden. Dat wil ik voor zijn. Bovendien is onderwijzer echt een slijtend beroep. Ook op een kleine basis school. Dat wordt veel te weinig onderkend. Lesgeven is een slijtageslag omdat je con stant alert moet zijn. Ook op de momenten dat je geen les geeft. Zoals in de pauzes bij voorbeeld". Het echtpaar B. A. Kievith en M. Kievith-Grevengoed dat 22 jaar was verbonden met basisschool 't Mêêtje gaat Elle meet verlaten. behoefte meer in hun eigen tempo kunnen afbouwen". Kievith is nog steeds van mening dat het verstandig zou zijn de kleuteropleiding zelfstan dig te handhaven. „De minister wil dat iedere onderwijzer 'breed inzet baar' is. Dat wil nog niet zeggen dat dat in de praktijk ook mogelijk is". Het werken op een kleine school waar alle leerlingen zijn verdeeld over twee klassen is hem altijd goed bevallen. „Het is heel leuk omdat de contacten tussen de kinderen onder ling veel intensiever zijn. Door die kleine groepen is er ook minder agressiviteit onderling en is het beter mogelijk kinderen met leermoeilijk heden op te vangen. We hebben daar in het verleden gunstige resultaten mee gehad". Als nadeel noemt Kie vith dat de kinderen wat minder keu ze in leeftijdgenoten hebben om mee om te gaan. „Maar dat is een klein nadeel want karakters spelen een grotere rol dan leeftijd". Moderne leermiddelen Kievith blijkt een voorstander van de toepassing van moderne leermid delen als computer en bandrecorder. „Ze kunnen het leren vergemakkelij- Z1ERIKZEE Open dag In de Julianaschool aan het Janne- wekken te Zierikzee wordt zaterdag 29 augustus een open dag gehouden van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Van 12.00 tot 15.00 uur kan elke be langstellende zich op de hoogte stel len van het cursus-programma en an dere activiteiten die in het komende seizoen via dit instituut kunnen wor den gevolgd. Tien jaar jeugdsoos Tien jaar Christelijk Gereformeer de Jeugdsoos. Dat feit wordt vrijdag 28 augustus herdacht in de zaal van de Christelijk Gereformeerde Kerk in de Zevengetij straat te Zierikzee. De leden van de soos hebben ter ere van het jubileum een spandoek uitge hangen aan het gebouwtje aan de Beddeweeg. Vrijdagavond is er vanaf 19.00 uur een feestavond in voorge noemde zaal; v r - t r Vrouw en Geloof Zaterdag 5 september start de werkgroep Vrouw en Geloof haar sei zoen met een open cursusdag. Vrou- wen met belangstelling voor femi nisme en theologie zijn welkom. Irmgard Busch, feministisch theolo ge uit Breda houdt 's morgens een in leiding over Werk en visie van de Amerikaanse theologe en filosofe Mary Daly. Vervolgens wordt met de ze theorie gewerkt middels een door Irmgard Busch ontwikkeld spel. De open dag wordt gehouden in De Lichtboei in Zierikzee en begint om 9.30 uur. Voor kinderopvang kan wor den gezorgd. Opgave op telefoonnum mer 01115-1818 of 01112-2024. Modeshow Marita Het in een speelterrein omgetover de H. J. Doelemanplein is wel een feestje waard. Zaterdag 29 augustus wordt dit opgeknapte plein met de nodige activiteiten ingewijd. Vanaf 13.30 uur kan het kindervolkje zich uitleven met bus- en steltlopen, ring- werpen en lolobal. Verder is er voor deze speciale gelegenheid een zes me ter lange kegelbaan aangelegd en staat er als summum van de feeste lijkheden een enorme plastic aap op gesteld waarop de kinderen naar har telust kunnen dansen en springen. Voor degene die zich liever happend en kauwend verpozen worden er sta pels pannekoeken gebakken. Voor een vrolijk muziekje zorgt de disco drive in van de CJV-jongeren. Poppen De Zierikzeese Alie Mol toont in de periode yan. dinsdag 1 tot en met don derdag '3'sèptember e'èrf aantal' repli ca's van antieke poppen in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark. Deze expositie is tusen 13.00 en 16.30 uur voor het publiek toegankelijk. BURGH-HAAMSTEDE Bejaardensoos begint weer De bejaardensoos Haamstede be gint de jaarlijkse activiteiten weer op woensdag 2 september. De bijeen komst is in de recreatiezaal van Duin oord aan de Kloosterweg en wordt verzorgd door presidente mevrouw Kik-Verton. Aanvang 14.30 uur. De soosbij eenkomsten vinden daarna om de veertien dagen plaats. Nieuwe leden zijn welkom. Aanstaande zaterdag neemt het echtpaar B. A. Kievith en M. Kievith- Grévengoed afscheid van Ellemeet tijdens een openbare receptie in 't Durpsuus die hen wordt aangeboden door het gemeentebestuur van Mid- denschouwen. Na 22 jaar hoofdonder wijzerschap lijkt de figuur van Kie vith vast verbonden met de Ellemeet- se dorpsschool. Dat geldt ook voor zijn echtgenote die als vaklerares handwerken al 18 jaar de handenar beid- en handwerklessen"op 't Mêêtje verzorgde. Iedereen uit Ellemeet (en omtrek) kent het echtpaar. Vanaf één september aanstaande wordt dat ver trouwde beeld doorbroken. Kievith gaat verder als adjunct-directeur van het GAK in het Groningse district Winschoten. Uitdaging „Die baan heeft inderdaad weinig overeenkomsten met het onderwijs. En ook niet zoveel met de rechtenstu die die ik in de afgelopen jaren deed. Maar dat geeft niets want ik wilde iets heel anders. Ik zie het als een heel nieuwe uitdaging". In zijn nieu we beroep krijgt Kievith veel te ma ken met de toepassing van de sociale wetgeving. Hij gaat een bestuurlijke functie vervullen op het GAK waar 172 mensen zich daarmee bezig hou den. Toen Kievith 22 jaar geleden in El lemeet kwam werken als onderwij zer met waarnemend hoofdschap om dat de toenmalige hoofdonderwijzer ziek was wist hij ook niet waar hij te recht kwam. „Ik heb mijn opleiding gevolgd op de Rijkskweekschool te Apeldoorn. Ik kende Ellemeet niet. Ik kwam hier terecht door de adver tentie waarin men een onderwijzer voor 't Mêêtje vroeg. Uit de reacties van het echtpaar blijkt dat de afgelopen periode in El lemeet als heel positief werd ervaren. „Het is een leuk dorp. We hebben hier altijd - heerlijk gewoond. Gezellige mensen, vlakbij het strand en we wa ren betrokken bij allerlei verenigin gen". Op de vraag bij welke moet Kie vith een hele opsomming maken. „Voorzitter van het Oranjecomité, se cretaris van het Bejaardenreiscomité, voorzitter van de plaatselijke vereni ging Voor Openbaar Onderwijs, be stuurslid van de woningbouwvereni ging Beter'Wonen, bestuurslid van de Stichting Volksonderwijs, bestuurs lid van de beheerscommissie Kam- peerhuizen en Campings, voorzitter van-de actiegroep Geef Ellemeet een levenskans en secretaris van de PvdA-afdeling Middenschouwen. Rechten Het grootste gedeelte van deze functies stootte hij af toen hij tien jaar geleden rechten ging studeren. Kievith werd meester in de rechten en werkte in 1985 een jaar lang gedu rende twee dagen per week als plaatsvervangend rechter bij de ar rondissementsrechtbank te Dor drecht. „Ik heb die studie niet om een bepaalde doelgerichte reden gedaan maar omdat justitie mijn belangstel ling had". Uiteraard had ook het onderwijs in al die jaren de intensieve belang stelling van Kievith. Als meest in grijpende verandering die zich in die periode voordeed noemde hij de in voering van de basisschool. Hij is er nog steeds niet onverdeeld gelukkig mee. „De kleuterschool is Zijn zelf standigheid kwijt en loopt het ge vaar een leerinstituut te worden. Ik heb gelezen over scholen waar met de jongste groepen klassikaal voorbe reidende schrijfoefeningen worden gedaan. Dat is het paard achter de wagen spannen. Dat is heel wat an ders dan inspelen op een kind dat er zelf om vraagt en aan toe is". Na twee jaar ervaring met dit nieuwe fe nomeen ziet hij ook wel de voorde len. „Als je alert blijft kan het ook op een goede manier worden inge vuld. En het is heel gezellig op school met de kleuters erbij. Je ziet ook de grotere kinderen in de zandbak spe len. Dat wil zeggen dat ze hun speel- Dinsdag 1 september houdt mode huis Marita in Zierikzee een open dag met modeshow. Op deze modeshow tonen 4 beroepsmannequins de nieu we najaarscollectie. De modeshow 's morgens begint om 10.00 uur. 's Mid dags is er een modeshow om 14.00 uur. ken". De moderne theorieën waarmee wordt gesteld dat de kinderen op school 'sociale redzaamheid' moeten leren spreken hem niet aan. „Dat kunnen ze thuis ook leren. Ik vind dat de hoofdmoot van de leerstof op school rekenen en taal moet blijven want dat krijgen de ouders meestal niet voor elkaar. En de kinderen kun nen het later niet missen in een inge wikkelde maatschappij als de onze. We zijn in Nederland genoodzaakt hoogwaardige produkten te maken. Daarom is dat soort onderwijs heel belangrijk". Het echtpaar is in de loop der jaren gehecht geraakt aan de Zeeuwen. Maar toch staan zij zeer nuchter te genover het afscheid. „Het is een af gesloten periode en ik kijk met vreugde naar de nieuwe periode die komt". Kievith laat de basisschool in Ellemeet achter met het volste ver trouwen in het huidige personeel. Toch beziet hij de toekomst van de school met gemengde gevoelens. „Het is erg jammer dat het draag vlak van de school in de eigen kern verloren is gegaan. Door bevolkings verdunning en vergrijzing komen van het totale aantal leerlingen mo menteel nog maar tien kinderen uit Ellemeet. Dat maakt de school kwetsbaar. Evenals het gegeven dat ouders van de kinderen uit omliggen de kernen steeds meer zelf moeten bijdragen aan de reiskosten. We zul len kinderen moeten blijven trekken door een goede kwaliteit onderwijs. Daarom kunnen we niet indutten. We moeten alert blijven". De receptie ter gelegenheid van het afscheid van het echtpaar Kievith is zaterdag van 15.30 tot 16.30 uur in 't Durpsuus te Ellemeet. Pleintje Meer Bewegen voor Ouderen Dinsdag 1 september beginnen de gymnastieklessen van Meer Bewegen voor Ouderen weer. De lessen worden gegeven in de oude school aan het Duinwegje en beginnen om-10.00 uur. Meer informatie via telefoonnummer 01li5-2457. RENESSE/ZIERIKZEE Karatelessen Yin-Yang Karatevereniging Yin-Yang start donderdag 4 september in Zierikzee en vrijdag 5 september in Renesse weer met de lessen. Wegens een toe name in het aantal leden is de vereni ging genoodzaakt haar activiteiten deels te verplaatsen van clubhuis De Lichtboei naar de Beatrixschool in Zierikzee en van Noordwelle naar de gymzaal in Renesse. Op de eerste avond, zowel in Renesse als in Zierik zee wordt een aantal facetten van de budokunst gedemonstreerd. Men wil daarmee 'het misverstand wegnemen dat karate agressief is'. De lessen be ginnen om 19.00 uur. NOORDWELLE Speldagen De traditionele speldagen in Noordwelle zijn weer achter de rug. De week werd begonnen met een ver haal over een Chinese keizer die al leen aan kleren dacht, maar op ge paste wijze gestraft werd. Daarna togen leiding en kinderen naar bui ten om vliegers te maken. Rond half twaalf vertrok men met tractor en aanhangwagen richting strand. De weergoden waren het jonge volkje bijzonder goed gezind. Op het strand werden spelletjes gedaan: ballen, touwtrekken, flessewerpspel en der gelijke. De touwtrekwedstrijd tussen jongens en meisjes werd dit jaar tot grote hilariteit gewonnen door de meisjes. Zelfs hulp van enkele man nelijke passanten mocht niet baten. Meisjes, inclusief leidsters, hadden een fikse meerderheid. De reddings brigade moest eraan te pas komen om een....strandbal te 'redden'. Vrijdag werd de grote tent aan het Hoefijzer opgezet. De oudste kinderen be kwaamden zich in het schimmenspel terwijl de jongere kinderen omgeto verd werden tot Chineesjes. Ook de maaltijd was Chinees: Nasi. Hoogte punt was het bezoek van een Chinees echtpaar, de heer en mevrouw Blink, die trakteerden op pelpinda's. De vol gende ochtend werd het kamp opge broken en was het meteen ook ge daan met het mooie weer. Ontbijt en ochtendgymnastiek waren net achter de rug toen het begon te regenen. Rond half tien was het tentenkamp dan ook volledig verlaten. BROUWERSHAVEN Inzameling De inzamelingsactie ten bate van het Nederlands Rode Kruis heeft in de gemeente Brouwershaven 5232,45 gulden opgeleverd. Gevers en collec tanten hartelijk dank. NIEUWERKERK Beroepen De Gereformeerde Gemeente in Nieuwerkerk heeft een beroep uitge bracht op ds. B. van der Heiden uit Woerden. De gemeente in Nieuwer kerk is vacant sinds het vertrek naar Tricht-Geldermalsen van ds. M. J. van Gelder. Ds. Van der Heiden werd geboren op 12 juni 1945 en staat sinds september 1983 in zijn huidige ge meente. Teken- en schilderclub De teken- en schilderclub De "Ifeke- naers begint op dinsdag 8 september weer met de wekelijkse bijeenkom sten in Ons Dorpshuis te Nieuwer kerk. Het betreft geen lessen. Men probeert van elkaar de fijne kneepjes van de hobby te leren. De resultaten daarvan zijn te zien in het gemeente huis van Nieuwerkerk. Belangstel lenden die lid wilen worden van de club zijn welkom op 8 september. Oud papier In Nieuwerkerk wordt vrijdag 28 agustus weer oud papier ingezameld. De opbrengsten van deze oud papier actie komen ten goede aan de zending van de Gereformeerde Gemeenten. Zoals elke laatste vrijdag van de maand wordt het oud papier (bij voorkeur gebundeld) om 18.30 uur weer huis aan huis opgehaald. „We hebben er een hoop werk aan gehad ZIERIKZEE - „Onze 'deadline' ligt voor dit weekend. We moeten nog even keihard werken om ook de bestra ting en de sleutelruimte klaar te krijgen voor de open dag". Enigszins bezorgd vertelt Alex Heijnen van de mo torclub Lost Ones over de laatste loodjes die momenteel door de leden worden gelegd aan het nieuwe clubhuis aan de Deltastraat op het Zierikzeese industrieterrein. Vrijdag aanstaande, op 28 augustus, wil men gereed zijn om iedere belangstellende te ontvangen tijdens de open dag die ter ere van het nieuwe onderkomen wordt gehou den. hebben we alles zelf gedaan en be taald. Dat was een hoop werk hoor en het heeft ons tot nu toe 15.000 gulden gekost. Als we dat tevoren hadden ge weten hadden we misschien toch een ander soort gebouw genomen". Heij nen doelt daarmee op de containers die vroeger als schuurtjes werden ge bruikt bij de woonwagens op het voormalige woonwagenkamp bij de Val. Via een sloperij in Goes waaraan de gemeente Zierikzee ze had ver kocht kwamen zeven ervan voor 500 gulden per stuk in het bezit van Lost Ones. Zij vormen de basis van het nieuwe clubhuis. De enige motorclub op Schouwen- Duiveiand bestaat nu bijna negen jaar. Het grootste gedeelte van die Hoewel de leden van Lost Ones zich gewoonlijk plegen bezig te houden met activiteiten aan en rondom moto ren was dat de laatste twee maanden niet het geval. „We hebben het hele jaar nog geen enkele toertocht ge maakt. Onze belangrijkste activiteit was verbouwen", aldus Heijnen. Do laatste twee maanden was hot groot ste deel van de 22 clubleden dan ook bijna dagelijks te vinden op het stuk grond aan de Deltastraat dat de ge meente Zierikzee voor vijf jaar aan de club in bruikleen heeft gegeven Hoop werk „De grond mogen we gratis gebrui ken van de gemeente. Voor de rest tijd had men zijn domicilie in een schuur aan de Molenstraat te Zierik zee. Dat zorgde nogwel eens voor klachten van de omwonenden. Maar de belangrijkste reden dat de motor club uitzag naar een andere lokatie was het feit dat men onvoldoende geld had om de huur van het gebouw te blijven betalen. Er ging heel wat overleg en bezoek aan de gemeente Zierikzee aan voor af voordat er overeenstemming werd bereikt over een andere lokatie. „Een echt gezellig hoekje kun je het niet noemen, maar er wonen geen andere mensen in de buurt", zegt Heijnen over de groenstrook achter de beton- centrale aan de Deltastraat die de motorclub enkele maanden geleden kreeg toegewezen voor vijf jaar. Eeuwig zonde Om het terrein 'bebouwbaar' te maken moesten de clubleden eerst een aantal struiken eruit halen. „Eeuwig zonde maar het kon niet an ders". Daarna begon het grote werk. Nadat de zeven containers met kra nen op hun definitieve plaats waren gezet, verrichtten de clubleden met vereende krachten een aantal bouw werkzaamheden. Dat heeft erin gere sulteerd dat zich in de totaal 180 vier kante meter binnenruimte nu een m pi W1 r, 1 1 Clubleden van Lost Ones bezig met het installeren van de containers die dc basis vormen voor het nieuwe clubhuis. bar- en feestruimte, een podium ter grote van een container, sanitair en een douche, een koelhuis, bergruimte en een ruimte om aan de motoren te sleutelen bevinden. De 15.000 gulden aan materiaal kosten die hieraan opgingen werden ook besteed aan de aankoop van een gereviseerd elcktriciteitsaggrcgaat (4.500 gulden) om de stroom voor ei gen gebruik op te wekken en een goe de geluidsinstallatie. „Er was hier geen elektriciteitsvoorziening en de PZEM vroeg 6000 gulden om dat aan te leggen". De kosten voor het nieuwe clubhuis worden gedeeltelijk gedekt door de contributies van de leden en voor de rest van het bedrag heeft men een le ning afgesloten. Nu de nieuwe ruimte gereed is heeft Lost Ones ook de an dere activiteiten opnieuw op een rij tje gezet. Men is van plan het min of meer besloten karakter dat de club tot nu toe had wat los te laten. „Vroe ger pasten we een ballotage toe maar we willen ons er nu op richten iedere motorrijder van het het eiland lid te maken ongeacht het soort motor dat hij rijdt. Dus ook mensen die de voor keur geven aan moderne Japanse mo toren. We zijn tenslotte de enige mo torclub op het eiland". Verder zijn in het clubhuis van Lost Ones elke vrijdag- en zaterdagavond niet alleen de leden welkom maar ook iedere andere belangstellende. Een soort soos dus waar men naar muziek kan luisteren en praten. Men heeft plannen om zo om de vijf a zes weken een optreden van een muziek band te organiseren. „Het lijkt ons gezelliger als er wat meer mensen ko men binnenlopen en we hebben in de bar- en feestruimte plaats voor 250 man. Dus het kan best". Uiteraard worden ook de gebruike lijke clubactiviteiten weer opge pakt. Zoals het sleutelen aan dc mo toren en het organiseren van toer tochten naar andere motorclubs in binnen- en buitenland. Regelmatig zullen ook in Zierikzee andere clubs worden ontvangen. En volgens Heij nen komt er zeker een vervolg op de ruilbeurs voor motorondelen in com binatie met een concert die in janua ri jongstleden voor het eerst werd ge organiseerd. Wens Heijnen blijkt heel tevreden met het nieuwe clubhuis. „We zitten nu fi nancieel wat moeilijk maar daar zul len we binnenkort zeker bovenop ko men. Nee, we vragen liever geen subsidie. We willen liefst alles in ei gen hand houden, niet afhankelijk zijn". Tbch heeft hij nog een wens. „Het is hier een waanzinnig donkere hoek. Een lantaarnpaal zou wel pret tig zijn". Morgen (vrijdag) kan iedere be langstellende het onderkomen van Lost Ones zelf gaan bekijken tijdens de open dag die begint om 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4