Den ware kermisvreugd maakt „mensch" verheugd Raad achter structurele bijdrage voor bel; Postkantoor wordt uitgebreid Gemeenteleges goedkopere koopwoningen niet omhoog Vergadering commissie welzijnsbeleid Reuzentompoes Diefstal zonnepanelen Diefstallen uit auto's Demonstratie netten breien in Bewaerschole Diefstal auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 augustus 1987 Nr. 24190 13 Gemeenteraadsvergadering Middenschouwen SCHARENDIJK£\ - „Het bejaardenalarmeringssy- steem voorziet duidelijk in een behoefte. Deze structure le bijdrage is dan ook een goede zaak", aldus PvdA- woordvoerder G. A. M. Cobussen gisteravond, woensdag, tijdens de raadsvergadering van de gemeente Midden- schouwen. De raad bleek zeer eensgezind wat betreft het verstrekken van een jaarlijkse bijdrage van 32 cent per inwoner voor het bejaardenalarmeringssysteem. Eens gezind werd ook het verzoek om subsidie van de kruis vereniging ten behoeve van de activiteit Meer Bewegen voor Ouderen door de raad afgewezen. Eerder verstrekte de raad een een malige bijdrage van 50 cent per inwo ner voor het realiseren van een alar meringssysteem voor ouderen. De oorzaak dat de eenmalige bijdrage onvoldoende is geweest is gelegen in het feit dat aansluitkosten en de restitutie van de abonnementskosten hoger zijn uitgevallen dan verwacht. Het voortbestaan van het alarme ringssysteem zonder een nieuwe bij drage van de gemeenten liep dan ook gevaar. De raad zat er niet mee. Lou ter positieve geluiden over dit sy steem. Van alle fracties. De enige kri tische kanttekening kwam van de kant van CDA-er C. W. Boot. Hij vroeg zich af of er in de toekomst niet weer het gevaar van verhoging van de tarieven om de hoek zou loeren. Het college kon daar geen bevredigend antwoord op geven. Ririgelberg gaven als hun mening te kennen dat de oplossing eerder ge zocht dient te worden in het verhogen van I de contributie aan de Kruisver eniging. De Kruisvereniging Schou wen-Duiveland organiseert in het ka der van Meer Bewegen voor Ouderen gymnastieklessen en volksdansen. Deze activiteiten worden gefinan cierd uit een gedeelte van de contri butie die elk lid aan de kruisvereni ging betaalt. Omdat de MBvO-activi- teiten de laatste jaren een steeds gro ter deel van de vrij te besteden contri butie opslokken, terwijl maar een klein deel van de leden deelneemt aan de MBvO-activiteiten wil de kruisvereniging de jaarlijkse bijdra ge terugbrengen van 15.000 naar 8000 gulden. Om dit verschil te dekken wendde men zich.tot de gemeenten. In het geval van de gemeente Midden- schouwen tevergeefs. Molens Op de raadsvergadering werd ook het meerjarenprogramma restaura ties monumenten vastgesteld. De raad trekt 320.000 gulden uit voor restauratie van de molens 't Hert en De Zwaan. In antwoord op vragen van VVD-raadslid J. M. van Lange- raad antwoordde wethouder L. C. Hart dat de gemeente nog steeds in onderhandeling is met de eigenaar van molen De Lelie. „Die is eigenlijk nog het hardst aan restauratie toe", aldus Van Langeraad. CDA-raadslid C. W. Boot plaatste enige kanttekeningen bij de vaststel ling van de planningslijsten nieuw bouw, verbouw en verbetering 1988- 1991. „Hoe zit het met de bouwgrond capaciteit? Ik geloof dat die in Kerk- werve niet al te royaal is", aldus Boot. G. A. M. Cobussen (PvdA) sloot zich daarbij aan: ,,U gaat uit van 9 te bou wen woningen in Ellemeet. Maar er is maar plaats voor 7". De laatste jaren ligt het gemiddelde op een groei van 9 woningbehoevende huishoudens binnen de gemeente Middenschou wen. „Met de bouw van 9 a 10 wonin gen per jaar kan die groei worden op gevangen", aldus het college. De gemeente is voornemens te onderzoe ken in hoeverre de gemeentewonin gen aan verbetering toe zijn en wat de financiële mogelijkheden daartoe zijn. De raad stelde verder nog een sub sidie van 3 cent per inwoner beschik baar ten gunste van de Stichting Ver voer Beoefenaars Gehandicapten sport Zeeland. Door onderbezetting van auto's en busjes dreigt een tekort te ontstaan. Aanbeveling commissie financiën Westerschouwen: BURGH-HAAMSTEDE - Bij een herziening van de hoogte van de ge meentelijke leges dienen de leges wat betreft de goedkopere koopwo ningen niet verhoogd te worden. Dat is de aanbeveling die de commissie financiën van de gemeente Wester schouwen doet richting college. Vol gens commissievoorzitter dr. H. J. van Zuylen dienen de ander leges wel aangepast te worden. „In vergelij king met andere gemeenten zitten wij over het algemeen veel te laag", aldus Van Zuylen. Het voorstel om het college te advi seren om de leges voor koopwoningen tot 125.000 gulden niet te verhogen kwam van commissievoorzitter Van Zuylen. Hij vond de overige commis sieleden in deze aan zijn zijde. Com missielid C. Verton (PvdA) waar schuwde wel voor het vergelijken van ZIERIKZEE - Dinsdag 1 september vergadert de adviescommissie voor het welzijnsbeleid van de gemeente Zierikzee. Op de agenda onder ande re het ontwerp-jaarprogramma so ciaal-cultureel werk 1988 en andere welzijnsvoorzieningen. De vergade ring begint om 19.30 uur. Op de agenda verder een verzoek om extra subsidie voor 1987 van de werkgroep Vrouw en Geloof. Dit om dat in de oorspronkelijk ingediende begroting een tekort is ontstaan we gens het feit dat een drietal gemeen ten op Schouwen-Duiveland de werk groep niet subsidieert. Men vraagt een subsidie van twee cent per inwo ner. Ook van de kant van het bestuur van de Amateur Comedie Zierikzee een verzoek om een structurele subsi die. Dit om de kwaliteit van de pro- dukties te verbeteren. Verder worden op de vergadering subsidieverzoeken behandeld van: Stichting Vrijwilli gers Overleg Zorgsector Schouwen- Duiveland, Stichting Consument en Veiligheid, Meer Bewegen voor Oude ren, en Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen. KAPELLE - Bakker Sjaco Poley uit Kapelle gaat op de Kapelse dag, zaterdag 29 augustus, een tompoes maken van 300 meter lang. Hij heeft daarvoor 360 liter room en 140 kilo fondant nodig. Hij laat zich assiste ren door acht vrijwillige medewer kers. Het record staat nu met 240 me ter op naam van bakker Steehouwer uit Vianen. Westerschouwen met andere gemeen ten. „Dat vind ik toch een beetje ge vaarlijk". Automatisering De nodige discussie brandde los over het voornemen tot automatise ring van de gemeentelijke afdeling ruimtelijke ordening. Commissielid P. Scheer (RU) kenschetste de auto matisering als 'een belangrijke zaak'. J. C. de Feijter (VVD). „Ik mis zelf de kennis en moet afgaan op de advie zen van de ambtenaren. Ik weet al leen dat de ontwikkelingen in com puters erg snel gaan. Hoe groot is de kans dat het spul binnen een paar jaar weer verouderd is?". Commissie voorzitter Van Zuylen haakte op die laatste woorden in met de opmerking dat inderdaad erg goed opgelet dient te worden in deze. PvdA-vertegen- woordiger Verton liet zich niet erg en thousiast uit over de voorgenomen automatisering. „Wordt het nou geen lappendeken van allerlei verschillen de apparatuur op verschillende afde lingen? Ik had het beter gevonden als die automatisering in zijn totaliteit was bezien. Op die manier krijg je volgens mij geen aparte wereldjes. Het gaat mij om meer samenhang". Commissielid W. D. Scheele was het niet eens met Verton. „Het is mijn er varing dat je veel beter afdeling voor afdeling kunt automatiseren als het hele spul in een klap, want dat geeft nog veel meer armoe". Chef financiën R. van der Pol wist nog te melden dat dit de voorlaatste afdeling van de ge meente Westerschouwen is die geau tomatiseerd gaat worden. „Alleen ge meentewerken moet nog worden geautomatiseerd. Maar daar is geen haast bij. Er is momenteel nog geen goed voorbeeldgemeente, en dat wachten we eerst rustig af". SCHARENDIJKE - Maandagmor gen werden van drie praatpalen die langs de Brouwersdam staan de zon nepanelen geschroefd en ontvreemd. De panelen dienden voor de energie bron waarmee een verbinding tot stand kon worden gebracht. Zij wa ren eigendom van Rijkswaterstaat. De waarde is niet bekend. SEROQSKERKE/BRUINISSE Woensdagmorgen werd de auto van J. N. uit Kreefeld (Duitsland) openge broken. Het voertuig stond op de par keerplaats bij natuurgebied de Schelphoek. Er werd een handtas uit ontvreemd met daarin persoonlijke papieren en ongeveer 200 gulden. Voor L. d. R. uit Bergen op Zoom was de schade nog veel groter. Duizend gulden door braak en diefstal van cheques en persoonlijke papieren en eigendommen uit zijn auto. De in braak vond woensdag plaats tussen 12.30 en 12.45 uur toen het voertuig stond geparkeerd aan de Grevelin- gendam bij Bruinisse. BRUINISSE - Aan de uitbreiding van het postkantoor in Bruinisse wordt hard gewerkt. Op alle fronten kan men straks over meer ruimte beschikken. Meer ruimte voor de administratie, maar ook meer ruimte in de bestellerszaal en de laad- en losruimte. De telefooncel verdwijnt uit het gebouw. Buiten komt een telefoon cel te staan. Het aantal postbussen in het postkantoor wordt uitgebreid. Volgens de planning zou het werk in november opgeleverd moeten worden. Als het weer een beetje meewerkt. In totaal zijn 60 werkbare werk dagen nodig. De verbouwing van het Bruse postkantoor kost in totaal bijna 87.000 gulden. Tijdens de ver bouwing blijft het postkantoor gewoon geopend. EINDHOVEN - De Explosieve Opruimings Dienst EOD heeft in Eindhoven een uit de Tweede Wereld oorlog daterende Amerikaanse bom onschadelijk gemaakt. BURGH-HAAMSTEDE - Als extra attractie geeft C. de Rijke uit Seroos- kerke zaterdag 29 augustus een de monstratie netten breien in De Be waerschole in Burgh-Haamstede. Dit als extraatje voor de expositie scheepsmodellen en visserij-attribu ten die nog tot 12 september te zien is in de Bewaerschole. Volgens de Stichting Westerschou wen Kultureel belooft de expositie een record aantal bezoekers te halen. De oude scheepsmodellen werden reeds door velen bekeken. De de monstratie netten breien is zaterdag van 13.30 uur tot 16.30 uur. Te makkelijk „Een beetje al te makkelijk". Zo werd het verzoek van de Kruisvereni ging Schouwen-Duiveland om subsi die voor Meer Bewegen voor Ouderen omschreven door zowel PvdA-wet- houder W. G. Renden als door ver schillende raadsleden. En zowel SGP/RPF-woordvoerder J. L. F. Bol- leman als CDA-er P. W. Berrevoets- Vijf dagen lang kermisjolijt in Zierikzee ZIERIKZEE - De Zierikzeeënaar die geniet van het kermisgebeuren telt momenteel de nachtjes die hem nog scheiden van zijn geliefkoosde bezigheid: kermisvieren. Nog even wat zelfbeheersing en dan snel de botsauto's in om te proberen of die nog net zo goed botsen als het jaar ervoor of even uittesten of de geweren die vorig jaar garant stonden voor een prijs ook nu weer een schot in de roos opleveren. Zes dagen lang, van zaterdag 5 tot en met donderdag 10 september strijkt een aantal kermisexploi tanten op het Havenplein in Zierikzee neer. Wie de verleiding niet kan weer staan om eens even „over de kermis" te lopen ziet daar een veelheid van at tracties die weinig meer van doen hebben met de ouderwetse carrousel. Een schietsalon waar Zierikzeeë- naars met wildwest-aspiraties er lustig op los kunnen knallen, het reu zenrad voor de stoutmoedigen onder ons, een rupsbaan en niet te vergeten de minicars en autoscooters vormen onmisbare elementen van het moder ne kermisgebeuren. Een stukje nos talgie echter hoort erbij, daar zorgt de suiker- en nougatkraam, de suikerspin-maker en de gebakkraam wel voor waar de hongerige kermis klant voor een zak met oliebollen en voor andere baksels terecht kan. Het is er allemaal weer dit jaar. Kermis. Was het eeuwenlang de eni ge mogelijkheid voor het volk om zich te vermaken, ook in de tijd dat mogelijkheden op dit vlak ongebrei deld zijn is het bij jong en oud nog steeds in tel. Wie 's middags of 's avonds langs de verschillende attrac ties wandelt merkt daar wellicht een notoire grijsaard op die zeer gecon centreerd zijn luchtbuks op het bin nenste van een grote rozet richt. Of een oma die vertedert kijkt hoe haar kleinkind zich zo trots als een pauw in de rondte laat rijden op een paard of in een auto in de draaimolen. Ook de als dodelijk saai gebrand merkte buurman van middelbare leeftijd treft men wellicht achter een van de gokapparaten, zoals het bull- dozerschuivenspel, aan. Kortom, het kermisgebeuren is een aangelegen heid voor jong en oud, voor rijk en minder kapitaalkrachtig. Dat ook de Romeinen liefhebbers waren van een stukje kermisver maak zal slechts een enkeling weten. Verondersteld wordt immers dat zij ook standwerkers en straatartiesten toelieten tot de jaarmarkten waar mensen van heinde en verre op af kwamen. Heilige De Middeleeuwer paste het straat- vertoon een beetje aan aan zijn reli gieuze ideeën. Voor de Middeleeuwse mens was het aardse bestaan niet meer dan een voorbereiding op het le ven dat na het werelds bestaan zou volgen. De viering van een schutspa troon of het wijden van een kerk was voor hem dan ook een prima aankno pingspunt om op zijn manier kermis te vieren, compleet met processie en al. De Middeleeuwer gebruikte het woord kermis niet, hij sprak liever van kerkmis. Werelds Naarmate de mens wat luchtiger ging denken over het zondige aardse bestaan werden ook zijn ideeën over het kerkelijk feest wat losser. Kermis werd ontdaan van zijn religieuze trekjes en werd puur en alleen een werelds feest, waarbij menigeen zijn met veel moeite bijeengespaarde ka pitaaltje erdoor joeg en waar menige grootvader op alle mogelijke manie ren het hart van grootmama op hol probeerde te brengen. De huidige kermis vertoont geen enkele overeenkomst met het kermis gebeuren van eind vorige eeuw. Toen waren kermissen eerst en vooral plaatsen waar je exotische dieren kon zien en waar flink uit de kluiten ge wassen dierentemmers en ranke slan genbezweerders onze voorouders de den zwijmelen. Carrousel Een ouder kan zijn zoontje of doch ter geen groter plezier doen met een tochtje in de draaimolen. Een attrac tie die voortgekomen is uit de tol. Dankzij de toepassing van enkele kruisbalken met touwen kon de tol tot een draaimolen worden omgeto verd. Wie graag een rondje wilde draaien pakte een touw en liep daar mee hard in de rondte net zolang tot dat deze zoveel vaart had gemaakt dat hij of zij door de lucht kon zwe ven. Een vrij uitputtende bezigheid waar door het inschakelen van paar den een einde aan kwam. De eerste rijk versierde draaimolens deden in de negentiende eeuw hun intrede. De ze fraaie staaltjes van vakmanschap roepen nog steeds bij velen de sfeer van de echte oude kermis op. Evergreen Nog zo'n onvervalste kermis-ever- green die ook in Zierikzee nimmer ontbreekt is de poffertjeskraam. Nog steeds oefenen die kleine goudbruine baksels een onweerstaanbare aan trekkingskracht uit op zowel jong als oud. Dat was ook in het verleden al het geval. Tegenwoordig moet men het doen met meestal een enkele pof fertjeskraam. Een feit dat schril af steekt tegen de 27 poffertjestenten die in 1875 op de Amsterdamse ker mis stonden. Deze 27 kramen zorgden samen voor een dagproduktie van een kleine twee miljoen poffertjes. Zo'n enorm aantal zal de exploitant van de kraam in Zierikzee niet halen, hoewel er nog steeds heel wat Zierik- zeeënaars zijn die deze kermislekker- nijen bij uitstek een niet te versma den delicatesse vinden. Was kermisvieren in vroeger tijden een belevenis waar dorpsbewoners en stedelingen maanden naar uitke ken tegenwoordig is het een van de vele mogelijkheden van verstrooi ing. Hoewel kermisexploitanten aan vankelijk met angst en beven de komst van de pretparken gadesloe gen blijken deze amusementspara dijzen niet die concurrentie te zijn die aanvankelijk werd gevreesd. On danks speelhallen, disco's en pret parken staat het kermisgebeuren als volksvermaak nog steeds in de be langstelling bij brede lagen van de bevolking, ook in Zierikzee. BRUINISSE - Een hoopje kapot glas was alles wat H. H. uit Wipper- furth (Duitsland) terug vond van zijn auto die hij had geparkeerd aan de Hogerwerfseweg te Bruinisse. In de nacht van dinsdag op woensdag werd het voertuig gestolen. Het betreft een rode Volkswagen Golf diesel met kenteken GM-EY-994 met een waarde van ruim 20.000 gulden. Het glas is vermoedelijk afkomstig van het por tierraampje dat werd ingeslagen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging: 01113-1766 (na 18.30 uur). Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1431 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar I 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (tlm 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Kermis een oud volksvermaak dat ook nu nog in de smaak valt bij jong en oud

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3