Marktwezen onder de loep Beslissing over verordening leerlingenvervoer uitgesteld 'Het is net een grote puzzel waar we drie weken aan werken' ^"3^ C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal uit restaurant Bejaard echtpaar bestolen WA> ffih PÊ Bitr RIKZEESCHE NIEUWSBODE Bijdrage Kermis Slopend Uniek Het bejaardenalarmeringssysteem is volgens Vijf dagen lang is het Havenplein in Zierikzee Onderwijzer zijn is een slopend beroep. Dat is Vier schaakgrootmeesters maken van het Zie- de gemeenteraad van Middenschouwen een weer het toneel van een brok onvervalste ker- de mening van de scheidende directeur van 't rikzeese snelschaaktoernooi dat zaterdag jaarlijkse bijdrage van 32 cent per inwoner ze- misjolijt. (Pag. 3). Mêêtje in Ellemeet, B. A. Kievith. (Pag. 4). wordt gehouden een uniek gebeuren. (Pag. 9). ker waard. (Pag. 3). DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 144ste jaargang Nr. 24190 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dankzij het onderwijs zijn er minder analfabeten en meer zotten. Alb. Guinon „Op de markt is uw gulden een daalder waard". Deze slogan trekt wekelijks vele Zierikzeeënaars naar het Haven plein waar de marktkooplui hun waren aan de man proberen te brengen. Zierikzeese weekmarkt: 252 meter ambulante handel ZIERIKZEE - De uitstalling van allerlei koopwaar, luid aangeprezen door de marktkoopman. Het oefent sinds jaar en dag een grote aantrekkingskracht uit op de consument. Een bezoekje aan de markt is meer dan al leen de bittere noodzaak om groenten, fruit of andere za ken in te slaan. Het biedt tevens een stukje ontspanning, zeker voor diegene die koopjesjagen als een opwindende vrijetijdsbesteding beschouwt. Het marktwezen, offi cieel de ambulante handel genoemd, is dan ook in 65% van de Nederlandse gemeenten vertegenwoordigd. Zie rikzee is een van die 463 gemeenten waar wekelijks markt wordt gehouden. Uit het door het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf gepubliceerde cijfermateriaal over de warenmarkten in Nederland blijkt dat de markt op het Haven plein met 252 meter totale stand- plaatslengte een redelijke omvang heeft. Het Zierikzeese marktgebeu- ren kan weliswaar niet op tegen de markt in Middelburg (868 meter standplaatslengte) of de vermaarde Axelse markt die met zijn totale standplaatslengte van 721 meter als goede tweede uit de bus komt, maar de Zierikzeese weekmarkt komt qua grootte nog voor een plaats als Sas van Gent. Wat de openingstijden betreft kan het marktwezen, zo staat in het EIM- onderzoek vermeld, globaal in drie categorieën worden ingedeeld. De ochtendmarkten beginnen voor 11.00 uur en sluiten uiterlijk om 12.00 uur. Middagmarkten beginnen na elven en sluiten uiterlijk om 18.30 uur, ter wijl de avondmarkten, de naam zegt het al, na 18.00 uur voor het publiek toegankelijk zijn. Daarnaast zijn er nog de dagmarkten die voor 11.00 uur beginnen en die uiterlijk rond de klok van 18.30 uur wordt gesloten. Van de 292 weekmarkten blijkt het overgrote deel tot de categorie och- tendmarkt te behoren. Voor de pro vincie Zeeland ligt dat echter wat an ders, zo blijkt uit het in 1986 gehouden inventarisatie-onderzoek van deze instelling voor het midden- en kleinbedrijf. Van de vijftien week markten in de provincie behoren er elf tot do categorie dagmarkten. Slechts vier zijn zogenaamde och tendmarkten. Vierduizend De consument die erbij zweert om zijn appeltjes, peertjes, sla, boter, kaas en eieren op de markt te halen heeft daarvoor ruime mogelijkheden.. Alle weekmarkten in Nederland re sulteren in ruim 4000 uur waren-, markt per week (hoogseizoen). Daar bij is cen reeks jaarmarkten en braderieën niet eens inbegrepen. Marktdag Uit dit inventarisatie-onderzoek blijkt verder dat de ideale marktdag niet bestaat. Op uitzondering van maandag, met 7% de minst populaire marktdag, zijn alle dagen van de week geschikt. Wel is de keuze van de marktdag min of meer afhankelijk van het type markt. Uit de inventari satie is komen vast te staan dat och tendmarkten wat vaker midden in de week worden gehouden, terwijl de middagmarkt meer aan het einde van de week wordt gehouden. De locatie van de Zierikzeese week markt middenin het centrum van de stad blijkt geen unicum te zijn. Meer dan 70% van de weekmarkten wordt in het centrum gehouden. De gemid delde markt telt 50 kooplieden en is 350 meter lang. Zierikzee haalt dit ge- Raadsvergadering Middenschouwen SCHARENDIJKE - „De VVD heeft in haar verkie zingsprogramma wat dit betreft vier punten: inspraak, goed onderwijs, behoud van de basisscholen en handha ven van de leefbaarheid. Deze verordening voldoet aan geen van de vier punten", aldus VVD-woordvoerder J. M. van Langeraad tijdens de raadsvergadering gisteren, woensdag, van de gemeente Middenschouwen. Hij stelde voor de beslissing over de nieuwe verordening voor het leerlingenvervoer uit te stellen tot de volgende vergade ring en eerst de belanghebbenden te horen. Dat voorstel werd met 4 stemmen voor en 3 tegen aangenomen. Beide wethouders en PvdA-raadslid G. A. M. Cobussen stem den tegen. middelde met 24 kooplieden en 252 meter standplaatslengte dus niet. De branches die op de markt verte genwoordigd zijn liggen voorname lijk op het gebied van de voedings- en genotmiddelen (38%), kleding en tex tiel (34%). Naarmate de markt een be perktere omvang heeft wordt het aan deel van voedings- en genotmiddelen groter. Zierikzee vormt daarop geen uitzondering. Van de 24 marktkoop lui zijn er vijftien die voedings- en ge notmiddelen en textiel in hun kraam te koop aanbiederï. Het gilde van de marktventer is niet alleen voorbehouden aan vaste standplaatshouders, standwerkers en meelopers. Voor de standwerkers zijn in totaal 1831 plaatsen gereser veerd, terwijl er voor de meelopers 2397 plaatsen beschikbaar zijn. Deze meelopers zijn in feite in afwachting van een vaste standplaats. Die is al leen bereikbaar indien ze regelmatig hun gezicht laten zien in de gemeente waar ze voor een standplaats op de wachtlijst zijn geplaatst. Uit de wachtlijsten is gebleken dat de be langstelling om ergens een vaste standplaats te krijgen aanzienlijk is. Met name voor de goedlopende en volledig bezette markten bestaat veel belangstelling van de zijde van de meelopers. Een volle bak gisteravond bij de raadsvergadering van de gemeente Middenschouwen. Ouders hadden in groten getale gehoor gegeven aan de oproep van de directeuren van de vier basisscholen die de gemeente rijk is. De vier directeuren hadden zich in een brief gericht tot de gemeenteraad met het verzoek de beslissing over de verordening leerlingenvervoer uit te stellen om eerst te overleggen met de belanghebbenden. In een brief aan ouders en belangstellenden hadden de directeuren de ouders opgeroepen dit voorstel moreel te steunen door tijdens de raadsvergadering in groten getale aanwezig te zijn. Grens „Vorig jaar werd de subsidie op het vervoer tussen de middag al ge schrapt. Ouders, Medezeggenschaps raad en besturen zijn erin geslaagd daarvoor een oplossing te vinden. Onze mogelijkheden hebben daar mee wel een grens bereikt. Na 1 ja nuari 1988 zal het vervoer aan het be gin en het einde van de schooldag ook komen te vervallen. De ouders moe ten daar nu zelf voor gaan zorgen en als dat niet lukt hun leerplichtige kleuter op de fiets naar school stu ren", aldus de directeuren in hun brief naar de ouders. Dat de brief de nodige weerklank vond, zowel bij de ouders als de meerderheid der raads leden, bleek uit het verloop van de discussie op de raadsvergadering. „Ik ben erg geschrokken van de in houd van de verordening", aldus CDA-woordvoerster P. W. Berrevoets- Ringelberg. „Het vervoer van leerlin gen is noodzaak en geen luxe. De pol derwegen zijn gevaarlijk. De verorde ning gaat te ver, zou de scholen de nek omdraaien. Binnen het CDA le ven andere ideeën en die willen we graag met alle belanghebbenden be spreken", aldus Berrevoets. Ook VVD-woordvoerder Van Lan geraad brak een lans voor handha ving van de huidige regeling. Zijn voorstel om een beslissing in deze uit te stellen werd later door een meer derheid aangenomen. Al was het maar met een stem verschil. J. L. F. Bolleman (SGP/RPF) schaarde zich achter Van Langeraad en Berrevoets. En daarmee waren de kaarten ge schud. PvdA-woordvoerder Cobussen pleitte voor de nieuwe verordening. „De gemeente heeft meer verant woordelijkheden. Het is een kwestie van prioriteiten stellen", aldus Co bussen. Terwijl het college door de andere fracties bekritiseerd werd wat betreft het overleg met belang hebbenden achteraf in plaats van vooraf zei Cobussen het aangekon digde overleg achteraf juist te erva ren als 'iets dat vertrouwen inboe zemt'. Cobussen bracht verder nog naar voren dat als de nieuwe verorde ning niet zou worden aangenomen dit in het nadeel zou werken van ouders die kinderen hebben die speciaal on derwijs volgen. Een punt dat ook aangeroerd werd door onderwijswet houder W. G. Renden (PvdA). De ge meentelijke regeling bepaalt dat voor mensen die kinderen hebben die een LOM- of MLK-schöol bezoeken welke meer dan 20 kilometer weg is de hoogte van de vergoeding die zij moeten betalen afhankelijk is van hun draagkracht „Het centrale uit gangspunt is dat de verantwoorde lijkheid voor het schoolbezoek bij de ouders blijft liggen. De gemeente krijgt in deze nieuwe verordening duidelijk meer vrijheid", aldus Ren den. Uitgangspunt van de regeling is een vergoeding van het openbaar ver voer. Indien ouders afwijken van de wijze van vervoer dienen ze hiervoor in principe toestemming te krijgen van het college. Nu is echter de invul ling van het afstandscriterium een beleidsvrijheid van de gemeente. Geen alternatief Renden legde er de nadruk op dat als men de nieuwe 'verordening niet vast zou stellen dat bepaalde conse quenties heeft. „Het leerlingenver- Lesroosters maken een hele klus ZIERIKZEE - Volgende week is ook voor de middelbare scholieren in de regio de gro te vakantie definitief afgelopen. In tegenstelling tot de basisschool begint voor hen het schooljaar wat geleidelijker aan. De eerste dagen worden gekenmerkt door het op halen en kaften van schoolboeken, de introduktieles. En door het nieuwe lesrooster waaruit blijkt van wie en op welke tijden men in de komende tien maanden dagelijks les zal krijgen. Een belangrijke handleiding, afgedrukt op e^n simpel papiertje, die bij vele leerlingen aanleiding vormt voor afkeurende of enthousiaste, vaak gillende uit roepen én uitvoerige discussies. De eigen voorkeur en ervaringen uit vorige jaren heb ben daar alles mee te maken. Waarschijnlijk staan maar weinig leerlingen stil bij het werk dat vooraf ging aan het lesrooster dat zij zo intensief verguizen of prijzen. De RSG-leraren drs J. Chr. Erbrink en M. Roks weten er alles van af. Sa men met A. Kort. die inmiddels af scheid nam van de school, waren zij ruim drie weken lang zes dagen per week, ongeveer tien uur per dag bezig met het maken van de lesroosters voor de 1030 leerlingen die de Rijks scholengemeenschap Professor Zee man dit schooljaar verwacht. Daarbij werd gebruik gemaakt van de compu ter. Maar toch bestaat ook in 1987 het leeuwenaandeel van deze klus nog uit 'handwerk'. Het maken van de lesroosters is vooral een ingewikkelde klus gewor den na het invoeren van vakkenpak ketten in 1968. De leerlingen van de hogere klassen mogen sinds die tijd voor een belangrijk deel zelf bepalen in welke vakken zij les krijgen en examen zullen doen. Dat houdt in dat leerlingen uit eenzelfde klas, behalve enkele basisvakken, allemaal ver schillende lessen volgen. Daarnaast moet bij het maken van de lesroosters al in belangrijke mate 'vooruit wor den gedacht'. Er moeten mogelijkhe den openblijven voor uren waarop tentamens kunnen worden gedaan of om lerarenvergaderingen te houden. Want dat gaat natuurlijk nooit wan neer er geen uren bestaan waarop men bijna allemaal een keer tegelijk vrij is. Verder vormen deelbetrekkingen, VUT-dagcn, gedeeltelijk ziektever lof, studieverlof en vakbondswerk van leraren enkele van de factoren waarmee bij het maken van de les roosters rekening moet worden ge houden. Bij dat alles is het belang rijkste uitgangspunt om zowel voor de leerlingen als de docenten een zo goed mogelijk aaneengesloten roos ter te maken. Met zo min mogelijk tussenuren dus. „Want dat is verlo ren tijd waarin vooral voor de leer lingen de kans bestaat dat ze zich gaan vervelen en daardoor kan onge wenst gedrag ontstaan", aldus Roks. Het is dan ook een duidelijke zaak dat het vermijden van tussenuren in de leerlingcnroostcrs voorgaat boven die in lerarenroosters. „Het is eigenlijk een grote puzzel die we passend moeten krijgen. Ja, ik houd wel van puzzelen. Maar alleen in deze tijd. De rest van het jaar niet", zegt Erbrink grinnikend. De 'puzzel' wordt gemaakt op een groot zwart wandbord van ongeveer vijf meter lang en 1,50 meter hoog. Het zit vol met een duizelig makende hoeveel heid plastiek blokjes in verschillende kleuren. „Het is net lego als je het zo ziet. Het ziet er zo mooi en rustge vend uit. Maar het is wel zorgelijk, zo nu en dan", aldus Erbrink. Prognoses De eerste voorbereidingen voor het Vervolg pagina 7 voer zoals dat nu geregeld is kan bin nen de wet niet gehandhaafd worden. In deze nieuwe regeling is het leerlin genvervoer goed geregeld". Stem ming over het voorstel van Van Lan geraad om een beslissing uit te stellen maakte duidelijk dat hij met zijn pleidooi de tegenstanders van de nieuwe verordening niet kon overtui gen van het nut van die verordening. Men bleef bij het eerder ingenomen standpunt en stemde voor het voor stel van Van Langeraad. De kwestie komt in een volgende raadsvergade ring terug. NIEUW-HAAMSTEDE - P. M. J. d. D. uit Nieuw-Haamstede deed woens dag aangifte van een diefstal uit zijn restaurant die zondagmorgen zou hebben plaatsgevonden. Uit het kan toor van het horecabedrijf werd een tas ontvreemd met daarin 4000 gul den aan geld en cheques van het be drijf. BRUINISSE - Tbrwijl de bewoners een middagslaapje deden drongen dieven het huis van het bejaarde echt paar M. d. B. aan de Deestraat te Bruinisse binnen via insluiping. Zij namen 1025 gulden aan contant geld mee uit de kamer. De laffe diefstal gebeurde dinsdagmiddag tussen 14.00 en 18.00 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Meer zon Een hogedrukuitloper trekt over Engeland in onze richting. Het wordt droog en stabiel weer met geleidelijk meer zon. De wind wordt matig uit het westen, kracht 4. Minimumtem peratuur de komende nacht 13 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 31 aug.: Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: variabel 3 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden MiddagtemjD.: 25 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 aug. Zon op 06.42, onder 20.32 Maan op 11.06, onder 21.39 Eerste Kwartier: 1 september (05.47) Temperatuur kustwater 18 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie, die enige tijd dicht bij ons land boven de Noordzee lag en weinig van plaats veranderde, heeft zich nu in beweging gezet en trekt weg naar Zuid-Zweden. Een hogedrukgebied boven de Oceaan kan daardoor zijn invloed tot aan onze omgeving uitbreiden. Vrij dag zijn er al flinke perioden met zon en in het weekeinde is het ronduit zonnig. De wind neemt af tot zwak of matig, eerst uit uiteenlopende rich tingen, later zuidoost. Onder deze omstandigheden kan de temperatuur wat verder oplopen dan vandaag. Vooral zondag en maandag is het warm met maxima die op uitge breide schaal de 25 graden bereiken of zelfs overschrijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1