Raad Zierikzee eens met verfraaiingen stadsbeeld Hartekreet raadslid Asma om urinoir snel af te breken WATERSTANDEN S amenwonenden ook verzekerd in ziekenfonds Sirius terug naar Den Helder Cadzand krijgt hoger strand Problemen voor schip bij pijlerdam Diefstal uit woning- Doorgereden na aanrijding Diefstal bromfiets Miljoenen schade door brand in kaarsenfabriek Drie doden bij overstroming in België 2 WASHINGTON - Groot-Brittannië zal het voorbeeld van Washington volgen en Kuweit toestemming geven olietankers onder de Britse vlag la ten varen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maandag bekendgemaakt. UTRECHT - Het kabinet is ak koord gegaan met het voorstel van staatssecretaris Dees (volksgezond heid) om ongehuwd samenwonenden voor de ziekenfondsverzekering het zelfde te gaan behandelen als gehuw den. Dit betekent dat ongehuwd sa menwonenden in de toekomst - waarschijnlijk vanaf 1 januari 1988 - gratis kunnen worden meeverzekerd als hun kostwinner ziekenfondsver zekerde is. Het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur heeft dit maandag meegedeeld. Volgens schatting van de Zieken fondsraad kunnen ongeveer 50.000 mensen van de nieuwe regeling profi teren. De kosten per persoon worden, omdat het voor een groot deel jonge en gezonde mensen betreft, geschat op gemiddeld duizend gulden. De to tale kosten zullen in dat geval dus 50 miljoen gulden bedragen. Verder is besloten om voor de toet sing aan de loongrens alle individue le inkomensbestanddelen die op zich zelf tot een verplichte verzekering bij het ziekenfonds leiden bij elkaar te gaan optellen. Op het ogenblik ge beurt dat niet, waardoor het moge lijk is dat iemand met een (totaal)in- komen boven de loongrens (nu 49.150 gulden per jaar) toch verplicht bij het Ziekenfonds verzekerd is en daar voor meer dan de maximumpremie moet betalen. AMSTERDAM - Het actieschip Si rius van Greenpeace keerde maan dagavond terug in Den Helder. De le den van de internationale milieu organisatie hebben hun activiteiten tegen de verbrandingsschepen Vulca- nus 2 en Vesta gestaakt. Greenpeace zegt de actie te hebben afgelast om dat bemanningsleden van de Vulca- nus geweld zouden hebben gebruikt tegen de Westduitse leider van de ac tievoerders, Harald Zindler. Het bedrijf dat de beide schepen ex ploiteert, Ocean Combustion Servi ces (OCS) in Rotterdam, beweert daarentegen dat er geen lijflijk con tact is geweest tussen de opvarenden van het verbrandingsschip en de le den van Greenpeace. Slechts met brandspuiten zou men actievoerders hebben verhinderd het schip te be klimmen. De kustwacht in IJmuiden, die niet in de buurt van de actie is geweest,- weet uit contacten met de betrokken schepen te melden dat er aan boord van de Sirius geen gewonden zijn. OCS vindt het onnodig, onzinnig en onverantwoord wat Greenpeace met haar actie heeft gedaan. De milieu organisatie had een andere mogelijk heid om tegen de verbranding van chemische afvalstoffen op zee te pro testeren, meent het bedrijf. De Ne derlandse overheid is de afgelopen maand een inspraakprocedure ge start die tot half november duurt. Greenpeace kan haar argumenten te gen de zeeverbranding kwijt bij de Commissie Noordzee van de Raad van de Waterstaat. DEN HAAG - De badplaats Cad zand mag volgend jaar het strand over een lengte van twee kilometer ophogen. Het zeewater' heeft het strand ondanks de golfbrekers gelei delijk „uitgeschuurd", waardoor badgasten bij vloed een droger heen komen moeten zoeken. Een speciale zuiger zal de benodigde een miljoen kubieke meter zand uit zee halen en op het strand spuiten. Minister Smit (waterstaat) heeft toestemming gege ven voor het werk. Van de vier miljoen gulden die no dig zijn draagt de minister een mil joen bij. De ministeries van economi sche zaken en van landbouw en visserij hebben al eerder bijdragen toegezegd. Overige betrokkenen zijn de gemeente Oostburg, waar Cad zand onder valt, de provincie Zeeland en het Waterschap Het Vrije van Sluis. Naast het belang voor de strandre- creatie is met de ophoging van het strand tevens de bescherming van het achterland gediend, meent Smit. Na de werkzaamheden bevindt het strand zich op „Deltahoogte", de term die wordt gebruikt om aan te geven dat de kust veilig is voor zware stor- In de voormalige Corneliastichting wordt jongerenhuisvesting gerealiseerd. Ook een stukje verfraaiing van het stadsbeeld. ZIERIKZEE - Weinig- woorden, maar daarentegen veel instemmend geknik bij de raadsleden van de gemeente Zierikzee naar aanleiding van een drietal voorstellen om het stadsbeeld nog wat te verfraaien. Dat bleek tijdens de raadsvergadering die in vlot tempo werd afgewerkt. Zo ging de raad zonder meer ak koord met het voorstel om voor de herbestrating van de Kleine Zelke- weg en 't Sas een bedrag van 69.500,- beschikbaar te stellen. De klinker bestrating daar blijkt immers niet bestand tegen de druk van het zware verkeer. Door spoorvorming aan de kantopsluitingen is de verharding omhoog gereden. Ten einde dit tracé in de toekomst beter geschikt te ma ken voor het vracht- en busverkeer wil de gemeente hier zogenaamde L- banden aanbrengen. Deze banden die een hoogte van 40 centimeter en een lengte van 91 centimeter hebben, moeten ervoor zorgen dat het verkeer over de voet van de band rijdt waar door wegschuiven wordt voorkomen. De gemeente heeft voor dit type band gekozen omdat een soortgelijke con structie, maar dan met smallere ban den die toegepast is in de Deltastraat, niet helemaal aan de eisen voldoet. Behalve deze aanpassingen verdient ook het wegdek bij 't Sas een opknap beurt. Verlichting Ook de voorgestelde verbeteringen en uitbreidingen van de straatver lichting in de binnenstad en in de wijk Malta is een zaak die de raad na aan het hart ligt. Ook op dit punt hadden de raadsleden geen moeite om voor de eerste fase van dit plan, dat betrekking heeft op de Lange No- belstraat, de Verrenieuwstraat als mede het vervangen van lichtmasten op diverse plaatsen in de gemeente, een bedrag van ruim 65 mille op tafel te leggen. Temeer daar de voorzienin gen aan de openbare verlichting in samenhang met de herbestrating en reconstructie van genoemde straten worden uitgevoerd. Verder dienen de door roest aangetaste lichtmasten in de gemeente, waarvan de meeste nog uit 1954 en 1955 dateren, vervangen te worden en meer dan dat, want met het oog op de criminaliteitsbestrij ding wil de gemeente het aantal licht punten nog wat uitbreiden. Een zaak dat unaniem instemming kreeg van de raad, hetgeen ook gold voor de herbestrating van een deel van het Slabberswerf en het verbindingspad tussen Slabberswerf en het gereno veerde H. J. Doelemanplein. Ten ein de de finishing touch van dit stukje Zierikzee mogelijk te maken ging de raad dan ook akkoord om hiervoor een bedrag van 56.000,- beschikbaar te stellen. Dit bedrag is nodig om een rijloper van klinkers-dikformaat met aan weerszijden een rabat van vrijko mende klinkers-waalformaat (de hui dige verharding van het pad) aan te brengen. NEELTJE JANS - Gisteravond, maandag, omstreeks 18.00 uur raak te het werkschip De Redder van Smit Tak in moeilijkheden. Door twee schuiven naar beneden te doen kon worden voorkomen dat het schip on der de kering door zou gaan. Een sleepboot van de firma Bouwman uit Zierikzee, die in de Hammen bezig was in opdracht van Smit Tak, sleep te het schip uit de gevarenzone. Na inspectiewerkzaamheden bij de dorpelbalken probeerde men weg te varen, maar door de sterke stroming lukte dat niet. De 5-koppige beman ning van De Redder ging van boord en waarschuwden de meldkamer van het Topshuis. Deze alarmeerde op haar beurt het schip van Bouwman. Het schip liep bij een en ander een flinke deuk op. Of er ook schade aan de pijler is is nog niet bekend. ZIERIKZEE - Terwijl de bewoners afwezig waren werd in de loop van zondag ongeveer duizend gulden aan contant geld plus een aantal cheques gestolen uit een woning aan de Boe- renweg te Zierikzee. De dieven kwa men binnen via insluiping. De bena deelde is A. v. d. S. uit Zierikzee. De rijkspolitie verzoekt mensen die in de loop van de dag iets hebben gezien aan de Boerenweg dat met de diefstal te maken kan hebben dit te melden. Telefoon 01110-14055. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag op dinsdag werd de perso nenauto van A. H. v. d. W. uit Zierik zee beschadigd doordat er een rode auto tegenaan reed die zich vervol gens uit de voeten maakte. De auto van A. H. v. d. W. stond in de Zij pestraat en de auto van de onbekende automobilist kwam vanaf de Sloe- straat gereden. Hij werd vermoede lijk aan de linkervoorzijde bescha digd. Het voertuig van de benadeelde liep een deuk in het portier op. RENESSE - Tussen zaterdag en maandag werd uit een schuur aan het Achterpad te Renesse de bromfiets van A. G. K. L. uit Renesse gestolen. Het betreft een zilverkleurige meta- lic Puch damesbromfiets met^kente- ken TA,HR-744. Hij is ongeveer 8Ö0 gul den waard. Tijdens raadsvergadering Zierikzee ZIERIKZEE - Het verschijnsel van het urinoir heeft in het verleden een heilzame invloed uitgeoefend op de menselijke creativiteit. Vormde dit unieke bouwwerkje een dankbare inspiratiebron voor de Franse schrijver Chevallier, die er de bestseller Clochemerle mee vulde, ook voor het PvdA-raadslid H. Asma levert „de krul" mogelijkheden tot een stukje redenaarskunst. Dat open baarde zich tijdens de raadsvergadering (de eerste na de vakantie) in het Zierikzeese stadhuis. Asma gebruikte de rondvraag om dit hekele onderwerp op smeuiïge wijze aan de kaak te stellen, hetgeen bij de collega-raadsleden wat gegnif- fel teweeg bracht. Daarbij bleek de PvdA-er een goed verteller. „Ik wil u niet onthouden wat mij onlangs ter ore is gekomen", zo begon hij zijn be toog. „Een Nederlander die vijftig jaar terug naar Amerika was geëmigreerd trof tijdens een kort verblijf hier die oude urinoir aan de Schuithaven aan, hetgeen bij hem de vraag opriep „staat dat ding hier nog?" Mijnheer de voorzitter, ik vraag u dan bij deze Tijden en standen volgens getijdetafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Springtij 26 augustus Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 26 augustus 05.50 164 11.35 -115 17.5-5 160 27 augustus 06.25 166 00.10 -150 18.30 161 12.05 -118 26 augustus 04.15 168 10.15 -109 16.25 161 22.40 -142 27 augustus 04.35 172 10.40 -111 16.55 164 2?. 05 142 26 augustus 06.10 177 11.50 -126 18.20 169 - 27 augustus 06.45 177 00.15 -161 18.30 168 12.20 -128 26 augustus 06.00 187 11.45 -131 18.10 183 - 27 augustus 06.30 189 00.10 -164 18.40 184 12.15 -134 wanneer die stinkende urinoir daar verdwijnt?" Een ander punt dat de oud-wethouder aan de kaak stelde was het teerprobleem bij Borrendam- me. De liefhebbers van strand moe ten hun liefde voor het zon- zee en strandgebeuren met teer bekopen. Volgens Asma is het een zaak van de gemeente om dit probleem aan te pakken. Dit in overleg met Rijkswa terstaat. Voor de WD-er J. J. Geleijn- se is de dijkbeglooiing bij dit mi- nistrandje niet de enige boosdoener, ook de teerbolletjes tussen de zogehe ten klappers hebben het hunne bijge dragen aan de met teer bevuilde bad kleding. Stank Een ander netelig onderwerp dat tijdens deze bijeenkomst aan de orde kwam was de stankoverlast van de basisschool Binnen de Veste. Ten ein de de schoolbevolking te vrijwaren van de „slechtriekende dampen" die ondanks verbeteringen aan het drai nagesysteem onder de vloer en het re gelmatig ventileren bleven, ging de raad dan ook unaniem akkoord met een serie maatregelen om voor eens cn voor altijd een einde te maken aan de stankoverlast in het speellokaal. Deze maatregelen houden in dat er extra muurroosters worden aange bracht en dat de onderzijde van de vloer bij het speellokaal plus de bin nenzijde van de kruipruimte een po- lyurethaanschuimlaag van circa 3 centimeter krijgen. Dit materiaal heeft de eigenschap dat er geen vocht in de bespoten oppervlakten kan trekken. Genoemde „operatie geur- vreter" gaat volgens berekeningen een 6,5 mille kosten. Daarnaast ging de raad zonder meer akkoord met het voorstel om diezelfde openbare basis school een bedrag van circa vier mille toe te wijzen. Dit bedrag is noodzake lijk om materiaal voor taalontwikke ling, aanvankelijk leesonderwijs, so- PvdA-raadslid Asma haalde zelfs een Nederlandse Amerikaan van stal om de afbraak van het urinoir aan de Schuithaven te bespoedigen. ciale ontwikkeling en voor de school bibliotheek en het documentatiecen trum aan te schaffen. Tévens moet uit dat bedrag materiaal voor het geven van verkeerslessen worden bekos tigd. Dit bedrag kan worden onttrok ken aan de reserve Onderwijsleerpa- ketten openbare basisscholen. Een zaak waarmee de raad zonder verde re discussie akkoord ging. AMSTERDAM - De Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) wil met werkgevers en overheid afspre ken dat alle mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn een volwaar dige baan bij overheid of bedrijfsle ven krijgen. Bij het niet aanvaarden van de baan zou verdere arbeidsbe middeling moeten vervallen, maar tegelijk wil de FNV voor bij voor beeld oudere werklozen de inschrij- vings- en sollicitatieplicht intrekken. DEN HAAG - De Haagse politie heeft maandag van een tiental pan den in het centrum affiches verwij derd met de tekst „Rudolf Hess is dood, nu is hij vrij". Op de aanplak biljetten stonden ook een adelaar en een hakenkruis afgebeeld. Verder was er een Rotterdams postbusnum mer op te vinden, aldus de Haagse politie. Onder de panden waarop de affiches waren geplakt, bevonden zich het grootwinkelbedrijf V en D en een jongerensoos. HAARLEM - Een deel van de bouwwerkzaamheden in het Haar lemse Huis van Bewaring De Koepel is op last van de directie stopgezet. Volgens directeur J. B. van Putten van de strafinrichting is zwaar werk als boren en zagen in strijd met de af spraken die eind vorige week zijn ge maakt met de Vereniging van Gedeti neerden. HAARLEM - Uitgeverij VNU stopt met Ditzitel. De financiële haalbaar heid van dit zogenoemde videotex- experiment is te onzeker, vindt de raad van bestuur. De investering tot nu toe bedroeg vijf tot tien miljoen gulden. ETTEN-LEUR- De kaarsenfabriek Haweka in Etten-Leur is in de nacht van maandag op dinsdag gedeelte lijk afgebrand. De schade beloopt, aldus een woordvoerder van de brandweer in Etten-Leur, miljoenen guldens. Meer dan zestig brandweermensen uit Etten-Leur en omliggende ge meenten, waaronder Breda, konden niet voorkomen dat een bedrijfshal volledig verloren ging. De uitgebrei de preventieve voorzieningen in het door de aanwezigheid van grote par tijen parafine uiterst brandgevaarlij ke bedrijf, voorkwamen dat het hele fabriekscomplex in vlammen opging. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De politie van Etten- Leur denkt niet aan brandstichting. BRUSSEL - Bij zware overstromin gen in de buurt van het Belgische Charleroi zijn drie bejaarden om het leven gekomen. Zij konden zich niet meer in veiligheid brengen toen het water in hun woning plotseling be gon te stijgen. Het was vanmorgen, dinsdag, nog onduidelijk waardoor het water in het riviertje de Biesmes binnen een kwartier tijd met drie meter was gestegen. Officieel houdt men het op zware regenval, maar op een lokaal radiostation is de suggestie uitge sproken dat er een dam is doorgebro ken. De drie doden zijn gevallen in Acoz en Gerpinnes. Volgens de eerste be richten heeft het water een enorme ravage aangericht. De straten liggen vol met modder, stenen en zand. El ders is het wegdek opgebroken en overal ligt verdronken vee. De tele foonverbindingen zijn verbroken. Volgens ooggetuigen was alle onheil binnen tien minuten aangericht. Tot eind augustus Zierikzee Huis van Nassau. Expositie kunst- en gebruiksvoorwerpen Afrika Indone sië, India en China. Van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur. Augustus Burgh-Haamstede De Burght. Expositie schilderijen en aquarellen van Addy van de Vlugt. Brouwershaven De Vergulde Garnaal. Expositie aquarellen mevrouw T. de Visser- Tramper. Van 18 tot en met 29 augustus Zierikzee Expositie werken Tie Hof in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark. Da gelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Iedere dinsdagmiddag, woensdagmiddag en woensdagavond tot en met 2 september Renesse Vanaf VW-kantoor. Fiets- en wandel- puzzeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Dinsdag 25 augustus Schouwen-Duiveland Schrijfavond Amnesty International in: Gereformeerde Kerk in Scharen- dijke, Gereformeerde Kerk in Nieu we rkerk. Aanvang 19.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring commissie financiën. 19.30 uur. Woensdag 26 augustus Scharendijke Raad Middenschouwen in gemeente huis (openbaar). 19.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty Interntional in leeszaal bibliotheek. Aanvang 19.00 uur. Donderdag 27 augustus Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgel- en fluitconcert door Yvonne Kerpel en Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in ge meentehuis, 20.00 uur. Vrijdag 28 augustus Brouwershaven Feestmarkt. Van 14.00 tot 20.00 uur. Gezellige markt met o.a. oude am bachten. Zonnemaire Bij H. Krabbe, Rietdijk. Spruit- koolstudieclub. 15.00 uur. Zaterdag 29 augustus Zierikzee Rommelmarkt ten bate Vereniging tot bescherming van dieren. Onder de Beuze, vanaf 08.00 uur. Ellemeet Durpsuus. Receptie afscheid onder wijzersechtpaar Kievit-Grevengoed. 15.30 tot 16.30 uur. Brouwershaven Gondelvaart vanuit de jachthaven. Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Selectie evenement Europe klasse Grote- of Sint Nicolaaskerk. Herden kingsdienst Jan Zwart. M.m.v. Jaap Zwart (orgel), een vocaal ensemble, kinderkoor en groot koor. Aanvang 20.00 uur. Dreischor Bij Van de Velde, Zuiddijk 4. Barbe cue plattelandsjongeren. 19.30 uur. Bruinisse Kerkplein. Rommelmarkt Scouting groep. 10.00 uur. Zondag 30 augustus Burgh-Haamstede Hervormde kerk. Concert Interker kelijk Jongerenkoor Dabar. 20.00 uur. Brouwershaven Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Selectie evenement Europe klasse. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Dansavond met bingo. 20.30 uur. Woensdag 2 september Zierikzee Christelijk Gereformeerde kerk. Ap- pèldienst voor betrokkenen christe lijk onderwijs. 19.30 uur. Donderdag 3 september Zierikzee Paternosterstraat. Themamiddag over stichting Welzijn Ouderen. 14.00 Zaterdag 5 september Zierikzee De Lichtboei. Open cursusdag werk groep Vrouw en geloof. Lezing door Irmgard Busch. Renesse Door het dorp en op Dorpsplein. Mars en show door CJV Drumband Rijswijk met majoretten uit Rijs wijk. Aanvang 14.00 uur. Brouwershaven Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden, 2e NKK Grevelingenweekend. Tbnnenmagazijn. Volksdansavond. 19.30 uur. Zondag 6 september Brouwershaven Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden, 2e NKK Grevelingenweekend. Maandag 7 september Burgh-Haamstede Opening rioolwaterzuiveringsinstal latie Westerschouwen. Om 15.30 uur door gedeputeerde G. de Vries-Hom- mes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2