Lippens beheerst ronde Zierikzee NIEUWSBODE Mysterieuze lekke banden Eerste zege Talen in Rotterdam Maasen winnaar in Meulbeke Liesbeth Kort naar nationale titel Renesse haalt het niet tegen Spijkenisse Van Vliet wint Ronde van Nederland De Crom: „Het zat gebakken" Belgische kampioen wint zowel tijdrit als criterium in Grote Prijs Zierikzeesclie Nieuwsbode Wethouder L. J. van Gastel overhandigt winnaar Danny Lippens de bijbeho rende trofee 11,66 sec.; 4. Peter van 't Westeinde (Biervliet), 5. Ton van de Berg, 6. Hans Oomen (Etten-Leur), 7. Theo Akkermans (Nieuw Vossemeer), 8. Nico van de Klundert (Hoogerheide), 9. Werner Wieme (Oostkamp), 10. John de Crom (Hoogerheide), 11. Pe ter Mol ('s-Gravenpolder), 12. An dreas Biletzki (Düsseldorf), 13. Ri chard de Vrieze (Goes), 14. André Grootveld (Zoetermeer), 15. Martin van Esch (Sint Oedenrode), 16. Louis van Mook (Oosterhout), 17. Anjo van Loon (Sint Willebrord), 18. Cees de Nooyer (Aagtekerke), 19. Toine den Braber (Fijnaart), 20. Frits Stolzen- bach ('s-Hertogenbosch). Uitslag criterium: 1. Danny Lip pens (Sint Laurens-België), 2. Nico van de Klundert (Hoogerheide), 3. Pierre Raas ('s-Heerenhoek), 4. Hed- dy Nieuwdorp (Yerseke), 5. John de Crom (Hoogerheide), 6. Louis van Mook (Oosterhout), 7. Martin van Esch (Sint Oedenrode), 8. Nap Hage (Poortvliet), 9. Rudi van Vlimmeren (Sint Willebrord), 10. Leo van der Wouw (Kaatsheuvel), 11. Toine den Braber (Dinteloord), 12. Freddy de Muynck (IJzendijke), 13. Peter Mol ('s-Gravenpolder), 14. Niek de Theye (Eede), 15. Mark de Smit (Sluiskil) 16. John van Dis (Fijnaart), 17. Werner Wieme (Oostkamp), 18. Peter van den Akker (Koewacht), 19. Kees den Har- tog (Overschie), 20. Richard de Vrieze (Goes). ZIERIKZEE - De wielerron de van Zierikzee was zaterdag in meerdere opzichten een prikkelend gebeuren. Terwijl de toeschouwers namelijk wer den vergast op veel strijdlust, werden de renners zelf 'getrak teerd' op een (gezien het toch droge wegdek) ongewoon grote hoeveelheid lekke banden. Voor talloze coureurs liep het criterium op die manier letter lijk met een sisser af. Op een bepaald moment passeerden zelfs vier ongelukkigen tege lijk de finishlijn, rijdend op de velgen van hun luxe race- karretje. Wellicht doet het wielercomi- té van Zierikzee er verstandig aan om bij een volgende afleve ring van de ronde de bezemwa gen weer in ere te herstellen. Maar dan wel voor het peloton uit in plaats van erachter. En bovendien met een echte bezem eraan. Om het parkoers alvast schoon te vegen voor de aan stormende meute... STRAATSBURG - Het nationale dames-waterpolozevental heeft de eerste Europese titel gewonnen. In de voorlaatste wedstrijd versloeg Oran je zaterdag West-Duitsland met 12- 10. De periodestanden waren: 3-3, 5- 2, 2-0, 2-5. Nederland bleef in vijf wedstrijden ongeslagen. Het zeven tal sluit het toernooi zondag af met de wedstrijd tegen Groot-Brittannië. ROTTERDAM - Op de Coolsingel in Rotterdam heeft John Talen zijn eerste overwinning als beroepsren ner behaald. De neo-prof uit de ploeg van Peter Post zegevierde in regen en hagel met vijftien seconden voor sprong op Gerrit Solleveld en Teun 'van Vliet. Door het slechte weer werd de koers met vijftien kilometer ingekort tot 85 kilometer. De uitslag is: 1. John Talen (Spijke- nisse) 85 km in 1.58,41, 2. Gerrit Solle veld (de Lier) op 15 sec., 3. Tbun van Vliet (Baarle-Hertog) z.t., 4. Peter Hoondert (Goes) z.t., 5. Jacques van •der Poel (Hoogerheide) z.t.. 6. Jan van Houwelingen (Ophemert) z.t., 7. Jelle Nijdam (Zundert) z.t., 8. Jean-Paul van Poppel (Bilthoven) op 30 sec., 9 Eric Breukink (Bergen op Zoom) z.t., 10. Peter Pieters (Zwanenburg) z.t. MEULEBEKE - Frans Maasen uit Haelcn, neo-prof uit dc ploeg Raas. heeft zondag in het Belgische Mculc- beke een wegwedstrijd voor profs over 198 kilometer gewonnen. Dc Limburger reed kort voor het einde weg uit een kopgroepje. De uitslag is: 1. Frans Maassen (Ned.) 198 km in 4 uur, 57 minuten, 2. John de Keukelaere (Bel.) op 14 sec., 3. Edwin Bafcop (Bel.) z.t.. 4. Rudy Matthijs (Bel.) z.t.; 5. Nico Verhoeven (Ned.) z.t., 6. Ferdi van den Haute (Bel.) z.t. BROUWERSHAVEN - Evert-Jan Postma, Liesbeth Kort uit Zierikzee en de Belg Roland Hartog hebben die weekeinde bij Brouwersdam de open Nederlandse titel plankzeilen (Mistralklasse) veroverd. Bij de zwa re here werd Postma gevolgd door de Deen Hans Elmer en de Nederlander Hans Wilmink. De uitslagen zijn: heren, zwaar: 1. Evert-Jan Postma (Ned.), 2. Hans El mer (Den.), 3. Hans Wilmink (Ned.). Heren, licht: 1. Roland Hartog (Bel.), 2. Dirk-Jan Coljee (Ned.), 3. Norbert Kramer (Ned.). Dames: 1. Liesbeth Kort (Ned.), 2. Dorine de Vries (Ned.), 3. Ulla Blom (Ned). RENESSE - De voetballers van sportvereniging Renesse hebben het in een oefenduel tegen KNVB-ccrstc- klasscr Spijkenisse ruim moeten af leggen. Het werd een 1-9 verlies na een eenzijdige wedstrijd. Het klasseverschil tussen de ploe gen bleek al meteen na het eerste fluitsignaal veel te groot. Hoewel Leen Rademaker namens Renesse een vroeg opgelopen achterstand slechts even later nog kon goedma ken, werd de thuisploeg voor en na rust weggetikt. Combineerde Renes se af en toe eens aardig, dan waren de Zuidhollanders op de beslissende mo menten steeds een stapje vlugger. Zo werd het na een 1-4 stand bij rust ten slotte 1-9. HILVERSUM - De NOS-zendings- gemachtigde Feduco heeft zich alsnog bereid getoond zondag 6 september ruimte te maken voor de rechtstreek se uitzending van Studio Sport van de wereldkampioenschappen wiel rennen op de weg voor professionals in Oostenrijk en atletiek in Rome. door het hoge tempo werd het kaf wel van het koren gescheiden. Halfkoers ontstond daardoor een selecte jacht- groep van negen man, met onder an dere ook Heddy Nieuwdorp, Pierre Raas en Nico van de Klundert. Het scheen onvermijdelijk dat de voor sprong van De Nooyer en Akkermans onder het ontketende geweld zou slin ken, en dat gebeurde dan ook. Onge veer twintig ronden voor het einde kwam het zelfs nog verder, want dat was het moment waarop aan kop een samensmelting volgde tot een kop groep van elf man. Wie had gedacht dat de wedstrijd nu wel een beetje tot rust zou komen vergiste zich deerlijk. Raas testte meteen daarop zichzelf en zijn metge zellen opnieuw, en de strijdlustige Rudi van Vlimmeren probeerde het eveneens nog een keer, weer met slechts tijdelijk succes. Het wisselende wedstrijdbeeld toonde vervolgens voor het eerst en het laatst een zeer tijdelijke hergroe pering. Een paar toertjes later, tien ronden voor het einde, brak datzelfde peloton namelijk weer in stukken on der het spervuur van ontsnap pingspogingen (Freddy de Muynck, Danny Lippens, Toine den Braber). Uiteindelijk bleef een groep van twintig kansrijke coureurs voor de hoofdprijs over. De beslissing viel tenslotte in de fa se waarin hij zo vaak valt: in de laat ste paar ronden, als er niet langer met demarrages 'gespeeld' wordt. Met Niek de Taeye als springplank was de onblusbare Raas de eerste die vijf ronden voor het einde een serieu ze gooi deed naar de hoofdprijs. Met een counterende Van Vlimmeren er bij werd het een drietal dat naar de meet raasde. Het trio deed dat echter niet snel genoeg, want drie ronden voordat de finish werd bereikt was het met de zoveelste vlucht gedaan. Juist toen het onmiddellijk daarna met weer een eenzame poging van Raas was afgelopen, was de tijd voor Lippens tenslotte gekomen. Gebruik makend van de aarzeling van elkaar aankijkende renners hield de Belg een veilige marge op de achtervolgers in stand en behaalde hij onbedreigd zijn zeventiende zege van dit seizoen. Nico van de Klundert kreeg de be langrijkste troostprijs. Hij klopte Raas in de spurt om de tweede plaats. ,,Of ik tijdens de koers bang was voor andere solisten? Nee hoor, ik wist wel dat zij te vroeg vertrokken", gaf Lippens na afloop nog even een bewijs van zijn slimheid en grenzelo ze zelfvertrouwen. Uitslag tijdrit: 1. Danny, Lippens (Sint Laurens-België), 1500 meter in 2 minuten 8,04 seconde; 2. Karl Stein- hauser (Düsseldorf), 2 min. 11,08 sec.; Pierre Raas ('s-Heerenhoek), 2 min. ZIERIKZEE - Danny Lippens heeft net als vorig jaar de wielerronde van Zierikzee op zijn naam geschreven. Het afgelopen weekeinde zegevierde de Belgische ex-prof en huidige amateurkampioen van zijn land echter zo mogelijk met nog grotere over macht. Hij won namelijk zowel de tijdrit als het criteriumgedeelte van deze Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode. John de Crom uit Hoogerheide won het Schouwen- Duiveland klassemènt, dat werd opgemaakt over vier eilandelijke rondes: Nieuwer- kerk, Bruinisse, Renesse en Zierikzee. Danny Lippens laat zijn tegenstanders zweten in de Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode. De Zierikzeese wethouder van sportzaken J. van Gastel had dan ook nauwelijks het startschot voor de 'echte' wedstrijd van tachtig kilome ter gelost, of het driemanschap Theo Akkermans-Peter van den Akker- Cees de Nooyer trok er in de tweede ronde al tussenuit. Vergeefs probeer den de actieve Duitser Steinhauser en de Zoetermeerder André Grootveld onmiddellijk de aansluiting te be werkstelligen bij wat (door het terug vallen van Van den Akker) spoedig een leidersduo werd. Lange tijd gaf het koppel aan kop geen krimp. In eendrachtige samen werking veroverden De Nooyer en Akkermans zelfs binnen de kortste keren een voorsprong van meer dan een halve minuut op de achtervol gers. De basis voor het coöperatieve beulswerk van de twee scheen te lig gen in (niets menselijks is de renners vreemd) een gedeelde financiële inte resse. Akkermans bleek duidelijk tuk op de leidersprijs voor de meeste doorkomsten als eerste, terwijl De Nooyer dankbaar heel wat druppels van de overvloedige premieregen op ving. Winnaar Schouwen-Duiveland klassement ZIERIKZEE - John de Crom was zaterdag een tevreden man. Hij had dan wel niet de Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode gewonnen, maar (voor hemzelf onverwacht) toch nog het Schouwen-Duiveland klassement. „Dat viel mee", zei de regelmatigste renner in de vier Schouwen-Duivelandse wie lerrondes, „want ik heb de wedstrijd in Renesse gemist". De coureur uit Hoogerheide, die bijna overal waar hij start ook voor aan eindigt, had zich van tevoren niet al te veel illusies gemaakt over een mogelijke zege in het Schouwen- Duiveland klassement. „Ik ben van huis uit geen tijdrijder", wist hij van zichzelf. Maar nadat hij op dat wedstrijd-onderdeel min of meer tot zijn eigen verbazing nog elfde gewor den was, goed voor negen klasse- mentspunten, begon hij zich te reali seren dat zijn kansen niet verkeken waren. „Als je mee zit in de juiste ontsnapping zit je goed, dacht ik toen". De Crom hoefde niet eens in de goe de vlucht mee te gaan. Het geluk hielp hem een handje doordat de pechduivel bij zijn belangrijkste con currenten voor het Schouwen- Duiveland klassement toesloeg. „Zo dra ik hoorde dat Biletzki en Van Goethem uitvielen, was het voor mij gebakken", aldus De Crom. De eveneens kansrijk geachte An dreas Biletzki uit Düsseldorf was na de voor hem minder fortuinlijke uit komst navenant wat minder zonnig gestemd. „Met twee lekke banden zo als vandaag kun je nu eenmaal niet winnen", legde hij zich gelaten bij zijn nederlaag neer. Hij moest zich nu tevreden stellen met een derde plaats op de ranglijst. Als tweede daarin eindigde een dorpsgenoot van John de Crom, Nico van de Klundert. Eindstand Schouwen-Duiveland klassement: 1. John de Crom (Hoo gerheide) 55 punten, 2. Nico van de Klundert (Hoogerheide) 48 pt, 3. An dreas Biletzki (Düsseldorf) 44 pt, 4. Danny Lippens (Sint Laurens-België) 40 pt, 5. Pierre Raas ('s-Heerenhoek) 36 pt, 6. Karei van Goethem (Kloos- terzande) 36 pt, 7. Heddy Nieuwdorp (Yerseke) 36 pt, 8. Peter Mol ('s-Gra venpolder) 30 pt, 9. Peter van 't Westeinde (Biervliet) 28 pt, 10. Nap Hage (Poortvliet) 27 pt, 11. Rudi van Vlimmeren (Sint Willebrord) 27 pt, 13. Vester Aarts (Kruiningen) 26 pt, 14. Anjo van Loon (Sint Willebrord) 24 pt, 15. Louis van Mook (Ooster hout) 22 pt. Reeds in de voor het eerst gehouden B 'proloog' van de Zierikzeese ronde toonde Lippens aan eigenlijk een maatje te groot te zijn voor de overige coureurs. Waar het tijdsverschil tus sen de andere renners een kwestie was van tienden, soms zelfs hon derdsten van een seconde, was hij al zijn concurrenten minstens drie tel len te snel af. Alleen Pierre Raas en de Duitser Steinhauser konden hem trouwens nog pas op die respectabele afstand volgen tijdens de verlengde sprint die de tijdrit in feite was. Lippens was ook helemaal niet ver baasd over het grote klasse-verschil met de rest. „Bij de profs heb ik nooit de kans gehad om te bewijzen dat ik goed tijdrijden kon, maar het is toch wel een specialiteit van mij", ver klaarde hij zelfbewust. Dat Lippens het gemak waarmee hij het proloog- werk pleegt te doen niet overdreef, bewees ook de verbeten grimas van uiterste inspanning waarmee de meeste renners over de eindstreep bolden. Het vele bochtenwerk in de af te leggen vijftienhonderd meter was daar mede debet aan: telkens op nieuw moesten de renners aanzetten om hun topsnelheid te bereiken. Dat voortdurend afremmen en weer aanzetten gold voor de renners natuurlijk ook tijdens het criterium dat op de tijdrit volgde in het oude hart van de stad. De omstandigheid dat je in de smalle bochtige straten bovendien snel uit het zicht van ach tervolgers raakt, zette de coureurs blijkbaar extra aan om iets te onder nemen. Zo kregen de duizenden toe schouwers die het parkoers omzoom den een zeer boeiend koersverloop voorgeschoteld, gelardeerd met tal rijke ontsnappingen. Voorzitter Wim Evertse van het Zierikzeese wielcrcomité trekt John de Crom de trui van het Schouwen-Duiveland klassement aan. Voorzover de achtergebleven favo rieten voor dc eindzege niet het slachtoffer werden van de opvallende hoeveelheid lekke banden (onder meer Andreas Biletzki en Karei van Goethem), deden zij alle mogelijke moeite om in het spoor van de leiders te geraken. Maar pas na ongeveer een derde van het totale aantal af te leg gen kilometers kwam er weer een ac tie op gang die enig kans van slagen leek te hebben om de vluchters in de kraag te vatten. Ingeleid door een po ging van de sterk rijdende Pierre Raas, die werd achterhaald, gingen Richard de Vrieze en stayer Rudi van Vlimmeren op weg naar De Nooyer en Akkermans. De twee achtervolgers slaagden vooralsnog niet in hun opzet, maar ZIERIKZEE - Teun van Vliet heeft de Ronde van Nederland gewonnen. De renner uit de ploeg van Peter Post maakte in de slotetappe deel uit van de kopgroep van twaalf man, die een beslissende voorsprong nam. De zes de en laatste rit, van Maastricht naar Geleen over 197 kilometer, werd ge wonnen door de Fransman Laurent Fignon, voor de Nederlanders Rooks en Breukink. De uitslag van de zesde en laatste etappe van de Ronde van Nederland luidt als volgt: 1. Faurent Fignon (Fra.); 197 kilometer van Maastricht naar Gulpen in 4 uur, 46 minuten en 32 seconden (41,251 km/uur -15 secon den tijdvergoeding), 2. Steven Rooks (Ned., 10 sec. tijdverg.), 3. Eric Breu kink (Ned., 5 sec. tijdverg.), 4. Jan Nevens (Bel) allen in dezelfde tijd als Fignon, 5. Mare. Sergeant (Bel.) op 8 seconcen, 6. Gert-Jan Theunisse (Ned.), 7. Guy Nulens (Bel.), 8. Edwig van Hooydonck (Bel.), 9. Adri van der Poel (Ned.), 10. Teun van Vliet (Ned.) allen in dezelfde tijd als Fignon. De eindstand in het algemeen klas sement is: 1. Van Vliet 22 uur, 22 mi nuten en 45 seconden, 2. Sergeant op 26 seconden, 3. Adri van der Poel 0.35. 4. Hermans 0.44, 5. Van Hooydonck 0.54, 6. Nulens 1 minuut en 5 secon den, 7. Theunisse 1.13, 8. Jakobs 4.17; 9. Lavainne 4.22, 10. Harings 6.45, 11. Breukink 11.51, 12. Rooks 11.53, 13. Fignon 12.12, 14. Nevens 12.34, 15. Kuiper 12.40, 16. Geuens 15.58, 17. Nijdam 21.56, 18. Lilholt 22.29, 19. Solleveld 22.55, 20. Peter Stevenhaa- gen 22.59, 32. Zoetemelk 4.01, 46 en laatste Murga 37.40. I b

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6