Kees is geboren Koorklanken waardige afsluiting van reeks zomeravondconcerten SANITAIR CO Gids voor ouderen bevat handige tips doelgroep CC 3 De test Commissie tevreden over belangstelling LIJ Kunst uitleen Middelburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 augustus 1987 Nr. 24187 eSI~ Niet het gedrag van de patiënt, maar een afwijkend ziektebeeld is volgens de Bruse huisarts Dorrestein bepalend voor het wel of niet laten af nemen van een aidstest. In de Zierik- zeesche Nieuwsbode van donderdag jl deed hij deze uitspraak. Een inte ressante zienswijze, die aan de lande lijke discussie een wezenlijke steen bijdraagt. Voor de betreffende huis arts heeft de vraag of iemand tot de zogenaamde risicogroepen behoort geen inhoud. Immers, hij stelt dat een ieder met de ziekte geconfronteerd kan worden. Maar hier spreekt dan wel een pure medicus en met nadruk geen ethicus. Want de groep, die de discussie over het wel of niet laten testen op aids zo boeiend en diep gaand maakt is Neerlands team van ethici. Dorrestein heeft een heldere visie op het fenomeen aids en weet met zijn collega-huisartsen heel goed de overdrachtmogelijkheden en de symptomen van de ziekte. Maar de patiënt, hoe staat het daar mee? Hoe reageert iemand als hij pas thuis ziet, dat hem een aidstest afgenomen gaat worden? Druist dit misschien tegen zijn geloofsovertuiging in? Is het zo vreemd te denken, dat de betreffende patiënt door de simpele mededeling op het verwijsbriefje in paniek raakt? Natuurlijk, de huisarts neemt het zekere voor het onzekere, maar moet daarbij niet voorbij gaan aan de ethische kant van de zaak. Zo van zelfsprekend als hij het vil om de test af te nemen, zo bezwaarlijk vindt een ander het. Zolang er landelijk nog geen uitgediscussieerd stand punt is, dient de huisarts in de regio er voor te waken niet op deze stand puntbepaling vooruit te lopen. Daar bij komt nog de constatering, dat de relatie huisarts-patiënt een ongelijke is. De patiënt schikt zich nog maar al te vaak naar de handelingen van de arts, die de kennis in huis heeft. De simpele stellingname, dat de patiënt het recht heeft de test te weigeren, gaat dan ook niet helemaal op. Ie mand, die van de huisarts een ver wijsbriefje krijgt voor de aidstest kan het weigeren. Maar wie zegt, dat deze man of vrouw zich daarmee geen twijfels op de hals haalt. De huisarts zal toch wel een reden gehad hebben voor de test? Angstgevoelens dus en dat misschien alleen maar omdat de huisarts het zekere voor het onzekere wil nemen. Verwacht U in deze com mentaarrubriek geen pasklare visie van ondergetekende. De discussie is nog volop gaande en de vraag is moei lijk te beantwoorden. De zienswijze van de Bruse huisarts kan helemaal onderschreven worden, maar de mo gelijke consequenties behoren bezien te worden door de deskundigen op het gebied van de ethiek. Daarop vooruitlopen in een regio, waarvan redelijkerwijs mag worden aangeno men, dat de nood niet aan de man is, lijkt, voorbarig. AvdW HAARLEM - De ANVR, de organi satie van touroperators in Nederland, beraadt zich over stappen tegen de BEUC. De BEUC, de Europese orga nisatie van consumentenorganisa ties, gaf toe dat er voor wat betreft Nederland fouten zijn gemaakt in een onderzoek dat zij had gehouden naar de verschillen in de prijzen van all-in-vakanties georganiseerd door een aantal reisorganisatoren uit ver scheidene Europese landen. DEN HAAG - Het initiatief wetsontwerp van enkele kamerleden om te bereiken dat de pensioenbeta ling aan de weduwe van de vroegere NSB-voorman Rost van Tonningen ongedaan wordt gemaakt, is vrijwel gereed. Het concept is door een klei ne werkgroep van enkele kamerleden uit de fracties van PvdA, VVD en PPR in de Tweede Kamer beSproken, Het wordt nu voor advies voorgelegd aan enkele juristen. ZIERIKZEE - Waar vind je zo een twee drie het con tactadres van een van de ouderenbonden of hoe kun je als oudere een leuke vakantie met leeftijdgenoten boe ken? Op deze en nog vele andere zaken geeft de onlangs verschenen gids voor ouderen een antwoord. KERKWERVE - Een geboorte. Het gebeurt bijna dagelijks op Schou- toen-Duiveland. Wat er niet elke dag op het eiland voorkomt, is een ge boren jong bij de 'familie Lama'. De trotse eigenaar J. C. Snepvangers uit Kerkxverve heeft hem de naam Kees gegeven. Het gezin Lama be staat nu uit vijf personen. Vader René. moeder Maria, zoon Sam, doch ter Sjanneke en de tweede zoon Kees. Na elf maanden met het jong ge lopen te hebben kon Marja eindelijk het 'kind' woensdag om 14.00 uur 'loslaten' en het van de wijde wereld laten genieten. Waarom nou la ma's? ..Ik kocht René en Marja in Limburg. Het is eigenlijk alleen maar voor de liefhebberij", vertelt Snepvangers. Zoals gezegd gebeurt het niet dagelijks, maar wel is het een jaarlijks terugkerende traditie, want Marja heeft nu al drie jaar achter elkaar gejongd. Toch zal het in middels al redelijk groot gegroeide gezin niet lang bij elkaar blijven. De oudste zoon, Sam, gaat binnenkort weg. ..Anders gaan ze elkaar ka pot maken". Er komen regelmatig mensen naar de lama's kijken. De komende tijd zal het bezoekersaantal aan de Boogerdweg 1 waarschijn lijk wel toenemen. Dit in groene kaft gestoken boek werkje is een uitgave van de Stich ting Welzijn Ouderen en is samenge steld door Ruud van der Weide en Nellie van Oeveren-Pairoux. Deze gids is bedoeld als wegwijzer door het doolhof van voorzieningen en in stellingen die zich op de een of andere wijze bezighouden met ouderen. Die veelheid van voorzieningen voor ou deren wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt doordat ouderen een he terogene groep vormen. Tbn einde een stukje eenheid te realiseren en waar nodig nieuwe initiatieven te on dersteunen moet de gids een eerste handreiking zijn. Dienstverlening De lijst van organisaties begint met de Stichting Welzijn Ouderen. Behal ve de vermelding van het adres en de openingstijden van deze stichting wordt er in het kort ingegaan op de doelstelling en taken van deze stich ting. Verder worden in de gids de adressen en telefoonnummers van on der andere de gemeentehuizen, poli tie en brandweer en artsen gegeven. Daarnaast wordt in de gids melding gemaakt van faciliteiten voor vrije tijdsbesteding vopr ouderen. Een greep uit het aanbod van voorzienin gen: de Zeeuwse Dag- en Avondscho lengemeenschap, Meer Bewegen voor Ouderen en de Zeeuwse Volksuniver siteit. Zelfstandig Met het oog op de realiteit dat veel ouderen zo lang mogelijk zelfstandig willen blijven komen in de folder ook zaken als het bejaarden alarm systeem en Th feitje Dek Je aan de or de. Hierbij worden de voorwaarden kort op een rijtje gezet. Een apart hoofdstuk is gewijd aan diverse so ciale voorzieningen en rechtskundige DEN BOSCH - Justitie weet niet goed waar ze heen moet met mensen die misdrijven plegen omdat ze zijn verslaafd aan gokken. Dat bleek uit de woorden van officier van justitie mr. M. Kolkert voor de rechtbank in Den Bosch. Tbrecht stond de 25-jarige P. L. uit Sittard. Om aan geld te ko men voor fruitautomaten pleegde hij vorig jaar september een overval op een winkeltje in Boxtel. Hij beroofde de 77-jarige eigenaresse van de win kel van 250 gulden. ,,Ik zag de vorige avond een overval in een film, en ik dacht: dat kan ik ook", aldus de ver dachte voor de rechtbank. zaken, zoals alle haken en ogen rond het opstellen van een testament en het regelen van schenkingen en ande re erfkwesties. Ouderen die vragen hebben over familierecht, samenlevingscontrac ten en dergelijke juridische aangele genheden kunnen, zo geeft deze weg wijzer ia ouderenland aan, gebruik maken van de notaristelefoon. Van maandag tot en met vrijdag kan de oudere tussen 9.00 en 14.00 uur zijn vragen voorleggen via telefoonnum mer 070-469393. RENESSE - De belangstelling voor de zomeravondconcerten in Renesse is dit jaar volgens de organiserende commissie erg goed geweest. In de Hervormde kerk in Renesse is de reeks afgesloten met een programma onder de titel 'koorklanken'. Dit laatste programma werd verzorgd door Ons Koor uit Sommelsdijk. P. van de Aart van de commissie die de concertavonden organiseert kon op de slotavond een flink aantal toe hoorders verwelkomen. Op basis van het feit dat de belangstelling voor de concertavonden goed is geweest mag verondersteld worden dat de traditio nele zomeravondconcerten ook vol gend jaar weer gehouden zullen wor den. Het concert van mannenkoor Ons Koor uit Sommelsdijk zorgde voor een boeiend programma. Het concert was opgebouwd uit drie groepen lie deren, afgewisseld met orgelspel van W. van Twillert en M. van Neuren. Enkele van de gespeelde werken: 'O Bone Jesu' van Da Pallestrina, Die Deutsche Messe van Franz Schubert. Aansluitend daarop vertolkte Van Twillers op orgel "Trumpet Tune' van D. Johnson. Volksliedjes De tweede reeks liederen die door het koor werden gebracht bestond uit volksliedjes, waaronder 'Da^r was een wuf dat spon' in een bewerking van Herman Strategier. Na een orgel intermezzo sloot het koor haar optre den af met een cyclus met wat ernsti ger werk. Zo werd Veni Creator Spiri tus van Alphons Diepenbrock uitgevoerd. De muziekavond werd afgesloten met een orgelimprovisatie op psalm 49 door W. van Twillers. Hij werd op dwarsfluit begeleid doorM. van Neu ren. Tot slot was er voor de medewer kers aan dit geslaagde slotconcert een warm applaus van het publiek. ZIERIKZEE Vrouwentelefoon Perspublicaties hebben er voor ge zorgd, dat de belangstelling voor de Vrouwentelefoon is gegroeid. Er was eertijds een ernstig tekort aan vrij willigers, maar nu hebben zich 23 nieuwe vrijwilligsters aangemeld. Vrouwen bellen Vrouwen Zeeland heeft nu zelfs een selectie moeten ma ken. Uit het jaarverslag is gebleken, dat in 1986 zo'n 122 gesprekken zijn gevoerd met bellers met een gezamen lijke tijdsduur van 79 uur. Ten opzich te van 1985 betekent dit een toename met 25%. Maandag 24 augustus gaat de Vrouwentelefoon weer van start en is bereikbaar op maandag (13.30-17.30 uur), dinsdag (09.00-12.00 uur en 19.30-22.30 uur) en op donderdag (19.30-22.30 uur). Het nummer is 01100-32233. Fietstocht De leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Duiveland, gaan het nieuwe seizoen sportief beginnen. Dinsdag 25 augus tus gaan ze namelijk op de fiets naar Zierikzee, waar een rondleiding volgt. Vertrek is vanaf het dorpshuis in Nieuwerkerk om 13.15 uur. Als het weer het niet toelaat biedt de auto uitkomst. BROUWERSHAVEN Vakbond De wervingsactie voor deelname aan de vakbondsscholen te Zierikzee en Goeree-Overflakkee verloopt naar wens. Tbt nu toe meldden zich twaalf en zes deelnemers aan. De cursus is bedoeld voor leden van de FNV en huisgenoten. Wat de deelnemers sa menbrengt is hun gezamenlijke inte resse in wat er binnen de vakbewe ging leeft. Ze willen meedenken over het dagelijks nieuws met betrekking tot bezuinigingen, sociale zekerheid, lonen, automatisering en veel andere zaken. De cursus start in september en telt in totaal 25 vaste cursusavon den, die door twee deskundigen wor den begeleid. Informatie via 01877- 1537 en 01119-1297. BROUWERSHAVEN Gondelvaart Bij goed (of redelijk) weer houdt de watersportvereniging Brouwersha ven zaterdag 29 augustus weer een verlichte gondelvaart. De verlichte schepen vertrekken om 21.30 uur van uit de plaatselijke haven. Jaarlijks is dit een spectaculair gezicht en zeer de moeite waard om te aanschouwen. NIEUWERKERK Jeugdkoor Het jeugdkoor Singers of the Lord start woensdag 26 augustus weer met het nieuwe oefenseizoen. Iedere woensdagavond van half zeven tot kwart over zeven komen de kinderen vanaf 6 jaar bij elkaar in het zaaltje achter de Gereformeerde kerk te Nieuwerkerk. Belangstellenden zijn welkom. OOSTERLAND Repetities De Christelijke gemengde zangver eniging VZOS in Oosterland hervat maandag 24 augustus haar repetities in dorpshuis Oosterhof. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF GAS, WATER, SANITAIR, VERWARMINGS- EN ELEKTRICITEITSTECHNIEK SCHARENDIJKE TELEFOON 01117-1760 MIDDELBURG - De kunstenaar Diet Wiegman exposeert van 22 augustus tot en met 3 oktober in de Kunstuitleen te Middelburg. Diet Wiegman heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een kunste naar die eerst met klei en later met andere materialen een „beeld" schept, door middel van een ander „beeld", wat ontstaat uit een combi natie van materiaal, licht en scha duw. Wiegman stelt daarbij ter discus sie: wat is werkelijk en waar bestaat die werkelijkheid uit? Het benoemen van dingen in onze omgeving ont staat vanuit een behoefte om alles te ordenen. Hij zet een vraagteken bij deze ordening, daar deze ordening willekeurig tot stand is gekomen. Bij het kijken naar installaties van Diet Wiegman voel je je in eerste in stanties beetgenomen. Je ziet een ob ject samengesteld uit afvalmateriaal met een onduidelijke vorm. Door pro jectie van het object op de muur, ont staat er wel een duidelijke vorm. Twee werelden, abstract, en concreet, eikaars tegenpolen, allebei waar heid? We leven in een wegwerpmaat schappij, nutteloos afval ontstaat, stapelt zich op. Wiegman stelt zich ook maatschappij-kritisch op, en ver zet zich tegen de wegwerpmaatschap pij, gebruikt bewust afval, om zijn gedachten vorm te geven. Materie De installaties bestaande uit: de materie (klei, glas, hout e.d), het licht en de schaduw, de vorm en de tegen- vorm tussen de verschillende onder delen, hebben o.a. als uitgangspunt de David" van Michelangelo. En plastiek die als een van de hardnek kige clichés in de beeldende kunst kan worden gezien. Een plastiek die gebruikt en misbruikt, een grote cul turele geladenheid paart aan het ont breken van enige culturele affiniteit van de massamens. Dit beeld te doorbreken, deze „ge ladenheid" te relativeren, het „beeld" te herscheppen en te her waarderen dat was voor Diet Wieg man een uitdaging en een zelf verko zen weg over het slappe koord gespannen tussen de uitersten: kunst en kitsch. Wiegman laat beseffen, niet ver standelijk maar als een belevenis, hoe betrekkelijk onze waarnemingen en zingevingen zijn: een creatief „spel" van de mens met de buitenwe reld. Het gaat er Wiegman om, dat we zijn spel doorzien en dan beseffen, hoe geconditioneerd onze waarne mingen en onze reacties zijn. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging: 01113-1766 (na 18.30 uur). Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1431 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (tJm 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3