De miljardendans agenda WATERSTANDEN installatiebedrijf Deel twee over de enquête -A"*" -V Kleine serie enquête Vlissingse werf mist Pakistaanse order Benzine zaterdag goedkoper DEURLOO B.V. 2 ZIERIKZEE - Op maandag' 31 augustus 1987 begint de derde na-oorlogse parlemen taire enquêtecommissie met de eerste openbare verhoren in een zaak die in de bevol- kingsmond een eigen leven is gaan leiden onder de noemer „bouwfraude". Het is dan een jaar geleden dat de rijksrecherche opdracht kreeg eens precies te onderzoeken wat er aan de hand was met de subsidiestroom van het ministerie van volkshuisvesting richting Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Een tweede ABP-affaire was geboren. Immers, het was justitie in Maastricht die in de loop van haar onderzoek naar moge lijk strafbare feiten in het ABP-schandaal, ontdekte, dat er iets niet in de haak was met die subsidies. Het ministerie verstrekte die al bijna twintig jaar aan het ambtena- renpensioenfonds voor de vele duizenden huurwoningen die het in die tijd had laten bouwen. Vandaag, vrijdag, het tweede en laatste artikel. Er is behoorlijk gefraudeerd in de subsidiestroom naar de woningbouw. De tweede ABP-affaire raakte al gauw in een stroomversnelling, en duidelijk werd dat niet alleen het ABP, maar ook andere pensioenfond sen en instellingen die zich met wo ningbouw bezighouden, volop moge lijkheden hadden te manipuleren, met hun subsidie-aanvragen. Of die mogelijkheden ook daadwerkelijk op grote schaal zijn uitgebuit, is een vraag waarop de enquêtecommissie, in de komende maanden het ant woord zal moeten vinden. In nationaal belang overtreft deze parlementaire enquête die over de RSV-scheepswerven uit 1983/1984 ve le malen. Elk jaar gaat er bij volks huisvesting voor miljarden guldens aan bouwsubsidies de deur uit. Staatssecretaris Brokx, wiens poli tieke hoofd spoedig over het tapijt van de Ridderzaal zou rollen, moest de volksvertegenwoordiging beken nen dat zijn ministerie nooit enige controle had uitgeoefend op de juist heid van de ingevulde gegevens op de subsidieformulieren. Althans niet bij de grote institutionele belegging sinstellingen. De Tweede Kamer stortte zich met wellust op de zaak en op de bewindsman. Het subsidieschandaal groeide met de dag. en werd steeds intrigerender omdat allerlei signalen erop wezen dat hoge ambtenaren van het minis terie - en mogelijk ook Brokx en zijn voorgangers - wel eens van de hoed en de rand zouden kunnen weten. De hoogste vertegenwoordiger van de staatssecretaris in Zuid-Holland, hoofdingenieur-directeur Post, had immers al in 1982 zijn superieuren ge wezen op een subsidie-aanvraag van het ABP voor 235 huurwoningen in de Rotterdamse wijk Heydnahof. Die aanvraag klopte volgens Post voor geen cent. Of om precies te zijn: voor geen 4,7 miljoen gulden. Het pensioenfonds had de bouwkosten van de woningen met dit bedrag op gehoogd". Voor Post aanleiding zijn chefs op het ministerie de vraag voor te leggen of het nu niet eens tijd werd de subsidie-aanvragen te gaan con troleren. Inmenging Die ongewenste inmenging werd beloond met een telefoontje van de toenmalige directeur woningbouw en stadsvernieuwing Van Kesteren, die ZIERIKZEE - Aan het einde van deze maand begint de der de na-oorlogse parlementaire enquête. Evenals de laatste keer over de RSV-perikelen, zal - nu de subsidiestroom voor de bouwwereld aan de orde komt - de Nederlandse bevol king dagelijks geïnformeerd worden over het wel en wee van de betrokkenen. De Zie- rikzeesche Nieuwsbode zal zo als gebruikelijk deze landelij ke berichtgeving slechts in zeer beperkte mate volgen om zo veel mogelijk regionaal nieuws te garanderen. Toch wil de redactie haar lezers twee uitvoerige artikelen over de enquête niet onthouden. Gisteren, donderdag, een stuk geschiedenis en vandaag, vrij dag, meer details over de mil jardendans van bouwend Ne derland. Op deze manier komen ook de Nieuwsbode lezers beslagen ten ijs als het media-feest" op 31 augustus losbarst. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 22 augustus 03.25 143 09.40 -118 15.50 135 22.00 -138 23 augustus 04.15 152 10.20 -116 16.30 143 22.35 -141 24 augustus 04.50 156 10.45 -112 16.55 149 23.05 -144 22 augustus 02.15 136 09.00 -105 14.40 129 20.50 - 126 23 augustus 02.50 148 09.55 -103 15.15 138 21.15 -131 24 augustus 03.25 155 09.20 - 102 15.45 146 21.35 -136 22 augustus 03.35 154 09.45 -126 15.55 146 22.05 -146 23 augustus 04.30 164 10.30 -123 16.35 155 22.35 -150 24 augustus 05.00 170 10.50 - 120 17.10 162 23.05 -154 22 augustus 03.40 161 09.40 -129 16.00 153 22.00 - 150 23 augustus 04.25 171 10.20 - 127 16.40 162 22.40 -155 24 augustus 05.00 177 10.45 - 126 17.05 169 23.05 -158 Springtij: 26 augustus Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Post voorhield dat er helemaal niets gecontroleerd diende te worden. Van Kesteren op zijn beurt, was weer op gebeld door het ABP dat had ge klaagd over bemoeizucht van het mi nisterie. De enquêtecommissiekan Van Kesteren niet meer voor verhoorr oproepen. De voormalige ambtenaar is onlangs overleden. Intussen haastte Brokx zich zijn ambtenaren alsnog enkele woning complexen yan grote beleggers bij wijze van steekproef te laten contro leren. Maar de Kamer vond dat niet voldoende en was bovendien ontevre den over de antwoorden die de CDA- politicus in eerste instantie had gege ven op de vragen uit de fracties. Al binnen twee weken na de eerste pu- blikaties over de nieuwe vermeende ABP-zwendel riepen CDA en PvdA in koor dat er misschien maar weer eens een parlementaire enquête moest ko men. Brokx heeft van meet af aan ont kend dat zijn ambtenaren ergens van af zouden hadden geweten. Ook zelf wist hij nergens van, zijn ambtena ren konden hem immers niets heb ben verteld. Uit de gigantische hoe veelheid dossiers die de bewindsman in de nazomer en de vroege herfst van 1986 naar de Kamer stuurde, kwamen echter zaken naar voren die op hun minst twijfels deden rijzen over Brokx' uitspraken. Zo bleek eruit dat de ambtelijke top er wel degelijk van op de hoogte was geweest dat het ABP voor haar woningen in de Rotterdamse nieuw bouwwijk hogere kosten had opgege ven dan de realiteit gebood. Post had de subsidie-aanvraag van het pen sioenfonds om die reden negatief be oordeeld. Een herziene subsidie aanvraag van het ABP vermeldde enige tijd later nota bene een nog ho ger bedrag aan stichtingskosten (to tale kosten voor de bouw van een complex). Met die aanvraag ging Post wel ak koord. Documentatie die deze omme zwaai verklaart, ontbrak in de stuk ken die de Kamer van de staatssecre taris had ontvangen. Post schreef en kele dagen later wel een briefje aan zijn superieuren waarin hij het geval nog eens aankaartte en erbij ver meldde dat de belegger - het ABP dus - duizend gulden per woning per jaar te veel subsidie zou ontvangen. Uitgerekend op de dag van zijn af treden, 22 oktober, ging er een door Brokx getekende brief naar justitie in Maastricht met het verzoek een strafrechtelijk onderzoek in te stel len naar de gang van zaken in Rotter dam. Het ministerie had nu ineens wel ontdekt dat het ABP de boel voor miljoenen had getild. Overigens heeft het ABP toegege ven dat het in het Haagse Houtwijk dezelfde ..gedragslijn" had gevolgd als bij Heydnahof. Dat leidde onder druk van het Nederlands Verbond van Huurders medio augustus tot de toezegging van het ABP om de huur prijzen in beide wijken per 1 oktober alvast te verlagen in afwachting van de definitieve vaststelling van de juiste huren. Het ministerie van volkshuis vesting heeft door de decennia heen twee subsidieregelingen gekend voor huurwoningen van grote beleggers en stichtingen die „zonder winstoog merk" woningen bouwen. Voor wo ningbouwverenigingen gelden weer andere regelingen. In beide „beschik kingen" had - en dat geldt nog steeds - de eigenaar recht op subsidie omdat hij met de huuropbrengst alleen geen acceptabel rendement kan behalen. De eerste subsidieregeling gold van 1968 tot 1975. Bij een bepaald bedrag aan stichtingskosten hoorde een be paalde subsidie. Naarmate de stich tingskosten hoger waren, werd de subsidie lager. De gedachte was dat bij hoge stichtingskosten de huurop brengst ook hoog was, zodat met min der subsidie kon worden volstaan. Trucs In de afgelopen maanden is duide lijk geworden dat het met behulp van ingewikkelde trucs mogelijk is de stichtingskosten kunstmatig te verla gen, waardoor een hogère subsidie in de wacht kon worden gesleept. De tweede regeling uit 1975, die an no 1987 in gewijzigde vorm nog geldt, werkt geheel anders. Daar stijgt het subsidiebedrag met de aan het minis terie opgegeven stichtingskosten. Ook met deze regeling kan naar har telust worden geknoeid. In 1982 ont dekten recherche-ambtenaren van het ministerie van volkshuisvesting hoe dat in zijn werk gegaan was bij de Nederlandse Stichting voor ande re woonvormen in Den Bosch. De voorzitter daarvan verklaarde toen lakoniek dat hij de truc had af gekeken van het Bouwfonds Neder lands Gemeenten, waar justitie in middels ook al geruime tijd aan het graven is. Een collega-bestuurslid vond trouwens dat het allemaal de schuld was van het ministerie, omdat dat nooit wat controleerde en dus een en ander zelf in de hand had gewerkt. Wat de ministers en de staatssecre tarissen die sinds 1968 op volkshuis vesting de scepter hebben gezwaaid, precies wisten van hun fraude gevoelige subsidieregelingen, mogen zij straks aan de parlementaire en quêtecommissie vertellen. Zij hebben allen een verschijningsplicht. Als de' commissie onwaarheden signaleert, wordt de officier van justitie inge schakeld. Uit de omvangrijke documentatie van het ministerie is duidelijk gewor den dat in elk geval een van die be windslieden, de huidige burgemees ter van Lelystad Gruyters, als minister soms meer oog had voor de belangen van de belegger dan voor zijn eigen beleid. In 1976 stond hij het ABP persoonlijk toe om voor een 1.500 premiehuurwoningen in Am sterdam nog even gebruik te maken van de toen al vijf maanden vervallen subsidieregeling uit 1968. De beleg gers vonden die regeling namelijk gunstiger dan de nieuwe van 1975. Zijn eigen directeur-generaal Floor wist nergens van. Die hoorde het toe vallig van een gedeputeerde van Noord-Holland. Later zou Gruyters lid worden van de centrale beleg- gingsraad van het ABP, die als controle-orgaan van de ABP-directie heeft gefaald. Op het ogenblik heeft hij nog een zetel in de raad van com missarissen van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. De eerste echt grote klapper in het subsidieschandaal kwam op 26 sep tember 1986. De nieuwe ABP- hoofddirecteur Snijders onthulde dat het pensioenfonds in de eerste helft van de jaren zeventig een herenak koord had gesloten met het ministe rie dat erop neerkwam dat het ABP de subsidieregeling uit 1968 „een ze kere interpretatie" mocht geven. Hierop greep premier Lubbers per soonlijk in. De gehele ABP-top kreeg een slot pp de mond. In de Tweede Kamer werd de roep om een parle mentaire enquête sterker. Lubbers wilde geen herhaling van het RSV- spektakel en stelde voor een commis sie van drie „wijze mannen" de zaak te laten onderzoeken. Dat leverde hem een schrobbering op van het VVD-Kamerlid Joekes. Hij vond dat de minister-president buiten zijn boekje was gegaan door te proberen de Kamer af te houden van een parle mentaire enquête. Enkele weken later werd het minis terie in Den Haag nog heviger in ver legenheid gebracht. Op een perscon ferentie van het ABP in Heerlen over de verschijning van het jaarverslag ging Snijders een stapje verder. Het ABP had in 1973 niet alleen toestem ming van het ministerie gekregen om te rommelen met de bouwsubsidies, het pensioenfonds kon dat nog bewij zen ook. In de archieven in de Lim burgse stad waren brieven gevonden van het departement, notulen van di rectievergaderingen bij het ABP en uitgetikte telefoongesprekken tussen Den Haag en Heerlen, die alle het herenakkoord als onderwerp hadden. De voormalige directeur beleggingen Masson (inmiddels veroordeeld) en „verscheidene ambtenaren" van volkshuisvesting hadden destijds de zaak beklonken. Wie die ambtenaren waren wilde Snijders niet zeggen, maar Masson noemde ir. A. Peters als de belangrijkste figuur. Onthullingen Die was in 1973 directeur Bouwnij verheid onder directeur-generaal Floor. Sinds 1977 is hij directeur ruimtelijke ordening en volkshuis vesting op het provinciehuis in Maas tricht. In november wordt hij voorge dragen als voorzitter van het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting NCIV, een centrale van driehonderd woning bouwverenigingen Daags na Snijders' nieuwe onthul ling luchtte CDA-fractieleider De Vries zijn hart in persoonlijke brie ven aan Lubbers en Brokx. De staats secretaris kan maar beter opstappen, vond hij. Dat deed Brokx dan ook, zij het met veel gesputter. Op woensdag 26 november besloot de Tweede Ka- mert tot instelling van de parlemen taire enquêtecommissie premiehuur woningen. Nederland had een 'hous- inggate'. VLISSINGEN - De Pakistaanse marine heeft de scheepswerf De Schelde in Vlissingen gepasseerd voor de levering van twee fregatten. Ze zijn nu bij een Britse werf besteld. Met de order is een bedrag gemoeid van ruim twee miljard gulden. De Scheldewerf in Vlissingen heeft dat bevestigd. Pakistan zou voor Groot-Brittan- nië hebben gekozen omdat de Britse regering een voordelige financiële re geling heeft getroffen. Al bij de presentatie van het jaar verslag eind mei van dit jaar liet de voorzitter van de raad van bestuur van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, drs. A. de Smit, doorscheme ren dat de kansen voor de Vlissingse werf op de miljardenorder waren ge daald. Niet omdat de Pakistaanse marine geen trek meer zou hebben in de fregatten uit de M-klasse, want dat hadden ze juist wel, maar omdat de Nederlandse regering een exportkre diet van slechts 20 miljoen gulden be schikbaar wilde stellen. Vergeleken met de steun die de Britse regering in het vooruitzicht stelde was dat een schijntje. Drs. De Smit omschreef eind vorig jaar de besprekingen met de Neder landse overheid over de kredietverze kering als „zeer moeizaam en langdu rig. Hoewel we het beste schip hebben en de Pakistaanse marine zeer is geïnteresseerd in deze fregat ten, kampen we met gebrek aan steun van de overheid om het project te fi nancieren". De Schelde was aL heel ver met het Pakistaanse contract. Nu dat kenne lijk niet doorgaat blijft de Vlissingse werf niettemin actief op de markt in het Verre Oosten. Het bedrijf ligt goed in de race om een ontwerpcon- tract met Indonesië af te sluiten. Drs. De Smit van de KMS zei donderdag middag toch nog de hoop te koesteren dat de beide fregatten in Vlissingen gebouwd zullen kunnen worden. Wel gaf hij toe dat de kans erg klein was. De Britse regering stelt Pakistan een exportkrediet van 360 miljoen pond (1,2 miljard gulden) en daar kunnen we in feite niets tegenover stellen. ZIERIKZEE - Na een kleine verlaging aan het begin van deze week wordt benzine op nieuw goedkoper. Zaterdag gaat de prijs van superbenzine aan de zelftankpomp met twee cent omlaag naar 161 cent per liter. Normale benzine wordt een cent per liter goedkoper en gaat 157 cent kosten. De prijs van een liter diesel gaat even eens met een cent omlaag tot 89,4 cent per liter. Dat hebben de benzinehandelaren in Rot terdam bekend gemaakt. De prijsverlaging is het ge volg van het enigszins inzak ken van de olieprijs en de waardevermindering van de dollar. Mede onder invloed van de problemen in de Perzische Golf trokken de olieprijzen een aantal weken geleden aan tot iets boven de 20 dollar. Een maand geleden werd zelfs nog een verdere stijging tot rond 22 dollar verwacht. De afgelopen tijd zijn de olieprijzen echter weer gaan zakken. Zo werd voor de Brent-olie uit de Noordzee donderdag 18,45 dol lar betaald. Het feit dat de prijs van de olie weer is ingezakt, wordt in kringen van oliehandelaren ge zien als een teken dat men zich niet al te zenuwachtig maakt over de dagelijkse berichtge ving uit de Perzische Golf. Bo vendien komt weliswaar zes tot zeven procent van 'de olie die bestemd is voor de Neder landse markt uit de Golf, maar in de oliehandel bestaat de vas te overtuiging dat bij een even tuele afname van de aanvoer uit de Golf andere olieproduce rende landen maar al te bereid zullen zijn in het ontstane gat te springen. Olie Naast de olie die bestemd is voor de Nederlandse markt verwerken de raffinaderijen in het Rijnmond-gebied echter ook olie waarvan de produkten bestemd zijn voor andere Euro pese landen. Volgens het minis terie van economische zaken kwam in de eerste helft van 1986 ongeveer 30 procent van de olie die in Nederland geraffi neerd wordt uit de landen rond de Perzische Golf. Bij de orga nisatie van oliehandelaren No- vok wordt er echter op gewezen dat slechts de helft daarvan moet worden aangevoerd via de Straat van Hormoez, de toe gang tot de Perzische Golf. De rest wordt eerst via pijpleidin gen vervoerd naar de Middel landse Zee en de Rode Zee. Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 16255 Tot eind augustus Zierikzee Huis van Nassau. Expositie kunst- en gebruiksvoorwerpen Afrika Indone sië, India en China. Van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur. Augustus Burgh-Haamstede De Burght. Expositie schilderijen en aquarellen van Addy van de Vlugt. Brouwershaven De Vergulde Garnaal. Expositie aquarellen mevrouw T. de Visser- Tramper. Van 18 tot en met 29 augustus Zierikzee Expositie werken Tie Hof in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark. Da gelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Iedere dinsdagmiddag, woensdagmiddag en woensdagavond tot en met 2 september Renesse Vanaf VW-kantoor. Fiets- en wandel- puzzeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Vrijdag 21 augustus Renesse Bij de kerk. Concert Luctor et Emer- go. 20.00 uur. Zaterdag 22 augustus Zierikzee Kabbelaarsbank 9 en Zijpestraat 44. Open dag fuchsiatuin. Van 9.00 tot 17.00 uur. Renesse Ophalen oud papier door Luctor et Emergo; vanaf 8.30 uur. Brouwershaven Jaarmarkt 10.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Hogeweg 24. Open dag fuchsiatuin. Van 9.00 tot 17.00 uur. Dreischor Concert door muziekvereniging Apollo uit Domburg. Aanvang 19.30 uur. Zondag 23 augustus Renesse Vertrek bij restaurant De Wig aan de Hogezoom. Grevelingen Tourtocht. Afstand 110 km. Start 9.00 uur. Maandag 24 augustus Schouwen-Duiveland Schrijfavonden Amnesty Internatio nal in: Recreatiezaal Gereformeerde Kerk, Haamstde, Prinses Juliana- school in Zierikzee, Gereformeerde kerk, Brouwershaven, familie van Damme, Zwanenburgseweg 12, Ouwerkerk. Aanvang 19.00 uur. Dinsdag 25 augustus Schouwen-Duiveland Schrijfavond Amnesty International in: Gereformeerde Kerk in Scharen- dijke, Gereformeerde Kerk in Nieu- werkerk. Aanvang 19.00 uur. Woensdag 26 augustus Scharendijke Raad Middenschouwen in gemeente huis (openbaar). 19.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty Interntional in leeszaal bibliotheek. Aanvang 19.00 uur. Donderdag 27 augustus Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgel- en fluitconcert door Yvonne Kerpel en Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in ge meentehuis, 20.00 uur. Vrijdag 28 augustus Brou wersh aven Feestmarkt. Van 14.00 tot 20.00 uur. Gezellige markt met o.a. oude am bachten. Zaterdag 29 augustus Zierikzee Rommelmarkt ten bate Vereniging tot bescherming van dieren. Onder de Beuze. Brouwershaven Gondelvaart vanuit de jachthaven. Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Selectie evenement Europe klasse. Grote- of Sint Nicolaaskerk. Herden kingsdienst Jan Zwart. M.m.v. Jaap Zwart (orgel), een vocaal ensemble, kinderkoor en groot koor. Aanvang 20.00 uur. Dreischor Bij Van de Velde, Zuiddijk 4. Barbe cue plattelandsjongeren. 19.30 uur. Zondag 30 augustus Brouwershaven Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Selectie evenement Europe klasse. Zaterdag 5 september Zierikzee De Lichtboei. Open cursusdag werk groep Vrouw en geloof. Lezing door Irmgard Busch. Renesse Door het dorp en op Dorpsplein. Mors en show door CJV Drumband Rijswijk met majoretten uit Rijs wijk. Aanvang 14.00 uur. Brouwershaven Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden, 2e NKK Grevelingenweekend. Tbnnenmagazijn. Volksdansavond. 19.30 uur. Zondag 6 september Brouwershaven Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. 2e NKK Grevelingenweekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2