De wielerronde Commissie positief over overeenkomst atletiekbaan Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Vernielingen aan gemeentelijk eigendom Westhoek toegenomen L\Sv-i C. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geld gestolen Inbraak in auto fwm flakkee expresse bv P &u.r Criminoloog: preventie fraude beter dan repressie BCA Adviseurs computers software advisering Zierikzee, tel. 01110-17169 RIKZEESCH E NIEUWSBODE Miljardendans Zomeravondconcerten Op 31 augustus start de parlementaire enquête Deze week werd de reeks zomeravondconcer- Computers Het computertijdperk is aangebroken. Een Kampioenschap atletiek Zaterdag en zondag worden op sportpark Ban- inzake ongecontroleerde subsidies richting ten in Renesse afgesloten met een programma achtergrondartikel over hoe de ondernemers nink in Zierikzee de open Zeeuwse kampioen bouwwereld. Het tweede en laatste deel van de onder de titel Koorklanken. (Pag. 3). serie over deze enquête. (Pag. 2). er tegenaan kijken. (Pag. 4). schappen atletiek gehouden. Gastvrouw is Delta Sport. (Pag. 9). VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 144ste jaargang Nr. 24187 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hij reist het best, die weet wanneer terug te komen. Middleton ZIERIKZEE - Morgen, zaterdag 22 augustus, is het,zover. Dan wordt in de straten van het Zierikzeese centrum. de Grote prijs Zierikzeesche Nieuwsbode verreden door zo'n tachtig renners van niveau. Om 17.30 uur start de tijdrit, waarbij het publiek nader kennis kan maken met de renners. Een uur later gaat het criterium van start. Een fikse beker voor de winnaar en tevens de uitkomst van het Schouwen-Duiveland- klassement. Wielrenlievend Schouwen-Duiveland veel sportplezier toegewenst. Directeur gemeentewerken Van Meerten: Teveel om op Dit nummer bestaat uit 10 pagina's te noemen BURGH-HAAMSTEDE - Dat het toeristisch publiek, dat jaarlijks naar de Westhoek trekt meer dan alleen va kantie viert weet de gemeente Westerschouwen (en enke le andere openbare lichamen) als geen ander. Dit jaar is er opvallend meer gemeentelijk eigendom vernield dan voorgaande jaren. Niet alleen moest een groot aantal bo men het dit seizoen ontgelden, ook zijn er verkeersbor den vernield, wc-deuren ingetrapt en een schaftwagen vernield. „Teveel om op te noemen", aldus de directeur gemeentewerken, W. van Meerten, tijdens de commissie vergadering openbare werken in Burgh-Haamstede. op het feit, dat er geen schoonmaak ploeg in Burgh-Haamstede actief is op zondagmorgen. ,,Ik vind het milieu-ontsierend en beschamend om te zien, dat er zondag's langs de kerk overal frietbakjes liggen. Is daar niets aan te doen?", aldus het com missielid. Padmos hield hem voor, dat het al een hele toer is om mensen te vinden voor het schoonhouden van Renesse, dat het ergste te leiden heeft onder de rommel. Aan het Noordstrand moest een 100 meter lange afrastering het binnen een termijn van enkele dagen drie keer ontgelden. Van Meerten bestem pelt de vernielzucht als 'treurig'. De aanwezige commissieleden konden niet meer dan het aanhoren van het verslag van de directeur. Voorzitter A. J. Padmos (CDA) illustreerde een en ander aan de hand van een aantal door de dienst gemaakte foto's, waar op het resultaat van een 'weekendje recreanten' was vastgelegd. Hoewel het een ondoenlijke zaak lijkt om de vernielingen tegen te gaan, doet het college wel alles in haar macht om te zorgen, dat de plaatselijke bevolking van Renesse zondagmorgen geen getuige hoeft te zijn van vernielingen en straat vuil. In de vroege ochtenduren gaan leden van de dienst gemeentewerken zon dagmorgen op pad om het straatvuil op te ruimen en de vernielingen aan het oog te onttrekken. De commissie:, leden zeiden dit bijzonder te waarde- ren omdat er zondag juist veel men sen naar de kerk gaan. Actief Commissielid P. Scheer (RU) wees ,,Als je ook in Burgh-Haamstede aan de slag wilt op zondagmorgen, UTRECHT - Anders dan algemeen wordt aangenomen heeft de etnische samenstelling van scholen geen direc te invloed op de onderwijsprestaties van zowel Nederlandse leerlingen als leerlingen van buitenlandse her komst. Wel blijkt dat laatstgenoem den het slechts presteren op scholen waar zij gering in aantal zijn. Het heeft daarom geen zin etnische groe pen over scholen te spreiden. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit een onderzoek op basisscholen die onder het onderwijsvoorrangsbeleid val len. RENESSE - G. L. uit Den Helder deed aangifte van diefstal van 130 gulden. De zoekgeraakte portemon nee, die oorspronkelijk 135 gulden be vatte, werd teruggebracht bij de poli tie. Alleen was de inhoud toen met 130 gulden gereduceerd. N. S. uit Gussen (Did) raakte op de Hogezoom bij Renesse zijn portemonnee met 130 gulden daarin kwijt. Hij zou vol gens de Duitser zijn gerold. Ook fiet sen blijken nog steeds in trek bij het dievengilde. In Renesse werden vier damesfietsen gestolen. SEROOSKERKE - G. U. uit München-Gladbach (Did) deed aan gifte van diefstal uit zijn auto. Uit zijn auto, die geparkeerd stond bij de Hoosjesweg, werd een fotocamera met flitser en koffer gestolen. Ook werd een portierraam beschadigd. Een en ander moet tussen 12.00 en 13.00 uur donderdagmiddag hebben plaatsgevonden. De totale schade be draagt 2300 gulden. Overeenkomst voorwaarde voor rijkssubsidie ZIERIKZEE - „Om voor een subsidie van het ministe rie van volksgezondheid, welzijn en cultuur in aanmer king te kunnen komen moet de gemeente eerst een ge bruikersovereenkomst met het bestuur van district west II van de KNAU aangaan. Dit is echter alleen mogelijk voor een atletiekaccommodatie die de B-status heeft. Enige aanpassing van de Zierikzeese atletiekbaan is dan ook vereist". Deze toelichting gaf wethouder L. J. van Gastel van de gemeente Zierik zee bij het voorstel tot het aangaan van een gebruiksovereenkomst dat ter sprake kwam in een namiddagse bijeenkomst van de commissie sport in het stadhuis. Aanleiding tot het be leggen van een aparte bijeenkomst voor dit ene agendapunt was het be- Advertentie Lorenlz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Kreeflslraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 kend worden van de mogelijkheid om via het ministerie van wvc een subsi die van een kleine ton in de wacht te slepen. Dat is alleen mogelijk indien de gemeente Zierikzee een gebruiks overeenkomst met het bestuuur van het KNAU-district west II aangaat. Een dergelijke overeenkomst kan voor het seizoen '87/'88 een gebruiks- vergoeding van 8094,- opleveren. En juist daar ligt voor Zierikzee de moeilijkheid. Die overeenkomst is echter alleen af te sluiten voor een baan die de B-status heeft en daar voor ontbreekt aan de Zierikzeese kunststofbaan een tweede kunststof hoogspringsegment. Indertijd is door de PvdA- en CDA-fractie in de raad vanuit het oogpunt van kostenbespa ringen ervoor gepleit om de accom modatie voor de technische nummers (hoog en verspringen en speerwer pen) niet tweemaal in kunststof uit te voeren. Eerder In feite werd de commissie met een moeilijk te doorbreken cirkel gecon fronteerd. Enerzijds moeten er kos ten worden gemaakt om voor de baan de B status te verkrijgen en om ver volgens in aanmerking te komen voor de rijkssubsidie. Die B-status is nodig om op de baan districtstrainin gen en -kampioenschappen en semi- interlandwedstrijden af te werken. ,,Die subsidie wordt niet voor die aanpassing gegeven maar wordt pas na die aanpassing mogelijk- Dan kunnen we zien in hoeverre die aan- passingskosten binnen het subsidie bedrag van het ministerie past", gaf Van Gastel aan dat het een recht streeks met het andere verband houdt. Voor het liberale commissielid J. J. Geleijnse was een en ander aanlei ding om naar voren te brengen dat die bezuinigingsoverwegingen van PvdA en CDA in feite geld kosten. „Jammer, als we toen de accommoda tie helemaal hadden afgemaakt in duplo hadden we die subsidie zo ge kregen. Nu moeten we in ruime mate extra betalen". Hiermee gaf Geleijnse aan dat goedkoop achteraf weieens duurkoop kan zijn. Zijn christendemocratische colle ga, C. Legemaate, toonde zich wat be zorgd over de garantie dat na de uit gevoerde aanpassingen die subsidie ook inderdaad wordt verstrekt. Uit de woorden van Van Gastel bleek dat het risico dat dit inderdaad zal ge beuren zeer gering moet worden ge acht. „Op grond van een uitspraak dat we die aanpassingen zullen uit voeren kunnen we de overeenkomst met het districtsbestuur sluiten", al dus de commissievoorzitter, die te vens naar voren bracht dat het subsi diebedrag van 80.000,- tot 100.000,- weleens nodig zou kunnen zijn voor die aanpassingen. Hoewel Pvd A-commissielid H. Asma zich wel kon scharen achter het Commissievoorzitter L. J. van Gas tel: Eerst een uitspraak dat aanpas singen er komen dan pas de subsi die Commissielid J. J. Gelijnse: ,,Als we het eerder hadden gedaan waren we voordeliger uit geweest". voorstel was hij.er niet echt enthou siast over. ,,'t 'Is een leuk verhaal en in uw plaats zou ik hetzelfde voor stellen", sprak de PvdA-man richting Van Gastel. „Maar", zo vervolgde hij, „in hoeverre bestaat de kans dat de kosten hoger liggen dan het uiteinde lijke subsidiebedrag? Daarover be staan er bij mij nog wat onduidelijk heden. Bovendien heeft zierikzee mijns inziens genoeg geld in de sport gestoken". De zinsnede dat de kosten niet hoger dan de rijksbijdrage mo gen zijn bood voor Asma voldoende garantie om evenals Legemaate en Geleijnse een positief advies uit te brengen inzake het voorstel voor het aangaan van de gebruiksovereen komst. Daarbij deed Wim Schot van Delta Sport de toezegging dat de le den van deze atletiekvereniging hun steentje bij zullen dragen aan de aan vullende werkzaamheden. Een ander punt dat aan de orde kwam waren de Jcugdolympischc Dagen. Zierikzee is aangewezen als de gemeente waar de jeugd zich een dag lang in de sporen van de olympi sche helden wagen. Dat deze sport manifestatie in mei zich in Zierikzee afspeelt is inmiddels bekend, alleen over de exacte datum tast het ge meentebestuur nog in het duister. Deze datum wordt landelijk be paald. „Een lastige zaak", volgens de commissie, daar verenigingen bij het plannen van activiteiten in de knoei kunnen raken" Reden voor Asma om in geval van problemen met reeds eerder gemaakte afspraken de boot af te houden. „De provincie moet meer rekening houden met reeds lo pende afspraken", aldus de sociaal democraat. WA> mr dan heeft dat consequenties voor de personele bezetting. Of dat nu direct de bedoeling is weet ik niet. Wel wil ik zeggen, dat ik erg blij ben met de medewerking van onze mensen en de reinigingsdienst". PvdA-lid G. J. W. van der Salm vroeg zich hardop af of Scheer het voor wat Burgh-Haam stede betrof niet al te somber inzag. „Ik heb niet de indruk, dat het een vergelijkbare situatie is". Niet als rommel, maar wel als bij zonder hinderlijk en slordig om schreef commissielid C. van der Haven-Eikelenboom het kris-kras stallen van fietsen aan de Jan van Re- nesseweg te Renesse en de grote duin overgangen. Ondanks het feit, dat er voldoende fietsenstallingen zijn 'plant' een groot aantal fietsers de fiets op verkeerde plaatsen. 'Hoogwaterlijn' Op haar verzoek om borden te plaatsen met. de tekst 'fietsenstal ling' reageerde Padmos met de op merking, dat die betreffende fietsers in eerste instantie gemakzucht moet worden toegeschreven. „Sommigen zien de fietsenstalling liever ter hoog te van de hoogwaterlijn staan". Hij zei haar verzoek in ieder geval te wil len bezien voor de Jan van Renesse- weg. Een agendapunt van geheel andere orde was het verzoek om advies met betrekking tot het bouwrijp maken van het westelijk deel van hoefijzer 2 te Noordwelle. Alle leden zeiden te vreden te zijn met de voorstelling van zaken, waarbij een evenwichtige ver deling is gemaakt tussen én wonin gen in de particuliere sector én de so ciale woningbouw. J. W. Geleijnse (CDA) liet zich met name hier erg po sitief over uit. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Veel bewolking Een wolkenzone en storing stagne ren boven Nederland en zorgen voor veel bewolking en buien met onweer en windstoten. Een zwakke tot mati ge wind, aanvankelijk uit oostelijke richting, in de loop van de middag uit west. Middagtemperatuur omstreeks 22 graden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 16 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 25 aug.: Zondag: Af en toe met zon Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Wihdkracht: west 4 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 aug. Zon op 06.29, onder 20.49 Maan op 03.39, onder 20.34 É3 aug. Zon op 06.27, onder 20.46 Maan op 04.54, onder 20.49 24 aug. Zon op 06.26, onder 20.45 Maan op 06.09, onder 21.01 Nieuwe Maan: 24 augustus (13.58) Temperatuur kustwater: 18 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dit weekeinde vindt de overgang plaats naar aanmerkelijk koeler weer. Zaterdag kan het in het oosten van het land nog warm wor den, maar daarna liggen-de maxima in het hele land nog slechts rond on geveer 20 graden. De weersomslag gaat gepaard met enkele regen- of on weersbuien. Oorzaak van de weersverandering is het wegtrekken van een hogedruk- gebied naar Rusland. Daardoor kan een depressie boven de Noorse Zee haar invloed tot aan onze omgeving uitbreiden. Voor het koufront in de loop van zaterdag passeert is er al kans op lokaal onweer, samenhan gend met onweersstoringen die van uit Frankrijk onze kant optrekken. AMSTERDAM - Fraude moet pre ventief en niet repressief worden aangepakt. Zowel de institutionele fraudes van banken, bedrijven en overheid als de burgerlijke fraudes. De beste preventie is het scheppen van een sfeer, een structuur en cul tuur, waarin de meeste burgers niet meer toekomen aan de overweging om normen te overtreden. Met dit pleidooi zal prof. dr. G. P. Hoefnagels, hoogleraar criminologie aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam, in Rotterdam het congres „Fraude, preventie en bestrijding" openen. Ruim honderd deelnemers, vooral vertegenwoordigers van overheids- en semi-overheidsinstel- lingen zullen die dag praten over het delict van de jaren tachtig: fraude. Doel van het congres is fraude uit de taboe-sfeer te halen, aldus mr. W. J. Kolpa van het Nederlands Studie Centrum dat het congres organiseer de. Volgens hem heerst het idee „ie dereen die naar een dergelijk congres gaat is een fraudeur" nog veel te veel. „Met dit congres willen we fraude in een breed verband bekijken en laten zien welke soorten fraudes er alle maal zijn", aldus Kolpa. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1