De zingende klokken van de stad Zierikzee Afscheid journalist Scheps berichten Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Afscheid Politie neemt grote kabeljauwvangst in beslag Nationale fietsregistratie Bloembollen Roofmijten Afname melkvee, maar grotere varkensstapel Oudste klokkenspel in Zuidhavenpoort ZIERIKZEE - De samensteller van het kerknieuws in de Zierikzeesche Nieuwsbode, de heer N. Scheps. legt met ingang van 1 januari 1988 zijn functie neer. Deze week was hij in Zierikzee om zijn schoonzoon en opvol ger voor te stellen en die introductie willen wij onze lezers niet onthouden. Zijn schoonzoon, Jacob Gerrit Aleman, is ryomenteel al druk doende om de kneepjes van het vak onder de knie te krijgen. Hij gaat samen met zijn vrouw verder onder de landelijk bekende naams Scheps. Dit persbureau, dat zich in Apeldoorn gaat vestigen, legt zich ondermeer toe op het berichten over benoemingen, beroepen en emeritaten. Niet alleen de kranten komen op deze manier aan hun kerknieuws, ook op teletekst is de informatie van het bureau Scheps te lezen. Het persbureau werd in 1916 opgericht door W. C. F. Scheps, die in 1967 officieel stopte, maar desondanks tot diens overlijden in 1975 een steun bleef voor zijn zoon. Nu dus de derde generatie Scheps, die alle wisselingen binnen de kerk met een scherp oog in de gaten gaat houden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 augustus 1987 Nr. 24185 87/83. Een niet zo oude opname van het Noordhavenpoortcomplex te Zierikzee, compleet met houten ophaal brug. Links op de kaart - met de twee grote deuren - zien we nog het oorspronkelijke koetshuis van de fami lie Van der Lek-de Clercq, die in het latere notarishuis woonde. Na 1915 stalde kruidenier Gaanderse, die naast de beurs zijn kruidenierszaak dreef, er zijn wagen, waarmee hij zijn klanten op Schouwen-Duiveland aan huis bezocht. In latere jaren is het brandweerkazerne geworden, maar het oorspronkelijke koetshuis is al jaren geleden gesloopt. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. ZIERIKZEE - Dr. Ir. P. J. A. L. de Lint, sinds 1965 belast met de leiding van de onderzoeksafdeling fysiologie van het proefstation voor de tuin bouw onder glas, neemt vrijdag 18 september afscheid van die dienst. Dr. Ir. De Lint promoveerde in 1960 na een fysiologische studie en werd do cent aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen. Veemarkt Leiden LEIDEN, 17-8. Slachtrunderen: (per kg geslacht gewicht). f Aanvoer 942, ;waarvan 200 stieren: Dikbillen extra kw. 8,25-ƒ 13,50; stieren le kw. 7,00-f 7,90; 2e kw. 6,25-f 7,00; vaarzen le kw. 7,20- f 8,202e kw. 6,15-/ 7,15; koeien le kw. 6,85-f 8,00, 2e kw. 6,25-/ 6,80, 3e kw. 5,65-f 6,25; worstkoeien 5,30-/ 5,75. Handel: stieren redelijk, prijzen gelijk; koeien: handel redelijk, prij zen gelijk. Slachtschapen- en lammeren (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 172, Schapen f 4,25-f 5,50; lammeren 9,00-j 10,00 en lammeren (ooien) 8,50-j 9,25. Schapen- en lammeren (per stuk). Schapen 125-180; lammeren (rammen) 170-/ 200 en lammeren (ooien) 155,00-j 180,00. Handel: schapen matig, prijzen ge lijk; lammeren: handel matig, prij zen iets lager. Tbtale aanvoer 1114 stuks. TEXEL - De rijkspolitie van Texel heeft het afgelopen weekeinde in sa menwerking met de Algemene In spectiedienst (AID) van het ministe rie van landbouw en visserij circa zeventienduizend kilo illegaal aan gevoerde kabeljauw geveild en de op brengst in beslag genomen. Dat heeft de politie meegedeeld. De vis werd 's naehts op Texel aan gevoerd door een kotter uit Wierin- gen en één uit Den Helder. De vang sten werden in de haven van Oudeschild snel overgeladen in een gereedstaande vrachtauto. Die activi teit werd gadegeslagen vanaf een in de haven afgemeerd douane-vaartuig. De via de douane gewaarschuwde po litie heeft de vrachtwagen aangehou den toen deze vanaf de eerste veer boot naar de visafslag van Den Helder reed. Volgens woordvoerder De Vries mocht elk van de beide kotters drie duizend kilo kabeljauw aanvoeren. Op de ene kotter omvatte de vangst echter twaalfduizend kilo, op de an dere elfduizend. De zeventien ton te veel gevangen kabeljauw bracht op de visafslag bijna vijftigduizend gul den op, die door de AID in beslag werd genomen. Beide vissers kregen een proces-verbaal. WASHINGTON - Het Witte Huis gaat ervan uit dat de begroting in het lopende begrotingsjaar (tot en met september) een tekort zal vertonen van 158,4 miljard dollar, 62 miljard dollar minder dan het tekort in het vorige begrotingsjaar. Het begro tingsbureau van de Amerikaanse re gering liet in zijn halfjaarlijkse her ziening weten dat die vermindering de grootste is in de geschiedenis van de VS. AMSTERDAM - De nationale fiets- registratie blijkt na bijna vier maan den al een succes te zijn. Door zo'n 125 politiekorpsen in het land is 'in die periode met de computer van de fietsregistratie gewerkt aan de opsporing van de eigenaren van te ruggevonden gestolen fietsen. De Stichting Fiets, belangenbehartiger voor ,,,twecwielend" Nederland, heeft dit meegedeeld. Met deze constatering hebben vol gens de stichting de zwartkijkers, die twijfelden aan de medewerking van de politie aan het registratieproject, ongelijk gekregen. ,,De korpsen van de rijks- en van de gemeentepolitie hebben het belang van de fietsre gistratie vrijwel direct onderkend en hun medewerking is optimaal", aldus Fiets. Dankzij de registratie bezorg de de politie vele gestolen fietsen te rug bij de rechtmatige eigenaar. Voor al in de Randstad blijkt de belangstelling de fiets te laten regi streren - raison van een tientje voor vijf jaar - groot. De actie is een initi- taief van de rijwielbranche in samen werking met de overheid om de dief stal van fietsen aan te pakken. Behalve dat het terugbezorgen van gestolen fietsen erdoor vergemakke lijkt wordt, werkt de registratie ook preventief en bemoeilijkt zij heling van gestolen rijwielen. HULL - De Britse politie heeft in de loop van haar onderzoek naar de aanslag op een Palestijnse politie- spotprenttekenaar in Londen, in de havenstad Huil een 28-jarige Arabier aangehouden en wapens en explosie ven buitgemaakt. „Wij denken dat de wapens en explosieven waren op geslagen voor toekomstig gebruik bij terroristische aanslagen in heel Euro pa", verklaarde een woordvoerder van Scotland Yard. NIENBURG - De rechtbank van Nienburg, in de Westduitse deelstaat Nedersaksen, heeft deze week het ontslag bevestigd van een werknemer die het roken tijdens de arbeid niet kon laten. ZIERIKZEE - Het zit de bloembol lenkwekers die momenteel hyacin- tenbollen op de markt brengen niet "mee. Zo ze al worden verkocht, dan halen ze maar net de minimumprijs. En van het aanbod van 2500 curver kratten op de bloembollenveiling Ho- baho in Lisse aangevoerd werd vrij dag een derde doorgedraaid. Deze zullen aangeboden worden aan het bloembollensurplus om te worden vernietigd. ZIERIKZEE - Nu de Californische trips, die elders al veel schade heb ben aangericht, ook beginnen voor te komen in de kassen waarin komkom mers worden gekweekt, wordt het noodzakelijk op veel grotere schaal dan tot dusver roofmijten te gaan kweken. Dit om de schade in de kom kommerteelt in de hand te houden. Er zijn twee soorten roofmijten, die voor bestrijding van de trips in kom kommers in aanmerking komen. De McKenzie is hiervoor favoriet. De vraag naar roofmijten overtreft verre het aanbod. ZIERIKZEE - Philips Tferneuzen neemt per 1 september een nieuw soort lamp in produktie. Naast de energie-zuinige SL-lampen en de starters die daar reeds op zeer grote schaal worden gemaakt. De nieuwe lamp, de Agrolamp is in samenwer king met de Landbouwuniversiteit in Wageningen gemaakt. Het bijzondere van deze lamp is dat planten er snel ler door groeien. DEN HAAG - De melkveestapel is dit jaar evenals in 1986 ingekrompen. Dit jaar was de teruggang met 8,3 procent tot 2,1 miljoen echter aan zienlijk groter dan in 1986. De afna me wordt voor een beperkt deel toe geschreven aan het feit dat 2.300 bedrijven stopten met de melkvee houderij. De varkensstapel daarentegen nam dit jaar toe met 6,4 procent tot 14,3 miljoen stuks. Dat kwam voorname lijk door de groei van de biggenstapel met 407.000 en de mestvarkensstapel met 357.000 stuks. Dat blijkt uit voor lopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Ook de hoeveelheid kippen groeide met 4,9 procent tot 96,8 miljoen. Deze uitbreiding weerspiegelt zowel de toename van het aantal slaehtkui-' kens met 2,7 miljoen. Dit jaar is er een opvallend sterke afname van het aantal slachteenden met 22 procent tot 471.000 stuks, na de groei in de drie voorafgaande jaren. Verder was het aantal geiten op landbouwbedrijven met 34.000 stuks 50 procent hoger dan in 1986. Het aan tal schapen steeg tot 984.000, terwijl het aantal paarden en pony's op land bouwbedrijven nagenoeg gelijk bleef. Vele jaren heeft het op provisori sche wijze in een stalen frame op de stadhuiszolder gehangen waar een soort oudheidkamer was inge richt. Het zou nog tot 1Ö64 duren eer het initiatief kon worden ge nomen tot herplaatsing van dit eeuwenoude klokkenspel. Na res tauratie kreeg het een alleszins verantwoorde plaats in het to rentje van de Zuidhavenpoort. Bij iedere uurslag kan men de prach tige klank van het kleine carillon beluisteren. Er is een tijd geweest dat ook de Sint Lievensmonster- of Dikke Tb- ren een eigen klokhuis bezat van een pagode-achtige gedaante. Op 17de- en 18de eeuwse stadsplatte gronden en stadsgezichten is die allermerkwaardigste maar be paald niet lelijke bekroning dui delijk te zien. Zeer zware klokken (échte luidklokken) hebben eeu wenlang vanaf die hoge plaats over Zierikzee gebeierd. Het moet een indrukwekkend geluid zijn geweest. In de vorige eeuw moesten de bronzen stemmen van de Dikke Tbren blijkbaar tot zwijgen wor den gebracht. De klank was inder daad sterk achteruit gegaan en men was nog niet zover om voor herstel veel geld uit te geven. Ver koop vond men het enige alterna tief. Geschenk Wij behoeven onze Zierikzeese burgers uit de 19de eeuw echter niet al te grote verwijten te maken over hun ondoordachte handelwij ze want ook in onze tijd gebeuren dergelijke dingen nog steeds. Een eeuwenoude klok werd kort na de Watersnood van 1953 als „ge schenk" aangeboden door het stadsbestuur van Zierikzee aan de gemeente Almelo wegens verleen de hulp en bijstand. Deze Zierik zeese klok hing nog niet zo lang geleden in de zgn. Verkeerstoren van de VW-Almelo. Voor altijd is derhalve een onvervangbaar an tiek object van Zierikzee buiten ons gezichtsveld geraakt... Wiebe Keikes In de Zuidhavenpoort hangt het oudste klokkenspel van Nederland. BERN - Zwitserland heeft een Tu- nesisch verzoek om de uitlevering van ex-premier Mohammed Mzali geaccepteerd en de aanhouding van Mzali gelast. Dat heeft een regerings woordvoerder in Bern bevestigd na dat dit bericht in een Tunesische krant was verschenen. Mzali werd vo rig jaar juni ontslagen als premier. Hij ontvluchtte zijn land in vermom ming en werd vervolgens bij verstek tot 15 jaar veroordeeld wegens cor ruptie en wanbestuur. Broere Aquamarine 17-8 325 o van Gi braltar naar Antwerpen Broere Emerald 17-8 van Immingham naar Stade Moordrecht 17-8 240 zw van Quito naar Balbao Nedllè^.;£>§j£ma 19-8 te Singapore verw. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Neede: Chr. Bakker te Burgwerd en Loolem; te Zierikzee: N. de Boo te Uitwijk. Bedankt voor Rouveen (toez.): H. Vermeer te Achterberg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Enkhuizen: A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Tholen: M. Mondria te Waardenburg. ZIERIKZEE - De klokkenrijkdom van Zierikzee is groot. Daarbij denken we niet aan de uurwerken die de tijd aangeven maar aan de gegoten klokken die in de stedelijke torens zijn opgehangen. De charme van een groot aantal oude steden wordt mede be paald door de aanwezigheid van een groter of klei ner carillon of van zware luidklokken, die met hun stemmen zowel feestelijk als droevig kunnen klin ken.... Van heinde en verre komen op toeristendagen en marktdagen de bewoners van Schouwen- Duiveland en talrijke vakantiegangers naar Zierik zee; aan de goede indruk die zij dan mee naar huis nemen wordt zeker ook bijgedragen door de traditi onele carillonbespelingen. Wie zich met het wel en wee van de Zierikzeese klokken bezig houdt zal al spoedig tot ae conclu sie komen dat hun lot in sommige perioden bijzonder wisselvallig is geweest. Het is niet zo dat een klokkenspel wanneer het eenmaal in de toren is opgehangen daar ook tot in lengte van jaren kan blijven. Want klokspijs is kost baar, vooral in oorlogstijd. Toen in de jaren 1550-1554 door nieuwbouw en verbouw het Zie rikzeese raadhuiscomplex een ge heel gewijzigd en verfraaid aan zien kreeg werd in de toren van de vleeshal een klokkenspel ge plaatst. Het bestond uit dertien klokken en was vervaardigd door de gerenommeerde klokkengieter Peter van den Gheyn. Omdat in de loop der tijden zo veel klokkenspelen elders in het land verloren zijn gegaan, hetzij door oorlogsgeweld hetzij door verwaarlozing of verkoop, is het midden-zestiende eeuwse carillon te Zierikzee momenteel het oudste exemplaar van Nederland. Daar bij moet worden aangetekend dat ook het bestaan van dit curieuze klokkenspel aan een zijden draad heeft gehangen terwijl het ook niet op de oorspronkelijke plaats in de stadhuistoren is gebleven. In 1927 werd het betrekkelijk kleine klokkenspel verwijderd met uit zondering van de zgn. „moeder- klok" van 1551. Het speelwerk was niet al te best meer zodat men het als een verantwoorde verbete ring kan beschouwen dat er een nieuw en meer uitgebreid carillon voor in de plaats kwam, dat uit niet minder dan drieëntwintig klokken bestond. Brits geld Dat het in Engeland bij de firma John Thyler Co. te Loughbo rough was gegoten had een bijzon dere reden want de vervaardiging was met Brits geld bekostigd. Dit laatste was bedoeld als compensa tie (althans gedeeltelijk) van de schade die in de nacht van zondag op maandag (29 op 30 april) 1917 was aangericht door „verdwaal de" bommen die door een Engelse piloot waren afgeworpen omdat hij Zierikzee voor Zeebrugge had aangezien! Even heeft het gevaar gedreigd dat het oude uit de stadhuistoren weggehaalde klokkenspel tot schroot zou worden verwerkt. Ge lukkig gingen er stemmen op om dit unieke bezit voor de stad te redden. Dank zij particuliere bij dragen en giften van verenigingen konden de klokken in Zierikzee blijven, ook al had men er niet on middellijk een bestemming voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7