Liefde en boerentrots musicolumn dit biedt de beeldbuis Muziekagenda Staatsloterij Met bier meer Bach Vakantiereizen veel te duur KNOV wil andere besteding belasting meevaller De markt wordt steeds gewilder Dronken „kapper" knipt oor af Record vangst cocaïne bestemd voor Nederland ZIKKIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 augustus 1087 Nr. 24185 5 STAVANGKR De operatie waarbij de vier zuidelijke platformen van het Noorse Ollvela Ekoflsk In de Noord zee tot op een hoogte vun (5,4 meter moesten worden opgekrikt, is om 23.40 uur maandagavond „perfect ge slaagd". Dit heeft Maurice Hoblcy, de Britse directeur die de operatie bin nen het bedrijf Philips Petroleum Norway leidt, bekendgemaakt. Nadat ik met do hand op het hart verklaard had dat we geen wapens of drugs vervoerden en dat we ook niet in het bezit waren van schrifturen die indruisten tegen het belang ener so cialistische staat was de laatste fase van het vierdelig project 'Hoe kom ik over de grens'? voorbij. De vrouwelij ke douane was waarschijnlijk zo on der de indruk van m'n eerlijke ge zicht dat de kofferbak niet eens open hoefde. Met een stevige zwaai schoof ze het ijzeren gordijn open en daar gingen we met de hele familie, hob beldebobbel de DDR in. Wie bij Her- leshausen de grens overgaat komt daarna op een snelweg, nou ja 'snel', in ieder geval een weg die van bijzon dere betekenis is. Als binnenkort Erich Honeckor naar het Westen komt om daar een be zoek te brengen aan de plaats van zijn oorsprong Neuenkirchen (Nieu- wcrkerk) zal ik hem voorstellen om de snelweg die bij Eisenach begint voorstaan 'Bach-weg' te noemen. Wie bijvoorbeeld richting Leipzig rijdt (de plaats waar Bach stierf), ziet van af Eisenach (geboorteplaats van Bach) op allerlei borden namen van plaatsen waar Bach gewoond en ge werkt heeft. De nijvere Nieuwsbode lezer zal zich ongetwijfeld nog herin neren, dat we vorig jaar een bezoek brachten aan het geboortehuis van Bach in Eisenach (column 'Bach was niet thuis'). Wie de snelweg vervolgt ziet o.a. de namen van Arnstadt, Er furt en Weimar, plaatsen waar de wa re Bach-bedevaartgangers van dro men. Ik geef u op een briefje dat Honecker mijn suggestie zal overne men. Ongelovige zielen zullen scham per opmerken dat in een staat waarin de heilige schriften van Marx en Le nin beleden worden er heus geen weg zal worden genoemd naar een kerk musicus. Zij hebben het mis. Ik lees het in een 'leerboek muziek' voor de middelbare school dat ik heb aange schaft in de DDR: 'Werken van Bach en Handel zijn een bron vbor de socia listische cultuurpolitiek omdat in hun werken de verbondenheid met het volk tot uitdrukking komt'. Daar heb je het. Zelf was ik er nooit opge komen en ik snap er eerlijk gezegd ook geen barst van, maar het staat er toch maar...verbondenheid met het volk. Natdat we vorig jaar Eisenach' be zochten neem ik u vandaag mee naar Arnstadt, de plaats waar organist Bach (nog maar een jongen van acht tien jaar) zijn eerste baantje had. Arnstadt blijkt een belangrijke plaats te zijn. Als we de stad binnen rijden zien we veel industrieën en zelfs een heel Russisch dorp waarin soldaten wonen die ongetwijfeld deze belangrijke Bach-stad tegen de agres sors moeten verdedigen. Met I een glimlach vol glasnost knikkeii we naar de groene soldaat die bij dj'e in gang de wacht houdt. Op een par keerplaats plaatsen we onze auto tus sen honderd Trabanten en wanaelen vervolgens naar het Slotmuseum waar u vast heen moet gaan. In talrij ke poppenhuizen zien we hier de groptste verzameling van historische poppen ter wereld. De uitgebeelde vorstenhuizen, kerken en kloosters geven een schitterend beeld van het leven in de tijd van Bach. Wie iets van deze verzameling van vorstin Au- guste Dorothea van Scharzburg wil zien wijs ik graag op het bijzondere 'Muziek en mode' concert dat in sep tember in Brouwershaven gegeven wordt. Vanaf het Slot wandelen we het centrum van de stad in. Het maakt een kleurige indruk. De winkels, eet huisjes en restaurants waarin zelfs westerse popmuziek klinkt maken dat Arnstadt anders is dan de meeste steden in de DDR Bij de kerk zien we de eerste Bach- tekenen. 'In deze kerk werkte Bach van 1703-1707' vermeldt de ge denksteen trots. De Bach-expositie in het huis 'Zur Palmbaum' leert ons an ders. Dc Arnstadters zaten natuurlijk met de handen in het haar. In de tijd van Bach waren ze blij dat hij opge hoepeld was en achteraf blijkt hij één van de allergrootsten allertijden ge weest te zijn. De eerste baan van Bach was geen succes. Ruzie met de kerkeraad over de voorspelen die dan weer te kort en dan weer te lang wa ren, ruzie over de valse en vreemde tonen die in zijn spel voorkwamen, ruzie over de schandelige zaak dat hij met een vreemde Joffer in de kerk ge signaleerd was en dan nog het feit dqt hij de knapen van het koor niet de baas kon. Het was soms een puin hoop cn wat helemaal de deur dicht deed was de streek die hij leverde om in plaats van vier weken studieverlof vier maanden weg te blijven zonder even op te bellen!' Veel van Bach er is in het museum niet te zien. Wie wilde er tóen iets van Bach bewaren? Op de achtergrond klinkt zacht orgelspel, het is de fuga in g klein. Leuk is het om de toetsen van de speeltafel aan te raken waarop Bach eens gespeeld heeft. Al rond neuzend denk ik bescheiden 'Het meeste weet ik al'... tot ik het belang rijkste ontdek wat ik nog niet wist. Wie betaalde Bach eigenlijk? Altijd dacht ik dat de kerk zijn salaris be taalde. Sinds een week weet ik beter. Dc kerk betaalde inderdaad het grootste deel, maar de rest kwam van het ziekenhuis dat blijkbaar toen nog winstgevend was en de rest.... kwam uit dc bierbelasting! Bach dankzij het bier. Vakman schap is meesterschap. Het volk drinkt en Bach speelt en opeens be greep ik iets van socialistische cul tuurpolitiek. Als het volk drinkt en Bach speelt is dót natuurlijk de ver bondenheid met hot volk. Proost! MARZAS Tbnzlj anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 18 augustus: 10 augustus: 20 augustus: 27 augustus: 29 augustus: Grote of St. Nicolaaskork Brouwershaven. Adrle J. Keyzor, orgel. JacobuskorkHenesse. Koorklanken, Mannenkoor Ons Koor (Sommolsdljk). Ned. IJerv. kerk, Drelschor. Dirk Janszn. Zwart, orgel. Ned. Herv. kerk, Drglschor. Dirk Janszn. Zwart, orgel. Grote- of St. Nleolaaskerk, Brouwershaven. JanZwart-herdenklng m.m.v. Jaap Zwart, vocaal ensem ble, gemengd koor en kinderkoor. 5 september: Ncd. Herv. kerk, Drelschor. Een lied van oord tot oord (19.00 uur). 12 september: Grote- of St. Nicolaaskork, Brouwershaven. Programma uit dc Pruikentijd (in woord, klank en beeld). Mar van dor Veer, Willie Bil, Ellengard Jense, Willy Feytel-Bout en een vocaalensemble. 19 septembor: Chr. Gereformeerde kerk, Zicrikzce. Zangavond t.b.v. Woord en Daad m.m.v. Mannenkoor IJs- selmuiden Grafhorst en kinderkoor Melodia, Ooster- land. 26 september: Nod. Hervormde kerk, Drelschor. Muziek en Zangavond. 3 oktober: Ncd. Herv. kerk, Noordwelle, Een lied van oord tot oord (19.00 uur) 7 november: Ncd. Herv. kerk, Noordwelle. Eon lied van oord tot oord (19.00 uur). 14 november: Dorpshuis De Schutse, Haamstede. Musical My fair Lady, Gocscho Operette Vereniging. 28 november: Ned. Herv. kerk, Zicrikzce. Een lied van oord tot oord - slotuvond 19.00 uur. Voor correspondentie over clezc rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. ZIERIKZEE - Veel toeristen uit de noordelijke EG-landcn betalen veel te veel voor een vakantiereis naar het zonnige zuiden. Dat heeft de organisa tie van Europese consumen tenbonden (BEUC) bekendge maakt. Uit recent onderzoek van de BEUC blijkt dat iden tieke reizen in het ene land veel goedkoper worden aange boden dan in het andere. Dc prijsverschillen kunnen oplo pen tot tachtig procent of All-in reizen zijn veruit het goedkoopst in Groot-Brittan- nië en veruit het duurst in de Bondsrepubliek. Maar ook in Nederland en België zijn de prijzen doorgaans aan de hoge kant, aldus de BEUC. Zo kos ten reis en verblijf in hetzelfde hotel op Kreta bijna twee'keer zoveel bij de Belgische organi satie Sunsnacks als bij de Brit se touroperator Thomson. Het Nederlandse Arke vraagt voor een reis naar hotel Las Ocas op Benidorm maar liefst 74 pro cent meer dan Thomson. De BEUC erkent dat de con sumenten in Duitsland, Neder land en België veel beter wor den beschermd dan in het Verenigd Koninkrijk. Zo kan de Nederlandse consument, bij verschil van mening over de ge boden kwaliteit, een deel van zijn reisgeld terugvragen bij de Geschillencommissie Reizen, waarin ook de consumentenor ganisaties zijn vertegenwoor digd. In Groot-Brittannië is dat niet het geval. Maar die be tere bescherming is geen ver klaring voor de enorme prijs verschillen, aldus BEUC-direc- teurTbny Venables maandag in Brussel. „Het wordt hoog tijd dat de consumenten wakker worden en er bijvoorbeeld toe overgaan hun vakantie in een naburig land te boeken, omdat ze dan veel goedkoper uit zijn". Uit het onderzoek van de BEUC blijkt overigens dat ook binnen een bepaald land grote prijsverschillen kunnen optre den. Zo kost de eerder genoem de reis naar Benidorm bij Su- nair 514 gulden minder dan bij Arke, een verschil van 38 pro cent. DEN HAAG - Het Koninklijke Ne derlandse Ondernemers Verbond (werkgevers in het midden- en klein bedrijf) is het op zich eens met de be lastingverlaging die het kabinet voor volgend jaar in het vooruitzicht stelt. Het moet echter niet alleen om een verlaging van dc loon- cn in komstenbelasting gaan. Het midden- en kleinbedrijf is meer gebaat bij la gere BTW-tarievcn cn een verhoging van de kleinschaligheidstoeslag op investeringen via dc WIR. Dat heeft het dagelijks bestuur van het KNOV bekendgemaakt. Het ver bond erkent de stimulans voor de bestedingen die het gevolg is van de aangekondigde belastingverlaging, maar acht een combinatie van lagere BTW, hogere WIR-toeslag en lagere loon- en inkomstenbelasting zinvol ler. Het KNOV pleit voor een beleid dat gericht is op een verlaging van de druk van belasting en premies tot rond dc 40 procent (nu nog boven de 50). Het verbond vraagt zich af of zo'n beleid met succes gevoerd kan wor den via het gebruik van inciditele meevallers als zich nu voordoen. ZIERIKZEE - Het aantal waren markten dat wekelijks in ons land wordt gehouden is dc afgelopen ja ren verder toegenomen. In 65 procent van dc gemeenten is regelmatig een markt. Daarnaast organiseren veel gemeenten nog zo nu en dan jaar markten, toeristische markten cn mini-markten. Er zullen maar wei nig plaatsen in ons land zijn waar niet een of andere vorm van een markt bestaat. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) heeft vorig jaar de markten in ons land ge teld. In vergelijking met een eerdere inventarisatie in 1981 is het aantal met 6 procent gegroeid. Tben werden 659 weekmarkten geteld, vorig jaar waren het er 700. In die periode zijn er zo'n zestig bijgekomen en ongeveer twintig verdwenen. Op de officiële markten verdienen zo'n 15 tot 20.000 marktkooplieden hun brood met bij elkaar 36.000 standplaatsen. De tota le lengte daarvan naast elkaar is om en nabij de 270 kilometer. Alleen al in Amsterdam nemen de dagmarkten daarvan 15 procent voor hun reke ning. De grootste markt is de Cen- trummarkt in Rotterdam met 410 kooplieden en een lengte van meer dan twee kilometer. De belangrijkste artikelen op de. markt zijn voedings- en genotmidde len (38 procent) en kleding en textiel (34 procent). Op de kleinere markten bestaat zelfs meer dan de helft van het aanbod uit voeding. Bloemen en planten hebben een vrij vast aandeel van ongeveer 8 procent. De rest van de artikelen bestaat uit goederen als schoenen, lederwaren, byouterieën, horloges en niet zelden antiek, curio sa en tweedehandsartikelen. De meest gebruikelijke manier om de waren uit te stallen is nog altijd de kraam (81 procent). Maar vooral op, kleinere markten staan steeds meer verkoopwagens. HENGELO - In een zieken huis in Hengelo is het afgelo pen weekeinde bij een 31- jarige inwoner van die stad een oor aangezet dat de man had verloren tijdens een uit de hand gelopen „haarknip beurt" door een 25-jarige plaatsgenoot. Dc politic, die dit meedeelde, kon na veel moeite de juiste toedracht ach terhalen. Na een rijkelijk met alcohol overgoten vispartij vrijdag avond besloten de twee man nen bij het slachtoffer thuis nog wat biertjes te drinken. Op verzoek van het slachtoffer be gon zijn vriend hem met niet al te vaste hand een kort kapsel aan te meten. Met een grote schaar knipte hij per ongeluk in het linkeroor. Met een pleister werd de schade her steld en de knipbeurt kon - op aandrang van het slachtoffer - vervolgd worden. Nu ging dc schaar pardoes in het rechter oor, waardoor een waar bloed bad ontstond. Om htk bloeden te stelpen werd met een vis snoer het oor afgebonden. Tben dat was gelukt wilde de „kap per" het snoer met een vismes- je doorsnijden, maar sneed per ongeluk het reeds niet meer al te vast zittende oor geheel af. De dronkemannen verbonden de wond en dronken er nog een biertje op. Het oor werd in een potje met water bewaard. Ken nissen drongen aan toch naar de GGD te gaan, waar het zwaar beschonken slachtoffer er na veel moeite van overtuigd kon worden dat het oor in een ziekenhuis weer kon worden aangenaaid. Een chirurg slaag de daar zaterdagmorgen vroeg in. Woensdag 19 augustus Nederland 1 09,30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Keerpunt, vierdelige serie Waarin mensen over belangrijke ver anderingen in hun leven vertullen. Dl. 2. 15.00 uur Seabert, tekenfilmserie. 15.10 uur Ghostbusters, tekenfilmse rie. 15.35 uur Club Veronica Clips, mu ziekprogramma mot o.a. de Clip van de Maand. 1(5.15 uur Kamho, tekenfilmserie. 10.40 uuui Het kleine paradijs, serie waarin bekende Nederlanders hun tuin laten zien. 17.05 uur Family Ties, Amerikaanse serie. Afl.: Oh Donna. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur De heilige koe. Auto- en mo torsport magazine. 18.15 uur Starsky en Hutch, Ameri kaanse serie. 10.00 uur Countdown, popmuziek met Adam Curry. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur MIVA overbrugt die af stand (Missie Verkeersmiddelen Ak- tie). 20.33 uur The Master, serie, Afi.: Jug gernaut. 21.27 uur Nieuwslijn, actualiteiten- magazine. 22.42 uur Hitchhiker, serie korte films. Afl. Schoonheid is verganke lijk. 22.07 uur Gorgy Park, Amerikaanse speelfilm. 00.15 uur Journaal. 00.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Laurel en Hardy, serie slapsticks. 16.25 uur Superman, animatiefilm. 16.35 uur De gebroeders Leeuwen hart, serie naar het boek van Astrid Lindgren. Met: Staffan Götestam, Lars Söderdahl ea. Herh. 17.00 uur De Charlie Brown Snoo py show, tekenfilm. 18.10 uur Derde trekking van dc staatsloterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Studio Sport: Europese kampioenschappen zwemmen en schoonspringen te Straatsburg en rechtstreeks verslag van het Atletiek- gala te Zurich. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport. Rechtstreeks verslag van het Atletiekgala te Zü- rich en de Europese kampioenschap pen zwemmen en schoonspringen te Straatsburg. 23.30 uur Nieuws voor doven cn slechthorenden. BRT 1 16.00 uur Isaura, dc slavin, Deel 8. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 85. (Herh.) 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en dc snoepjes (herh.), 18.10 uur Nils Holgersson, Duitse animatiesorie naar het boek vun Sel- ma Lagerlöff. 18.35 uur l)e terugkeer van de antilo pe (The return of the antilope), der tiendelige Engelse serie van Eugene Ferguson. Met: John Brandwell, Gail Harrison, John Quontin e,a. Afl. 11. 19.00 uur Juke Box 19.15 uur Zij hebben hun pad gevon den, Chinese documentaire over vier jonge mensen die een zelfstandig be- stuun opbouwen. 19.40 uur Paardenkoersen, medede lingen en programma-overzicht. 19,45 uur Nieuws. 20.10 uur Fawlty Towers, twaalfdeli ge Engelse serie vun Bob Spiers. Met: John Clecse, Prunella Scales, An drew Sachs, e.a. Afl. 10. 20.40 uur December flower, Engelse tv-film uit 1985 van Stephen Frears naar een verhaal vun Judy Allen. 21,45 uur Ik ben de laatste schilder: Kokoschka, documentaire over het omvangrijke oeuvre van dc schilder Oskar Kokoschka. 22.30 uur Nieuws. Aansl. Coda: Ge bed in de moskee van J. L. dc Beider. BRT 2 17.25 uur Heelitstreekse uitzending van de Europese kampioenschappen zwemmen te Straatsburg. 19.55 uur Rechtstreekse reportage van de internationale atletick- mccting te Zürich. Donderdag- 20 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven cn slcchthorcndcp. 15.30 uur Westbrook hospital, serie. Afl. 9. 15.55 uur Fauna, natuurserie. 16.20 uur Portretten van Amerika (Portrait of America), documentaire serie. Afl. 8. 17.05 uur EO-kindcrkrant, kinder programma. 17.30 uur Journaal. 18.15 uur Het begin van het Islami tisch kalenderjaar. 19.00 uur Vancouver diepzee aqua rium, afl. 8. 19.25 uur Het evangelie naar Johan nes, twaalfdelige serie van een bij belstudie over het evangelie naar Jo hannes. *Afl. 9, herh. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Wat heet Topsport? Docu mentaire met een rechtstreekse re portage van de rolstoel-basketball in terland Nederland-België. 21.30 uur Tijdsein, actualiteiten ma gazine 22.00 uur Vrije gevangenen, reporta ge rond mensen die vanwege hun ge loofsovertuiging gevangen zitten. 22.10 uur Doyle Lawson and Quick silver, opname van deze bluegi'ass- groep bij een opteden in de Ned. Her vormde kerk van 't Zand in Groningen. 22.30 uur Open-Cirkel, gesprekspro gramma, 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 cn 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Studio Sport Extra. Euro pese kampioenschappen hockey te Moskou. 18.20 uur Paspoort voor Jocgoslavcn. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Comedy Capers: De stunt man, een slapstick film van Ben Tur- pin. 19.25 uur NCRV Zeil- en surf tv met o.a. WK Kiel World, Skütsjesilen en Holland Surf Pool. 19.55 uur De keizerin van België, to neelstuk van Maria Goos. Regie: Jel- le van Doornik. 21.00 uur Meditatief moment: poëzie van Geert Bogaard. 21.05 uur Niet te geloven, Ameri kaanse t'omedy-seric. 21.30 uur Hill Street Blues, Ameri kaanse politie serie. 22.39 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport. Europese kampioenschappen zwemmen en schoonspringen te Straatsburg. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 16,00 uur Isaure, de slavin, Deel 9, herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 86. (Herh.). 18.05 uur Plons, kinderserie. Afl.: Plons en het eekhoorntje. 18.10 uur Fame, zestiendelige Ameri kaanse serie met Debbie Alien, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 5. 18.55 uur Jukc Box 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Appelstrudel. Presentatie: Etienne Cocquyt, (herh.). 19.15 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie met Rowena Wallace, Peter Phelps, Pat McDonald, e.a. Afl. 360. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Matlock, dertiendelige Amerikaanse serie van Robert Day. Met: Andy Griffith, Linda Purl, Ste ve Inwood e.a. Afl. 11. 21.05 uur Panorama, rubriek met do cumentaires. 22.00 uur Ch&tcauvallon, 26-delige Franse serie over de lotgevallen van de familie Berg. Met: Chantal Nobel, Jean Davy, Denis Savignot e.a. Afl. 3. 22.50 uur Nieuws. Aansl.: Coda: An dantino in E gr.t., KV 236, W. A. Mo- zart, uitgevoerd door Jan Vermeulen. BRT 2 17.00 uur Rechtstreekse reportage van dc Europese kampioenschappen zwemmen te Straatsburg. Met sa menvatting van het kunstduiken voor vrouwen. BRUSSEL - De recordhoeveelheid cocaïne die afgelopen vrijdag na een tip van de Amerikaanse politie op het vliegveld van Brussel in beslag is genomen, was bestemd voor de Ne derlandse en Scandinavische markt. Dat heeft een woordvoerder van dc Belgische justitie gezegd. De 115 kilo cocaïne - dc grootste vangst tot dusver in Europa - heeft een kleinhandclswaardc van circa 40 miljoen gulden. Versneden zou de co caïne - die van erg goede kwaliteit was - rond dc 140 miljoen hebben op gebracht, aldus dc zegsman van dc politic. Volgens een functionaris van de Amerikaanse DEA (Drug Enforce ment Agency), die anoniem wenste te blijven, bleek uit de vangst dat Euro pa voor de internationale cocaïne handel een steeds belangrijker afzet gebied wordt. ZIERIKZEE - In deze trekking, van dc 772e Staatsloterij, 2e trek king, ruim 268.000 prijzen samen zo'n 10.000.000,-. 20 20 20 200 2.000 2.000 2.000 2.000 20.000 20.000 20.000 200.000 prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen van van van van van van van van van van van van 50.000, 20.000, 2.000, 1.000, 250, 250 100,- 100, 50, 50. 50, 20, op alle lotnummers 054040 op alle lotnummers 090153 op alle lotnummers 043543 - op alle eindcijfers - op alle eindcijfers - op alle eindcijfers - op alle eindcijfers - op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers 0309 559 017 291 337 34 49 52 4 door J. VISSER-ROOSENDAAL Tbe most 'ie in dienst en was alles in eens aars. Vroeger ging het bedrijf hem voor alles en as ie nou thuis kwam met verlof, keek ie haast ner gens meer nei om. Hij was helemaal veranderd en nou was dat van de win ter anraakt met die Betsie de Zwart, deer was 'ie nou veel gekker op as 'ie ooit op Maroitje weest was. En die hield wél groot van hem. Ja, en wat most dat nou worre; je oisde er van. Er moste op heden al zoveul steltjes trouwe, as dat bij hullie nou maar niet Hier werd Duw in haar gepeins gestoord, doordat de karnemelk brui send omhoog kwam; ze stortte de naast haar staande bus met gort er in leeg, roerde nog even en zette dan de pan af. In een laag comfoor legde ze met de tang een paar stukken geg lommen briket, zette de pan daarop en dekte alles toe met een dik, zwart kleed. Ziezo, dat smoorde vanzelf gaar. Nou nog effles bij Tbunesie kijkc. Die dribbelde bij haar komst in de keuke heen en weer, ze zou net half zessiese (avondboterham gebruiken), dat deed ze altijd, eerst skofte en om negen uur ofetc. Maar nou met die brood- kaartc bakte ze om half zes een ei, vertelde ze. Tbunesie was een epper wijfje, al tijd een helder hultje op cn een schoon sloppie voor. Ze was net als Duw, vol van do droeve gebeurtenis aan de overkant. „Vanavond wordt ze wel kist," zei Duw, „ik en Gert wou we morgen avond heen, we komme den wel bij je an, as je mee wille." Tbunesie vond het best en toen ver diepten beiden zich in de vraag: „Wat zou Kees Donker nou moete?" Hoofdstuk II In het grote huis van Kees Donker (in vroeger tijd gebouwd voor een rustend burgemeester) maakte ook Betsie de Zwart toebereidselen voor half zes. In de ruime, lichte keuken, met haar grote marmeren aanrecht, blonken de zware, koperen kranen, de doofpot cn het haardgoed in het stralend zonlicht, want de achterra men waren niet gesloten. „Tante hield van licht en bloemen," zei Betsie die morgen, „ze vond die sluiterij altijd somber en naar; ik wil graag alles doen naar haar wens," cn vragend keken haar grote ogen naar Aafje van Jan de Wit cn die besliste: „Dan sluiten we voor wel en achter niet." Kees vond het goed, die had met Jan alles besproken toen de anzeg af gelopen was, over de begrafenis, dc dragers en zo meer. Jan had die din gen al vaak bij de hand gehad, die wist alles precies. En Aafje, zijn vrouw, had met Betsie in huis de boel geregeld, nu waren ze beiden weg ge gaan. Betsie stond bij de tafel een ei te klutsen. Ze was een groot, knap meis je, een slank figuur met flinke han den en voeten, een enigszins trotse houding. Ze had een weinig te grote mond, een fijne, iets gebogen neus, maar haar schoonheid waren haar ogen, niet bruin, niet grijs, niet blauw, vreemde mooie ogen, met donkere wimpers 'cn grote, zwarte wenkbrauwen. Een eigenaardig con trast daarmee vormde het welige, lichtblonde haar, dat overal in krul len om haar hoofd danste. Ze was moe, het was een zware dag geweest en ze had de hele nacht gewaakt, maar eerst moest ze zorgen, dat oom iets kreeg; die had dc hele dag nog niets kunnen eten.- Tben 't ei naar haar zin genoeg ge klutst was, goot ze met hete melk dc beker vol. Dan zette zo die op een bordje, legde er een dun snccdje brood naast cn ging door de lange gang naar de kamer waar oom Kees zat, stil. de hand onder het hoofd. „Kijk, oom, drink nu eerst de melk op, anders wordt het koud en eet met een een stukje brood; zo houdt u het niet vol, hoor. Ik ga me verkleden; straks eet ik wel wat." Zachtkens verliet ze de kamer. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5