'Vlucht' Rudolf Hess verraste zowel de Britten als Duitsers Locale werkgelegenheid bepaalt leefbaarheid van kleine kernen Van Dijk praat woensdag over de VUT-verlaging ambtenaar agenda WATERSTANDEN - Brand op geitenmelkerij Gijzeling taxichauffeur liep goed af Deel van onbekend lijk aangespoeld Vlissingen Verkeers slachtoffer Hulst Oud-nazi na levenslange gevangenisstraf overleden DEN HAAG - Rudolf Hess, die deze week is overleden op 93-jarige leeftijd, was de plaatsvervanger van Adolf Hitler die in mei 1941 zowel Britten als Duitsers verraste door in zijn eentje in een vliegtuig de Noordzee over te steken. Hij werd gevangen genomen nadat hij in Schot land geland was. De achtergrond van zijn vlucht is nog steeds een raadsel. Gedurende de oorlog hield het Britse leger hem gevangen. Daarna was hij als enige van de vroegere nazi-leiders ruim 40 jaar gevangene van de vier geailleerden uit de Tweede Wereldoorlog in de Spandau- gevangenis in Berlijn. Hij werd in 1946 in het proces in Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Dat gebeurde niet op grond van de hoofdaan klacht van oorlogsmisdaden, maar wegens het meewer ken aan de voorbereiding van een aanvalsoorlog en misdaad tegen de vrede. De doodstraf ontliep hij door .geestelijke onevenwichtigheid". Hitier keerde zich na de „vlucht" van zijn plaatsvervanger officieel van hem af en zei dat Hess aan „paci fistische hallucinaties" leed. Winston Churchill, de Britse premier, wilde aanvankelijk niet geloven dat degene die per parachute op het landgoed van de hertog van Hamilton in Schot land was geland, de tweede man van nazi-Duitsland was. Maar het was wel degelijk Rudolf Hess, die meende dat zijn initiatief verder oorlog kon voorkomen. Voorzover bekend, wist Hitier niets af van Hess' vlucht naar Engeland. Hij liet zelfs de fabrikant Willy Messerschmitt van het vlieg tuig dat hij gebruikte ondervragen en na de oorlog zei Hess' echtgenote Ilse moeite te hebben gehad om de autoriteiten ervan te overtuigen dat zij niets van haar mans plannen had geweten. De Sovjetunie houdt het er op dat het de bedoeling was een apart vre desverdrag met Groot-Brittannië te sluiten opdat Duitsland de handen vrij zou krijgen voor de inval in de Sovjetunie die zes weken later een feit werd met de „operatie- Barbarossa". Maar zeker zolang ook de betreffende Britse kabinetstuk ken geheim blijven - tot 2017 - zal er een waas van geheimzinnigheid blij ven hangen over Hess' missie en blijft de vraag of hij op het moment van zijn „vlucht" geestelijk in orde was. In Spandau in de Britse sector van West-Berlijn zat Hess sinds 1966 al leen gevangen nadat de vier geal lieerden in dat jaar ex-minister van bewapening Albert Speer en de lei der van de Hitler-Jugend, Baldur von Schirach, hadden vrijgelaten. Zijn thuis was een van de 600 cellen van waarschijnlijk 's werelds oudste en eenzaamste gevangenis. Zijn gevan genhouding vormde tevens een van zijn laatste tekenen van „samenwer king" "tussen de vier vroegere geal lieerden in het verdeelde Berlijn. Bij herhaling wees de Sovjetunie verzoe ken van de andere drie af om Hess om redenen van menselijkheid vrij te la ten. Dit standpunt veranderde ook niet nadat Michail Gorbatsjov partijlei der geworden was. Enkele maanden geleden legde de regeringskrant Iz- vestija nog eens uit, waarom Moskou vond dat Hess in gevangenschap moest sterven: „Dit (zijn gevangen schap - red.) blijft voor de huidige en de komende generaties een teken van echt humanisme en waarachtige menselijkheid ter nagedachtenis aan de miljoenen slachtoffers van nationaal-socialistische misdaden' Hess werd bewaakt door een der tigtal mannen van een van de vier mogendheden, die lekaar om de mand aflosten. Daarenboven waren er 24 cipiers, zes per mogendheid, en 24 leden van de huishouding. De ge vangenis heeft niet een directeur, maar vier. Zij vertegenwoordigen elk der vier mogendheden en verghade- ren een keer per week binnen de ge vangenismuren over het wel en wee van hun gevangene en de omstandig heden van zijn detentie. Hess heeft et: telijke malen voor behandeling in een ziekenhuis gelegen, in 1982 voor een ernstige borstvliesontsteking, maar ondanks vele lichamelijke kwa len bleef zijn geestkracht vrijwel tot het laatst toe vrijwel ongebroken. Steeds moest een commissie van vier ax-tsen eensgezind vaststellen welke behandeling nodig was. Onzeker bleef tot het laatst wat er met Hess zou gebeuren wanneer hij zou ster ven. De speculatie is dat Moskou erop zal staan dat zijn as wordt bijgezet op het gevangeniskerkhofje. Sprong Hess, die na zijn sprong bewuste loos werd aangetroffen door een landarbeider, zei op het landgoed van de hertog van Hamilton te zijn ge land omdat hij die voor de oorlog had ontmoet. Hij zei de hertog dat Duits land en Groot-Brittannië een einde moesten maken aan hun vijandschap. Daartoe zou Groot-Brittannië „zijn traditionele politiek moeten opgeven zich altijd tegen de sterkste macht in Europa te verzetten". De hertog zei Hess niet te kennen, maar waar schuwde uit voorzorg toch Churchill. „Bedoelt u da!t de plaatsvemagende Führer van Duitsland in onze handen is", vroeg deze, zeer langzaam spre kend en er kennelijk van uitgaande dat de hertog door de oorlog in de war was geraakt. Op 12 mei 1941 maakte de Duitse radio bekend dat Hess was verdwe nen. Hess kreeg Churchill nooit te zien. De Britten negeerden zijn vre desplannen en Hitier stelde geen po gingen in het werk hem vrij te krij gen. Gedurende de vijf jaar dat Hess in Groot-Brittannië was, zat hij in de Londense Tbwer, een landhuis in Wa les en een psychiatrische inrichting buiten Londen. Bij zijn ondervraging door de Britse inlichtingendienst wendde hij geheugenverlies voor en weigerde hij gegevens van strategisch belang te verstrekken. Later schreef hij in brieven vanuit Spandau aan zijn vrouw dat hij de Britten belang rijke inlichtingen had onthouden, ook al „wist ik de datum van de inval in de Sovjetunie en was ik bekend met de plannen voor de ontwikkeling van een Duits, straalvliegtuig". Kort na zijn gevangenneming in Groot-Brittannië sprong Hess over een hek van het huis waar hij gevan gen werd gehouden en brak een been. Vanaf dat ogenblik werd hij dag en nacht bewaakt. Hitier heeft zeker een keer geprobeerd hem te doden. In Schotland werden twee SS- commando's gevangen genomen, die per valscherm waren geland en een kaart bij zich hadden van het gebied rond het huis van de hertog. Walter Richard Rudolf Hess werd op 26 april 1894 in Alexandrië in Egypte geboren als zoon van een Duits zakenman. Hess studeerde in Neuchatel in Zwitserland en in Bad Godesberg in Duitsland. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was hij infanterie-officier en vlieger en ont moette hij Hitier. Na de oorlog stu deerde Hess in München, sloot zich aan bij de nazipartij en organiseerde stormtroepen. Samen met Hitier werd hij in 1932 in de gevangenis ge zet. Hess werd nog datzelfde jaar Hit- Iers secretaris en hij assisteerde de Führer bij het schrijven van „mein Kampf". Tbgen 1933 was Hess minis ter zonder portefeuille en plaatsver vangend Führer. Alle wetten en de creten moesten hem passeren voordat zij konden worden afgekondigd. Hess rookte niet, dronk niet en was goed deels verantwoordelijk voor de offi ciële erkenning van de natuurgenees wijze in Duitsland. Hij werd be schouwd als een onwankelbare disci pel van Hitier. Kamer van Koophandel Midden- en Noord-Zeeland stelt: ZIERIKZEE - De leefbaarheid van de kleine kernen valt of staat voor een belangrijk gedeelte met de aanwe zigheid van voldoende locale werkgelegenheid. Het kun nen beschikken over locale bedrijfsterreintjes speelt hierbij een belangrijke rol. Tot deze conclusie komt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland in een reactie op de provinciale notitie Zeeland in Harmonie. Hierin worden de hoofdlijnen van het provinciaal beleid voor de periode '87-91 geschetst. In de optiek van de Kamer van Kophandel ligt er voor de provincie een rol bij de ontwikkeling van het World Fish Centre op Neeltje Jans. Dit pretentieuze project zal zo schrift de Kamer in haar reactie zeker bij dragen tot de versterking van de vis serijsector in de provincie. Naar aanleiding van de verschillen de belangen waartussen de provincie in geval van nieuwe ontwikkelingen een afweging moet maken merkt de Kamer van Koophandel op dat zij het belang van milieu, natuur en land schap erkent. Daarbij plaatst deze evenwel de kanttekening dat het be drijfsleven en de daarmee gepaard gaande werkgelegenheid de spil van de Nedérlandse economie vormt. Een andere zaak die volgens de Kamer van Koophandel aandacht verdient zijn de ontwikkelingen op het gebied van telecommunicatie en datatrans missie. Het is zaak om tijdig over der gelijke voorzieningen te 'kunnen be schikken. Lasten Ten einde het bedrijfsleven tegemoet te komen pleit de Kamer van Koop handel voor lastenverlichting. Hier bij moet niet alleen worden gedacht aan vermindering van directe kosten zoals leges en zuiveringsheffingen, maar ook aan het beperken van kos ten die onder andere kunnen ont staan door langdurige en ingewikkel de ruimtelijke ordeningsprocedures en de gehele gang van zaken rond de afgifte van milieuvergunningen. Versterking- Versterking van de positie van het midden- en kleinbedrijf is een zaak van vitaal belang bij het verstevigen van de regionale economie. Wat extra aandacht aan deze sector zal de werk gelegenheid zeker ten goede komen. Ter bevordering van de wat kleine en middelgrote onderneming pleit de Kamer er dan ook voor om gemeente lijke initiatieven voor het realiseren van bedrijfsverzamelgebouwen zo veel mogelijk te ondersteunen. Daar naast moeten extra middelen be schikbaar worden gesteld voor het verder uitbouwen van het acquisitie beleid gericht op het aantrekken van bedrijven in de havenschapsgebie- den. Afbouw Met het oog op de toekomst waarin de provincie naar alle waarschijnlijk heid te maken krijgt met een geleide lijke vermindering van rijksbijdra gen voor infrastructurele werken is het volgens deze organisatie een goe de zaak om de beschikbare fondsen voor regionale intwikkeling structu reel aan te vullen met de rente- en ka pitaalsbaten van de Stichting Econo mische Opbouw Zeeland. De Kamer van Koophandel bepleit in dit geval een evaluatie van de wer king van het werkgelegenheidsfonds alvorens te besluiten om dit op te hef fen. Op grond hiervan kan dan wor den besloten of criteria voor het toe kennen van middelen ter stimulering van de bedrijvigheid al dan niet ver ruimd moeten worden. Met het oog op de werkloosheidsproblematiek acht de Kamer het van groot belang dat de provinciale overheid kan be schikken over voldoende projecten die dermate zijn uitgewerkt, dat deze gelijk bij de Rijksoverheid kunnen worden aangemeld wanneer deze hiervoor geld beschikbaar stelt. LELYSTAD - Van de 520 dit jaar in het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut in Lelystad onderzochte vleer muizen blijken er 38 met het Duvenhage-virus, een mildere vorm van hondsdolheid, te zijn besmet. Dat heeft een woordvoerder van het instituut desgevraagd meegedeeld. In Friesland werd in juni de eerste met rabies besmette vleermuis ge vonden. In deze provincie komen de meeste besmette exemplaren voor: in totaal 21. GRONINGEN - Door een brand op een geitenmelkerij in Nieuwolda zijn duizend geiten om het leven geko men. De schuur waarin zij zich be vonden brandde geheel uit. Daarbij ging ook zestig ton stro in vlammen op. Dit heeft de Rijkspolitie Gronin gen dinsdagmorgen meegedeeld. Het woongedeelte van de geiten melkerij kon behouden blijven. Naar de oorzaak van de brand stelt de tech nische recherche van de rijkspolitie een onderzoek in. De precieze om vang van de schade is volgens de poli tie nog niet bekend, maar beloopt ze ker enkele honderdduizenden gul dens. De brand werd bestreden door de brandweer van Nieuwolda, Wol den dorp en Wagenborgen. KAAPSTAD - De Zuidafrikaanse president Pieter Botha heeft ge dreigd met maatregelen tegen de op positiepers in zijn land, die volgens hem „de geest van de revolutie" aan wakkert. „Subtiele propaganda on der het mom van journalistiek" door de oppositiepers zal niet langer geto lereerd worden, zei Botha in het par lement in Kaapstad. UTRECHT - De 31-jarige G. P. uit Utrecht heeft in de nacht van maan dag op dinsdag enkele uren lang een Utrechtse taxichauffeur gegijzeld met behulp van een vuurwapen. De dader, die in grote psychische proble men zit en die later tegenover de po litie verklaarde dat hij de taxichauf feur had gegijzeld om aandacht te krijgen, kon uiteindelijk worden in gerekend. De taxichauffeur bleef on gedeerd, aldus een politiewoordvoer der. De affaire begon en eindigde bij het politiebureau Tblsteeg in Utrecht. Daar meldde P., die zwaar onder in vloed van sterke drank was, zich met de taxichauffeur en met een onduide lijk verhaal waar de politie geen touw aan vast kon knopen. De man kreeg te horen dat hij maar terug moest komen als hij nuchter was. La ter meldde de taxichauffeur vanuit Amsterdam aan de taxicentrale dat hij door P. was gegijzeld. De politie sloeg onmiddellijk groot alarm en la ter werd de taxi bij Arnhem en Drie bergen gesignaleerd. Uiteindelijk eindigde de rit weer bij het politiebu reau Tblsteeg in Utrecht waar P. zich zonder slag of stoot aan de politie overgaf. Het vuurwapen is overigens nog niet gevonden. VLISSINGEN - Op het strand na bij Vlissingen is een deel van een on bekend lijk aangespoeld. Het betreft het hoofd en de romp. De rijkspolitie te water in Vlissingen die het onder zoek in handen heeft kon niet zeggen of het hier gaat om een man of een vrouw. Daarvoor heeft het te lang in het water gelegen. Er zal sectie wor den verricht. De politiewoordvoerder kon ook niet zeggen of de vondst van maan dag verband houdt met de afgelopen zaterdag op het strand nabij West- Kapelle op Walcheren aangespoelde menselijke arm. Overigens bevond dit laatst genoemde lichaamsdeel zich nog in betrekkelijk goede staat. In verband met het onderzoek naar het gevonden lichaamsdeel wilde de politie nog geen nadere gegevens ver strekken. HULST - De 20-jarige Th. Warrens uit het Zeeuwsvlaamse Hulst is over leden aan de gevolgen van een ver keersongeval, dat hem eerder op de dag was overkomen. Hij raakte door onbekende oorzaak op de rijksweg bij Hulst met zijn personenauto in de berm. Het voertuig sloeg volgens de poli tie enkele malen over de kop. Daarbij werd het slachtoffer op het wegdek geslingerd. Hij raakte in coma en werd zwaar gewond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Gent, waar hij overleed. Warrens was vaste keus in het eerste elftal van de voetbalvereniging HW in Hulst, bij welke club hij ook jeugdleider was. Tijden en standen volgens gctijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 19 augustus 12.15 100 06.00 -117 18.40 108 20 augustus 01.00 113 07.20 -114 13.50 107 19.55 -117 19 augustus 11.40 90 05.15 -106 18.00 - 97 20 augustus 00.15 104 06.50 -103 12.55 99 19.10 108 19 augustus 12.40 109 05.55 -126 18.30 -115 20 augustus 01.15 125 07.25 -120 13.50 120 20.05 -126 19 augustus 12.30 111 06.05 -127 18.45 -117 20 augustus 01.15 125 07.25 -124 14.00 120 20.00 -130 Doodtij: 18 augustus Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 ZIERIKZEE - Minister Van Dijk van binnenlandse zaken zal morgen, woens dag, tijdens het overleg met de ambtenarenbonden een verlaging van de VUT- leeftijd tot 60 jaar gedurende drie jaar op tafel leggen. De lagere VUT-leeftijd gaat op 1 januari 1988 in en zal drie jaar gelden, tot 1 januari 1991. Met de VUT- verlaging is jaarlijks 315 miljoen gulden gemoeid, waarvan 50 miljoen voor on derwijs en 25 miljoen voor politie en defensie te zamen. Door de maatregel zul len er jaarlijks 5.500 volledige banen vrijkomen. Dat blijkt uit een brief die Van Dijk ter voorbereiding van het overleg aan de ambtenarencentra- les heeft gestuurd en die is gepu bliceerd. Van Dijk uitte zijn voor nemen van een drie-jarige VUT-verlaging al eind juli, in een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het vastlopen van het overleg over de arbeidsvoor waarden voor dit en volgend jaar. Drie van de vier centrales wilden toen niet verder praten met Van Dijk, die daarop zijn bod van 795 miljoen introk en aankondigde de arbeidsvoorwaarden voor 1987 (270 miljoen gulden, voornamelijk te besteden aan het terugbrengen van het vakantiegeld op 8 procent) eenzijdig te zullen opleggen, al moet hij eerst nog met de kamer praten. De OMHA (middelbaar en hoger personeel) ziet nog wel mogelijk heden. De drie centrales (van FNV, CNV en het Onafhankelijke Ambtenarencentrum) zijn op voorhand tegen Van Dijks VUT- plan. Zij vinden dat de kosten (945 miljoen voor drie jaar) een te groot beslag leggen op ruimte die er voor de ambtenaren is. Dat was ook een van de redenen voor het vastlopen van het overleg in juli. Een voorstel om de VUT- maatregel die Van Dijk toen al be oogde (maar voor twee jaar) an ders te financieren, waardoor er meer ruimte voor inkomensverbe tering zou ontstaan, haalde het toen niet. Daarnaast zetten de ambtena renbonden van FNV, CNV en het Ambtenarencentrum grote vraag tekens bij Van Dijks motief om via de VUT de werkgelegenheid te bevorderen, terwijl de overheid aan de andere kant 16.000 banen schrapt. Op de agenda van het overleg staat ook de brief van de middelbare en hogere ambtenaren van de CM^LA, die verder willen praten met Van Dijk. Zij zien nog wel mogelijkheden in het laatste bod van de minister van 795 mil joen voor dit en volgend jaar. Voorwaarde is dat een deel van het geld wordt gebruikt voor het weg nemen van de inkomensach terstand van met name de middel bare en hogere ambtenaren op hun collega's bij de bedrijven. De drie andere centrales willen dat inko mensverbeteringen iedereen ten goede zullen komen. Centrale De VUT-verlaging die Van Dijk nu voorstelt maakt voor de CMH A deel uit van verdere onderhande lingen met de minister. Ook voor deze centrale geldt dat het beslag op de ruimte niet te groot mag zijn. Een alternatieve financiering kan de zogenoemde horizonering van de VUT zijn. Nu wordt er bij de financiering nog vanuit gegaan dat elke ambtenaar ooit met VUT gaat. Door nog maar rekening te houden met het voortbestaan van de VUT bij de overheid in de ko mende tien of vijf jaar zou er fi nanciële ruimte ontstaan om de tijdelijke verlaging te betalen. Dinsdag, aan de vooravond van het overleg, vond het gebruikelij ke overleg tussen de vier centrales over hun opstelling in het overleg plaats. Tot eind augustus Zierikzee Huis van Nassau. Expositie kunst- en gebruiksvoorwerpen Afrika Indone sië, India en China. Van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur. Augustus Burgh-Haamstede De Burght. Expositie schilderijen en aquarellen van Addy van de Vlugt. Brouwershaven De Vergulde Garnaal. Expositie aquarellen mevrouw T. de Visser- Tramper. Van 18 tot en met 29 augustus Zierikzee Expositie werken Tie Hof in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark. Da gelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Iedere dinsdagmiddag, woensdagmiddag en woensdagavond tot en met 2 september Renesse Vanaf W V-kantoor. Fiets- en wand el - puzzeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Dinsdag 18 augustus Brouwershaven Vergadering van de commissie ruim telijk ordening, van de gemeente Westerschouwen, in gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Grote- of Sint Nicolaaskerk. Orgel concert door Arie J. Keijzer. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 19 augustus Renesse Ned. Herv. kerk. Koorklanken door het Mannenkoor Ons Koor uit Som- melsdijk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie grond- en pachtzaken van gemeente Wester schouwen, in gemeentehuis, 19.30 uur. Donderdag 20 augustus Zierikzee Vergadering commissie sport in Stad huis, 17.00 uur. Dreischor Ned. Herv. kerk. Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 22 augustus Zierikzee Kabbelaarsbank 9 en Zijpestraat 44. Open dag fuchsiatuin. Van 9.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Hogeweg 24. Open dag fuchsiatuin. Van 9.00 tot 17.00 uur. Dreischor Concert door muziekvereniging Apollo uit Domburg. Aanvang 19.30 Zondag 23 augustus Renesse Vertrek bij restaurant De Wig aan de Hogezoom. Grevelingen Tburtocht. Afstand 110 km. Start 9.00 uur. Maandag 24 augustus Schouwen-Duiveland Schrijfavonden Amnesty Internatio nal in: Recreatiezaal Gereformeerde kerk Haamstede, Prinses Juliana- school in Zierikzee, Gereformeerde kerk Brouwershaven, familie van Damme, Zwanenburgseweg 12, Ou- werkerk. Aanvang 19.00 uur. Dinsdag 25 augustus Schouwen-Duiveland Schrijfavond Amnesty International in: Gereformeerde Kerk in Scharen- dijke, Gereformeerde Kerk in Nieu- werkerk. Aanvang 19.00 uur. Woensdag 26 augustus Bruinisse Schrijfavond Amnesty Interntional in leeszaal bibliotheek. Aanvang 19.00 uur. Donderdag 27 augustus Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgel- en fluitconcert door Yvonne Kerpel en Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 26 augustus Brouwershaven Feestmarkt. Van 14.00 tot 20.00 uur. Gezellige markt met o.a. oude am bachten. Zaterdag 29 augustus Zierikzee Rommelmarkt ten bate Vereniging tot bescherming van dieren. Onder de Beuze. Brouwershaven Gondel vaart vanuit de jachthaven. Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Selectie evenement Europe klasse. Grote- of Sint Nicolaaskerk. Herden kingsdienst Jan Zwart. M.m.v. Jaap Zwart (orgel), een vocaal ensemble, kinderkoor en groot koor. Aanvang 20.00 uur. Dreischor Bij Van dc Velde, Zuiddijk 4. Barbe cue plattelandsjongeren. 19.30 uur. Zondag 30 augustus Brouwershaven Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Selectie evenement Europe klasse. Zaterdag 5 september Zierikzee .De Lichtboei. Open cursusdag werk groep Vrouw en geloof. Lezing door Irmgard Busch.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2