Geen vaste ligplaatsen in haven vrijmaken voor passantengebruik Commissie akkoord met plan verbetering stadsverlichting Dr H. J. van Zuylen nieuwe wethouder in Westerschouwse raad DE ZIERIKZEESCHE COURANT PE 8ii.r BCA RIKZEESCHE NIEUWSBODE Prijs Expositie Klokken Terug Een Europese prijs voor de schuiven van de Er is een boeiende expositie gaande in de Een- Een verhaal van oud-archivaris Wiebe Keikes De Bruse Elma Knop is terug uit Amerika. Een Pijlerdam. (Pag. 3). hoorn te Zierikzee. Oud-minister Schmelzer over de zingende klokken van Zierikzee. verslag over haar ervaringen. (Pag. 9). heeft hem geopend. (Pag 4). (Pag 7). DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 143ste jaargang Nr. 24185 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie de goddelijke gave van geestdrift bezit, die wordt wel ouder, maar nooit oud. Oncken Hier en daar wat rokjes erbij ZIERIKZEE - We moeten ervoor waken dat het straat beeld in Zierikzee bepaald wordt door een grote diversi teit aan verlichting. Dat staat niet netjes. Maar enkele lantaarns erbij kunnen we best gebruiken. Woorden van dergelijke strekking sprak wethouder P. de Rijke tijdens de openbare vergadering van de commissie publieke werken die in het stadhuis van Zierikzee werd gehouden. College van b en w: Geen vaste ligplaatsen vrijmaken voor passanten. Brouws college in raadsvoorstel: BROUWERSHAVEN - Als het aan het college van b en w van Brouwershaven ligt worden er in de oude jachtha ven van de smalstad geen vaste ligplaatsen vrijgemaakt voor passantengebruik. Het college reageert hiermee op het evaluatierapport betreffende de nieuwe inrichtings- schets voor de Grevelingen. „Het zou inhouden dat deze haven in het hart van de stad er gedurende tien maanden doelloos bijligt. Hetgeen de aantrekkelijkheid van de kern Brouwershaven niet ten goede komt", aldus het col lege. De raadsvergadering op maandag 24 augustus wordt gehouden in het dorpshuis aan de Ring in Drei- schor en begint om 19.30 uur. de hand van het aantal geregistreerde woningzoekenden en de daaruit afge leide behoefte aan huurwoningen moeten er volgens het college in het genoemde tijdvak 30 woningen gerea liseerd worden: tien in Noordgouwe, twee in Dreischor, negen in Schudde- beurs, zes in Zonnemaire en drie in Brouwershaven. Voor verbetering ko men in 1988 14 huurwoningen in Drei schor in aanmerking. Het jaar daar op zouden er dan nog eens 26 woningen in Dreischor verbeterd moeten worden terwijl men dan ook in Noordgouwe 12 woningen wil ver beteren. In 1990 is Brouwershaven aan de beurt wat betreft woningver betering: 25 huurwoningen. In 1991 nog eens 18 huurwoningen in Brou wershaven die onder het mes gaan evenals 20 woningen in Dreischor en eenzelfde aantal in Zonnemaire. In 1992 tenslotte wordt gewerkt aan drie woningen in Dreischor en negentien in Zonnemaire. Het college verwacht dat het bestemmingsplan Kom Noordgouwe eind 1988 zodanig zal zijn aangepast dat de nieuwe bouwlo- katie, gedeelte sportveld, de benodig de ruimte biedt voor het realiseren van woningen in de sociale sector. „Voor het overige bieden de betref fende bestemmingsplannen voldoen de bouwgrond-capaciteit". dorpsgezichten stelt het college voor dit krediet beschikbaar te stellen. Aan de orde komt verder nog de vast stelling van de meerjarenraming restauratiesubsidies 1992. Die verlichting in de binnenstad, zo viel uit de woorden van de wethouder op te maken, laat hier en daar wat te wensen over. Niet alleen qua hoeveel heid maar zeker ook qua hoedanig heid van de bestaande verlichting. Tijdens de reconstructiewerkzaamhe den in plan Buyse bleek namelijk dat een aantal lichtmasten te lijden heeft van roestvorming. Allegaartje Na een tocht van De Rijke en de di recteur gemeentewerken langs ver schillende plaatsen in de provincie kwam het duo tot de conclusie dat sommige plaatsen in de late avond uren baden in een bonte zee van licht. „Sommige plaatsen telden negen tot tien verschillende verlichtingssitua ties, variërende van helderwit tot en met een wat oranjegeel-achtig schijn sel. „Wat dat betreft is er in Zierikzee sprake van meer uniformiteit wat de verlichting aangaat", aldus De Rijke. Bij de aanpassingen en verbeterin gen is het wel zaak om te voorkomen dat er hier ook geen allegaartje van verlicting ontstaat. Inmiddels heeft de gemeente met de PZEM een gede tailleerd plan voor de eerste fase van „operatie lantaarn" opgezet. Deze fa se, waarvoor in het bestedingsplan voor '87 zestig mille is gereserveerd heeft betrekking op het vernieuwen en uitbreiden van de verlichting in de Lange Nobelstraat, Jannewekken en Verrenieuwstraat. Daarnaast maakt ook het vervangen van verroeste lichtmasten op verschillende plaat sen in de gemeente deel uit van deze eerste fase. In de raadsvergadering komt ook de vaststelling van de plan- ningslijsten nieuwbouw, verbouw en verbetering aan de orde evenals het verlenen van een krediet voor plan herziening van het bestemmingsplan Kom Noordgouwe. „Wij stellen met waardering vast dat het rapport zorgvuldig, goed lees baar, is opgesteld. In zijn algemeen heid kunnen wij instemmen met de voorgestelde ontwikkelingsrichting voor de natuur en de land- en water sport in het gebied", aldus het college over het rapport evaluatie Nieuwe in- richtingsschets Grevelingen. Wel plaatst het college enige kanttekenin gen bij het rapport. Men onder schrijft de conclusie in het rapport dat het uitzetten van de olympische wedstrijdbaan in de Grevelingen mo gelijk moet blijven. „De jongste plannen van het ministerie van land bouw en visserij gaan er van uit dat geen oesterpercelen meer op de vlak te van Brouwershaven geprojecteerd worden, zodat van de baan een on gestoord gebruik kan worden ge maakt. Dit nieuwe plan is nog niet definitief, hoewel wij hier wel van uit gaan". Het rapport concludeert dat het vanuit de watersport gezien aanbeve lenswaardig geacht wordt een sluis- verbinding met de Noordzee te reali seren. „Bij deze conclusie plaatsen wij vraagtekens", aldus het college. „Wij achten het noodzakelijk, alvo rens daarover een uitspraak te doen, dat een gedegen technisch- en finan ciële studie naar het effect en de haal baarheid van deze sluisverbinding plaats vindt". Verder onderschrijft het college de plannen voor het creë ren van oeverrecreatievoorzieningen op de slikken van Bommenede tegen de voormalige werkhaven. „Een voorziening met een goede bereik baarheid voor de bevolking". Woningbouw Op de gemeenteraadsvergadering komt ook de vaststelling van de plan- ningslijsten nieuwbouw, verbouw en verbetering voor de volkshuisvesting voor de jaren 1988 tot en met 1992 aan de orde. Ook voor deze nieuwe perio de wil het college weer de nadruk leg gen op de sociale woningbouw. Aan Kredieten Verder op de agenda een voorstel van het college 32 cent per inwoner beschikbaar te stellen als jaarlijkse structurele subsidie. Dit bedrag, of een gedeelte ervan wordt gedekt door het rijk in het kader van het flanke rend beleid. Ook stelt het college voor de activiteit Meer Bewegen voor Ouderen met 22 cent per inwoner te subsidiëren. Jeugdsoos Brogum krijgt, als het aan het college ligt, een subsidie in het exploitatietekort wat betreft het Anywave-festival van maximaal 15 cent per inwoner. Voor de aanleg van een parkeerterrein met bijkomende werken ten behoeve van de duiksport te Den Osse stelt het college voor een krediet van 32.000 gulden te verlenen. Bijna 20.000 gul den is gemoeid met de behandeling van leilinden in Dreischor en Noord gouwe. Omdat deze linden een ken merkend onderdeel vormen van de BURGH-HAAMSTEDE - De liberaal dr H. J. van Zuylen (75) is door een meerderheid van de Wester schouwse gemeenteraad benoemd tot tijdelijk wet houder. De vacature is ontstaan door het overlijden van de heer J. Deïst, eerder deze maand. Een poging van de PvdA-fractie om een wethouder uit haar ei gen geledingen in het college te krijgen, werd door de overige fracties niet ondersteund. fractie er een andere visie op na hield. Zijn fractiegenoot J. C. Hen- drikse pleitte voor een „jonge kracht om het zware werk van het wethouderschap aan te pakken". Meteen schoof hij Van der Salm voor deze functie naar voren, waarbij hij de mogelijkheid tot schorsing opperde voor de overige fracties. Zover kwam het niet. Na schrif telijke stemming bleken zeven van de tien raadsleden voor Van Zuylen te stemmen en hoewel de stemming schriftelijk geschiedde, mag worden aangenomen, dat al leen de drie socialisten voor Van der Salm stemden. Tijdens de dis cussie over de opvulling van de va cature werd door Hendrikse nog aangehaald, dat hoewel het voor stel spreekt over een tijdelijk wet houderschap er volgens de PvdA ook voor een definitieve invulling kon worden gekozen. Burgemees ter J. L. Niemantsverdriet sprak dit tegen en met haar gemeentese cretaris jhr mr J. O. R Albeda van Ekenstein. Na de benoeming werd Van Zuy len door alle fracties gefeliciteerd en succes gewenst. De kersverse wethouder zelf zei de aanleiding van diens benoeming bijzonder te betreuren. Tijdens het eerste agendapunt werden tevens de ge loofsbrieven van VVD-raadskan- didaat C. W. Vecrhoek in orde be vonden. Veerhoek zal de volgende raadsvergadering beëdigd wor den. Dr. H. J. van Zuylen. Er ontstond enige consternatie tijdens de gemeenteraadsvergade ring, toen raadslid J. van den Ber ge (RU) namens de voltallige raad zei te spreken, dat Van Zuylen de tijdelijke wethouder moest wor den. Deist had namelijk zitting namens de VVD en binnen die partij is Van Zuylen de aangewe zen tweede man. Jonge kracht Maar G. J. W. van der Salm, frac tievoorzitter van de PvdA. sprong op de opmerking van Van den Ber ge in met de stellingname dat zijn De gedetailleerde opzet waarvooi na overleg met het Zeeuwse nutsbe- derijf is gekozen ligt echter 5320,- (inclusief BTW) hoger dan de geraam de zestig mille. Voor de commissie wogen die extra kosten niet op tegen de noodzaak voor een deugdelijke verlichting in de binnenstad en in Malta. De uitbreiding van hét aantal „rokjes" de verlichting in de bin nenstad) was voor het CDA- commissielid M. A. Bij de Vaate - Rozendaal aanleiding om nog eens op de relatie verlichting-criminaliteit te wijzen. „Een goede verlichting kan een bijdrage leveren aan het bestrij den van de criminaliteit en dat willen we toch", stelde zij vast. Het liberale commissielid J. Geleijnse haakte hierop in door naar de situatie in de Gasthuisboomgaard te vragen, waar zich in het verleden zaken voordeden die het daglicht niet konden verdra gen. „Moet hier de verlichting ook niet wat worden opgevoerd", vroeg Geleijnse zich af. Aan de situatie daar is, zo bleek uit de woorden van adjunct-directeur gemeentewerken C. van der Linde, wat gedaan door met name in de hoek 't Vrije/De Wieken de verlichting op te voeren. Gedane zaken Dat niet alleen de straatverlichting maar ook de straat zelf een voortdu rende bron van zorg is bleek wel toen de herbestrating van een stuk Slab- berswerf (tussen het verbindingspad naar het H. J. Doelemanplein en de Minderbroederstraat) en een nieuw plaveisel voor het verbindingspad tussen het Slabbers werf en het H. J. Doelemanplein aan de orde kwamen. Voor die herbestratingswerkzaamhe- den die niet in het plan Buyse waren opgenomen moet de gemeente reke ning houden met een uitgave van 56.000,-. H. Asma (PvdA): Situatie wegdek Kromme Elleboogsteeg is erbarme lijk". Dat er binnen de gemeente zaken zijn waarbij de adviezen van meer dan een commissie wenselijk kan zijn bleek naar aanleiding van de bouwplannen van 't Kofschip. De kosten voor noodzakelijk geachte aanpassingen van het gebouw als ba- vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> my Wethouder P de Rijke:Hier en daar wat .rokjes" erbij". Een zaak waaraan eigenlijk niet te ontkomen valt, zo liet wethouder De Rijke doorschemeren. „Je hebt nu een fraaie bestrating in het Slabbers- werf en ineens houdt dat op, dan krijg je een wegdek met kuilen. Een onmogelijke zaak, want je kunt niet halverwege ophouden met herbestra- ten". Die visie bleek de wethouder reeds in praktijk te hebben gebracht. Uit zowel praktische als financiële overwegingen is het herbestraten van het verbindingspad reeds gebeurd. „Kijk, een wethouder durft en kan niet veel, maar hij kan nog wel wat" stelde pragmaticus De Rijke vast. Een redenering die zonder morren dor dc commissieleden werd aan vaard. Voor De Rijke komt er voorlo pig een einde aan het keer op keer be schikbaar stellen van geld voor herbest ratingswerkzaamheden. „La ten we de herbestratingswerkzaam- heden eerst maar eens afmaken". Afspraak De commissieleden W. F. Sprengel- meyer (RU) en H. Asma (PvdA) maakten evenwel van'de gelegenheid gebruik om nog eens een keer de aan dacht te vestigen op de slechte bestra ting van de Kromme Elleboogsteeg. Met name Asma noemde het zaak om snel iets aan dat erbarmelijke weg dek te doen. Een zaak die De Rijke nig wat open liet. „Als we een nieuwe lijst samenstellen komt dat zeker aan de orde", zegde de commissievoorzit ter toe. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnig en droog Een hogedrukgebied komt boven onze omgeving aan en zorgt voor zon nig en droog weer. De middagtempe- ratuur is 24 graden. Wind uit west tot noordwest 2 tot 3, morgen overdag va riabel 1 tot 3 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 16 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 22 aug.: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: zuidoost 4 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: zuidoost 5 Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 aug. Zon op 06.27, onder 20.56 Maan op 00.31, onder 19.03 20 aug. Zon op 06.29, onder 20.54 Maan op 01.23, onder 19.44 Nieuwe Maan: 24 augustus (13.58) Temperatuur kustwater: 18 a 19 gra den HET WEEROVERZICHT DE BILT - Bewolking, die maan dagmiddag naar ons land dreef, bleek hardnekkiger te zijn dan aan vankelijk verwacht werd. Bovendien ontstond dinsdagochtend op enkele plaatsen mist. Woensdag is een dag met flinke zon nige perioden. De regenkansen zijn klein. Het weer in ons land'wordt de ko mende dagen beheerst door een lage drukgebied waarvan het centrum ten westen van Ierland ligt. Aan de zuid oostflank hiervan wordt de eerste da gen zachte lucht naar ons land ge voerd. Rond hel weekeinde wordt het echter koeler. Advertentie Adviseurs computers software advisering Zierikzee, tel. 01110-17169

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1