Liefde en boerentrots Circus Holiday na laatste voorstelling weer op weg stukken Drukte bij Marco de Rijke Licentie voor schip ZIERIKZEE - Een groot aantal mensen heeft het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan de vernieuw de bloemen- en plantenzaak van Marco de Rijke aan de Zandweg te Zierikzee. De Rijke heeft zijn 500 vier kante meter grote verkoopruimte geheel vernieuwd en een frisse aanblik gegeven. Na de achteneenhalf jaar, dat De Rijke nu een plantenzaak runt, ivas dit volgens zijn zeggen hard nodig. Niet alleen het interieur is in een nieuw jasje gestoken, de ondernemer heeft tevens een beluchtings- en koelsysteem aangelegd om zo de kwaliteit van de bloemen en planten blijvend te kunnen garanderen. 's Avonds tegenvallend aantal bezoekers in Zierikzee ZIERIKZEE - Met twee voorstellingen in Zierikzee zit de Schouwen-Duiveland tour er voor circus Holiday weer op. Het aantal bezoekers tijdens de laatste voorstel ling was beperkt. De helft van het totaal aantal zitplaat sen bleef onbemand en dat deed toch enige afbreuk aan de sfeer tijdens de voorstelling. Het applaus klinkt iets minder langer en het publiek laat zich minder snel meeslepen met de artiesten, die zich overigens niet min der in hebben gezet in de piste. Al met al toch een ge slaagd festijn, waarbij vooral de allerkleinsten zich pri ma vermaakten. Clown Rico en zijn assistente waren uit Zwitserland overgekomen voor hun show. De opzet van de wits mag bekend geacht worden. Het meisje is het serieuze en intelligente type, dat een saxofoonconcert wil spelen, maar hierbij constant door Rico wordt gestoord. Hij moet met zijn saxofoon keer op keer de 'ring' uit, maar doet dit niet zonder het publiek op zijn hand te krijgen, ,,1'm seurry no saxo foonconcert". Cliché Ondanks het cliché-achtige van de show vermaakt het hooggeeerd pu bliek zich prima. Zeker wanneer Rico in opdracht van zijn tegenspeelster gaat tellen en de kinderen vraagt mee te doen. Het als een rode draad her haaldelijk water geven van een bloem, die steeds omhoog komt, laat enkele vraagtekens achter. De kan met water wordt tot vijf keer toe leeg geschonken, maar blijkt toch steeds vocht te bezitten. Een sportieve dame" uit het pu bliek stapt de ring in tijdens een Wild westact van de indiaan Gerome- no. Ze is inderdaad sportief, want de indiaan is voornemens haar tegen een plank te zetten om er vervolgens zes bijlen opaf te werpen. Dat over je heen laten gaan in de wetenschap, dat de indiaan eerder tijdens de show vier keer tevergeefs een ballon poog de stuk te schieten, zeer zeker spor tief genoemd worden. Alles loopt prima af. De cowboyshow is overigens een leuk intermezzo. Joe en ma Dalton geven een staaltje van hun kunnen met de zweep en de lasso, terwijl de roodhuid pijlen, bijlen en messen hanteert alsof hij ermee geboren is. Met deze greep uit het rijke assorti ment van de show mag ook de ope- ningsact van de familie. Althof (Al berto, Daniël en Benny) niet vergeten worden. De Althof's, die later nogeens met zes paarden de piste inkomen, bren gen het publiek een grote verzame ling vreemde dieren. Twee kamelen, twee runderen (uit de Schotse hoog landen en Tibet), een lama, een zee- bra, een kleine olifant én een neus hoorn. Volgens de speaker een primeur voor een reizend Nederlands circus. Het doet inderdaad wat on wennig aan iemand te zien rijden op een neushoorn, die in levende lijve veel groter overkomt, dan op de tele visie. Fratsen Tussen de bedrijven door komt En rico - een lilliputter clown - de piste in om zijn fratsen te vertonen. Met een gieter op zijn paraplu illustreert hij het Nederlandse zomerweer en een poging om als verkeersagent het verkeer te regelen loopt op niets uit. Voetjongleuse Mariska toont een ster te zijn op haar gebied. De meest vreemde figuren neemt ze op de voe ten om ze vervolgens te draaien en op te werpen. Tbr wijl ze begint met een simpele bal eindigt ze met een 'boomstam', waarvan alleen het ge wicht verraadt dat het om een kunststofvoorwerp gaat. .Ook na de pauze werd er een afwis selend en interessant programma ge boden aan het publiek. Terwijl enke len in de pauze gebruik maakten van de gelegenheid om gefotografeerd te worden op een olifant en anderen het reizende circus van naderbij gingen bekijken, wachtten anderen trouw op het einde van de pauze; verfrist door een glas drinken of versnapering. BODEGRAVEN - Een spookrijder, die in de nacht van vrijdag op zater dag een aanrijding heeft veroorzaakt op de A12 bij Bodegraven, is na het ongeval lopend gevlucht. De politie heeft bij een zoekactie naar de be stuurder een speurhond en een heli kopter ingezet. BRUINISSE - Rederij Albatros B.V. in Bruinisse mag haar schip de Rose- marie in de vaart brengen en heeft daarmee een twee jaar durend proces tegen het ministerie van landbouw en visserij gewonnen, zo besliste de Raad van State. Twee jaar geleden wilde de rederij een nieuw schip bouwen en men kreeg daarvoor licentie. Toen in plaats van een geheel nieuw schip een half afge bouwd schip werd gekocht vond men dat de rederij nu niet voor de in het uitzicht gestelde licentie in aanmer king kwam. Maar aangezien de aan vraag van de rederij al voor december 1984 was aangevraagd, meende staats raad mr. J. H. Blaauw dat de licentie wel moest worden verleend en wees aldus vonnis. De redactie behoudt ziqh het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Zoetwater Nu er nogal wat discussie is op Schouwen-Duiveland over de komst van zoet water lijkt het ons goed hier nader op in te gaan middels deze brief. De afgelopen weken heeft het weer ons niet meegezeten, terwijl ook de prijsvorming van sommige produk- ten het danig laat afweten. Ibch zul len we aan de toekomst moeten blij ven denken. Vast staat dat wij, financieel ge zien, van de huidige door de EEG ge subsidieerde gewassen niet veel hoe ven te verwachten. De prijs van de tarwe zakte dit jaar met enkele hon derden guldens per hectare. Het blijft ook daarom zoeken naar nieuwe ge wassen, ieder zal deze afweging zelf moeten maken, per bedrijf zullen specifieke oplossingen gevonden die nen te worden. De komst van zoet wa ter is hierbij een voorwaarde om nief verder af te glijden naar grootschali ge landbouw, waarbij waarschijnlijk voor velen geen plaats meer zal zijn. Uit de bijdrage van ca. 26 mil joen, die de overheid beschikbaar stelt om zoet water hier te krijgen, blijkt dat dit ook haar ernst is. In dien landbouwend Schouwen- Duiveland ,,nee" zegt tegen de komst van zoet water worden welgemeende adviezen in de wind geslagen. Wij hoeven er dan niet meer op te rekenen dat de overheid later bereid zal zijn ons daarvoor geld beschikbaar te stellen, 130,per hectare is veel, maar ook hier zullen de kosten voor de baat gaan. Het is geen bedreiging, maar eerder een uitdaging waarbij uw verantwoordelijkheid ten opzich te van gezin en bedrijf van groot be lang is voor de toekomst. Uit bereke ningen van de Rijksoverheid en de landbouwvoorlichtingsdienst blijkt een duidelijke financiële meer opbrengst naar vpren te komen (dhr Ir. Thcken heeft dat in februari 1986 uitvoerig toegelicht). De stand van zaken nu; Op 10 juni jl. heeft' de Algemene Vergadering van het Waterschap zich in principe uitgesproken voor de komst en ver spreiding van zoet water, waardoor ruimte geschapen werd voor het ma ken van een detail-plan. Als ontbindende voorwaarden bij dit besluit gelden: het toegezegde be drag van 15 miljoen dient in 1988 in eens ter beschikking te worden ge steld; in de investeringskosten van de distributie van het water binnen dijks dient voor 50% van Rijkswege te worden bijgedragen; de provincie draagt 500.000,en 250.000, (toezichtkosten) bij; de eigendoms-, onderhouds- en beheerskosten itiogen niet meer dan 130,— per hectare be dragen, berekend op jaarbasis; er dient voldoende water van goede kwaliteit beschikbaar te zijn. De provincie zal de komende maan den een besluit dienen te nemen over voornoemde bijdrage, terwijl van de minister een schriftelijke bevestiging Dinsdag 18 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Allemaal anderen, serie waarin jonge mensen tussen 12 en 18 jaar aan het woord komen. 15.45 uur One heavenly night, speel film uit 1931 van George Fitzmaurice. 17.04 uur AVRO's Danstest Regio Zuid-west. Vandaag vanuit de Maaspoort te Den Bosch de eerste uit zending van de regio-finales. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur AVRO tv-cursus; Omgaan met paard en pony, 8-delige informa tie serie over paardrijden. Afl. 3. 18.00 uur Minjon-magazine, program ma gemaakt door AVRO's jongeren omroep. Vanavond: Informatie. 18.30 uur Voorlichtingsfilm Hand werken 18.45 uur Voorlichtingsfilm Struc tuur in basic. 19.00 uur Johan Pierewiet, serie naar een verhaal van Peyo en Yvan Delporte. Afl. 11. 19.25 uur AVRO's Sportpanorama 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Sterrenslag, sport- en spel- programma met bekende Nederlan ders vanuit het Sterrenslagstadion in de Efteling. Presentatie: Sandra Ree- mer. Interviews: Paul de Leeuw. Com mentaar: Ruud ter Weijden. 22.17 uur AVRO's Televizier, infor matieve rubriek. 23.05 uur The Westener, Amerikaanse film uit 1940 van William Wyler. 00.40 uur Ontdek je plekje, filmim pressie van Nederland's mooiste plaatsen. Vandaag: Maastricht. 00.55 uur Journaal. 01.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Het eindfeest, Ierse jeugd film. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenru briek. 20.00 uur Mussolini en ik, gedramati seerde documentaire serie over het le ven van Benito Mussolini. Met: Bob Haskins, Susan Sarandon, Anthony Hopkns, e.a. 21.00 uur Wat zeggen die oude films? Serie over de geschiedenis van de film. Deel 3. 21.30 uur Television, informatieve se rie over het medium televisie. Deel 8. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Studio Sport. Europese kampioenschappen zwemmen en schoonspringen te Straatsburg. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur Isaura, de slavin, Brazili aanse serie van Gilberto Braga, afl. 7 (herh.). 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 84. (Herh.). 18.05 uur Plons, Afl.: Plons en het hert. 18.10 uur Zevensprong, serie over Ae robic turnen voor kinderen. 18.25 uur Soldaat en ik (Soldier and me), negendelige Engelse serie van Caron Wilks. Met: Gerald Sunquist en Richard Willis. Afl. 9. 18.50 uur Onbekende wereld (Explo re), documentaireserie. Afl.: 23. 19.15 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met o.a. Rowena Wallace, Peter Phelps en Pat McDonald e.a.. Afl. 359. 19.40 uur Lottowinnaars, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Mike, praatshow met Mike Vendrengh. 21.40 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Radio- en Televisie-Omroep. 22.15 uur Verhalen uit de duisternis, 5-delige Amerikaanse serie. Afl. 2. 22.40 uur Nieuws. Aansl.: Coda: Ma zurka Chorus van H. Villa-Lobos door Wim Brioen. BRT 2 17.25 uur Rechtstreekse reportage van de Europese kampioenschappen zwemmen te Straatsburg. wordt verwacht van datgene, wat er is toegezegd. Uitdrukkelijk willen wij u er op wijzen dat, indien niet aan één van de genoemde voorwaarden wordt voldaan, het plan daarmee zal komen te vervallen. Nu het principe besluit is genomen om zoet water aan te voeren, kan het detail-plan voor de distributie van het zoete water in de polder door het Waterschap worden uitgewerkt. Zodra dit plan bekend is, zal dit uitvoerig worden besproken. Wij stellen ons voor om dit dan ook binnen de ZLM-kring nadrukkelijk aan de orde te stllen. Hierbij zal, na een grondige oordeelsvorming, aan de leden afzonderlijk gevraagd wor den, hoe zij er over denken. De uit slag hiervan zal als advies van de ZLM aan de Algemene Vergadering van het Waterschap worden aangebo den. Daar zal de definitieve besluit vorming plaats vinden. Wij hopen met deze brief u wat meer duidelijkheid te hebben gege ven over het standpunt van het kring- bestuur van de ZLM. Namens het kringbestuur, ZLM, L. J. VAN GASTEL, voorzitter, M. HANSE, secretaris. Discotheek Naar aanleiding van de vele berich ten in de pers rond de ongeregeldhe den bij de disco in Jacob Cats te Brouwershaven wil ik ook, als mede eigenaar van een van de huizen in de buurt, reageren. Al vijf jaar geleden heb ik met mijn overbuurvrouw een gesprek gehad met burgemeester Slabbekoorn over de nachtelijke on rust op de parkeerplaats en in de om liggende straatjes. Hoewel met veel interesse en zorg voor deze kwestie was het antwoord toch wel „dat men de heer Zoeter (eigenaar van disco theek -red) moeilijk het brood uit de mond kan stoten voor zomerhuisbe woners". Een overleg met de heef Zoeter werd toegezegd. Twee keer heb ik een beroep gedaan op de poli tie, ook toen al was het antwoord: „Ach mevrouw, de problemen in Re- nesse zijn toch veel groter...". En aan mijn verzoek om dan toch 's nachts om circa twee uur op de ronde langs de disco en omgeving te komen is weinig gevolg gegeven. Eén maal had ik de euvele moed om de jongens zelf te vragen alsjeblieft rekening te willen houden met sla pende kinderen en te waarschuwen met politie, maar daar lachte men met recht hartelijk om: immers die komen hier toch helemaal niet. De disco zelf, binnen en geïsoleerd, gaf werkelijk geen geluidshinder, maar het parkeerterrein met bierdrinken de jongeren en een ongelimiteerde sluitingstijd van Jacob Cats plus het ontbreken van enig gezag of controle hebben de zaak als te verwachten was uit de hand moeten doen lopen. De dreigende atmosfeer, geschreeuw en gegil van meisjes, gerace en gestart van brommers, slaan van autodeu ren, autoradio's (hard aan met open deuren), dit alles maakte drie keer in de week de nachtrust voor drie uur welhaast onmogelijk. Plus de angst voor wat er gaat gebeuren. Nu de schuld geven aan feestvieren de vakantiegangers lijkt mij zeer on juist, immers aan de spraak is duide lijk te horen dat er velen van hier Zeeuws dus, ook bij zijn. Ik spreek mijn medeleven uit voor degenen die rond de disco wonen en nu tot het uiterste gesard en in de steek gelaten worden door de overheid en gemeend hebben eigen rechter te moeten spe len. Ik denk dat het gezegde de kruis gaat te water tot ie barst beter van toepassing is. Wij vermijden de weekenden in va- kantietijd ons zomerhuisje de laatste jaren om genoemde redenen. Spijtig genoeg en in de hoop op betere tijden. D. de Lugt-van Elk Broek in Waterland Naschrift redactie:Deze ingezon den brief is door schrijfster ook ver zonden aan burgemeester en wethou ders van de gemeente Brouwershaven. Circusartiest Althof in de piste met zijn dieren door J. VISSER-ROOSENDAAL Meteen stapten de mannen het staltje op. Eerst Gert Boot, een lange schrale man, met een zonnig gezicht, dan Klaas Stapel, de werkman, een stille, eenvoudige natuur. „Deer waren we." Even stilte. Dan begint Duw: ,,'k Hew anzeg had van Antje Dekker. Jan de Wit deed het en zijn vrouw het er zeker uitkleed met dat nichie. Vind jullie dat nou werk voor zo'n jong moidje?" „Nou," viel Klaas Stapel uit, „ze mag jong weze, maar zoals zij Antje verpleegd hét, en de hele huishouwen daan en bewassen en benaaid, dat had geen oud 'r verbeterd, en dat ze d'r mee ofloit (uitgekleed) het, vink ik niks erg. Kees zei iemeslesten (on langs) tegen mijn vrouw: We hebben zelf geen kinderen, maar Betsie zorgt voor Antje als 'n oigen dochter." „Ja," vond Gert Boot, ,,'t is zonde dat 't geen familie is, aars kon ze nog erve." „Er zal wel 'n testament op de langstlevende wezen," bedacht Duw. „De familie Dekker, wat er dan nag is van die kant, zou wel wille van niet, want er zou een mooie cent ofvalle." „Het de middagpost niks van Rie- kus brocht?", veranderde Gert van onderwerp. „Ik wou wel wete of ie nou nog verlof kreeg voor 't hooien, bijdat is 't oflopen. Overmorgen is 't maaien daan. Hij krijgt een weer lichts beetje verlof." „Ja," zei Klaas, „dat is een verschil, ik weet er wel die haast deurlopend week om week hew we." Na een tweede kopje thee schoof de boer zijn stoel achteruit, de werkman zette de zijne tegen het schot; 't was melktijd, maar eer ze gingen, viel Duw scherp uit: „Denk jullie een beetje om de spantouwe, dat nuuwe rafelt ok alweer en haal het poortje goed dicht, aars gaat de zeug weer in 't bon (plaats, waar de koeien worden gemolken)." Onder het weggaan knikte Klaas, ten teken, dat hij het gehoord had en even later bewees hoefgetrappel en gerammel van bussen hun vertrek. Duw rekende mét een klein, kope ren tangetje het kooltje vuur in dc theestoof onder de as en ging met de kopjes door de koegang naar de boen- luif om ze af te wassen. Dan legde ze vuur aan in de meng, zette er een gro te pan karnemelk op en begon daar in. zittende op een stoel, te roeren, 't Was een vervelend werk, maar zo on der melktijd ging het op zijn best. Ze kon het Mijntje, haar dienstmeisje, wel doen laten, maar die had ze zó huurd, as de borden schoon waren naar huis en je hadde tegenwoordig niet zo erg veel te kardiezen, want het volk was krap. Ze zou Klaas ook maar een emmertje karremelk mee- geve, dan konne die mense ok ers brei ete, of as ze geen gort meer hadde, dan maar prol of treot. 't Was aars zo noêelijk voor Klaas; alle weke most 'ie karne, en dat ging stiekum; alles most stiekum op heden, ze hadde lest een varken slacht, heel achter in het land. Deer had Klaas toe de rinkel- kop en de dikke darme van had; je moste zulke mense toch ok wat gun nen, hè? Wat stoof 'ie op over die Betsie; nou ja, hij had gelijk, 't was een best moidje in d'r werk, en ze zou 't ok wel laie magge, as ze maar niet met Rie- kus ging. Gert hoopte op een paar we ke verlof, maar zij betaalde nog lie ver een hooier van zes gulden daags, as die twee mekaar maar niet zagge. Had ze nou de gort wel klaar zet? Ja, daar stond het! Dat het met Riekus nou zo gaan most! Wat was 'ie toch al- toid een lieve, gezeglijke jongen; met twaalf jaar al van school, toe thuis in de boerderij; in de winter nog twee jaar naar 't avondschool, later ging hij vier avonden in de week naar een handelscursus in het stadje vlak bij. Hij wou alles lere wat ie maar kon. Moide nasjouwe. deer gaf ie niks om. Hij was op zijn vijftiende jaar te best- vatten (boerenfeestpartij) weest met Marijtje Ham en alle volgende ker missen, bruilofte en uitvoeringe was dat zijn moidje bleven. Zij en Gert waren d'r niks teugen, nee zeker niet. 't Was een enigst kind en vader zat er best bij; ook kon ze nag erve van een oom en peet; ja, dat was 'n ding van angaan. 't Stond er met Riekus mooi voor. (wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4