Aantal WAO-ers en AAW-ers stabiliseert zich in 1986 Werkplaats van vader op zoon Rode Kruiszegels ook op eiland verkrijgbaar - WATERSTANDEN Vlag uit als kamer vergadert Veerboot verkocht Stankoverlast aan orde in gemeenteraad Dragline voor vliegbasis geheel vernield Dode in verkeer Fosfaatnormen I DEN HAAG - Met ingang van het nieuwe parlementaire jaar, Prinsjesdag (15 septem ber), gaat op het gebouw van de T\veede Kamer aan het Bin nenhof in Den Haag de natio nale driekleur in top. Het presidium van de kamer heeft namelijk besloten de na tionale vlag te gaan voeren als de kamer plenair vergadert. Het dundoek wordt meteen na afloop van de vergadering weer binnengehaald. Eenzelf de maatregel is ook door de Eerste Kamer genomen. Met het hijsen van de natio nal e vlag op vergaderdagen van het parlement wordt aan gesloten bij overeenkomstige gebruiken in het buitenland. Ook in verschillende provin cies van ons land is het gebruik de provincievlag uit te steken als de staten in vergadering bijeen zijn. Uit jaarverslag GMD Zeeland blijkt: ROME - Het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een diepgaand onderzoek" gelast naar de eventuele levering van mijnen' door een Italiaans hedrijf aan Iran of Irak. ZIERIKZEE - De tendens, dat het aantal personen met een WAO- of AAW-uitkering- min of ineer constant blijft heeft zich in 1986 voortgezet. In totaal 14538 Zeeuwen ge noten in dat jaar een WAO- dan wel een AAW-uitkering. In '86 kwamen er 1233 verzoeken voor het toekennen van een van deze twee uitkeringen binnen bij de Gemeen schappelijke Medische Dienst in Goes, Deze gegevens zijn vermeld in het onlangs gepubliceerde jaaroverzicht van deze medische dienst. NIENBURG - De rechtbank van Nienburg, in de Westduitse deelstaat Nedersaksen, heeft deze week het ontslag bevestigd van een werknemer die het roken tijdens de arbeid niet kon laten. Vervolg van pagina 1 wat de oorzaken van deze stankover last kunnen zijn. Als mogelijke oor zaken werden de vloerbedekking en de slechte drainage onder het gebouw genoemd. Het drainage-systeem is in middels verbeterd maar de stank is gebleven, zelfs nadat de kruipruimte onder het lokaal kurkdroog was en er in het lokaal regelmatig geventileerd werd. Onafhankelijk Inmiddels is de hulp van een onaf hankelijke deskundige ingeroepen. Deze heeft de vloerbedekking en de kruipruimte opniew aan een onder zoek onderworpen. Deze kwam tot de conclusie dat de vochtige kruipruim te mogelijk de boosdoener van het eu vel is. Dit vocht hoopt zich op door een dampremmende laag aan de on derkant van de vloer en het slecht doorlatende pvc aan de bovenzijde. Het probleem kan worden geholpen door het aanbrengen van een damp remmende laag aan de onderzijde van de vloer plus een goede ventilatie in het lokaal zelf. Ten einde de schoolbevolking te verlossen van de slechtriekende dam pen wordt door de dienst gemeente werken een aantal maatregelen voor gesteld, zoals het aanbrengen van extra muurroosters en een drie centi meter dikke polyurethaanlaag. Met dergelijke aanpassingen is een be drag van 6500,- gemoeid. Dit bedrag komt ten laste van de post groot (technisch) onderhoud schoolgebou wen. Atletiek Een ander punt dat op de agenda voorkomt is het voorstel om met de bestuur van het district West II van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie een gebruikersovereenkomst aan te gaan voor de atletiekaccommo- datie aan de Banninklaan. Deze kunststof atletiekbaan heeft op het atletiekgebeuren in de regio een sti mulerende invloed uitgeoefend. Ge zien dit regionale karakter heeft de gemeente Zierikzee een subsidiever zoek ingediend bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Overeenkomst Uit de contacten met dit ministerie is gebleken dat van rijkswege ver moedelijk een subsidie van een klei ne ton wordt gegeven. Voorwaarde hierbij is dat de gemeente een gebrui kersovereenkomst met het districts- bestuur van de KNAU aangaat, waar in het regionale gebruik van de accommodatie is vastgelegd. Het afsluiten van een dergelijke ge bruikersovereenkomst is echter pas mogelijk indien de baan officieel de B-status heeft. Een knelpunt bij het toekennen van deze B-status is het feit dat een tweede kunststofvoorzie ning voor het hoogspringen, een voor waarde voor deze B-status, ont breekt. Verwacht wordt echter dat het dankzij deze rijkssubsidie mogelijk moet zijn om de huidige accommoda tie dusdanig te verbeteren dat deze alsnog voldoet aan de eisen voor het predikaat B-baan. Uit het jaarverslag blijkt dat het merendeel van de uitkeringsgerech tigden met een WAO of AAW- uitkering man is. Bij de GMD staan 10.862 mannen en 3676 vrouwen te boek. Driekwart van dat aantal be hoort tot de bevolkingsgroep loon- trekkenden. Jonger In vergelijking met de landelijke cij fers blijkt dat de gemiddelde leeftijd (48,3 jaar) van de uitkeringsgerechti- gen in deze regio wat lager is. Het landelijke cijfer ligt op 49 jaar. Wat de nieuwe aanvragen voor een van de ze twee sociale uitkeringen betreft blijkt dat ook in deze groep de leef tijd (41,3 jaar) wat lager ligt dan die van het totale bestand van uitke ringsgerechtigden. Veruit de meeste nieuwkomers, die zich in '87 bij de GMD meldden voor een uitkering be horen tot de categorie loontrekken- den. De meest voorkomende oorzaak van arbeidsongeschiktheid onder werknemers en zelfstandigen vormen gebreken aan het bewegingsstelsel. Hernia, reuma, een kapotte meniscus zijn veelgehoorde klachten. Ook psy chische klachten (neurose, aanpas singsreactie en depressie) blijken in 21,5 van de gevallen reden tot ar beidsongeschiktheid te zijn. Dergelij ke klachten komen vooral bij vroeg- gehandicapten en loontrekkenden voor. Reïntegratie Ten einde de mogelijkheden van ge deeltelijk arbeidsongeschikten zo veel mogelijk te benutten heeft de GMD een aantal begeleidings- en reïntegratie-activiteiten ontwikkeld. Via het geven van voorlichting, het adviseren en stimuleren bij de reïnte gratie van betrokkenen en het over leg plegen met zowel arbeidsbureau als werkgevers hoopt het GMD de rentree van de gedeeltelijk arbeids ongeschikten te bevorderen en wat te vergemakkelijken. In 1986 werden voor 776 personen in de regio derge lijke activiteiten verricht. Behalve het regelen van de WAO- AW- uitkeringen houdt de GMD zich ook bezig met het geven van adviezen voor voorzieningen die voor de ge handicapte onmisbaar zijn om te wo nen en te werken. Vorig jaar heeft de- VLISSINGEN - Onbekende daders hebben een dragline op een loswal aan de Schelde-Rijn-verbinding bij Reimerswaal volledig vernield. De dragline werd gebruikt voor de overslag van zand- en bouwmateria len bestemd voor de vliegbasis in Woensdrecht, waar alles in gereed heid wordt gebracht voor de eventue le plaatsing van kruisvluchtwapens. Op de loswal en op een silo stonden leuzen gekalt met de woorden „Stop Reforger - stop kernenergie - stop Woensdrecht", waarmee de daders duidelijk maakten ook tegen de ko mende oefening Reforger te zijn, waarbij enkele duizenden Ameri kaanse militairen in ons land aanko men óp weg naar West-Duitsland. De rijkspolitie te water van Wemeldinge zoekt samen met de technische re cherche van de rijkspolitie in Middel burg naar de daders. ze dienst 5176 keer advies uitgebracht 'over het al dan niet toekennen van dergelijke voorzieningen. In 84% werd een positief advies uitgebracht, hetgeen 8 hoger ligt dan het lande lijk gemiddelde. Ruim een derde deel (39%) van de gevraagde voorzienin gen heeft betrekking op het zich be ter kunnen verplaatsen van de gehan dicapte. In circa twee van de drie gevallen gaat het dan ook om vergoe dingen voor vervoerskosten. Ook woonvoorzieningen vormen een rela tief groot aandeel (34%) in het totaal aantal aanvragen voor noodzakelijk geachte aanpassingen. Gelijke kansen Met het in werking treden van de Wet Arbeid Gehandicapte Werkne mers per 1 juli '86 heeft de GMD, zo vermeldt het jaarverslag, betere mOï gelijkheden om de positie van de ge handicapte werknemers op de ar beidsmarkt te verbeteren. Dankzij deze wet is de GMD beter in staat fa ciliteiten te verlenen bij het zoeken van een baan voor deze groep. Vol gens artikel 2 van deze wet hebben werknemersorganisaties en werkge vers de taak om maatregelen te tref fen die het in dienst nemen en houden van de gehandicapte werknemer be vorderen. Daarnaast heeft de GMD vanaf juli ook een vergunning gekregen voor LEEUWARDEN - Uit frustratie in verband met een niet beantwoorde liefde heeft de 19-jarige K. B. uit het Friese Bergum op 3 augustus brand gesticht in het badhotel Seeduyn op het eiland Vlieland. Dat heeft de rijkspolitie in Leeuwarden bekend gemaakt. ZIERIKZEE - Een onderzoek van het Technisch Adviesbureau van de Unie van Waterschappen heeft uitge wezen dat op sommige plaatsen in de omgeving van Harderwijk, waar al vanaf het begin van de afsluiting van de Zuiderzee eenden gehouden wor den, de EG fosfaatnormen in grond water 130 keer is overschreden. Er zijn gelukkig geen waterwingebieden in de omgeving waar hoge normen wor den overschreden, maar een dergelij ke hoge overschrijding wordt toch schadelijk voor de volksgezondheid geacht. Twee illegale eendenhouderij- en hebben al aanzegging gekregen zich te gaan verplaatsen, met de boeren eendenhouders (50 bedrijven met een half miljoen eenden) zal zo spoedig mogelijk worden gepraat, om paal en perk te stellen, want één ding staat vast, de eendenhouderij moet aan banden. het uitoefenen van een stukje ar beidsbemiddeling voor gedeeltelijk arbeidsgeschikten en gehandicapte arbeidskrachten. In verband hiermee heeft deze dienst dan ook een eigen budget voor scholingsactiviteiten ge kregen. Tevens bevat deze nieuwe wet een regeling voor het vergoeden van kosten die werkgevers moeten maken om de arbeidsplaats en de inrichting van het bedrijf aan te passen. Aan de hand van deze wet ter be vordering van de kansen van de ge handicapte werknemer op de ar beidsmarkt, streeft de rijksoverheid ernaar om uiterlijk binnen drie jaar meer gehandicapten in het arbeids proces op te nemen. Mocht de wet on voldoende resultaten opleveren dan wordt per bedrijfstak of onderdeel ervan een verplichting opgelegd om een bepaald percentage gehandicap te werknemers in dienst te hebben. Gedacht wordt aan een percentage van om en nabij de 5 ZIERIKZEE - De Provinciale Stoombootdienst over de Westerschel- de, die de veerboten over deze zeearm exploiteert, is nu ook het tweede in de mottenballen liggende schip, de in 1949 gebouwde Koningin Juliana kwijt. Het schip werd verkocht aan de re derij Ferromina PvT. Ltd te Bombay en gaat onder Panamese vlag varen. Negen bemanningsleden varen met de oude veerboot op eigen kracht naar de nieuwe thuishaven, waar men 15 sep tember hoopt aan te komen. In drie verschillende havens zal tijdens de reis worden gebunkerd. Het zuster schip van de Koningin Juliana, de Prins Bernhard, vertrok dit voorjaar naar Malta welk eiland eveneens op eigen kracht werd bereikt. Deze veer boot, gebouwd in 1950, vaart thans voor Rederij Gozo Chanel Co onder de naam Citadella. Beide schepen deden in 1985 nog dienst op de Westerschelde. ZIERIKZEE - In de periode van dinsdag 1 tot en met woensdag 30 september zijn er onder andere bij het postkantoor in Zierikzee weer speciale postze gels ten behoeve van het Nederlandse Rode Kruis te koop. Na de septembermaand blijven deze postze gels in beperkte mate verkrijgbaar bij het filatelie- loket. De serie bestaande uit drie verschillende zegels is als samengesteld rond het thema „Rode Kruishulp is mensenwerk". Een feit is dat vele duizenden vrijwilligers zich geheel belangeloos inzetten voor de ver schillende werkzaamheden van het Rode Kruis. Ten bate van het Rode Kruiswerk geeft de PTT een serie speciale ze gels, rond het thema Rode Kruishulp is mensenwerk, uit. De afbeeldingen op de drie zegels hebben betrekking op vrijwillig heid, als zijnde een van de grondbeginselen van deze internationale or ganisatie en twee zaken die alleen mogelijk zijn dankzij het werk van vele vrijwilligers. Dat geldt in het bijzonder voor het draaiende houden van de telefooncirkels en de mensen die regelmatig bloed afstaan. Met deze actie streeft de Nederlandse loot van deze internationale ac tie een tweeledig doel na. Allereerst moet door de extra toeslag op de ze gels de Rode Kruis kas weer wat worden gespekt. Tbn tweede is het de bedoeling om door middel van de zegels het vele werk dat het Rode Kruis verricht onder aandacht van een breed publiek te brengen. Om deze ideële zegelverkoop te bevorderen zullen vertegènwoordigers van plaatselijke afdelingen op drukbezochte plaatsen proberen zoveel mogelijk zegels te slijten. Het is niet de eerste keer dat het Rode Kruis middels een postzegelac tie geld en bekendheid voor haar werk probeert te krijgen. Een jaar of drie geleden werd een soortgelijke actie gehouden, die volgens een woordvoerder van de PTT insloeg bij de eilandelijke bevolking, getuige de hoeveelheid zegels die binnen korte tijd over de toonbank gingen. HONTENISSE - In Hontenisse is de 20-jarige inwoner van Hulst T. J. J. Warrens om het leven gekomen na met zijn wagen over de kop te zijn geslagen. Hij is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Volgens de politie is Warrens ver moedelijk de macht over het stuur verloren. Hij werd uit zijn wagen geslingerd. Tot eind augustus Zierikzee Huis van Nassau. Expositie kunst- en gebruiksvoorwerpen Afrika Indone sië, India en China. Van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur. Augustus Burgh-Haamstede De Burght. Expositie schilderijen en aquarellen van Addy van de Vlugt. Brouwershaven De Vergulde Garnaal. Expositie aquarellen mevrouw T. de Visser- Tramper. Iedere dinsdagmiddag, woensdagmiddag en woensdagavond tot en met 2 september Renesse Vanaf WV-kantoor. Fiets- en wandel- puzzeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Maandag 17 augustus Zierikzee Vergadering commissie publieke werken in Stadhuis. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Raad Westerschouwen in gemeente huis, 19.30 uur Burgh-Haamstede De Burght. Voorstelling Aad Peters poppentheater. 16.00 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Zangavond. 20.00 uur. Bruinisse Centrumplein Aquadelta. Braderie. Vanaf 10.00 uur. Dinsdag 18 augustus Brouwershaven Vergadering van de commissie ruim telijk ordening, van de gemeente Westerschouwen, in gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Grote- of Sint Nicolaaskerk. Orgel concert door Arie J. Keijzer. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 19 augustus Renesse Ned. Herv. kerk. Koorklanken door het Mannenkoor Ons Koor uit Som- melsdijk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie grond- en pachtzaken van gemeente Wester schouwen, in gemeentehuis, 19.30 uur. Donderdag 20 augustus Zierikzee Vergadering commissie sport in Stad huis, 17.00 uur. Dreischor Ned. Herv. kerk. Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 22 augustus Zierikzee Kabbelaarsbank 9 en Zijpestraat 44. Open dag fuchsiatuin. Van 9.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Hogeweg 24. Open dag fuchsiatuin. Van 9.00 tot 17.00 uur. Dreischor Concert door muziekvereniging Apollo uit Domburg. Aanvang 19.30 Zondag 23 augustus Renesse Vertrek bij restaurant De Wig aan de Hogezoom. Grevelingen Tourtocht. Afstand 110 km. Start 9.00 uur. Donderdag 27 augustus Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 28 augustus Brouwershaven Feestmarkt. Van 14.00 tot 20.00 uur. Gezellige markt met o.a. oude am bachten. Zaterdag 29 augustus Zierikzee Rommelmarkt ten bate Vereniging tot bescherming van dieren. Onder de Beuze. Brouwershaven Gondelvaart vanuit de jachthaven. Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Selectie evenement Europe klasse. Grote- of Sint Nicolaaskerk. Herden kingsdienst Jan Zwart. M.m.v. Jaap Zwart (orgel), een vocaal ensemble, kinderkoor en groot koor. Aanvang 20.00 uur. Dreischor Bij Van de Velde, Zuiddijk 4 Barbe cue plattelandsjongeren. 19.30 uur. Tijden en standen volgens getijdctafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Doodtij: IS augustus Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 augustus 11.00 lil 04.45 -131 23.30 116 17.10 -106 18 augustus 10.00 101 03.45 -121 22.40 104 16.20 - 96 18 augustus 11.05 121 04.45 -142 23.40 123 17.15 -116 18 augustus 11.10 126 04.45 -143 23.40 128 17.10 -116 KERKWERVE - Wie wil blijven moet aan ae weg timmeren. Die wijsheid heeft het familiebedrijf Van de Velde in Kerkwerve wel erg letterlijk in de oren geknoopt. Aan de Heuvelsweg in de buurt van Kerkwerve is in krap zes maan den tijd een forse loods met een totaaloppervlakte van circa 300 m* neergezet. Duidelijk zichtbaar vanaf de weg. Een nieuwe aanwinst voor het bedrijf, maar toch ook weer niet helemaal nieuw, daar het loon-en verhuurbedrijf aan de Brasweg, waar de bedrijfsruimte van de nestor van het bedrijf, J. C. van de Velde zich bevindt, reeds een werkplaats had. De uitbreidingsmogelijkheden daar waren echter maar zeer beperkt, zodat alsnog besloten werd om een gloed- nieuwe werkplaats aan de Heuvelsweg, waar zoonlief zijn domicilie heeft, te bouwen. Deze grotendeels geïsoleerde loods, waar de meest voorkomende werkzaamheden aan de diverse machines (combines, zaaimachines. trekkers en hydraulische kranen) kunnen worden verricht, is door bouwbedrijf Van de Schelde neergezet. Dit nieuwe be drijfspand is voorliet familiebedrijf dat sinds 1960 bestaat een mijlpaal in haar bestaansgeschiedenis, die niet zonder meer voorbij mag gaan. Om die reden werd dan ook met behulp van twee hydraulische kranen, bestuurd door vader en zoon Van de Velde, een laken verivijderd. waaronder een groot geel bord met de naam van het bedrijf schuil bleek te gaan. Zondag 30 augustus Brouwershaven Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden. Selectie evenement Europe klasse. Zaterdag 5 september Zierikzee De Lichtboei. Open cursusdag werk groep Vrouw en geloof. Lezing door Irmgard Busch. Renesse Door het dorp en op Dorpsplein. Mars en show door CJV Drumband Rijswijk met majoretten uit Rijs wijk. Aanvang 14.00 uur. Brouwershaven Grevelingenmeer. Zeilwedstrijden, 2e NKK Grevelingenweekend. Tbnnenmagazijn. Volksdansavond. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2