Qsrjsi Boete van 600 gulden voor veel te zwaar beladen van vrachtauto De roemrijke geschiedenis van Westenschouwen in de Bewaerschole op een rijtje Feestelijke opening H. J. Doelemanplein DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraken uit auto's Taptoe Renesse N1EUWSBODE Sjoemelen De Zierikzeese onderwijs-wethouder Groen voelt er weinig voor te sjoemelen met onder wijskundige principes. (Pag. 2). Schoonspuiten Er is een nieuwe methode voor het schoon spuiten van de damwand voor het haventje van Flaauwers. (Pag. 3). Grote Kerk In vorm De commissie ruimtelijke ordening van Zierik- Atleet Robert van der Vegt is bijzonder goed in zee kan instemmen met het financieel bijdra- vorm. Enkele resultaten. (Pag. 7). gen in het schilderwerk van de Grote Kerk. (Pag. 3). VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1987 143ste jaargang Nr. 24183 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De geboorte van een recht betekent altijd de dood van een vrijheid. Sully Prudhomme „Op een fiets kun je ook geen piano vervoeren ZIERIKZEE - Op 11 mei werd de chauffeur van een vrachtwagen van L. C. v.d. C. uit Nieuwerkerk door de politie aangehouden. Een overbelasting van maar liefst 4 ton werd geconstateerd. Kantonrechter mr. W. F. van Solinge veroordeelde v.d C. tot een boete van 600 gulden. Dit comform de eis van de officier. „Het was wel erg veel te veel. Met een fiets kun je nu eenmaal ook geen piano vervoeren", aldus Van Solinge. In de vrachtwagen van v. d. C. werd zand vervoerd van Bruinisse naar Zierikzee. ,,En dat zand was hartstik ke nat, en dan weegt het door hoor. Dan zit je zo boven je toelaatbare ge wicht. Maar hoe moest ik dat weten", aldus het verweer van v.d. C. ,,Wie in het vak zit hoort dat te zien", reageer de Van Solinge. ,,Zo'n auto schrikt zich toch zeker rot als hij ineeens bij na twee keer zoveel in z'n laadbak krijgt, als wat mag". De overtreding komt v.d. C. op een boete van 600 gul den te staan. Inhaalmanoeuvre B. G. R uit Strijen moest zich voor Van Solinge verantwoorden voor een inhaalmanoeuvre die uiteindelijk re sulteerde in een botsing met een te genligger. R. reed op 15 december 1986 op de weg bij Scharendijke, haalde een voor hem rijdende auto in en werd geconfronteerd met een der de auto die vanuit een uitrit de weg opdraaide. Om deze niet te raken week R. uit en botste op een tegenlig ger. Getuigen verklaarden indertijd dat R. te hard zou hebben gereden. R. zelf zei niét veel harder dan honderd te hebben gereden. k,,En de man die ik inhaalde kon beter rekening houden met de auto die uit de uitrit kwam omdat hij die eerder zag. Ik werd er plotseling mee geconfronteerd. Het was een erg onoverzichtelijke situa tie". Van Solinge beaamde de laatste conclusie van R. ,,Het is daar inder daad een akelige weg. Maar ook de snelheidsfactor telt. U mocht daar maar 80 rijden, en u reed minstens 100. En getuigen verklaarden dat u ruimte genoeg had om tijdig af te remmen". Raadsman mr. G. Nijland ontkende niet dat zijn cliënt schuld draagt aan het ongeval. ,,Maar ik wil erop wij zen dat mijns insziens niet alle schuld bij hem ligt. Ook de bestuurder van de auto die uit de uitrit kwam draagt schuld, en ik vraag u daar rekening mee te houden". Officier van justitie mr. M. van Walraven achtte de over treding bewezen en eiste een boete van 225 gulden. Van Solinge vonniste conform die eis. Niet gezien ,,Ik heb toch goed gekeken, maar ik heb die andere auto echt niet gezien", was het verweer van P. A. H. W. uit Brunssum. Op 6 maart dit jaar ver oorzaakte hij een aanrijding bij het wegrijden van het benzinestation bij De Blauwe Keet. ,,Ik mag daar van mijn vrouw niet meer tanken, die vindt het veel te gevaarlijk", aldus W. Uit het feit dat hij de auto die op hem botste niet had gezien leidde hij af dat deze wel erg hard moest hebben gereden. ,,Het eerste wat ik zei toen ik uitstapte was 'M'n lieve man, hoe kunt ge hier zo hard rijden', aldus het commentaar van W. De bestuurder in kwestie verklaar de eerder tegenover de politie dat hij helemaal niet hard reed, hooguit 40. Van Solinge zag dan ook geen aanlei ding om te twijfelen aan de schuld van W. en vonniste conform de eis van de officier. Hij legde W. een boete van 150 gulden op. Verwarring Verwarring alom bij de zaak betref fende G. P. van B uit Burgh- Haamstede. Volgens de politie werd hij op 31 mei 1986 aangehouden en bleek daarbij dat zijn vrachtauto niet gekeurd was. ,,Ik kan dat niet ge weest zijn", aldus v. B. ,,Ik reed op dat moment in een andere vrachtwagen in een andere richting". Deze bewe ring werd ten stelligste tegengespro ken door de verbalisant in kwestie die tijdens de zitting op het kanton gerecht getuigde ,,Ik herkende me neer meteen toen ik hem zag als dege ne die ik die dag heb aangehouden". Het verslag van de aanhouding was dermate gedetailleerd dat het Van So linge kon overtuigen. Ook al hield v. B. bij hoog en laag vol dat er sprake was van een vergissing. ,,Dat moet dan iemand geweest zijn aan wie ik die auto heb uitgeleend en die spre kend op mij leek. Ik kan mij van die aanhouding helemaal niets herinne ren". ,,Ik vind het verhaal van de verba lisant erg overtuigend. Daar kan ik niet omheen", aldus Van Solinge, die zo nu en dan ook niet precies meer wist hoe het bij deze zaak in elkaar stak. Hij vonniste conform de eis van de officier en beboette v. B. met 300 gulden. SCHARENDIJKE - Uit de auto van J. F. van L. uit Wichen (bij Nij megen) is donderdagmiddag tussen 12.30-16.00 uur een surftas met zeil en een surfpak ter waarde van 1800 gul den gestolen. De wagen stond gepar keerd aan de Brouwersdam waar Van L. aan het surfen was. Onbekenden verschaften zich door het forceren van een ruitje toegang tot het voertuig. Hetzelfde geschied de bij de wagen van F. B. uit Boppard (Duitsland), die geparkeerd stppd^ aan de Zeeanemoonweg te Renesse. B. mist een cassetterecorder ter waarde van 250 gulden. ZIERIKZEE - De opknapbeurt die het H. J. Doelemanplein in Zierikzee heeft ondergaan is voor de buurtver eniging Onder de Dikke Toren een geldige reden om zaterdag 29 augustus een feestje op dat pleintje te bou wen. Deze feestelijkheden beginnen om 13.30 uur. Het klimrek en de zandbak die de laatste jaren een wat haveloze aanblik gaven hebben het veld moeten ruimen voor een aantal nieuwe speelwerktuigen. Zo is de zandplaats een stukje verplaatst en is het klimrek vervangen door een beeldhouwwerk van Ad Braat. Voor het broodnodige speelplezier van het grut staan er op het pleintje nu een glijbaan, wat schommels en een klauterrek. Voor de liefhebbers van een potje knikkeren, een bezigheid die in een bepaalde tijd van het jaar enthousiast door vele kinderen wordt beoefend, zijn er knikkerkuiltjes. Voor de wat ouderen die wat li chaamsbeweging willen hangt er sinds kort een volley balnet terwijl toezicht houdende mgeders met elkaar een kopje koffie kunnen drinken aan een van de picknicktafels. Deze ludieke facelift is voor de buurtvereni ging reden om de ingebruikname van dat speelterrein een feestelijk tintje te geven. Zaterdag kunnen de kin deren hun hart ophalen aan een serie kinderspelen, waaronder ringwerpen, bus- en steltlopen en lolobal. Verder is er op het pleintje een kegelbaan van maar liefst 6 meter uitgezet en staat er een reusachtige ge kleurde plastic aap, waarop de kinderen naar hartelust kunnen springen en ravotten. Wie van dat spelen wat hongerig en dorstig is geworden kan bij een van de kraampjes zijn appetijt stillen met een ijsje of een pannekoek, die met een fikse slok limonade naar binnen gfv^erkt k'ifh worden. En dit alles onder een Swin gend muziekje, waarvoor de disco van de CJV-jongeren ingehuurd is. BURGH-HAAMSTEDE - Niet velen zullen op de hoogte zijn van het feit, dat de Westhoek (of beter gezegd Westenschouwen) zo'n zes eeuwen terug tot een van de grote re visserij- en koopvaardijlocaties van Nederland behoorde. Scheveningen en Katwijk aan Zee telden nog niet mee, en ook Zierikzee en Bruinisse waren tot 1500 nog niet te vergelijken met Westenschouwen. In de Bewaerschole wordt een en ander tot 12 sep tember belicht. De Stichting Westerschouwen Kul- tureel kwam na een expositie over oud speelgoed op het idee om de vis serij van de Westhoek eens te belich ten. Op zich al een vreemde constate ring, want wie nu in de gemeente rondrijdt komt alleen agrarische be drijvigheid tegen. Desalniettemin was Westenschouwen, dat nu door de zee genomen is, in 1352 een van de De expositie wordt ingericht. voornaamste havens van Zeeland, waar men met kleine scheepjes op ha ring viste. Bar weinig De stichting kwam er al snel achter, dat er van de geschiedenis maar bar weinig bewaard is gebleven. Kenner bij uitstek, J. Schot Bwz uit Zierik zee, werd geraadpleegd en die haalde uit zijn archieven Dye Cronyke van Zeelandt, waar de geschiedenis van Westenschouwen wordt belicht. Van daag de dag verraden namen als de Haringmans (of Harinckman) nog te vroegere bedrijvigheid in de West hoek, maar geschiedkundig is er niet veel overgebleven. Begrijpelijk met de wetenschap, dat Westenschouwen zoals het was niet meer is. Volgens Schot is er toch nog het een en ander waar te nemen als het water Iandafwaarts gaat. Boomstronken bijvoorbeeld en zelf heeft Schot er nogeens een drietal kruiken opge vist. Toch voer de plaatselijke bevol king van Westenschouwen in 1416 met kleine scheepjes op haring, waarna men overging op haringbui zen, die aanmerkelijk groter waren. Het kon niet op. Steeds meer men sen zagen in dat Westenschouwen een rijke toekomst tegemoet zou gaan. Men begon zelf schepen te bouwen voor de handelsvaart op Frankrijk, Engeland, Schotland, Noorwegen, Denemarken, Spanje en de Oostelij ke landen. Westenschouwen werd op haar beurt bezocht door schepen uit deze landen, die voorheen nog voor Brugge kozen. Het spreekt voor zich, dat de mee krap en ook huiden werden uitge voerd. Daarvoor werden allerhande soorten wijn en zout teruggekocht. Wijn voor consumptie en het zout als een broodnodig bewaarmiddel voor de haring. Niets leek de Westhoek in de weg te staan, totdat de natuur haar grilligheid ten toon spreidde en er een stroomverandering optrad. Van een zuigend effect bezorgde de zee Westenschouwen een stuwende kracht, waardoor de rijke haven dichtslibde. Technieken om dit tegen te gaan waren indertijd niet voor handen. In 1500 was het gedaan met Westenschouwen. Trouw Steeds minder koopvaarders ble ven Westenschouwen trouw en op ze ker moment bezat de plaats nog maar vijf zes haringbuizen, drie of vier hoekschepen en enkele pinken. Een van de notabelen van Westenschou wen in die tijd, koopvaarder Huberd pakte zijn biezen en toog naar Zierik zee, waar hij enkele fraaie panden liet neerzetten. Hij werd door collega-vaarders gevolgd, want Zie rikzee was toen de eerst aangewezen plaats om de handel voort te zetten. Die sfeer van toen is nu in de Be waerschole te proeven, waar leden van de stichting het nodige werk heb ben verzet om er iets moois van te maken. Maar doordat van Westen schouwen niet veel over is moet de be zoeker het 'stellen' met alternatieven als Bruse vissersschepen, een schip perstrui uit Den Helder, het geschied verhaal van de ondergang van Zierik zee enzovoort. Dat doet echter geen afbreuk aan de expositie, die noodgedwongen is uitgebreid met het thema scheeps modellen en visserij-attributen van allerlei mensen uit de regio en het ge meentelijk museum van Zierikzee. De expositie, die zaterdag 15 augus tus (morgen dus) begint, duurt tot en met 12 september en is van maandag tot en met zaterdag geopend van 13.30-16.30 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> OGï* P£ 81 tr RENESSE - Zoals eerder al uitvoerig gemeld is er zater dagavond een grootse taptoe in Renesse. Het voorprogramma op het sportveld aan de Laone begint om 19.15 uur met een optreden van de Brouwse drumband Apollo en majoret- tengroep Appolonia. Verder verlenen de korpsen Wilhelmus uit Siiedrecht. drum- en show fanfare DVS uit Katwijk, show en marching- band DWS uit Rijnsburg en het plaatselijke Luctor el Emerge hun medewerking De bands vertrekken vanaf verschillen de locaties om 20.00 uur naar het sportveld, waarna de tap toe officieel kan worden begon nen. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Zonnige perioden Wolkenvelden afgewisseld door en kele zonnige perioden. Morgenmid dag kans en op een buitje. De wind wordt noordwest en is vrij krachtig. De temperatuur wordt slechts 18 gra den. Na zondag wordt het weer aan merkelijk beter. Minimumtempera tuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 18 aug.: Zondag: Af en toe met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 4 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuidwest 3 Dinsdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 15 aug. Zon op 06.23, onder 21.08 Maan op 23.04, onder 14.22 16 aug. Zon op 06.25, onder 21.06 Maan op 23.24, onder 15.43 17 aug. Zon op 06.27, onder 21.04 Maan op 23.52, onder 16.59 Laatste Kwartier: 16 augustus (10.25) Temperatuur kustwater: 17 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebicd trekt het komende etmaal langzaam vanaf de Oceaan Frankrijk binnen. Gelijktijdig beweegt zich een storing in de nacht van vrijdag op zaterdag on op zaterdag vanaf de Britse eilan den via de Noordzee naar Noord- Duitsland. Met deze storing hangt be wolking samen. Deze zal in de nacht en ochtend over ons land drijven waarbij mogelijk wat regen kan val len. Later op de dag komt waar schijnlijk de zon af en toe door. De temperaturen zijn op zaterdag nog gematigd doordat een matige westenwind koele zeelucht aanvoert. De middagtemperaturen variëren tussen 17 graden aan zee en 20 graden landinwaarts.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1