Gemeente Westerschouwen herdenkt wijlen J. Deïst Ongewone sterfte van zeevogels Omwonenden in bezwaar tegen eventuele komst droogdok naar vluchthaven Bru I Brand in oude Triumph DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onwillige Duitse verkeers- overtreder in Nederland beter af PE eii-r IKZEESCHE NIEUWSBODE Toeristendag Oorlog Schip Wielerronde Volop in formatie deze keer over de vierde en Schipper Verburg uit Zierikzee haait herinne- Schipper Teun den Breejen wil een groter Een spannende wielerronde is verreden in Re- laatste toeristendag in Zierikzee, Nog één voor ringen op over de oorlog. (Pag. 4). schip en kan daarvoor bij de provincie aanklop- nesse. Het klassement neemt vaste vormen de boeg dus. (Pag. 3). pen. (Pag. 5). aan. (Pag. 9). DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 143ste jaargang Nr. 24178 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De ware kracht bestaat niet zozeer hierin, hard te slaan, maar raak te slaan. Spreekwoord ZWN-directeur en wethouder dinsdag overleden BURGH-HAAMSTEDE - Na een ziekenhuisopname in Zierikzee is de 64-jarige J. (Jan) Deïst dinsdagmorgen overleden. De heer Deist - die een maand van zijn pen sioen verwijderd was - was directeur van de busmaat schappij Zuid West Nederland (ZWN) en wethouder van de gemeente Westerschouwen. In die laatste hoedanig heid heeft Deïst zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de samenleving, waarvoor hij zich op tal van manie ren heeft ingezet. Hierbij refereerde zij aan de installa tierede van Deïst tot wethouder in het vorige jaar. Hij sprak toen: ,,Ik hoop door deze functie de gemeenschap te dienen, de wil om de gemeenschap te dienen is voor mij het uitgangspunt" - einde ci taat. De eerste burger: „Maar helaas heeft hij slechts gedurende betrekke lijk korte tijd de gemeenschap door zijn functie van wethouder kunnen dienen. In die periode heeft hij echter heel daadwerkelijk bijgedragen aan het bepalen van de algemene gang van zaken in onze gemeente". Kleine kernen Deïst heeft zich in de loop der jaren vooral ontfermd ovgr de kleine ker nen, die door de stagnerende groei in de knel dreigden te komen. Zo was hij bijvoorbeeld voorzitter van de werkgroep, die in het kader van het bijzonder regionaal welzijnsbeleid de leefbaarheid in de kleine kernen op Schouwen-Duiveland heeft onder zocht. Later werd hij mede-oprichter en bestuurslid van de Dorpsgemeen schap Noord welle, waardoor een dorpshuis werd gerealiseerd. Maar ook was hij actief binnen de Stichting Welzijn Ouderen Schou wen-Duiveland, de Stichting Rode Krüis Ambulance Dienst Schouwen/ De heer J. Deïst. Tijdens een speciale raadsvergade ring in het gemeentehuis van Burgh- Haamstede waren de raadsleden van de gemeente Westerschouwen bijeen gekomen om stil te staan bij het over lijden van Deïst. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer sprak over de heer Deïst als iemand, die zich inzette uit sociale bewogenheid. Westhoek en de Stichting Renesse. Ook heeft hij tot op het laatste mo ment gewerkt als welzijnswethouder aan de herstructurering van het ge meentelijke subsidiebeleid. Niemantsverdriet schreef hem be stuurlijke ervaring en een duidelijke inbreng toe. Dat bleek tijdens de ver gaderingen van burgemeester en wet houders, maar ook tijdens de com missie- en raadsvergaderingen. De heer Deïst verdiende zijn brood bij de ZWN, waar hij zich ruim 44 jaar voor heeft ingezet. Eerst voor rechtsvoorganger de nv Rotterdamse Tramweg Maatschappij (RTM) te Rot terdam, en later de ZWN. Hij begon zijn loopbaan als adjunct-inspecteur en na diverse functies te hebben be kleed volgde zijn benoeming tot hoofdinspecteur tram- en veerdien sten met ingang van 1 januari 1960. Fusie Bij de fusie van de RTM met de Zeeuwse streekvervoerbedrijven in 1977 werd hij benoemd tot directeur van de nv. Binnen het bedrijf heeft hij zich bijzonder ingezet en wist pre cies wat er in het bedrijf speelde. An dere noemenswaardige functies van de dinsdag overleden Deïst waren be stuurslid van de ANWB, regio Zeen land en lid van het regiobestuur Zee land van de NIVE. Voor zowel zijn werk als zijn inzet voor de gemeen schap werd Deist in 1981 koninklijk onderscheiden, als. officier in de orde van Oranje Nassau. Tijdens de speciaal belegde raads vergadering sprak dr H. J. van Zuy- len namens de raad. Hij wilde kort zijn en sloot zich aan bij de woorden van de burgemeester. Van Zuylen heeft Deïst niet alleen binnen het ge meentelijke bestuursapparaat ge kend, maar meer dan 36 jaar bij de vervoersmaatschappij ZIERIKZEE - Westduitse au tomobilisten die in Nederland een bekeuring hebben gekre gen voor te hard rijden, ontlo pen hun straf in de meeste ge vallen omdat de Duitse justitie in verbaud met bezuiniging en personeelsgebrek sinds kort weigert mee te werken aan de opsporing van Duitse ver- kecrsovertreders in Neder land. Dat staat in het jaar verslag van arrondissements parket Middelburg dat is uit gebracht. Door drv.o maatregel wordt de goedwillende inwoner van de Duitse Bondsrepubliek, die wel n schikking bij do No derlnndse politic betaalt, be nadeeld ten opzichte van zijn kwaadwillende collega, die de zaak wil laten behandelen door de Nederlandse rechter. Volgens hoofdofficier van justitie mr. .F Huijgen is ook in deze situatie op korte termijn geen verandering u verwach ten. In het jaarverslag wijst mv. Huijgen ook op do negatieve ef fecten van ccn bepaalde nieu we wetswijziging Daarin is bepaald, dat het in brengen van een dagvaarding voor een verdachte die voor het recht mout verschijnen, twee maanden voor de rechtszitting aan de PTT ter betekening moot worden toegestuurd. Üc ze procedure werkt ernstig Ver tragend op du afdoeningsnel- beid van een strafzaak door dc rechter. Deze twee maanden be tekenen voor het openbaar mi nisterie verloren tijd. De nieu we regeling is volgens mr Huijgen in de praktijk dan ook moeilijk te hanteren. RENESSE - Vanmorgen om ongeveer 5.30 uur ontdekte de rijkspolitie tij dens een surveillance een brandje in het interieur van een oude Triumph die stond geparkeerd voor een motel aan de Hogenboomlaan in Renesse. De poli tie slaagden erin ernstige brandschade te voorkomen door direct met een poederblusser de rookontwikkeling te lijf te gaan. Omdat dit niet voldoende bleek om het vuur geheel onder controle te krijgen werd de brandweer Wes terschouwen gealarmeerd. Het corps Renesse rukte uit en wist onder leiding van waarnemend brandweercommandant W. J. Geleijnse de brand geheel te blussen met behulp van één hoge straal. Het voertuig met zijn linnen kap en houten dashbord was eigendom van H. S. uit Essen (Duitsland). Waarne mend brandweercommandant Geleijnse sprak het vermoeden xiit dat bij het ontstaan van de brand sprake is geweest van opzet omdat de linnen kap aan een zijde open stond. „Door het snelle ingrijpen van de politie is de schade beperkt gebleven". Hoeveel de schade precies bedraagt is nog niet vastge steld. Het slachtoffer was verzekerd. Ted Sluyter en Jan Willem Vergeer met enkele slachtoffers. Oorzaak wellicht overbevissing SCHOUWEN-DUIVELAND - De afgelopen week wer den Scliouwse vogelaars verrast door voor deze tijd onge woon hoge aantallen dode zeevogels langs de kust. On derzoek leerde dat de doodsoorzaak een tekort aan voedsel is geweest. De Vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland drukt het voorzich tig uit: „De oorzaak van de sterfte is nog niet met zeker heid bekend, maar het valt te vrezen dat overbevissing van scholen jonge en kleine vis in de Noordzee er veel mee te maken heeft. Deze overbevissing, een gevolg van steeds verdere perfectionering van vangstmethoden, is wereldwijd een bedreiging voor het leven in en op de ene op de andere dag gebeurt. Vers in de herinnering ligt wat dat betreft de vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's mr zee De sterfgevallen betreffen vooral de Drieteenmeeuw en de Noordse Stormvogel. Beide soorten broeden niet in Nederland, maar langs de rotskusten van Schotland en Scandi navië. Ted Sluyter van de Vogelwerk groep: „Ze komen alleen deze kant op als er daar onvoldoende voedsel voor hen is. Maar als ook hier te weinig voedsel voorhanden is betekent dat het einde. We hebben ook nog wel een paar levende exemplaren gevonden, maar die waren niet meer te redden". „Dit is voor ons een duidelijke in dicatie dat er iets goed mis is in de Noordzee", aldus Jan-Willem Vergeer van de Vogel werkgroep. „Want als je doordenkt is het een aantasting van de voedselpyramide". De Schouwse vogelaars vrezen dat de aantallen do de zeevogels de komende maanden erg hoog kunnen worden. Nu al zijn enkele tientallen dode zeevogels ge vonden langs de Schouwse kust, Neeltje Jans en de Brouwersdam. Een en ander is niet iets wat van de Vrees voor vervuiling, stank- en geluidsoverlast BRUINISSE - Tegen de aanvraag voor het verlenen van een hinderwetvergunning aan gritstraal- en coa- tingsbedrijf in oprichting Cordock BV zijn bij de ge meente Bruinisse 13 bezwaarschriften binnengekomen. Cordock BV wil een overdekt dok, voorlopig, in de vluchthaven van Bruinisse stationneren. De omwonen den van de vluchthaven zien dat niet zo erg zitten. Men is bang voor vervuiling, stank en geluidsoverlast. Dc vestiging van het bedrijf in de vluchthaven is in strijd met het vige rende bestemmingsplan en dus is een ontheffing nodig. Tbvens moet het be drijf een hinderwetvergunning heb ben om met de werkzaamheden te kunnen beginnen. Cordock BV i.o. wil zich toeleggen op het conserveren van schepen door middel van grit- stralcn en staalstralen en het aan brengen van verflagen. Eerder ver richtte het bedrijf deze werkzaamhe den in de open lucht, maar een nieu we milieu-wet maakte dat onmoge lijk. Gritstralen in de open lucht werd verboden omdat het milieuver vuilend zou werken. Cordock BV moest dus uitzien naar nieuwe moge lijkheden om haar activiteiten voort te zetten. Het bedrijf wil nu een over dekt droogdok voorlopig in de vluchthaven bij Bruinisse stationne ren. Rijkswaterstaat heeft daar reeds toestemming voor verleend. Met als voorwaarde dat deze lokatie tijdelijk is en zo snel deze beschikbaar komt de tramhaven, waar nu de pont naar Sint Philipsland aanmeert, als thuis haven wordt gekozen. Inbreuk Volgens verschillende bezwaarma kers is plaatsing van het dok niet al leen in strijd met het vigerende be stemmingsplan maar is "het ook een ernstige inbreuk op het agrarische karakter. „Het beleid van de gemeen te is gericht op behoud van het lande lijk karakter, en dat komt nu in ge vaar", aldus J. W. Charité, een van de bezwaarmakers. Een zienswijze die door een aantal andere bezwaarma kers gedeeld wordt. J. Verburg noemt het dok in zijn bezwaarschrift 'hori- zonvervuilend'. A. Schilleman vindt dat het meer zou passen in een in dustriële omgeving, maar beslist niet in een omgeving met een agrarisch karakter. Ook zijn de afmetingen van het dok,(100 meter lang, 25 meter breed en 20 meter hoog), hem een doorn in het oog. „Waarom moet zo'n groot geval voor mijn keukenraam?". Een van de dingen die in praktisch alle bezwaarschriften terug te vinden is is de vrees dat het bedrijf geluids overlast zal veroorzaken. A. Schille man: „Ik woon nu rustig. Laat het zo blijven. De Oosterschelde is groot ge noeg". Gezondheid Een aantal bezwaarmakers vreest dat het bedrijf ook milieuverontrei niging zal veroorzaken. Een aantal van hen ziet het bedrijf zelfs als een mogelijke bedreiging van de volksge zondheid. „Ik ben hier om gezond heidsredenen komen wonen, en dan zou ik nu zo'n milieu-verpestend ding in de buurt krijgen", aldus restauran thouder C. J. Bos. EZKO BV benadert de zaak iets an ders. Dit bedrijf, dat vis en zagers kweekt, vreest schade door vervui ling van het water. En EZKO is een bedrijf dat schoon water nodig heeft om goed te kunnen draaien. „Verf is nu eenmaal zwaarder dan water. Door eb en vloed kan vervuild water het bodem sediment aantasten". Een aantal landbouwers onder dc be zwaarmakers spreekt de vrees uit dat hun grond en gewassen te lijden zul len krijgen van de komst van het gritstraalbedrijf. Men vraagt zich af wie, als hun vrees bewaarheid zou worden, opdraait voor de schade en dringt aan op het hoofdelijk aanspra kelijk stellen van het bedrijf voor eventuele schade door bodemvervui ling. „En niet verschuilen achter BV's of andere juridische spitsvondighe- vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Bewolking De depressie trekt van Scandinavië richting Noordzee. De bewolking trekt vanuit het noorden het land binnen. De wind is west-zuid-west, eerst zwak en later matig tot vrij krachtig. De minimum temperatuur de komende nacht bedraagt 11 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 10 aug.: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 aug. Zon op 06.07, onder 21.14 Maan op 20.53, onder 2.26 Volle maan: 9 augustus (21.46) Temperatuur kustwater 17 graden HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Boven Zuid-Skandinaviè ligt al dagenlang een lagedrukgebied dat ook het Nederlandse weer aan houdend in ongunstige zin beïn vloedt. Via de Noordzee stroomt al enkele dagen voor de tijd van het jaar zeer koude lucht naar ons land. Ver wacht wordt dat het genoemde lage drukgebied het komende etmaal langzaam naar de noordelijke Noord zee zal koersen. In ons land draait de wind daardoor langzaam van noord west of west naar zuidwest. Boven dien nemen de windsnelheden iets af. Dit kan resulteren in een geringe temperatuurstijging. Het blijft ech ter op vrijdag met middagtemperatu- ren van rond 16 graden nog steéds koel. Opnieuw kunnen, in verband met de onstabiele opbouw van de at mosfeer, enkelebuien vallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1