Ploegen plaatsen zich voor de kruisfinales Watertoerisme in Zeeland in 1986 weer in de lift Wielermiss Madeion NIEUWSBODE Gevolgen professionele aanpak Jorritsma zichtbaar Ponykamp Schouwse ruiters Campingvoetbal Ouwerkerk Hengelsport- nieuws Criterium Roosendaal voor Lammertink ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 augustus 1987 Nr. 24177 7 AMSTELVEEN - Minder dan twee weken voor het vertrek naar Moskou voor het toernooi 0111 het Europees kampioenschap hebben de Neder landse hockeyers aan kunnen tonen, dat de professioneel aandoende aan pak van bondscoach Hans Jorritsma een positieve ontwikkeling in gang heeft gezet. Tegen Frankrijk werd maandagavond niet alleen overtui gend gewonnen (5-0), maar in verge lijking met de oefenduels tegen Po len een week eerder (12-3 en een gelukkige 3-2) was er meer dat tot te vredenheid deed stemmen. Zo werd doelman Leistra niet meer te pas en vooral te onpas door me despelers voor vreemde verrassingen gesteld. De enkele keer dat een Fransman gevaarlijk werd, was dat te danken aan zijn eigen vermogen en niet aan hulp van een Nederlandse verdediger. Vooral in de tweede helft kon Oranje, dat al drie weken lang vijftien trainingsuren per week in vesteert, bogen op een betere condi tie. Doordat de linies bleven aanslui ten, kon na rust de zege door veld- doelpunten gestalte worden gegeven. Bovendien beschikt Jorritsma weer over een nagenoeg fitte selectie van zeventien man. Cees Jan Diepe- veen, die het toernooi om de Champi ons Trophy voornamelijk vanaf de tribune moest bekijken wegens een knieblessure, is weer zover hersteld dat het mogelijk lijkt hem in te zet ten. De coach liet de Bloemendaler vijftig minuten als voorstopper wen nen aan competitie-hockey. Het ging nog niet helemaal naar zijn tevredenheid. „Het is nog niet honderd procent met de knie. Ik merk dat ik er nog niet voldoende kracht op kan zetten. Maar ook als ik Moskou niet haal, dan hebben we in ieder geval alles aan gedaan", zei Die- peveen. Dat hij als voorstopper bruikbaar is, bewees hij bij d.e Cham pions Trophy tegen West-Duitsland door superspits Blocher geen ruimte en rust te gunnen, totdat de kniebles sure hem tot opgeven dwong. RENESSE - Ook de wielerronde van Renesse heeft een miss. Dit jaar is het de negentienjarige Madeion Pilaar uit Burgh-Haamstede, die na mens Bar discotheek Pigalle in Renesse de gehele week de hadplaats rondgaat. Madeion studeert in Rotterdam voor schoonheidsspecialiste en heeft net een stageperiode achter de rug. Naast het promoten van de wielerronde doet zij her en der ook een goed woordje voor Pigalle, waar onlangs een zogenaamde super airco is ingestalleerd. Dat is een grote airconditioning, waarmee de temperatuur in de discotheek op aangename hoogte gebracht kan worden. LAHTI - Igor Basinki uit de Sovje tunie is wereldkampioen schieten vrij pistool geworden. Met zestig schoten kwam hij tot 579 punten. De Fin Seppo Maekinen haalde hetzelf de resultaat, maar werd verslagen in de barrage. Het brons ging naar zijn landgenoot Jouni Vainio. Finland werd eerste in het landenklassement, ruim voor Noorwegen en de Sovjetu nie. BURGH-HAAMSTEDE - In het campingvoetbaltoer nooi te Burgh-Haamstede weten zich na de maandag avond gespeelde wedstrijden enige teams verzekerd van een plaats in de woensdagavond te spelen kruisfinales. De combinatie van Blomshoeve/Wielewaal bereikte dit resultaat zonder zelf in het veld te komen in poule A. De DFS combinatie verspeelde haar kansen door in de ont moeting tegen de Duinhoeve, die bij het afsluiten van de eerste helft reeds een 1-0 voorsprong had, en na de her vatting nog twee keer de doelman van DFS wist te ver schalken. De stand in poule A: Blomsh./Wielew. 2 2 0 0 10-3 4 Duinhoeve 3 111 5-8 3 DFS comb. 3 1 0 2 5-8 2 Zeepe 2 0 11 3-4 1 In poule B leverden Sine-Cura en Duinoord een spannende strijd. Na dat Duinoord erin was geslaagd de score te openen wist bekerhouder Sine-Cura nog net voor het verstrij ken van de eerste helft de stand weer in evenwicht te brengen (1-1). Na de hervatting liet Sine-Cura, dat over wegend toch het beste van het spel had, een aantal goede mogelijkheden om de wedstrijd in haar voordeel te beslissen liggen. Via een benutte strafschop slaagde het er toch in de volle winst (2-1) binnen te halen, waarmee de overwinning terecht kwam bij het team dat hier de meeste aanspraak op mocht maken. Met deze winst verzekerde Sine-Cura zich van de eerste plaats in deze poule. De stand in poule B: Sine-Cura 3 2 1 0 8-3 5 Duinoord 2 10 15-42 Rozenhof 2 10 1 3-5 2 Burghstede 3 0 1 2 5-9 1 Heden (dinsdag)avond zal het Zee pe in poule A met minstens twee doelpunten verschil van koploper Blomshoeve/Wielewaal moeten win nen om nog een kans te maken voor een plaats in de kruisfinale. Gezien de eerder geboekte resultaten een op gaaf welke beslist niet zal meevallen. Doelsaldo In poule B heeft Duinoord, dank zij een beter doelsaldo, in de ontmoeting ZIERIKZEE - Was er in 1985 voor het eerst in een lange reeks van jaren sprake van een lichte teruggang van de pleziervaart in de provincie Zeeland, in 1986 was het weer als vanouds met een forse groei. Het totale aantal pleziervaartuigen dat via zeven vaste, bij de jaarlijkse enquête van de Provinciale VVV Zeeland betrokken slui zen werd geturfd, nam toe van een kleine 122.000 in 1985 tot ruim 135.000 in 1986. Dit betekent een groei van ruim 11%. De teruggang van een kleine 5% in 1985 is daarmee ruimschoots gecompenseerd en kan waarschijnlijk tot een kleine rimpeling in de positieve trend over de afgelo pen decennia worden bestempeld. Overigens was er ook landelijk sprake van enige teruggang in dat jaar. Het aantal passanten via sluizen vormt echter slechts één kant van de medaille. De andere kant wordt ge vormd door de bezoeken van plezier vaartuigen aan havens. In 1986 nam het aantal aankomsten in de Zeeuwse havens toe van bijna 77.000 in 1985 tot een goede 82.000. Dit komt neer op een groei van 7% tegen een daling van 1% in 1985. Ook het aantal overnach tingen van de bovengenoemde bezoe kende schepen in de Zeeuwse havens nam toe van 124.000 in 1985 tot 130.000 in 1986. Dit betekent een toe name van 5% tegen een teruggang van 2% het jaar daarvoor. Groei Uit de „meting" van bovenstaande aspecten van het watertoerisme blijkt derhalve een duidelijke groei op alle fronten en een overcompensa tie van de verliezen van 1985. Het jaar 1986 bracht dan ook voor de provincie Zeeland in alle opzichten absolute re cords op het water! Het beeld, dat over de drukte op het water in de pro vincie Zeeland kan worden verschaft, is nauwkeuriger dan van enig ander gewest in Nederland, omdat behalve alle relevante sluizen ook vrijwel alle havens in de provincie bij het onder zoek van de Provinciale VW Zeeland betrokken zijn. Dit dankzij de mede werking van alle betrokken haven- en sluismeesters, die geheel belangeloos hun bijdrage hebben geleverd is dan ook zeker op zijn plaats. In het navol gende zullen de verzamelde gegevens meer in detail worden behandeld. Sinds 1971 zijn zeven vaste sluizen in de provincie bij het onderzoek be trokken. Zoals opgemerkt werden in 1986 in die „zomerperiode" liefst een goede 135.000 pleziervaartuigen ge schut. Dat betekent, dat dit aantal sinds 1975 meer dan verdubbeld is. Die 135.000 geschutte vaartuigen zijn uiteraard niet allemaal verschillende pleziervaarders. Bijvoorbeeld: een jacht dat van zee komend bij Vlissin- gen „naar binnen gaat" en via het Veerse Meer doorvaart naar de Oos- terschelde, passeert drie bij de telling betrokken sluizen, te weten bij Vlis- singen, Veere en Kats. Ook gaat het niet uitsluitend om bezoekers van el ders: zowel de jachten, die in Zeeland gestationeerd zijn als de gasten van buiten de provincie worden op hun vaart via de zeven vaste sluizen ge teld. De sluis bij Bruinisse in de Greve- lingendam blijkt veruit de belang rijkste met 48.000 passanten. Dit komt neer op ruim een derde van het Zeeuwse totaal over 1986. Deze Greve- lingensluis vormt de enige toegang te water tot het Grevelingenmeer en be hoort met zo'n 50.000 pleziervaartui gen dan ook tot de drukste sluizen in Nederland. Goede tweede is de Zand- kreeksluis bij Kats tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde. Hier pas seerden 34.500 pleziervaartuigen. Op de derde plaats volgt de sluis bij Vee- re met een kleine 23,000 en óp de vier de plaats Vlissingen met dik 17.000. De sluizen in Wemeldinge, Wilhelmi- nadorp en Terneuzen nemen wat „het kleinere" werk voor hun rekening, waarbij Terneuzen de hekkesluiter is. Alle sluizen boekten in 1986 winst. Bij de Goese Sas in Wilhelminadorp was het dit jaar extra feest, want daar kon een nieuw sluizencomplex in gebruik worden genomen. Niet alle sluizen in de provincie Zeeland zijn bij het jaarlijkse onder zoek van de Provinciale VVV Zee land betrokken, maar de 7 verschaf fen wel een representatief beeld plus een constante, en daardoor een verge lijkbare, cijferreeks. Het totale aantal op jaarbasis bij de 9 Zeeuwse sluizen geschutte ple ziervaartuigen bedroeg in 1986 een kleine 162.000. De cijfers zijn voor 1986 uitgesplitst naar de periode van het jaar. De maand juli was goed voor 34,8% van alle schuttingen, gevolgd door augustus met 25,2%. In het ver leden waren deze maanden wat meer aan elkaar gewaagd, maar de laatste jaren is juli duidelijk favoriet gewor den. Juni is goed voor 12,6%, op korte afstand gevolgd door mei met 11,8%. September doet met 7,5% bescheiden aan. De periode januari t/m april was goed voor 2,4%, hetgeen in ver band met de strenge winter en dien tengevolge de ijsgang, minder is dan in voorgaande jaren. De periode ok tober t/m december nam 5,7% voor zijn rekening. Nationaliteit Op grond van de verschillende nati onaliteiten leverde het onderzoek de volgende resultaten op: De Neder landse driekleur was goed voor 72,8%. Dat is in vergelijking met an dere provincies in Nederland aan de bescheiden kant. Met andere woor den: Zeeland heeft méér dan andere gewesten buitenlandse schepen op bezoek. Gezien het nabije België met een aandeel van 13,3% is dat niet zo verwonderlijk, maar ook de Duitse Bondsrepubliek komt met 7,6% be trekkelijk stevig uit de bus, gevolgd door het Verenigd Koninkrijk met 5,3%. De Britten hebben in de loop der jaren een paar procent prijs moe ten geven. De Fransen scoorden 0,7%, de overige nationaliteiten waren te- samen goed voor 0,2%. In de provincie Zeeland zijn zo'n 30 havens, waar pleziervaartuigen kun nen afmeren, slechts enkele kleine havens buiten beschouwing gelaten. Het aantal aankomsten van gast- j achten in deze 30 havens steeg van bijna 77.000 in 1985 tot ruim 82.000. Een toename derhalve van 7%. In de meeste havens zijn speciale ligplaatsen voor gasten, naast die van de vaste ligplaatshouders, maar als de vaste schepen weg zijn, kunnen ook op de opengevallen plaatsen be zoekers worden geaccommodeerd. In de meeste gevallen gaan de gasten na één nachtje weer verder, soms duurt een bezoek wat langer. In totaliteit werden 130.500 overnachtingen van schepen geboekt. Zierikzee, Brouwershaven en Aquadelta in Bruinisse zijn onbe twist de koplopers. Dan volgt een he le tijd niets en dan komen havens als Breskens, Delta Marina in Kortgene en Middelburg (WV de Arne). Deze laatste haven is snel in opkomst, ge tuige de cijferreeks van de laatste ja ren. Tot de middelgrote gastenha- vens moeten worden gerekend: Scharendijke, de jachthavens van de VVV Bru te Bruinisse, Colijnsplaat, de beide havens van Veere (Stadsha- ven en Oostwatering) en de vluchtha- ven van Zijpe. Niet alle haveninstanties bleken in staat te zijn de gevraagde cijfers te verschaffen. Om die reden zijn vopr de desbetreffende haven öf de gege vens van het voorgaande jaar aange houden óf is een voorzichtige schat ting gemaakt. Hoewel dat de nauw keurigheid enigermate aantast, kan deze methode geen al te grote afwij king in negatieve zin met zich mee brengen. Het werkelijke totale resul taat zal eerder hoger uitvallen. Het overnachten van pleziervaartuigen gebeurt echter lang niet altijd in ha vens. Bij goed weer wordt ook vaak achter het anker geslapen, met name op het Grevelingenmeer en het Brou- wershavense Gat. Dat is goedkoop en doorgaaüs rustig. Geliefd zijn de lig plaatsen nabij de afsluitdijken aan het Veerse Meer en het Brouwersha- vense Gat. Men kan daar bij wijze van spreken met de boot naar het strand. Ook kan er in een enkel geval bij campings aan het water worden overnacht. Het werkelijk aantal toe ristische overnachtingen op schepen is daarom groter dan uit de cijfers blijkt. Overnachtingen Gezien het gemiddelde aantal opva renden per schip van 3 a 4, betekent het, dat in Zeeland 130.383 scheepso- vernachtingen x 3,5 bemanningslid een kleine 460.000 toeristische over nachtingen van personen kunnen worden genoteerd. Daar komen zeker nog eens een kleine 200.000 bij op niet-geregistreerde plaatsen. Boven dien moet dan ook nog eens gerekend worden met de overnachtingen van bemanningsleden aan boord van de schepen op de eigen vaste ligplaats. Dat aantal ligplaatsen is inmiddels gegroeid tot 6.376 voor de dertig ha vens. Hoewel er op de kleine open bo ten niet of nauwelijks kan worden overnacht, wordt dat op de grotere schepen veel meer gedaan. Deze ple ziervaartuigen dienen feitelijk als weekeindverblijf of als tweede wo ning. Uitgaande van gemiddeld 4 weekeindes a twee overnachtingen in de eigen haven met gemiddeld 3,5 be manningslid geeft dat bij 6.376 lig plaatsen zo'n 175.000 recreatieve over nachtingen. Het totale aantal overnachtingen van personen op het water in Zeeland komt dan voor 1986 op 460.000 200.000 175.000 835.000. Het leeu- wedeel van de pleziervaartuigen be hoort tot de categorie zeilschepen. De motorboten vormen slechts een kleine groep. Het varen met grote zeilschepen door een professionele bemanning met betalende gasten neemt toe door de activiteiten van zogenaamde charterbureaus in met name Zierikzee en Rotterdam. Op het IJsselmeer en op de Waddenzee varen al enkele honderden van deze schepen, terwijl ook het aantal zee gaande schepen groeit. Daarvan ko men er ook elk seizoen regelmatig naar de Zeeuwse wateren. Voor het zesde jaar ZIERIKZEE - Voor het zesde achtereenvolgende jaar was er een ponykamp voor de leden van de Schouwse Ruiters. Men bivakkeerde een week in Molen- zicht, een manege in de Wouwse Plantage. De haven in Brouwershaven. Twintig ponyruiters maakten van uit deze lokatie dagelijks buitenrit- ten door de omgeving. Overal in de Wouwse Plantage zijn ruiterpaden en hindernissen met diverse moeilijk heidgraden zodat iedereen aan zijn trekken kon komen. Het feit dat er herhaaldelijk reeen werden gesigna leerd maakte de ritten extra span nend. Behalve de tochten te paard wer den activiteiten gedaan als een speurtocht, een play-backavond, vierkamp, kampvuur en een bezoek aan het overdekte zwembad. Het eten werd verzorgd door Lina van Dijkc en Wilma Struijk. De ponyrit- ten stonden onder leiding van Nicoli- nc Vos, Lutina van de Bijl. Stef Nc- lisse, Willem den Boer en Lauricc Boonman. Zowel de leiding als de deelnemers toonden zich enthousiast over het verloop van het kamp dat voor het zesde achtereenvolgende jaar werd gehouden. met Rozenhof aan een puntenverde ling genoeg om zich voor de kruisfi nale te plaatsen. Woensdagavond zullen de kruisfi nales worden gespeeld. De nummer een van poule A gaat het om 18.30 uur opnemen tegen de nummer twee van poule B, waarna om 20.00 uur num mer een van poule B in het veld komt tegen nummer twee van poule A. Tussen deze twee wedstrijden zal nog de juniorenfinale (19.15) worden gespeeld van het dinsdag gehouden toernooi. UTRECHT - Het aantal specia listen in ziekenhuizen is tussen april 1986 en april 1987 met 64 toegenomen. In de helft van deze gevallen was sprake van „inschikken": hetzelfde werk doen met meer specialisten. Maar de andere helft is volgens het KLOZ, de overkoepelende organisa tie van particuliere ziektekostenver zekeraars, „pure uitbreiding, waar mee de produktie en dus de kosten van de ziekenhuizen direct toene- OUWERKERK - Vanavond (dins dag) zal op het sportterrein te Ouwerkerk een aanvang worden ge maakt met het door de sportvereni ging Ouwerkerk georganiseerde campingvoetbaltoernooi. Het toernooi wordt geopend met de wedstrijd tussen het team van de or ganiserende vereniging Ouwerkerk en de camping Sirjansland (18.30), waarna de campings 't Sluitgat en De Kreekoever het tegen elkaar gaan op nemen (20.00). Voor woensdagavond staat de ontmoeting tussen De Stern en 't Sluitgat (18.30) op het program ma, waarna Sirjansland de strijd gaat aanbinden met De Vierbannen. BROUWERSDAM - Bij politiecon trole aan de Brouwersdam is geble ken dat vele sportvissers, die hun hengel in het Grevelingenmeer had den uitgeworpen niet over de ver eiste vergunningen beschikten. Het Grevelingenmeer is door de Delta Fe deratie ingebracht in de grote (NWS) vergunning. Deze vergun ning wordt verstrekt aan leden van hengelsportverenigingen die zijn aangesloten bij deze NWS (Neder landse Vereniging van Sportvissers- federaties). Om zonder problemen in het Greve lingenmeer te mogen vissen dient men dan ook over de volgende drie documenten te beschikken: a. De grote vergunning van de NWS 1987 (het blauwe boekje); b. Een geldig bewijs van lidmaat schap van een hengelsportvereni ging, die is aangesloten bij de NWS; c. Een geldige sportvisakte (geldt niet voor personen onder de 15 jaar, die met één hengel vissen). Verder worden hengelaars er op at tent gemaakt geen pieren te spitten op het zwemstrandje van Ouwerkerk. In de eerste plaats omdat het verbo den is (op pagina 135 van de grote (NWS) vergunning kan men zien waar men in het betreffende dijkvak wel mag spitten) en op de tweede plaats omdat de gegraven kuilen ge vaar voor in het water spelende kin deren op kan leveren. ROOSENDAAL - Voor 25.000 toe schouwers heeft Jos Lammertink een criterium in Roosendaal gewonnen. De renner uit Wierden wees in de eindsprint van de „Draai van de Kaai" Teun van Vliet, Laurent Fig- non en Gcrt-Jan Theunisse terug. De tweevoudige Tbur-winnaar uit Frankrijk had twee ronden voor het slot een demarrage geplaatst, die ech ter mislukte. De kopgroep van vier was tien ronden voor de streep ont staan. Nationaal kampioen Adri van der Poel werd op vijftien seconden vijfde. De uitslag is: 1. Jos Lammertink (Wierden), 100 km in 2.24.19; 2. Tbun van Vliet (Baarle-Hertog); 3. Laurent Fignon (Fra): 4. Gert-Jan Theunisse (Kerkdriel); 5. Adri van der Poel (Hoogerheide), op vijftien seconden; 6. Nico Verhoeven (Berkel-Enschot); 7. Eric Breukink (Bergen op Zoom); 8. Jan Jonkers (Oud-Gastel); 9. Frits Pi- rard (Breda); 10. Gerrit Solleveld (De Lier). NIJMEGEN - De behandeling van patiënten met een hartinfarct kan in Nijmegen voortaan al beginnen voor dat zij in het ziekenhuis zijn. De am bulances in die regio zijn uitgerust met apparatuur, waardoor telefo nisch de harttonen van de patient kunnen worden doorgegeven aan het Canisius-Wilhelmina ziekenhuis in Nijmegen. Dat heeft het ziekenhuis bekend gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7