Theo Heikamp tien jaar chauffeur van ambulance Show muziekkorps Wilhelmus is afsluiter van taptoe Renesse Geitenmelk Projectleider De Feiter stapt op ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Distels Biologische kwekerij in Noordgouwe ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 augustus 1987 Nr. 24177 korps Wilhelmus geeft vervolgens een tweede show weg wat tevens de afsluiter van de Taptoe Renesse is. Na een slotwoord door De Jonge volgt nog een koraal en/of het Wilhelmus door Luctor et Emergo waarna de korpsen afmarcheren. Show- en drumfanfare DVS uit Kat wijk is op 14 november 1953 opgericht als tamboer- en pijperkorps. DVS heeft inmiddels diverse tv-optredens achter de rug. Men beschikt over di verse uniformen: gala, Euroshow en grijs jacquet. Het seniorenkorps van DVS telt 50 leden. Men komt uit in de Ere-divisie van muziekbond NRCM. Show- en mai'chingband DWS uit Rijnsburg werd in 1954 opgericht als drumband, maar is nu uitgegroeid tot een muziekvereniging met meer dan 90 leden. Verdeeld over verschil lende groepen zoals een drum-sectie, brass-sectie en een colourguard, pom- pongirls en spinners. Het korps werkte eerder mee aan het bloemen corso Aalsmeer, Taptoe Leiden en tap toe Katwijk. Show Muziekkorps Wilhelmus uit Sliedrecht telt 85 leden. Het gehele showprogramma wordt ondersteund door een colour guard bestaande uit 18. meisjes. De muzikale leiding is in handen van professionele instruc teurs van de Marinierskapel. Sho winstructeur is P. Brouwer en Drum Major J. Prins. Wilhelmus is een korps dat kan bogen op een ruime er varing. Zo deed zij mee aan taptoe Rotterdam, diverse TV-shows, Natio nale taptoe Breda etc. De laatste ja ren zijn de Amerikaanse invloeden bepalend geweest voor klank en kleur van Wilhelmus. De show kan dan ook gerust entertainment van hoog niveau worden genoemd. ZIERIKZEE - De geitencoöperaties uit Noord- en Midden-Nederland le veren met ingang van volgende week al hun melk aan het particuliere zui velbedrijf De Kieviet in Meppel voor export naar landen rond de Middel landse Zee. De geitenhouders uit Friesland en Groningen die maar 45 cent kregen uitbetaald, terwijl de geitenkaas bij de coöperatie Wadiand bleef liggen hebben deze week hun leveranties aan de BV Wadiand met onmiddellij ke ingang opgezegd. Wadiand was een dochter van de drie Noordelijke Zuivelcoöperaties Midden-Nederland en beëindigde per 1 juli al haar sa menwerking met de HVA Amster dam. Hun actie is gereicht tegen de afbraakprijzen van Wadiand. Zij krijgen nu 75 cent per liter van De Kieviet, die er melkpoeder en con dens van wil maken. Daarnaast zijn er dan nog de ritjes naar rotterdam en'naar Go.e§, Blauw/blauw Dat de snelste weg naar de plats van het ongeval niet altijd door hard rijden wordt bereikt blijkt wel uit de ei'varingen die Heikamp opnoemt. „Als het druk is kun je op dit twee- baanswegen hier nauwelijks passe ren. Komt er een vrachtwagen uit te genovergestelde richting dan is het wel gepiept. Met blauw/blauw rijden houdt niet automatisch in dat je met 130 of 140 kilometer voortscheurt. 't Is veel belangrijkerdat je er door komt. 's Winter met die gladheid moet je ook oppassen. Kun je dan geen snelheid maken dan kan dat ge woon niet. doe je het wel dan riskeer je het leven van drie anderen". Het is overigens niet altijd jagen en jakkeren geblazen voor de bestuur der van de ambulance. Wanneer een gewonde een beenbreuk of rugletsel heeft opgelopen is het zaak om zo voorzichtig mogelijk te huisreis rich ting hospitaal te aanvaarden. „Elke oneffenheid veroorzaakt nog extra pijn en soms zijn er bestelritten waarbij iemand uit de Corneliastich- ting of een van de bejaardenoorden naar het ziekenhuis moet voor con trole of onderzoek. Het zwaailicht en de sirenes blijven in die gevallen on gebruikt omdat haast overbodig is. Dat geldt ook voor de kraamvrouwen die na een poliklinische bevalling met hun jongste spruit huiswaarts keren on daar verder bij te komen, ,,'t Is echt niet alleen kommer en kwel hoor, want het gebeurt weieens dat we bij zo'n jonge moeder een kopje koffie met gebak krijgen. En ook in de wagen zelf wordt nog wel eens ge lachen om de verhalen van een pa tiënt". Hoe het ook moge zijn lang niet ie dereen is geschikt voor het beroep van ambulancechauffeur. De gedach te aan de confrontatie met zwaar ge wonden en doden is voor sommigen al voldoende om dergelijke aspiraties gelijk over boord te zetten. „Je kiest voor dit vak, maar je moet maar af wachten of je er tegen bestand bent. Zelf kan ik het goed van me afzetten, ik heb er tenminste nooit nachtmer ries van gehad. Krijg je die wel dan ga je er vroeg of Iaat aan onderdoor" zegt praktijkman Heikamp, al geeft hij ruiterlijk toe dat de beelden van een ongeval waarbij jongeren of kin deren enrstig gewond raken hem wei eens langer bij blijven. „Dan vraag je je af waarom toch moest dit gebeu ren". Wie zo regelmatig oog in oog komt te staan met de verschrikkingen van het verkeer moet zelf wel een voor zichtige rijder zijn. „Met mijn ambu lance neem ik geen risico's". Ook zijn kinderen maant hij tot verantwoor delijk rijgedrag. Een tijd terug toen een van de zoons ijverig geld oppotte om met dat kapitaaltje een brommer te kunnen kopen zat pa Hei kamp wel even in zijn piepzak, temeer daar hij in een week tijd te maken kreeg met drie ongevallen met dodelijke afloop. In alle drie deze gevallen was een be stuurder van een brommer het slacht offer. „Verbieden helpt niet, wel kun je proberen te bereiken dat ze enige voorzichtigheid in het verkeer be trachten" stelt Heikamp die na een week dienst nu een weekje bijkomt. Vervolg van pagina 1 werkloosheidscijfers zie hier op het eiland niet voordoet. Hier doet zich een lichte stijging van 0,2% voor. Di recteur J. A. van de Broeke van de in tergemeentelijke sociale dienst wees erop dat het ontstaan van de werk loosheid zich hier eveneens later dan elders had voltrokken. Hij verklaar de dit door het ontbreken van grote industrieën in de regio. Begroting Een agendapunt, waarom deze ver gadering eigenlijk was belegd vorm de het vaststellen van de begroting voor '88. Eigenlijk nog in vakantie- tijd, waardoor slechts een gering aan tal leden van de stuurgroep a.cte de présence kon geven. Die begroting le verde voor de leden weinig proble men op en ook met het geschatte be drag van 2,36 per inwoner, nodig om de kosten voor huisvesting en perso neel te dekken hadden de leden geen moeite. Door een wijziging van artikel 36 van de wet werkloosheidsvoorzie ning worden met ingang van 1988 geen begrotingen meer vooraf goed gekeurd. Elk jaar moeten de gemeen ten verantwooording van hun activi teiten afleggen. Op grond hiervan wordt dan getoetst of de door de ge meente bestede bedragen overeen komstig het wijzigingsvoorstel van het wetsartikel zijn besteed. Daarbij komen activiteiten die niet direct ge richt zijn op het verbeteren van de po sitie op de arbeidsmarkt niet langer in aanmerking voor een rijkssubsi die. Was de doelgroep tot nu toe be perkt tot mensen met een WWV- of NWW-uitkering, in het wijzigings voorstel wordt deze doelgroep uitge breid tot werklozen en arbeidsonge schikten die zich voor meer dan een derde van de normale arbeidsduur (circa 13 uu'r) als werkzoekende bij het arbeidsbureau laten registreren. Voor activiteiten direct gerict op de verbetering van de positie van werk zoekenden op de arbeidsmarkt wordt gedacht aan een vergoeding van vier tientjes. Voor Schouwen-Duiveland met circa 1100 ingeschreven werkzoe kenden zou dat een bedrag van onge veer 44.000,- opleveren. Doordat een aantal sociaal-culturele activiteiten komt te vervallen heeft een en ander naar verwacht geen negatieve gevol gen voor het activiteitenpakket. Niet voor ieder lid is deze wetswij ziging zaligmakend. Stoutjesdijk wees op een tweetal onzekerheden dat de toetsing achteraf en het bedrag van 40,- inhouden. Groen beaamde dat door nó£eens in herinnering te brengen dat een eerder idee roemloos opzij was geschoven. Ook de criteria die bij het toetsen van de activiteiten worden gebruikt zijn nqg niet be kend. Volgens Van de Broeke zal de gemeente echter een zekére mate'van vrijheid'bij de invulling yaTi'hët órti- vitetinepakket behpuden en zal. de toetsing slechts marginaal zijn eii Wel op grond van de vraag of het beleid van de gemeente past in de visie van de overheid, zoals dat in artikel 36 is weergegeven. De Feiter pleitte er met het oog op die onduidelijkheden dan ook voor.om nog even te wachten met het opstellen van een werkplan. Voorzitter Groen maakte aan het einde van deze vlot verlopen verga dering bekend dat projectleider De Feiter een punt zet achter zijn werk zaamheden als projectleider. De Fei ter die sinds mei '86 nauw betrokken was bij het wel en wee van de werk zoekenden op het eiland heeft elders een nieuwe werkkring gevonden. „Per ingang van 1 januari '88 houdt hij het hier voor gezien. Begrijpelijk gezien de wat onzekere aard van deze baan maar wel jammer voor het project" gaf Groen te kennen. Een re den om zich nog eens nader te verdie pen in de toekomst van het project. In verband hiermee zullen Van de Broeke en De Feiter een rapport sa menstellen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar 1 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W. ZIERIKZEE - Drie boerenorganisa- ties en een landbouwbedrijf uit Woensdrecht hebben een kort geding tegen de Stichting het Noord Bra bants Landschap verloren. Zij eisten dat de distels op de drooggevallen gronden van het Markiezaatsmeer zouden worden opgeruimd, waarvan de zaadpluizen straks de gehele om trek met onkruid (distels) zullen besmetten op grond van de Distelver ordening van de provincie Noord- Brabant. De president van de rechtbank te Breda mr. J. Mendlik stelde wel dat de stichting Noord-Brabants Land schap onrechtmatig handelt, maar dat de Natuurbeschermingswet uit gaat boven een provinciale verorde ning. Het Noord Brabants Landschap moet straks wel de schade betalen die de boeren van de distelzaadversprei- ding ondervinden. Vervolg van pagina 1 scheiden winkeltje opgezet. Geen luxe schappen en computerkassa's, maar een simpel schuurtje waarin de produkten in kratten uitgestald lig gen. Kwekerij Zuidbos levert behalve aan particulieren ook aan natuurvoe- dingswinkeltjes in Goes en Zierikzee. En ook de hostellerie in Schudde- beurs mag tot de klantenkring gere kend worden. Volgens Geertje neemt de verkoop aan particulieren toch het grootste deel van de verkoop in beslag. „De meeste mensen die hun groenten bij ons kopen zijn heel ge motiveerd. Weten precies waarom ze produkten bij ons kopen en niet in de supermarkt. Ik heb de indruk dat de 'import' wat eerder naar ons toekomt dan de autochtone bewoners. De Zeeuwen komen nogal schoorvoetend naar ons toe. Wat dat betreft moeten we het toch vooral hebben van mond- tot-mond reclame". Een rondleiding over het terrein van kwekerij Zuidbos leert dat er nog heel wat werk verzet moet wor den om de volle 2,7 hectare ten volle te kunnen benutten. Geertje is vast besloten er wat van te maken. Hoe wel sommige mensen soms toch nog wel wat vreemd aankijken tegen de ze idealistische manier van werken. Het gezin Aangeenbrug woont nu nog in Zonnemaire. Aan het huis bij de kwekerij wordt nog volop ge bouwd. Het feit dat men de tuin be wust 'wild' laat zorgt nog weieens voor opmerkingen van omwonenden. "Ja, je hebt het natuurlijk ook veel te druk met de kwekerij om wat aan je tuin te doen he". tweebaanswegen bepaald geen gerin ge opgave öm zo sneb mogelijk bij de plaats van het ongeval te komen. Er wordt weieens geklaagd dat de ambulance te lang op zich laat wach ten. „Ja toen die keer dat we uit Göes moesten komen. Bij tolhokjes van de Zeelandbrug hoorden we dat er een ongeval op de Oude Weg was gebeurd. Wij er in no time naar toe. De mensen vergeten echter dat er tussen het tijd stip dat het ongeval gebeurt en het moment dat wij via de CPA, dat is de commando post ambulancevervoer worden gewaarschuwd nogal wat tijd zit, omdat degene die het ongeval voor zijn ogen ziet gebeuren eerst naar de dichtstbijzijnde woning moet lopen om een dokter te waarschwen. Dat kost tijd en voordat de dokter be reikt is en de hulp van een ambulance heeft ingeroepen zijn er weer minu ten verstreken. De mensen vergeten die tussenstations en zeggen dan dat de ambulance er te laat is". Om der gelijke klachten effectief te kunnen ontzenuwen moet vertrek en aan komst van de ambulance exact wor den opgegeven aan de commandopost in Middelburg. Ritueel Wanneer Heikamp dienst heeft be tekent dat dat hij van vrijdag vijf uur tot volgende week vrijdag een etmaal lang beschikbaar moet zijn. Gaat dan de pieper, dan gaat hij met een bege leider naar garage Braai waar het witte gevaarte, de 709, startklaar ge reed staat. Het vertek van de 709 meldt Heikamp aan Middelburg waar men de vertrektijd noteert. „Wanneer ik vertrek heb ik geen idee wat we onder ogen zullen krijgen. Zo gebeurt het weieens dat we met spoed dus met blauw/blauw en sirene naar een ongeval moeten en dat blijkt dan niet meer dan een beenbreuk te zijn. Dat is het ongewisse van dit beroep" Eenmaal ter plaatse wordt dit ook met tijd en al aan de commandopost gemeld en ook als de bemanning met gewonden richting ziekenhuis ver trekt wordt dit weer doorgeseind, evenals het moment dat de ambulan ce bij het ziekenhuis arriveert. Dat precieze klokken voorkomt ook dat de mensen onterecht klagen over het lange uitblijven van de ziekenauto. Bundeling De komst van een centrale meid- post is volgens Heikamp een hele ver betering in vergelijjking met zijn be ginjaren als ambulancechauffeur. „Ik herinner me mijn eerste tocht naar een ongeval bij de Blauwe Keet. Daar kwam niet alleen de ambulance van Zierikzee aanrijden maar ver scheen ook de ambulance van Brui- nisse. Ook Westerschouwen had een eigen ambulance. Er ontstond dan si tuaties van wie 't eerste komt. wie 't eerste maalt. Er bestond toen geen enkele regel of wat ook", Een slechte zaak vindt de jubilerende chauffeur achteraf, want „je bent er toch in de eerste plaats voor het slachtoffer". In middels is er een hoop verbeterd. Be gin jaren tachtig is er een rayonverde ling van de grond gekomen, waarbij de 709 in het midden gedeelte van Schouwen-Duiveland, van Nieuwer- kerk tot Moriaanshoofd opereert. Zaterdag 15 augustus „Je bent er om hulp te verlenen RENESSE - Klinkende namen en een gevarieerd pro gramma op de taptoe Renesse die zaterdag 15 augustus gehouden wordt. Show- Muziekkorps Wilhelmus uit Slie drecht verzorgt twee optredens, waaronder de afsluiter. Drumband Apollo uit Brouwershaven verzorgt samen met majorettengroep Appolonia het voorprogramma vanaf 19.45 op het sportveld bij de Laone. Naast de al genoemde korpsen wer ken aan de taptoe Renesse mee Drum- en showfanfare DVS uit Kat wijk, Show- en marchingband DWS uit Rijnsburg en fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse. De deelne mende korpsen vertrekken om 20.00 uur van verschillende lokaties en marcheren via verschillende routes naar het taptoeterrein waar zij om 20.15 verwacht worden. Muziekkorps Wilhelmus vertrekt van camping Schouwen aan de Hoogenboomlaan en marcheert vandaar via Zeeaster- weg, Van Kloosterweg, Zeedistelweg, Vroon weg, Hogezoom, Lange Reke, Laone naar het sportveld. Drum- en showfanfarekorps DVS vetrekt van het Dorpshuis aan de Zeeanemoon- weg en marcheert via Zeedistelweg, Vroonweg, Hogezoom, Lange Reke en Laone naar het taptoeterrein. Fanfa rekorps Luctor et Emergo start vanaf camping Oase aan de Roelandsweg. Vandaar marcheren zij naar de hoek bij The Game, wachten daar op Wil helmus, en marcheren vervolgens aan het hoofd van de stoet via Hogezoom, Lange Reke en Laone naar het sport veld. Drum- en showfanfarekorps DWS tenslotte heeft camping de Ka ravaan aan de Hogezoom als start punt. Vanaf de camping marcheren zij naar The Game en sluiten achter aan de stoet aan. Programma Drum- en showfanfare DVS uit Kat wijk heeft tot taak het eerste optre den voor haar rekening te nemen na een openingswoord door de vice- voorzitter van WV-Renesse J. W. de Jonge. Hierna is het de beurt aan Show Muziekkorps Wilhelmus voor hun eerste show. Vervolgens treedt fanfarekorps Luctor et Emergo voor het voetlicht. Voorlaatste show wordt verzorgd door Drum- en showfanfare DWS uit Rijnsburg. Show Muziek- Een van de deelnemers aan de taptoe Renesse: show muziekkorps Wilhelmus uit Sliedrecht. kamp komt een heel ander beeld naar voren. „Ik had er al jaren interesse voor doordat mijn vrouw in de ver pleging werkt. Toen er hier een vaca ture ontstond heb ik dan ook gerea geerd". De eerste keer ging het niet door maar de tweede keer was het voor de toenmalige chauffeur bij wasserij De Zon prijs. Op de kop af tien jaar geleden verruilde Heikamp zijn burgerkleding voor het steriele wit van het ziekenhuis. Een beslis sing waar hij nooit spijt van heeft ge had. Ten einde goed beslagen ten ijs, of tewel bij de plaats des onheils, te ko men behaalde Heikamp niet alleen het EHBO-diploma maar volgde hij twee jaar lang de begeleiderscursus. Dat betekende twee jaar lang elke week naar Goes om het menselijk li chaam tot in de details te leren. „Ik dacht toen weieens, nu weet je bijna net zoveel als een chirurg" grapt Hei kamp. Dit diploma biedt Heikamp de mogelijkheid om als de nood aan de man komt achter in de rijdende zie kenboeg te kruipen. Meestal is het echter een bijrijder, een lid van de operatiekamer die achterin de zaken in de gaten houdt. Die uitgebreide kennis over het menselijk lichaam komt goed te pas als Heikam en zijn collega op de plaats des onheils een allereerste di agnose moeten stellen. „Als de arts nog niet is gearriveerd moeten we met zijn tweeën een diagnose stellen. Moeilijk? Ach je hebt geen röntge napparatuur bij je, maar verder bevat de ambulance alle mogelijke appara tuur. Bovendien zijn er bij, om maar eens een voorbeeldje te noemen, een hersenschudding een aantal duidelij ke symptomen, zoals het zich niet meer kunnen herinneren wat er na de klap is gebeurd. Vrij baan „Sinds een jaar of twee zijn we met vier chauffeus, maar voordat de zie kenhuizen fuseerden waren we altijd met zijn tweeën, Leo Noordijk en ik". Hoewel Heikamp de vereiste papie ren heeft om achterin de ambulance de zaken te regelen, zit Heikamp ech ter meestal achter het stuur om zijn witte kar zo snel mogelijk naar de plaats des onheils te brengen. Dat is overigens niet altijd een sinecure want lang niet alle weggebruikers blijken vrij baan te maken voor een racende ambulance met blauw/ blauw en sirene. De ene gaat keurig opzij, de ander weer niet. Dat is niet altijd gemakkelijk. Duitsers bij voorbeeld gaan voor een ziekenauto aan de kant, omdat dat bij hen ver plicht is. Nederlanders, de goede niet te na gesproken, kachelen nog al eens op hun gemakkie door". Met het drukke vakantieverkeer op de smalle Ambulance-chauffeur Theo Heikamp: ,,Als je het niet van je af kunt zetten houd je dit werk niet vol". ZIERIKZEE - Een voorbij schietende ambulance met gillende sirenes en angstaanjagende zwaailichten. Het doet menigeen even huiveren. Een ambulance met alles d'rop en d'ran...dan moet er weer een en ander zijn ge beurd. Theo Heikamp wordt er echter niet warm of koud van. „Ik heb er nooit nachtmerries van. Anders zou je het nooit vol kunnen houden zegt", Heikamp die afgelo pen zaterdag precies tien jaar chauffeur op de ambulance is. Wat bezielt iemand om voor het be- het genot om met gillenden sirene en roep van ambulance chauffeur te kie- zwaailicht over 's heren wegen te ra zen? Is het de spanning en sensatie en een? Uit het verhaal van Theo Hei-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3