„Nu kan mijn dochtertje Sesamstraat weer zien" ,,Het is erg arbeidsintensief, maar je je hebt veel voldoening van je werk" >^L\Cé> Weinig animo bij werkzoekenden voor tijdelijke baan gemeente DE ZIERIKZEESCHE COURANT cr~ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ambulance Taptoe Begroting Watersport Theo Heikamp uit Zierikzee zit al tien jaar op In Renesse wordt binnenkort de taptoe gehou- Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de De watersport in Zeeland zit weer in de lift. De de ambulance en is tegen de werkdruk opge- den met een aantrekkelijk programma. (Pag. begroting opgesteld voor het komende jaar. provinciale VVV heeft wat cijfers op een rijtje wassen. Een must. (Pag. 3). 3). (Pag. 4). gezet. (Pag. 7). DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 143ste jaargang Nr. 24177 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De arbeid heeft bittere wortels, maar zoete vruch ten. Spreekwoord Biologische kwekerij bij Noordgouwe: NOORDGOUWE - „Gewassen telen op een biologische manier is erg arbeidsintensief, maar je hebt wel veel vol doening van je werk", aldus Geertje Aangeenbrug. Zij drijft samen met haar ouders een biologische kwekerij bij Noordgouwe. „Ik heb de hogere tuinbouwschool ge daan, en daar had ik natuurlijk ook andere kanten mee uit gekund. Maar ik heb er geen spijt van dat ik hiervoor heb gekozen. Ik vind het heerlijk om buiten te werken". Geertje begon drie jaar geleden met haar kwekerij. „Het is eigenlijk een omgekeerd familiebedrijf", aldus 'H. Aangeenbrug, de moeder van Geertje. „Meestal werken de kinde ren op het bedrijf van hun ouders, maar hier is het omgekeerd. Mijn man is gepensioneerd, en van dat pensioen kunnen we goed leven. Maar het is natuurlijk wel de bedoe ling dat Geertje er haar boterham mee kan verdienen". Het gezin Aan geenbrug, nu woonachtig te Zonne- maire, woonde voorheen in 't Gooi. „We hebben echt heel Nederland afge zocht om geschikte grond te vinden. En toen we dit gevonden hadden heb ben we nog een tijdje gependeld tus sen 't Gooi en Noordgouwe. Maar ik ben blij dat dat niet meer nodig is", aldus moeder Aangeenbrug. De kwekerij aan de Zuidbosweg bij Noordgouwe is gevestigd op het ter rein van een voormalige boomkweke rij en beslaat 2,7 hectare. Nog niet al les is ontgonnen. Want voordat de grond geschikt was voor biologische verbouw van produkten is er het no dige gebeurd. Geertje: „Natuurlijk 'ëëfSt'öïïRTuiu üicCrêkk'èn. Vervolgens een seizoen lang een stuk grond om de acht dagen frezen om de grond luchtiger te maken. Al dat frezen houdt wel in dat de structuur van je grond helemaal kapot is. Het duurt ongeveer een jaar voordat de struc tuur zichzelf weer hersteld heeft. Maar er zaten hier bijvoorbeeld hele maal geen wormen in de grond. En dat heeft je grond hard nodig. We stonden hier echt te juichen bij het zien van de eerste worm". Vertrouwen „Van het begin af heb ik er alle ver trouwen in gehad, al waren er na tuurlijk weieens momenten dat ik dacht 'Waar ben ik aan begonnen?'. Want het is keihard werken hoor, op een biologische kwekerij. Het is erg arbeidsintensief, want we doen veel met de hand. Frezen doe je met een machine, maar wieden moet in de meeste gevallen wel met de hand. En soms zit het weieens tegen. Zo heb ben we de nodige problemen gehad om zelf compost te maken. Het mate riaal wat we gebruikten bleek te een zijdig. Nu hebben we twee geiten en hun mest vermengen we met het an dere materiaal. En dat levert prima resultaten op". „We zoeken naar methoden om bij voorbeeld het schoffelen te mechani seren. Maar dat is nog niet zo eenvou dig. Er is nog niet zoveel geëxperi menteerd op dat gebied". Op de biolo gische kwekerij wordt uiteraard geen gebruik gemaakt van chemische on kruid- en ziektebestrijdingsmidde len. Geertje: „Als je chemische mid delen gebruikt ga je uit van het verkeerde uitgangspunt. Spuiten is symptoombestrijding. Maar het gaat mij niet om het doden van het on kruid, maar om het vermijden van ziektes. En dat kan door je grond ge zond te houden". Op kwekerij Zuid- bos dus geen chemische middelen. Wel biologische: onder andere brand- netelgier en bepaalde kruidenaftrek sels. Variatie Niet alleen de methodes van grond bewerking en onkruidbestrijding zijn op een biologische kwekerij an ders. Ook de opzet is afwijkend. Geertje: „Wij telen kleinere hoeveel heden en meer soorten gewas. Ten eerste is het beter voor de grond en ten tweede loop je met een grote va riëteit in gewassen veel minder risi co. Als het eens misgaat met een be paald gewas is daarvan niet je hele bedrijf afhankelijk". Een kleine greep uit het assortiment van kweke rij Zuidbos: courgettes, pompoenen, komkommers, tomaten, bieten, uien, koolrabi, aardappels, wortelen, an dijvie witlof. En niet te vergeten de verschillende soorten sla: kropsla, pluksla en ijsbergsla. Heel belangrijk in dit geheel is het steeds wisselen van teelt op een be paald vak. De grond is verdeeld in vakken van 180 vierkante meter waar een bepaald produkt op verbouwd wordt. Elk jaar wordt een teeltplan opgesteld. Daarbij wordt erop gelet dat een gewas elk jaar op een andere plaats komt. En men probeert uiter aard om de grond optimaal te benut ten zonder deze uit te putten. „En zo proberen we het langzaam op te bou wen", aldus Geertje. Op de kwekerij hebben ook bijen een plaatsje gevon den. Honing is een van de populaire produkten. Het houden van bijen is heel goed te combineren met het bio logisch telen van gewassen. Geertje: „Op sommige stukken grond zaaien we Phaselia als groenbemester. En de bijen komen weer af op de bloemen van de Phaselia". Hoewel steeds meer mensen kwe kerij Zuidbos weten te vinden leveren de verdiensten van de kwekerij Geertje nog geen dikbelegde boter ham op. „Nog lang niet alle grond is ontgonnen. We hebben onszelf een termijn van tien jaar gesteld om het bedrijf rendabel te maken. Dus ik heb nog zeven jaar voor de boeg". Geertje zegt er alle vertrouwen in te hebben dat de klandizie in de toe komst voldoende zal toenemen. „Steeds meer mensen ontdekken dat er toch wel degelijk verschil te proe ven is tussen produkten zoals ze die in de supermarkt kopen en produk ten die van een biologische kwekerij afkomen". Het idee dat biologisch geteelde produkten veel duurder zijn is vol gens Geertje een verkeerd idee. Som mige gewassen zijn duurder, maar an dere soms juist weer goedkoper. Maar uiteindelijk zijn de mensen verwend. Men is gewend in elk jaargetijde de groente die men wil hebben ook te kunnen krijgen. Hier zijn niet altijd alle produkten voorhanden. Daar zijn we gewoon nog te klein voor. Wij houden trouwens wel zoveel mogelijk rekening met de kleine beurs. Sinds kort plaatsen we ook regelmatig ad vertenties. Dat levert wel klanten op, al loopt het nu niet direct storm". Winkeltje Om de produkten van kwekerij Zuidbos aan de man te brengen is op het terrein van de kwekerij een be- vervolg pagina 3 Aardappelen: een van de produkten van biologische kwekerij Zuidbos. Serooskerkers plaatsen mast voor betere radio- en tv ontvangst SEROOSKERKE - Kleine boompjes worden groot. Een regel waarop de bomen rond om de kerk op het Dorpsplein van Serooskerke geen uitzondering vormden. Naarmate de bladerenweelde jaarlijks groter en voller uitdijde liep voor een aantal bewoners van het Dorpsplein de ontvangst van radio- en televisiesignalen navenant terug. „Sinds twee jaar was Nederland twee in de zomer helemaal niet meer te zien en Neder land één gaf alleen een redelijk beeld bij bestendig weer", aldus Jan Kloet die in zijn woning tegenover de kerk ook met het euvel te maken had. Samen met vijf van zijn buren ondernam hij een aantal activiteiten die er toe leidden dat de radio- en televisie ontvangst nu ondanks de bomen perfect is. De oplossing werd gevonden in de vorm van een veertien meter hoge knikmast die sinds enkele dagen, na inventief doe-het-zelf werk, statig in de achtertuin van de 35-jarige Kloet prijkt. Groen geschilderd met in de hoogte drie antennnes. „De voet van deze knikmast staat in een gewapend beton constructie van 3750 kilo, hij is beveiligd tegen blikseminslag en de antennes zijn geborgd zodat ze bij storm niet kunnen verdraaiexl aldus de technische toelichting van Kloet. Aansluitpunten Vanaf het gevaarte loopt door de grond van de achtertuinen 300 meter kabel met daartussen de nodige ver sterkers en andere apparatuur naar zes huizen aan het Dorpsplein. „Er zitten momenteel acht aansluitpun ten zodat er zonder problemen nog twee huizen bij kunnen worden aan gesloten. Natuurlijk zijn er nog meer aansluitingen mogelijk. Maar dan moeten daar nieuwe voorzieningen voor worden getroffen". De zes bewoners van het Seroos- kerkse Dorpsplein kwamen in actie nadat de bomen voor hun huizen ge durende de laatste vijf jaar in het zo merseizoen steeds meer beeldvervor ming op hun ontvangsttoestellen veroorzaakten. „Eerst hebben we contact gezocht met de PTT. Die ver richtte metingen waaruit bleek dat de bomen de oorzaak waren. Toen hebben we aan de gemeente ge vraagd of ze er wat aan wilden doen. Er volgden verschillende hoorzittin- vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WAt lE<jh PÊ 8itr Voorkeur voor vakantiebaantje boven tijdelijke baan ZIERIKZEE - Werkzoekende jongeren staan niet te springen voor een tijdelijke werkkring bij de gemeente. Tot deze conclusie kwamen de leden van de Stuurgroep Werkloosheid Schouwen-Duiveland tijdens de eerste bij eenkomst na de vakantie. Tijdens deze vergadering in het stadhuis van Zierikzee werd tevens het vertrek per 1 januari '88 van projectleider L. S. de Feiter aangekon digd en stelden de leden de begroting voor het komende jaar vast. Projectleider van Werkloosheidsproject Schouwen-Duiveland L. de Feiter houdt het vanaf 1 januari 88 voor gezien. Het was de wethouder van Bruinis- se, M. J. van de Velde, die enigszins verbaasd constateerde dat de ge meente Bruinisse er nog steeds niet in geslaagd is om een jongere te vin den die voor een tijdelijke baan bij de gemeente voelt. Hoe zit dat dan met de werkloosheid onder jongeren vroeg Van de Velde zich vertwijfeld af. De Feiter erkende dat het vinden van jonderen die in het kader van de regeling Tijdelijke voorziening ge meentelijke werkgelegenheidsinitia- tieven voor jongeren bij de verschil lende gemeenten werkervaring kunnen opdoen, in deze tijd moeilijk te vinden zijn. Een eerste inventarisatie in januari leverde een aantal van 54 jongeren op die wel wat voor zo'n tijdelijke baan bij de lokale overheid voelden. Gelei delijk liep dit aantal terug tot veertig jongeren. Na verloop van tijd resteer den er uiteindelijk 24 jongeren. Meer aanvragen dus dan beschikbare jon geren concludeerde voorzitter J. Groen Vakantiebaan Dat Bru en ook andere gemeenten niet overspoeld worden met jongeren die staan te popelen om bij de ge meente aai* de slag te gaan schreef De Feiter toe aan het feit dat vele jonge ren momenteel de voorkeur geven aan vakantiewerk, dat financieel ge zien meer zoden aan de dijk zet. Dat dit maar een tijdelijk iets is wordt door veel jongeren nu niet beseft. Van de 29 arbeidsplaatsen die de zes ge meenten op Schouwen-Duiveland voor subsidie hebben voorgelegd aan het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid is vooreen deel eni ge opleiding gevraagd. Een gemeente als Brouwershaven heeft in de finan cieel administratieve sfeer een tijde lijke arbeidsplaats gecreëerd hetgeen van de nieuwkomer enige opleiding vraagt. Wapenrok Een ander knelpunt blijkt de plicht om 's lands wapenrok te dragen te zijn. Ook het feit dat het aangeboden werk niet strookt met de genoten op leiding blijkt in de praktijk weieens problemen op te leveren. Zo was er een gediplomeerd automonteur die weinig voor een baan in de groen voorziening voelde. Mocht hem een baan aangeboden worden die meer in zijn straatje ligt dan zal hij die waar schijnlijk wel met beide handen aan grijpen. Arbeidsmarkt Het aanbod van werkzoekenden kwam, zij het in ander verband nog eens ter tafel. Afgaande op de statis tische gegevens concludeerde burge meester C. Slabbekoorn van Brou wershaven dat het provinciaal werk loosheidspercentage (1,57c) gunstig afsteekt tegen het landelijke cijfer van 12.0%. Ook het percentage werk lozen op Schouwen-Duiveland, dat weliswaar hoger ligt dan het provin ciale cijfer steekt met zijn 8,4% hier bij nog goed af" aldus Slabbekoorn. De Feiter beaamde dit maar stelde hier tegenover dat de daling van de vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Geen verandering Er komt geen noemenswaardige verandering in het weerbeeld. Wel zijn er ruime opklaringen en is er een frisse noordwestenwind kracht vier met buien, stoten kracht 6 Beaufort. De minimumtemperatuur komende nacht bedraagt 11 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 8 aug.: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag:' 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 3 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 3 ZON- 5 aug. 6 aug. EN MAANSTANDEN Zon op 06.05, onder 21.23 Maan op 09.35, onder 23.03 Zon op 06.07, onder 21.21 Maan op 10.48, onder 23.13 Volle maan: 9 augustus (21.46) Temperatuur kustwater: 18 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is woensdag buiig weer. Af en toe komt de zon er door maar de temperatuur komt 's mid dags nauwelijks boven de 16 graden. Een normale temperatuur voor deze tijd van het jaar is 22 graden. Dit koe le onstandvastige weer wordt in stand gehouden door een depressie waarvan het centrum boven Skandi- navië ligt. Aan de westflank hiervan wordt via de Noordzee koele onsta biele lucht aangevoerd. Deze aanvoer houdt de eerste dagen nog aan. Tbgen het eind van de week komt er veran dering in de aanvoerrichting. Deze komt dan meer uit het westen. Hier door neemt de buiigheid af en wor den de middagtemperaturen iets ho- gor. GIESBEEK - Rijkspolitiemensen en een medewerker van het Rijksin stituut voor Natuurbeheer in Am- hem hebben tevergeefs geprobeerd een zeehond te vangen die in een zij tak van de IJssel bij Giesbeek was ge signaleerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1