Uilen zijn grenzeloze ongedierte-verdelgers Liefde en boerentrots berichten 'Ook mensen die nog nooit de binnenkant van een kerk zagen brengen hier hun oud papier' Kabeljauw in beslag- genomen 4 Papier ophalen OOSTERLAND - Elke inaand wordt er onder de ru briek Streeknieuws in deze krant melding gemaakt dat de zendingscommissie van de Gereformeerde Gemeente Oosterland van plan is om op de eerste zaterdagmorgen van de maand het oude papier in deze kern op te halen. Al bijna dertig jaar zo blijkt bij een bezoekje aan de de voorzitter van de zendingscommissie de 72-jarige M. Stouten. Zijn huis aan de Nieuwstraat aan de rand van het dorp 2ou men kunnen omschrijven als het oud- papiercentrum van Oosterland. ,De 72-jarige M. Stouten. In de stallen op het erf waarin vroe ger de koeien stonden staan nu de do zen en stapels papier opgestapeld. Keurig op elkaar want de gehele op haaldienst en alles wat daarbij komt kijken is tot in de puntjes geregeld. Veel kinderen uit Oosterland weten dat de kleinere ruimte vooraan in de schuur is bedoeld voor de stapels pa pier, die zij in de loop van de maand zelf komen afgeven bij het echtpaar Stouten. Zij weten ook dat zij daarbij vaak een snoepje krijgen van me vrouw F. Stouten-de Bruyne. „Ja, dat verzamelen van oud papier en alles wat erbij komt kijken is een belang rijk onderdeel van ons leven gewor den". Leeuwedeel Het echtpaar beklemtoont daarbij dat het leeuwedeel van het werk wordt gedaan door ongeveer'tien vrij willigers van de Gereformeerde Ge meente, die zich elke maand weer be schikbaar stellen om het oude papier op te halen in de kern Oosterland. ,,En in de kern Sirjansland. Daar is de organisatie in handen van J. de Visser". Elke eerste zaterdag van de maand zijn de vrijwilligers al om 8.30 uur bij het huis van Stouten. „Dan halen we de tractor met de wagen uit de schuur en een tweede tractor met wagen bij J. van der Have. Die woont hier een eindje verderop". De twee ploegen nemen elk de helft van het dorp voor hun rekening. Omdat de Oosterlanders al vele ja ren gewend zijn aan het ritueèl staan op de stoep voor de meeste huizen de stapels papier al klaar. „Maai het ge beurt ook wel dat ze te laat zijn. Want het is natuurlijk zaterdagmor gen, dan slapen de mensen uit. Soms komen ze dan achter ons aan gerend of ze tikken op het raam dat *e moe ten wachten". Meestal komen beide wagsns ge makkelijk vol. „Soms moeien we zelfs voor de tweede keer teruj. Want er wordt de laatste tijd steed; meer oud papier aangeboden". Als oérzaak daarvan ziet Stouten de invoeging van de rolemmer. „De mensen mCgen daar geen oud papier meer indcen. Het is de bedoeling dat de grondstof fen steeds meer apart worden ingeza meld". Stouten is van mening dat le mensen ook inderdaad steeds metr bewust met afval omgaan. 'Flora en Fauna in vogelvlucht ZIERIKZEE - Terwijl uilen te allen tijde onmiddellijk te herkennen zijn, is de levensgeschiedenis van een groot deel van de 133 soorten, die op de wereld worden aangetroffen, vrijwel onbekend. Er zijn er zelfs bij, die men uitsluitend kent van een paar specimina. Uilen worden overal ter wereld, met uitzondering van een aantal eilanden en het vasteland van Antarctica aangetroffen. De plaats waar de vogels zich over het algemeen ophouden is verschillend, maar de meeste zijn toch wel aan te merken als boomvogels. Zij variëren in grootte van de dwerguilen, die ongeveer 13 centimeter zijn tot de reusachtige oehoe, die een lengte bereikt van wel 70 centimeter. De meesten hebben een vaalbruin, camou flerend verenpakje. De seksen zijn in uiterlijk voorkomen gelijk, alleen zijn de dames over het algemeen het grootste. Uilen zijn over het algemeen ge drongen vogels met een dikke kop met naar voren gerichte ogen, die door een 'sluier' omgeven zijn. Ze hebben een uitzonderlijk zacht verenkleed, scherpe klauwen en korte haaksnavels. Het voedsel bestaat uitsluitend uit dierlijke maaltijden variërend van ver schillende zoogdieren, vogels en insecten. De meeste uilen grijpen hun slachtoffer op de grond, maar er zijn er een paar die vliegende prooien vangen en tevens zijn er uilen die heel handig vissen weten te bemachtigen. Ongeveer 60 pro cent van alle uilen jaagt tussen de avondschemering en de dageraad en bij deze dieren komen vooral de typische kenmerken van de orde naar voren: de prooien kunnen ze ongemerkt naderen door hun on opvallend taankleurig veren kleed, dat buitengewoon zacht is met pluizerige veerranden, waar door hun vlucht onhoorbaar wordt. De enorme ogen met het bi noculair gezichtsveld kunnen nog zien bij het geringste licht (hoewel ze in volslagen duisternis ook niets opmerken). Ook de oren zijn erg groot en liggen achter de ge zichtssluier, die dienst doet als re flector, meer voor het gehoor dan voor het gezicht. Bepaalde soorten hebben asymmetrische oren en er wordt verondersteld dat hierdoor nog preciezer de geluiden, hoe ge ring ook, kunnen worden geloka liseerd. Natuurlijk hebben de 'oorpluimpjes' op de kop bij diver se uilen niet met horen te maken. Het gezin Uilen maken weinig werk van hun nest. Sommige benutten oude nesten van vogels, terwijl een groot aantal van de kleinere soor ten in allerlei holen nestelt. Een paar zoals bijvoorbeeld de sneeu- wuil (Nyctea scandiaca), nestelen in het open veld op de grond. Woestijnbewoners gebruiken vaak de ondergrondse holen van knaag dieren. De eieren zijn wit en de aantallen zijn 'aangepast" aan de voorradige prooidieren. Hoe meer voedsel des te groter de legsels en het aantal jonge uilen. Een derge lijke 'natuurlijke controle' valt het meest op bij soorten als de vel- duil (Asio flammeus), die afhan kelijk is van proo- en knaagdie ren, waarvan de populatie ook nogal schommelt. In 'vette' knaag dierjaren verschijnen in bepaalde gebieden flinke aantal van derge lijke uilen. De drie Europese soor ten zijn representatief voor de meeste van ze. Alle drie kunnen ze worden vervangen door een ver wante soort elders op de wereld. De bosuil De bosuil is in ons land een vrij schaarse broedvogel in parken en boomgaarden. Hij is standvogel in grote delen van Europa, Noord- Afrika en sommige streken van Azië. Deze ongeveer 38 cm lange uil is een berucht jager en heeft daarom grote ogen en oren. Daar hij voornamelijk tussen het ge boomte jaagt, heeft hij betrekke lijk korte vleugels. Zijn voor naamste voedsel bestaat uit kleine zoogdieren. De uil zit rustig, kijkend en luisterend, voor hij zich op de prooi stort. In be bouwde streken worden ook wel vogeltjes gepakt. De 'zang' is een diep, muzikaal 'hoe-hoe-hoe', ge volgd door een beverig 'oe-oe-oe- De dwergooruil De dwergooruil is een typische dwaalgast. Hij is ongeveer 19 cm en is één van de geoorde soorten van het 40 leden tellende geslacht Otus. Hij hoort thuis in Zuid- Europa, oostwaarts tot in Azië, in Noord west-Af rika en verder in grote delen in het zuiden van dat continent. In Europa leeft hij bij voorkeur in open bosland, parken en tuinen, waar hij zich voedt met insecten, hagedissen, kleine zoog dieren en vogels. De winter brengt hij door in de savannen ten zuiden van de Sahara en hij hoort dan ook tot de trekkende uilen. De monotone 'zang' is karakteristiek en klinkt als 'tjuh' met korte tus senpozen herhaald. De oehoe De oehoe is de grootste Europe se uil met een lengte van circa 70 cm en een spanwijdte van 1.35 m. Behalve in grote delen van Europa komt hij voor in Azië en Noord- Af rika. Verschillende ondersoor ten hebben verschillende uiterlij ke kenmerken en plaatsen van voorkomen maar de Europese soort is een vogel van bos- en berg achtige streken en open steppen. De prooi bestaat uit doorgaans kleine en midelgrootte zoogdieren en vogels, maar als het er op aan komt worden ook weieens vossen, wilde katten en reeën gepakt. De sneeuwuil is doorgaans wit en bij na net zo groot als de oehoe. De kerkuil De kerkuil is één van de tien on dersoorten van de familie der Ty- toidae, die is afgescheiden van de 'echte uilen' (Stigidae) door kleine structurele verschillen zoals de lange poten en de hartvormige ge zichtssluier. Het is een uitgespro ken nachtvogel, die over de gehele wereld voorkomt. In ons land ne men de aantallen af en men rekent de kerkuilen tot de schaarse of zelfs zeer schaarse broedvogels. Hij jaagt gewoonlijk in open veld op kleine knaagdieren. Arie Heijboer Voor de zending een gunstig ver schijnsel. Want de opbrengst van het oude papier wordt sinds vele jaren overgemaakt naar Nigeria en Zuid- Afrika. Dat gebeurt gelijk met de op brengst van de verkoping van eigen gemaakte spullen door de vrouwen vereniging, de maandelijkse collecte voor de zending langs de deuren en het geld dat de schoolkinderen ver dienen door het verzamelen van post zegels en kaarten. De inzameling van oud papier kwam in Oosterland van de grond in 1968. Drie jaar nadat de zendings commissie was opgericht. „We kwa men op het idee doordat we hoorden dat het door zendingscommissies in de andere rayons ook werd gedaan en hier in Oosterland gebeurde het nog niet". In het eerste jaar 1968 werd via het oude papier 342 gulden verdiend. In 1970 was dit al opgelopen tot 1000 gulden en in 1986 verdiende men on geveer 3000 gulden. Een opgaande lijn. Maar toch kwam het in het verleden voor dat er ruim 8000 gulden per jaar werd ver diend met deze vrijwilligersactivitei- ten. „In het begin van de jaren tach tig was de papierprijs veel hoger. „Iben kregen we 18 cent per kilo. Ja, heel even maar hoor. Maar het was toch aanzienlijk meer dan de drie cent die we momenteel krijgen". On danks de gekelderde papierprijs is Stouten nog steeds optimistisch. „We krijgen wel minder geld per kilo maar dat wordt weer voor een gedeel te opgevangen doordat we steeds meer papier kunnen verzamelen. Ja hoor het is nog steeds de moeite waard om er mee door te gaan" Het oude papier in de schuur van Stouten en de grote container van de Zeeuwse Papier Centrale die op zijn erf staat komt niet alleen bij elkaar door de ophaaldienst. Bijna dage lijks is er bij het echtpaar aanloop van mensen die zelf bundels papier komen brengen. „Winkeliers en parti culieren. Zelfs mensen die nog nooit een kerk van binnen hebben gezien brengen oud papier. Het is -voor een goed doel zeggen ze". Op die manier kwam het voor dat Stouten de laatste jaren een opbrengst van 77.500 kilo papier per jaar kon noteren. De drie cent per kilo die men daar momenteel voor krijgt worden vanaf september aanstaande door de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland aangevuld tot vijf cent per kilo. „Omdat we met onze activiteiten zo veel oude papier onttrekken aan het vuilnisaanbod. Ja, daar zijn we na tuurlijk heel blij mee. Het is voor ons ook allemaal liefdearbeid". Behalve oud papier verzamelt de zendingscommissie ook vodden, blik en capsules van flessen. „Een keer per maand zoeken we alle vodden uit want soms zitten er nog goede kleren tussen en die gaan dan zo naar Afri ka". Vrijwillige inzet voor het goede doel. Al vele jaren lang. Stouten maakt er niet veel woorden over vuil. „Ieder doet zijn plicht". Behalve plicht zit er ook gezelligheid aan vast. „Het is heel leuk om zo samen bezig te zijn. En na afloop van de werkzaamheden wanneer al het pa pier in de container of de schuur ligt is het traditie dat we hier binnen sa- (^nen wat drinken en praten" Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt BROUWERSHAVEN - Drs. W. F. Wfeselink, kandidaat te Zwolle, is be- rcepen door de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt van Brouwershaven. Deze kerk, die ongeveer 200 leden telt; is de enige Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt op geheel Schouwen- Duiveland. De vacature ontstond, doordat ds. E. Meijer vorig jaar een benep naar Enumatil heeft aangeno men Dr.. W. F. Wisselink werd 16 maart 1957 geboren in Groningen. Nadat hij in 1913 aan de Theologische Hoge school ie Kampen het doctoraal exa men haï afgelegd, was hij part-time docerit ian de Gereformeerde PABO te Zwble. Vervolgens is hij onder zoeksmedewerker van ZWO geweest. Drs. Wiselink is ook beroepen in Lutten. Dinsdag: 4 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.25 uur Pride of the Yankees, Ame rikaanse speelfilm uit 1942 van Sam Wood. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur AVRO tv-cursus; Omgaan met paard en pony, 8-delige informa- tiee serie over paardrijden. Afl. 1: Opgezadeld met een mens. 18.00 uur Minjon-magazine, program ma gemaakt door AVRO's jongere nomroep. Vanavond staat het amuse ment centraal. 18.45 uur The red coat, 5e afl. van de cursus Engels voor de basisschool. 19.00 uur Johan Pierewiet, serie naar een verhaal van Peyo en Yvan Delporte. Afl. 7: De nepkoning; 8. De raventovenaar. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Sterrenslag, sport- en spel- programma met bekende nederlan- ders vanuit het Sterrenslag stadion in de Efteling. Presentatie: Sandra Reemer. Interviews: Paul de Leeuw. Commentaar: Ruud ter Weijden. Van daag met NCRV-medewerkers en po litici. 22.17 uur AVRO's Televizier, infor matieve rubriek. Vandaag een inter view met Miep Gies en haar herinne ringen aan Anne Frank. 23.05 uur Jonge mensen op het con certpodium, muziekprogramma m.m.v. het Radio Kamerorkest o.l.v. Jan Stulen. Presentatie: Cees van Drongelen. Vandaag: 1. Concert voor 2 piano's en orkest in Es gr.t. KV 365, deel 2 van Mozart, uitgevoerd door Jill Lawson en Heidi Hendrikx; 2a. Elegie opus 24 voor cello en orkest van Fauré, uitgevoerd door Jacopo Scalfi; 2b. Allegro apassionato opus 43 voor cello en orkest van Saint Saëns. Uitvoerende: idem. 3. Concer to Aranjuez voor gitaar en orkest (1939), Rodrigo. Soliste: Susanne Me- bes, gitaar. 23.55 uur Ontdek je plekje, filmim pressie van Nederland's mooiste plaatsen. Vandaag: Hoorn. 00.10 uur Journaal. 00.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Leugen om bestwil, Cana dese jeugdfilm over twee vriendin nen. Met: Stephanie Morganstern, Virginia Thomas e.a. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenru briek. 20.00 uur Mussolini en ik, gedramati seerde documentaire serie over het le ven van Benito Mussolini. Met: Bob Haskins, Susan Sarandon, Anthony Hopkns, e.a. 21.00 uur Wat zeggen die oude films? Serie over de geschiedenis van de film. Deel I: Groot Brittannië (1900-1912) 'Langs de grote scheidslijn'. 21.30 uur Television, informatieve se rie over het medium televisie. Deel 6: De verhalenfabriek. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur Vuur, liefde en vitaminen, Belgische speelfilm uit 1956 van Jef Bruyninckx. Met Charles Janssens en Co Flower. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 70. (Herh.). 18.05 uur Plons, Afl.: Plons en de vlieger. (Herh.). 18.10 uur Jacobus en Corneel, serie met J. Kennis en J. P. Claes. Afl. 28: Jacobus en Corneel gaan kamperen. (Herh.) 18.25 uur Soldaat en ik (Soldier and me), negendelige Engelse serie van Caron Wilks. Met: Gerald Sunquist en Richard Willis. Afl. 7: Opgejaagd. 18.50 uur Onbekende wereld (Explo re), documentaireserie. Afl.: Djengis Khan en nomaden in Afghanistan. (Herh.) (TT Ondertiteld). 19.15 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met o.a. Rowena Wallace, Peter Phelps en Pat McDonald e.a.. Afl. 353. 19.40 uur Lottowinnaars, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Mike, praatshow met Mike Vendrengh, rechtstreeks vanuit Bre- dene. 21.45 uur Uitzending door derden: Programma van de Socialistische Omroepvereniging. 22.00 uur De koele krijger (Cold war rior), achtdelige Engelse spionagese rie van Andrew Morgan en Pennant Roberts. Met: Michael Denison, Dean Harris, Lucy Felming, e.a. Afl. 8 (slot): Lokaas. (He^i.) 22.35 uur Nieuws. Aansl.: Coda: 'Lar ge e doce' uit sonate in b kl.t. van Bach door Frank Theuns, traverso en J. van Landeghem, klavecimbel. BRT 2 Geen uitzending. Broere Emerald 2-8 te San Ciprian. Jumbo 2-8 van Rotterdam naar Fenix. Nedlloyd Amersfoort, 3-8 140 NO Newhebrider naar Surabaya. Nedlloyd Dejima 26-7 te Elbe. Pacific Freesia 1-8 te Abidjan. Salineke 31-8 van Amsterdam naar Middelsborough. somming bedroeg ruim 83.000 gul den. Vrijdag heeft de AID nog een visser ia Harlingen beboet die onge veer 800 kilogram schol aanvoerde. De visser beschikte niet over een con tingent voor deze vissoort. DEN HAAG - De algemene inspec tiedienst van het ministerie van landbouw en visserij heeft in overleg met het openbaar ministerie de op brengst (besomming) van de vangst van twee vissers in beslag genomen. De twee vissers, die met hun sche pen in Span hadden gevist, voerden in Den Oever bijna 30.000 kilogram kabeljauw aan, terwijl zij volgens de geldende regeling per week elk maar 3.000 kilo mogen aanvoeren, de be- Veemarkt Leiden LEIDEN, 3-8. Slachtrunderen: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 891, waarvan 150 stieren. Dikbillen extra kw. 8,25-/ 13,50; stieren le kw. 7,00-/ 7,90; 2e kw. 6,25-/ 7,00; vaarzen le kw. 7,10- 8,10; 2e kw. 6,10-f 7,10; koeien le kw. 6,80-f 7,90, 2e kw. 6,20-ƒ 6,75, 3e kw. 5,65-f 6,20; worstkoeien 5,30-f 5,75. Handel: stieren matig, prijzen la ger; koeien: handel matig, prijzen ge lijk. Slachtschapen- en lammeren (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 166. Schapen 4,25-ƒ 5,50; zuiglammeren 9,00-f 10,00. Schapen- en lammeren (per stuk). Schapen 1°5-/ 180; zuiglammeren 175-/ 205. Handel: schapen redelijk, prijzen gelijk; lammeren: handel vlot, prij zen hoger. Tbtale aanvoer 1057 stuks. 97 Zonnige dag<n kwamen en gingen. Het loof der bonen werd steeds don kerder en het ripend fruit pronkte er tussen door. 's vlorgens wiegden en schitterden reeck de eerste herfstdra den in het rijzerde zonlicht. Nu was het al bijna september en Brand had nog iteeds geen baas en geen huis gevonten. En al sprak hij ook nergens mee' over, toch zocht hij gretig alle adverenties af in de hoop nog iets te vindei. Daardoor gleden de geruchten ove' een naderende oor log en een drfigende mobilisatie langs hem heen.Die oorlog kwam zo ver, hij had wel vat aars te prakkeze- ren as zuk. Gelukkig maar dat Jannie zo opknapte, z< zat nou alle dagen buiten in dé zor, want ze zag nog erg teer. Ze had eei rokje uitgetrokken door deuze leste bevalling. Maar die Truus was een saat voor haar. En dat kind leefde hi«- helemaal op. Ze dècht niet meer aan Marie en Dirk. 't Was alleen maarvervelend dat Jan nie zo stil bleef Toen kwam. oj een zoele avond, kort na melktijd,Klaas Wit hen op zoeken. Het was nobilisatie, zei die en zijn werkman wis ook opgeroepen en moest morgen vrt rekken. Dus nu moest hij zo,gauwmogelijk een an- der hebben. En Braid ging hier van daan had hij gehooil En Klaas sprak reds over loon en werk of het pleit al >eslecht was en door J. VISSER-ROOSENDAAL Brand deed evenzo Maar Jannie zei niet veel. Voor haar ogen rees de oude stolp op met de mooie kamers, de lege berg en de hoge stijlen. Tbgen één er van stond die ouwe vier- kantsleer vastgebonden en daaron der lag de harde dorsvloer en de lege koegang was daar ook, waar Brand eens op het stalhout zat met zijn accordeon. 'Vaarwel lief Hol land Ze zuchtte diep of ze zich van iets benauwends trachtte te be vrijden. Brand keek op. Hij zag haar ogen groot en glanzend in het smalle gezicht. Jannie had wat. „We prate hier nou wel mooi," zei hij tegen Klaas. „Maar ik wou er eerst toch nog wel effies over denke en d'rs met mijn vrouw prate. Je hore morgenavond dan wel hoe of wat." „Best 'oor," zei Klaas gul. „Ik gaan ok meteen weer, want je krijge nog meer visite. Een auto nog wel. Oh, het is Jan Kuiper. Ja, die wordt nou je zwager vanzelf". Brand deed Klaas uitgeleide en keek hem na. Een best stel waren Klaas Wit en zijn vrouw en het was er goed te wezen. Maar om er nou wéér heen te gaan, wéér verhuize Ze wou hier graag vandaan, dolgraag, maar niet die kant uit. As vader maar d'rs kwam en die zag ze nooit, hoe ze ok wachtte en zelf kon ze er niet heen Hete tranen glinsterden in haar ogen, toen Brand met Jan en Koba de kamer binnen kwam en tijdens de hartelijke begroeting gleden die langs haar wangen omlaag, eer zij ze kon doen verdwijnen. „Wat is er?" vroeg Brand ontsteld. „Zal ik Truus effies roepe?" Maar ze glimlachte alweer. „Nee, laat maar," zei ze blozend. „Het is niks 'oor. Ik kreeg alleen zo maar zo'n verlangst naar huis en naar vader." „As het aars niet is," zei Jan. „Wou je d'r heen? De auto staat voor." En hij zong: „Stap maar in en je bent er zo." „Tbe Jannie, dat moet je doen," drong Koba. „En neem Truus en de jongens mee. Wat zal mijn baas blij zijn zeg. Ik vond het al zo naar dat 'ie daar alleen achterbleef." Ook Brand vond dat ze gaan moest. „Je frist er d'rs van op en Koba past wel op mijn zolang jullie weg benne." Eer ze het zelf recht begreep zat Jannie naast Jan in de auto en hoorde ze haar opgewonden kroost achter zich joelen. „Klaar?" Jans zonnige, grijze ogen zagen snel achterom en toen naar het wit gezichtje. „Dan gaan we maar." En rustig gleed de auto weg in de stil le zomeravond. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4