Ondanks zware regenval in juli normaal aantal uren zon 'We stonden eerst met de rug tegen de muur maar nu ben ik optimistisch' Beestachtige boel bij speelweek voor kinderen van Beatrixschool DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding Burgh- Haamstede Aanrijding in de flank Verplaatsing Bushalte ZR>b p e Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rommelig Oud papier Dorp Een rommelig, maar rustig weekeinde voor de Al geruime tijd haalt de zendingscommissie in het kader van de dorpenpagina-serie een In Renesse wordt woensdag de twaalfde editie politie. Dit ondanks het feit, dat het eiland vele van de Gereformeerde Gemeente Oosterland kijkje in Brouwershaven. (Pag. 5). o~r.H« wo„ Dann<.« toeristen en recreanten herbergde. (Pag. 3). oud papier op. Een achtergrondverhaal met de heer Stouten. (Pag. 4). Wielrennen van de Ronde van Renesse verreden met een sterk deelnemersveld. (Pag. 6). MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 143ste jaargang Nr. 24176 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Optimisme leidt tot kracht. W. R. Trine ZIERIKZEE Ondanks de zware regenval gedurende de maand juli heeft de zon niet minder geschenen dan in vergelijkbare perioden van voorgaande jaren. Ook de tempera tuur bereikte gemiddeld een nor maal niveau voor de tijd van het jaar, aldus het KNMI. Het uitzonderlijke in het weerpatroon van de afgelopen maand is volgens het weerstation het grillige patroon van de neerslag. Op ongeregelde tijden kwamen op enke le plaatsen in Nederland in korte tijd ongewone hoeveelheden hemelvocht naar beneden. Het meest getroffen werd het Rijn mondgebied, dat over de gehele maand een neerslag van omstreeks 200 millimeter te verwerken kreeg. In Zuid-Limburg bijvoorbeeld was dat niet veel meer dan 50 mm. In de Bilt werd deze maand onge veer 165 mm regen afgetapt, terwijl daar in juli gemiddeld slechts 77 mm valt. Twee keer in deze eeuw viel daar meer regen. Dat was in 1930 en 1966, toen ruim 190 mm regen werd opgevangen. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Krayesteinweg te Burgh-Haamstede vond zaterdagmiddag een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's zwaar werden beschadigd. W. R. uit Ridderkerk reed vanuit de richting Westerschouwen en stopte ter hoogte van het recreatiecentrum Krayestein voor een motorrijder die linksaf wil de maar stond te wachten tot een te genligger zou zijn gepasseerd. S. U. uit Burgh-Haamstede die achter W. R. reed zou de remmanoeuvre niet tij dig hebben opgemerkt en botste daardoor op zijn voorganger. OUWERKERK - Op de parallelweg van de Rijksweg 18 nabij de afslag Ouwerkerk vond zondagmiddag een aanrijding plaats waarbij twee perso nenauto's behoorlijk werden bescha digd. C. v. d. B. kwam vanuit de rich ting Bruinisse aangereden over de Rijksweg. Toen hij linksaf wilde slaan om de Vissersweg op te rijden ontstond er een botsing met J. D. uit Oosterland die eveneens vanuit de richting Bruinisse maar dan over de parallelweg kwam gereden. De auto van J. D. raakte de auto van C. v. d. B. in de flank. Er waren geen persoonlij ke verwondingen. RENESSE - In verband met de jaarlijkse wielerronde in de kom van Renesse zal op woensdag 5 augustus a.s. de bushalte van de ZWN aan de Korte Reke tussen 17.30 en 21.00 uur worden verplaatst naar de hoek Hogezoom-Oude Moolweg bij de zaak van Frank Gilijamse. Vrijdag 17 en zaterdag 18 juli waren de zwaarste regendagen van de maand. Het plaatsje Poortugaal in het Rijnmondgebied werd 's morgens opgeschrikt door een bui die deze dag 95 mm vocht losliet. De Rotterdamse Waalhaven werd overspoeld met 101 mm regen. In Zierikzee stond een deel van het centrum blank. Hoeveelheden regen van meer dan 100 mm per dag zijn volgens het KNMI uitzonderlijk te noemen. Sinds 1901 is een dergelijke hoeveel heid in Nederlands slechts 25 keer overschreden. Ooit werd in Voorthui zen op een dag een neerslag van 206 mm geregistreerd. Dat was op 3 augustus 1948. De maand juli heeft ook veel onweer gekend. De Bilt zelf telde 9 dagen onweer, terwijl dat er normaal niet meer dan 4 zijn. De ba rometerstand bereikte hier op vrij dag 17 juli een record laagtestand. Het daggemiddelde kwam niet ver der dan 995,2 millibar. Zo^n lage waarde werd tot nog toe deze eeuw in de Bilt in de maand juli niet geregi streerd. Windhoos Op dezelfde dag werd Oldebroek bij Zwolle door een windhoos getrof fen, die enige schade met zich bracht. Het was echter geen zware hoos. Een enkele keer deze eeuw bracht een hoos in Nederland rampzalige gevol gen met zich. Bij de tornado van Bor- culo in 1925 kwamen vier mensen om het leven. In 1967 veroorzaakte een zware hoos boven Chaam en Tricht vijf doden. Gemiddeld komt een zware hoos in Nederland eens in de twintig jaar voor. De maand begon goed: de eerste twee weken brachten zonnig en vrij warm weer met maxima tussen de 21 en 28 graden celsius. Het KNMI re gistreerde in de Bilt ruim honderd uur zonneschijn. Dat was meer dan in de gehele afgelopen maand juni. De temperatuur hier bedroeg over de ge hele maand 16,8 graden. Dat is vrij wel normaal. Door de zonnige eerste periode van de maand was het aantal uren zonne schijn over de gehele maand op een normaal niveau: minstens 190 uur te gen 135 uur gemiddeld in de maand juli. De temperatuur bedroeg over de gehele periode 16.8 graden. Daarmee wijkt zij niet af van wat gemiddeld in juli voorkomt, namelijk 16,6 graden celsius. Het slechte weer in de tweede helft van juli wijt het KNMI aan een blok kade van de luchtstroom boven de At lantische Oceaan, waardoor het hoge drukgebied het westelijk deel van Europa niet kan bereiken en allerlei depressies wel onze kant uitkomen. Er is volgens de medewerkers van het weerinstituut geen verklaring te vinden voor dit verschijnsel. Men heeft nog te weinig inzicht in de structuur van de golfbewegingen van de diverse luchtstromen. Er wordt wel onderzoek gedaan naar het me chanisme van de ciruclatie, maar dat is een zeer complex systeem. Nog mooi? Het is dan ook onvoorspelbaar wanneer de blokkade boven de At lantische Oceaan opgeheven zal wor den. De kans op een mooie augustus maand is altijd aanwezig, maar zeker weten doen de mensen van het KNMI het niet. Het hangt soms van kleine onberekenbare factoren af of er ver andering komt in het patroon van de luchtstromen, waardoor beter weer naar ons land zal komen. In Zierikzee moesten de kelders leeggehaald worden. Een plaatje aan het Jannewekken. De Burght uit de rode cijfers Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Volgens de directeur van het Internationaal Christelijk Conferentie- en vakantiecentrum De Burght W. L. Walraven gaat het in tegenstelling tot de voorafgaande jaren nu de goede kant op met dit miljoenenbedrijf aan de Hoge- weg te Burgh. „Toen ik hier in augustus 1986 kwam was De Burght een doodzieke man met 42 graden koorts. Nu is hij niet meer doodziek maar hij moet nog wel een jas aan als hij naar buiten gaat wandelen". Met deze beeldspraak bedoelt Walraven dat er in 1986 voor het eerst sinds jaren weer sprake was van een bescheiden positief saldo na dat het financiële jaaroverzicht in de jaren daarvoor steeds een verlies aangaf dat moest worden aangevuld met giften. „Het is met de hakken over de sloot hoor. Maar toch heel anders dan de 600.000 gulden verlies die we in 1985 nog hadden". De kente ring in het financiële beleid blijkt aanleiding te zijn voor een optimistische toekomst visie waarin plaats is voor nieuwe plannen. Zoals een interne verbouwing en het organiseren van een midzomer- gospelfeest waarbij men 6000 bezoe kers verwacht omdat er artiesten van wereldformaat zullen optreden. De kentering in het financiële re sultaat is De Burght niet komen aan waaien, maar het resultaat van een nieuw bewust beleid waarbij 'op de kleintjes' wordt gelet. Ten eerste wer den door het afvloeien van een aantal staffunctionarissen de jaarlijkse per soneelskosten teruggebracht van 750.000 naar 400.000 gulden. Walra ven: ,,De huidige staf doet toch de zelfde werkzaamheden. Met name de afdeling boekhouding werd terugge bracht van vier naar twee mensen. Desondanks is er geen achterstand ontstaan". Energiebesparing Een andere manier waarop werd bezuinigd was via energiebesparing. ,,Door een investering van 10.000 gul den waarmee de boiler van het grote ketelsysteem in de keuken werd ver vangen door een geiser besparen we nu ongeveer 100.000 gulden per jaar. vervolg pagina 2 In de speel-o-theek Zierikzee ZIERIKZEE - Een week lang hebben dertien kinderen van de Beatrixschool voor moeilijk en zeer moeilijk le rende kinderen zich intensief en met plezier beziggehou den met het verschijnsel dier. Dat gebeurde grotendeels in de Speel-o-theek te Zierikzee onder leiding van negen vaste vrijwilligers. Plezier onder de leerlingen. De speelweek werd voor het derde achtereenvolgende jaar in Zierikzee gehouden, voor kinderen uit de regio Schouwen-Duiveland. Het doel ervan was enerzijds om voor de kinderen de lange vakantieperiode te onderbre ken en anderzijds de ouders iets meer rujmte te geven om in de grote vakan tie activiteiten te ondernemen met mogelijke andere kinderen uit het ge- Poezen De leeftijd van de kinderen die aan de speelweek deelnamen varieerde van zes tot negentien jaar. Zij werden dagelijks toegesproken door twee 'poezen' die bij de dagopening vertel den wat er op het programma stond en die aan het eind van de dag met hen bespraken hoe het was geweest en hoe ze het vonden. Het programma liep elke dag van 9.30 tot 15.30 uur waarna de deelnemende kinderen naar huis gingen om te eten en te sla pen. Het thema dieren bleek ruim vol doende voor een afwisselend pro gramma. Men hield zich de eerste dag bezig met allerlei groepsspelle- tjes die met dit thema verband hiel den. Zoals ezeltje prik, alle vogels vliegen, dierengeluiden met een blinddoek en dicrcnslag, een kringspelletje waarbij men elkaar met een krant moest afslaan. De tweede dag van de speelweek werd grotendeels in het Krckengebied in Ouwerkerk doorgebracht waar men vol enthousiasme allerlei dierenkop- pen volgde die naar opdrachten voer den. De derde dag brachten de kinde ren een bezoek aan de dieren in de kinderboerderij in Zierikzee en speelden zij jeu de houlc op de banen bij bejaardencentrum De Wieken. De dag er na voelden de jeugdige deelnemers zich zelf als een vis in het water in het subtropisch zwembad De Roompot en vrijdag was de finale van de speelweek met een koud buf fet en een poppenkastvoorstelling in de Speel-o-theek. De verschillende activiteiten tijdens de speelweek werden voorbereid door een groepje vrijwilligers en leerkrachten die daar al sinds januari mee bezig wa ren. Bijdrage Het vrijwilligerswerk was dus heel belangrijk voor het realiseren voor deze vakantieactiviteiten voor de zeer moeilijk lerende kinderen. Maar ook de financiële bijdrage die werd gegeven door het Kazerneringsfonds van de gemeente Zierikzee, de ouder raad van de Beatrixschool en de fede ratie van ouderverenigingen Schou wen-Duiveland. Daarnaast werd van elke deelnemer een eigen bijdrage ge vraagd. Volgens een van de vrijwil ligsters Wilma Koole-Goudswaard uit Dirksland zal men gezien de en thousiaste reacties van de deelne mende kinderen zeker proberen ook volgend jaar weer een dergelijke speelweek te organiseren. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Zware bewolking Een lagedruk gebied boven Scandi navië neemt in omvang toe. Een noordwestelijke stroming brengt zware bewolking en regenbuien. De wind is Noordwest kracht 5 en aan zee toenemend tot 6 Beaufort. De mi nimum temperatuur komende nacht bedraagt 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 7 augustus: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 5 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 5 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 aug. Zon op 06.03, onder 21.25 Maan op 17.30, onder 00,04 Volle maan: 9 augustus (21.46) Temperatuur kustwater: 15 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Koel weer en nog steeds buien. In dit weerbeeld komt ook dinsdag vrijwel geen verandering. Een depressie waarvan het centrum boven Skandinavie ligt verandert nauwelijks van plaats. Om deze de pressie heen wordt met en noord westelijke bovenstroming koele lucht naar ons land gevoerd. Hierin ont staan buien. Af en toe breekt de zon door. maar dit is niet voldoende om de temperatuur te laten oplopen tot normale waarden. Het blijft een graad of vijf te koud voor de tijd van het jaar. Ook op langere termijn komt er in dit weerbeeld geen veran dering. ST. OEDENRODE - Een verkeers ongeluk in St. Ocdenrodc heeft het leven gekost aan de 47-jarige Amster dammer A. N. Meyer. Volgens de rijkspolitie in Eindhoven was hel slachtoffer op slag dood. Meyer zat in een personenwagen die in een flauwe bocht in de Ollandseweg rechtdoor reed en tegen een boom botste. Ver moedelijk was de bestuurder (30) on der invloed, aldus de politie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1