Vierde toeristendag met mooie helicoptervluehten Kees Pilaar houdt dag in dag uit de wacht in Dikke toren liavansa GAS WATER ui H- CE Journaliste Van Deursen heeft paspoort weer terug Verkoop Reparatie Op alles gerekend, behalve op de politie Vernielingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 juli 1987 Nr. 24175 3 Toren moet leukere aankleding krijgen r lijkt geen zoetwaterperikelen en eerlijk gezegd is de discussie niet al te interessant meer. De voorstanders hebben hun zegje gedaan en ook de tegenstan ders hebben overduidelijk van zich laten horen. Nu de actie tegen de zoetwaterpijp in een impasse dreigt te raken doen enkele boeren een po ging door middel van het zoeken van publiciteit de bal rollende te houden. In het belang van de actie een accep tabele handelswijze, maar de wijze waarop stemt tot nadenken. De zake lijke argumenten, die eerder nog ge geven werden hebben plaatsge maakt voor verdachtmakingen. Hoofdingelanden, die baantjeslo pers zouden zijn bijvoorbeeld. Het zijn niet gestaafde beweringen, die niet bijdragen tot een zinvolle dis cussie met provinciale staten. Derge lijke uitlatingen werken averechts. Het is begrijpelijk, dat hoofdinge landen zich hierdoor persoonlijk aangevallen voelen en geen trek meer hebben in een gesprek. Dat wa ren ze overigens niet meer van plan, want de beslissing is genomen en het wachten is op het geld van de provin cie. In dat opzicht is de brief van te genstander Padmos aan provinciale staten een betere actievorm. Met za kelijke argumenten geeft hij aan, waarom de zoetwaterpijp met bijbe horende kosten er volgens hem (en vele boeren) niet hoort te komen. Of iemand zich nu in zijn standpunten kan vinden of niet... het is op zakelij ke gronden gebaseerd. De ingezon den brieven in deze krant van deze week moeten wat de aangedragen argumentenaangaat niet al te se rieus genomen worden. Waarom dan toch geplaatst door de redactie van dit blad? De brieven hebben een be langrijke functie en dienen als zoda nig gezien te worden. De inhoud geeft de frustratie en angst van een grote groep boeren aan, die bang zijn voor de financiële consequenties van de pijp. Daarnaast is de terminologie van briefschrijvers uniek voor Schouwen-Duivelandse begrippen. Niet eerder werd er in het openbaar zo fel uitgehaald naar zittende bestu ren. In een enkel geval zelfs naar de eigen standsorganisatie, die tot voor enkele jaren terug van de eigen groep niet of nauwelijks kritiek heeft gehoord. De reacties van de standsorganisaties zijn koel en zake lijk. Niet dat de bestuurders het per soonlijk koud zou laten hoe de boe ren over hen denken, maar waar schijnlijk omdat er nog geen erva ring met felle reacties in huis is. Laat de actievoerende boeren een stapje terug doen in een verdachtmakingen in het belang van de actie, want niet alle tegenstanders zullen zich met de briefschrijvers willen identificeren. Hoe begrijpelijk de inhoud ook is met de wetenschap van het vooraf gaande, het mag niet de weg zijn an no 1987. De politieke strijd dient ge leverd'te worden in het provincie huis. waar volwassen mensen tegen over elkaar hun argumenten kunnen aandragen. AvdW ZIERIKZEE - „Mijnheer wat verkoopt u hier allemaal, mijnheer waar zijn de toiletten?" Voor de bezoekers van de Dikke toren blijkt Kees Pilaar een wandelende vraag baak te zijn. Niet alleen voor de gebruikelijke huis-tuin en keuken vragen, maar ook voor opmerkingen van meer historische aard wordt Pilaar, die het gehele sei zoen als torenwachter fungeert herhaaldelijk aangespro ken. Uit de woorden van Pilaar blijkt dan ook de voorkeur voor een wat ou der iemand, die zich de nodige kennis over het verleden van de stad heeft ei gen gemaakt. Pilaar behoort duide lijk tot die categorie. In de tien jaar dat hij nu onder de Zierikzeeënaars vertoeft heeft hij alles wat los en vast zit gelezen. Gedetailleerde vragen die bij tijd en wijle op hem worden afge vuurd doen hem niet met de mond vol tanden staan. Een ideetje van hém om het gehele seizoen de wacht te houden in deze mastodont van laat middeleeuwse oorsprong, die zo nadrukkelijk zijn stempel drukt op het stadsbeeld. „Begin vorig jaar heb ik tijdens de expositie van Anje Schoneman ook als torenwachter gefungeerd en toen leek het me een goed idee om dat nog wat uit te breiden. Tbrenwachter zijn is blijkbaar goed in de smaak geval len bij Pilaar, die zich tijdens het ge sprek ontpopt als een inventief mens en een goed causeur Dit jaar zwaait Pilaar voor het eerst het gehele seizoen de scepter over de toren. Tbt dusverre waren het scholieren die in de vakantiemaan den een centje bijverdienden door achter de kassa plaats te nemen. „Dat gaf vaak een wisseling van de wacht te zien en het gebeurde bovendien re gelmatig dat de jongeren geen raad wisten met de vragen van de bezoe kers, omdat ze de nodige achter grondkennis en taalvaardigheid ont beren", schetst Pilaar de situatie van voorheen. Aankleding Met een gedegen ondergrond alleen ben je er volgens Pilaar nog niet. Die toren heeft een leukere aankleding nodig. „Een prettige ambiance is echt een eerste vereiste. Een expositie bij de entree en een stemmig achter grondmuziekje doen wat dat betreft wonderen. Al vindt lang niet ieder een deze stemmige klanken een wel daad voor het gehoor. Een assistent van Pilaar wipt even de loketruimte binnen om te vragen over er niet iets Kees Pilaar en Anje Schoneman. Over het gehele eiland met 24 personen ZIERIKZEE - Dinsdag 4 augustus wordt de vierde van de vijf toeristendagen gehou den in de Zierikzeese binnenstad. Evenals de eerste drie keer is er weer een uitgebreid aanbod van activiteiten, waarin zowel jong als oud zich zal kunnen vinden. Alles be gint 's morgens om 10.00 uur en 'draait' door tot 17.00 uur. Een hele dag voor jong en oud dus. Om 10.00 uur begint op het Haven plein een alternatief man/vrouw-spel onder de naam Recordeo, dat tot 17.00 uur duurt. Om 13.30 uur is er een zo genaamde motor-rail demonstratie door Benelux-kampioen Frans Ver hoeven. Deze herhaalt zijn stunts om 16.00 uur. Hoewel het nog niet zeker is, is er misschien ook een demonstra tie van de brandweer en/of een para- sail-demonstratie. Rijn en Trijn Aan de Balie/Poststraat is er om 11.00 uur en 12.00 uur een optreden van Rijn en Trijn, die ook tijdens de vorige toeristendagen acte de présene gaven. Dit duo is om 14.00 uur en 15.00 uur te zien in het Havenkwar tier. In de middaguren is er aan de Balie/Poststraat (en in de ochtend uren in het Havenkwartier) een con cert van het rondlopende gezelschap Achterste Veure. Aan de Mol/Melkmarkt is clown Coco prensent met zijn grote sjoel bakken en kunnen kinderen hun ge zicht laten schminken. Organist Heijermans speelt aan de Schuitha- ven/Nobelstraat en Cowboy Mein- dert treedt in de Korte Sint-Jan straat op. In de Lutherse kerk is er om 13.00 uur weer een toeristenconcert, dat de ze keer verzorgd wordt door Karin Haak (viool) en Wim Boer (orgel). Dit concert wordt om 13.45 uur gevolgd door een orgelwandeling door Zierik- zee. En verder is de gehele stad uiter aard gevuld met standjes, zijn er zeil tochten vanaf de Nieuwe Haven, rijdt de paardentram met een gids en kan er pony worden gereden op de Balie. Extraatje Als extraatje heeft de organisatie voor de vierde toeristendag de moge lijkheid gecreeërd om met een heli copter over de stad en het gehele ei land te vliegen.Dit wordt op poten gezet door een shag-fabrikant en de KLM. Het betreft een twee-motorige helicopter, waarin plaats is voor 24 passagiers. Naast de Dikke Toren en later op het Havenpark is er een pro motiebijeenkomst over de korfbal sport en het poppentheater Alteklein geeft haar wekelijkse voorstelling dit keer om 14.30 uur in de Sint-Domus- straat. anders dan die op kattengejammer klinkende klanken gespeeld kunnen worden. Een karakterisering waar mee Pilaar het absoluut niet eens blijkt te zijn: „de jazz komt straks en deze muziek is grandioos". Het draai en van zo'n achtergrondmuziekje is niet alleen sfeervol maar ook functio neel. Het zorgt er namelijk ook voor dat de bezoekers wat minder lawaai produceren Tbch kan het allemaal beter en aan trekkelijker blijkt uit de woorden van de torensupervisor. Nu het toe- ristenseizone in volle gang is en de fransen, duitsers, engelsen, Canade zen en ook finnen en noren over de drempel stappen zit Pilaar zonder folders. De Nederlandse folder is op en folders in het frans en engels heeft hij zelfs helemaal niet in huis gehad. De VW heeft het een beetje laten sloffen blijkt uit zijn relaas. „De Toren zou veel meer gebruikt kunnen worden bij muziekevenemen ten. Ik denk hierbij aan concerten. De akoestiek is hier namelijk grandi oos. De musici zouden vanaf de ba lustrade hun muziek kunnen laten horen. Dat behoeft niet alleen klas siek te zijn, dixieland is net zo goed" zet Pilaar zijn ideeën uiteen, die naar zijn zeggen tot nu toe weinig bijval heeft gekregen van gemeentezijde. „Ik heb de indruk dat ze het een beet je laten voortsukkelen. Voorziening Wat die aantrekkelijkheid aangaat moet er volgens de torenwachter nog meer worden gedaan. „Wanneer het waait tocht je hier echt weg. Een luchtsluis is dan ook hard, bitterhard nodig en ook een toiletvoorziening zou niet voor zijn tijd zijn". Heel wat keren is hem door de bezoekers al naar het toilet gevraagd. Die sanitai re voorziening moeten ze elders in een horecagelegenheid zoeken. „Ik heb al eens voorgesteld om net zoals in Westerschouwen een toiletcabine te plaatsen naast de toren. Tever geefs, want er bleek voor dit plan geen gehoor te vinden". Steengruis Het interieur van deze 58 meter ho ge toren is en blijft een permanente bron van zorg, doordat de tand des tijds onvermoeibaar zijn werk doet. „Op momenten dat het hier rustig is hoor je soms het steengruis naar be neden komen. Of dat nog een gevolg is van de ramp kan Pilaar niet zeg gen. Hij schrijft dat afbrokkelen meer toe aan het weer. Hoe het ook moge zijn, het is volgens hem voor de gemeente dan ook zaak om het monu ment regelmatig te onderhouden.. Publiek Gedurende de tijd dat Pilaar de be zoekers van de toren ontvangt heeft hij heel wat ervaringen opgedaan met zijn klanten. „Met name in het voorseizoen krijgt je nogal eens men sen die echt geïnteresseerd zijn in de historie van deze nooit geheel afge bouwde toren. Momenteel komen er mensen die gewoon naar boven wil len om te genieten van het uitzicht". Dat uitzicht reikt bij uitzonderlijk helder weer tot Rotterdam. Meestal kunnen de torenklimmers vanaf de toren het gehele eiland overzien. Wie van dat verre uitzicht wil ge nieten zal eerst de tanden even op el kaar moeten zetten. Maar lieft 281 treden resten tussen begane grond en torenspits. Een schrale troost voor de minder sportief aangelegden onder ons moeten voor het bereiken van de begane grond twee treden minder worden afgelegd. „Dat komt omdat we twee verschillende trappen heb ben. Die rechts is om te klimmen en de andere is voor de afzakkers". Niet iedereen is overigens berekend op zo'n fikse klimpartij. Er wordt nog al eens gevraagd waar de lift is. Dan zeg ik maar dat men 550 jaar geleden nogal wat moeite met het aanleggen van een dergelijke voorziening had. Dan kan het gebeuren dat men op zijn schreden terugkomt" aldus de toren wachter. Ook gebeurt het wel dat een enke ling halverwege tot de conclusie komt dat de weg naar de top eigenlijk een brug te ver is. Die maakt dan on derweg rechtsomkeerd. Een enkele keer gebeurt het ook dat Pilaar zelf de bezoeker ontraadt om aan de klim partij te beginnen. „Als ik ouderen zie waarvan ik denk dat ze het niet halen dan adviseer ik hen om er niet aan te beginnen". Er blijven echter altijd verrassin gen. Zo leverde een minder valide een opmerkelijk huzarenstukje door onder begeleiding de reis naar boven af te leggen. Ook een aantal onderne mende jongeren zorgde voor sensatie door a la Tijl Uilespiegel over de to rentrans te balanceren, een bezig heid die menigeen die daarvan getui ge was de adem benam. Van die bezoekers is Pilaar niet erg gecharmeerd. Dat geldt ook voor en die zonder betalen naar boven te glip pen. Dat komt een wanbetaler wel- eens duur te staan. Dat ervoer een Duits gezin dat door de controle pro beerde te glippen via de trap om af te dalen. Pilaar: „De laatste bezoeker die op de dag naar boven gaat wordt genoteerd. Daar maken we een noti tie van, zoiets van man in groen jack.Dan weten we tenmninste wan neer we kunnen afsluiten. Doordat die Duitsers de verkeerde trap namen sloten we af". Het gevolg laat zich ra den. De Duitsers moesten door de po litie uit hun benarde positie worden bevrijd. Wat de bezoekers aangaat heeft Pi laar het liefst te maken met Duitse toeristen. „Die zijn wat meer geïnte resseerd en vaak ook wat beter on derlegd. Datzelfde geldt ook voor de Engelsen. De Belgen daarentegen scoren qua belangstelling niet hoog. Die stappen regelrecht vanuit de bus naar binnen. Meer om zich te vertre den dan om zich te informeren over de historie van de Sint Lievenstoren. De Nederlandse toeristen blijken zich in tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, behoorlijk te gedra gen. „Alleen groepen opgeschoten jongeren moeten weieens terecht worden gewezen" meldt Pilaar die tijdens de laatste toeristendag vijf honderd trappenklimmers telde. Tot nu toe ben ik er nog niet toe gekomen om de bezoekersaantallen bij te hou den. Dat is wel de bedoeling om zo doende uiteindelijk tot een evalua tierapport te komen. Advertentie EINDHOVEN - Nihal-van Deursen Dogan (41), de Nederlandse-Turkse journaliste die in Turkije werd aan gehouden en een dag werd vastge houden, heeft haar - Turkse - pas poort teruggekregen. Dat heeft naar echtgenoot verklaard. Volgens haar collega van het NOS- programma Paspoort, Rolan Hurig- lu, was Van Deursen in Turkije voor een documentaire over remigratie in opdracht van het ministerie van so ciale zaken. Een gedeelte van de op namen wordt in Nederland gemaakt, voor het andere gedeelte (reacties van teruggekeerde Turken) wa van Deur sen in Turkije. Volgens de echtgenoot is nog steeds niet duidelijk op welke gronden de aanhouding is verricht. „Mijn vrouw heeft de indruk dat men dat in Izmir, de plaats waar zij werd aangehouden, ook niet wist, maar alleen op bevelen vanuit Ankara moest afgaan. Zij heeft woensdag en donderdag ruim 24 uur vastgezeten, maar hoefde niet in een cel. Zij kreeg in het politiebu- TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 AMSTERDAM - De verenigd Rom- sinti en het internationale romanoco- mite, twee belangenbehartigingsor- ganisaties van zigeuners in Nede- land, hebben geprotesteerd tegen de weigering van minister van justitie Korthals Altes om Koko Petaio in de gelegenheid te stellen de dodenher denking van zigeuners in Nederland bij te wonen. Een woordvoerder van de rom noemde de weigering om Pe taio vier dagen uit de gevangenis te laten een „politieke beslissing". DEN HAAG - Vier Hagenaars wa ren in de nacht van donderdag op vrijdag nog maar net op weg naar hun vakantiebestemming Tunesië, toen ze met hun personenauto door de politie van Den haag van de weg werden gehaald. Het leek de dien ders niet verantwoord de vakantie- vierders hun reis te laten voortzetten op de manier die ze zich hadden voor gesteld: op het imperiaal van de auto lag een stapel bagage van exact twee en een halve meter hoog. De lading was zo zwaar dat de bo dem van de auto aan de achterkant nog amper boven het wegdek hing. Het viertal meende nodig te hebben vijftien koffers, een aantal plunje- zakken, een voorraad tassen, een fiets, een gascomfc jr, een naaimachi ne en een autoband. Ze werden door de politie gesom meerd naar huis te gaan en eens te be kijken wat ze niet echt nodig hadden. Vervolgens moesten ze de drastisch beperkte bagage bij het bureau laten keuren. Dat deden ze en dit keer kon de lading de goedkeuring van de poli tie wel wegdragen. RENESSE - In de nacht van woens dag op donderdag werden in Renesse enige vernielingen aangericht. Zo .moest, hei; muurtje bij rde WQÓipg.van J. F. aan de Hogezoom in'Renesse het ontgelden. Over eeri lengte van 'vier meter werd het muurtje vernield. De schade bedraagt 1500 gulden. Diezelf de nacht werden ook een aantal fiet sen vernield in Renesse. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF GAS, WATER, SANITAIR, VERWARMINGS- EN ELEKTRICITEITSTECHNIEK SCHARENDIJKE TELEFOON 01117-1760 reau een stoel en mocht gewoon met het personeel televisie kijken. Haar is verteld dat zij zichzelf als gast moest zien". Nihal van Deursen moet zich maan dag melden bij het ministerie van binnenlandse zaken in Ankara. „Dat gaat zij 's morgens doen in het gezel schap van een advocaat en met ie mand buitne het ministerie die kan waarschuwen als zij niet terugkomt", aldus haar echtgenoot, ,,'s Morgens, omdat wij dan nog de hele dag de tijd hebben om eventueel actie te onder nemen". Het is de bedoeling dat de journaliste woensdag naar Neder land terugkeert. Ook Hurioglu be grijpt niet waarop de actie in Turkije is gebaseerd. „Wij maken al jaren programma's waarvan de Turkse re gering zeker niet de grootste fan is. In februari nog een programma over de problemen met de koerden. Maar na februari is Nihal al twee keer in Tur- kuije geweest. Na het programma krijgen we meestal een protestbrief van de Turkse ambassade, maar dat zijn we wel gewend", aldus Hurioglu. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven Chef-redactie: M. Kaat Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewëkken 11, Zierikzee. postbus 1, 4300 AA,Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur). 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (1/m 4 regels) l 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3