KRC Expositie in Burght Addy van de Vlugt Opvangcapaciteit Neeltje Jans uitgebreid middels grote tenten „Holland is leuk, alleen jammer dat het weer er nu zo slecht is" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vechtpartij Diefstal surfplank Surfspullen gestolen Interesse Ahold in Neeltje Jans R1KZEESCHE NIEUWSBODE Dikke Toren Nat Persbureau Loop Kees Pilaar heeft het prima naar zijn zin als 'to- Het is zonder twijfel een bijzonder natte vakan- 'Een onzer verslaggeefsters' is eens in de ge- Nederlof is erin geslaagd de Bombokaalloop in renwachter' van de Dikke Toren. (Pag. 3). tie. Ook voor de eilandelijke toerist, die er van schiedenis gedoken van de persbureau's. Een Haamstede te winnen. Een flinke prestatie. maakt wat er te maken valt. (Pag. 4). leeswaardig verhaal. (Pag. 7). (Pag. 6). VRIJDAG 31 JULI 1987 143ste jaargang Nr. 24175 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De dans is in de grond niets als muziek in stappen en lijnen. Fraticelli Experiment van twee ton Een van de werken van Addy van de Vlugt-Bliek. BURGH-HAAMSTEDE - Gedurende de gehele maand augustus is er in Christelijk Cultureel Centrum de Burght werk te zien van de in Burgh woonachtige Addy van de Vlugt-Bliek. De kunstenaresse, die een aantal ja ren in het onderwijs werkzaam is geweest, toont een aan tal aquarellen en schilderijen, die zij in de achterliggen de periode heeft vervaardigd. Zij heeft zich artistiek bekwaamd door teken- en schilderlessen te vol gen bij mensen als Pieter de Bodt, Gerard Wolvenkamp, Ben van Vlier en Marja de Jong (kindertekenen). Toen ze de onderwijswereld de rug toekeerde kwam het moment, dat ze zich volledig kon gaan toeleggen op kunstzinnige activiteiten en die gin gen verder dan alleen schilderen en tekenen. Poppen Zo maakt Addy van de Vlugt ook brooddeegfiguren en karakterpop pen. Omdat het onderwijzen haar in NEELTJE JANS - Om de bezoekersstroom beter te kunnen opvangen zijn op het werkeiland Neeltje Jans, vlakbij het Topshuis, twee grote tenten neergezet. De ene tent is ingericht als filmtent en biedt plaats aan 500 personen. De andere tent kan 300 personen herbergen en fungeert als plekje om even wat te eten of te drinken. Op het ogenblik wordt de Delta Expo in het Topshuis dage lijks door gemiddeld 3500 mensen bezocht. De plaatsing van de tenten is een experiment dat in totaal twee ton heeft gekost. Op basis van het aantal bezoekers tot nu toe verwacht men over 5 kwartalen een bezoekersaantal van 450.000 te bereiken. De extra ca paciteit is vooral bedoeld om de kwa liteit van de voorlichting naar het pu bliek toe te waarborgen. ,,Het educa tieve element staat op de voorgrond. Natuurlijk zijn ook de recreatieve as pecten belangrijk, maar voor ons zijn ze toch secundair", aldus ir W. de Beyl, vice-voorzitter van de Stichting Delta Expo. De Stichting doet er alles aan om de Delta Expo aantrekkelijk te houden. De Beyl: „Variatie is wat dat betreft erg belangrijk. We denken ook aan dingen als buiten-exposities. In feite lopen we met dit experiment vooruit op de verdere ontwikkeling van Neeltje Jans. Het bezoekersaan tal zal in de toekomst zeker nog toe nemen en die ontwikkeling zal be stuurlijk begeleid moeten worden". Toekomst Gedeputeerde W. Don sprak zijn waardering uit over de snelle reactie van de betrokkenen. „Eigenlijk kun je stellen dat het Topshuis nu al te klein blijkt. De visie van Van Gaste ren wordt wat dat betreft nu al onder schreven. Wij als GS geloven in die plannen en het wordt tijd dat GS ook daadwerkelijk de kar gaan trekken". rf* Architect L. van Gasteren, maker van de plannen voor de ontwikkeling van Neeltje Jans tot een natuurge bied en themapark was ook van de partij op de informele bijeenkomst in het Topshuis. „Ik zie het plaatsen van die tenten als een aanzet tot het uit voeren van de plannen. Dat is voor mij van grote morele betekenis". Van Gasteren zei het verder jammer te vinden dat men nog steeds niet ver der is met zijn plannen. „Ik denk dat het zaak is om zo snel mogelijk de re servepijler droog te zetten. Want dat wordt een publiekstrekker van de eerste orde die de bezoekersaantallen zeker omhoog zal jagen". Natuur Van Gasteren verklaarde heel blij te zijn met het goede overleg tussen Rijkswaterstaat en verschillende na tuurbeschermingsorganisaties. In de plannen van Van Gasteren wordt het grootste deel van het eiland bestemd als natuurgebied. De bebouwing, het themapark, zal zich concentreren rond het Topshuis. Op de weg over de stormvloedkering bestaat alleen bij dat Tbpshuis de mogelijkheid om van de weg af te gaan. Bepaalde delen worden opengesteld voor het publiek terwijl men middels afrasteringen wil proberen mensen uit andere de len te weren. Het werkeiland is grondgebied van de gemeente Veere. Burgemeester G. W. Montfrans-Hart- man: „Voorlopig is het beheer nog in handen van Rijkswaterstaat. Als de ."-V Sfej V- f' het bloed zit geeft ze om Burgh ook tekenlessen aan een groep van vijftig kinderen uit de omgeving en werkt met deze jeugdige kunstenaren ook projecten uit. De expositie in de Burght is te bezichtigen van 09.00- 12.00 uur, van 14.00-17.00 uur en van 19.00-22.00 uur. 'Die knotsgekke kerels in hun vlie gende kratten' is een film, die woens dag 5 augustus draait in de Burght. Ruim twee uur langt viert de Engelse humor hoogtij in de Britse productie van Ken Annakin. Het is een na gespeeld verhaal, dat zich in werke lijkheid serieuzer moet hebben af gespeeld. Een klucht. De twee grote tenten op het terrein voor het Topshuis, waarmee de kwaliteit van de voorlichting gegarandeerd dient te worden. RENESSE - In de nacht van donder dag op vrijdag is er een vechtpartij geweest op de Hogezoom bij Renesse. Daarbij werd door de 21-jarige E.v.W uit Vught met een mes gedreigd. Hij werd door de politie aangehouden evenals R. L. (17) ewn F. v. D (17) uit Zuid-Beyerland op verdenking van openlijke geweldpleging. Wat precies de toedracht van de vechtpartij is ge weest is nog niet bekend. SCHARENDIJKE - In de nacht van woensdag op donderdag werd van de auto van A. T. uit Bonn een surfplank met toebehoren gestolen. De auto stond geparkeerd op het terrein van bungalowpark Den Osse. De totale schade bedraagt 1800 dm. BROUWERSHAVEN - G. G. uit Düsseldorf deed bij de poltie aangif te van diefstal van 1 surfplank en 2 gieken. De surfspullen werden in de nacht van woensdag op donderdag van zijn auto gestolen. De auto stond geparkeerd voor het zomerverblijf van G. op zomerdorp de Grevelingen. Hongaarse volksdansgroep in Scharendijke: SCHARENDIJKE - „Wij vinden Holland een heel leuk land. Het is alleen jammer dat het weer er nu zo slecht is. We zijn eerder in Frankrijk geweest, en daar was het heel warm", aldus Ildiko Csete uit Sarvar. Zij begeleidt de Hongaarse volksdansgroep Sarvar als tolk tijdens een aantal optredens in Europa. Gisteravond verzorgde de groep, begeleid door het orkest Regos, een optreden in de Putmeet in Scharendijke. Geen volle bak, maar wel een publiek dat met volle teugen genoot van het dansspektakel. Het Hongaarse gezelschap was naar Scharendijke gehaald door de werkgroep evenementen Scharendij- ke/Ellemeet. P. Verschuur: ,,We heb ben de afgelopen 5 jaar elk jaar nog toppers in Scharendijke weten te krijgen. Volksdansgroepen uit T^je- choslowakije, Polen, Rusland. Hoe we aan die groepen komen? Dat is heel verschillend. In het verleden hebben we het weieens via een Belgi sche impressario voor elkaar gekre gen en een andere koer werden er op een volksdansfestival ergens de nodi ge contacten gelegd. Dit jaar hebben we contact gehad met de Volksdans groep Goes (Vodago) en via hen zijn wij met Sarvar in contact gekomen". Ongeveer honderd bezoekers kwa men naar het optreden van Sarvar in De Putmeet. Voor de organisatoren een wat teleurstellende opkomst. Verschuur: „Drie jaar geleden was het hier bomvol. Tben stonden ze tot in de gang toe. En je zou toch zeggen dat het ideaal weer is voor een derge lijk evenement". Ondanks dat was het enthousiasme van dansers en pu bliek er niet minder om. De dansers (10) en danseressen (23) gaven dan ook een perfekte show weg. Een show bo vendien die door de uitvoerenden zelf ook duidelijk met plezier werd ge bracht. Afwisselend traden jongens en meisjes apart dan wel samen op. En men had ook niet altijd muziek nodig. „Meestal leidt de muziek de dansers, maar zij proberen soms ook de dansers de muziek te laten leiden", aldus G. van Damme van Vodago. De dansgroep werd begeleid door het or kest Regos. Naast gitaar, contrabas, blokfluit en viool werd ook een draailier bespeeld. Een oud instru ment waarvan het geluid enigszins aan dat van een doedelzak doet den ken. Alles bij elkaar mooie, meesle pende muziek en dans. Wat het pu bliek ook zeer waardeerde. Geschiedenis „Het is ook gewoon hardstikke leuk. Volksdansen. Het gaat niet al leen om de muziek en de dans. Het is ook een stukje geschiedenis", aldus A. Koets uit Goes. Zij is aktief lid van gemeente dat beheer over gaat nemen zal er een aantal duidelijk afspraken gemaakt moeten worden. Zo moet er een inrichtingsplan vastgesteld wor den. In september wordt een bestem mingsplan betreffende de Neeltje Jans in de raad behandeld. Een be stemmingsplan dat duidelijk is geënt op de plannen van Van Gasteren". De plannen van Van Gasteren ver gen een totaal-investering van 131 miljoen gulden. Inmiddels hebben zich drie bedrijven gemeld die wel belangstelling hebben om te investe ren in Neeltje Jans. Definitieve toe zeggingen zijn er nog niet. Voorals nog nemen de investeerders een afwachtende houding aan. NEELTJE JANS - Het Ahold-concern (Albert Heyn) heeft belangstelling voor de toekomstige ontwikkeling van Neeltje Jans. Dat werd bekend tijdens een informele bijeen komst in het Tot -huis. Of Ahold al dan niet daadwerke lijk gaat investeren in Neeltje Jans is van verschillende fac toren afhankelijk. Voorzover bekend zijn er mo menteel drie concerns die be langstelling voor Neeltje Jans hebben getoond. Vooralsnog nemen de potentiële investeer ders een afwachtende houding aan. „We willen eerst precies weten wat voor ons de moge lijkheden zijn", aldus Ahold- project-manager C. Vernooy. „Er moet tenslotte wel geld verdiend worden. Bedrijven zijn geen filantropische instel lingen". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffih PE Bitr Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Opklaringen Veel bewolking en regenachtig weer. Morgen vanuit westelijke rich ting opklaringen en droog weer. De maximum temperatuur bedraagt morgen 18 graden en 's nachts is de minimumtemperatuur 13 graden. De wind is westelijk a tot 6 Beaufort. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 4 augustus: Vodago en is een van de vijf mensen van Vodago die de Hongaarse volks dansgroep begeleidt bij haar verblijf in Nederland. „Daar gaat best veel tijd inzitten hoor. We zijn maanden bezig geweest met de organisatie. Maar het is wel heel leuk om te doen". Vodago zelf is ook al meermalen met haar Folklore-ensemble over de grens geweest. Zo is men vorig jaar in Japan geweest. „Dat is wel vermoei end, al dat reizen, maar het is ook heel interessant. Je ziet wat van an dere culturen. Want volksdansen is overal anders; In het algemeen kun je zeggen dat hoe noordelijker je komt, hoe statiger het volksdansen wordt", aldus Koets. Volgens haar is de be langstelling voor volksdansen in Ne derland niet zo bijster groot. „In Duitsland bijvoorbeeld leeft het veel meer als hier. Aan de andere kant is het natuurlijk wel zo dat je dan wel niet veel publiek trekt, maar wel een heel gemotiveerd publiek". Vodago bestaat sinds 1969 en heeft zich tot doel gesteld het volksdansen onder zoveel mogelijk mensen te promoten. „Want als je niet aan de weg timmert gebeurt er niets", aldus Koets. Gastgezinnen De in totaal 41 leden van Sarvar en Regos werden tijdens hun verblijf in Goes ondergebracht in gastgezinnen. Meestal wordt in het buitenland on derdak gezocht in hotels. Tolk Ildiko Csete: „Dat wonen bij die gastgezin- Vervolg pagina 5 Zondag: Maandag: Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 5 Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 5 Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 aug. Zon op 05.57, onder 21.31 Maan op 13.16, onder 23.31 2 aug. Zon op 05.59, onder 21.33 Maan op 14.37, onder 23.45 3 aug. Zon op 06.01, onder 21.37 Maan op 16.02, onder Eerste Kwartier: 2 augustus (14.37) Temperatuur kustwater: 17 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weerbeeld zal de ko mende dagen nog weinig veranderin gen ondergaan. Randstoringen van een depressie bij IJsland veroorza ken vandaag en ook morgen nu en dan regen of motregen. Morgen over dag is de kans op regen in het zuiden van het land groter dan in het noor den. Later op de dag zijn morgen en kele opklaringen mogelijk. Het eerst in het noorden van het land. De ko mende nacht is de minimumtempera tuur ongeveer 15 graden. Morgen middag wordt het ongeveer 18 graden. De wind waait uit het westen en zal meest matig zijn, kracht 4. Aan de kust echter moei enige tijd op een krachtige wind worden gerekend, kracht 6. t 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1