Commissie adviseert gronden te Haamstede niet te verkopen Tiendduizendste bezoeker maritiem museum Zierikzee Toename aantal projecten voor landschapsonderhoud DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal rolstoel Opening zuiverings installatie rioolwater tïERIKZEESCHE NIEUWSBODE Braderie De braderie in Burgh mag er wezen. Het vle- gelhangen was een van de bezienswaardige onderdelen van het dorpsfeest. (Pag. 3). Zoetwater De discussie lijkt niet te beëindigen. Met inge zonden brieven en de politieke discussie voor de boeg een ruime tussenstand. (Pag. 4). Banenplan De Ouwerkerkenaar Ard Boogerd heeft een ei gen visie op het beleid ten aanzien van de jeugdlonen. (Pag. 4). Tafeltennis De animo voor het tafeltennistoernooi in Brou wershaven was bevredigend voor de organisa tie. (Pag. 6). DONDERDAG 30 JULI 1987 143ste jaargang Nr. 24174 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Onze gedachten eindigen altijd met op onze daden te lijken. Paul Bourget Nieuwe moeilijkheden voor de stichting Golf BURGH-HAAMSTEDE - De ruim zestien hectare ver pachte grond aan de Armhoeksweg, Omloopsweg en Boumansweg in Haamstede moeten niet worden ver kocht aan de Stichting Golf Schouwen-Duiveland. Dat was om uiteenlopende redenen het unanieme advies waartoe de commissie voor grond- en pachtzaken van de gemeente Westerschouwen besloot tijdens een openbare vergadering in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. kunnen afstoten. Maar belangrijker vond het commissielid dat de ge meente geen beleggingsinstituut is maar een evenwichtige afweging moet maken tusse de belangen van haar bewoners. Voor hem woog in dit geval het bestaansrecht van enkele marginale landbouwbedrijfjes het zwaarste. Ook Verton was tegen ver koop. Met een ,,Van harte welkom... u bent de 10.000ste bezoeker" verwelkomde burgemeester Asselbergs het niets vermoe dende echtpaar Ten Haaf en zijn gasten, die een bezoekje aan het maritiem museum brachten. Collectie gruwelijkinteressant ZIERIKZEE - Ze begrepen er aanvankelijk weinig van, het echtpaar Ten Haaf uit Amsterdam en hun gasten. Een lange man vergezeld van fotografen en andere on bekenden die hen bij de entree van het Maritiem mu seum in het Gravensteen welkom heet en hen een bloe metje en wat leesvoer overhandigt. Tot verbazing van de binnenkomers blijken zij de tienduizendste betalende bezoeker te zijn en is die lange man de nieuwe burge meester (mr J. J. P. M. Asselbergs) van Zierikzee. Een verrassend begin van een museumbezoek. Negenduizendnegenhonderdnege- nennegentig bezoekers zijn dit jaar reeds door de zware rode deur van het monumentale pand, waar ooit het ge boefte van de stad en minder fortuin lijke kapers achter slot en grendel gingen naar binnen gestapt. Een niet gering resultaat voor wie de cijfers uit voorgaande jaren ziet. Werd vorig jaar de tienduizendste bezoeker op 18 augustus geregistreerd, dit jaar meldt deze zich zo'n drie weken eer der. Reden voor burgemeester Assel bergs om deze gelukkige in de bloe metjes te zetten en hem een tweetal toepasselijke boeken over de stad in vroeger tijden te overhandigen. Tot niet geringe verbazing van de „uit verkorenen" die niets vermoedend het museum binnenstappen. ,,U hebt hier. zojuist het tienduizendste kaar tje gekocht" hielp Asselbergs de be zoekers snel uit de droom. Herhaling Deze bezoekers, het echtpaar Ten Haaf uit Amsterdam bleken overi gens- geen vreemden in Zierikzee te zijn. Ten Haaf heeft zijn jeugd in Zie rikzee doorgebracht en blijkt die jeugdliefde nog niet helemaal verge ten te zijn. Vorig jaar nam hij ook al een kijkje in het museum, waar het maritieme verleden van de stad aan de hand van verschillende schilderij en, scheepsmodellen en gebruiks voorwerpen uit voorbije tijden tot le ven komt. Belangstelling Het echtpaar Tbn Haaf is een van de velen die een uurtje in de tijd terug gaan. In vergelijking met de jaren dat het maritiem verleden nog in de Noord havenpoort was ondergebracht is het bezoekersaantal nagenoeg ver dubbeld. Absoluut topjaar is zo blijkt uit de statistieken 1985 toen maar liefst een kleine zestienduizend mensen een kaartje kochten. Afgaan de op het aantal bezoekers dat in de voorjaarsvakantie dit museum be zocht (733) en de tweeduizend bezoe kers die vorige week een kijkje kwa men nemen ziet het er naar uit dat dit cijfer dit jaar wordt overtroffen. Voor de beide suppoosten en het le gertje hulpsuppoosten, waartoe ook Dénis Izeboud behoort, dat in de va kantie bijspringt betekent dit af en toe spitsuur. Zo nu en dan is het dan ook wel eens dringen geblazen om een uurtje later weer a lie tijd en rust te hebben. Met name de oude met hout betim merde gevangenisvertrekken doen het erg goed bij het publiek dat voor een belangrijk deel, maar niet alleen, uit toeristen bestaat. Duitsers, Fran sen, een enkele Canadees en zelfs een Nicaraguaan hebben met ontzag voor het rijke verleden door het museum gelopen. Dat gegrepen zijn door dit verleden komt ook tot uiting in het gastenboek waarin enkelen hun be vindingen varierende van leuk en op merkelijk tot en met gruwelijk inte ressant hebben genoteerd. De bewon dering beperkt zich overigens niet al tijd uitsluitend te beperken tot de museale collectie. Behalve Neptunus die op de begane grond resideert blijkt ook Amor bij tijd en wijle in het museum rond te waren en bezoe kers te begeesteren met zoete gedach ten, getuige een stukje liefdesepos dat een van de Canadese bezoekers met veel gevoel voor romantiek voor een vrouwelijke hülpsuppoost op schreef. De commissie, sprak zich uit over een verzoek van de stichting Golf om de grond op de genoemde locatie aan hen te verkopen. De stichting wilde de percelen gebruiken als compensa- tiegrond bij kavelruil met de boeren van wie zij grond willen kopen ten behoeve van de aanleg van een golf terrein aan de Hogezoom. De aan vraag betrof percelen die momenteel 'nog verpacht zijn. Rendabel Commissielid J. van de Berge (RU) zag het verzoek van de stichting Golf niet zo zitten, omdat hij de betreffen de grond liever rechtstreeks wilde verkopen aan agrariërs, die deze grond nodig zouden hebben om hun vaak kleine bedrijven rendabel te houden. W. D. Scheele (CDA) hikte vooral aan tegen verkoop van grond terwijl deze nog in verpachte staat is. Hoewel commissievoorzitter A. J. Padmos erop wees dat alle gemeente lijke gronden die bij deze zaak zijn betrokken momenteel verpacht zijn en het ten allen tijde mogelijk is om grond in verpachte staat te verkopen werd vooral door de woorden van J, C.^de Ferter (VVD) duidelijk wat de" consequenties hiervan zijn. „Het bedrag tussen de verkoop van wel en niet-verpachte grond bedraagt een kwart miljoen gulden". Het was dan ook duidelijk dat ook dit VVD- commissielid tegen verkoop van grond in verpachte toestand was. Padmos gaf toe dat het verschil in derdaad een groot bedrag betrof. „Maar het is nu eenmaal een feit dat alle grond momenteel is verpacht". De Feiter wees er tevens op dat ver koop aan de stichting Golf voor die stichting nog niet inhoudt dat zij ook inderdaad over de percelen kunnen beschikken. „Er bestaat eèn reële mogelijkheid dat de boeren alsnog vasthouden aan hun pachtrecht". Commissielid C. Verton (PvdA) wees erop, dat wanneer in de toe komst al een deel,van de grond pacht- vrij te maken zou zijn dan nog de her verkavelingsrente een groot deel van de pacht zal opslokken. „Procentsge- wijs wordt het rendement zo wel erg laag". Volgens hem pleitte dat ervoor dat de gemeente de percelen beter zou van het ministerie van landbouw en verschillende landbouworganisaties die de toedeling van de gronden op zich zal nemen. De commissie bleef bij haar unaniem negatieve advies ook na een toelichting van commis- siesecreatis Verwijs. De commissieleden ontpopten zich als zeer eensgezind tijdens de verga dering. Want de grondexploitatie voor het plan Stoofweg in Renesse kreeg een unaniem positief advies mee. Van de drie binnengekomen ver zoeken voor aankoop van een kavel in dit plan werden er unamiem twee positief benaderd en een van een in woner uit Roosendaal afgewezen om dat hij geen economische binding met de gemeente zou hebben. Commissie Hoewel A. J. Hanse vanaf de pu bliek tribune namens de stichting Golf een toelichting gaf op het ver zoek dat deze aan de gemeente richtte bleven de commissieleden ook in tweede instantie bij hun standpunt. Hanse wees op het vooroverleg dat in dertijd met de gemeente over deze za ken was gevoerd. „Dat was voor ons de basis om door te gaan met de plan nen voor de aanleg van de golfbaan. We hebben nu kosten gemaakt en on derzoek verricht". Hij benadrukte dat er in feite geen sprake is van ver koop omdat de gronden via de stich ting gelijk weer worden doorver kocht aan de boeren. Hanse vertelde ook dat via de stichting een commis sie is gevormd met -daarin mensen ZIERIKZEE - Dat dieven soms een merkwaardige voorkeur hebben bleek dinsdagmiddag toen in het Jan- newekken te Zierikzee een rolstoel J werd gestolen. Het vervoermiddel? stond bij de DGD-bus (Distrikts Ge-j zondheids Dienst) die daar regelma tig voor het Groene Kruisgebouw staat. De restwaarde van de stoel be draagt 300 gulden. Het betreft een exemplaar met donkerrode bekle ding, kleine wielen dat niet inklap baar is. Wanneer iemand hem heeft gezien wordt men verzocht dat te mel- den bij de politie. LONDEN - De grootste investering die Zuid-Korea in Europa' tot nu toe heeft gedaan komt ten goede van Ier land, zo hebben de Ierse autoriteiten voor de Industriële Ontwikkeling (IDA) in Londen bekendgemaakt. Het Zuidkoreaanse concern Saehan me dia corporation, een grote producent van videobanden, steekt honderd miljoen dollar in een fabriek in de Ierse graafschap Sligo. BURGH-HAAMSTEDE - Op maan dag 7 september opent gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes de ri oolwaterzuiveringsinstallatie Wes terschouwen na een rigoreuze uitbrei ding. De openingshandeling wordt verricht om 15.30 uur op het RWZI- terrein aan de Koudekerkseweg in Burgh-Haamstede. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> Wh PE &IJ.T Jaarverslag Stichting Landschapsverzorging Wilgen knotten. Een van de weekendprojecten van de Stichting Landschaps verzorging Zeeland. ZIERIKZEE - Het aantal projecten voor landschapsonderhoud is in 1986 ten opzichte van 1985 uitgebreid. Ook het aantal vrijwilligers die mee doen aan deze baanlozenprojecten is toegenomen met 100 procent tot 73. Dat staat te lezen in het jaarverslag van de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland. Ook bij het weekendvrijwilligers werk valt volgens het jaarverslag een flinke toename te constateren. Zowel in het aantal deelnemers als in het aantal gewerkte uren. Het aantal deelnemers nam ten opzichte van 1985 toe met circa 35 procent tot 235. Het aantal gewerkte uren nam toe met circa 80 procent tot 3230. De toe name komt vooral voor rekening van Zeeuwsvlaamse vrijwilligersgroe- pen. Onderhoud Het afsluiten van onderhoudsove- reenkomsten met particulieren ver liep erg succesvol. „De animo was zo groot dat het noodzakelijk bleek om meer geld beschikbaar te krijgen", al dus het jaarverslag. De provincie Zee land reageerde welwillend op een verzoek van de SLZ tot verhoging van de doelsubsidie. Het subsidiebe drag werd verdubbeld tot 82.000 gul den. Bovendien besloot de provincie om de doelsubsidie een structureel karakter te geven, en om het beschik bare bedrag de komende jaren te ver hogen. Er zijn in 1986 110 overeen komsten afgesloten. De meest spectaculaire toename valt te consta teren bij het onderhoud van vee drinkputten. In 1985 werden 11 put ten geschoond en in 1986 52. Een nieuwe activiteit in 1986 be treft de Aktie Wilgenpoot. Een aktie opgezet door De Steltkluut in samen werking met de SLZ. Het doel van de aktie was het bevorderen van de aan plant van jonge knotwilgen door middel van het gratis bescjikbaar stellen van pootmateriaal. Via de ak tie, die alleen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen liep werden 737 bomen geplant. De SLZ wil proberen deze aktie over heel Zeeland uit te brei den. Cursussen In 1986 werd drie keer een cursus instandhouding hoogstamfruitbo- men georganiseerd. Achtenveertig cursisten snoeiden 60 hoogstamfruit- bomen. Voor haanlozen werden twee cursussen natuur- en landschapson derhoud gegeven. In totaal 44 belang stellenden kwamen daar op af. Het project Kop van Schouwen werd in juni 1986 beëindigd. In sep tember werd het werk in het kader van een terugploegprojeet voortge zet. Daarnaast werd ook een nieuw vrijwilligersproject opgezet: een baanlozenproject landschapsonder houd voor heel Schouwen-Duiveland. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Somber Een volgende storing bereikt Zee land en dat levert toenemende bewol king op en morgen somber en regen achtig weer. De maximumtempe ratuur morgen is 18 graden. De wind draait west tot zuidwest 3 tot 4 Beau fort; toenemend tot 4-5 Beaufort en 5- 6 Beaufort aan de kust. De minium- temperatuur de komende nacht be draagt 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 3 aug.: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 5 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 5 Maandag: Half tot bezwaar be wolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 31 juli Zon op 05.58, onder 21.34 Maan op 12.01, onder 23.22 Eerste Kwartier: 2 augustus (21.24) Temperatuur kustwater 18 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Voorlopig kan er nog geen fraaie zomerweer in het vooruit zicht worden gesteld. Een krachtige westelijke stroming boven de öccaan heeft zich tot over West-Europa uitgebreid. In deze stro ming trekken meerdere storingen mee die nu en dan regen zullen bren gen. De eerstvolgende zal morgen ons land bereiken. Een hogedrukgebied boven de oceaan, waarvan het cen trum zich boven het zeegebied ten noorden van de Azoren bevindt, drijft een krachtige uitloper over Frankrijk naar het Alpengebied. Daar treedt een belangrijke weers- verbetering op mot flinke perioden met zon en 's middags zal de tempera tuur daar oplopen tot ongeveer 25 graden. Ons land bevindt zich de ko mende dagen tussen dit mooie weer en koele lucht boven Schotland en Scandinavië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1