Braderie in Scharendijke brengt leven in brouwerij Dodelijk ongeval Zierikzee Schuimblusvoertuig nu permanent operationeel op Krammersluizen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dronkenschap PÊ Bitr Diefstallen NIEUWSBODE MAANDAG 27 JULI 1987 143ste jaargang Nr. 24172 Ongevallen Prijs De rijkspolitie op Schouweri-Duiveland heeft De gemeente Westerschouwen heeft een Eu- de handen vol gehad aan ongevallen dit week- ropese prijs gewonnen voor het schoonhouden einde. (Pag. 3). van strand en havens. (Pag. 3). De Punt De beheerder van kinderboerderij De Punt vindt dat hij een beestachtige leuke baan heeft. (Pag. 4). De toer Oud-Nieuwsbode sportverslaggever Joop de Wit is naar de toer afgereis en heeft zijn erva ringen op papier gezet. (Pag. 7). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het puntje van een gauwe pen, is het felste wapen dat ik ken. Cats ZIERIKZEE - Bij een ongeval dat zaterdag omstreeks 17.35 uur plaatsvond op de Heuvelsweg tussen Kerk- iverve en Zierikzee is de 21-jarige Pieter René Bosland uit Middelharnis om het leven gekomen. Bosland reed met zijn voertuig, een Suzukibestelauto over de Heuvelsweg, richting Zierikzee. Door nog onbekende oorzaak geraakte hij ter hoogte van perceel 2 in de berm aan de rechterzijde van de weg. Hierbij schampte hij een boom, waarna hij frontaal op de volgende boom botste. Het slachtoffer overleed vrijwel direct na de aanrijding. De bestelauto was door de frontale botsing totaal vernield. De politie zou graag in contact komen met mensen die getuige zijn geweest van dit ongeval. Getuigen kunnen contact opnemen met de rijkspolitie in Zierikzee, telefoon 01110-14055. Toekomstig beheer nog niet definitief geregeld paalde vloeistof die vermengd met water schuim geeft". Op volle capaci teit kan het schuimblusvoertuig 5 ku bieke meter schuim per minuut leve ren. Als er maar een brandweerwagen is om water op te pompen werkt het schuimblusvoer tuig op halve capaciteit: 2,5 kubieke meter per minuut. Het schuimblus voertuig is voorzien van twee kanon nen die elk 2,5 kubieke meter schuim per minuut kunnen verwerken. Naast kanonnen beschikt het schuimblusvoertuig ook over twee slangen die elk 400 liter schuim per minuut kunnen produceren. Om de 300 meter zijn aansluitpunten voor de brandweerwagens te vinden. Volgens Knauf kan een afstand van zestig me ter tussen brandweerwagen en schuimblusvoertuig met slangen worden overbrugd. Gebruik In de praktijk zal volgens verschil lende zegslieden het schuimblusvoer tuig niet al te vaak in aktie horven komen. Maar niettemin is het wel een noodzakelijke beveiliging. Knauf: „Alle duwvaartsluizen zijn met een vergelijkbaar systeem beveiligd". Burgemeester Hekman: „Overal spe len nu eenmaal bepaalde gevaren en is een beveiliging noodzakelijk. Er wordt op dit moment ook hard ge werkt aan een rarripenplan". In ieder geval kan geconcludeerd worden dat de gemeente Bruinisse klaar en bereid is de beveiliging van het Krammersluizencomplex met de nodige mankracht op zich te nemen. „En zo gauw de vorm van het defini tieve beheer rond is gaan we zeker oefenen. Want we moeten leren om gaan met dat schuimblusvoertuig. Maar ik ben ervan overtuigd dat dat lukt, want we hebben voldoende ken nis en ervaring in huis". RENESSE - Het nuttigen van grote hoeveelheden alcohol leidde zondag avond in Renesse in verschillende ge vallen tot overlast. Op de Stoofweg reed een automobilist die dronken zou zijn in op een groepje fietsers. Een van de fietsers K. T. uit Düssel- dorf kwam daarbij ten val en liep verwondingen en kneuzingen op. De aanrijding werd gesignaleerd door een andere weggebruiker die de da der J. C. uit Rotterdam, die inmid dels in bewusteloze toestand verkeer de, meenam naar het politiebureau te Renesse. Daar werd bij beiden de bloedproef afgenomen want ook de aangever bleek nogal aan Bachus te hebben geofferd. Op de Hogezoom zorgden twee twintigjarige Duitsers F. K. en M. R. uit Duisberg voor over last omdat zij voor- en op auto's gin gen liggen. Zij werden opgepakt en ter ontnuchtering opgesloten in het politiebureau. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Even verderop staat een een minus cuul tentje De Suikerbol. Wie denkt hier de bekende lekkernijen van de bakker van In Den Soeten Suikerbol (het fantasiewinkeltje van W. G. van der Hulst) komt bedrogen uit. De sui- kerbollen zijn roodgeglazuurde of in chocolade ondergedompelde appelen op een stokje al dan niet met een randje van gekleurde kruimels. Be halve appelen verkoopt de Suikerbol ook bananen in een chocolade jasje. Voor wie het niet gauw tè zoet vindt ware tongstrelers. 't Is overigens niet alleen eten en drinken dat de klok slaat. Aan het be gin van de braderie prijst een tassen- handelaar met een stem die garant staat voor vele decibellen zijn tassen aan. Grote weekendtassen, kleine handtasjes voor de allernoodzake lijkste hebbedingetjes.Het is bij hem allemaal van je van het en niet duur" adverteert hij er lustig op los. Vroeg BRUINISSE - Sinds kort beschikt men op het Kram mersluizencomplex over een schuimblusvoertuig. Tot het moment dat de weg over de sluizen gereed is wordt het voertuig bemand en bediend door mensen van de brandweer van Sint Philipsland. Daarna gaat Bruinisse beheren en exploitateren. „Want men schijnt dit heel vaak te vergeten dat het Krammersluizencomplex Bru's grondgebied is, en dat dus de gemeente Bruinisse verant woordelijk is voor het complex", aldus Bru's eerste bur ger T. C. Hekman. „De know-how en ervaring is bij de mensen van onze brandweer zeker aanwezig om het schuimblusvoertuig te bedienen", aldus Hekman. Over de definitieve vorm waarin beheer en exploitatie van de nieuwe veiligheidsvoorziening op het Kram mersluizencomplex gegoten moet worden zijn nog onderhandelingen gaande. „In de toekomst wordt het blusvoertuig bemand door mensen van de brandweer van Bruinisse. Dat staat buiten kijf. Maar de gemeente Bruinisse kan het beheer en de ex ploitatie van het blusvoertuig onmo gelijk allemaal zelf betalen, en daar om willen wij dat het rijk hieraan bijdraagt", aldus Hekman. Hij zegt overtuigd te zijn van een positieve uitkomst van de onderhandelingen. Het wachten is op een uitspraak van de hoogste instantie in deze: het mi nisterie van binnenlandse zaken. Hekman zegt binnen ongeveer 14 da gen definitief uitsluitsel te kunnen geven over het toekomstig beheer van het blusvoertuig. Discussie Over de beveiliging van het Kram- Dat gaat zo meldt een van de dames echter niet zomaar. „Het zijn meer kijkers dan kopers. De lootjes die willen nog wel, maar voor de zelfge maakte kleiding bestaat niet bijster veel animo. mersluizencomplex is al de nodige discussie geweest. Dat beaamt ook H. M. van de Laak, hoofd dienstkring Schelde en Rijn van Rijkswaterstaat. „De plannen zijn al jaren oud". Aan schaf van het schuimblusvoertuig is door Rijk waterstaat betaald. Men re kent het echter niet tot haar taak het schuimblusvoertuig ook nog eens te gaan bedienen, onderhouden, en ex ploiteren. Van de Laak: „Wij als Rijkswaterstaat zijn geen brand- bestrijders. Maar de brandbeveili ging was nu eenmaal een onderdeel van de plannen voor het Kram mersluizencomplex en daarom heb ben wij de aanschaf van het schuim blusvoertuig betaald. Maar het beheer en de exploitatie is een taak van de gemeente Bruinisse". Voordat men tot de slotsom kwam dat een schuimblusvoertuig een af doende beveiliging zou bieden zijn er andere ideeën op tafel geweest. Hek man: „Er is bijvoorbeeld sprake ge weest van een automatisch systeem. Maar dat bleek erg veel geld te kos ten. Veel meer dan dit schuimblus voertuig". Over het toekomstig be heer: „We hebben advies gevraagd bij de regionale brandweer. En dat is mijn kompas. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) stelt zich achter ons standpunt dat het rijk in dit geval de exploitatiekosten voor zijn rekening dient te nemen". WA> 1£6r Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Af en toe zon Eerst nog even regen en daarna droog met af en toe zon. Temperatuur maximaal 18 graden en de wind is 4 tot 5 Beaufort, afnemend tot drie tot vier Beaufort. De temperatuur van nacht is 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 31 juli: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 4 Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.. 18 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 juli Zon op 05.54, onder 21.39 Maan op 08.22, onder 22.53 Eerste Kwartier: 2 augustus (21.24) Temperatuur kustwater: 15 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een storing van IJsland, die maandag met de noordwestelijke stroming ons land passeerde en veel regen bracht, is naar de Oostzee weg getrokken. Een nieuwe depressie is echter naar ons onderweg. Deze zal het Noordzeegebied woensdag heb ben bereikt. Tussen beide storingen komen er dinsdag opklaringen voor. Een enkele bui is echter ook moge lijk. De temperatuur loopt op tot rond 17 graden. Er staat een matige wind uit west tot noordwest. Aan de noordelijke kusten en op het IJssel- meer staat nog enige tijd een krachti ge noordwestenwind. Voor de komen de dagen breidt het hogedrukgebied op de Atlantische oceaan zich wat meer uit naar onze omgeving. Het ziet er naar uit dat het weer na don derdag verbeterd, waarbij ook de temperaturen in de middag iets hoger worden. folder aan te pakken" meldt het tweetal. De Kokkel Tussen de verzameling met popido len bedrukte T-shirts, de speciale koekepannnen, snijders en mini- mixers hebben ook de dames van peuterspeelzaal De Kokkel hun stek gevonden. Wie graag zijn geluk be proeft kan bij de dames enveloppen en lolly's trekken of een gok doen naar het juiste gewicht van een fleu rige marsepeintaart met suikerrozet ten. De opbrengsten van deze kansspelletjes gaan in „de grote pot" van de peuterspeelzaal met het doel er te zijner tijd nieuwe speeltjes en gordijnen van te kopen. Ook de de da mes van het Hervormde Vrouwencon tact hebben hun vrije zaterdag opge offerd om hun kas wat te spekken. Zijn stemgeluid moet het weldra af leggen tegen nog meer decibellen waarvoor de handelaar in cassettte zorgt. Met zijn versterker voluit schalt de jodel jongen van manke Ne- Het was behoorlijk druk in Scharendijke tijdens de braderie. Veel bekijks trekt de standwerker met magische allessnijders en mini- mixers. „Voor een lekker toefje slag room op de koffie maakt hij zijn ge hoor lekker. Het middengedeelte is in beslag genomen door een aantal jeug dige sjacheraartjes, die hun koop waar op een aantal oude kleden heb ben uitgestald: lampjes, borden, oude speeltjes en andere herinnerin gen aan de allervroegste kinderjaren. Eveneens aardig speelgoed staat ronkend pruttelend aan de andere kant van het Zwarte Plein. Het gaat hier om een serie oude tractoren en landbouwwerktuigen die herinneren aan de tijd dat de mechanisatie in de landbouw nog goed op gang moest komen. Met een flinke dosis geduld zijn de oude voertuigen in oude luister hersteld. D'r zitten wel 800 tot 1000 arbeidsuren in, glundert C. Bij de Vaate en zijn makker die hun eigendommen op verschillende bra derieën op het eiland tonen. Ringleiding- Hoofd tekenkamer Knauf legt uit hoe het beveiligingssysteem werkt. „Het sluizencomplex ligt zeven meter boven NAP. Eén brandweerwagen kan geen water aanzuigen en spuiten bovendien. Er is eèn ringleiding rond de hele sluis aangelegd. Het werkt nu zo dat een of twee brandweerwagens het water omhoog pompen en doorge ven aan het schuimblusvoertuig. In het schuimblusvoertuig zit een be- ZIERIKZEE/RENESSE/BRUI- NISSE/OUWERKERK - Ook tijdens het 'staartje van het weekend' in de nacht van zaterdag op zondag en zon dag in de loop van de dag werden op verschillende plaatsen op het eiland diefstallen gepleegd. Drie Duitse va kantiegangers werden gedupeerd door diefstal van geluidsapparatuur en andere waardevolle spullen uit auto's die stonden geparkeerd aan de Gasthuisboomgaard te Zierikzee, het Grevelingenstrand en de Hageweg te Bruinisse en de Rampweg te Renesse. In Ouwerkerk werd voor een waarde van 2200 gulden aan duikerspullen gestolen uit de tent van R. S. uit Rij- kwijk. Het vakantieverblijf stond op een camping langs de Weg van de Bui tenlandse pers. In Bruinisse werd een giek van een surfplank gestolen van de auto van een Duitse toerist die aan de Hageweg stond. ZIERIKZEE - Voetje voor voetje, hier en daar een keu rende blik over alle mogelijke lekkere hapjes en koopjes, die de standhouders deze dag voor de toeristen en inwo ners van Scharendijke in petto hadden. Deze drukte en de vele koopjes gaven het centrum van dit dorp een le vendige en vooral ook gezellige aanblik. Het moderne braderiegebeuren is meer en meer op een gezellige koop- jesjagerij. Wat dat betreft was in Scharendijke dan ook goed toeven voor de talrijke snuffelaars. Zo'n vijf tig standhouders hadden hun koop waar op het Zwarte Plein, in de Dijk en Dorpstraat uitgestald. Voordelige aanbiedingen tassen, kleurige mo lentjes, roze wolken gesponnen sui ker en uiteraard ook de oerhollandse bollenkraam waar de goudgele olie bollen gretig aftrek vinden bij de het voortschuifelende publiek. De Scharendijkse foor; die ook dit jaar weer door de Belangenvereni ging Middenstand Scharendijke was opgezet leek in de verste verte niet op de jaarmarkten, die in het middel eeuwse Frankrijk werden gehouden en waar rond de kramen van de han delaren in geroosterd vlees en haring, ook wel de bradereux genoemd de hongerige zielen samendromden. Dergelijke braderieën komen nog slechts in de geschiedenisboeken voor. lis over het Zwarte Plein. De cassette man blijkt 's morgens al om half zes uit amsterdam te zijn vertrokken. Voor half acht zal hij zijn Mokum ook wel niet terugzien schat hij voorzich tig in. Tussen „het verbale en muzi kale geweld" staan de mensen van de vereniging Laat Leven. De dames gaan alle braderieën en toeristenda- gen op het eiland af. Over belangstel ling hebben ze niet te klagen al zijn er nog steeds mensen die weigeren een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1