Mosselkwekers streeknieuws ontevreden met Circus Holiday doet vier eilandelijke locaties aan Fruitteelt heeft haar achterstand ingelopen t Jeugd- brandweerkorps Bruinisse 4 Krammersluizen een kwelling voor de schipperij" ZIER1KZEE Geslaagd _T| 1 JJ R. van den Dikkenberg uit Zierik- V%/ M-B pi CJ J» f-B I O! zee is geslaagd voor de geïntegreerde \*W V^JL Jlx V/J. vLkJ H/ V/X v/X vL ondernemersopleiding voor het le- vensmiddelenbedrijf (COL). BRUINISSE - De voorzitter van de visserijvereniging Algemeen Vissersbelang W. Okkerse heeft de bijzondere ledenvergadering tijdens de visserijdagen aangegrepen om in het bijzijn van de voorzitter van de vaste kamer commissie Visserijzaken drs H. Eversdijk kritiek uit te oefenen op het overheidsbeleid inzake de visserij. „Wij zien de problemen in de zeevis serij voornamelijk als structurele problemen die het bedrijfsleven in samenwerking met de overheid zal moeten oplossen. Wat ons wel be nauwd is het feit dat we met dezelfde overheid van doen hebben die beslist niet uitmunt in het afdoende voorko men of oplossen van problemen", al dus Okkerse. Hij signaleerde dat alle tekenen erop wijzen dat de overheid ten aanzien van mosselcultuur een kapitale fout aan het begaan is. Klok terug „Op het organisatorische vlak zet men de klok zeker vijftig tot honderd jaar terug. Zowel de kweek als de af zet dreigt door de overheid te worden verstoord door rigoreuze plannen van structurele aard. Die zullen hetzelfde effecte hebben als zand gooien in een goed geoliede machine. In Den Haag worden plannen gemaakt die mo menteel alleen nog zijn af te wenden door politieke bemoeienis". Okkerse deed een beroep op Evers- dijk om de signalen uit de visserij wereld op te vangen en er conclusies uit te trekken waarmee hij in poli tiek Den Haag ,,de snode plannen makers te lijf kan gaan". Van de ver schillende punten waarop de mosselskwekers in aanvaring kwa men met de overheidsbeslissingen noemde hij met name de keuze van verkeer en waterstaat voor het inge wikkelde systeem van de Kram mersluizen. Het mosseltransport van de Waddenzee naar Yerseke waarbij zeker in de zomermaanden haast is geboden is danig in de knel gekomen door het ultra moderne ge construeerde maar in de praktijk middeleeuws werkende sluizencom- plex". Okkerse vertelde dat door het on gerief van defecte computers de schuttijden soms verschillende uren in beslag neemt. „Daardoor zijn al di verse keren harde woorden gevallen die beslist niet altijd aan het goede adres waren gericht". Hij zei dat via een onderzoek door een delegatie van het mosselbedrijf is vastgesteld dat zowel de vissers als het bedienend personeel te maken heeft gekregen met een uiterst modern en technisch vernuftigd en daardoor uiterst kwetsbaar 'misbaksel' die scheep vaart onvriendelijk is. „Waarschijn lijk een lustobject voor techneuten maar een kwelling voor de de schip perij", aldus Okkerse. Twee kolken Om deze technische blunder nog enigsinds goed te maken verzocht hij de verantwoordelijke minister van Waterstaat continue met twee kolken te schutten en de jachtsluizen ge- Bevolking schikt te maken voor kleinere bin nenschepen en vissersvaartuigen. Concert Het derde concert in de serie Con certen op de Tberistendag wordt gege ven door de Zierikzeese musici Dik de Koning en Theo Faber. Als van ouds speelt Dik de Koning enkele werken voor gitaar. Theo Faber die als organist bekend is zal ditmaal voornamelijk werken spelen voor clavechord. Het bijzondere is dat Theo Faber zelf de bouwer van dit unieke instrument is. Was het verstil de instrument eeuwen terug een re gelmatige verschijning in de huiska mer, tegenwoordig bestaat het niet meer, tenzij mensen naar het voor beeld van oude instumenten clavi- chorden nabouwen, zodat ook nu weer een idee te krijgen is hoe dit prachtige instrument vroeger geklon ken heeft. Theo Faber speelt op dit clavichord onder meer werken van Th. Morley en Giles Farnaby, een sui te van Froberger en een prelude van de componist Bach. Dik de Koning speelt op de gitaar werken van Weiss, Scarlatti, De Narvaez en De Visée (Suite in d mineur). Op één uitzonde ring na bestaat dit concert uit muziek voor snaarinstrumenten. De uitzon dering is een Partita van de compo nist George Böhm, die Theo Faber op het orgel van de Lutherse kerk ver tolkt. Na afloop van het concert is er voor vrijwilligers een wandeltocht waarbij Theo Faber de Zierikzeese orgels zal demonstreren. De duur van deze wandeltocht is ongeveer ander half uur. Het volgende concert in deze serie zal gegeven worden door vio liste Karin Haak en organist Wim Boer. WESTERSCHOUWEN ZIERIKZEE - De Nederlandse fruitteelt heeft in de ja ren tachtig haar achterstand ten opzichte van het buiten land goed ingelopen. De inkomens en de besparingen zijn gestegen. Toch zijn, op een kleine groep bedrijven de investeringen te veel achtergebleven en is de financiële situatie daar zo slecht dat ze de komende jaren af zullen haken. Dit blijkt uit een studie over de periode 1974-1984 van het Landbouw-Economisch Instituut. De gemiddelde produktie per ha is belangrijk gestegen. Het is nu moge lijk om 27.000 kg appelen of 19.000 kg peren per ha te oogsten. Deze stijging werd veroorzaakt door het rooien van oude onproduktieve beplantingen, intensivering (meer bomen per ha), nieuwe appelrassen en verbetering van de kwaliteit van het plantmateri- aal. Tot 1990 zal een lichte stijging van.de produktie plaats hebben. Van 1990 tot 1995, als de jonge aanplant tot volle produktie is gekomen, zal de totale produktie 15 a 20% toenemen. Door deze uitbreiding zal de reële kostprijs enige procenten per jaar da len. Zowel de ontwikkeling van de hoe veelheid als die van de prijzen van de produktie en de produktiemiddelèn beïnvloeden de rentabiliteit. In de tweede helft van de jaren zeventig bleven de opbrengstprijzen achter bij de kosten; in het begin van de jaren tachtig stegen de opbrengstprijzen meer dan de kosten. In de komende jaren zullen de prijzen van appelen en peren onder invloed van een stij gende produktie onder druk komen te staan. Verwacht wordt dat de in vloed van de lagere prijzen voor een deel goedgemaakt wordt door verbe tering van de produktiviteit. Groot De inkomensongelijkheid werd in de jaren 1974-1979 groter maar liep in de daarop volgende jaren weer terug. De fluctuaties waren echter groot. Dit was vooral een gevolg van wisse lende klimatologische omstandighe den en voor een deel ook van ontwik kelingen op EEG niveau. Uit de investeringsactiviteiten blijkt dat op een deel van de bedrij ven het vernieuwingsproces van be plantingen zich al voor 1980 heeft in gezet. Een ander deel van de fruitteeltbedrijven, is daar gezien het aandeel jonge beplantingen, later mee begonnen. De bedrijfsresultaten van deze groep liggen aanzienlijk la ger dan die van de eerste groep. Onge veer 15% van de fruitteeltbedrijven bevindt zich in de gevarenzone. De helft van deze groep zal als gevolg van het verouderd produktieappa- raat en de slechte financiële positie in de komende jaren waarschijnlijk moeten afhaken. EMMEN - Door rechtstreekse be middeling-van dfc'Russische partijlei der Gorbatsjov beschikt het Noorder Dierenpark in Emmen sinds kort over de enige kopie van een uiterst zeldzame fossiel van 40.000 jaar oud van een baby-mammoet dat in 1977 in de bevroren toendrabodem van Sibe rië is gevonden. Het baby-mammoe tje, dat in Emmen de naam Dima heeft gekregen, wordt tentoongesteld in het Biochron, een onderdeel van het dierenpark dat de geschiedenis van het leven op aarde toont. Toch heeft de Nederlandse fruit! teelt als geheel een goede basis ge legd voor de toekomst. Vooruitbere keningen laten zien dat het areaal fruitteelt de komende jaren redelijk stabiel zal blijken. Door de toename van de kg-opbrengst per ha betekent dat wel een aanzienlijke produktie- verhoging. Dat maakt op langere ter mijn zowel op de binnenlandse als op de buitenlandse markt een effectief marketingbeleid voor de afzet nood zakelijk. In de gemeente Westerschouwen zijn in de maand juni de volgende in woners overleden: Jacoba Kosten- Knuyt (Noordwelle), Jacobus Hama ker (Burgh-Haamstede), Klara Snij ders-de Groen (Renesse), Kriena Pie- ternella Hanse-Fokker (Burgh- Haamstede), Anthonie, Stoel (Renes se), Magdalena Blok-Verboom (Burgh-Haamstede) en Adriaan Cor-. nelis Polderman (Burgh-Haamstede). Geboren is Wendy van den Nieuwen- dijk in Serooskerke. ELLEMEET Verkoopochtend Zaterdag 8 augustus van negen tot twaalf uur houdt de handwerkclub Ellemeet een grote verkoopochtend in het Dorpshuis te Ellemeet. Even als vorige keer zijn er weer handwer ken, truien zowel voor dames als he ren. Kinder- en babykleding en nog veel meer. SCHARENDIJKE Eiland tussen lucht en water Schouwen-Duiveland, eiland tus sen lucht en water. Dat is de titel van de dia-serie die op donderdag 6 augustus wordt vertoond in het Her vormd Verenigingsgebouw Scharen- dijke. De serie werd samengesteld door streekarchivaris H. Uil en geeft Elk jaar verzorgt de Bruse Jeugdbrandweer samen met het Jeugd Rode Kruis een demonstratie. Vervolg van pagina 1 opleiding van jeugdbrandweerlieden zijn landelijke richtlijnen. Die zijn opgesteld door de commissie jeugd brandweer van de Nederlandse Ver eniging van Brandweer Commandan ten (NVBC)". Een blik in dit lijvige boekwerk leert dat de jeugdbrand weer leerstof te verwerken krijgt die men niet moet onderschatten. De le den van de jeugdbrandweer kunnen bijvoorbeeld een opleiding genieten tot brandwacht tweede klas.,,Alleen perslucht, dat zit er niet bij. Maar verder leren ze alles wat nodig is. Bij demonstraties merk ik vaak dat men sen van het gewone brandweerkorps staan te kijken van wat de leden van een beeld van het heden en verleden van Schouwen-Duiveland. Het is voor de tweede maal in dit zomersei zoen dat het Kerkelijk Recreatiewerk Scharendijke het initiatief neemt om de serie aan het publiek te vertonen. Aanvang 20.00 uur ZONNEMAIRE Reisje Reisvereniging Nooitgedacht uit Zonnemaire heeft haar jaarlijkse reis weer achter de rug. Op de eerste dag van de meerdaagse reis werd een be zoek gebracht aan de havens van An- werpen en het plaatsje Dinant. Na een bezoek aan het oudste kasteel van België in Spontin werd koers ge zet naar Valkenburg. Van daaruit werd op de tweede dag een rondrit door Klein Zwitserland ondernomen. De derde dag werd Phantasialand bij Bruhl in Duitsland met een bezoek vereerd. Op de terugweg naar het Schouwse werd nog een bezoek ge maakt aan het pas verplaatste Auto- tron in Rosmalen. Het afscheidsdiner werd in Waalwijk gebruikt. de jeugdbrandweer allemaal kun nen", aldus Hartoog. „Ze zijn ook al tijd erg enthousiast bezig". De leden van de jeugdbrandweer le ren niet alleen om goed met elkaar samen te werken. Sinds een aantal ja ren is er ook een goede samenwer king met het jeugd Rode Kruis. „We geven elk jaar samen met het jeugd Rode Kruis een grote demonstratie. Daar komt altijd veel publiek op af". De fotoboeken komen op tafel en Hartoog legt aan de hand van de fo to's uit hoe een demonstratie in el kaar gezet wordt. „Daar heb je als be geleider nog aardig wat werk aan, maar wat dat betreft heb ik erg veel steun aan W. Jumelet. Hij is daar bij zonder bedreven in". Bij hun gezamenlijke demonstra ties gaan jeugdbrandweer en jeugd Rode Kruis grondig te werk. Men probeert een en ander zo realistisch mogelijk uit te beelden. Hartoog: „We letten er natuurlijk wel op dat de jongens niet in gevaar komen. Als ie mand bijvoorbeeld niet zo goed een ladder op durft te klimmmen hoeft dat ook niet persé". Bij de demonstraties ook hulp van 'buitenaf' „Saleminkheeft ook al een paar keer meegedaan met een ambu lance. En we hebben dan wel geen Lotus-mensen, maar de mensen van het jeugd Rode Kruis_ kunnen er ook wat van", aldus Hartoog. Oefenen Oefening baart kunst. En zo is het ook bij de jeugdbrandweer Bruinisse. Elke vrijdagavond wordt er geoefend in de Bruse brandweerkazerne. En van tijd tot tijd gaat men op excursie. „Zo zijn we drie weken geleden nog naar de alarmcentrale in Vlissingen geweest. We troffen het net, want op het moment dat wij er waren kwam er een brandmelding binnen. Dus toen konden de jongens meteen zien hoe zo'n alarmcentrale werkt", aldus Hartoog. Ibr toetsing van de opgedane ken nis en ervaring doen de leden van de jeugdbrandweer Bruinisse ook regel matig mee aan wedstrijden. „Eén keer per jaar zijn er regionale wed strijden. En verder heb je natuurlijk de onderlinge wedstrijden. We zijn uitgenodigd om op 12 september naar Gorinchem te gaan. Het jeugdbrand- weerkorps daar viert haar 25-jarig bestaan". Uniek „Eigenlijk is het wel vrij uniek dat een klein plaatsje als Bruinisse een jeugdbrandweer heeft. Als je verder in Zeeland kijkt waar er jeugdbrand- weerkorpsen zijn kom je toch telkens namen van veel grotere plaatsen te gen: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen. Waarom er op Schouwen- Duiveland niet meer jeugdbrand- weerkorpsen zijn weet ik eigenlijk niet", aldus Hartoog. Hoogtepunt uit het tienjarig be staan van de Bruse jeugdbrandweer is zonder meer de deelname in 1984 aan het internationale jeugdbrand- weerkamp dat in Tferneuzen werd ge houden. Jeugdbrandweerkorpsen uit Duitsland, Oostenrijk, Luxemburg, en België gaven daar acte de presen ce. Uiteraard kost een jeugdbrand- weerkorps geld. Zo zijn er speciale uniformen voor de leden van het jeugdkorps en probeert men ook het materiaal zoveel mogelijk aan te pas sen aan het postuur en de kracht van de jeugdige vuurbestrijders. „We pro beren bijvoorbeeld voor de jeugd lichtere straalpijpen te gebruiken. Maar er komt nu eenmaal een wa terstraal met een kracht van 10 at mosfeer uit, dus die moeten ze vaak met z'n tweeën vasthouden". Vanaf het allereerste begin heeft men wat betreft de jeugdbrandweer de volle medewerking van de ge meente Bruinisse gehad. Daarover dan ook geen klachten van de kant van de jeugdbrandweer. Wel zou men graag wat meer jeugd lid willen zien worden van de jeugdbrandweer. „Want we hebben nu tien mensen, en dat is eigenlijk toch te weinig. We zouden in totaal aan 15 man moeten komen", aldus Hartoog. Overigens zijn ook meisjes welkom in de jeugd brandweer. Vooralsnog liggen er nog geen plannen klaar voor de viering van het tienjarig bestaan. ZIERIKZEE - Het grootste circus van Nederland komt in de maand augustus naar Schouwen-Duiveland toe. Achtereenvolgens worden de plaatsen Brouwershaven (6 augustus), Haamstede (7 en 8 augustus), Renesse (9 augustus) en Zierikzee (14 augus tus) aangedaan. Dagelijks beginnen de voorstellingen om 16.00 uur en 20.00 uur. Het hooggeeerd publiek krijgt veel dierennummers voorgeschoteld en acts uit het binnen- en buitenland. Het circus komt er weer aan. Na een succesvolle tournee door Frankrijk en Luxemburg afgelopen jaar, nu weer terug in eigen land met een geheel nieuw programma waarin kwaliteit de boventoon voert. Zoals gezegd, veel dieren, de voorstelling begint al met een tableau van exoti sche diersoorten waarin onder ande re optreden, kamelen lama's, een buf fel en een Tibetaans Yak, dit alles gepresenteerd door Yolanda, een jon gedame die voordien danste in het ballet van Penny de Jager, maar in het circus terecht kwam door haar liefde voor Alberto Althoff. Van de dansvloer dus naar het zaagsel van de manege. Zij leerden elkaar kennen tijdens een gezamenlijk optreden in één van de shows van Willem Ruys. Het was liefde op het eerste gezicht en sindsdien zijn zij onafscheidelijk. Alberto Althoff, chefdressuur van Circus Holiday, is te zien in de mane ge met zijn vijf jonge Afrikaanse oli fanten, altijd weer een fascinerend gezicht deze slurfdragende, trompet terende junglebewoners. Verleden jaar gekocht, nu voor het eerst in de piste, een zestal prachtige, koolzwar te Friese hengsten. Fabelachtig wat deze jonge dieren in vrijheid gedres seerd, nu reeds aan het publiek laten zien. Hun leermeester alweer Alberto Althof. Een spectaculaire gebeurte nis is het verschijnen van een nog geen twee jaar oude neushoorn, die inmiddels toch al bijna 2000 kg weegt en een lengte van drie meter heeft be reikt. Als dit beest volwassen is zal hij bijna vijf meter lang kunnen wor den en een gewicht bereiken van ruim vijf ton. Het werkelijk eindeloos ge duld en liefde is men er in geslaagd, dit voor niets of niemand bang zijnde bijna pré-historisch aandoende ge vaarte, zo tam te krijgen dat het zon der gevaar voor de toeschouwers in de grote tent kan verschijnen. Sinds kort is Benny Althoff in staat er en kele rondjes op te rijden. Aan bod Maar niet alleen de grote diersoor ten komen aan bod, een charmante verschijning is Mariska met haar wit- gevederde vrienden, duiven een ka- katoe's die, slechts luisterend naar haar stem. verschillende leuke din gen doen. Na twee jaar van succesvol optreden in het Duitse populaire Traumtheater Salomé nu in de piste van Circus Holiday de antipodiste Mariska. Als van perfectie gesproken wordt is dit zeker op haar van toepas sing. Is jongleren met de handen al moeilijk, wat Mariska doet met haar voeten grenst aan het „ongelooflij ke". Haar antipodenummer met me terslange attributen en in een werke lijk schitterende costumering, omlijst door de juiste muziek en een uitgekiende belichting, is in Europa uniek te noemen. Nog zo'n nummer van klasse is het optreden van Lothara, tot voor kort nog werkend samen met zijn broer, heeft hij nu een solo-optreden waar van de haren te berge rijzen en het klamme zweet in de handen komt. Werkend op een hoogte van 10 meter, zonder vangnet, toont hij zich een hoogdraadkunstenaar zonder angst, maar werkend met een chirurgische precisie Ga er maar aanstaan; touw tje springen, salto's draaien, zowel voor- als achterwaarts en dat alles op een strakgespannen staalkabel van slechts twaalf millipieter dik. Equilibrist en jongleur Luciano Beautour presenteert een balance-act die alleen in het Russische Staatscir cus zijn gelijke vindt. Natuurlijk ont breekt, zoals in ieder goed circus, de komische noot niet. Uit Zwitserland komen de Rigo's, muzikale clowns, die op een heel subtiele wijze het pu bliek weten te bespelen en vooral de jeugdige toeschouwers dolle pret be zorgen. Jong talent krijgt ook een kans bij Circus Holiday, heel elegant is het optreden van de jongste ar tieste van het gezelschap. Natascha, die werkt in een roterende ring. Een lachsalvo's uitlokkend num mer is de voetbalwedstrijd, waarin Ruud Gullit een hoofdrol voor zich opeist. Deze wedstrijd speelt niet in KNVB-verband, maar wordt ge speeld door de voetballende honden van Manuela en Marco. Een succes nummer bij uitstek. Dat de thuisclub altijd wint moge geen kwade gedach ten oproepen. De scheidsrechter zegt onpartijdig te zijn. Voor nog meer sensatie zorgt de zevenkoppige Gero- nimo Campany met een daverende Wild West Show, waarbij de rasechte Indiaan Geronimo huiveringwekken de precisie aan de dag legt met zijn bogen, tomahawks en vlijmscherpe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4