Van Saint Hilaire naar Zierikzee op rolschaats Een stukje verbroedering Diefstal Mercedes, surfplanken flessetrekkerij en aanrijdingen Aanrijding Brouwersdam Aanrijding Zierikzee Opgesloten in Dikke toren Tweede Toeristendag Aanrijding bromfietser en fietser Dorstige dieven Nieuwbouw in Oosterland gereed Vergunning Stichting Golf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 juli 1987 Nr. 24170 3 Burgemeestert Aselbergs spreekt in zijn beste frans de groep rolschaatsers uit Saint Hilaire toe. Franse equipe op stadhuis ontvangen Politieberichten ZIERIKZEE - Ze kijken blijkbaar niet op een kilome tertje meer of minder. De leden van de rolschaatsclub uit Saint Hilaire zijn wat dat betreft echte ijzervreters die er niet voor terugdeinzen om de circa 750 kilometers die Saint Hilaire van Zierikzee scheidt op de rolschaats af te leggen. Een niet geringe prestatie die door burge- meenster mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee tijdens een officiële ontvangst op het stadhuis werd omschreven als een echte tour de force SCHOUWEN-DUIVELAND - De rijkspolitie Schou- wen-Duiveland, inwoners van het eiland en vakantie gasten werden de afgelopen dagen weer geconfronteerd met de minder prettige kant van medaille van een re creatiegebied. Diefstal van en uit auto's, van surfplan ken, flessetrekkerij en aanrijdingen. Hoteleigenaar A. J. G. uit Burgh- Haamstede deed aangifte van flesse trekkerij. Twee Duitse dames hadden SCHARENDIJKE - Op de Brou wersdam nabij Scharendijke ont stond woensdagmiddag een aanrij ding tussen twee personenauto's. P. v. S. uit Sittard zou geen voorrang heb ben gegeven aan U. K. uit Dortmund (Duitsland) die van rechts kwaam omdat hij dacht op een voorrangsweg te rijden. Beide auto's werden bescha digd. ZIERIKZEE - In de Regenboog straat te Zierikzee vond woendag- middag een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. E. K. uit Noor- gouwe en A. D. uit Zierikzee reden el kaar tegemoet en raakten elkaar bij het passeren. Uit politieonderzoek bleek dat E. K. alcohol had gebruikt. Beide voertuigen werden beschadigd. ZIERIKZEE - Het was een hache lijk avontuur voor de Duitse familie B. J. uit Berne toen zij woensdagmid dag tot de ontdekking kwamen dat zij zaten opgesloten in de Dikke To ren te Zierikzee. Zij hadden verzuimd om tijdig naar beneden te komen voor de toegangsdeur van de toren om 17.30 uur werd gesloten. Door roe pen vanaf de torentrans wisten zij de aandacht van de rijkspolitie te trek ken die hen bevrijdde. in zijn zaak overnacht, een diner ge bruikt en waren daarna vertrokken zonder de rekening te betalen. De schade bedraagt bijna 150 gulden. Tijdens het kermisgewoel in Renesse werd maandagmiddag de portemon- naie van R. v. S. uit Halvelte (België) gestolen uit haar jaszak. De toeriste liep op de Lange Reke en is gedu peerd voor een bedrag van 200 gul den. Diefstal banden en velgen Het leek wel op bestelling. De ma nier waarop in de nacht van maandag op dinsdag vier velgen en banden werden ontvreemd van de Mercedes personenauto van K. J. uit Essen (Duitsland). Het voertuig stond ge parkeerd bij de Hageweg. De schade bedraagt 3000 DM. Eveneens aan de Hageweg en in dezelfde nacht werd de Mercedes 300 diesel van F. v. d. S uit Haaltert (België) gestolen. Het voertuig heeft een bruine kleur en het kenteken is BBR-737. De waarde is 30.000 gulden. U. B. uit Mannheim (Duitsland) deed aangifte van diefstal van een surfplank ter waarde van 1100 DM van het dak van zijn auto die stond geparkeerd bij de jachthaven van Scharendijke. Een dat ondanks het feit dat plank zat vastgemaakt met staaldraad. Aanrijdingen Op de kruising Julianastraat/Weg naar de val ofwel Provinciale weg 7 vond dinsdagavond een aanrijding plaats waarbij twee mensen weren gewond en twee personenauto's zwaar beschadigd. H. S. uit Nieuw Leuzen reed vanaf de Zeelandbrug richting Zierikzee. Tben hij linksaf sloeg om de Julianastraat in te rijden zou hij hebben verzuimd om de vrije doorgang te verlenen aan W. W. uit Rozenburg die vanaf de stoplichten rechtdoor in de richting Zeelandbrug reed. Bij de botsing die niet uitbleef werd H. S. verwond en de passagiere Het imago van de Hollander als zijnde een rasechte schaatser en een fervent pedaleur kraakt dankzij een handjevol fransen uit Saint-Hilaire in al zijn voegen. Met zijn dertienen hebben zij op sportief vlak immers een huzarenstukje volbracht door de afstand Saint Hilaire-Zierikzee rol schaatsend en sommige ook fietsend af te leggen en zodoende een eigen tintje te geven aan de jumelage tus sen beide gemeenten. Een prestatie die volgens burge meester Asselbergs tot dusverre niet eerder is geleverd. ,,Bij mijn weten is het de eerste keer dat deze tocht op een dergelijke speciale manier is af gelegd" meldde Asselbergs, die te vens inging op het bezoek dat hij en de dames Faass-Beemster en Steutel het afgelopen weekeinde aan de Franse zustergemeente brachten. ,,Een verblijf temidden van gastvrije mensen in een gezellige stad" aldus Asselbergs die verder constateerde dat de contacten tussen beide plaat sen duidelijk waarneembaar, prettig en vooral ook bloeiend zijn. De inwo ners van Saint Hilaire zijn niet alleen aardig en gastvrij maar blijken ook een goed karakter te bezitten, getuige het staaltje van doorzeting dat de Franse rolschaats equipe met hun tocht aan de dag heeft gelegd. Presentje Met de bij deze gelegenheden ge bruikelijke uitwisseling van ge schenken werd de ontvangst afgeslo ten. Namens de gemeente Zierikzee overhandigde Asselbergs de Franse dël'ëgatïfe ëèn'afbèëldïng'Van het Zie- rikzeese Stadhuis zoals dat er in 1880 uitzag. Voor de pechvogel van het ge zelschap Hervé Naël, die zijn tocht naar de Lage Landen met een gebro ken arm moest bekopen had Assel bergs een kleine surpise in petto, in de vorm van een glas met het wapen van Zierikzee erop. De Fransen lieten zich van hun kant ook niet onbetuigd en boden de burgemeester een inge lijste tekening van de Mont Saint Mi chel aan. Training De Franse delegatie is zo bleek uit de woorden van Patrice Lebarbier goed beslagen ten ijs gekomen. ,,De rolscaatsclub bestaat vier jaar en vanaf die tijd heben we regelmatig geschaatst. De afgelopen maanden hebben we de puntjes op de i gezet door de training wat op te voeren. In twee maanden tijd hebben we in to taal een kilometer of zeshonderd bij elkaar geschaatst. Daarnaast hebben we nog een beetje gefietst". Voor de Fransen is de tocht naar de Lage Lan den niet puur en alleen een sportieve beproeving. ,,Het is meer een prettige en sportieve manier om vakantie te vieren. Niet alle leden van de groep hebben de gehele afstand rollend doorge bracht. De dames en de jongsten heb ben afwisselend de fiets gepakt of de rolschaatsen ondergebonden, al naar gelang hun „goesting". Voor Philippe Brunier, Jerome Lambert, Hervé Nael en Patrice Lebarbier bestond de tocht echter uit rolschaatsen en nog eens rolschaatsen. In twaalf etappes, waarin dagelijks gemiddeld 55 tot 70 kilometer werd afgelegd schaatste het viertal richting Zierikzee. In het voetspoor gevolgd door de „bezem- wagen", in dit geval een fietser waar op de bagage, waaronder een aanzien lijke hoeveelheid liters water werd vervoerd. De dorst van het kwartet kende, zo bleek uit de woorden van Patrice geen grenzen: „met die warm te dronken yve wel 30 liter per dag" meldt de sportieve Fransman la chend. Het viertal ontkent niet dat er on derweg af en toe flink afgezien moest worden. Met name het slechte weg dek en het ontbreken van afgeschei den fietspaden stelde het gezelschap voor problemen. Problemen die ze vooral in eigen land ondervonden, want eenmaal in België werd het we gennet en het landschap beduidend rolschaatser-vriendelijker. Ook de andere weggebruikers bleken het viertal goed gezind. Geen driftig ge- claxonneer maar opmerkingen als succes en sterkte. Een streep door de rekening van de franse equipe was de fikse buiteling van Hervé Naël. Ergens tussen Mid delburg en Westkapelle toen het vier tal een snelheid van maar liefst 45 ki lometer per uur behaalde raakte Hervé met zijn schaats de schaats van zijn volger. Gevolg een ongewenste confrontatie met het wegdek waarbij de onfortuinlijke Fransman zijn on derarm brak. Voor Naël echter geen reden om de tocht te staken. Com pleet met een ingegipste arm schaat- se hij Zierikzee binnen, waar een aantal leden van de groep tot eind de ze week op een camping uitrust van de „doorstane ontberingen". Vervolg van pagina 1 vinden ook Jan Thijssen, Hans Mays en Wim Bolkenbaas. Een trio dat na afloop van het feestgebeuren erop uit trekt om de ongewenste herinnerin gen aan deze dag uit te wissen. Een klus waarmee het kwartet om klokslag vijf uur begint. Een te vroeg tijdstip, zo blijkt kort nadat de ploeg op weg is gegaan. Bij het begin van de veegroute op de hoek van de Verrenieuwstraat blijkt dat heel wat standhouders nog lang niet klaar zijn met inpakken en ook aan het Kerkhof zijn de handelaren nog druk in de weer met het opbre ken van hun handel. Eerst het par keerterrein aan de Balie dan maar. Met ferme en vooral ook geroutineer de halen halen de beide vegers hun bezem over het wegdek. Met de plas tic bakjes waarin de goudgele frieten mét en de pittige frikandellen zijn ge consumeerd worden korte metten ge maakt, evenals met de vele blikjes die door bezoekers achteloos zijn neergegooid. Ook een overvolle af- valmand wordt door Hans leeggekie- perd zodat Wim Bolkenbaas het op kan zuigen. Alleen met een huidkleu- rige bustehouder weet het duo niet veel raad. Op de kruising van Balie-West- straat-Balie gaan de heren even in beraad. Er valt zo vroeg in de avond nog weinig te doen. 't Is duidelijk dat de heren beter tot zes uur met vegen hadden kunnen wachten, dan is de kust tenminste veilig. Maar ja...er is hen doorgegeven om om vijf uur uit te rukken. Even wordt overwogen om naar de Sint Domusstraat te gaan, al wordt de kans om daar eens lekker met de bezem aan de slag te gaan gering ge acht. Iets drinken dan? De mannen hebben een aantal consumptiebon nen meegekregen en dat is zo blijkt uit de woorden van Thijssen geen overbodige luxe. „Je krijgt er veel dorst van zegt de man met de bezem. Besloten wordt om via de Post- straat op te rukken naar het Haven plein. In de Poststraat blijkt dat er weinig rotzooimakers rondgehangen hebben. In snel tempo wordt de straat vakkundig ontdaan van aller lei afval. Op het Havenplein is het an dere koek. Uitpuilende rolemmers en een „vuilzone" onder de Beuze wijzen op veel publiek. Gewend Beide vegers blijven stoïcijns onder die massa papier en blik. Met hun ja renlange ervaring, Mays is aan zijn derde jaar bezig en Thijssen heeft nog een veel langere staat van dienst, zijn ze wel het een en ander gewend. Dat geldt ook voor Bolkenbaas die negen jaar bij de reinigingsdienst werkt. „Je kunt duidelijk merken dat er weer een Tberistendag is geweest. De mensen mikken toch nog aardig wat gewoon op straat". In het bijzonder het Havenplein en de Sint Domus straat, waar overdag heel wat pu bliek is geweest willen na vijven wei eens een „slagveld van afval" zijn. Dit keer is de massa troep echter niet zorgwekkend, ook al zal het drietal tot laat in de avond in de weer zijn om dit alles weg te werken. Hoewel de schoonmaakploeg niet onder de indruk is van de rommel die anderen als dank voor 't aangenaam verpozen hebben achtergelaten rijst de vraag waarom bezoekers van een evenement als herinnering aan hun aanwezigheid afval klakkeloos weg gooien zodat mannen als Hans, Jan en Wim uren in de weer zijn om dit op te ruimen. Volgens Wim Bolkenbaas is het niet alleen te wijten aan on achtzaamheid van het publiek maar zijn er niet voldoende mogelijkheden om het afval te deponeren. „Wat moet je met je lege bakje of blikje wanneer alles vol is. Als je iets netjes weg wilt gooien, dan moeten er ook mogelijkheden voor zijn. Neem het Havcnplein nu. Die volle rolemmcr daar op de hoek. Weet je hoe die zo vol komt? Niet door de lege blikjes en andere troep van het publick maar door de standhouders die hier geen mogelijkheden hebben om hun lege dozen en fusten te droppen. Noodgedwongen proppen ze dit dan in de rolemmer". Op het moment dat hij dit zegt vegen Mays en Thijssen gestaag door en dat tempo houden ze nog tot een uur of negen vol. Dan is de stad weer toonbaar voor de dag van morgen. van W. W. mevrouw H. B. K. uit Roo- zenburg. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Bij de stoplichten bij Nieuwerkerk vond dinsdagmorgen ook een aanrij ding plaats. Door onvoldoende af stand houden toen het licht op rood sprong onstond een kop/staartbot- sing tussen twee personenauto's die werden bestuurd door M. V. W. uit Noordgouwe en M. J. B. uit Almere die beiden in de richting Zierikzee re den. Beide voertuigen werden be hoorlijk beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. RENESSE - Op het fietspad langs de Stoofweg te Renesse werd woen- dagmiddag de fiets van A. v. D. uit Haps (Duitsland) vernield bij een aanrijding met een bromfiets be stuurd door R H. uit Ouwerkerk. A. v. D. reed naast een andere fietser toen P. H. vanuit de tegengestelde richting kwam aanrijden. De brom fietser zou de fietsers hebben willen passeren door tussen hen door te rij den. Dat had een valpartij tot gevolg waarbij de fiets geheel werd vernield en de bromfiets licht beschadigd. RENESSE - Van een camping aan de Laonë te Renesse werd in de nacht van dinsdag op woensdag op drie ver schillende plaatsen drank gestolen. Campingeigenaar H. G. mist een krat bier uit de campingwinkel, toerist L. v. E. uit Etten-Leur mist twee kratten bier plus frisdrank die bij zijn tent stonden en ook bij C. V. uit Papen- drecht werd een krat bier gestolen. DEN HELDER - Rond vijf uur woensdagmiddag is in Den Helder een kapitale villa met rieten dak door de bliksem getroffen en vervol gens helemaal uitgebrand. De schade wordt geraamd op ongeveer 600.000 gulden. De bewoners van het huis wa ren met vakantie. Ze zijn inmiddels door de politie op de hoogte gesteld. ZIERIKZEE - Deze week levert Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland aan de Korte Achterweg in Ooster land zeven nieuwbouwwoningen op. De eengezinswoningen met een woonkamer, keuken, 3 slaapkamers en een badkamer zijn gebouwd inop- dracht van woningbouwvereniging Beter Wonen te Zierikzee en ontwor pen door Leo de Jonge Architecten te Rotterdam. Enkele van de woningen, met een kale huurprijs van 473,— per maand, worden voorlopig bewoond door huurders van de vier oude wo ningen aan de Oud Heiligeweg die moeten worden afgebroken om plaats te maken voor vijf nieuwbouwwo ningen. De overige woningen zijn ook reeds verhuurd. Zowel het project aan de Korte Ach terweg als de vijf nieuwbouwwonin gen aan de Oud Heiligeweg zijn on derdeel van de dorpsvernieming in Oosterland. Verder staan in dit kader nog enkele woningen gepland aan de St. Joostdijk. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D L van 't Leven Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansfuitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contractlarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de minister van landbouw en visserij geadviseerd aan de Stichting Golf Schouwen-Dui- veland een vergunning te ver lenen voor de aanleg van een golfterrein in Burgh-Haamste- de. Doordat de Kop van Schou wen beschermd natuurgebied is, is een vergunning van de minister, op grond van de na tuurbeschermingswet, vereist. Gedeputeerde staten hebben de bewindsman geschreven, dat het gebied, waar het golf terrein moet komen, nu beïn vloed wordt door agrarisch gebruik. Als een golfterrein wordt aangelegd, zal het ka rakter parkachtig worden, waarbij de natuurlijke waar den niet geschaad worden. Aan de oostkant kunnen de natuur waarden in die situatie zelfs nog wat worden versterkt. Gs adviseren de minister wel een aantal eisen aan de vergun ning te verbinden, onder meer wat betreft de inrichting en het beheer van het golfterrein. Ook moet worden voorkomen, dat het aangrenzende natuur gebied wordt verstoord door inspoeling van (kunstmest stoffen vanuit de greens en de tees. Gs wijzen de minister erop, dat de voorziening past in het provinciale ontwikkelingsbe leid voor het toerisme. SAINT-HILAIRE - Op het moment dat een aantal leden van de rolschaatsclub van Saint Hilaire met brede slagen richting Zierikzee rolden ontmoetten de burgemeesters van Zierikzee en Saint-Hilaire elkaar op het stadhuis van dit vriendelijke Franse plaatsje. Een staaltje van pure fraternité (broederschap). Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs die samen met gemeentevoorlichter Ineke Faass-Beemster en mevrouw A. Steutel- Dirks.lid uan de jumelage<ommissie troffen in Saint-Hilaire een aantal jeugdige stadsgenoten die in het ka der van een uitwisselingsprogramma twee weken lang in de hoofdstad van Mortanais te gast zijn om daar van de franse cultuur te proeven. Burgemeester M. Ganné ontving zijn ambtsgenoot en de andere Zierikeeë- naars in het hotel de ville waar zoals gebmikelijk de nodige geschenken werden uitgewisseld. J 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3