J eugdbrandweerkorps Bruinisse al tien jaar enthousiast bezig 1 Auto in zijn element Tweede Toeristendag brengt heel wat mensen op de been Hervormde kerk Burgh centraal tijdens vier orgelconcerten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal uit auto Campinggast zwaar mishandeld j NIEUWSBODE Riolering De zware regenval van eind vorige week maakt de riolering weer actueel. (Pag. 2). Rolschaats Een groeps Fransen is op de rolschaats van Saint Hilaire naar Zierikzee gekomen. Volgens burgemeester Asselbergs een hele prestatie. (Pag. 3). Hallen De Zeelandhallen in Goes krijgen steeds meer gestalte. In het voorjaar van 1988 gaaan de deuren open. (Pag. 5). Voetbal Wat gebeurt er als een Schouwen-Duivelandse selectie te Bruinisse tegen Feyenoord speelt? (Pag. 7). DONDERDAG 23 JULI 1987 143ste jaargang Nr. 24170 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De duivel alleen weet het aantal branden, dat de as surantie heeft veroorzaakt. Thomas Graindorge ZIERIKZEE - ,.Hij is gewend om met vis om te gaan en daarom reed hij nu zelf in het water". Deze laconieke reactie gaf B. D. S. uit Zierikzee nadat woensdagmorgen het personenbusje dat door hem werd bestuurd de Nieuwe Haven inreed. B. D. S. had het voertuig geparkeerd en was uitgestapt toen het busje, vermoedelijk door het niet aanstaan of defect zijn van de handrem spontaan de Nieuwe Haven inreed. Het voertuig werd daarbij zo beschadigd dat het als total loss moet worden beschouwd. Het ongeluk gebeurde op een plaats waar toevallig geen jacht in het water lag. Het busje is eigendom van Viskwekerij v. S. uit Zierikzee. Het werd onder grote publieke belangstelling door takelbedrijf Jan de Jonge weer op het droge gezet. BURGH - In de Nederlands Hervormde kerk te Burgh worden op de data donderdag 23 juli (vanavond), 30 juli en 6 en 13 augustus concerten gegeven rond het historisch Albertus Gruisenorgel. Vanavond bespeelt Rien Balke nende het orgel en speelt Ad Welleman trompet. Het muzikale gebeuren be gint om 20.00 uur. Het kerkje aan de Burghse Ring in Burgh mag in vele opzichten als bij zonder gezien worden. Zo heeft deze kerk als enige op Schouwen-Duive- land de vorm van een Grieks kruis, waarbij alle zijden even lang zijn. De karakteristieke toren, waarvan het topje de oorsprong van het dorp ver raadt, als de burgh als bescherming tegen de Noormannen, is een herken ningspunt voor bewoner en vakantie gast. Ook het interieur van de kerk is het bekijken waard, zoals b.v. de graf monumenten van de familie ,,de Huy- bert", stichters van deze kerk, en niet in de laatste plaats het bijna twee eeuwen oude pijporgel. Dit instru ment zal deze zomer weer in diverse concerten te beluisteren zijn. In 1794 startte de Friese orgelma ker, Albertus Gruisen met de bouw van een nieuw instrument van elf stemmen voor de Hervormde ge meente Ee. Het orgel werd op 15 fe bruari 1795 ingewijd door de school meester van het dorp, G. Kooistra, die tevens de taak van kerkorganist vervulde. Toen, na vele jaren, de gemeente Ee besloot tot plaatsing van een nieuw instrument in haar kerk, verhuisde het Gruisenorgel allereerst naar de Hervormde evangelisatie te Klasie- naveen-noord waarna het in 1951 werd aangekocht door de Hervormde gemeente van Burgh. Restauraties werden uitgevoerd in 1951 en 1982. De laatste door de firma Verschueren te Heythuizen, onder adviseurschap van Klaas Bolt. Men heeft ernaar ge streefd het orgel volledig in oude luister te herstellen. Kas, klaviatuur, windvoorziening en pijpwerk zijn thans in oorspronkelijke staat aan wezig. Het is een feit dat het orgel van Burgh nu tot één van de mooiste en meest waardevolle instrumenten van Schouwen-Duiveland behoort. Lessen Rien Balkenende, werd in Kamper land in Zeeland geboren. De eerste orgellessen kreeg hij op zesjarige leeftijd van zijn opa. Vanaf 1976 stu deerde hij aan het Rotterdams Con servatorium voor de vakken Orgel, Piano en Kerkmuziek, bij resp. Arie J. Keijzer, Frans F. N. P. van Hoek en Barend Schuurman. Tevens volgde hij meestercursussen bij Ewald Kooi man en Ton Koopman. Voor orgel be haalde hij in 1984 het Uitvoerend Mu sicusdiploma. Thans bekwaamt hij Vegers vele uurtjes zoet met het schoonmaken van de binnenstad ZIERIKZEE - Klokslag vijf uur. Jan Thijssen en Hans Mays zoeken in het depot van de dienst gemeentewerken in de Korte Nobelstraat hun bezem en wachten op het moment, dat Wim Bolkenbaas de grote oranje-gele veeg- wagen van de reinigingsdienst voorrijdt. Het trio gaat de komende uren als een witte tornado door de binnenstad van Zierikzee om de ongewenste overblijfselen van de tweede Toeristendag voorgoed de vergetelheid in te ve gen. Zo'n laatste aanblik van een druk bezochte toeristendag biedt een wat mistroostige aanblik. Wie de nage noeg lege en gedeeltelijk afgebroken kraampjes in de Lange Nobelstraat, Kerkhof en andere locaties in de bin nenstad ziet en daarbij ook zijn blik ken over het straatoppervlak laat gaan, kan zich nauwelijks indenken dat het toeristisch gebeuren enkele uren geleden hier nog volop aan de gang was. Belangstelling Lieten de toeristen en vakantievie rende eilandbewoners het vorige week toen de toeristgendagen van start gingen, vanwege de meer dan zomerse temperaturen nog wat afwe ten. Deze keer is dat beslist niet het geval geweest. Even na tienen toen de tweede toeristendag van start ging meldden zich reeds de eerste groepen belangstellenden, die speurend en neuzend langs de vele kraampjes kui erden, die overal in de binnenstad stonden opgesteld en waarachter de standhouders zich bij tijd en wijle als ware entertainers voordeden. Ook nu weer was het geen enkel probleem om de hartige dan wel zoe te trek te stillen met een zilvergrijze haring, een palingbroodje, een bolus of een portie „mollige poffertjes". En wat te denken van een kleurige zich nog verder in het pianospel bij Gé D. Audenaerdt. Als docent is Rien Balkenende verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool te Middel burg en als organist aan de Hervorm de Gasthuiskerk te Zierikzee. Daar naast is hij een veelgevraagd begelei der van diverse solisten en koren, zo wel in binnen- als buitenland. Ad Welleman werd geboren in Kort- gene en ontving zijn eerste trompet- lessen van Paul van Belzen aan de Zeeuwse Muziekschool. Vanaf 1981 studeerde hij aan het koninklijk con servatorium te Den Haag, bij John Tbber en Peter Masseurs. Bovendien volgde hij meestercursussen bij Ar mando Ghitallo. Zijn diploma Uit voerend Musicus behaalde hij in 1987. Tijdens zijn studie speelde hij als freelance-trompettist mee in diverse Nederlands Symfonie-orkesten. Van af september 1986 is hij benoemd tot solotrompettist bij het Noordelijk Philharmonisch orkest. Daarnaast speelt Ad Welleman veel kamermu ziek en is hij verbonden aan het Ar son koperkwintet. Het programma van het concert op 23 juli zal bestaan uit werken van Al- binoni, Buxtehude, Purcell, Krebs, Hovhaness, Vierne en Jolivet. Jan Thijssen (l) en Wim Bolkenbaas zorgen er wekelijks voor dat de laatste restantjes van de Toeristendag in de veeg- wagen verdwijnen. Over belangstelling hebben de standhouders en muzikanten deze dag bepaald niet te klagen gehad. De Zierikzeese binnenstad was in de late ochtend- en vroege middaguren een ware beproeving voor de Zierikzeeë- naar die haast had en zich slechts met het nodige ellebogenwerk door de slenterende meute een weg kon ba nen. Rommel Dat heel wat mensen die dag in Zie rikzee hadden doorgebracht onder- shaslik bestaande uit schuim, spek kies en andere zoetigheden of een fiks gesponnen suikerspin, die vooral bij de allerjongsten heel hoog scoor den. Circus Het was overigens niet alleen eten en snoepen dat de klok sloeg. Een mens wil immers niet alleen brood maar ook spelen. Voor dat ludieke element tekenden niet alleen de jeug dige jonglerende en goochelende acrobaten van jeugdcircus Reinardi, die op het Havenplein door de klein tjes met grote ogen werden bekeken. Ook de sjoelbakken specialist clown Coco zal menig kleintje met de vraag hebben opgezadeld hoe het komt dat vriend Coco dat nu allemaal zo maar uit zijn mouw schudt. Diezelfde vra gen zullen ook Rijn en Trijn, die er ook deze keer weer bij waren ebben losgemaakt. Om een lekker toeristendag-sfeer tje te kweken waren muziekgroepen als Double Dutch, La Grande Diffe rence en orgelspeler A. Heijerman binnen de stadsgrenzen gehaald om op verschillende drukke punten het geheel met wat vrolijke noten op te fleuren. vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's W> P£ BU.r Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Enkele buien In de avond en de nacht kunnen nog enkele buien vallen, waarna er zonni ge perioden komen met toenemende bewolking. Middagtemperatuur zal zo'n 19 graden zijn en de noordweste lijke wind kracht 3 a 4 Beaufort. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 27 juli: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordwest 5 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 5 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 juli Zon op 05.48, onder 21.44 Maan op 03.35, onder 21.41 Nieuwe Maan: 25 juli (22.38) Temperatuur kustwater 18 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie koerst van IJsland naar Noorwegen. Een zwak ke rug van hoge druk tussen een ho- gedrukgebied in onze omgeving en de genoemde depressie zorgt morgen tij delijk voor een lichte verbetering van het weer. Af en toe schijnt de zon, het is bijna overal droog en de middag- temperatuur wordt ongeveer 20 gra den. Er staat een zwakke tot matige wind uit het noordwesten. Na vrijdag wordt tussen het lage drukgebied in Scandinavië en een ho- gedrukgebied op de Oceaan met een noordwestelijke stroming koude lucht over de Noordzee naar ons land getransporteerd. Het wordt dan vrij koel weer met enkele buien, maar de zon zal zich dan wel wat meer laten zien. RENESSE - Uit de personenauto van A. R. uit Raamsdonksveer die stond geparkeerd aan de Hogezoom te Renesse werd in de nacht van dins dag op woensdag de geluidsappara tuur gestolen. Schade 1500 gulden. SCHARENDIJKE - In de nacht van dinsdag op woens dag werd W. d. G. uit Slie- drecht zwaar mishandeld door een groepje van zes Duitse jon geren. Alle betrokken kam peerden op camping Duin en Strand bij Scharendijke. De onenigheid zou zijn begonnen in de disco van de camping. De Duitsers ergerden zich aan W. d. G. omdat hij tegen een van hen zou zijn aangedanst. W. d. G. werd uitgenodigd mee naar buiten te gaan om het 'uit te praten'. Toen hij daar op in ging werd de Sliedrechter zodanig in elkaar geslagen dat hij over het hele lichaam werd ver wond. Hij werd behandeld door een dokter. De rijkspoli tie Schouwen-Duiveland heeft de zes Duitse jongeren die in leeftijd variëren van 17 tot 22 jaar, ingesloten in het politie bureau te Zierikzee voor ver hoor. Men voert overleg met de officier van justitie over het al dan niet toepassen van snel recht en stelt een onderzoek in. Alle jongeren die bij de vecht partij waren betrokken waren onder invloed van alcohol. Enige op Schouwen-Duiveland BRUINISSE - „Ik ben er zelf in 1983 bijgekomen. Eerst was ik een paar keer wezen kijken, en die jongens waren zo enthousiast bezig. Toen ben ik er ingesprongen", aldus C. Hartoog uit Bruinisse. Hij is jeugdleider bij het jeugd- brandweerkorps van Bruinisse. Het enige jeugdbrand- weerkorps op Schouwen-Duiveland. Hartoog: „Het is de bedoeling dat de jeugd via de jeugdbrandweer door stroomt naar de 'volwassen' brandweer. Dat lukt lang niet altijd, maar toch is het zeker de moeite waard om door te gaan met de jeugdbrandweer". ,,Ik denk dat je de jongens van de jeugdbrandweer ook een stuk maat schappelijk bewustzijn bijbrengt. Wat verantwoordelijkheidsgevoel. En ze leren ook om als team met el kaar samen te werken", aldus Har toog. Het besluit om een jeugdbrand weer in Bruinisse op te richten werd genomen op 13 juni 1977. De eigenlij ke start van het korps was in januari 1978. Hartoog: „We begonnen toen met 15 jongens. Dat aantal heeft al tijd wat geschommeld. We zitten nu met zo'n 10 man". Het idee voor het oprichten van een jeugdbrandweerkorps is destijds uit het vrijwillige brandweerkorps zelf gekomen. Van meet af aan heeft de gemeente zich achter dit plan opge steld. De jeugdbrandweer beschikt ook over een eigen auto: een oude GMC. Volgens Hartoog een voorwaar de voor het goed functioneren van een jeugdbrandweerkorps. Ook al zijn de leden van de jeugdbrandweer te jong om de brandweerauto zelf te mogen besturen.Binnen de jeugd brandweer kent men twee categoriën: junioren (12-16 jaar) en adspiranten (16-18 jaar). Doorstroming Achterliggende gedachte achter de jeugdbrandweer is dat er een zekere doorstroming plaatsvindt van de jeugdbrandweer naar het gewone korps. In de praktijk blijkt dat een moeilijk haalbare kaart. Hartoog: „Als ze 18 zijn moeten de jongens uit de jeugdbrandweer, en de meesten moeten dan meteen in militaire dienst. Anderen gaan elders studeren en weer anderen vinden werk buiten Bruinisse. En zodoende zijn er eigen lijk maar weinig die van de jeugd brandweer doorstromen naar het ge wone korps. Maar ze krijgen wel voorrang als ze te kennen geven lid van de vrijwillige brandweer te wil len worden. Laatst is er trouwens eentje van de jeugdbrandweer naar het gewone korps overgestapt. En die assisteert Wim Jumelet en mij nu bij de instructie van de jeugdbrand weer", aldus Hartoog. De jeugdbrandweer moet zeker niet gezien worden als een gezelligheids clubje of iets dergelijks. Hoewel de sfeer binnen het jeugdkorps natuur lijk wel van groot belang is. „Voor de vervolg pagina 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1