Schouwen-Duivelander kiest zijn reisdoel weloverwogen 'Ik vind het heel leuk om hier een hele dag te zitten' Uniek volksdansspektakel in de Putmeet Scharendijke DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brand op schip WA> lEGh pa RIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 21 JULI 1987 143ste jaargang Nr. 24169 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dijken Kaarten Expositie De dijken op Schouwen-Duiveland hebben een De Bruse verzamelaarster L A. Wiebrens is De schilder J. Dingemans en diens dochter ex- Spefbreker De regen was de grote spelbreker tijdens de rijke ontstaanshistorie. Een achtergrondartikel, verknocht aan oude ansichten, die overigens poseren de komende periode in de Bewaer- start van het Dikke Toren toernooi op de Zierik- (Pag. 2). steeds moeilijker te bemachtigen zijn. (Pag. 3). schole te Burgh-Haamstede. (Pag. 4). zeese tennisbanen. (Pag. 7). Reizen is zijn tijd en geld wijden aan het vermeerde ren van zijn eigenwaarde. Comtesse Diane Vijf weken lang elke maandag braderie op Centrumplein Bruinisse «TT BRUINISSE - Suikerspinnen, gebakken en gekookte mosselen, live-muziek van twee clowns met een elektro nisch orgel, een rad van avontuur, sjoelen en kramen met nieuwe en oude spulletjes. Braderie op het Centrum plein van Aquadelta Bruinisse. Geen grote, maar wel een gevarieerde braderie. Geen twee kramen met hetzelfde assortiment en evenementen die zowel op jonger als ou der publiek zijn gericht. Op de stoep van het Centrumplein temidden van een ruime uitstalling 'rommel' zit de twaalfjarige Andrea van der Berge uit Bruinisse en haar logeetje Miranda Bekker uit Tiel. ,,Die spullen hebben we van thuis en we hebben ze ook opgehaald bij ande re mensen", verklaren zij de her komst van hun assortiment dat voor namelijk uit huishoudelijke artikelen bestaat. Het meeste kost een kwartje. Het duurste artikel be staat uit een nieuwe vishengel die vijf gulden moet opbrengen. Hij zit nog in de verpakking. .Eigenlijk is hij f 17,50 waard. Maar ik vind het niet leuk om te loven en bieden want dat kan ik niet zo goed", legt Andrea uit. Toch heeft ze het best naar haar zin daar bij de tweedehands spullet jes op de stoep van het Centrumplein. ,Ik vind het leuk om hier te zitten. Ik ben hier de hele dag voor mijn ple zier. Vorig jaar heb ik het ook al ge daan". De kinderen zijn van plan om de opbrengst in hun spaarpot te doen. Wonderpannen Behalve deze 'rommel' die alleen door Andrea en Miranda werd ver kocht konden de enkele honderden toeristen die op de braderie rondslen terden ook hun keuze maken bij een antiek- en curiosakraam. Er waren kramen met filmsterren en popidool- posters, kleding, schoenen, wol, make-up artikelen, fruit, droogbloe marrangementen, vakantiebestem mingen, wonderpannen en nog veel meer. Bij de kraam met hamburgers en worstjes staat kok Gert-Jan Holle mans die bij een restaurant op het Centrumplein werkt. „Nee, hoor het is niet zo warm in .die rook. Het valt wel mee". De bezoekers werden tij dens de braderie met tal van etens waren geconfronteerd. Verse en ge bakken mosselen, nieuwe haring en suikerspinnen. Speciaal voor de jeugd stond op het plein een vlieg tuigmolen en de iets oudere kinderen konden zich uitleven in een sjoelcom petitie. Activiteiten die werden bege leid met elektronische orgelmuziek van een muzikaal clownsechtpaar. ,,Ja, het is de bedoeling dat we hier elke week staan. Het is heel leuk door de reacties van kinderen en ook van de volwassenen als ze een clown in het echt zien". Als speaker op de braderie fungeer de Ton Heeg uit Bruinisse. Hij be diende het rad van avontuur waar met de regelmaat van de klok een aantal prijzen werden uitgeloot. Hij was het ook die een aantal bezoekers van het evenement enthousiast wist te krijgen voor deelname aan de wed strijd touwtrekken die in de middag uren het hoogtepunt van de braderie vormde. Zij werden geformeerd in zes verschillende ploegen die de namen droegen van de zes middenstanders op het Centrumplein die in samen werking met de directie van het va kantiepark het initiatief namen om deze zomer in Aquadelta gedurende vijf weken een op maandag een bra derie te organiseren. ,,\Ve streven ernaar om om een klein gezellig evenement te creeëren voor de vakantiegangers en inwoners van het hele eiland. De eerste brade rie vorige week trok bijna 2000 be zoekers uit de wijde omtrek en dat terwijl het toen in de middag prach tig strandweer was". Ook bij de tweede braderie op het Centrum plein was het gezellig druk. In de ko mende drie weken kan iedereen die daar zin in heeft het evenement op maandag bezoeken. Behalve de vaste attracties die hier aan de orde kwa men zal er ook steeds een bijzonder en eenmalig evenement worden geor ganiseerd. Volgende week is dat de verkiezing van de sterkste man en een bezoek van het Veronika promo- titeam. De allerjongste bezoekers van de braderie vermaakten zich in de vliegtuigmolen. Eilandelijke vakantiegewoonten ZIERIKZEE - Enerverende en bloedstollende avontu ren middenin de rimboe, trektochten door de Sahara en adembenemende voetreizen door de Himalaya. Voor de doorsnee Schouwen-Duivelander hoeft dat avontuur niet zo nodig. Die wil niet zo nodig in de voetsporen van een Livingstone of een Stanley treden, maarageeft meer de voorkeur aan een geheel verzorgde vakantie in een van de comfortabele bungalowcentra met alles d'rop en d'ran of een eveneens verzorgd verblijf in zonniger streken. Op reis gaan. Op het moment dat Schouwen-Duiveland langzaam aan weer volloopt met vakantiegangers, die in deze contreien weer wat op adem willen komen, maakt menige eilandbewoner zich op om zijn steen tje bij te dragen aan de volksverhui zingen die het afgelopen weekeinde nog wat aarzelend is begonnen. De tickets liggen bij wijze van spre ken al geruime tijd op het nachtkast je en de kinderen vragen bij herha ling hoeveel nachtjes slapen het nog is voordat het gehele gezin bepakt en bezakt afreist naar het vakantie adres. Die reislust die deze maanden bij menige Schouwen-Duivelander de kop opsteekt is geen verschijnsel van de laatste tijd. Wie zich graag in de oudheid verdiept komt diezelfde reis lust ook tegen bij de Chinezen die in 2000 voor Christus reeds naar verre einders trokken. Ook de Phoenicië- res, die in het huidige Libanon leef den trokken met hun papyrusboten de Middellandse zee op om uiteinde lijk op de kusten van Brittannië en de Oostkust te landen, 't Was niet zo zeer het verlangen om er eens even uit te zijn dat beide volken tot deze toch ten dreef maar veeleer levensnood zaak. Kruistochten Nadat in de Middeleeuwen ridders grijsaards en zelfs ook kinderen naar het Nabije OOsten trokken om daar in naam van het ware geloof de strijd aan te binden met de heidense Moren was het reizen lange tijd voorbehou- Donderdag 30 juli SCHARENDIJKE - De Hongaarse volksdansgroep Sarvar en het orkest Regos komen donderdag 30 juli naar de Putmeet te Scharendijke. Dat heeft de werk groep Evenementen Scharendijke bekend gemaakt. De volksdansgroep bestaat uit 45 dansers en danseressen, die folkloristische dansen, volksmuziek en muzikale ge dichten verzorgen. Uiteraard gestoken in de traditonele kostuums. Een en ander begint om 19.00 uur. Het Hongaarse folklore ensemble uit de plaats Sarvar is van zondag 26 juli tot maandag 3 augustus in Zee land. Het ensemble wordt uitgezon den door de gemeente Sarvar, een plaatsje ongeveer zestig kilometer over de Oostenrijkse grens. Het Zeeuwse folklore ensemble Vodago uit Goes was vorig jaar op bezoek in Hongarije en daar zijn de contacten uit voortgekomen. Scholieren Het ensemble bestaat uit scholie- BRUINISSE - Door kortsluiting in de elektrische bedrading van de hulpmo- torset is zaterdagavond rond negen uur brand uitgebroken op het motorschip Van Uden 10 dat in de haven van Zijpe lag. De hulpmotor stond in een erf, een bergruimte tussen twee ruimen. Schipper R. A. V., oud-Bruenaar, lag in de vluchthaven vanwege het meebeleven van de Visserijdagen. In eerste instantie nam havenmeester J. Verburg met een poederblusser de brandbestrijding op zich, even later bluste het brandweerkorps van Bru met hogedruk en pers lucht. vanwege de grote rookontwikkeling, vakkundig de brand. ren, studenten en werkenden in de leeftijd van elf tot twintig jaar. Het brengt een programma Hongaarse zang en dans, uitgevoerd in een vier tal verschillende Hongaarse kleder drachten. Ze wordt begeleid door het orkest Regos, eveneens uit Sarvar. Tijdens hun verblijf in Goes wor den de leden van het ensemble onder gebracht in gastgezinnen te Goes, Ka- pelle, 's Gravenpolder en Middel burg. Zij verzorgen voorstellingen in enkele openluchttheaters in België cn Nederland en enkele toeristencen tra in Zeeland. De evenementencom missie in Scharendijke hèeft ook een optreden kunnen 'inpikken'. Alle leden van het dansensemle hebben een gedegen vooropleiding gekregen. Zelfs op de lagere en mid delbare scholen in Sarvar staat de Hongaarse muziek en dans op het lesrooster. De artistieke leider van het ensemble, Istvan Kondora, is te vens dansdocent aan enkele plaatse lijke scholen. De muzikale leider is professor dr Endre Szabo cn die maakt tevens deel uit van het orkest. De 41 dansers, danseressen, zangers cn zangeressen maakten voor hun aankomst in Goes een toernee door Frankrijk cn België. hele gebeurtenis. Stillekesaan ont staan ook de eerste reisverenigingen die voor de kleine luyden met een dikke spaarkous gezelschapsreizen organiseren. Het befaamde reisje langs de Rijn is dan ook een onge kend reisavontuur. Er tussenuit De tijd dat vakantievieren een voorrecht voor de bevoorrechten was is al lang voorbij. Na de tweede wereldoorlog is vakantie dan geleide lijk binnen het bereik van elke Ne derlander gekomen. Werden de va kantiedagen tot halverwege de jaren den aan kooplui en zeelui. Ook vorsten begaven zich meer en meer op weg. Een eeuw later raken ook de bon vivant en de kunstenaar in de ban van het reisgebeuren. Langzamer hand wanneer de transportmogelijk heden zich geleidelijk aan verbeteren raken meer en meer mensen gechar meerd van reizen. Zijn het aanvanke lijk mensen uit de gegoede kringen die zich 's zomers per koets naar hun zomerverblijf of een hotel in een of andere chique badplaats of kuuroord begeven, geleidelijk aan ontdekt ook Jan met de Pet de geneugten van een dagje erop uit. Zandvoort Een dagje Zandvoort is voor menig Amsterdams arbeidersgezin zoiets als een luxe cruise tegenwoordig is voor de gemiddelde Nederlander: een vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Biir Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Bewolkt - De lagedrukinvloed neemt lang zaam af. Het wordt wisselend be wolkt en er blijven wat buien. De noordelijke wind is kracht drie tot vier Beaufort en de minimumtempe ratuur 's nachts is 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 25 juli: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noord 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 407o Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordwest 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- 22 juli EN MAANSTANDEN Sarvar en Regos komen naar Scharendijke toe. Zon op 05.45, onder 21.46 Maan op 01.56, onder 20.13 23 juli Zon op 05.47, onder 21.45 Maan op 02.38, onder 21.04 Nieuwe Maan: 25 juli (22.38) Temperatuur kustwater: 18 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Stabiel zomerweer is voor ons land voorlopig niet wegge legd. Een depressie die in het afgelo pen weekend vanuit Engeland over stak naar het continent kan nog een dag of twee ons weer ongunstig beïn vloeden. Gisteren gaven computer prognoses nog hoop dat daarna een lichte weersverbetoring zou kunnen optreden, vandaag is daarover twijfel ontstaan. Herberekeningen laten nu een ont wikkeling zien waarbij tegen het weekend een koele noordwestelijke luchtstroming in het Noordzeegebied op gang komt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1