streeknieuws Eerste Jaarmarkt in g Sirjansland niet druk Ondanks topdrukte geen grote calamiteiten in de Westhoek Diefstallen uit auto's Werk van veertien Zeeuwse kunstenaars Eerste Jaarmarkt in geschiedenis Sirjansland niet druk bezocht Inbraak Zierikzeese woning Aanrijding Rotonde Diefstal uit auto Poging diefstal Mercedes Diefstal buitenboord motoren Diefstal uit sportkantine Aanrijding parallelweg Rijksweg 18 Alarm Porsche Vier jaar geëist voor bankovervallers Reinigings dienst tweede kwartaal ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Maandag 20 juli 1987 Nr. 24168 3 ■i Concurentie Bruse Visserijdagen SIRJANSLAND - Alles was aanwezig voor een gezellig evenement: veertig kramen met de meest uiteenlopende artikelen, de zon en de achtergrond van een sfeervol pit toresk dorp. En het was ook gezellig op de eerste jaar markt in de geschiedenis van Sirjansland. Alleen het be zoekersaantal was wat matig. De hele dag door druppel den wel belangstellenden langs de kramen maar de echte drukte bleef uit. Veel diefstallen uit auto's RENESSE/BURGH-HAAMSTEDE - „Het was vooral zaterdagavond erg druk in Re- nesse maar desondanks hebben zich geen calamiteiten voorgedaan. Natuurlijk waren er wat kleine vechtpartijtjes, want er wordt altijd behoorlijk gedronken. Maar door er snel bij te zijn of de bedreigde mee te nemen naar het politiebureau hebben we dat in de kiem kunnen smoren". Dat vertelde Henk Rutgers van de rijkspolitie Zierikzee, een van de politieagenten die dit weekend dienst had in een overvolle Westhoek. Geen grote calamiteiten, maar wel de veelvoorkomende criminaliteit. Aangiftes van dief stallen uit auto's, van auto's, van fietsen en uit vakantiewoningen, uit een boot of po gingen daartoe. In totaal ruim twintig maal alleen al in de westhoek. De rijkspolitie hield drie jongeren aan die overlast bezorgden, doordat zij teveel hadden gedronken. Een van hen was de 25-jarige T. V. uit Scharen- dijke. In de nacht van zaterdag op zondag belemmerde hij het door gaande verkeer op de Hogezoom in Renesse door op de straat te gaan lig gen. Hij kreeg proces-verhaal voor openbare dronkenschap en werd ter ontnuchtering ingesloten in het poli tiebureau. Dat was ook het geval met twee jongeren uit Oude-Tonge die dé visserijdagen in Bruinisse bezochten. Zij klommen op een jacht van de heer v. D. uit Bruinisse dat op een repara- tiewerf op de Havenkade van Brui nisse lag. Het waren A. v. S. en J. M. de rijkspolitie nam hen mee ter ont nuchtering en voor onderzoek naar het politiebureau. berg waaruit behalve de geluidsap paratuur ook kleding, een camera en autopapieren werden gestolen. Tota le waarde 2000 gulden. Diefstallen uit huizen In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in het café-restau rant van R. A. L. uit Renesse aan de Korte Reke. De dieven braken de deur aan de achterzijde van het eta blissement open en namen drie porte feuilles met een gezamenlijk inhoud van 900 gulden mee. Het strandhuis van W. T. uit Berlijn (Duitsland) aan de Scholderlaan in Renesse werd opengebroken. Hier werden kleding, RENESSE/BRUINISSE/ZIERIKZEE/OUWERKERK - Nadat vrijdag en zaterdag een aantal inbraken en dief stallen uit auto's plaatsvonden waarover elders in deze krant een verslag, sloegen dieven in de nacht van zater dag op zondag opnieuw hun slag. Negen maal werd op verschillende plaatsen op het eiland een auto opengebro ken. In de meeste gevallen werd de geluidsapparatuur gestolen. Expositie in de kerk van Burgh BURGH-HAAMSTEDE - Klassieke muziek op het or gel, mooi licht en een verstilde sfeer. Een ambinance die men vindt in de mooie Nederlands hervormde kerk die het middelpunt vormt van de Burghse Ring. Het is deze kerk waar ds R. J. ten Have de expositie opende van het werk van veertien Zeeuwse kunstenaars. Tot en met za terdag één augustus kan men dagelijks de zeer afwisse lende collectie bekijken die het werk van deze verschil lende kunstenaars bij elkaar vormt. een walkman en consumptiegoederen met een totale waarde van 1000 gul den gestolen. Ook in een ander va kantiehuis aan de Scholderlaan, dat van R. S. uit Berlijn werd ingebro ken. De dieven namen geluidsappara tuur en kleding mee met een geza menlijke waarde van 800 DM. J. M. W. H. uit Korschenbroich (Duitsland) deed aangifte van dief stal van een surfpak ter waarde van 600 DM. Het pak lag in zijn tent op een camping in Burgh-Haamstede. Het slot van de rits van de tent werd doorgeknipt. Vijf mensen uit Renesse deden verder aangifte van diefstal van hun fiets en de rijkspolitie liet vier auto's wegslepen die hinderlijk stonden geparkeerd. ZIERIKZEE - In de nacht van vrij dag op zaterdag werd ingebroken in het huis van L. A. B. aan de Crane- straat te Zierikzee. De dieven kwa men binnen door het verbreken van het slot van de balkondeur. Zij namen 65 gulden mee en een aantal gouden sieraden waarvan de preciese waarde niet bekend is. ZIERIKZEE - Hoewel het vaak nog nét goed gaat, ging het zaterdag fout op de rotonde bij Zierikzee. K. v. E. uit Kevelaar (Duitsland) dacht er even niet aan dat men hier in Neder land voorrang moet geven als men op de rotonde rijdt. In plaats van voor rang krijgen zoals dat in Duitsland het geval is. Hij botste met zijn perso nenauto op die van J. G. uit Goes die vanaf de Blokweg de rotonde op wil de rijden. Beide auto's werden be schadigd. SCHARENDIJKE - Uit de auto van R. T. uit Bonn (Duitsland) die aan de Kuyerdamseweg te Scharendijke stond geparkeerd werd de geluidsap paratuur ter waarde van 1600 DM gestolen. De dieven sloegen het por tierraampje in. BROUWERSHAVEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de Mer cedes van M. B. S. uit Kreefeld be hoorlijk beschadigd bij een poging tot diefstal. Het voertuig stond bij vakantiepark Den Osse. De dieven slaagden er op onbekende wijze in het centraal vergrendelde portier systeem te openen, forceerden het stuurslot en vernielden het dasch- bord gedeeltelijk. Desondanks slaag den ze er niet in de auto mee te ne men, BROUWERSHAVEN - Mevrouw G. D. v. d. S. uit Burgh-Haamstede deed aangifte van diefstal van twee bui tenboordmotoren uit een boot in de Nieuwe Jachthaven te Brouwersha ven. De diefstal gebeurde in de loop van vorige week. De ene motor zat aan het schip de andere lag erin. Ge- zamelijke waarde 4000 gulden. OUWERKERK - Namens de voet balvereniging Ouwerker deed R A. R. uit Ouwerkerk aangifte van dief stal uit de sportkantine aan de Julia- nastraat. Het is niet bekend hoe de dieven binnenkwamen maar zij na men geluidsapparatuur, drank, snoep en een leren voetbal mee. OOSTERLAND - Op de zuidelijke parallelweg van de Rijkweg 18 ter hoogte van Oosterland vond zater dagmiddag een aanrijding plaats waarbij de auto van mevrouw C. E. C. B. uit Bruinisse werd beschadigd. De tegenligger waarmee zij in aanraking kwam reed door. C. E. C.-B. reed van uit de richting Bruinisse naar Ooster land toen zij een tegenligger zag na deren. Hoewel zij nog zoveel mogelijk zou zijn uitgeweken op de smalle weg zou die toch tegen de linkerzijkant van haar auto zijn gereden. BRUINISSE - Vrijdagavond werd in Bruinisse een poging gedaan een Porsche te stelen die stond gepar keerd op het parkeerterrein aan de Hageweg bij Aquadelta. Toen de da ders het portierslot vernielde^ ging echter het alarm af zodat zij zich uit de voeten maakten. DELFT - In haar woning aan de Harmen Kokslaan in Delft heeft de politie het stoffelijk overschot gevon den van de 33-jarige mevrouw I. M. Kuik. Haar lichaam vertoonde talrij ke verwondingen, veroorzaakt door mishandeling, aldus de politie. De vriend van het slachtoffer, de 29- jarige Delftenaar J. R. is in de wo ning van de vrouw aangehouden en, verdacht van de dodelijke mishande ling, ingesloten op het politiebureau. AMSTERDAM - Het onderzoek- schip Tyro van de Nederlandse Raad voor Zeeonderzoek (NRZ) vertrekt eind deze maand naar de zuidelijke Noordzee voor een onderzoek naar de invloed van de grote rivieren op het watermilieu. EINDHOVEN - Het vertrouwen dat werknemers van Philips hebben in de toekomst van het eigen bedrijf is flink gedaald. In 1985 zag 71 procent van de werknemers de toekomst nog met vertrouwen tegemoet, nu is dat nog maar 43 procent. Dat blijkt uit een onderzoek dat Philips heeft inge steld onder de eigen werknemers. De resultaten worden gemeld in de ver schenen Philips Koerier. In Renesse werd een groot aantal auto's opengebroken. Het voertuig van J. C. H. uit Renesse stond aan de J. W. Frisoweg. Via het indrukken van een ruitje werden de radio/cas setterecorder, geld en eurocheques met een gezamelijke waarde van 1900 gulden gestolen. H. C. F. C. uit Maas tricht had zijn auto aan de Hoge- boomlaan staan. Door het openschui ven van het raamje werd kleding met een onbekende waarde gestolen. Eveneens aan de Hogeboomlaan stond de auto van E. P. uit Essen (Duitsland) waaruit de geluidsappa ratuur ter waarde van 1200 DM ver dween. Ook uit de auto van K. K. Y. uit Renesse waaruit geluidsappara tuur ter waarde van 1000 gulden werd gestolen. De dieven wisten het por tier met een draadje te openen. Ook aan de Hogeboomlaan stond de auto van J. B. uit Leverkuchen (Duits land). Een ruitje werd vernield en men nam geluidsappatuur ter waar de van 750 DM mee. V. C. K. S. uit Neuberg (Duitsland) had zijn voer tuig in dezelfde straat staan. De die ven namen cheques, persoonlijke pa pieren en contant geld mee met een gezamelijke waarde van 4700 DM. Bij de auto van M. W. uit Rembcrg die ook aan de Hogeboomlaan stond slaagden de dieven er niet in de ge luidsapparatuur mee te nemen. Maar die werd wel geheel vernield bij een poging daartoe. Dat was ook het ge val met de apparatuur in de auto van B. F. uit Essen (Duitsland) die aan de vroonweg te Renesse stond. De auto van P. V. uit Andijk stond gepar keerd aan de Laone. Via het forceren van een raampje namen de dieven de geluidsapparatuur ter waarde van 1000 gulden mee. In dezelfde straat stond de auto van F. S. uit Wassen- Dat gebeurde driemaal in Renesse. G. G. uit Helmond had zijn auto aan de Hogezoom staan. Het slot werd ge forceerd en de schade door braak en diefstal bedraagt 1350 gulden. Ook van de auto van G. O. uit Remscheid (Duitsland) die aan de Laone stond werd het slot geforceerd. Schade door diefstal en braak 700 gulden. De auto van B. S. uit Marl (Duitsland) stond aan de Scharendijkseweg te Renesse. De waarde van de geluidsapparatuur en het fototoestel dat werd ont vreemd bedraagt 730 DM. Bruinisse Ook in Bruinisse werd viermaal een auto opengebroken. In'alle geval len gebeurde dat op een parkeerter rein bij Aquadelta. H. K. uit Titz (Duitsland) mist geluidcfcparatuur ter waarde van 800 DM, J. M. uit Ascheberg geluidsapparatuur en bandjes ter waarde van 10)0 DM en K. G. uit Hagen (Duitsland) geluids- Desondanks toonde initiatiefne mer en organisator J. de Vlieger uit Oosterland zich tevreden met het ver loop van het evenement. ,,Ja, ik weet dat er ook de Visserijdagen in Brui nisse waren maar zo'n evenement moet je toch in deze tijd houden want dan is het druk op de campings bij Sirjansland". De Vlieger vertelde ge kozen te hebben voor een voorzichti ge opzet van de jaarmarkt. „Sirjans land is niet zo groot". In de kramen die werden opgesteld in de Dorpstraat konden de bezoe kers een keuze maken uit sieraden, kleding, curiosa, speelgoed en tal van andere zaken. Er was zelfs een mar- mottenbaan 'aanwezig en een loterij. Een bijzonder plaats op de jaar markt werd ingenomen door de land bouwmachines en tractors van de J. Dorst uit Oosterland en K. Bij de Vaate uit Kerkwerve. ,,Het is een leu ke gelegenheid om die spullen eens aan de mensen te tonen. Anders staat het altijd alleen maar in de schuur", aldus de Kerkwervenaar. Hij is al bij na zeven jaar bezig met zijn hobby," het opknappen van landbouwmachi nes. In Sirjansland presenteerde hij onder meer een Duitse tractor uit 1949 met een vermogen van 11 pk. Bijzonder ,,Het is een heel bijzonder ding om dat de versnelling nog op de achter- brug zit. Die is er apart tegenaan ge bouwd". Een andere bezienswaardig heid vormde de Bentall graanmolen uit 1910 die Bij de Vaate enkele jaren geleden bij toeval in een boerenbe drijf in Haamstede ontdekte. ,,Het is een apparaat dat vroeger werd ge bruikt om krachtvoer mee te malen voor de beesten". Dorst uit Ooster land presenteerde een Lanz Buldog tractor met gloeikop. Optimistisch Ondanks de matige belangstelling vöor het evenement toonde organisa tor De Vlieger zich optimistisch over een mogelijke voortzetting van een jaarmarkt in Sirjansland in de ko mende jaren. „Zoiets moet groeien en het was heel gezellig". apparatuur ter waarde van 1200 DM. H. A. uit Kerpen (Duitsland) heeft 1550 DM schade door braak en dief stal. Aan de Baalpapenweg bij een cam ping te Ouwerkerk stond de auto van S. A. uit Stabroek (België). Het voer tuig werd opengebroken en hoewel de dieven er niet in slaagden de geluids apparatuur mee te nemen werd deze wel vernield. Schade 800 gulden. Op het parkeerterrein Nieuwe Boogerd- straat stond de auto van B. N. uit Zie rikzee. De achterruit werd vernield en de geluidsapparatuur werd ver nield. Schade 400 gulden. Diefstal motor In de nacht van zaterdag op zondag werd van de Zeeanemoonweg te Re nesse de motor van N. K. uit Aken (Duitsland) gestolen. Het betreft een zwarte Jamaha met kenteken AC-TS- 59 met een waarde van 2000 DM.. ST. LOUIS - Bob Hope heeft een on derscheiding aangenomen voor zijn bijna halve eeuw oude lidmaatschap van de bond van acteurs bij radio en televisie. Voor de gelegenheid maak te hij grapjes over president Reagan, de gevaarlijke padvinder Oliver North en de televisiepredikant Oral Roberts. De 84-jarige Hope kreeg op de jaarvergadering van de bond een gouden afgietsel van zijn lidmaat- schapsbewijs. HAARLEM - De officier van justi tie bij de rechtbank in Haarlemm, mevrouw mr. S. G. van Gent, heeft gevangenisstraffen van vier jaar geëist tegen de 25-jarge J. P. uit Alk maar en de 21-jarge D. B. uit Swifter- band wegens twee gewapende banko vervallen in de gemeente Zaanstad. De overvallen vonden op 14 januari en 28 april van dit jaar plaats bij Rabo-vestigingen in respectievelijk Zaandam en Westzaan. De totale buit van de twee overval len bedroeg bijna 325.000 gulden aan Nederlands en buitenlands geld. On geveer twee derde van dat bedrag is inmiddels teruggevonden. De man nen konden na de tweede bankover val worden gearresteerd na een wilde achtervolging door de politie. Toen de vluchtauto van de overvallers defect raakte, dwong het tweetal onder be- dreigng van een vuurwapen een auto mobilist zijn wagen af te staan. Pas toen de mannen in uiterste nood in het water sprongen, wist de politiie hen met een pistoolschot staande te houden. De verdachten hebben de roofover vallen bekend. Zij zouden de feten hebben gepleegd om grote gokschul den af te lossen. Er zijn aanwijzingen dat de mannen in opdracht van een derde hebben gehandeld, maar de verdachten houden daarover hun mond dicht. De officier van justitie omschreef de overvallen als „professionele mis- Het initiatief voor de tentoonstel ling werd, evenals vorig jaar, geno men door de Zeeuwse Kunstkring. En de Kerkeraad werkte er graag aan mee om de kunstenaars de gelegen heid te geven hun weric op deze wijze METZ - De politie van Metz in Frankrijk heeft een bloemist gear resteerd die zijn bloemen niet op de veiling haalde, maar op begraaf plaatsen. Volgens de politie werd de bloemenverkoper aangehouden na dat hij zo'n dertig kerkhoven had af gestruind. Van de tweedehands bloe men stelde de bloemist boeketten samen die hij op de markt als vers van de hand deed. BURGH-HAAMSTEDE Evenementen in de Burght In de Burght te Burgh-Haamstede vindt gedurende de maand augustus weer een aantal evenementen plaats in de vorm van films, optredens en een expostitie. Deze laatste heeft als onderwerp de schilderijen en aqua rellen van Addy van de Vlugt en is ge durende de hele maand te bekijken. Op vijf augustus wordt in de Burght de film Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten vertoond en op 15 augustus Sporen in de sneeuw. Op 14 augustus treedt Marie-Cecile Moer dijk op met zang en voordracht en op 15 en 16 augustus George Hamilton IV met een folk en country concert. Op 17 augustus geeft Aad Peters een voorstelling met zijn poppentheater die om 16.00 uur begint. Alle andere evenementen beginnen om 20.00 uur behalve de film sporen in de sneeuw die om 19.00 begint. VEERE Zomerorkest Het Zomerorkest Nederland maakt deze zomer een negendaagse tournee door Nederland. Tijdens deze rond reis doet het gezelschap ook Zeeland aan. Woensdag 29 juli is het orkest in de Grote Kerk in Veere horen. Dit concert begint om 20.00 uur. Het zo merkorkest is een harmonieorkest bestaande uit muzikanten tussen de 16 en 23 jaar. Een aantal van hen stu deren aan het Conservatorium. Deze muzikanten vormen alleen tijdens dit zomerstournee en de drie repetitie weekends een geheel. De doelstelling van het Zomerorkest is om gedurende een relatief korte tijd mensen bekend te maken met blaasmuziek. drijven", die veel onrust hebben ver- oorzaat". De raadsleden van de man nen erkenden de ernst van de feiten. Volgens de advocaten had de achter volging die tot de arrestatiie leidde niet misstaan in een serie als Miami Vice of de nieuwste James Bond film. Aan de andere kant voerden de raadslieden aan dat de samenleving er baat bij heeft dat de mannen weer op het rechte spoor worden gezet. Om die reden pleitten beide advocaten voor een celstraf van hooguit twee jaar. De rechtbank doet op 31 juli uit spraak. KERKWERVE - De Reiningsdienst Schouwen-Duiveland heeft een ver slag uitgebracht over de werkzaam heden in het tweede kwartaal van 1987. Hieruit blijkt dat de totale in zameling van afval ten opzichte van het tweede kwartaal in 1986 toenam met 4234 kubieke meter. Dat steeds meer mensen van de glasbakken ge bruik maken en dat de ongedierte- bestrijding toenam. De stijging van het totale aantal kubieke meter afvalstoffen tekent zich af in alle categorieën maar voor al de landbouw als duidelijke koplo per. de glasinzameling steeg ten op zichte van vorig jaar met met bijna 1200 kubieke meter. Dat kwam vooral door de afzonderlijke glasinzameling bij bedrijven die zich in een stijgende belangstelling mag verheugen. Thans zijn ongeveer 150 bedrijven opgeno men in een systeem waar regelmatig dit afval wordt opgehaald. Volgens de Reinigingsdienst is in de afgelo pen periode uitvoerig stilgestaan bij de ontwikkelingen in de toekomst zo- asl de gevolgen van de provinciale plannen, de nieuwe wetgeving be- drijfsafvallen en de toekomstige wij ze van afvalverwerking. Een en an der komt uitvoerig aan de orde bij de begrotingsbehandeling omdat in de toekomst ingrijpende wijzigingen niet uitgesloten worden. aan een groter publiek te tonen. Dat vertelde jhr A. van Citters uit Burgh die zich als vrijwillige surveillant be schikbaar heeft gesteld voor de duur van de expositie. Onder de veertien Zeeuwse kunste naars die in de Burghse kerk expose ren bevinden er zich verschillende van Schouwen-Duiveland. Zo zijn er in de kerk twee pastels en vier etsen van Ger van Dijk te zien en zes etsen van Saskia Eggink. Beiden exposeer den pasgeleden hun werk ook in de Bewaerschole te Burgh-Haamstede. Maar in de kerk van Burgh hangen weer andere composities. Ook Peter Jansen is op de expositie in Burgh vertegenwoordigd met zijn werk. De tentoonstelling trok de eerste dag al bijna negentig belangstellenden. Men kan de kerk van Burgh dagelijks binnenlopen tussen 10.00 en 12.00 uur en 15.00 en 17.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Tijdens de jaarmarkt in Sirjansland waren ook weer oude tractoren te bezich tigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3