Nieuwe Maaskant-kotter Grote publieke belangstelling voor Visserijdagen Bruinisse WATERSTANDEN Nieuwbouw mag in 1988 groter Klacht tegen Belgische geneesheren Uitgeputte zeiler klampt loodsboot aan Voor eerste keer maritieme bedrijfspresentatie op Havenplein BRUINISSE - Puffende en stampende oude scheepsmotoren, de geur van verse mos selen, met wimpels versierde vissersboten, zonnig weer en in totaal 12 a 13.000 bezoe kers. Een sfeer en entourage die men kon aantreffen op het Havenplein en in de straten van Bruinisse tijdens de Visserijdagen 1987. Middelpunt van het jaarlijks terugkeren de evenement, waarmee het nieuwe mosselsiezoen werd ingeluid, was miss Visserijda gen Mariska Lems. Zij bood de nieuwe mosselen aan aan de prominenten uit de visse rijwereld die zaterdag Bruinisse bezochten. Zij openden de maritieme bedrijfspresentatie op het Havenplein die dit jaar voor het eerst werd gehouden tij dens de Visserijdagen. En zij was het middelpunt van de vlootschouw waaraan vele honderden belangstellenden deelnamen via een gratis rondvaart aan boord van een van de Bruse visserschepen. Visserijdagen in Bruinisse zonder mosselen is als een zee zonder strand. ROTTERDAM - Zware regenbuien hebben en in het begin van de daarop volgende nacht voor grote problemen gezorgd in Rotterdam en omgeving. Als gevolg van de regen ontstonden er ongeveer 200 enorme gaten met een inhoud van diverse kubieke meters in het wegdek in de maasstad. DEN HAAG - Architecten mogen de huurwoningen die zij ontwerpen voor woningbouwverenigingen een iets groter totaal-oppervlak geven. Staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) heeft aangekondigd dat de gemiddelde nieuwbouwwoning in de gesubsideerde sector volgend jaar 75 vierkante meter vloeroppervlak mag hebben. Dit jaar is dat 73 vier kante meter. In een mededeling hierover van het ministerie staat dat de bewindsman heeft gekozen voor behoud van de kwaliteit van de nieuwbouw in deze sector, en derhalve meer geld voor iets grotere woningen. Volgens het departement sluit de staatssecretaris hiermee aan op de vraag naar grotere woningen. Vanaf 1 januari 1988 moeten ge meentelijke bouwbedrijven en wo ningbouwverenigingen zich bij uit voering van bouwplannen houden aan door het rijk genormeerde kos ten. Elk jaar worden die „norm kosten" aangepast aan de ontwikke lingen zoals bijvoorbeeld de prijzen van bouwmaterialen. Deze normkostenregeling staat los van het over anderhalf jaar in wer king tredende „bouwbesluit", waarin staat beschreven waaraan een nieuw bouwwoning minimaal moet voel- doen. Vorig jaar is er hevige kritiek geuit op dat toekomstige bouw besluit, omdat deskundigen bang zijn dat de goedkoopste nieuwbouw- huurwoningen dan niet meer dan ver edelde hondehokken zullen worden. Een van die minimale eisen is dat de zitkamer inclusief open keuken niet groter dan tien vierkante meter hoeft te zijn, terwijl dat nu nog 22 vierkante meter is. Heerma's advies orgaan de Raad voor de Volkshuis vesting heeft gesteld dat ook de kwa liteit verder zal dalen en wellicht zo drastisch, dat zij „door de bodem zakt van wat nu als redelijk wordt beoordeeld". UTRECHT - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij (KNMG) tot bevordering der geneeskunde heeft bij de Belgi sche Orde van Geneesheren een klacht ingediend tegen twee Belgi sche artsen die zich zeer negatièf hebben uitgelaten over het euthana siebeleid in Nederland. Dat heeft de KNMG bekendgemaakt. Die uitlatingen, onder meer gepu bliceerd in belgische artsenbladen en ffechtstreeks gedaan voor de Neder- andse rdio, hebben het KNMG- bestuur „diep beledigd". De artsen hebben geruchten als feiten gepresen teerd, ongecontroleerde cijfers ge noemd en de Nederlandse artsen ver weten een instrument te zijn van de nazi-politiek uit de jaren dertig, al dus de KNMG. Aanleiding voor die uitspraken vormde onder meer de euthanasie bij Aids-patiënten in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. De KNMG zal de kwestie volgens ecretaris-gcneraal J. Diepersloot ook aan de orde stellen in het Europese Comité permanent van artsen. Twee andere prominente gasten tij dens de Visserijdagen waren oud-par lementariër en verzetsheld mr. M. Schakel en de voorzitter van de vaste kamercommissie visserijzaken drs. H. Eversdijk. Na de bijzondere leden vergadering van de vereniging Alge meen Visserijbelang (waarover el ders in deze krant een verslag) werden zij door het gemeentebestuur van Bruinisse ontvangen in het pas verbouwde Visserijmuseum. Dat was ook het geval met de bijna honderd andere betrokkenen uit de visserij wereld die de vergadering bijwoon den. Uit handen van miss Visserijda gen kregen zij daarna in het Dorps huis de eerste mosselen van dit sei zoen aangeboden. Burgemeester T. C. Hekman maakte van de gelegenheid gebruik om een overzicht te geven van de collectie die het visserijmu seum biedt. Hij benadrukte dat be lang van de voorziening in verband met de steeds toenemende toeristen- stroom naar Bruinisse. „Op de mooie dagen in het zomerseizoen bevinden zich in Bruinisse tussen de 15.000 en 20.000 recreanten. En jaarlijks passe ren ruim 50.000 pleziervaartuigen de sluis van Bruinisse". Klein maar lekker De prominente genodigden lieten zich de mosselmaaltijd goed smaken. Maar dat was ook het geval bij de dui zenden bezoekers van de braderie die aan de kraam van de Bruse Visserij vereniging de verse delicatesse voor een 'zacht prijsje' consumptieklaar konden kopen. „Ze zijn niet zo gek groot dit jaar maar wel van goede kwaliteit", aldus een van de Bruse vissers die de mosselen onder het toe ziend oog van het publiek met uien en paprika bakte. „En met alles wat de chef verder nog te binnen schiet". Ter wijl de mosselen werden verorberd namen velen de gelegenheid waar om de kraam ernaast te bekijken waarin de Bruse Visserijvereniging een fraaie presentatie van eetbare schelp dieren had gemaakt. De kreeften, krukels, kokkels oesters en andere schelpdieren die op fraaie wijze wa ren gerangschikt mochten zich in een grote publieke belangstelling verheu gen. Dat was ook het geval met de ruim honderd kramen op de braderie waarin ondernemers uit het hele land hun goederen presenteerden. In de Oudestraat, Lange Ring en Korte Ring kon men een ruime keuze ma ken uit kleding, sieraden, huishou delijke apparaten, leerwaren, plan ten, droogbloemstukjes, kaas, Lim burgse vlaaien en tal van andere arti kelen. De jongelui vermaakte zich vooral op de kermis die op het Kerk plein een onderdeel van de braderie vormde. Er stond een hobbelbaan, luchtschommel, botsautobaan, kin dermolen en tal van schiet- en spel- kramen. Maar ook aan de andere kant van de braderie, op het Havenplein, was het een drukte van belang. Daar werd dit jaar voor het eerst tijdens de Vis serijdagen een maritieme bedrijfs presentatie gegeven. „Om aan de be zoekers alle facetten van de visserij te laten zien", aldus de voorzitter van de stichting Festiviteiten Bruinisse C. van Liere die mede verantwoorde lijk was voor de organisatie van het evenement. Het publiek kon hierbij kennis maken met een essentieel on derdeel van de visserschepen; de mo tor. Zij werd door verschillende lan delijke bedrijven in de moderne vorm en in onderdelen gepresen teerd. Maar ook werd een beeld gege ven van de oude motoren zoals die vroeger in schepen werd gebruikt. Vliegwiel Bijvoorbeeld de MWM Benz 90 pk drie cylinder dieselscheepsmotor die in 1928 werd gebouwd en tot 1984 dienst deed in een binnenvaartschip. De heren H. en S. P. Clerx en de vier gebroeders Boogert uit Oosterland namen het gevaarte over van Padmos uit Bruinisse. Ze werkten er drie jaar aan om hem weer in top-conditie te brengen. Tijdens de maritieme be drijfspresentatie vormde het puffen de gevaarte met zijn vliegwiel een pu- bliekstrekpleister. Dat was ook het geval met een andere oude scheeps motor, een tweetakt gloeikop een cy linder Kromhout dieselmotor uit 1920. Het gevaarte had een vermogen van 15 pk en werd gepresenteerd door L. Jansen uit Raamsdonk die er, evenals de Oosterlanders, zijn hobby van heeft gemaakt om dergelijke mo toren te reviseren. Maar er was meer te zien op het ha venplein. Een stand waarin Green peace haar activiteiten presenteerde. Een stand waarin zes leerlingen van de Visserijschool Goedereede een de monstratie netten boeten, touw splitsen en koers uitzetten gaven. Twee dames in de Arnemuidense kle derdracht lieten zien hoe garnalen worden gepeld en enkele manschap pen van de Koninklijke Marine lie ten zien hoe de reddingsvlotten wer ken die op elk schip aanwezig moeten zijn in verband met calami teiten. Dat gebeurde in de loop der dag twee maal in de Bruse haven. Daar werd het in de loop van de middag steeds drukker met toeristen en regionale belangstellenden die in lange rijen stonden te wachten op een plaatsje op een van de 22 met wim pels versierde vissersboten van de Bruse mosselvloot. Voor de vloot schouw. Een van de traditionele hoogtepunten van de Visserijdagen. Vanaf het vlaggeschip met de geno digden, waarop de Bruse muziekver eniging Nu met Hope en Oefening en uitspanning de sfeer nog verhoogde, deed miss Visserijdagen halverwege de tocht de vlootschouw. Tijdens de Visserijdagen die drie dagen duurden werd verder een demonstratie schie ten op de vliegende wip gegeven. Er was een lopende jazzband, muzikale clows en het Bader-parateam uit Vrouwenpolder gaf een demonstratie para-sailing. Op het Havenplein gaf de volksdansgroep Walacra uit Veere een demonstratie van Zeeuwse dan sen en de Boerenkapel speelde er lustig op los. Het mosselseizoen is ge opend. Bruinisse heeft dat door mid del van het promotie-spektakel de Visserijdagen opnieuw op een inven tieve manier laten weten. OUDENBROEK - Een windhoos heeft in de gemeente Oldenbroek voor enige miljoenen gulden schade aangericht. Volgens de rijkspolitie in Apeldoorn trok de windhoos een vijf kilometer lang en vijftig meter breed spoor van vernielingen. Bomen wer den ontworteld, huizen en schuren beschadigd, de kassen van een kwe kerij verwoest. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Hoogwater tijd stand Zierikzee 21 juli 00.10 122 13.05 121 Oosterscheldemond 21 juli 12.05 114 Philipsdam West 21 juli 00.25 135 13.10 136 Wemeldinge 21 juli 00.25 138 13.20 138 Springtij: 28 juli Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Laagwater tijd stand 18.10 -115 19.15 -120 05.10 -132 18.35 -109 06.45 -152 19.25 -128 06.50 -155 19.20 -132 300 pk. Deze lier is voorzien van het Maaskant wandelrol visdraad gelei dingssysteem met automatische draadspoeling. Op het vaartuig is een visverwerkingsinstallatie naar ont werp Maaskant aangebracht met scharnierbare deklasten. Deze instal latie bestaat verder uit een stortput in het werkdek, een afval afvoerko- ker met onderdekse doorvoering, een 4-voudige visstortkoker, een visruim ingang onder de buiskap, een eleva tor, 2 stripbanden, 6 sorteerbakken, 2 afvoerbanden. en 2 spoelmachines. Het vaartuig is voorzien van automa tische vetsmering ten behoeve van vislierm stuurmachine en roerko ning. De Rosalia Clasinagebouwd bij Maaskant Shipyards VLISSINGEN - De rijkspolitie te water in Zeeland heeft een Engelse zeiler overgenomen van de Neder landse loodsboot Falmalhout. Deze had buitengaats bij Westkapelle de loodsboot aangeklampt omdat hij uitgeput was. De man had geen die selolie meer aan boord om op de mo tor terug naar een haven te varen. Ook had hij geen goede zeekaarten aan boord. De man viel, eenmaal aan boord van de loodsboot, als een blok in slaap. Twee loodsen, een Belgische en een Nederlandse, hebben het kleine jacht naar Vlissingen teruggezeild. De on fortuinlijke zeiler, Robert Leslie Gair, die van Engeland op weg was naar Nederland, had ook niet vol doende geld bij zich om het loodsgeld te betalen. De Koninklijke Marechaussee in Vlissingen heeft zich tijdelijk over het scheepje ontfermd. Vandaag, maandag, zal bekeken worden wat er verder moet gebeuren met schip en schipper. STELLENDAM - Bij Maaskant Shipyards is met goed gevolg de technische proefvaart gehouden van ms Vli 27, de Rosalia Clasina. Als eerste in de Nederlandse boom- kor/vissersvloot is dit schip voorzien van een bulbsteven met een waterverplaatsing van circa 8 meter. Tijdens de technische proefvaart bereikte het schip hiermee een snelheid van 15,7 mijl. Ook de zeewaardigheid wordt door deze bulb behunstigd. Dit in verband met de vegrote waterverplaatsing van het voorschip. Het vaartuig van het gesloten achterschip-type is ge bouwd in opdracht van firma L. de Nooijer en zonen uit Vlissingen. De Rosalia Clasina wordt ingeschreven in het visserijregister te Vlissingen met het onderscheidingsteken Vli 27. Het vaartuig wordt op 1 augustus in Vlissingen overgedragen aan de op drachtgever. De afmetingen van het schip: totale lengte 45.70 meter, breedte 9 meter, holte 5.10 meter. De voortstuwingsin stallatie bestaat uit een Deutz hoofd motor van 4460 pk en een Reintjes keerkoppeling met ingebouwde schroefasrem. De accommodatie be staat uit 2 vierpersoonshutten, 1 twee persoonshut, keuken, mess-room, douche, toilet, wasruimte, en 1 twee persoons schippershut met aparte douche- en toiletruimte. Lier Aan boord verder een acht- trommelige vislier, fabrikaat Maas kant, met een aandrijf vermogen van Juli Burgh-Haamstede De Burght. Expositie Jaap Reedijk. Tot eind augustus Zierikzee Huis van Nassau. Expositie kunst- en gebruiksvoorwerpen Afrika Indone sië, India en China. Van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur. Van 9 tot en met 23 juli Zierikzee Visstraat 12. Expositie aquarellen en schilderijen van teken- en schilder club Tussen de Havens. Dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zondags gesloten. Tot en met 27 juli Zierikzee Dikke Toren. Expositie schilderijen Anje Schoneman. Van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Van 11 juli tot en met 15 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldenexpositie in romantische tuin. Regentenkamer met goudleer en klein antiek. Maan dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot 31 juli Burgh-Haamstede De Burght. Expositie glasschilderij en Jaap Reedijk. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.00 uur. Tot 31 juli Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling bronzen beelden Marian van Puyvelde. Van 6 t/m 10 augustus Kerkwerve Christelijk Gereformeerde kerk. Speelweek voor kinderen van vijf tot twaalf jaar. Van 9.30 tot 11.30 uur en 13.00 tot 15.00 uur. Woensdag 22 juli tot en met 8 augustus Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Waalko en Henriette Dingemans. Tot en met 15 augustus Zierikzee Bibliotheek de Stolpe. Expositie Oosterscheldewerken. Tijdens ope ningsuren van bibiotheek. Maandag 20 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag. 13.00 tot 17,.00 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang. 20.00 uur. Renesse Lange Reke en Dorpsplein. Kermis. Scharendijke Beginpunt Gereformeerde kerk. Schouws kerkepad. 18.45 uur. Bruinisse Centrumplein Aquadelta. Braderie. Vanaf 10.00 uur. Dinsdag 21 juli Zierikzee Evangelisch-Lutherse kerk. Zang-, orgel- en vioolconcert, 13.00 uur. Rondleiding orgels, 13.45 uur. Burgh Braderie van plaatselijke midden standsvereniging. Renesse Lange Reke en Dorpsplein. Kermis. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Brouwershaven Grote- of St. Nicolaaskerk. Orgelcon cert door organist Charles de Wolff uit Vierhouten. 20.00 uur. Noordgouwe Middaguitstapje bejaardensoos. Ver trek 13.00 uur. Oosterland MH Jobsweg 7. Veldbijeenkomst ak- kerbouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Woensdag 22 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag. 13.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Hervormde kerk. Dia-vertoning De banken zijn hard. Aanvang 20.00 uur. De Burght. Film Night Crossing. 20.00 uur. Renesse Lange Reke en Dorpsplein. Kermis. Scharendijke Hervormde kerk. Muziek- en zang avond. 20.00 uur. Donderdag 23 juli Zierikzee Onder de Beuze. Openluchtschaken. 19.00-21.00 uur. Burgh Hervormde kerk. Orgelconcert door Rien Balkenende en Ad Welleman. 20.00 uur. Haamstede Braderie van plaatselijke midden standsvereniging. Scharendijke Speurtocht voor kinderen met aan sluitend daarop pannekocken eten in Hervormd Verenigingsgebouw. 10.00 uur. Brouwershaven Historische stadswandeling vanaf de Vergulde Garnaal onder begeleiding. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2