Regenbuien bezorgen inwoners Zierikzeese centrum veel werk 'Mosselcidtuurgronden moeten op korte termijn worden verbeterd' Bijna vijfentwintig brandweermannen van half negen tot middernacht in de neer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Teruglopende produktiemogelijkheden bedreigen mosselbedrijf WA> PÉ R1KZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 20 JULI 1987 143ste jaargang Nr. 24168 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Visserijdagen De Visserijdagen in Bruinisse hebben naar schatting zo'n 13.000 bezoekers weten te trek ken. Een groot succes dus. (Pag. 2). Jaarmarkt De jaarmarkt in Sirjansland was zeker gezellig, maar de festiviteiten in Bruinisse slokten de meeste belangstellenden op. (Pag. 3). Burgh In onze serie dorpen deze keer een sfeerteke ning van Burgh, waar de perenbomen en het toerisme prima samen lijken te gaan. (Pag. 5). Paarden De keuring van de koudbloedpaarden in Re- nesse bij manege Grol is prima verlopen. Veel mensen wisten het evenement meer dan te waarderen. (Pag. 7). De tast die men goed weet te dragen, wordt licht. Ovidius BRUINISSE - „De structurele achteruitgang in het vermogen van de mosselproduktie bedreigt op langere termijn een florissant mosselbedrijf". Deze ernstige en waarschuwende woorden liet de voorzitter van Zevibel J. van den Bos horen tijdens de bijzondere ledenvergade ring van de vereniging Algemeen Vissersbelang in het Dorpshuis te Bruinisse ter gelegenheid van de Visserij dagen. Onder zijn uit ruim honderd mensen bestaand ge hoor bevonden zich vele prominente figuren uit de visse rijwereld waaronder oud-parlementariër M. Schakel en de voorzitter van de vaste kamercommissie Visserijza ken drs H. Eversdijk. ,,Een ontwikkeling die de voor aanstaande plaats van de Nederland se mossel op de Westeuropese markt ondermijnt waarschuwde de voor zitter van Zevibel. Hij wees op de provinciale visserijnota die hij wat dat betreft een teken aan de wand noemde. Vooral waar men spreekt over de mogelijke opkomst van een kweekgebied op de Wadden van Duitsland en Denemarken. ,,De unie ke positie van de Nederlandse mossel moet worden gehandhaafd en her wonnen door 'vreemde landen' bui ten de deur te houden", aldus Van den Bos. Van den Bos gaf een overzicht van de verschillende produktiefactoren die komen kijken bij de mossel- kweek. Hij sprak daarbij zijn be zorgdheid uit over de produktiefactor grond omdat die in de voorgaande ja ren door de Deltawerken, het verlies van de Grevelingenpercelen de Krammer-Volkerakpercelen en wes telijke Waddenzee sterk is teruggelo pen. Een vermindering die hij il lustreerde met cijfers. ,,De aanvoer uit de westelijke Waddenzee bedroeg tot 1983 nog gemiddeld 685.000 mos- selton (een mosselton is 100 kilo) per seizoen. Dat is teruggelopen tot 520.000 mosselton in het seizoen 1986/1987. Een achteruitgang van 165.000 mosselton ofwel 24 procent", aldus Van den Bos. Hij zette deze cij fers af tegen de nog steeds sterk stij gende vraag naar mosselen door de consument en stelde daarbij vast dat de verhouding tussen de groeiende behoefte aan mosselen en het produk- tie-vermogen van de bestaande mos selpercelen zich steeds ongunstiger ontwikkelt. Hij pleitte voor een kwalitatieve verbetering van de cultuurgrond waarmee Nederland de mogelijkheid zou hebben om aan de stijgende vraag te voldoen. Van den Bos sprak zijn teleurstelling uit over het het ge brek aan medewerking van de garna- lenvissers en de omliggende gemeen ten bij een mogelijke aanleg van mosselpercelen in het oostelijk Wad dengebied. Teleurstelling ook over het overheidsbeleid dat in zo'n laag tempo werkt. ,,Er wordt wat afgewo gen in ons land en ik weet het, het af wegingsproces is in de bestuurkunde en het bestuursrecht een belangrijk middel. Maar het belang van de mos selcultuur zal naar onze mening als het zwaarst wegende de doorslag ge ven. Daar zijn wij niet bang voor. Al leen het wordt een lange weg en dat is een kwalijke zaak want er is spoed geboden om een verdere teruggang in het produktievermogen van de cul tuurgrond te verhinderen". Van den Bos sprak verder zijn onge rustheid uit over vergunningen systeem voor de mosselsector dat naarzijn indruk op de helling zal ko men staan. ,,Dit systeem is onmis baar voor rendabele bedrijven omdat het onder meer functioneert als een bescherming van bestaande bedrij ven". Tbnslotte uitte hij kritiek op de bediening van de Krammersluizen die door technische mankementen in het computersysteem voor veel op onthoud zorgt. Ondanks al deze kristische kanttekeningen schetste Van den Bos tenslotte het Zeeuwse mosselbedrijf als een gezonde, op ei gen sterke benen staande bedrijfstak waarvan vakmanschap en onderno meingsgeest kenmerkend zijn Hij drong erbij Everdijk op aan om in politiek Den Haag de belangen van de mossel vissers te behartigen. Volgens Van den bos bestaan die uit vervangen van de onbestendige per celen in de Waddenzee door meer s1 a biele percelen om een meer gelijkma tige aanvoer te krijgen. Een verbete ring van het areaal in Zeeland door het nemen van proeven in de Grevc lingen waar zo'n 800 hectare wegens bodemgesteldheid voor mosselen r< schikt zou zijn. Een ongewoon beeld in het Jannewekken. oudere mensen, die - in een enkel ge val huilend - het water in de straten associeerde met de Ramp van 1953. Uiteraard niet vergelijkbaar, maar een begrijpelijke terugblik. Wat is er weerkundig eigenlijk aan de hand geweest? Volgens KNMI-me- dewerker H. Mulder is in dat ene et maal meer regen gevallen dan in een normale julimaand. Gebruikelijk valt er in deze zomermaand zeventig milimeter neerslag. Vrijdag (het KNMI rekent van 06.00 uur tot 06.00 uur - red) viel er in totaal 73 milime ter regen, waarvan 39 milimeter al leen al tussen 20.30 uur en 21.00 uur. Het betrof een depressie, die vanuit Zuidelijke richting precies over Zie- rikzee losbarstte. En de berichten over extreme overlast geven dat ver schijnsel in chronologische volgorde weer: problemen in België, Zeeuwsch-Vlaanderen, Zierikzee, Rotterdam én Volendam. In het noor den is voor enkele miljoenen guldens schade aangericht aan de glazen kas sen. Hoeveel de schade op Schouwen- Duiveland bedraagt is vooralsnog on bekend. Een politiewoordvoerder kon niet veel toevoegen aan de reactie van de brandweer. Ook bij de politie kwa men telefoontjes binnen van ge schrokken mensen en vragen om hulp, die doorgespeeld werden aan de brandweer. De politiewoordvoer der bevestigt de geschrokken reac ties van enkele inwoners evenals ook de KNMI-medewerker. Laatstge noemde kon niet zeggen hoeveel tele foontjes het weerstation hebben be reikt. Dagelijks bellen zo'n 700 a 1200 mensen naar de voorspellers en op zo'n aantal is moeilijk aan te geven hoeveel meer er naar de telefoon is gegrepen. Nadat de brandweer rond midder nacht de laatste klus in de Sint Do- musstraat had afgerond werd het voor de hulpverlening weer rustig. Wel heeft het nog behoorlijk gere gend vrijdagnacht (en ook het gehele weekeinde nog), maar het leverde geen problemen meer op. Winkels Op meerdere plaatsen in Zeeland is de brandweer actief in de weer ge weest met het leegpompen van kel ders, restaurants, ondergelopen hui zen en winkels. Een aantal overvolle kampeerterreinen liepen onder wa ter. Zoals gezegd is het niet alleen Schouwen-Duiveland in het alge meen en Zierikzee in het bijzonder geweest, die te kampen hadden met het slechte weer. Landelijk gezien heeft de regenval en de storm voor enkele miljoenen guldens schade aangericht. In Vlaardingen is men tot en met zondag bezig geweest om puin te ruimen. De storm had daar een behoorlijke olievervuiling tot ge volg. In Rotterdam werden om en nabij de tweehonderd gaten in het wegdek geslagen. Soms met een inhoud van enkele kubieke meters. In de gemeen te Oldenbroek woedde een windhoos, die over een lengte van vijf kilometer een spoor van vernielingen achter liet. De schade daar wordt geschat op enkele miljoenen guldens. Bomen werden ontworteld, huizen en schu ren beschadigd en kassen werden ver woest. ZIERIKZEE - Een zware aanhoudende regenbui heeft grote delen van de Zierikzeese binnenstad vrijdagavond behoorlijke wateroverlast bezorgd. Vier voertuigen van de vrijwillige brandweer met twintig tot vijfentwintig brandweermannen zijn van half negen tot middernacht bezig geweest om het water op tal van plaatsen weg te pompen. Zij, en de vele particulieren die een helpende hand toestaken, konden niet voorkomen, dat de verzekeringsmaatschappijen op de nodige schadeclaims kunnen rekenen. De wateroverlast heeft vooral vloerbedekking en in sommige gevallen ook stukken meu bilair onherstelbaar beschadigd. Iets voor half negen kwamen de eerste telefoontjes binnen bij zowel de politie als de brandweer. De aan houdend zware regenbui overbelastte de dakgoten én de riolering op tal van plaatsen en de eerste verschijnse len van wateroverlast werden zicht baar. Eén brandweerman werd hier mee al geconfronteerd voordat hij bij de brandweerkazerne arriveerde. Na dat zijn pieper hem had opgeroepen reed hij met zijn wagen door de Ven kelstraat, waar het water dertig cen timeter hoog stond. Het voertuig be gaf het, want de motor was vol water gelopen. Wegpompen Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Bewolking Het lagedrukgebied is boven Noord-Duitsland blijven steken en de invloed daarvan neemt maar lang zaam af. Dat betekent dat er voorlo pig nog even bewolking blijft en de kans op een bui aanwezig is. De wind is vijf a zes Beaufort en de minimum temperatuur komende nacht is 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 24 juli: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 709c Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noord 4 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 407c. Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 juli Zon op 05.44, onder 21.48 Maan op 01.25, onder 19.10 Nieuwe Maan: 25 juli (22.38) Temperatuur kustwater: 15 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ons weer wordt het ko mende etmaal nog steeds bepaald door een oude depressie. De kern daarvan beweegt zich het komende etmaal langzaam van de Belgische kust naar de Ardennen. Daardoor draait de wind in het grootste deel van het land naar noordoost tot noord. In het zuiden van het land is de wind veranderlijk, langs de Noordzeekust kan de wind tot vrij krachtig toenemen. Rond de depressie circuleren uit gestrekte bewolkingsgebieden. Hier uit valt af en toe regen. Vooral land inwaarts kunnen zich 's middags plaatselijk ook flinke buien vormen. Ook op woensdag en donderdag be paalt de depressie nog ons weer. De kern daarvan trekt dan naar Duits land en het Alpengebied. Volgens brandweercommandant H. Fierens zijn vier éénheden met in to taal zo'n twintig tot vijfentwintig hulpverleners tot ongeveer 23.30 uur bezig geweest met het wegpompen van het vele water. Zelfs nadat de brandweerlieden weer thuis waren kwam er nog een melding binnen, waarvoor twee man weer in het re genpak stapte. Regenoverlast van de ze omvang zei Fierens nog niet mee gemaakt te hebben. De meeste problemen deden zich ondermeer voor in de Sint-Domus- straat, de Venkelstraat, de Breed- straat, de Molenstraat, de Nieuwe Bogerdstraat, de Huybertstraat, het Doelemanplein, Sint Laurensdorpje en bij het Zweedse Rode Kruisziekenr huis. Maar ook op andere locaties hadden de bewoners van vele huizen last van de zware regenval. Zo was er op de Mol een behoorlijke waterplas komen te liggen en ondervond het verkeer hiervan hinder. De brandweer - verdeeld over vier groepen - werkte ongeveer twintig adressen af, waar de overlast niet door de bewoners zelfs kon worden verholpen. Naast het wegpompen van het vele water werden ook put deksels losgemaakt. Het waren niet alleen de lager gelegen straten, waar de problemen zich voordeden. De Sint-Domusstraat valt qua ligging eigenlijk mee, maar de riolering in een oude binnenstad is niet berekend om voornoemde omstandigheden. Ook de oudere woningen hebben Buitensporige taferelen in de Zierikzeese binnenstad voor de brandweer. vaak smalle dakgoten, die het water niet kunnen verwerken. Naar het zich nu laat aanzien deden zich op Schouwen-Duiveland alleen in Zierikzee ernstige problemen voor. Wel moest de Brouwse brandweer nog naar Zonnemaire, maar andere serieuze meldingen kwamen er niet. Volgens brandweercommandant Fie rens is er behoorlijk wat schade aan gericht door het water. Zelf is hij ge tuige geweest van huizen, waar het water in de achterkamer, de gang én de keukens stond. Soms liep dit op tot zo'n tien centimeter, terwijl het op straat tot dertig centimeter stond. Spontaan Opvallend was, dat na de ergste re-" genbui veel mensen hun huis uitkwa men en spontaan gingen helpen. Ei genhandig werden er putdeksels losgemaakt en werd met emmers wa ter weg geschept. De politie is naar de wijk Malta gereden om enkele mensen gerust te stellen en ook de brandweer werd geconfronteerd met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1