Avond-fietsdriedaagse Liefde en boerentrots Provinciale staten gevraagd om zoetwatergeld vast te houden Service voor lezers van de Nieuwsbode Half miljoen besparing op geneesmiddel 4 A. J. Padmos verwoordde zijn grieven al eerder tijdens de waterschapsvergadering, waarbij een groep boeren uit pro test aanwezig was. Eerst de vragen en twijfels bestuderen ZIERIKZEE - 'Namens enkele honderden agrariërs van Schouwen-Duiveland' heeft landbouwer A. J. Pad mos uit Noordwelle zich in een schrijven gericht aan pro vinciale staten van Zeeland om zo aandacht te krijgen voor de protesten die gerezen zijn tegen de financiële consequenties van de komst van de zoetwaterpijp. De Zeeuwse staten krijgen binnenkort een voorstel van ge deputeerde staten om 750.000 gulden beschikbaar te stel len voor de aanleg van de pijp en het toezicht op deze werken. Padmos wil met zijn brief duidelijk maken, dat niet iedereen op deze voorziening zit te wachten. Het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland heeft onlangs een definitief standpunt ingenomen in deze kwestie en met een overgrote meerderheid besloten, dat de pijp er moet komen. Gedeputeerde staten hebben inmiddels te kennen gegeven het tekort van 7,5 ton bij te willen dragen, mits provinciale staten hier mee akkoord gaan. Padmos schrijft: „Mogelijk verkeert U (of een aantal van U) in de veronderstelling, dat heel agrarisch Schouwen-Duiveland met smart op deze voorziening zit te wachten". Besluitvorming Hierbij verwijst de brief naar de besluitvorming van het waterschap, waarbij telkenmale slechts enkele hoofdingelanden zich tegen de voor stellen hebben gekant (waaronder Padmos- red). Maar volgens hem is de mening van de boeren en de tuinders in de praktijk „heel anders dan hun voormannen en het waterschap doen geloven. Die agrariërs zijn immers degenen, die als één en ander door zou gaan geconfronteerd worden met een verdubbeling van de water schapslasten". In de brief staat geschreven, dat de boeren zich niet kunnen vinden in de door het waterschap gevolgde weg om tot de besluitvorming te komen. Niet alleen de samenstelling van de Alge mene Vergadering zou geen juiste af spiegeling zijn van de aan de orde zijnde belangen, ook de complexiteit van het vraagstuk vraagt volgens Padmos om een uitgebreide in spraakprocedure. „Juridisch moge deze wijze van handelen correct zijn. De aan de orde zijnde belangen zijn echter dermate groot dat het nemen van een dergelijke beslissing op deze wijze indruist tegen ieders rechtsge voel anno 1987. Zo gaan mensen van daag de dag niet met elkaar om". Maar er wordt niet alleen gespro ken over inspraakprocedures en der gelijke; ook de technische kant van de zoetwaterpijp komt naar voren. Zo neemt het CL-gehalte in bepaalde delen van het gebied toe en dat is vol gens de briefschrijver nadelig voor de kwaliteit in die gebieden. Naast het CL-gehalte is er ook een toene mende hoeveelheid lood, koper, zink en cadmium te verwachten. Padmos mist de milieu-effect-rapportage. En verder worden er vraagtekens DRIEBERGEN - Kunnen vrouwen op alle niveaus in de kerk meepraten? Bezitten ze enige macht? Terugblik kend op tien jaar vrouw en geloof- werk komt het Hervormde Vormings instituut Kerk en Wereld in Driebergen tot de conclusie dat er niet echt reden tot juichen is. „Er zijn in die tien jaar wel meer vrouwen ac tief geworden in de kerk, maar op be leidsniveau is het aantal vrouwen af genomen", vertelt Monica Wolffen- sperger, coördinator van de sectie Ge loof, Samenleving en Educatie, waar onder het vrouw- en geloofwerk res sorteert. geplaatst bij de mogelijkheid om eventueel schadeclaims in te dienen als blijkt, dat de zoetwatertoevoer nadelige effecten heeft. Genoemd worden ondermeer de baggerspecie in de watergangen, de PCB's in het water, wateroverlast in bepaalde ge bieden, slecht werkende drainage systemen, besmetting met ziektekie men, bacteriën, schadelijke stoffen en een verhoogde onkruidbezetting. Voldoende „Er is altijd gezegd, dat Rijkswa terstaat voldoende water van vol doende kwaliteit garandeert. De laatste jaren heeft Rijkswaterstaat ten aanzien van een bepaald project bij ons in de buurt (de Oosterschelde- kering - red) ook bepaalde zaken be rekend, die in de praktijk heel anders uitkwamen. Het is dus niet zo ver wonderlijk als ik vraag: Neemt-, Rijkswaterstaat ook de schade voor haar rekening als dat water om welke redenen dan ook niet aan de gestelde normen voldoet?". Padmos en de zij nen vinden het „te gek", dat er ten minste 25 miljoen gulden overheids geld in een bepaald project wordt gestoken zonder dat er een gedegen studie is verricht naar de financieel/ economische én maatschappelijke haalbaarheid van dat project". De brief wordt besloten met ver zoek om de besluitvorming op te schorten en een en ander eerst nader te bezien. Met „U zult tot verrassende conclusies komen" worden de staten leden hiertoe aangezet. ENSCHEDE - De gemeente Ensche de heeft de vijftig zigeuners die met dertien caravans staan op het voor malig terrein van de gasfabriek, per brief gesommeerd binnen vijf dagen te vetrekken. ZIERIKZEE - De minister raad heeft besloten tot maatre gelen die tot en met 1990 een besparing op de kosten van ge neesmiddelen moeten opleve ren van 535 miljoen gulden. De belangrijkste is het vaststel len van een maximale vergoe ding per groep identieke of ge lijkwaardige geneesmiddelen, de zogenaamde „ijkprijs". Als voor een duurder middel uit de desbetreffende categorie me dicijnen wordt gekozen moet de patiënt het verschil aan de apotheker bijbetalen. Als het ijkprijs-systeem wordt inge voerd, kan de eigen bijdrage van 2,50 gulden, de medicij nenknaak, verdwijnen. Het kabinet heeft zich bij zijn besluit gebaseerd op een door ambtenaren van diverse ministeries opgesteld „her overwegingsrapport ge neesmiddelenvoorziening". Volgens de2e werkgroep zou met een systeem van ijkprijs- vergoedingen 360 tot 500 mil joen kunnen worden bespaard. Het kabinet wil als aanvullen de maatregelen beperkte lijs ten van geneesmiddelen die voor vergoeding door het zie kenfonds in aanmerking ko men en centrale onderhande lingen over de prijzen van geneesmiddelen. De zieken fondsraad krijgt op zeer korte termijn een adviesaanvraag over deze besparingsmaatrege len. Voor de periode tot ze kun nen worden doorgevoerd wordt een prijsbevriezing voorbe reid. De ambtelijke werkgroep constateert in haar heroverwe gingsrapport dat de ge neesmiddelenmarkt in Neder land zeer gebrekkig functioneert. De consumenten hebben geen invloed (de dokter schrijft voor), de artsen letten niet erg op de prijs en kiezen, mede dankzij „industriële pro motie", uit een beperkt assorti ment van voornamelijk dure merkgeneesmiddelen, de zie kenfondsen zijn verplicht om de kosten te vergoeden en de apothekers hebben er persoon lijk voordeel bij (de schattin gen lopen uiteen van jaarlijks tussen de 70 en 150 miljoen) als ze onder de landelijk vast gestelde, uniforme verkoop prijzen inkopen. De uitgaven voor geneesmid delen zijn de laatste jaren veel harder gestegen dan de totale kosten van de gezondheidszorg en wel met gemiddeld 7,4 pro cent per jaar van bijna 1,6 mil jard gulden in 1975 tot bijna 3 miljard in 1985, zo stelt de werkgroep. De prijzen die hier aan de producenten worden be taald liggen hoger dan in vrij wel alle andere Westeuropese landen en Nederland heeft de hoogste groothandelsmarges. Ongeveer 85 procent van de in Nederland gebruikte medi cijnen wordt geïmporteerd. De prijs van nieuwe middelen is hier altijd vrij geweest en de import is voornamelijk in han den van multinationale onder nemingen. Over de importprijs wordt meestal niet onderhan deld. De werkgroep conclu deert dat de huidige marktstructuur geen enkele garantie biedt voor een beper king of beheersing van de kos ten en eerder tot verdere kos tenstijgingen zal leiden. Vrijdag 17 juli Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Wacht niet af, documentai re over de Highlander Folk School die opleidt tot „sociale actie". 16.00 uur TROS Vrijdagmatinee: Be dankt Meneer Robertson! (Merci Monsieur Robinson), Belgische tv- film uit 1984 van Pierre Levie. Gedra matiseerde film over de uitvinding van de toverlantaarn. 17.15 uur Zelf kinderen knippen met Ria Janssen. Tips om het haar van uw kinderen te knippen. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.10 uur Groen en grondig, agrari sche rubriek. 18.30 uur TROS vakantiekompas. 19.05 uur Knight rider, Amerikaanse serie. Afl.: De oorbel. (Voodoo Knight). 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Passions, Amerikaanse tv- film uit 1984 van Sandor Stern. 22.10 uur TROS Aktua. 22.40 uur Simonskoop. 23.10 uur Journaal. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.20 uur TROS-Weekendfilm: De sterkste gladiatoren van de arena (The two gladiators), speelfilm uit 1964 van Mario Caiano. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Studio Sport. Wielrennen: Rechtstreeks verslag van de vandaag te rijden etappe Millau-Avignon. Commentaar: Mart Smeets en Jean Nelissen. 17.55 uur Studio Sport: Wielrennen, samenvatting van de vandaag verre den etappe. Commentaar: Mart Smeets en Jean Nelissen. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Voorronde van Survival of the fittest, waarin de sterkste man gekozen zal worden, die Nederland in Frankrijk in augustus a.s. zal verte genwoordigen. 19.45 uur Prijs je rijk, spelprogram- ma gepresenteerd door Fred Oster. 20.35 uur Chisum, Amerikaanse speelfilm uit 1970. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Snuiters extra. Cees Grim bergen praat vanavond met blinde jongeren. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 16.00 uur Ronde van Frankrijk, rechtstreekse reportage van de rit Millau-Avignon. Commentaar: Mare Stassijns en Mark Vanlombeek. (Eurovisie-uitzending.) 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 52. (Herh.). 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de spreeuwen. (Herh.). 18.10 uur De tovenaar van Oz (The wi zard of Oz), Japanse serie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 17: Voetreis naar Kaatsheuvel (Home again). 18.35 uur Tour '87, samenvatting van de rit van vandaag. 18.50 uur Onbekende wereld (Explo re), documentaire serie over nage noeg verdwenen beschavingen. Afl. 14: Stenen en bijbels in Ethiopië (2). Herh. 19.15 uur Uitzending door Derden: Programma van de Vlaams-Nationa le Omroepstichting. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.15 uur Weerbericht. 20.25 uur Het beest, Nederlands/ Bel gische speelfilm uit 1982 van Paul Collet. 21.55 uur Hollywood aan de Hudson, 3-delige documentaire serie over New York, dat opnieuw aan belang wint in de filmwereld. Afl. 3 (slot): Locatie: New York. (Herh.). 23.10 uur Nieuws met aansl. Coda: Aan Novalis, van G. Trakl. BRT 2 Geen uitzending. EINDHOVEN - Een 36-jarige Eind- hovense vrouw heeft tijdens een ver krachting letterlijk van zich afgebe ten. De vrouw was na een bezoek aan een café meegegaan met een man die ze daar had ontmoet. De man ver bleef in een kampeerwagen die hij in een Eindhovense straat had gepar keerd. Eenmaal binnen werd de vrouw verkracht en mishandeld. Ze wist daaraan een einde te maken door de man hard in diens tong te bij ten. DEN HAAG - Op de begroting voor 1988 wordt 17 miljoen gulden extra vrijgemaakt voor de preventie van en de voorlichting over de immuunziek- te Aids, alsmede voor wetenschappe lijk onderzoek. De kosten voor 1989 worden geraamd op 160 miljoen en die voor 1990 op 240 miljoen. Dat blijkt uit een nota van staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) over het Aids-beleid die door het kabinet is vastgesteld en die naar de Tweede Kamer is gestuurd. ZIERIKZEE - De directie van de Staatsloterij heeft besloten geen trekkingslijsten meer op te nemen in een groot aantal regionale bla den. Het aantal reacties, dat de redactie van de Zierikzeesche Nieuws bode hierna heeft bereikt, is zo groot, dat als service naar de lezers toe is besloten zelf tot publicatie van de winnende nummers over te gaan. Nu de 771e staatsloterij, eerste trekking d.d. 15 juli. In deze trekking ruim 446.000 prijzen samen bijna 9.000.000,-. 20 20 200 2.000 2.000 2.000 20.000 20.000 200.000 200.000 prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen van 25.000, van 5.000, van 1.000, van van van van van van van 250, 100, 100, 50, 50, 15, 10, - op alle op alle op alle - op alle op alle op alle op alle op alle op alle op alle lotnummers 099841 lotnummers 073691 eindcijfers 3624 eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers 853 628 531 62 94 RENESSE - Dinsdagavond ging de door de evenementencommissie van de VVV Renesse georganiseerde avond- fietsdriedaagse van start. Ondanks de uitstekende weersomstandigheden viel de belangstelling met ruim veertig deelnemers tegen daar er vorig jaar nog ruim honderd deelnemers waren. Vanavond, donderdag, zal de driedaagse worden afgesloten met een tocht over 17,5 km door het natuurgebied rond Renesse. 87 Nog eenmaal boog ze zich voorover naar de bedstee en nam het vervallen gezicht goed op. Nog bezat ze haar moeder Eens vroeger had ze haar vaak miskend; pas later had ze geweten en begrepen en haar des te meer lief gehad. Och, vroeger Hoe had ze toen gehunkerd om van hier weg te komen; de wereld in en het leven En nu Ze had in zo veel huizen gewoond, geleefd en gele den, maar geen enkel was haar een waarachtig thuis geweest. Haar huis, dat wist ze nu, dat was de Lage Hoek. Oneindig teder kuste ze haar moe der op het voorhoofd. Kee opende de ogen. „Dag 'oor moeder, ik gaan weer." „Goed kind. Zal je voorzichtig doen op die fiets?" „Ja 'oor. Dag!" Even hielden de ogen eikaars inni ge blik gevangen. Beiden vreesden, wisten Met vader samen liep Jannie het pad af. „Ben jij ok niet goed, vader7" vroeg ze bezorgd. „Och, ik wor oud moet je maar re- kene en dan krijg je wel d'rs wat," zei Pieter. „Maar ziek is ziek, dat ben ik niet 'oor. Moeder is nou weer pittig Bleef ze maar zo." Jannie knikte hoopvol. „Wie weet vader. Dokters kenne ok miskijke. Moeder ken nog best wat opknappe." door J. VISSER-ROOSENDAAL „Gos ja. Hoeveel keer hoor je zuk niet." Zo spraken ze elkaar moed in en eer Jannie op de fiets stapte was haar angst geweken. Moeder kón toch zo maar niet sterven? Tben ze het dorp uit was dacht ze in eens weer aan de brandklok. Een klemmende onrust bekroop haar en dreef haar er toe om het smalle land pad over te fietsen om eerder thuis te zijn. Daardoor kwam het dat ze niet het tengere jongetje ontmoette, dat in doodsangst over de verlaten rijweg rende. Wat was er op hun buurt een volk op de been? Snel reed ze er heen en haar angstige ogen zochten het ho ge dak van de kapberg. Tever geefs Wel scheen door de rook en damp. die over hun erf hing, af en toe een stuk van hun huis zichtbaar te zijn. Goddank, dat stond tenminste nog. Dicht bij het huis sprong ze van de fiets en liep op trillende benen naar voren. Het geluid van verwarde opge wonden stemmen klonk haar tege moet. Ze vertelden hoe het gegaan was en wie de brand ontdekt had. Ze luisterde maar half en ging verder tot dicht bij de nog rokende ruïne, waar Brand stond. Ze keek bezorgd naar zijn grauw gezicht. Waarom keek hij met zulke wilde ogen naar die puin hoop? Hij schrok hevig toen ze hem aan sprak en trachtte meteen geruststel lend te glimlachen. Een smartelijk lachje. „Dat is ok wat niet? In nog geen uur tijds lag me daar de hele kapberg an de grond cn hoe het kwam weet geen mens. Alles stond zó ip lichte laaie", vertelde hij. „Ons huis is hele- gaar leeghaald op dc voorkamer na, maar we hadde weinig last, de winde joeg het vuur dc aare kant op. Hoe is het met moeder?" vroeg hij dan. „Effies beter," zei ze afwezig en liep meteen terug naar het huis. Brand bleef naar de puinhoop staan kijken. Door de gebroken ruiten van de voorkamerramen zag ze hoe bluswa ter cn vonken daar alles onbruikbaar hadden gemaakt, maar ze zag verder dat kamer, slaapkamer en keuken on beschadigd waren. Tben liep ze het erf op. Daar stond, een flink stuk van het huis af. hun huisraad zielig bij een. En Piet, rustig als steeds, hield er een wakend oog op. Ze liet zich op een stoel neervallen en keek om zich hoen. „Waar benne de jóóns?" vroeg ze. „Kees en Dirk benne nog bij Mina en Arie weet ik zo niet," zei Piet. „Maar die komt zo wel weer boven water." Pa had zeid, dat 'ie niet zegge mocht dat Arie zoek was. Pa was zelf al radeloos om die jöón. En dat was zo. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4