Zomerse temperaturen spelen eerste Toeristendag parten streeknieuws Aanrijding bij Zierikzee Politie onderzoek Diefstal uit lade Ingetrapte ruit Diefstal uit auto's Handige folder van ministerie Meer vrouwen werkloos in Zeeland Zeeuwse VVV automatiseert Logies- Informatie- Systeem ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 juli 1987 Nr. 24166 3 Eerste dag geeft nooit topdrukte Burgemeester Asselbergs overhandigt een kolossale sleutel aan de voorzitter van de evenementencommissie Ria Ge luk. Hiermee zijn de Toeristendagen '87 officieel van start gegaan. ZIERIKZEE - „We hopen op mooi weer". De organisatoren van de serie Toeristendagen die deze en volgende maand in Zierikzee worden gehouden hebben dat deze week zeker gehoopt. Alleen niet in die mate, waarin ze op dat mooie weer werden getrakteerd. De haast tropische temperaturen zorgden er namelijk voor dat de belangstelling voor dit evenement wat tegenviel. Waren er in de koele morgenuren nog aardig wat mensen op de been, in de middag toen het kwik tot bijna dertig graden Celsius opliep zochten de meesten liever wat verkoeling aan het strand. Desondanks toonde Ria Geluk, voorzitter van de evenementencommissie van de Zierikzeese Ondernemers Centrale zich na afloop niet ontevreden: „Ach, zo'n eerste dag zorgt nooit voor echte topdrukte. We zijn gewoon leuk begonnen, al kan het organisatorisch gezien hier en daar nog wat beter". Het begin van deze eerste Toeristendag stelde het organiserende comité gelijk voor een onverwacht en vooral ook hekel probleem. De band Golden Watch die om 10.30 uur het spits af moest bijten bleek onderweg door verkeersperikelen vast te zijn gelopen. Hierdoor kon burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van de stad een half uur later dan gepland aan de openingsceremonie beginnen. Deze bestond uit het overhandigen van een kolossale, met bloemen versierde sleutel aan de voorzitter van de evenementencommissie Ria Geluk. Saillant detail is dat de vijf inkepingen in de baard van deze sleutel de vijf data van deze traditionele feestdagen voorstellen. Bevoorrecht In zijn openingstoespraak ging de eerste burger nog eens nader in op het belang van dergelijke festiviteiten. ..Het is een goede zaak om de toeristen in de regio te laten weten dat er een plaats als Zierikzee is, een kleine stad met vele monumenten". Van die talrijke overblijfselen uit het verleden profiteert ook de middenstand, zo bleek uit de woorden van Asselbergs die de positie van de Zierikzeese ondernemers als bevoorrecht karakteriseerde: de toeristen bezoeken deze Parel aan de Oosterschelde toch wel. Asselbergs sprak verder zijn waardering uit over het gevarieerde programma dat de werkgroep van de ZOC dit jaar weer heeft opgesteld. „Afgaande op het programma moet het eivol worden. Wellicht zozeer dat de eigen bevolking opgelucht adem haalt wanneer de Tberistendagen weer achter de rug zijn. De Zierikzeeënaars moeten inzien dat Zierikzee het waard is om door tallozen te worden bezocht". Asselbergs maakte tenslotte van de gelegenheid gebruik om zijn hoop uit te spreken dat de eigen bedrijven ook buiten de Toeristendagen om, promotie activiteiten ontplooien. De korte opening werd afgesloten met een kort optreden van een aantal leden van de Poolse dansgroep Grzes. In hun fluwelen kostuumpjes met bontgarnering en hun hoge laarzen moeten de Polen het aardig warm hebben gehad, al vertoonde de strakke snoetjes weinig van de inspanning. Het dagelijks bestuur van Zierikzee vertrok samen met een aantal genodigden voor een wandelingetje langs de verschillende locaties in het centrum, waar de activiteiten inmiddels goed op gang waren gekomen. Die wandeling eindigde voor de vroede vaderen en de andere genodigden op de Vismarkt, waar in de schaduw van het loverte en onder het genot van een bakje glanzende mosselen weer wat krachten werden verzameld. Op de Mol, waar organist Heijerman tot ver in de middag onvermoeibaar zijn orgel bespeelde, ging het gezelschap richting Lange Nobelstraat waar de nieuwe vlag met daarop de Nobelpoort afgebeeld uithing. Wie zijn hart niet wilde verliezen aan het hartenspel daar kon zijn hart ophalen aan de echte molenpannekoeken en IJsselmeerpaling. Molen De Hoop had voor deze gelegenheid zijn deuren wagenwijd open voor belangstell en d en Het centrum van Zierikzee herbergde deze dag dan ook een aantal bijzondere figuren. Op de Mol stond een jong boerinnetje met een doosje vol „babbeluten". Op enkele meters afstand speelde orgelman Heijerman de sterren van de hemel. Even voorbij het meest beruchte hoekje van Zierikzee waren het Rijn en Trijn, een jolig gezelschap dat het jeugdig volkje deed schateren van de lach. Datzelfde presteerde Rijn en Trijn eerder die dag in de Korte Sint Janstraat. Première De Lange Nobelstraat had dit jaar ook flink uitgepakt met een aantal lekkerbekken- en smulpapen- stands. Wie voor de suikerwerktent en palingtent ongevoelig was kon altijd nog zijn hart verliezen bij het loterijtentje dat tegenover het Huis van Nassau opgesteld stond. De Lange Nobelstraat zette niet alleen letterlijk de bloemetjes buiten, maar hing daarbij nog eens een speciaal voor deze straat ontworpen vlag met een afbeelding van de Nobelpoort uit. Vooral met het oog op de toeristen had molenaar Tbun van der Bok deze dag zijn deuren molenwijd openstaan. Een ieder die wellicht eerst zijn maag met een geurende molenpannekoek had gestild kon daarna een kijkje in het inwendige van deze maalinrichting nemen. Knalboem-bots Op het Beddeweegpleintje konden de ukken en pukken hun hart ophalen in de mini-bots autokraam die speciaal voor hen daar was opgezet. De kleintjes vermaakten zich uitstekend met fanatiek tegen elkaar aan knallen. Ook de Balie gaf het beeld van een bonte kinderschaar te zien. Hier was het een drukte van belang doordat de jeugdige handelaren er om het hardste hun koopwaar aanprezen. Menig vader of moeder zal zich een dezer dagen wellicht afvragen waar hij toch die lamp of schaar heeft gelaten en waar de oude pop of blokkendoos van zoon- of dochterlief is gebleven. Mogelijk dat die zich door de koopmansgeest van een van de kinderen nu in andere handen bevindt. Expositie Wie even bij wilde komen van de drukte en daarbij naar enige verkoeling snakte vond bij kunstenares Anje Schoneman, die momenteel in de Dikke Tbren exposeert, wat verkoeling. Enkele meters verderop, aan het Kerkhof waren het de beroeps-kooplui die met hun paling, haring, loempia's en zoetigheid een aanslag pleegden op de slanke lijn van de passanten. Een zelfde bedreiging, maar dan voor de huishoudbeurs, vormde de vele stands met goedkope kleding. Dat de bezoekers niet zozeer uit waren op kopen bleek achteraf toen de standhouders hun kas telden. De verkoopresultaten bleken tegen te vallen, mogelijk doordat met name in de middaguren het publiek het enigszins af liet weten. Meindert Wild west taferelen speelden zich af in het Havenkwartier waar cowboy Meindert het bewijs leverde van de stoere onverzettelijkheid van een cowboy. Warm of niet warm, Meindert zorgde daar op de hoek van de Korte Sint Janstraat en St. Domusstraat voor een stuk country- and westernmuziek. Een hele dag lang. Ook in dit deel van de binnenstad weer de gebruikelijke kramen van kleding, magische hapjespannen en andere wonderen die de consument moeten verleiden. De ondernemersgeest speelde blijkbaar ook particulieren parten. Een aantal van hen maakte van de gelegenheid gebruik om spullen waarmee ze na de laatste zolderopruiming opgescheept zaten, op de stoep uit te stallen. Deze bonte mengeling van oude spullen en prullaria deden de voorbijganger af en toe verbaasd staan hoe het mogelijk is dat iemand zoiets in zijn kamer heeft staan. Centrum? Op het moment dat' er in de straatjes in het centrum van alles te beleven viel bood het Havenplein een wat verlaten en mistroostige indruk. Behalve een vliegmolen voor de Beuze, die met name het avontuurlijk ingestelde kroost in extase bracht, was er op het middengedeelte niets te beleven. Dit doordat in tegenstelling tot vorige jaren de terrassen meer ruimte in beslag namen. Ook met het oog op de Poolse dansers en danseressen die met hun mazurka's en andere Poolse dansen voldoende ruimte nodig hadden was het middenterrein vrij gehouden. De dansgroep verkoos echter een optreden aan de zijkant. Ondanks dit onvolkomenheidje toonde Ria Geluk, voorzitter van de evenementenwerkgroep, zich achteraf geen ontevreden mens. „Hier en daar moet er organisatorisch gezien wat bijgeschaafd worden". Dat de belangstelling wat magertjes was moet volgens haar worden toegeschreven aan de warmte plus het feit dat het toeristenseizoen nog niet helemaal op gang is gekomen. „Zo'n eerste dag levert nooit een echte topdrukte. Alles in ogenschouw nemend denk ik dat we leuk zijn begonnen", aldus Geluk. ZIERIKZEE - Bij de stoplichten op de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee vond dinsdagmiddag een aanrijding plaats waarbij een personenauto met aanhangwagen en een vrachtauto werden beschadigd. Beide voertuigen reden vanaf de rotonde naar de stop lichten. J. v. G. uit Groningen zou zijn personenauto met aanhangwagen bij de stoplichten aanvankelijk links hebben voorgesorteerd. Kennelijk bedacht hij zich en bij de uitwijkma noeuvre naar de rechterweghelft botste hij tegen de vrachtwagen be stuurd door F. J. W. uit Zeist die aan vankelijk achter hem reed. ZIERIKZEE - Uit het onderzoek dat de Rijkspolitie Schouwen-Duive- land in samenwerking met de techni sche recherche heeft ingesteld naar de brand in de personenauto van J. v. d. M. uit Zierikzee in de nacht van dinsdag 7 op woensdag 8 juli is geble ken dat J. v. d. M. op dat tijdstip niet zelf in zijn auto was. Door de ernor- me hitte die de brand veroorzaakte is de auto zodanig beschadigd dat de oorzaak van de brand niet meer is te achterhalen. Zo bleek uit het onder zoek. BURGH-HAAMSTEDE - Dinsdag avond werd door een onbekende 450 gulden gestolen uit de geldlade van een snackbar aan de Noordstraat te Haamstede. De benadeelde is K. A. J. uit Haamstede. RENESSE - In de nacht van dins dag op woensdag hield de rijkspolitie op aanwijzing van een getuige de 17- jarige K. C. uit Capelle aan de IJssel aan. Hij zou een grote acht millime ter dikke etalageruit van de NMB- bank aan de Hogezoom hebben inge trapt. K. C. werd voor verhoor meeg nomen naar het politiebureau in Zie rikzee. BRUINISSE/BROUWERSHAVEN - In de nacht van dinsdag op woens dag werd uit drie auto's op het eiland de geluidsapparatuur ontvreemd. R. J. uit Frauwullesheim (Duitsland) had zijn auto op een parkeerterrein bij Aquadelta te Bruinisse staan. Hij werd door de diefstal benadeeld voor 650 DM. K. B. uit Zelm (Duitsland) heeft door braak 200 DM schade aan zijn auto die aan de haven te Bruinis se stond. De geluidsapparatuur die werd gestolen is 500 DM waard. Ook in Brouwershaven sloegen dieven hun slag door uit de auto van F. K. die stond geparkeerd aan de Krabbe- dijke geluidsapparatuur ter waarde van 300 gulden te stelen. NEELTJE JANS - Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft deze week een brochure uitgegeven met bezienswaardigheden op het gebied van de wegen- en waterbouw. Voor Zeeland is (uiteraard) gekozen voor de Delta Expo op het werkeiland Neeltje Jans, waar de bezoeker een goed beeld krijgt van de complexi teit én omvang van de Oosterschelde- werken. Naast de Delta Expo wijst het mi nisterie de lezers van de folder op Nieuw Land, het Natuurpark en de Houtstribsluizen (allen in Lelystad), het museum voor scheepsarcheologie in Ketelhaven, het museum Schok land in de Noordoostpolder, het mo nument op de Afsluitdijk, de Ha- gesteinstuw en het stuwcomplex in Amerongen, het sluiscomplex Bel- feld, de Volkeraksluizen, het stoom gemaal Cruquius in Haarlem, de Ex- pozee te Lauwersoog, het Nederlands Spoorwegmuseum in Utrecht, het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amsterdam, het Luchtvaartmuseum Aviodome bij Schiphol-Centrum en het Nederlands Postmuseum in Den Haag. Ook worden er nog enkele kleine exposities genoemd. Wie infor matie wenst over de folder kan bellen met de afdeling voorlichting van het ministerie, 070-517710 of 517343. MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is de afgelopen maand met 0,1 tot 9 procent gestegen. Daar mee blijft Zeeland toch nog 4,5 pro cent onder het landelijk gemiddelde. De werkloosheid loopt per Zeeuws gewest sterk uiteen. Dit blijkt uit het verstrekte overzicht van de arbeids situatie in Zeeland door het Dis trictsbureau voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland. Het gewest Goes (Noord- en Zuid- Beveland) staat met een werkloos heidspercentage van 8.2 procent er het beste voor. Op Walcheren ligt dit percentage met 9,9 boven het Zeeuws gemiddelde. Dit gewest is dan ook koploper bij de werkloosheid in Zee land. De lichte stijging van de werk loosheid in Zeeland komt voorname lijk voor rekening van de vrouwen. ZIERIKZEE Geslaagd Aan de Voetiusscholengemeen- schap voor Atheneum, HAVO en MA VO op Reformatorische Grondslag te Goes zijn de volgende leerlingen ge slaagd voor het MAVO-examen: Ger- ben van den Berge en Anne Deurloo (beiden Burgh-Haamstede), Annema- rie Boot en Janet van der Wekken (Kerkwerve), Marjan de Jonge, Anita Marks en Bert Verhoek (allen Ooster- land) en Debora Meier (Zierikzee). Voor het HAVO-examen: Katy Smal- heer (Brouwershaven), Martin Oosse (Burgh-Haamstede), Annet Flik- weert, Hennie Kik en Martin Kik (Nieuwerkerk) en Henriët de Bakker (Scharendijke). BROUWERSHAVEN Wandeling Vanaf museum de Vergulde Gar naal in Brouwershaven start donder dag 23 juli een historische wandeling, waarbij tal van bezienswaardigheden worden aangedaan. Belangstellen den vertrekken onder deskundige be geleiding om 20.00 uur vanaf het mu seum. DREISCHOR Oud papier De muziekvereniging Crescendo in Dreischor haalt vrijdag 17 juli weer oud papier op. De actie is deze keer alleen voor het dorp bedoeid. De or ganisatie vraagt het papier gebun deld klaar te zetten vanaf 18.00 uur. ZIERIKZEE - Vanaf vrijdag kuunen toeristen die hun va kantie in Zeeland willen door brengen via een beeldscherm kijken naar wat er nog vrij is. Dat kan in de provincie, bij de diverse VVV's, maar ook thuis in de leunstoel, als men ten minste Viditel-abonnee is. 'Het nieuwe Logies-Informatie- Systeem (LIS) van de provin ciale V W-Zeel and is vrijdag volledig operationeel. Door middel van dit systeem, dat ge koppeld is aan het Vidltelnet, wordt actuele Informatie gege ven over de nog beschikbare lo- gifismogeii|kheden in hotel s, pensions, appa rtementenop campings en bij particulieren en kampeerboeren. De infor matie wordt iedere twee uur ververst. In totaal 14 VW- kantoren en 4 ondernemers dragen 2org voor het invoeren van de laatste gegevens met be trekking tot de nog aanwezige logiesmogeli jkbedenAlle ruiin 34(100 Viditelabonnees in Nederland kunnen kennis ne men van de informatie. Ook is langs de A58. bij Krab- bendijke, een infobox met ter minal (beeldscherm en toetsen bord) geïnstaleerd waarop binnenkomende toeristen gra tis; de gewenste informatie kunnen opvragen en verkrij gen, waaronder ook de weers verwachting. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar i 156,50; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W. De Lange Nobelstraat bood een vrolijke aanblik met de vele kraampjes en vlaggen, die speciaal voor de Toeristenda gen zijn gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3