Liefde en boerentrots Muziekagenda Hoge noo(t)d ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 juli 1987 Mr. 24165 5 'De heer Asma wil het urinoir aan de Schuithaven afbreken'. Op verras sende wijze kwam in de Nieuwsbode van een week geleden- een probleem naar voren waaraan nog geen pro grammamaker gedacht heeft. We le ven immers in een tijd waarin weke lijks in praatprogramma's de meest uiteenlopende noden aan de orde ge steld worden. Wie heeft er ooit ge dacht aan de nood waarin alle ster velingen bij tijd en wijle verkeren, de hóge nood? 'Luisteraars, wat doet u in het geval van hoge nood?' Ik grijp van harte deze gelegenheid aan om ook dit taboe 'bespreekbaar' te maken. Weest u maar eerlijk, heeft u nog nooit tegen de politieverordenin gen gezondigd door uw plas op hei melijke wijze binnen of buiten de be bouwde kom te plegen? Wat doe je als je in een vreemde stad, laat ik zeggen Zierikee, komt en je jongste zoon begint te weeklagen 'Ik moet zo erg plassen!' Je kijkt om je heen en je ziet alleen een urinoir dat onder lei ding van de heer Asma afgebroken wordt. Er moet wat gebeuren, dus de hele familie duikt een restaurant in alwaar Pa twee koffie en drie Sinas besteld. Intussen wordt de plas ge daan. Al met al komt de hele plas op tien gulden inclusief bedieningsgeld te staan. Wat doe je dan als dezelfde zoon na een kwartier weer begint 'Ik moet een bah doen...'. Onlangs was ik in Renesse nog ge tuige van een man in hoge nood. Met een groep jongelui zaten we te chine zen en keken vanuit het raam van de eerste verdieping op de achterkant van een winkel. In gebogen houding, schuchter om zich heen kijkend, kwam de man aansluipen en begon, niet wetend dat veertig, voorname lijk jeugdige dames alles konden zien, aan het ritueel zoals dat bij mannen gebruikelijk is. Toen hij bij na klaar was begon opeens de groep te joelen en op het raam te tikken waarop de man met vuurrood hoofd maakte dat hij weg kwam. Ik geef dergelijke voorbeelden om aan te tonen dat er opvangcentra moeten zijn voor mensen in lichame lijke, psychische, maar ook hóge nood. De heer Asma heeft gelijk dat de piesbak aan de Schuithaven wel wat opvangt, maar geen opvangcen trum voor dames en heren in hoge nood mag heten. Er moet dus wat an ders komen, maar wel aan de Schuit haven. Deze plek is volgens streekar chivaris Uil eeuwenlang een losplaatsvoor schepen geweest; waarom zouden we deze traditie dan niet in ere houden. Ik stel me com mercieel geëxploiteerde toiletten voor, bijvoorbeeld door de midden stand van Zierikzee, toiletten met muziek, met name denk ik aan de 'Watermuziek van Handel die me heel geschikt lijkt. Tussen de muziek door zouden dan reclameboodschap pen kunnen worden uitgezonden in de trant van 'U zit nu op de bril, zet straks een bril op van Coen Honig!' of 'U zit nu op de pot, pot straks uw geld op bij de RABO-bank!'. Soms vraag ik me af hoe dat nu al lemaal bij bijzondere mensen gaat, als de koningin tijdens de troonrede, de paus in z'n pausmobiel. Lubbers tijdens de regeringsverklaring, de zangeres tijdens een aria, de dirigent tijdens een symfonie, in hoge nood verkeert. Het zijn toch ook mensen? Kun je het maken om als pianist je recital te onderbreken 'In don't play, I go to the PLEE!' Kan een zangeres de aria onderbreken 'Ik zing geen ho ge noot, ik bén in hoge nood'? Arm meisje van het kinderkoor dat vorig jaar tijdens een uitvoering zo moest plassen maar het niet durfde te zeg gen. Onder het zingen zag ik het ge beuren, de plas was niet meer te stui ten en toen was alles nat, ook de ogen.. Wat te denken van organisten die op hun post moeten blijven. Ook mij is het wel eens overkomen dat ik met de knieën over elkaar orgel heb ge speeld, want niet elk orgel heeft evenals het Grote Orgel van de St. Laurenskerk te Rotterdam een inge bouwd toilet. Wat te denken van dominees en pastoors, want ook de meest heiligen onder ons moeten wel eens een plas doen. Zondagavond hoorde ik een verhaal dat enige jaren geleden in de Gereformeerde kerk van Zierikzee is gebeurd. Voordat de dienst begon sprak dominee Koppe tegen de ker- keraad 'Het zou wel eens kunnen zijn dat ik even weg moet tijdens de dienst want het is met mijn darmen niet helemaal in orde'. Ach ja, de re clame zegt het al 'Koning, keizer, ad miraal... ofwel 'Bisschop, pater, do- mineei ieder moet wel naar de plee'. De predikant had echter een muzika le oplossing bedacht. 'Als ik nodig moet geef ik. wel een lange psalm op'. De dienst was amper begonnen of het was meteen raak 'Gemeente, wij zingen nu Psalm 119 en we zien wel hoe ver we komen'. De kerkeraad keek vreemd op. Psalm 119 is de al lerlangste psalm met maar liefst 6t coupletten. Dat duurt wel eventjes. Toen het voorspel inzette rende de predikant de kerk uit. Na één vers, nog geen dominee, twee verzen, niets in zicht, drie verzen. Gelukkig, de stoelgang was ten einde en de predi kant kon de preekstoel weer op om daar tot het eind toe te blijven. Van het ene verhaaltje komt het andere. Ik eindig met een verhaaltje dat voorkomt in de boekjes van ds. M. E. Voila, die jaren terug een soort ,,musicolumns op kerkelijk gebied" schreef. Hij krijgt op een dag bezoek. Het blijkt een predikant te zijn die lang geleden in zijn gemeente is be gonnen en graag nog eens de oude pastorie wil zien. De man is breed voerig van stof en druk gebarend en pratend bekijkt hij de pastorie en vertelt wat hij in ait huis niet alle maal mee heeft gemaakt. Dan wil hij naar de studeerkamer. 'En hier' roept hij uit, 'heb ik mijn vrucht baarste uren doorgebracht!' Met een zwaai doet hij de deur open en staart...in het toilet. MARZAS Tenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 15 juli: Jacobuskerk Renesse. Koperklanken. Brass '79 uit Rotterdam. 20 juli: Gereformeerde kerk, Haamstede. Maandagavondzang, Jan van den Driest m.m.v. Leo Tbrn, trompet en Harry Hampr, orgel. 21 juli: 1. Lutherse kerk, Zierikzee. Toeristendagconcert m.m.v. Willy Feytel-Bout, sopraan: Mar van der Veer, orgel en Peter van Essen, viool (13.00- 13.45 uur) aansl. orgelwandeltocht o.l.v. Mar van der Veer. 2. Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven Charles de Wolff, orgel. 23 juli: 1. Ned. Herv. kerk, Dreischor. Dirk Janszn. Zwart, orgel. 2. Ned. Herv. kerk, Burgh. Rien Balkenende, orgel en Ad Welleman, trompet. 27 juli: Gereformeerde kerk, Haamstede. Maandagavondzang, Jan van den Driest m.m.v. Harry Hamer, orgel. 28 juli: Lutherse kerk, Zierikzee Toeristendagconcert m.m.v. Theo Faber, clavichord en orgel; Dik de Koning, gitaar (13.00-13.45 uur) aansl. or gelwandeltocht o.l.v. Theo Faber. Jacobuskerk, Renesse. Musiconfetti, Ad de Joode, orgel en piano, Kees Alers, dwarsfluit. 29 juli: 30 juli: 3 augustus: 4 augustus: 1. Ned. Herv. kerk, Burgh Paul Kievit, orgel m.m.v. Hans Villerius, orgel. 2. Ned. Herv. kerk, Dreischor. Dirk Janszn. Zwart, orgel. Gereformeerde kerk, Haamstede. Maandagavondzang, Jan van den Driest m.m.v. Piet Heutink, bariton en Harry Hamer, orgel. 1. Lutherse kerk, Zierikzee. Toeristendagconcert m.m.v. Karin Haak, viool en Wim Boer, orgel (13.00-13.45 uur) aansl. orgelwandeltocht 0.1.v. Wim Boer. 2. Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Gerard Dekker, orgel en clavecimbel. 6 augustus: 1. Ned. Herv. kerk, Dreischor. Dirk Jansz. Zwart, orgel. 2. Nqd. Herv. kerk, Burgh. Bas de Vroone, orgel en Marten Smeling, zang. Gereformeerde kerk, Haamstede. Maandagavondzang, Jan van den Driest m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker, hobo en Frans van Tilburg, orgel. Lutherse kerk, Zierikzee. Toeristendagconcert m.m.v. Liesbeth Franken, zang; Dik de Koning, gitaar en Loes Dingemanse, blokfluit (13.00-13.45 uur) aansl. orgelwandeltocht o.l.v. Wim Boer. Jacobuskerk, Renesse. Orgelklanken, Wim van der Panne, orgel. 1. Ned. Herv. kerk, Burgh. Geert Bierling, orgel en Diane Middelkoop, clavecim bel. 2. Ned. Herv. kerk, Dreischor. Dirk Janszn. Zwart, orgel. 17 augustus: Gereformeerde kerk, Haamstede. Maandagavondzang, Jan van den Driest m.m.v. Reinata Heemskerk, alt en Frans van Tilburg, orgel. 10 augustus: 11 augustus: 12 augustus: 13 augustus: 18 augustus: 19 augustus: 20 augustus: 27 augustus: 29 augustus: Grote of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Arie J. Keyzer, orgel. Jacobuskerk, Renesse. Koorklanken, Mannenkoor Ons Koor (Sommelsdijk). Ned. Herv. kerk, Dreischor. Dirk Janszn. Zwart, orgel. Ned. Herv. kerk, Dreischor. Dirk Janszn. Zwart, orgel. Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Jan Zwart-herdenking m.m.v. Jaap Zwart, vocaal en semble, gemengd koor en kinderkoor. 12 september: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Programma uit de Pruikentijd (in woord, klank en beeld). Mar van der Veer, Willie Bil, Ellengard Jense en Willy Feytel-Bout. 19 september: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Zangavond t.b.v. Woord gn Daad m.m.v. Mannenkoor I Jsselmuiden Grafhorst en kinderkoor Melodia, Ooster- land. 26 september: Ned. Hervormde kerk, Dreischor. Muziek en Zangavond. Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. Woensdag 15 juli Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Binnenkant, buitenkant, 6- delige serie over opgroeien en opvoe den. Afl. 2: Muziek. (Herh.). 15.00 uur Seabert, tekenfilmserie. Afl.: De ultrasone oproep. 15.10 uur Ghostbusters, tekenfilmse rie. Afl. Verban de geest. 15.35 uur Club Veronica Clips, mu ziekprogramma. 16.15 uur Rambo, tekenfilmserie. Afl.: Ramp in Delgado. 16.40 uur Only one earth, 11-delige documentaire serie over het milieu en ontwikkeling. Afl.: U.S.A. 17.05 uur Family Ties, Amerikaanse serie. Afl.: Verloren weekend. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur De heilige koe 18.15 uur Starsky Hutch, Ameri kaanse serie. Afl.: Capt. Dobey, je bent dood. 19.00 uur Countdown classics, pop muziekprogramma. Presentatie: Adam Curry. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Voorlichtingsfilm van de Maatschappij tot Redding van Dren kelingen. 20.33 uur The Master, Amerikaanse serie. Afl.: De vakbond. 21.27 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. Presentatie: Jaap van Meek- ren en Ruud Hendriks. 22.02 uur Veronica Film 22.30 uur The hotel New Hampshire, Amerikaanse speelfilm uit 1984 van Tony Richardson naar het boek van John Irving. 00.15 uur Journaal. 00.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Studio Sport. Wielrennen: Ronde van Frankrijk, rechtstreeks verslag van de vandaag te rijden etappe Tarbes-Blagnac. Commentaar: Mart Smeets en Jean Nelissen. 17,50 uur Studio Sport. Wielrennen: Ronde van Frankrijk, samenvatting van de vandaag verreden etappe. 18.10 uur Eerste trekking van de Staatsloterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18,30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19,12 uur Van gewest tot gewest, re- gionaal magazine. 20.00 uur De kust, natuurfilmserie. Deel 1: Vogels van de kust. 20.20 uur Avondvoorstelling: Wereld- zangconcours Cardiff 1987. M.m.v. Het BBC Wels Symphony Orchestra en het orkest van de Wesh National Opera. 22.00 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.30 uur Ronde van Frankrijk, b' rechtstreekse reportage van de rit Tarbes-Blagnac. Commentaar: Mare Stassijns en Mark Vanlombeek. (Eurovisie-uitzending). 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 50. (Herh.) 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de haas. (Herh.). 18.10 uur Nils Holgersson, Duitse animatieserie naar het boek van Sel- ma Lagerlöff. Afl. 27: De oude koper mijn. 18.35 uur Tour 87, samenvatting van de rit van vandaag. 18.50 uur Juke Box 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Tble- visie en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardenkoersen, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uurNieuws 20.15 uur Fawlty Towers, twaalfdeli ge Engelse serie met John Cleese, Prunella Scales, Andrew Sachs, e.a. Afl. 5. (Herh.). 20.50 uur Noël Coward's Collection, zesdelige Engelse serie naar verhalen van de Britse auteur Noël Coward. Afl. 5: Me and the girls. 21.45 uur Wenen 1900, documentaire over het Wenen rond de eeuwwisse ling. 22.45 uur Uitslagen Nationale Lote rij, nieuws 22.50 uur Nieuws met aansl. Coda: Tbmbe, van Wener Spillemaeckers. BRT 2 20.15 uur Tenuto 1987, tweede van een serie van drie concerten vertolkt door de laureaten van Tenuto 87. M.m.v. het BRT-Filharmonisch Orkest o.l.v. Frederic Devreese. Donderdag 16 juli Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Westbrook hospital, serie. Afl. 4: Stille dreiging. 15.55 uur Gestrand in het zand, ze vendelige serie. Afl. 4: De kame- lenspeurtocht. 16.20 uur Portretten van Amerika, documentaire serie. Afl. 3: Tennessee. 17.10 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal. 18.15 uur Gezondheidszorg in de Islam. Deel 2. 19.00 uur Vancouver Diepzee Aqua rium, serie. Afl. 3: De jacht op zalm. 19.25 uur Het evangelie naar Johan nes. Afl. 4: Hij moest naar Samaria gaan. (Herh.). 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Zeeslangen, documentaire over zeeslangen. 20.55 uur De open cirkel. Thema: Hu welijksvoorbereiding. 21.55 uur Johann Sebastian Bach, ge dramatiseerde documentaire over de Leipziger periode van Bach, waar hij als cantor, organist en dirigent ver bonden was aan de Thomaskerk. 22.25 uur Tenslotte, een woord tot be sluit. 23.35 uur Journaal. 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Studio Sport. Wielrennen: Ronde van Frankrijk, rechtstreeks verslag van de vandaag te rijden etappe Blagnac-Millau. Commen taar: Mart Smeets en Jean Nelissen. 17.55 uur Studio Sport. Wielrennen: Samenvatting van de vandaag verre den etappe in de Ronde van Frank rijk. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Op volle toeren, muziekpro gramma vanuit ponypark Slagharen. Presentatie: Chiel Montagne. 19.55 uur Paint your wagon, Ameri kaanse western-musical uit 1969 van Joshua Logan. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.30 uur Ronde van Frankrijk, rechtstreekse reportage van de rit Blagnac-Millau. Commentaar: Mare Stassijns en Mark Vanlombéek. (Eurovisie-uitzending.) 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 51. (Herh.). 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de zon nebloem. (Herh.). 18.10 Rasmus en de vagebond, 4- delige Zweedse jeugdserie naar het boek van Astrid Lindgren. Met': Erik Lindgren en Allan Edwall. Afl. 3. 18.35 uur Tour '87, samenvatting van de rit van vandaag. 18.50 uur Juke box. 18.55 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag; Vis met zuur kool. Presentatie: Etienne Cocquyt. 19.15 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie met Rowena Wallace, Peter Phelps, Pat McDonald, aa. Afl. 345. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.15 uur Kunst-zaken. 20.25 uur Matlock, dertiendelige Amerikaanse serie met o.a. Andy Griffith, Linda Purl, Steve Inwood, e.a. Afl. 7: The Don (2). 21.15 uur Panorama. 22.05 uur Dallas, Amerikaanse serie over het wel en wee van de familie Ewing. Met Larry Hagman, Linda Gray, Victoria Principal, e.a. Afl.: Het duister aan het eind van de tun nel. 22.55 uur Nieuws met aansl. Coda: Gymnopedie, van Satie, uitgevoerd door Piet van Bockstael, hobo en Re- naat Beheydt, piano. BRT 2 20.15 uur Tenuto 1987, derde en tevens laatste van een serie van drie concer ten vertolkt door de laureaten van Te nuto 87. M.m.v. het BRT-Filharmo- nisch Orkest o.l.v. Frederic Devreese. Vandaag: Anne Leonardo, viool: Po lonaise brillante, opus 21, van S. Wie- niawsky en Concerto, opus 37, van f. van Rossum; Rik Vercruysse, hoorn: Tweede hoornconcerto, van R. Strauss, Didier Poskin, cello: Concer to in C gr.t., van Haydn. Presentatie: Régine Clauwaert. (Rechtstreeks en simultaan in stereo op BRT 3 radio). BURGH Zomerexpositie In de Nederlands Hervormde kerk in Burgh houdt de Zeeuwse Kunst kring haar jaarlijkse zomerexpositie. Dit keer wordt werk getoond van Leendert Beye, Saskia Eggink, Yvon ne Cools, Ger van Dijk, Peter Jansen, Ernest Loachim, Hans den Hollan der, Rob Hollman, Juul Kortekaas, Gerard Menken, Renée Mink, Matthy Murre, Annemiek van Rooyen en Ger- da Rutters. De expositie is te zien van zaterdag 18 juli tot en met zaterdag 1 augustus. De officiële opening wordt vrijdag 17 juli verricht door ds. R. J. ten Have, Nederlands Hervormd pre dikant te Burgh. BURGH-HAAMSTEDE Expositie Deze maand is er in De Burght in Burgh-Haamstede werk te zien van de kunstenaar Jaap Reedijk. Deze ex positie bestaat uit glasschilderijen en vloeistoftekeningen. Glasschilderen biedt vele mogelijkheden. Reedijk geeft evenwel een geheel eigen tintje aan zijn glazen kunststukken, die ei genlijk complete schilderijen zijn. De glazen platen worden aan de achter zijde bewerkt. Vaak gebeurt dit op twee platen zodat een dubbele diepte werking ontstaat. De afbeeldingen waarin vaak een spoor van eenzaam heid te herkennen is, ademen een mystieke sfeer uit. Het vervaardigen van de vloeistoftekeningen is een we kenlange aangelegenheid dat de no dige zorgvuldigheid vereist. Elk werk is uniek, want afdrukken ervan kunnen niet worden gemaakt. ELLEMEET Muziek Jeugdband Dier Musikzug uit de Duitse provincie Sleeswijk-Holstein geeft woensdag 15 juli een concert op het terras voor het dorpshuis in Elle- meet. De band bestaat uit jongens en meisjes in de leeftijd van zeven tot ze ventien jaar, die momenteel bivakke ren in recratie-oord Klaverweide te Ellemeet. Leider van de band is Brend Kessel en behalve in Ellemeet speelden/spelen de muzikanten in Brouwershaven en Zierikzee te be luisteren. Heinz Kramer heeft de lei ding van het muzikale spektakel, dat om 20.00 uur begint. SCHARENDIJKE Concert Woensdag 22 juli wordt in de Ne derlands Hervormde kerk in Scha- rendijke een concert gegeven. Jan van Westenbrugge, kerk- en concer torganist van de Hervormde kerk in Wateringen, zorgt voor het orgelspel. Verder werkt aan het concert mee so praan Paulien van der Werff uit Zoe- termeer. Zij studeert momenteel aan het Utrechts conservatorium bij de bariton Meinard Kraak. Zij begon met privélessen bij sopraan Margaret Roest. Jan van Westenbrugge, gebo ren in Kerkwerve, begon reeds op jeugdige leeftijd met het volgen van orgellessen bij zijn vader. Amper 12 jaar oud begeleidde hij reeds de sa menzang van de kinderkerk en de zondagsschool in Maasluis. Van Westenbrugge is de vaste begeleider van enkele koren. Ook heeft hij con certen in het buitenland verzorgt, en zijn er 10 langspeelplaten van hem verschenen. Het concert in Burgh be gint om 20.00 uur. NOORDGOUWE Kaarten Voor de derde keer in drie jaar is Jan Dorst uit Dreischor eerste gewor den bij de kaartclub Nel in Noord- gouwe. Hij behaalde in totaal 94 pun ten en dat is meer dan M. Hilleman (83 pnt), M. Hoogstrate (80 pnt) en J. de Blonde (80 pnt). BROUWERSHAVEN Ontslag Het gemeentebestuur van Brou wershaven heeft tijdens de raadsver gadering in het Dorpshuis te Drei schor besloten ontslag te verlenen aan R. Maliepaard als ambtenaar in de buitendienst van gemeentewer ken. Het ontslag is ingegaan op 7 juli 1987. Na de vakantie zal in overleg met de dienst gemeentewerken wor den bepaald op welke wijze een aan vulling van het personeelsbestand zal plaatsvinden. KERKWERVE Kinderspeelweek in Kerkwerve 'Kom ga je mee' is de titel van de vakantie-bijbelschool die in de week van zes tot en met tien augustus wordt gehouden in Kerkwerve. Het evenement is een initiatief van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Kerwerve dat inmiddels een jaarlijk se traditie is geworden. 's Morgens wordt een verhaal uit de bijbel verteld en gezongen. Daarna vinden allerlei praktische verwer kingen plaats van de tekst. Zoals het maken van fruitbakjes voor zieken en bejaarden. In de middaguren wor den buitenspelen georganiseerd. Op het programma staan onder meer 'de verscheurde brief', telefoontocht, in- dianenspel en vossenjacht. De activi teiten in de speelweek worden gehou den van 9.30 tot 11.30 en van 13.00 tót 15.00 uur. Ze zijn bedoeld voor kinde ren van vijf tot en met twaalf jaar en de toegang is gratis. BRUINISSE Burgerlijke stand In de maand juni zijn in Bruinisse de volgend personen in het huwelijk getreden: Adriana W. Bolier en Leen dert J. Giljam. Cornelia H. Labeur en Jan Huibers. Geboren werden: Hu- bertina T. Lipman; Hubrina E. R. Willemse; Marjolein Knop enMa- chiel Koster. GOES/MIDDELBURG Concerten Zeeuwse Koorschool Sinds 1972 geeft het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool uit Goes gedurende de zomermaanden 'toe ristenconcerten'. Gratis toegankelij ke concerten, iedere dinsdagmorgen om 11.00 uur in de Maria Magdalena- kerk in Goes. Het eerste concert wordt gegeven op 14 juli. De andere concerten zijn op 21, 28 juli en 4, 11, en 18 augustus. Dit jaar worden er ook enkele concerten in de Koorkerk van Middelburg verzorgd en wel op de donderdagen 6, 13 en 20 augustus. Ook deze concerten beginnen om 11.00 uur. 86 Piet sneed rustig door, al beefden zijn handen in een dolle lust om er op te slaan. Zorgvuldig verwijderde hij al het onkruid uit de perken en hij maakte de geschoren grasranden pre cies gelijk. En geen der roddelende vrouwen wist dat hij daar rondkroop. Ze gingen door en dronken thee en snoepten bonbons Toen Arie om vier uur uit de school naar huis kwam, vond hij de deur nog gesloten. Mistroostig dwaalde hij een poosje over het erf rond en besloot toen om maar in de kapberg te gaan spelen tot moeder thuis kwam. En daar deed hij een ontdekking. Op een richel lag een rietsigaar, een echte rietsigaar. Hij ging roken! Maar hoe kwam 'ie aan lucifers. Gretig tastten zijn handen in de zakken van een paar ouwe melkersjassen van de baas, die vergeten aan een grote spij ker hingen en ja, daar vond hij wat. Nou kon het spul beginnen. Met halfgesloten ogen genoot hij van zijn spel als grote man en hij lette niet op de lucifer die hij achteloos naast zich had neergeworpen. Niet eerder dan toen de vlam zich langs het stro had voortgeplant naar een hoopje los hooi. dat ineens in lichte laaie stond. Versuft van schrik bleef hij even staan kijken met wijd open ogen. Hij zag het vuur naar alle zij den met lange tongen om zich heen lekken naar opzij naar bo ven Hij voelde de hitte er van en door J. VISSER-ROOSENDAAL ook hoe een verstikkende rook hem de adem trachtte te benemen. Dit bracht hem tot besef. Met twee spron gen was hij bij de deur, rukte die open en snelde weg van dit vreselijke dat hij niet gewild had. Hoever hij zwijgend voortrende wist Arie niet. Hij lette nergens an ders op dan de afstand tussen hem en dat vreselijke vuur. Die moest zo groot mogelijk zijn. Eerst later dacht hij aan de gevolgen. Hij was nou een brandstichter; hun eigen huis had 'ie in brand stoken; straks kwam de po litie hem achterna en dan most 'ie in de gevangenis vanzelf. Maar ze vingen 'm niet. Vast niet Hij zou wegkruipen, daar achter dat boetje gauw eer ze 'm vonde. Hij sprong over een slootje en liep het veld in. En daar, dicht tegen een oud schuurtje aan een walkant, druk te Arie zijn klein, lenig lichaam zo goed mogelijk weg tot het donker was. Helemaal donker. Toen kwam hij voorzichtig overeind en sloop weer verder van boom tot boom. Waar kon 'ie nou naar toegaan? Hij kreeg zo'n honger; na het bord rijst van vanmiddag had hij niks meer had Tranen rolden over zijn smal gezichtje. Kon 'ie moeder maar effies te spreken krijge Die zou 'm wel helpe, moeder wist altijd raad. Maar dat kon vanzelf niet, dat kon nooit meer, dan pakten ze 'm zo Zwetend van radeloze angst keek het kind om zich heen in het donker. Hij zag huizen en een kerk en verlich te vensters. Maar dit had 'ie meer zien. Die herberg, met die grote ra men. was de Korenschoof, dit was de Kerkebuurt van moeders dorp, dan was 'ie kort bij opa Daar most ie heen. In de Lage Hoek was 'ie veilig, daar zou geen mens 'm vinde al jocge ze 'm overal achterna As 'ie eerst maar goed en wel op het pad was Lope most'ie; lópe En de kleine klompen roffelden over de weg De sterke noordewind, die zorgde dat de vlammen van de brandende kapberg het huis van Gerbrand Ploe ger slechts weinig schaadden, voerde die middag een galm van de brand klok ver met zich mee tot de Lage Hoek. Kee. die weer opknapte, hooi de door het hoog opengeschoven raam de sombere, dringende roep. ..Wie is er dóód. over d' zondag, dan volgt er gauw een aai-," zei ze bezorgd. ,,Mnar er is geen begrafenis, moe der." stelde Jannie gerust. ..Het lijkt de brandklok wel." Kee sluimerde weer half in en Jan nie keek op het nijdige wekkertje. Ze moest nodig naar huis. Direct gevaar was er nu weer niet. had de dokter ge zegd en Koba redde het verder wel Die was onbetaalbaar. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5