Start nieuwe actie voor verkeersveiligheid streeknieuws 3 Wie tot tien kan tellen Eilandelijke winkeliers weinig enthousiast over verruiming sluitingstijd Auto's opengebroken Landrover tegen boom Diefstallen in Renesse Diefstal uit auto Aanrijding met gewonde Maandagavond zang Haamstede Diefstal neuswiel Diefstal fiets Diefstal uit auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 juli 1987 Nr. 24165 Wie tot tien kan bellen, kan de hele wereld bellen. Dat is waar, maar heb dan wel het geluk op het moment van de telefoonplannen niet in de Westhoek te vertoeven. Afgelopen weekeinde was het zover, dat een groot aantal vakantiegasten naar de Heimat wilde bellen om de vakantie ervaringen door te geven. De tele fooncentrale leek niet voldoende toe gerust te zijn voor deze hoos van bel lers. Een alles behalve aanvaardbare situatie, want je moet de dokter maar willen bellen of de brandweer of politie. En wie dan na vergeefse pogingen te voet naar het politiebu reau vertrekt om daar vervolgens te moeten concluderen, dat zelfs de gen darmerie niet in staat is om naar bui ten te bellen, wordt moedeloos. En de reclamespotjes gaan maar door. Wie tot tien kan bellen.... en Laat eens wat van je horen.Nu, dat laat ste is gebeurd. Dit weekeinde heeft de politie een aantal telefoonklach ten binnengekregen. Ook de burge meester van Westerschouwen is de problematiek niet vreemd. Ze heeft al meerdere keren iets van zich laten horen en mag zeker tot meer in staat geacht worden dan het tellen tot tien. Het effect is nihil. En nu na en kele telefoontjes geeft de PTT de pro blemen toe enheeft de oplossing klaar. 'Nog enkele dagen en het pro bleem is geschiedenis', klinkt het antwoord op de voorgelegde vragen. Dat heeft behoorlijk lang geduurd. Verklaart dat de slogan Wie tot tien kan tellen misschien. 'Vroeger' telde je tot tien om je geduld te bewaren. AvdW Vervolg van pagina 1 Zij vrezen dat het voor de kleine zelf standige in de praktijk erg tegenvalt met die vrijheid. „In feite is er geen sprake van een keuze", meldt Ingrid de Kok van het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV) in Goes. „Het voorstel gaat voorbij aan de wensen van de ondernemers zelf. Ook voor de consument heeft het verruimen van de openingstijden na delen. Het is niet prettig om in een halfverlicht winkelcentrum je inko pen te moeten doen. Dat komt de leef baarheid beslist niet ten goede. Bo vendien maken die verschillende openingstijden het winkelen er ook niet gemakkelijker op. De ene winkel is 's morgens en 's middags geopend, de andere zaak weer vanaf 12.00 uur. Ga er maar aan staan", aldus de KN OV-consulente. Het voorstel van Evenhuis moet volgens haar dan ook meer worden gezien als een politieke zaak dan een op praktische overweging gébaseerd idee. Mocht er in de Tweede Kamer alsnog een meerderheid voor het plan zijn dan zal het KNOV haar leden in ieder geval adviseren om met elkaar en zeker ook met de grootwinkelbe drijven te overleggen over de ope ningstijden, zodat een zekere unifor miteit bewaard blijft. Geen behoefte Ook op Schouwen-Duiveland blij ken de winkeliers op het eerste ge zicht niet enthousiast te zijn met het verruimen van de winkelsluitings wet. Hoewel een aantal voorzitters van de eilandelijke middenstands verenigingen over deze materie nog geen contact hebben gehad met hun leden, blijkt uit hun woorden dat ze zo hun kanttekeningen zetten achter het idee van Evenhuis. Het mag dan welllicht een mogelijkheid zijn voor de winkelcentra in de steden, voor een landelijk gebied als Schouwen- Duiveland is het geen haalbare kaart. Gevreesd wordt in elk geval dat de kleine zelfstandige het gelag gaat be talen. Voorzitter A. Verseput van de mid denstandsvereniging in Renesse vraagt zich af of er hier wel behoefte aan bestaat om in de avonduren win kel in winkel uit te gaan. „In het hoogseizoen ligt dat uiteraard an ders, maar dan zijn we al tot een uur of negen geopend. Bovendien heeft het voor de bakker en de slager wei nig zin om 's avonds ope^n te zijn. Die zullen er, mocht het plan steun van het parlement krijgen, toch niet aan meedoen. Kortom ik ben er tegen omdat het een extra lastenverzwa ring voor de kleine en middelkleine ondernemer betekent. Daarbij is het mijns inziens meer een probleem dat in de steden speelt. Als we de consu ment meer ten dienste willen zijn dan denk ik dat we eerder moeten denken aan het openhouden van de winkels tot 18.00 uur", aldus Verse put. Ook J. Geleijnse, voorzitter van de middenstandsvereniging in Burgh- Haamstede, laat zich in dezelfde be woordingen uit. In de zomermaanden (15 mei tot 15 september) mogen de winkels via een speciale gemeenteve rordening tot 22.00 uur open zijn. Daarnaast biedt de koopavond de in woners van deze Westerschouwse kern om in de avonduren rustig te kunnen winkelen. „Ik ben blij met die mogelijkheid om in het zomersei zoen tot 22.00 uur geopend te kunnen zijn. Buiten het zomerseizoen is het echter onrendabel". Ook Geleijnse vindt dit meer een probleem van de grote steden. Daarbij denkt hij dat de keuze tussen overdag en 's avonds open zijn in het voordeel werkt van ZIERIKZEE - Onlangs is het startschot gegeven voor een nieuw plan om ge meenten te stimuleren meer aandacht te schenken aan de onveiligheid van het verkeer. Namens minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) reikte plaatsver vangend secretaris-generaal mr. dr. C. P. Chr. M. Oomen startgelden en aanmoe digingspremies uit aan gemeenten en organisaties. Zo ontving de gemeente Den Haag een cheque van 105.000,Ook de gemeente Haarlemmermeer en een sa menwerkende groep gemeenten bestaande uit Huybergen, Steenbergen en Wouw ontvingen premies. Tevens werden aanmoedigingspremies uitgereikt. Het idee om op deze manier ge meenten en organisaties te stimu leren tot een scherper verkeersvei- ligheidsbeleid, stamt uit het meerjarenplan Verkeersveilig heid, dat onlangs door het minis terie van verkeer en waterstaat werd uitgegeven. In dit meerja renplan komt naast andere initia tieven, ook het plan voor om aan gemeenten en organisaties start- gelden, premies en aanmoedi gingsprijzen toe te kennen om hen zodoende te prikkelen tot extra activiteiten in de strijd tegen de onveiligheid van het verkeer. Dit alles tegen de achtergrond van de taak die de regering zich heeft ge steld: 25 percent minder verkeers slachtoffers in het jaar 2000. Van daar dat dit stimuleringsplan inmiddels de naam „Actie-25%" heeft gekregen. Wellicht dat dit initiatief ook op Schouwen-Duive land aanslaat. Uit een onlangs ge publiceerde notitie over de wegen- problematiek op het eiland kwam een aantal knelpunten naar voren. Startgeld Gemeenten die zich aanmelden krijgen een gulden startgeld per inwoner, met een minimum van 10.000,— en een maximum van 100.000,—. Slaagt een gemeente erin het aantal verkeersslachtof fers met meer dan vijf percent te laten dalen, dan ontvangt zij 5000,— per „bespaard slachtof fer". Organisaties of personen die zich verdienstelijk hebben ge maakt in de strijd tegen de ver keersonveiligheid, kunnen aan moedigingspremies ontvangen. Men hoopt op deze manier de bereidheid aan te wakkeren van zowel overheden als burgers om het streven naar 25 percent min der slachtoffers in het jaar 2000, op te vatten als een nationale taakstelling waaraan ieder kan bijdragen. Ook andere acties zo als een televisieserie die eind dit jaar zal worden uitgezonden, zijn hierop gericht. De heer Oomen presenteerde tij dens de bijeenkomst in Hoofd dorp ook het vignet, dat deze actie voortaan zal begeleiden: een ge knakte verkeerszuil en het op schrift "25 percent minder ver keersslachtoffers". De N 59 bij Oosterland een van de knelpunten op Schouwen-Duiveland wat de verkeersveiligheid aangaat. ZIERIKZEE - In de nacht van zon dag op maandag werd ingebroken in de personenauto van J. v. M. uit Zie- rikzee die stond geparkeerd in de Cranestraat te Zierikzee. De schade door vernieling van het rechterpor tier bedraagt 800 gulden. De dieven namen de geluidsapparatuur mee uit het voertuig. In dezelfde nacht werd ook het slot vernield van de perso nenauto van C. d. J. uit Zierikzee die aan de Grachtweg stond. De schade bedraagt 150 gulden maar in dit geval namen de dieven niets mee. ZIERIKZEE - De landrover van A. M. uit Zonnemaire was total loss na dat de bestuurder ermee tegen een boom reed. Dat gebeurde op de Bette- waerdesedijk nabij Zierikzee waar de inwoner uit Zonnemaire de macht over het stuur verloor, in de berm raakte en vervolgens tegen de boom tot stilstand kwam. A. M. werd niet gewond. De boom die eigendom is van het Waterschap werd vernield. RENESSE - Verschillende vakan tiegangers en inwoners van Renesse werden geconfronteerd met diefstal. J. K. uit Renesse deed aangifte van diefstal van vier tuinstoelen uit de tuin bij zijn huis aan de Hogezoom, ter waarde van ongeveer 400 gulden. B. B. uit Herten (Duitsland) zag zijn bolderwagen ter waarde van 180 gul den verdwijnen bij de duinovergang Julianahoeve. En H. d. G. uit Renesse deed aangifte van vernieling van zijn smeedijzeren tuinhek aan de Jan van Renesseweg. De schade bedraagt 1500 gulden. RENESSE - In de nacht van zondag op maandag werd de personenauto van N. S. uit Frankfurt (Duitsland) opengebroken. Het voertuig stond ge parkeerd aan de Kapelweg te Renes se. De braakschade bedraagt 850 gul den en de dieven namen goederen waaronder een radio/cassetterecor der mee ter waarde van 750 gulden. OOSTERLAND - J. v. 't. H. uit Oos terland werd gewond bij een aanrij ding tussen twee personenauto's op de T-kruising Breedeweg/Rijksweg 18. J. v. 't H. zat in de auto bij J. A. uit Oosterland die vanaf de Breedeweg de Rijksweg 18 opreed. Hij zou daar bij de personenauto bestuurd door J. V. uit Brouwershaven niet hebben op gemerkt die over de Rijksweg in de richting Bruinisse reed. Bij de aanrij ding die volgde werden beide auto's beschadigd. de grootwinkelbedrijven, die niet al leen meer personeel in dienst hebben, maar ook meer financiële draag kracht om extra arbeidskrachten voor deze avonduren in te huren. „Mocht het plan van Evenhuis door gaan, dan denk ik persoonlijk dat we er in Burgh-Haamstede geen gevolg aan zullen geven". Sociaal leven Ook mevrouw A. Bodbijl-van der Have, van de Bruse winkeliersvereni ging ziet er persoonlijk weinig heil, in. Ook zij schat in dat de mid denstanders in Bruinisse hun winkel deuren echt niet tot 21.00 uur open zullen houden, „^.fgaande op mijn ei gen klantenkring denk ik dat er bij de consument ook weinig behoefte aan zo'n laat sluitingsuur bestaat. De meeste klanten komen bij mijn zaak in de morgenuren. Bovendien doet zo'n laat sluitingstijdstip een aanslag op je sociaal leven. Een avondje zang vereniging of iets van dien aard kun je wel vergeten. Ik werk nu al zo'n twaalf uur per dag, als ik dan ook nog eens 's avonds moet gaan werken, nee dat zie ik niet zo zitten", aldus Bodbijl-van der Have. Dat het voor klanten die overdag werken weieens gemakkelijk kan zijn ontkent zij. ,Je boodschappen doen is een kwestie van planning. Dat heb ik met mijn zaak toch ook al tijd moeten doen. Ik geloof dan ook niet zo in het argument dat je als wer kende door de week nauwelijks aan boodschappen doen toekomt". Leefbaarheid Voorzitter A. P. den Reijer van de Zierikzeese Ondernemers Centrale staat ook niet te juichen bij het voor stel van Evenhuis. Niet alleen vreest hij persoonlijk de vooroorlogse situa tie waarin de kleine zelfstandige haast dag en nacht achter zijn toon bank stond, maar ook vraagt hij zich af of dat openstellen van de winkels tot 21.00 uur wel echt noodzakelijk is. „Het legt een zware claim op de on dernemer en afgaande op de resulta ten van de koopavond denk ik dat met name in de wintermaanden wei nig mensen trek hebben om 's avonds laat hun inkopen te doen. Bovendien doemt bij deze vrijheid het gevaar van concurrentieverval sing op. Blijven de. grotere bedrijven 's avonds open, dan zullen de klein tjes niet achter willen blijven, uit angst achter te zullen blijven. Voor de winkelier en het veelal jongere perso neel betekent dat een aanslag op hun sociale contacten. „Mensen die zelf prijs stellen op hun sociaal leven zou den zich moeten realiseren dat ook detaillisten en hun personeel recht daarop hebben. Bovendien, een con sument wil altijd wel winkelen, of dat nu 's morgens, 's middags of 's avonds is", aldus dc chairman van de Zierikzeese ondernemers. Weinig animo dus bij de eilandelij ke middenstand, die vreest dat deze vrijheid in wezen een inperking van hun privéleven zal betekenen. HAAMSTEDE - In de Gerefor meerde kerk te Haamstede is er maandag 20 juli weer een bijeen komst in het kader van de Maandag avondzang onder leiding van Jan van den Driest. Aan het concert, dat om 20.00 uur begint, verlenen Leo Torn (trompet) en Harry Hamer (orgel) hun muzikale medewerking. Ibrn studeerde trompet en harmo nie- en fanfare-directie aan het Stede lijk Conservatorium te Zwolle. Naast het opleiden van muziekschoolleer lingen en het dirigeren van enkele muziekverenigingen is hij een regel matig gevraagd solist bij ondermeer koorconcerten. In deze combinatie zijn inmiddels verschillende lang speelplaten verschenen. In 1983 nam hij als solist deel aan een koortoernee door de VS en Canada. Zijn solo-aan deel bestaat uit originele muziek ge schreven voor trompet. Met name uit de Baroktijd is veel feestelijke mu ziek voorhanden. Hamer is reeds vanaf zijn zestiende levensjaar organist in de Gerefor meerde Nieuwe kerk te Kampen en is 'daar docent orgel en improvisatie aan de Gemeentelijke Muziekschool. Beide muzikanten verlenen hun mu zikale medewerking onder leiding van Jan van den Driest. BURGH-HAAMSTEDE - Namens eigenaar Radio Holland Amsterdam deed J. C. uit Haamstede aangifte van diefstal van het neuswiel van een aanhangwagen die aan de Westeren- banweg stond geparkeerd. De schade bedraagt 500 gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Vanaf de Hogeweg te Burgh-Haamstede werd maandagavond de fiets van E. d. J. uit Hoogvliet gestolen. Het rijwiel was 700 gulden waard. OOSTERLAND - In de nacht van zondag op maandag werd uit de per sonenauto van D. H. uit Sirjansland geluidsapparatuur gestolen ter waar de van 1200 gulden. Het voertuig stond op de parkeerplaats bij de Blauwe Keet. De dieven forceerden het slot van de auto. ZIERIKZEE Geslaagd Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is de Zierikzeese C. M. Cashoek ge slaagd voor de studie tandheelkunde. Zij genoot haar vooropleiding aan de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman te Zierikzee. HAAMSTEDE Verkoping De Vrouwenvereniging van de Ge reformeerde Gemeente in Haamstede houdt zaterdag 25 juli weer een ver koping/rommelmarkt op het terrein aan de Noordstraat te Haamstede. Aanwezig is ondermeer een stand van Woord en Daad, een rommelmarkt, oliebollenverkoop, een boeken- en bloemenstand en baby- en kinderkle ding. De verkoping is van 09.00-16.00 uur. SCHARENDIJKE Vaartocht Op uitnodiging van de watersport vereniging Scharendijke maakte een groep van 76 ouderen uit de gemeente Middenschouwen weer een vaartocht over de Grevelingen met het ms Will- ford van H. van Oeveren. Voorzitter K. Dua van de evenementencommis sie heette het gezelschap welkom aan boord. Vanuit de haven te Scharendij ke werd richting Kabbelaarsbank ge varen, tijdens welke tocht Van Oeve ren een toelichting gaf op het inrichtingsplan voor deze locatie. Langs het eilandje De Archipel werd gevaren langs de Hompelvoet, waar Dua een en ander vertelde over de vo gelpopulatie en de fjordenpaarden en oerossen op de plaat. Vervolgens ging de tocht langs de Veermansplaat, die wegens uitvloeiing niet kort kon wor den benaderd, richting werkhaven Zonnemaire. Langs Brouwershaven werd weer naar Scharendijke geva ren. Dua bedankte de medewerksters en de EHBO-afvaardiging. Een ver velende bijkomstigheid was het feit, dat deelnemer Van der H. uit Kerk- werve met zijn auto botste op de wa gen van deelnemer K. uit Scharendij ke. Een en ander gebeurde onder het achteruitrijden door Van der H. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3